Oosterscheldeziekenhuizen verkeren in crisissituatie r 'Spoorwegarchitect' S. van Ravesteyn in Laren overleden ZWN Zeeuwsch- Vlaanderen vandaag op halve kracht PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT I Jeugdige dievenbende in Vlissingen opgerold GEVOLGEN FUSIE EN NIEUWBOUW ONDERSCHAT 'lan nieuwe erminal van )e Meijer in Terneuzen Postorderbedrijven in de tegenaanval Akkoord over reorganisatie ziekenhuistop P. van Zeil voor CDA Valkenisse PPD-middag over ruimtelijke ontwikkelingen CRISISCENTRUM VOOR PUBLIEK IN AXEL PZC fUSSINGEN - De gemeentepolitie in ilissingen heeft met de aanhouding 14 jongelui, variërend in leeftijd 16 tot 22 jaar, een dievenbende pjerold, die maanden lang in met me Vlissingen zich schuldig maak- aan inbraken en insluipingen. [et de aanhouding van de bende werden 45 inbraken opgehelderd voornamelijk in woningen, enkele scholen, winkels en benzinestations in Vlissingen en in enkele andere plaat sen in Zeeland. Volgens een woord voerder van de politie, opereerden de jongelui vaak in groepjes, maar ook alleen, waarna de buit met de anderen werd gedeeld. De aanhoudingen wer- De 17-jarige Vlissinger R. A. H. wordt door de politie als de hoofddader aangewezen, omdat hij bij de meeste zaken was betrokken. H.. die eerder uit een inrichting was ontsnapt, werd twee weken in het politiebureau van Vlissingen vastgehouden en is don derdag naar de inrichting terugge bracht De overige jongelui. W S (22). H. S. (17). R R. E. (17). E E (16). T. M <19». J D M (16). C. H (16). D. B. (21) E. de B. (17). J T (16). A B N. (17). R S. ilTi en J. P. (17). allen afkomstig uit Vlissingen, zijn na verhoor naar huis gestuurd jOES De onderlinge verhoudingen binnen de stichting Oosterscheldeziekenhuizen zijn [rondig verstoord. Gesproken kan worden van een bestuur- en managementcrisis. De cultuur innen de stichting Oosterscheldeziekenhuizen (SOZ) wordt gekenmerkt door een tekort aan wnmunicatie, veel eigen 'koninkrijkjes' en bureaucratische stromingen. De sfeer in de Dekenhuizen is slecht. Eén en ander blijkt uit een rapportage van het tijdelijk bestuur van de OZ aan de raad voor maatschappelijke rekening en verantwoording. In een analyse van de uidige situatie geeft het bestuur aan wat er momenteel niet deugt. (och de rapportage, noch de analyse zijnde kwaliteiten optimaal konden keningen zijn: binnen de directie aan in op de oorzaken of op de functioneren. Conflictstof tussen be- ontbrak eensgezindheid; bestuur en iiuldvraag. Wel stelt het tijdelijk stuur en directie was vanaf de fusie directie slaagden er niet in op een stuur dat alle betrokkenen zich aanwezig ten gevolge van verschillen- juiste wijze met de macht om te gaan «wust zijn van de netelige toestand de taakopvatting, aard van de betrok- en het onderlinge wantrouwen dat opbouwend en toekomstgericht kenen, en dergelijke. hierdoor w erd gevoed, drong door tot willen werken aan verbetering. alle geledingen van de ziekenhuisge- luidelijk wordt in elk geval dat de \Wnnfrnt/Xi}Pn meenschap; een goede basis voor het svolgen van fusie tussen verschillen- UUll (JU rvcff leiden van de SOZ heeft nagenoeg ziekenhuizen en de voorbereiding Het tijdelijke bestuur merkt op dat ontbroken. oor bouw van een nieuw streekzie- er de nodige organisatorische onder- Volgens het tijdelijke bestuur is er een snhuis zijn onderschat. Tevens heeft zoeken zijn geweest, die echter van- collegiale directie met onduidelijke (durende het laatste jaar een con- uit de SOZ door bestuur en directie bevoegdheden en verantwoordelijk- et tussen, het inmiddels afgetreden, in onvoldoende harmonie zijn bege- heden. Vanuit die -overbelaste -direc- Btuur en directie verlammend ge- leid. „Er is daardoor thans een grote tie komen weinig of geen impulsen op erkt en tot hoge spanningen binnen weerstand tegen nieuwe onderzoe- strategisch niveau. Meerjaren-be- K directie geleid. ken. Het middel was immers altijd leidsplannen voor belangrijke aan- fusieproblematiek waarvan in de erger dan de kwaal", aldus het inte- dachtsgebieden ontbreken. De direc- ipportage sprake is, begon al in de rimbestuur. Andere kritische kantte- tie werkte als managementteam on- erste helft van de jaren zeventig te pelen. Toen fuseerden de twee Goese iekenhuizen Bergzicht en Sint Joan- tot het streekziekenhuis de Beve- nden. Mede om de toekomst van het ode Kruisziekenhuis in Zierikzee algermate veilig te stellen volgde mkele jaren geleden een tweede fusie, aarbij de stichting Oosterschelde- (ekenhuizen ontstond (met 2 zieken- uizen in Goes en 1 in Zierikzee). Het jdelijke bestuur geeft aan dat vanaf et moment van de fusie van de 3 ekenhuizen, bestuur en directie er iet in geslaagd zijn een klimaat te theppen waarbinnen voorhanden voldoende. Enerzijds is dat, betoogt het intenmbestuur. ongetwijfeld ver oorzaakt door het conflict bestuur- directie. Anderzijds zouden de echte managementkwaliteiten toch zicht baar moeten zijn geworden. „Geen der directieleden had voldoende cha risma en gezag om een samenbindend element in te zijn. Bovendien hadden enkele directieleden weinig of geen managementervaring en zeker niet met complexe fusieprocessen", meldt het tijdelijke bestuur tenslotte. KNEUZEN Het haven- en rtcepvaartbedrijf August de Meijer Terneuzen en Vlissingen, onder- el van de Rotterdamse Nedlloyd- otp, krijgt in de loop van '85 een euwe bulkgoedterminal aan de ver- ngde Zevenaarhaven in Terneuzen. el het project is een investering moeid van enkele miljoenen gul- os. Het zal werk bieden aan circa man. tdlloyd onderhandelt op dit mo- ent met het Havenschap Terneuzen ter aankoop van de grond. Het Ter- luzense ingenieursbureau Braven- r en Scheers heeft opdracht gekre- om de terminal te ontwerpen. De tliviteiten aan de verlengde Zeve- arhaven betekenen een modernise- iag en uitbreiding van de kleinbulk- uwerking bij August de Meijer, ilgens directeur A. van Langeveld met daarbij worden gedacht aan ielnere partijen chemicaiieen, kunst- at en andere produkten, die via een iloten distributiesysteem hun weg oden. Het haven- en scheepvaartbe- ijf heeft op dit moment 200 perso- ïlsleden. Rectificatie We troffen de rectificatie een week of wat geleden in een advertentieblad aan. Een rectificatiewaarin de redactie zich uitvoerig bij haar lezers verontschuldigde, omdat in het vorige nummer een foutje in een foto-onder schrift was gemaakt. De breed glimlachende jubila ris meneer Kronwinkel I rechts op de foto) was in het bijschrift per abuis meneer Komwinkel genoemd. En hoewel iedereen dat wel zal hebben begrepen, zo veronder stelde de redactie, leek het haar toch correct om er nog even op te wijzen dat zij echt meneer Knorwinkel had be doeld. Hoe heet die man nu echt? We wachten met smart op een rectificatie van de rectificatie. Een postorderbus van Neckermann bij de ABN in Hulst HULST De arbeidstijdverkor ting bij postorderbedrijf Necker mann in Hulst kan worden terug gedraaid als de 'brievenbussen' bij bankkantoren een succes blijken. Vorige week donderdag gingen ruim honderd werknemers van Neckermann korter werken omdat de omzet door de postacties dras- tiseh is teruggelopen. Woensdag gingen de vier grootste Nederland se postorderbedrijven - Necker mann, Otto, Ter Meulen en Weh- kamp - tot de tegenaanval over. In de zuidelijke provincies staan bij alle kantoren van de ABN speciale brievenbussen opgesteld voor mensen die bij een van de postor derbedrijven een bestelling willen plaatsen. Op die manier hopen ze de PTT-acties te omzeilen. Of dat een succes zal worden kan volgens manager personeelszaken J. de Regt van Neckermann in Hulst pas over twee weken worden gezegd. „Maar als blijkt dat de postbussen een succes zijn kan de arbeidstijdverkorting weer worden ingekrompen", stelde hij vast „De klanten zullen even aan het idee moeten wennen dat ze hun bestelbonnen in onze postbussen kwijt kunnen". In de drie noordelijke provincies staan de brievenbussen van de postorderbedrijven opgesteld in de kantoren van de Rabo-bank. De NMB heeft plaats ingeruimd in de provincies Overijssel. Gelderland. Utrecht en de IJsselmeerpolders. In Noord- en Zuid-Holland staan de bussen bij de Amrobank. De brievenbussen bij de ABN-kan- toren in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg worden vandaag, vrij dag, al voor het eerst - op proef - geleegd. Zolang de acties bij de PTT duren zal dat twee tot drie keer per week gebeuren. Voor de bezorging hebben Neckermann en de andere postorderbedrijven par ticuliere diensten ingeschakeld GOES De raad voor maatschappe lijke rekening en verantwoording van de stichting Oosterscheldezie kenhuizen is tijdens een langdurige vergadering in Goes donderdag ak koord gegaan - met algemene stem men - met reorganisatievoorstellen van een interimbestuur. De raad be sloot tot aanstelling van een inte rimmanager met de bevoegdheden van algemeen directeur voor de pe riode van één jaar. Daarbij werd aangetekend dat de beide zittende directeuren J. Hartman (economi sche zaken) en J. Hekking (medische zaken) hun bevoegdheden voor hun beleidsterrein houden. De met verlof gestuurde algemeen directeur C. Lampe keert als zodanig niet terug. Voor dokter Lampe komt de functie beschikbaar van beleidsadviseur ten behoeve van het bestuur en de inte rimmanager Hij doet afstand van zijn plaats in de directie en van zijn titel van algemeen directeur. De raad voor maatschappelijke rekening heeft ook vastgesteld dat de bestuursvergade ringen door de voltallige directie wor den bijgewoond Met de genomen besluiten hoopt de raad dat de hoog gerezen conflicten in de ziekenhuisor ganisatie in de toekomst uit de weg geruimd kunnen worden Het interim- bestuur dat de reorganisatievoorstel len voorbereidde (en voor het overige de lopende zaken waarnam, waaron der het nieuwbouwplan) is met het werk klaar. Dat komt mede. omdat de raad voor maatschappelijke rekening en verant woording een nieuw, definitief be stuur benoemde Er waren 29 gegadig den; 13 van hen meldden zichzelf aan. 16 werden door derden voorgedragen Een selectie leidde tot een voordracht van 10 namen. Daaruit koos de raad: W. Blanken, burgemeester, Goes. S Silvis, directeur coöperatie, Zienkzee; H. Smits, hoofd bedrijfseconomische zaken Deltadienst, Renesse; P. den Boer, directeur Zeeuwse Kruis, Hein- kenszand; J. Luijt-Verheij, lerares bio logie, Goes, J. van ZWieten, chef meet- en regeltechniek, 's-Gravenpolder; L. Phernambucq, vakbondsbestuurder, Kwadendamem. Blanken, Silvis en Smits hadden al zitting in het interim- bestuur Twee andere leden daarvan, A. van der Zande-Vleugel Schutter en J. van Riesen, blijven voorlopig als adviserende leden deel uitmaken van het nieuwe bestuur SAS VAN GENT Het einde van de bietencampagne 1983 is in zicht. De Suikerunie en de CSM in Sas van Gent verwachten de verwerking van de bieten in de tweede week van december af te ronden, aldus woordvoerders van beide fabrieken. Daarmee heeft de campagne dit jaar aanmerkelijk korter geduurd dan verleden jaar: tien weken nu tegen vijftien weken in 1982. De mindere aanvoer heeft overigens niets van doen met de kwaliteit van de suikerbieten. CSM en Suikeru nie noemen de verwerkmgskwaliteit redelijk tot goed ondanks de late inzaai dit jaar Het mooie weer in de afgelopen weken heeft de kwaliteit van de bieten echter weer bevorderd Het suikergehalte schommelt tussen de 15.6 en 15.8 procent, waarmee het gehalte van de bieten vorig jaar ongeveer wordt benaderd. Toch zegt een woordvoerder van de Suikerunie dat dat suikergehalte best wat hoger had mogen liggen ..Maar we zijn nog een procent gestegen ten opzichte van de start van de campagne". Het NS-station in Vlissingen ONTWERPER STATION VLISSINGEN VLISSINGEN - De architect ir Sy- bold van Ravesteyn is woensdag op 94-jarige leeftijd overleden in zijn woonplaats Laren, waar hij in het Rosa Spierhuis woonde. Ir S. van Ravesteyn is vooral bekend gewor den door zijn ontwerpen van spoor weg-gebouwen, waaronder het NS- station in Vlissingen. Hij werkte voornamelijk voor de maatschappij tot exploitatie van staats spoorwe gen (de latere NS) en als particulier architect. Hij bouwde naast het Vlis- singse station onder meer de stations van Utrecht, 's-Hertogenbosch, Nij megen, Hoek van Holland, Roosen daal, Rotterdam en Gouda. Als parti culier architect verzorgde hij op drachten voor onder meer de inrich- "ng van het koninklijk jacht Piet Hein. de diergaarde Blijdorp in Rot terdam, Kunstmin in Dordrecht, de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen, het Eykmanhuis in Driebergen en de Ne derlands hervormde kerk in Em- meloord. Van Ravesteyn werd op 18 februari 1889 geboren in Rotterdam. In 1912 behaalde hij het diploma civiel inge nieur aan de technische hogeschool in Delft. Van 1912 tot 1919 werkte hij bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen Daarnaast werkte hij als particulier architect. Hij publi ceerde artikelen in onder andere 'Fo rum'. 'De Stijl' en 'De Gemeenschap'. Hij ontwierp ook meubelen. In 1977 was er in Amsterdam een tentoonstel ling gewijd aan zijn werk. KOUDEKERKE - Staatssecretaris van economische zaken, de heer P. van Zeil, houdt dinsdag 29 november een spreekbeurt voor de afdeling Valkenisse van het CDA. Hij praat over het onderwerp 'Waar gaan we sociaal-economisch naar toe?'. De bijeenkomst wordt gehouden in de ontmoetingsruimte van de Gerefor meerde Kerk in Koudekerke Aan vang: 20 uur, Daaraan voorafgaand begint om 19.30 uur een besloten vergadering met een huishoudelijke gedeelte en een stemming over de definitieve kandidatenlijst voor de verkiezingen van het Europese Parle ment. MIDDELBURG - De Provinciale Pla nologische Dienst houdt in verband met haar 40-jarig bestaan een bijeen komst. waarop de ruimtelijke ont wikkeling in een veranderend tijds beeld van verschillende kanten zal worden belicht. Dat gebeurt op woensdag 14 december in de Middel burgse Concertzaal. Inleiders zijn burgemeester drs Th J Westerhout van Vlissingen. ir R. M. Th. Adriaansens directeur van de PPD en ir W.F Schut, directeur van Stad en Landschap te Rotterdam Na afloop is er een discussie onder leiding van mevrouw E, Mans-Koster, gede puteerde voor ruimtelijke ordening. De bijeenkomst begint om half drie. AXEL Het openbaar vervoer in Zeeuw sch-Vlaanderen draait van daag (vrijdagi op ongeveer halve kracht door de staking van buschauf feurs in Axel. Vanuil het busstation in Draaibrug, waar zoals gemeld ge woon wordt doorgewerkt, probeert de ZWN niet de elf daar gestationeer de bussen zoveel mogelijk ritten uit te voeren. Om het publiek te kunnen informeren over de ritten die wél en niet doorgaan heeft regiochef Blaak man in Axel een 'crisis-centrum' in gericht. Daar kunnen gebruikers van het openbaar vervoer informatie krijgen over de stand van zaken. Het crisiscentrum is telefonisch te berei ken op nummer 01155-1558 w aar twee 'lijnen constant worden vrijgehouden voor de laatste gegevens over de busdiensten. Blaakman verwacht dat het bussta tion in Axel vandaag geblokkeerd wordt door stakers zodat ook de werk willigen niet aan de slag kunnen. „Het is nu met te voorspellen hoe omvang rijk de staking zal zijn", zei hij donder dag „In ieder geval zullen de werkwil ligen géén diensten overnemen van stakenden collega's We proberen de zaak niet op de spits te drijven. Daar om zullen evenmin werkwillige chauf feurs uil Axel naar Draaibrug worden overgebracht. Dan zouden we scheve verhoudingen krijgen,en dat is niet de bedoeling. Na vandaag moeten alle chauffeurs weer eenstemmig en een drachtig kunnen samenwerken". Blaakman schat dat de 24-uurssta- king niet zal leiden tot het uitvallen van hele diensten Op dat punt spreekt hij FNV-actieleider Chris Ol- lebek tegen. „Er zullen wél ritten uitvallen, maar geen complete dien sten Axel-Breda zal waarschijnlijk rijden, misschien éér. rit minder, maar de dienst zal niet uitvallen. Ook de lijn Zelzate-Zienkzee komt niet in gevaar" Ook de opmerking van Ollebek dat passagiers wél de heenreis maaV niet de terugreis kunnen maken spreekt Blaakman tegen „Dat is niet hele maal juist. Buspassagiers kunnen ook weer terug, alleen moeten ze informe ren bij het crisis-centrum wanneer". CNV werkwillig In Axel doen ongeveer 30 van de ruim 50 chauffeurs mee aan de 24-uurssta- king. De CNV-leden zijn werkwillig. CNV-bestuurder G. Grevelingen: „Dit moet afgelopen zijn. We maken onszelf en het bedrijfsleven kapot. Op deze manier breken we ons werk af". Hij verwacht dat de FNV'ers de ZWN'-garage zullen blokkeren. „Ik denk niet dat we er uit kunnen". Bij de ZWN werken 13 CNV-leden: acht chauffeurs en vijf monteurs. Blaakman: „Ik reken erop dat min stens de helft van de diensten kan doorgaan En ik zou zéér gelukkig zijn als alles rijdt". Minister belooft bouw 'opvolging' Oosterschelde werk te zoeken Minister Wtnsemlus DEN HAAG (ANP) Minister Winsemius van volkshuisves ting. ruimtelijke ordening en milieubeheer heeft werkgevers en werknemers in de bouw don derdag beloofd om samen met minister Smit-Kroes van ver keer en waterstaat te zullen bekijken wat er na beëindiging van de Oosterscheldewerkcn kan worden gedaan voor de sec tor grond-, wegen- en water bouw (GWW). Deze sector dreigt voor een aan zienlijk deel werkloos te raken wanneer de werkzaamheden in de Oosterschelde gereed zijn. Thans is al een derde van de oorspronkelijke werknemers uit de GWW werkloos. Winsemius deed zijn belofte in een gesprek met het Bouwberaad, waarin de bouwbonden van FNV en CNV, alsmede de werkgeverscentrale AVBB zitten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13