PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Westen teleurgesteld Dver breuk in Genève PZC Verscherping acties Regeringsfracties niet van gedachten veranderd Ploeg: zonering mogelijk oplossing drukte op water lUSSEN LOPEN WEG UIT OVERLEG vandaag nderzoek naar uthanasiegeval oekacties na Doodbericht iver Heineken Peugeot 505 GL, ercedes 200 D, Meer bewolking In de ochtend nog plaatselijk mist en lichte vorst. In de middag toenemende bewolking en 's avonds mogelijk re- - gen. Tot matig toenemende wind uit zuidoost tot zuid. Mtddagtemperatuur ongeveer vijf graden. !6e jaargang no. 276 inderdag 24 november 1983 Vandaag.... op pagina 10 W -L L De advertentierubriek over uitgaan Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v d. Bulck. lEN HAAG (ANP) Staatssecreta- Ploeg van landbouw en visserij :lt wel iets voor zonering als op ging voor de drukte aan. op en in d water. rentuele regels in tijd of plaats zul- £wel zo sober mogelijk moeten zijn :net is in de eerste plaats aan lagere overheden zoals gemeenten, water- en recreatieschappen om die op te stel len. De bewindsman zei dat woensdag tijdens een uitgebreide vergadering van de kamercommissie voor visserij. Ploeg was het eens met een aantal kamerleden die stelden dat de recrea tieve druk op het water steeds groter wordt. De staatssecretaris gaf de ka merleden de verzekering dat in 1984 het gesloten seizoen voor het vissen met een zogenoemde 'gewone hengel' op ad hoc-basis wordt opgeheven. Voor de jaren daarna zal worden gezocht naar een meer permanente basis. Ploeg wees er wel op dat enkele soorten aas (worm. slachtafval) verbo den blijven. Ook kunnen eigenaars van water of de visrechthebbenden anders besluiten. Het vissen 's nachts blijft in beginsel verboden maar ont heffing. bijvoorbeeld voor bepaalde maanden of uren van de nacht, kun nen worden verleend. EN' HAAG (GPD) De VS en en de Westeuropese bondgenoten zijn teleurgesteld over het (breken van het ontwapeningsoverleg in Genève. De Sowjet-delegatie liep gisteren weg uit et overleg na een vergadering van twintig minuten met de Amerikanen. Er is geen datum astgesteld voor hervatting van de besprekingen. De Amerikaanse president Reagan zei niet zijn verrast door de Russische stap. Hij voorspelde dat de Sowjet-delegatie uiteindelijk rug zou keren naar de onderhandelingstafel. stationeringsbesluit van het parle- streng bewaakte luchtmachtbasis ment. Woensdag zijn de eerste onder- Ramstein aangekomen. De woordvor- delen voor Pershing 2-raketten op d der van de Westduitse vredesbewe ging zei op een persconferentie dat de acties tegen de wapens zal doorgaan. Nederland i Amerikaanse delegatie in Genève :«nde het afbreken van de onder- mdelingen over vermindering van kernwapens voor middellange af- ind „ongerechtvaardigd en onge- De Amerikaanse onderhan- laar Nitze zei te hopen dat het sprek hervat wordt, aangezien de »jets niets hebben gezegd „dat zij overleg absoluut afbraken fc Russische stap kwam kort nadat si Westduitse parlement dinsdag- Kind besloot tot plaatsing van de fcshing 2 raketten in de Bondsrepu- Bonn noemde het weglopen van sRussen uit het overleg een „eenzij- ije stap waarvoor alleen Moskou itwoordelijk is". De Bondsrege- ag verwacht evenwel dat de ge- rekken toch weer zullen worden ortgezet. Ook in Londen. Rome en ussel werd het afbreken van het erleg betreurd. De sociaal-democra- che oppositie in West-Duitsland het afbreken van het overleg als „eerste ernstige gevolg" van het SLFT (ANP) De politie in Delft derzoekt een geval van euthanasie it zich op 4 november in het plaat- lijke St.-Hippolvtus/.iekenhuis feft voorgedaan. oordvoerders van de GG en de GD ide gemeentepolitie in Delft hebben oensdag bevestigd dat op vrijdag 4 ovember het leven van een 34-jarige ziltiple sclerose-patiente uit Bra- <nt door toepassing van actieve eu- anasie is beëindigd. Dat gebeurde i dringend verzoek van de patiënte tor de anesthesist dr. P. V. Admi- al, aldus bevestigen deze woord- srder. Het ziekenhuis heeft onmid- Uijk bij GG en de GD in Delft Biding gemaakt van het ontbreken n een verklaring van natuurlijke Md. Uit een gerechtelijke sectie is middels komen vast te staan dat de injecties toegediend had gekre- n. De directie van het ziekenhuis en Admiraal waren woensdag niet commentaar bereikbaar, 1LENDAM (ANP) Het Amster- smse rechercheteam dat zich bezig- ndt met de ontvoeringszaak van fred Heineken en zijn chauffeur A. iderer heeft woensdagavond een °is in Volendam en onder meer een oot in Hoorn doorzocht met toe- (mming van de eigenaar. Het zoe- n heeft niets opgeleverd, inleiding voor de zoekacties was n dinsdagmiddag op een noodfre- entie voor het scheepvaartverkeer ezonden anoniem bericht, waarin elding werd gemaakt van de moge- verblijfplaats van de ontvoerden Staking Hel Zeeuws-Vlaamse streekver voer zal morgen grotendeels ontre geld raken door een staking van de ZWN-chauffeurs in Axel (PAGINA 15) Opheffing Ongeveer 250 van de 550 werkne mers van de Deltadienst in Zee land. zullen ook na de opheffing van deze dienst in deze provincie aan de slag kunnen blijven. (PAGINA 17) Mager Planning Wereldivijd is meer economische planning nodig, meent Joop den Uyl na 'tien jaar crisis'. (PAGINA 4) Klein Jonge huisartsen kiezen voor een kleine praktijk en willen liever niet als 'solist' optreden. (PAGINA 5) V Sparta Rotterdam ziet nog wel mogelijkheden na het magere 1-1 resultaat tegen Spartak Moskou, de 'thuisreputatie' van de Russen is niet zo best. (PAGINA 23) Radio en televisie, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Opinie, achtergrond: 4. Financiën, economie: 7. Varia: 9 en 11. Provincie: 15, 17, 19 en 21. Sport: 23. Minister van den Broek betreurde het afbreken van het overleg. Hij is van mening dat niet alleen van westerse zijde maar ook de Warschaupact lan den druk moeten uitoefenen op de Sowjetunie om weer aan tafel te gaan zitten. In een verklaring noemde Van den Broek het afbreken van het over? leg ..volstrekt ten onrechte" De westelijke landen hebben de on derhandelingen voortgezet ondanks het feit dat de Sowjet-Unie is voortge gaan met het plaatsen van SS-20- raketten. Premier Lubbers zei tijdens de algemene beschouwingen in de eerste kamer: „Wij moeten er alles aan doen om het overleg te hervatten Het enkele feit. dat straks in West- Europa wel een beperkt aantal raket ten staat tegenover heel veel raketten in de Sowjet Unie, kan geen reden zijn om je daar bij neer te leggen". De Amerikaanse en Russische delega tie zijn in totaal 105 keer bijeen ge- weestsinds het overleg op 30 novem ber 1981 in Genève begon. De parallel met de INF-onderhandelingen over kernraketten voor de middellange af stand lopende besprekingen tussen de beide supermogendheden over de intercontinentale raketten (start), die sook in Genève plaatsvinden, gaan vooralsnog verder. NEW DELHI <APi Zoals gewoonlijk leverde de topconferentie van fiemenebestlanden een rijke schakering aan cultuurpatronen op Zo viel bij de aankomst van de premier van Papua Nieuw Guinea met name het verschil in kleding tussen de Indiase premier Gandhi en Papua-leider Samore op. NEW DELHI (rtr/afp) Vrees voor de toenemende spanning tussen oost en west, de bewapeningswed loop en een mogelijke kernoorlog domineerde de openingszitting van de topconferentie van de 48 Gemenebestlanden in de Indiase hoofdstad New Delhi. Dit heeft de woordvoerder van de gemenebest, Charles Gunawarde- na, woensdag na afloop verklaard. De premier van Canada, Pierre- Elliott Trudeau. zal mogelijk hoofd worden van een speciale delegatie van Gemenebestlanden naar de Sowjet-Unie en de Verenigde Sta ten, met het doel de spanning tus sen de twee mogendheden te doen afnemen. Geopperd is dat hij daar in vergezeld wordt door de premier van India. Indira Gandhi, en de Nigeriaanse president, Shehu Sha- gari Eerder deze maand maakte de Ca nadese leider al een reis door ver scheidene Europese landen om over vrede te spreken BONDEN DOEN VERGEEFS BEROEP DEN HAAG (GPD) Na de fractie- maals) hun steun zullen betuigen aan Premier Lubbers verklaarde woens- vergadering van het CDA, gister- het beleid van het kabinet. De VVD dag tijdens de beschouwingen in de avond, ziet het ernaar uit dal de staat eveneens achter de regering. In Eerste Kamer dat de problemen met christen-democraten vandaag (nog- ADVERTENTIE) 6 mnd. oud Uitvoering: 2000 cc. 5-versn.bak. Extra's: o.a. radiocasetterecorder. Kleur: blauw, 4000,- bene den nieuwprijs. bouwjaar 1982, kleur blauw. Ex tra's: stuurbekrachtiging, schuif- dak, radio en trekhaak. pta .goE5 Off. Peugeot/Talbot-dealer, West- havendijk 148, tel. 01100-20620. ROTTERDAM-HOOGVLIET Stakende buschauffeurs van de RET hielden woensdagmiddag 6 bussen van de maatschappij Zuid-West Nederland op de Aveling in Rotterdam-Hoogvliet staande. De RET-ers voerden de actie omdat zij vonden dat de chauffeurs van ZWN niet solidair waren De passagiers moesten op eigen gelegenheid verder. grote lijnen zal daardoor vandaag in de ambtenarencentrales zijn begon- een extra kamerdebat over het so- nen doordat de vakverenigingen van ciaal-economische beleid duidelijk het overheidspersoneel een „frontale worden dat de meerderheid van de aanval" op het kabinetsbeleid inzet- Tweede Kamer achter de plannen ten Het ging niet om de invulling van van het kabinet blijft staan. de door het kabinet voorgenomen maatregelen maar om een fundamen- Overeenkomstig het voorstel van het tele wijziging van het gehele kabinets- kamerpresidium heeft de Tweede Ka- beleid Daaruit bleek dat het een mer woensdagavond besloten van- „beleidsconflict en geen traditioneel daag te discussiëren over het arbeids- arbeidsconflict" was. meent Lubbers, voorwaardenbeleid De vakbeweging heeft gisteren nog Het ambtenarenoverleg is nog zeker een laatste poging gedaan om in een niet beëindigd, aldus de premier, hoorzitting de Tweede Kamer ervan „Het enkele feit dat na één nacht van te overtuigen dat het zin zou hebben vergaderen geen overeenstemming is de verlaging van de sociale premies te bereikt, maakt het afsluiten van een beperken om daarmee te bereiken dat akkoord niet onmogelijk", zei Lub de verlaging van de uitkeringen ach- bers. Hij sprak de hoop uit dat ook terwege kan blijven. In het voorstel van de regering zouden de sociale premies in totaal met 1.3 procent worden verlaagd. De vakbe weging stelt voor die verlaging te beperken tot 0,9 procent Dat zou in g:eld zo veel opleveren, dat de uitke ringen niet hoeven te worden ver laagd. Het kabinet heeft dit voorstel afgewe zen, voornamelijk omdat het niet strookt met de doelstelling van de regering dat de collectieve lasten (be lastingen en sociale premies samen) omlaag moeten. De werkgevers, giste ren ook door de Tweede Kamer ge hoord, wijzen het onder meer af om dat er ooit de koppeling in voorkomt met het wettelijke minimumloon Russen weg uit Genève TToewel niet onverwacht ■\kl I II komt de beslissing van I de Sowjet-Unie om het INF- overleg in Genève af te bre- r "1 ken, zonder een datum voor hervatting van de besprekingen vast te leggen, hard aan Vermindering van het aantal kernwapens voor de mid dellange afstand in Europa is sinds twee jaar het doel van de Geneefse besprekingen tussen Amerikanen en Russen Dit doel lijkt nu verder ver wijderd dan ooit Directe aanleiding tot de Russische stap was het besluit van de Westduitse Bondsdag om nieu we Amerikaanse raketten - Per- shing-II en kruisraketten - op West duits grondgebied op te stellen. De beslissing in de Bondsdag ligt geheel in de lijn van het fel omstreden Navo- dubbelbesluit van 1979. Het dubbel- besluit komt er op neer. dat de plaat sing in Europa van de met atoomla dingen voorziene raketten voor de middellange afstand werd gekoppeld aan een aanbod aan de Sowjet-Unie om te onderhandelen over verminde ring van die zelfde wapens. Nederland heeft indertijd een voorbehoud ge maakt: tegen de modernisering op zich werd 'ja' gezegd, maar ten aan zien van de plaatsing op Nederlands grondgebied wilde de toenmalige re gering later een besluit nemen. Als jullie tot stationering overgaan, zo hadden de Russen de Europese Navo- landen gedreigd, zullen wij de onder handelingen stopzetten. Gisteren hebben zij hun dreigement uitge voerd Sowjetonderhandelaar Kwit- sinsky kwam zijn Amerikaanse colle ga Nitze persoonlijk meedelen, dat de Russen het voor gezien houden. Niet kan worden ontkend dat in de afgelopen maanden van beide kanten voorstel na voorstel op tafel is gebracht. Zowel de Russen als de Amerikanen verzonnen elke week wel wat nieuws om de wereld duidelijk te maken, dat mislukking van het Ge neefse overleg altijd bij de andere partij zou moeten worden gezocht. De voorstellen, tussenvoorstellen en te genvoorstellen. de nul-opties en de afbouwplannen hebben niet kunnen versluieren, dat er grote verschillen van inzicht bestaan tussen de groot machten over de nucleaire bewape ning in Europa. Van de eerste dag af hebben de Russen zich verzet tegen de komst van de nieuwe Navowapens, die zij zien als een ernstige bedreiging van hun land. Het Westen heeft niet nagelaten voortdurend te wijzen op de voortgaande stationering van Rus sische SS-20 raketten, eveneens voor de middellange afstand èn gericht op militaire en burgerdoelen in West- Europa Beide partijen hadden en hebben hun opties de Russen, die zich gesteund voelen door de massale vredesbewegingen in West-Europa, zijn tegen elke vorm van modernise ring aan westelijke kant; de Amerika nen zien in stationering de enige veilige oplossing, zolang de Sowjet- Urne geen begin maakt met ontman teling van de SS-20 raketten. In deze vicieuze cirkel is het Geneefse overleg verstrikt geraakt. Twee partijen, die elk door dik en dun bleven vasthou den aan hun uitgangspunten. Dat paste ook in het algehele beeld dat de betrekkingen tussen beide groot machten laat zien een sfeer van open lijke vijandigheid ten opzichte van elkaar. Het wantrouwen van de Ame rikanen tegenover de Russen en om gekeerd is groot. Zolang Russen en Amerikanen elkaar op het mondiale vlak als rivalen en gezworen vijanden zien, staan alle vormen van gesprek onder zware druk. CNV-plan DEN HAAG (GPD) De ambtenaren bond AbvaKabo noemt het „onzin" dat werknemers bij het openbaar vervoer in Rotterdam (RET) niet lan ger dan acht tot negen dagen zouden kunnen staken omdat daarna de sta kingskas leeg is. „De stakingskas van AbvaKabo is groot genoeg", zit", zegt de bond. Nadat het personeel van het Rotter damse openbaar vervoer gisteren voor onbepaalde tijd in staking was gegaan rijden in Amsterdam vandaag en waarschijnlijk ook morgen geen bussen, trams en metro. De staking bij de PTT breidt zich uit In een aantal voorsorteercentra wordt vanaf vandaag voor twee of meer dagen gestaakt Vanuit het Girokan toor In Arnhem, waaronder ruim 3,5 van de 5 miljoen houders van een girorekening vallen, zal geen post meer worden verzonden. Onder druk van de ambtenarenbonden is gestopt met het verzenden van af- en bijschrij vingen aan rekeninghouders via parti culiere vervoerders. Daardoor blijven vanaf nu dagelijks zo n 750.000 saldo overzichten liggen. Cheques en giro kaarten vallen buiten de actie Stakers bij de post in Amsterdam hebben het districtspostkantoor en de vijf grootste bijkantoren geblok keerd Openbaar vervoer Naast stakingen in de grote steden, (Slot zie pagina 5 kol. 6) Ook het overleg van de FNV. CNV en MHP met de Tweede-Kamerfracties CDA en VVD leverde niets op „Rege ringspartijen en kabinet frustreren het vrije overleg over lonen en herver deling van werk door het offer dat de drie centrales willen brengen af te wijzenaldus CNV-voorman Van der Meulen na dit overleg. Het CNV heeft woensdag nog voorgesteld om de mensen met een minimumloon of-uit kering uit te zonderen van de korting met drie procent per 1 januari. In het voorstel worden de minirriïi niet ge kort De mensen met een maximum uitkering gaan er wel drie procent op achteruit. „Daartussen is zoiets als een glijdende schaal denkbaar", aldus Van der Meulen Kosmonauten terug op aarde MOSKOU (TASS) De Sow- jet-Russische kosmonauten Wladimir Lyachov en Alexan der Alexandrov zijn woens dagavond op aarde terugge keerd na een verblijf van vijf maanden in de ruimte. Het tweetal maakt het goed. Lyachov en Alexandrov waren sinds 28 juni in de ruimte aan boord van hun ruimteschip Saljoet-7, Westerse bronnen hebben verscheidene malen het vermoeden geuit dat er technische problemen waren, waardoor de kosmonauten ge vaar liepen niet meer terug te kunnen keren, maar dat is van Sowjet-zijde steeds tegenge sproken. Gedurende hun lang durig verblijf hebben zij talrij ke wetenschappelijke proeven uitgevoerd en maakten enkele malen een 'ruimtewandeling'. waarbij zij zich buiten hun ruimteschip begaven om nieu we zonnepanelen te monteren. De twee mannen keerden te rug in de Sojoez-t9. een Sow- jet-versie van de ruimteveren die de Amerikanen gebruiken Wat verder? luidt allerwege de vraag De meest optimistische voorspellingen gaan er van uit, dat de Russen een demonstratief gebaar hebben willen maken en dat zij bin nen afzienbare tijd weer plaats zullen nemen aan de onderhandelingstafel. Een andere redenering is. dat de Sow- jets lange tijd zuilen wegblijven uit Genève en in die penode hun nucleai re bewapening ongeremd zullen op voeren. Vast staat in elk geval, dat als de Russen Genève voor langere tijd de rug toekeren, sprake is van eer. ernstige tegenslag voor al degenen die de vrede willen bevorderen en die de betrekkingen tussen oost en west uit de 'ijstijd' willen halen. Hoe diep de nucleaire wapenloop ingrijpt in het leven van mensen en volkeren, moge blijken uit de besluitvorming er om heen De bevolking van Engeland, West-Duitsland en Italië is in meer derheid tegen plaatsing van nieuwe raketten, terwijl de parlementen zich in meerderheid vóór stationenng heb ben uitgesproken Een parlementslid heeft nu eenmaal andere verantwoor delijkheden. maar het is toch opmer kelijk, dat zoveel kiezers ande.rs over de modernisering denken dan de man of vrouw die zij naar het parlement hebben afgevaardigd. De beslissing van de Russen om uit het Geneefse overleg te stappen is vooral betreu renswaardig. omdat het uitzicht op een vergelijk tussen de grootmachten achter de horizon verdwijnt Het Wes ten heeft het volste recht voor zijn veiligheid terug te vallen op een ver dediging. die met minder is dan die van het Oostblok. Dat laat echter onverlet, dat met kracht van argu menten en met de overtuiging dat een nucleaire oorlog de ondergang van de wereld betekent, naar ontwapening moet worden gestreefd. De huidige arsenalen zijn al een bedreiging ge noeg voor de wereld. Het vredesstre- ven kan echter niet van één kant komen. Blijven praten in Genève is daarom een heilig moeten. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1