Binnenkort overleg over begin uitzaaien oesters Terneuzenaar hield zich met 2,56 op de fiets overeind Comité wil gedenkteken gevallenen Serooskerke W- Margriet van Malland erekampioen trekpaard Nieuw fabriekje van houtpanelen Heikant PZC/ provincie ZIEKTE IN OOSTERSCHELDE LIJKT BED WONGEN i>A j tl Li tim m POLITIERECHTER MIDDELBURG YERSEKE Over enkele weken zal de beslissing vallen of volgend jaar op beperkte schaal weer oesters kunnen worden uitgezaaid in de Oosterschelde. Vandaag (vrijdag) zullen voor het laatst dit seizoen proefoesters worden opgevist om na te gaan hoe het er voor staat met de oesterziekte Bonamia Ostreae. Het onderzoek van deze monsters zal ongeveer een week in beslag nemen. Drs. P. van Banning, parasitoloog en heeft geconstateerd dat bij jonge oes- dan de directie visserijen van het patholoog van het Rijksinstituut voor ters die vanuit de Grevelingen in de ministerie van landbouw en visserij. Visserij-onderzoek (Rivo) in IJmui- Oosterschelde zijn uitgezet geen en- het Rivo en het oesterbedrijfsleven den. is hoopvol gestemd. Als weten- kele groei valt waar te nemen „Ze betrokken schapper houdt hij weliswaar de nodi- sterven niet, maar daar is volgens mij De uit de Grevelingen afkomstige ge slagen om de arm, maar wij ver- ook alles mee gezegd", aldus Verwijs, jonge oesters, waarin volgens Verwijs wacht toch dat ook in de laatste „ik denk dat de zaak nog niet gezond geen groei zit. zijn meegekomen met monsters geen Bonamia-sporen meer is" de consumptie-oesters die momenteel te vmden zullen zijn De exemplaren Van Banning vertelde dat voorop- vanuit het niet besmette Grevelingen- die eerder dit jaar zijn onderzocht gesteld dat ook de laatste monsters in Yerseke worden gebracht bleken ziektevrij te zijn. Van Banning: orde zijn medio december kan Van Banning liet blijken niet zo erg „Als je het verloop van de ziekte in worden gepraat over een plan de gelukkig te zijn met het uitzaaien van een grafiek uit zet, is er sprake van campagne om de oesterpercelen in de deze oesters. Hij had liever gezien dat een voortdurend dalende lijn. Ik ver- Oosterschelde volgend jaar weer VRIJDAG 25 NOVEMBER 1983 15 Het beleid om de Bonamia Ostreae te bestrijden was erop gericht zoveel mogelijk oesters uit de Oosterschelde op te ruimen, zodat de ziekte zich niet meer kon verspreiden. „Daarom zijn we er niet zo blij mee dat toch wat oesters zijn uitgezaaid", liet de Rivo- bioloog weten. Verwijs bracht daar echter tegenin dat het om een kleine hoeveelheid oesters gaat: „Het is mis schien net 10.000 kilo. uitgezaaid op 3 hectare. Da's bijna niks". wacht dat die zal doorgaan". Geen groei Minder optimistisch is P Verwijs, voorzitter van de Yersekse vereniging van oesterexporteurs Vervoex. Hij zichtlg te bezaaien. Bij dat plan zijn teruggezet. ze weer in de Grevelingen zouden zijn (ADVERTENTIE! DIT JAAR RUIM 10 MLN OESTERS UITGRE VEL IN GEN YERSEKE De oesterhande laars in Yerseke brengen dit seizoen ruim 10 miljoen oesters op de overwegend buiten landsemarkt. Deze schelpdie ren zijn allemaal afkomstig uit de Grevelingen. In de Oester- schelde mogen zoals bekend in verband met de oesterziekte Bo namia Ostreae nu al enkele ja ren geen oesters worden uitge zaaid. Dankzij de verrassend grote voorraad platte Zeeuwse oesters in de Grevelingen heeft de oesterbandel zijn afzetkana len naar het buitenland open kunnen houden. Vorig jaar zijn ongeveer 8,5 mil joen Grevelingenoesters aan de man gebracht. De vraag is zo groot dat voorzitter P Verwijs van de Yersekse vereniging van oesterexporteurs Vervoex ver wacht de extra hoeveelheid van anderhalf miljoen zonder proble men te kunnen verkopen. Da's een goed teken, vindt hij, omdat daaruit blijkt dat de Nederland se oester nog steeds een geliefd produkt is. Verreweg de meeste oesters uit de Grevelingen wor den door Vervoexleden opgevist De palingvissers is het meer, die ook over wat oesterpercelen be schikken, halen er ongeveer een half miljoen uit. Die verkopen ze zoals is afgesproken aan de han delaars uit Yerseke. Voor een echte lodenjas moet je naar Lavooy! DONDERDAG KOOPAVOND Oesterkwekers Yerseke ontvingen wel uitkoopsom (Van ome Haagse redacteuri DEN HAAG De oesters-kwekende leden van 'Vervoex' uit Yerseke heb ben na de strenge winter van 1963, net als anderen die destijds in de oesterkweek actief waren, van het rijk een uitkoopsom ontvangen. Zij zijn echter de enigen die daarna deze handel hebben voortgezet. In de PZC van donderdag dientenge volge onterecht de indruk gewekt dat de Vervoex-leden géén afkoopsom hebben ontvangen. Bedoeld is slechts te zeggen dat zij voor eigen rekening en risico hun werk hebben voortgezet. Personenauto reed tegen bietenrooier KLOOSTERZANDE - Bij een aanrij ding op de kruising Hulsterweg-Groe- nendijk in Kloosterzande zijn donder dagmorgen om half tien een personen auto en een bietenrooier beschadigd. Het ongeluk gebeurde toen de be stuurder van de auto, M. van C. uit Kloosterzande. op de kruising geen voorrang verleende aan de bietenrooi er. die werd bestuurd door P B, uit Kloosterzande. Herfstsneeu wklokje geen zeldzaamheid VLISSINGEN .De bloei van een sneeuwklokje in een Arnemuidse tuin is niet zo'n héél zeldzaam na- ids tuurverschijnsel als uit het foto-on- ite derschrift in de PZC van donderdag mocht blijken. De 'najaarslentebode' In de tuin van mevrouw Kuiper be- dl hoort zeer waarschijnlijk tot een bij- Si tondere sneeuwklok-soort waarvan een exemplaar per ongeluk tussen een aantal gewone sneeuwklokjes is terecht gekomen. Navraag bij onze el'J natuurmedewerker J. W. Jongepier wees gisteren uit dat er wel degelijk - sneeuwklokjes bestaat) die al in het najaar of in de winter bloeien. Tot die soorten behoren de galanthus reginae-olgae. een sneeuwklokje dat oorspronkelijk in Griekenland bloeit ;n pas in de loop van de bloeiperiode bladeren gaat dragen, en de galan thus corcyrensis (Corfu en Sicilië), die si meteen bij het begin van de bloei bladdragend is. Waarschijnlijk hoort de 'vroege bloeier' van mevrouw Kui per tot de laatste soort, aangezien ook haar sneeuwklokje al al direct blad- dragend was. Mevrouw Kuiper zei osteren desgevraagd dat zij al jaren geleden sneeuwklokjes heeft gepoot en dat nu pas. na al die tijd, een exemplaar al in november begon te bloeien. Volgens de heer Jongepier is Fl dat niet uitzonderlijk. Hij zei dat kennelijk nu pas de omstandigheden gunstig genoeg zijn voor de galanthus Corcyrensis om op te komen. Gistermiddag kregen wij ook een mel ding uit Zierikzee van een vroeg- bloeiend sneeuwklokje. Het ging hier volgens de heer Jongepier om een galanthus regina olgae, aangezien dit bloempje (nog) niet bladdragend was cn volgens de eigenaresse al een tijdje bloeide. De Zierikzeese had het sneeuwklokje besteld bij een bloem- bollenbedrijf. Volgens de heer Jonge pier wordt de galanthus reginae-olgae af en toe verkocht door gespeciali seerde bedrijven". Het indelen in soorten van de ver schillende sneeuwklokjes is volgens Jongepier typisch iets van de laatste 'ijd. „Vroeger kende men maar één soort sneeuwklokje, de galanthus ni valis, toen maakte men nog geen onderscheid". SEROOSKERKE (W) - Op initiatief van burgemeester en wethouders van Veere is er een comité opgericht dat zich zal inzetten voor een gedenkte ken in Serooskerke. Het is de bedoe ling dat het teken komt aan het einde van de Noordweg, op de kruising met de Gapingseweg. Op die plek verlo ren in november 1944, negentien En gelse en Canadese commando's het leven. Zij waren op zoek naar 'verstopte' Duitsers na de bevrijding begin no vember 1944. Bij hun zoekactie reden zij met hun amfibievoertuig op een Duitse mijn en de negentien kwamen daarbij om het leven. De wens om een monument of gedenkteken te plaat sen bestond al lange tijd, maar het kwam er nooit van Nu is dan het comité opgericht dat staat onder voorzitterschap van de Veerse wet houder W. J. Sand^rse Hij vertelt „In 1981 is een groep oud-commando's van dezelfde een heid op bezoek geweest in Seroosker ke Op de plaats aan de Noordweg hebben zij toen een krans gelegd ter nagedachtenis aan hun kameraden. Tijdens dat bezoek werd de wens uigesproken om tot een gedenkteken te komen". Het comité heeft inmiddels ook de in Veere woonachtige kunstenaars bena derd om het teken te maken. Sander- se: Twee van hen hebben tot nu toe belangstelling getoond". Geld inzamelen Het comité wil verder door middel van een huis-aan-huiscollecte geld inzamelen, de oud-commando's doen hetzelfde in hun geboorteland. Het comité wil het gedenkteken begin november 1984 onthullen, omdat het dan precies veertig jaar geleden is dat Serooskerke (en Walcheren) werd bevrijd. Behalve het teken denkt het comité aan het inrichten van een tentoonstel ling met materialen uit die oorlogs tijd. De expositie zal worden gehou den in dorpshuis De Zandput. Sander- se: „We hopen op medewerking van de provincie die ongetwijfeld oud ar chiefmateriaal bezit en verder doen wij een beroep op onze inwoners. Er zijn vast wel mensen die nog foto's of helmen bijvoorbeeld uit die periode in huis hebben" Het comité gaat verder op zoek naar een twintig minuten durende film over de bevrijding van Walcheren. Sanderse: Wc weten dat die film er is, wc zijn er alleen nog niet achter waar we hem kunnen vinden". Si.—§p!Tr' 'n A ij*! 'I :0 Een van de keurmeesters aan het werk tijdens de keuring in Goes. NAJAARSKEURING IN GOES GOES Uit de najaarskeuring voor trekpaarden, donderdag ge houden op de Grote Markt in Goes, kwamen twee kampioenen naar voren. De merrie Margriet van Mal land van eigenaar A. L. C. Brooy- mans uit Tholen kreeg het predi kaat Erekampioene en Jeugdkam pioene werd het paard Corrine van de Linde van J. Maris uit Grijps- kerke. Er waren meer inschrijvin gen dan vorig jaar: ruim 80 trek paarden boden zich ter beoordeling van de juryleden aan. De 5-koppige jury sprak na afloop over een alge meen goede kwaliteit van de die ren. Vooral in de categorie oudere mer ries was het voor de juryleden moei lijk om tot een juiste keuze te komen De punten waar de paarden op beoordeeld werden waren rasei genschappen, het beenwerk, en de gangen (de stap en de draf). Per soonlijke smaak bij de juryleden sprak ook een woordje mee. Loven de opmerkingen klonken na afloop aan het adres van de organisatie, de samenwerkende bonden van paar denfokkers in Zeeland. „De keu- ringsbanen waren goed verzorgd en we konden op een verantwoorde manier ons werk doen", aldus een jurylid Overigens maakten enkele be stuursleden zich behoorlijk kwaad over het politie-optreden. Veel le den van de organisatie en de jury waren genoodzaakt heen en weer te lopen tussen de banen en de par- keermeters waarbij hun auto's ston den „Sommige parkeerwachters schreven een bon uit, terwijl de man in kwestie slechts enkele minuten te laat terugkwam. Een man uit Limburg kreeg op deze wijze een bekeunng van vijfendertig ulden terwijl hij al voor tientallen guldens in de meter had gestopt Ik vind dat een schandaal", zei een verontwaar digd jurylid. De totale uitslag luidt categorie merrie- veulens, kampioene Martha van Driewe gen van J de Visser en reservekampione Petra van Steenzwaan van A. N. Steen- wijk Categorie hengstveulens: kam pioen Klaas van de Hoenderberg van Z. A de Buck en D Maris Categorie 1- jarige merries: kampioene Leentje van de Dnegoten van A L C Brooymans en reservekampioene Orfee van Urschel- hoek van dezelfde eigenaar Categroei 1-jarige hengsten: kampioen Hardi uit de Rullen van Z A de Buck en D Maris Categorie 2-jarige merries: kampioene Marie van de Postbaan van J Maris en reservekampioene Gea van de Bosweg van S M. van de Velde Categorie 3- jarige merries: kampioene Corrine uit de Linde van J Maris en reservekam pioene Norma van de Llnge van A. Paauwe Categorie merries van vier jaar en ou der: kampioene Valda te Zande van stal Te Zande en reservekampioene Sonja van Weizicht van C van der Houten In de groep hengsten met afstammelingen kreeg Carlo van Hoogbeemd van A Z. de Buck de eerste premie. De stal van A. Z de Buck werd kampioen In de categorie stalgroepen, jong. Bij de stalgroepen, oud, werd de groep van Te Zande kam pioen. In de categorie fokgroepen ging de groep van J. De Visser met het kam pioenschap naar huls Erekampioene werd Margriet van Malland en Jeugd kampioene Corrine van de Linde rADVERTENTIEi BEGIN '84 WERK VOOR 4 MAN Dr. A. F. Philipaitraat 9-11 Goas. Talafoon 01100-21222. OPENINGSTIJDEN Maandag t m donderdag 08.00-1 12.00 uur en 1230-16.30 uur;l vnidag 08.00-12 00 uur en 12.30- I 15.30 uur; donderdagavond 19 00-21 00 uur. zaterdag 09.00- 12 00 uur Heeft u onze keuken-1 showroom al bezocht? I AGAROSE KEUKEN international 5 jaar garantie j INBRAAK IN RESTAURANT VLISSINGEN Bij een inbraak in een Chinees-Indisch restaurant in Pape gaaienburg in Vlissingen in de nacht van woensdag op donderdag is een hoeveelheid sigaretten gestolen, als mede een geldbedrag van honderd gulden. Voorts is een een fruitauto maat geforceerd. Van de dader(s) ont breekt elk spoor. HEIKANT In een loods in Heikant gaat begin volgend jaar een fabriekje voor dakpanelen van start. Er zullen aanvankelijk 3 of 4 mensen werken. Hel bedrijf streeft naar een produk- tie van 300.000 vierkante meter per jaar. De nieuwe vestiging is een ini tiatief van Appel Hout en Bouwmate rialen N.V. in Den Bosch en Fvnhout B.V. in het Utrechtse Willeskop, die deze week besloten lot vergaande bestuurlijke en commerciéle samen werking. Ook wordt onderzocht of het mogelijk is beide ondernemingen onder te brengen in één organisatorisch ge heel Appel en Fynhout bicden werk aan 49 personeelsleden. Zij hebben een gezamenlijke omzet van ongeveer 45 miljoen Voorlopig blijven beide firma's onder eigen naam bestaan. Appel levert hout en andere bouwma terialen aan aannemers eri installa teurs. Er werken 30 mensen en de jaarlijkse omzet is 15 miljoen. Het bedrijf raakte enkele jaren geleden in economische moeilijkheden en moest flink afslanken. Fynhout ondervond ook nadelige ge volgen van de inzakkende bouw markt. In '77 werd het bedrijf een werkmaatschappij van Internatio Muller en in '82 kwam het in handen van Oudenrijn Werf B.V in Willeskop, dat als houdstermaatschappij fun geert van zowel Fynhout ais Fyn- plaat. De firma levert hardhout als meranti en merbau. er werken 19 mensen en de jaarlijkse omzet is circa 30 miljoen Volgens directeur C J M van den Hoven heeft Fynhout na het vertrek uit Intematio-Muller aan financiële kracht gewonnen. De rentedragende schulden, die de onderneming aan ging bij de overname, zijn voor ruim de helft afgelost De fabricage van bouwpanelen in Heikant is een nieu we activiteit van de twee bedrijven. Op dit moment wordt er een produk- tiestraat geïnstalleerd. MIDDELBURG Politierechter mr G. H. Nomes heeft zich donderdag middag in hoge mate verwonderd over eenman uit Terneuzen die er in slaagde met een blocdalcoholpromil- lage van 2.56 zich toch nog op een fiets voort te bewegen. Het ontbrak er nog maar aan, dat de politierech ter sprak over een 'medisch wonder', want in atletische zin had de man, A. de J. het dubieuze bewijs geleverd dat dit toch mogelijk is. Daar stond weer tegenover, dat het de politie van Terneuzen was opgevallen, dat de man wat wankel op de fiets zat en zich wat behoeftig verplaatste. Ook officier van justitie mr Nijmeijer was eveneens bijne geïmponeerd door deze hoge alcolhol-tolerantie „Het is bijna ongeloofwaardig datje met 2.56 promille op de fiets kunt blijven zit ten". aldus de officier, „maar ik moet er nog maai- eens bijzeggen dat het ook met de fiets levensgevaarlijk is om dan op de weg te verschijnen. Bu de behandeling van de zaak kwam onder meer naar voren, wat de Ter neuzenaar had gedronken en in welke hoeveelheden. Het ging om bier en over de kwantiteit hoorde men de politierechter opmerken: „Ik zal maar niet vragen hoeveel, want daar kan ik van u toch geen antwoord op krijgen. U was een gevaar op de weg. En u bent al achtmaal voor hetzelfde veroor deeld." De man uit Terneuzen verklaarde met nadruk dat hij voorgoed een steunpi laar was geworden van de fnsdran- kenindustne: „Ik ben er helemaal mee gestopt edelachtbare." „Nee toch" reageerde de politierech ter. die het liet bij een boete van vijfhonderd gulden, zoals ook de offi cier van justitie had geeist. Een andere Terneuzenaar. F. van K„ had de bloedproef geweigerd, toen de politie in zijn woonplaats hem had aangehouden omdat hij slingerend reed, onder meer door telkens nog juist een geparkeerde auto te ontwij ken. De man voelde er niets voor zich te laten 'prikken', waarover de poli tierechter aantekende: „Ik vind het zo kinderachtig, een grote man als die zegt ik kan niet tegen een prik." Maar Van de K. gaf wel ruiterlijk toe, dat hij acht a tien pilsjes had gedron ken toen hij in de auto slapte. Het liep uit, conform de eis van de offi cier, op twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf met twee jaar proef tijd, een boete van twaalfhonderd gulden en negen maanden niet rijden. De man toonde zich enigermate dank baar voor het feit dat hij niet de gevangenis in moest en wilde met een „Tot ziens" de rechtszaal verlaten, maar mr Nomes moest dit nuanceren „Ik wil u best nog eens zien, maar niet hier Twee jongelui uit Terneuzen hadden zich schuldig gemaakt aan diefstal van benzine uit een geparkeerde auto, met behulp van een slang en een jerrycan Het ging maar om tien liter en mede daarom richtte de politie rechter zich tot één van hen „Met permissie, het is een ongelooflijk stomme streek Van. het tweetal was R S niet op de zitting verschenen, aanleiding voor de politierechter zich tot A. van L te wenden Die S. reed met de auto maar heeft geen rijbewijs, wat doet ie in hemelsnaam met een auto?". De wel verschenen jongeman kon zich volledig scharen achter de opvatting, dat het een stomme streek was ge weest en het bleef tenslotte bij een milde eis en een mild vonnis voor beiden vierhonderd gulden boete, waarvan driehonderd gulden voor waardelijk met, een proeftijd van twee jaar. Twee jongelui uil Yerseke hadden samen in Hansweert een mestver- spreider - naar hen leek voor de sloop bestemd - weggenomen van J. V. en voorts was hen lenlastegelegd dat A. K. met 2.05 promille een auto had bestuurd en J. K. een geweer in bezit had met 151 kogels en een dolk van het type bajonet. A. K. werd conform de eis veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf met twee jaar proeftijd, een boete van duizend gulden en negen maan den rij-ontzegging. A. K. werd bij verstek, eveneens conform de eis. veroordeeld tot in totaal zeshonderd gulden boete. Zware schade bij ongeval Sas van Gent SAS VAN GENT - Bij een aanrijding tussen twee personenauto's, donder dagmiddag omstreeks12.25 op de kruising Callandslraat -Paul Kruger- drecf in Sas van Gent, raakte een auto onherstelbaar beschadigd. De tweede auto liep zware schade op. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. De aanrijding ontstond toen automo bilist P. J. V. uit Woensdrecht, komen de vanuit de Callandstraat. bij het oversteken van de kruising geen voor- ang verleende aan de best een perso nenauto, bestuurd door L V uit Sas van Gent die over de Paul Kruger- dreef reed De auto van V. werd hierbij onherstelbaar beschadigd Snelheidscontrole in Sas van Gent SAS VAN GENT - De groep Sas van Gent van de rijkspolitie hield, in samenwerking met de verkeersgroep Middelburg, woensdagmiddag tussen 14.00 uur en 18.00 uur een snelheids controle op rijksweg 252 ter hoogte van de Westkade in Sas van Gent. De radarinstallatie registreerde negen snelheidsovertreders. De hoogst ge meten snelheid gedroeg 85 kilometer De toegestane snelheid daar is 50 kilometer per uur. Videorecorder uit etalage geroofd SINT-JANSTEEN - Bij een inbraak in het technische centrum van J. W. B.V. in de Hoofdstraat in Sint-Jan steen, is donderdagmorgen om streeks half zes een videorecorder ontvreemd. De dader(s) kwam(en) het winkelpand binnen door aan de voorzijde met een breekijzer de etalageruit m te slaan. Hoewel het alarm onmiddelijk in wer king trad wist men toch de video uit de etalage mee te nemen. In een vermoedelijk donkere personenauto maakteim de dader(s) zich daama snel uit de voeten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15