CNV somber over toekomst 'Miniatuur' in Middelburg Zeeuwse bibliotheek nadert hoogste punt CARPOOLING 'Zeeland toekomstige groene regio in een groen Europa' doelmatig, zuinig en gezellig Ventevogel: kritiek van het CNV op CDA is onjuist en onredelijk BESTUURSLID WIJST OP EXTERN ONDERZOEK Ton schade bij aanvaring in sluis van Hansweert PONDERDAG 24 NOVEMBER 1983 PZC/ provincie 19 MIDDELBURG - De Dienstenbond-CNV en de Werkende Jongeren -CNV verwachten, dat deze werknemers alleen maar zal ver- Miniatuur Walcheren in Middelburg zijn poorten na afloop van het komende seizoen zal h0&en" moeten sluiten. De bond wijt dit aan het ontbreken van enig zicht op verbetering van de AcitlVCKlt'dbCMll' financiële positie van de toeristenattractie. „Door de huidige financiële moeilijkheden zijn al twee mensen ontslagen. Nu heeft Miniatuur Walcheren met ingang van 1 december '84 nog eens vier personeelsleden ontslag aangezegd". De CNV-afdelingen schrijven dit in een woensdag verspreid persbericht. De CNV-bonden wijzen erop, dat er nu al een grote achterstand is in het onderhoud van een groot aantal mi niaturen. Deze achterstand zal door het ontslag van de vier personeelsle den alleen maar groter worden, zo verwachten de bonden. Hierdoor ont staat een vicieuze cirkel: ,,Zo wordt het voor toeristen nog minder aan trekkelijk om een bezoek te brengen aan Miniatuur Walcheren. Dit zal lei den tot minder inkomsten en dus tot nog meer financiële problemen", al dus de Dienstenbond en de Werkende Jongeren van het CNV. Beide CNV-afdelingen maken zich ook bezorgd over de twee werkne mers, die na het ontslag van de vier anderen bij Miniatuur in dienst zullen blijven. ,,De werkbelasting en psychi sche druk voor deze twee mensen zal vreselijk hoog worden. Dit komt. om dat zij nu al het werk moeten doen dat in het afgelopen jaar nog door zés man werd gedaan. Bovendien bestaat de kans. dat de Stichting Miniatuur Wal cheren werklozen met behoud van uitkering in dienst zal geen nemen, zoals ze ook heeft gedaan na het ontslag van de twee werknemers in '82 Hierdoor zullen de overgebleven twee werknemers ook nog een stuk begeleiding aan deze werklozen moe ten geven, wat de psychische druk op Ruiteravond in Middelburg MIDDELBURG - De samenwerkende rijverenigingen en voltigegroep 'Mid delburg' houden zaterdag 26 novem ber een ruiteravond in ontmoetings centrum Dauwendaele. Aanvang 19.30 uur De avond wordt door eigen leden verzorgd en zal besloten worden met een gezellig samenzijn Thema-avond over jeugdwerkoosheid (middelburg De JOVD Zeeland Ihoudt vrijdagavond 25 november een thema-avond over jeugdwerkloosheid jin restaurant 'De Huifkar' in Middel burg. Er wordt op de bijeenkomst ■onder meer gesproken door vertegen woordigers van de FNV-jongeren Zee land, VNO Zeeland, het. gewestelijk iarbeidersbureau en de landelijke commissie jeugdwerkloosheid van de jovd Na de inleidingen is er gelegen heid tot discussie De aanvang is 20.30 'uur. Bromfietser breekt been bij botsing bij Nieuwerkerk NIEUWERKERK - Een 72-jarige bromfietser heeft woensdagmiddag omstreeks kwart voor twee een been breuk opgelopen, toen hij bij zijn woonplaats Nieuwerkerk werd ge schept door een personenauto. De automobilist M. S. uit Brouwershaven reed over de Capelleweg en merkte bij de nadering van de splitsing met de njksweg de bromfietser. L. D. H., te iaat op. Als gevolg van de aanrijding moest H. worden overgebracht naar het Rode Kruisziekenhuis in Zierik- BAS DE GAA Y FORTMAN: Derde vrouwelijke rechter benoemd in Middelburg MIDDELBURG - Mevrouw mr M. A. Vermeulen is geïnstal leerd als rechter bij de arrondis- semenstrechtbank te Middel burg. De 38-jarige mr Vermeu len is sinds 1 januari van dit jaar werkzaam hij de rechtbank in de Zeeuwse hoofdstad, als gerechtsauditeur en rechter- plaatsvervanger. Daarvoor werkte zij twaalf jaar als advo caat en procureur in respectie velijk Rotterdam en Utrecht. Tijdens de installatie plechtig heid in het gerechtsgebouw aan het Middelburgse Hofplein zei rechtbankpresident mr G. An- dré de la Por te het een goede zaak te vinden dat mr Vermeu len de derde vrouwelijke rechter in "het inmiddels negen 'man' sterke team is. Hij ging verder in op de nog steeds aanwezig e tekort aan rechters en zei: Gelukkig zijn er na u nog twee rechters in aantocht. Maar zelfs dan zijn we nog niet op volle .sterkte. We hebben dan nog een 'tekort van twee rechters". De rechtbankpresident schetste in het kort de moeilijkheden die zich soms voordoen bij een te kort aan rechters. Hij noemde daarbij het volgende voorbeeld: „In handelszaken komt het s<8ns voor dat iemand, een winkelier bijvoorbeeld die zijn geld hard nodig heelt, meer dan een jaar op een vonnis moet wachten. Er wordt ons dan gevraagd 'doen jullie er niets aan9'. Geloof me, er wordt door de weinige rech ters die wij hebben ontzettend hard gewerkt". Ook de waarnemend hoofdoffi cier van justitie mr R, Daver- schot memoreerde in een korte toespraak de vertragingen en zei: „In de strafsector komt het nog steeds voor dat sommige zaken pas op de zitting worden behandeld, ruim een jaar na het gepleegde delict Als iemand met een voorwaardelijke straf voor de tweede keer wordt ver oordeeld, kan het gebeuren dat die voorwaardelijke straf niet meer ten uitvoer gelegd kan wor den omdat de proeftijd al ver streken is". Zoals gebruikelijk werd de in stallatie 'verricht' door de arron dissementsgriffier drs J. van der Bruggen die de acte van beëdi ging van mr Vermeulen voorlas. GOES „In 1984 gaat het om Groen Europa, in 1986 om Groen Nederland en in 1987 om Groen Zeeland". Dat stelde Bas de Gaay-Fortman, lid van de eerste kamer, woensdagavond tij dens een provinciale bijeenkomst van de PPR in Zeeland. Tijdens de matig bezochte vergadering in Goes betoogde De Gaay-Fortman dat pro gressieven zich in deze tijd moeten verenigen en samen naar politieke vernieuwing moeten streven. „Het Groen-Progressief Akkoord voor de Europese verkiezingen van 1984 is daarvan het begin", zei hij. De radicale senator meende dat 'Groen', zoals hij het noemde, niet alleen iets over milieu te zeggen heeft ..Groen betekent in de eerste plaats een nieuwe economische ontwikke ling", zei hij. Daarnaast noemde De Gaay-Fortman een andere defensie een kernpunt van het 'Groene den ken' De Gaay-Fortman stelde dat Groen een andere wijze van besturen voor staat. Het is de bedoeling dat plannen zoveel mogelijk door regio's worden gemaakt en uitgevoerd. De toekomst van Zeeland zag De Gaay-Fortman dan ook als 'Groene regio in eer Groen Europa'. Met een andere wijze van bewapening bedoelde het PPR-lid een sociale vorm van bewapening: defensief. Hij vond dat Nederland - in samenwer king met andere Europese landen - wapens ter verdediging moest aan schaffen en géén materieel, gericht op de aanval. Het Oosten mag Europa niet als een bedreiging zien, aldus De Gaay-Fortman Hij voorspelde overigens dat de mi lieubeweging zich niet zal identifice ren met de Groene lijsten ..Dat zou zonde zijn", zei hij. „We halen geen meerderheid". Voorts pleitte de PPR'er voor samenwerking met ande re politieke partijen in de toekomst. „Het is duidelijk dat deze tijd vraagt om eenheid en geen versplintering onderstreepte De Gaav-Fortman. De bijeenkomst, aangekondigd als een provinciaal congres, trok slechts een vijftiental belangstellenden Bestuurslid J. de Regt van Miniatuur Walcheren kon zich voor een deel in de CNV-kritiek vinden. Hij erkende dat de achterstand op het gebied van de onderhoud van de gebouwtjes wellicht zal toenemen. Wel sprak hij de verwachting uit. dat dc aantrek kelijkheid van Miniatuur Walcheren desondanks in grote lijnen aanvaard baar blijft. De heer De Regt betrok hierbij vooral de schoonheid van de tuin waarin de gebouwtjes zijn ge plaatst. Dat de twee overgebleven personeelsleden 'over hun toeren' zouden raken, zei de heer De Regt niet te hopen. „Maar wat kunnen we anders, nu het geld gewoon óp is?", vroeg hij zich af. Hij bestreed evenwel dat de plaatsen van de vier voor ontslag in aanmer king komende personeelsleden wor den opgevuld door werklozen. Met klem wees de heer De Regt erop, dat het na het komende seizoen beslist niet afgelopen hoeft te zijn met Minia tuur Zoals gemeld voert een extern onderzoeksbureau momenteel de toe komstmogelijkheden van de attrac tie Op grond hiervan zullen de ge meente Middelburg en de provincie in het voorjaar knopen doorhakken Zoals bekend is Miniatuur Walcheren in de problemen gekomen doordat het bezoekersaantal jarenlang steeds ver der terugliep. De heer De Regt blijft evenwel vasthouden aan de filosofie dat Miniatuur Walcheren wel degelijk bestaansmogelijkheden heeft. In dit verband wees hij erop. dat de Middel burgse attractie het afgelopen seizoen iets meer bezoekers heeft getrokken dan het jaar ervoor. Dit is in tegenstel ling met alle andere toeristische voor zieningen in Nederland, met uitzonde ring van De Efteling, wist de heer De Regt op te merken. De Gaay Fortman jr L. Anderson legt functie ZLM neer GOES Het hoofd onderwijs en financiën van de Zuidelijke Land bouw Maatschappij (ZLM), L Ander son, stopt met ingang van 1 januari 1984 met zijn werkzaamheden Hij heeft ruim 38 jaar bij de ZLM gewerkt. Het hoofdbestuur van de ZLM houdt naar aanleiding hiervan op donder dag 22 december een afscheidsbijeen komst in De Prins van Oranje te Goes. De bijeenkomst begint om 15.00 uur Aansluitend is er gelegenheid per soonlijk afscheid te nemen van de heer Anderson. Ph Paauwe volgt hem op. HANSWEERT - Dc Cypriotische coaster 'Sagana' heeft woensdag avond omstreeks 19.00 uur bij het binnenvaren van -de grote sluis bij Hansweert voor ruim een 100.000 gulden schade aangericht aan drie kokerbalken voor de sluisdeur. Deze kokerbalken, de zogenaamde rem mingen, bevinden zich aan de linker zijde voor de sluisdeur. Het schip is, na te zijn geschut, vastgelegd tot de gevraagde borgstelling van een ton is betaald. De coaster. 74 meter lang, 11 34 breed en 560 brt, is geladen met 100 ton aardappelen vanuit Hansweert opweg naar Algerije. Het schip kwam vanuit het kanaal door Zuid-Beveland met sleepbootbegeleiding De oorzaak van de aanvaring met de remmingen is nog niet bekend. De 'Sagana' liep zelf lichte schade op. De rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. MIDDELBURG - Dc contouren van de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kous- tecnsedijk in Middelburg worden steeds duidelijker zichtbaar. Het werk aan de buitenkant is inmiddels zover gevorderd dat maandag 28 no vember het (officiële) hoogste punt wordt bereikt. Gedeputeerde mr J. P. Boersma zal dan 's middags om drie uur de laatste plaat van de dakbedek king vastspijkeren. Het exterieur munt op het ogenblik niet uit door schoonheid maar vol gens perswoordvoerder Cees Haman zal daann snel verandering komen. De bouwlieden zijn namelijk begon nen met het metselwerk Het beton zal daardoor binnenkort aan het oog onttrokken zijn door zandkleurig steenmuurwerk. Binnen enkele weken zal vervolgens begonnen worden met het interieur. Het bouwen van de diverse vertrek ken en de afwerking zullen nog een klein jaar in beslag nemen. Omstreeks november 1984 wordt de definitieve oplevering venvacht De datum zal echter pas maart volgend jaar worden vastgesteld omdat dan pas zeker is in hoeverre de winter eventueel roet in het eten heeft gegooid. Voor er goed met het interieur begon nen wordt moet nog een in het oog lopende moeilijke klus worden ge klaard. namelijk het weghalen van de 40 meter hoge kraan Deze staat sinds het begin van de bouw op de plaats waar straks het trappenhuis moet komen Op het ogenblik is het gevaar te aan de onderzijde ingekapseld door de bouwmassa Met behulp van een grotere zal de kraan met de nodige omzichtigheid uit het gebouw moeten worden gehaald. Dit karwei staat voor de eerste decemberweek op het pro gramma. Na de oplevering november 1984 volgt de inrichting. Vervolgens wacht dc verhuizing van de diverse deelnemers naar het gebouw aan de Kousteensedijk. Er wordt van uit gegaan dal deze operatie (waaronder het verhuizen \an bijvoorbeeld 600.000 boeken) binnen zes weken geklaard kan zijn. Loopt alles vlo- gens plan dan kan het publiek rond kerst of de jaarwisseling 1984 85 te recht. De carpool-parkeerplaats nabij het wegenwachtstation in Kapelle. Terwijl in menig autofabriek onderzoekers zich dagelijks de rimpels in hun voorhoofd piekeren over het nog zuiniger maken van hun produkten, zijn sommige automobilisten er al in geslaagd met éen gewone auto drie keer zo zuinig te rijden als gebruikelijk: de carpoolers. Een verschijnsel dat tijdens de energiecrisis - in 1973 - de kop opstak en sindsdien niet meer weg te denken is in Nederland. Er waarom ook niet? Wanneer drie mensen elke dag omstreeks dezelfde tijd een bepaalde afstand moeten overbruggen, ligt het voor de hand dat ze samen die reis in één vervoermiddel maken. Het is doelmatig, gezellig en bovendien spaart het de bezinekosten van twee auto's uit. De laatste jaren neemt het carpoo ling sterk toe. Op menig veriater parkeerterrein en bij veel op- er afritten staan gedurende de werk dagen auto's geduldig op hun baas je te wachten. Uit een rapport ovei carpooling van de ANWB blijkt dal - uit een oogpunt van verkeersvei ligheid - de auto's soms wel eens op minder prettige plaatsen zijn neer gezet. Oorzaak een gebrek aan goe de carpoolpunten. Vervelend. Au to's zijn vaak achtergelaten op de rijbaan of een onverhard stuk grond. Aangezien de behoefte aan carpoolpunten groeit, pleit de ANWB voor het zoveel mogelijk scheppen van goede parkeerterrei nen Begonnen moet worden - zo blijkt uit het rapport - met het verbeteren van de nu slecht bekend zijnde carpoolpunten. De Zeeuwse carpool-situatie is - zover bekend - gunstig te noemen. Bij de ANWB zijn twee punten op het lijstje genoteerd. Allebei kregen ze het predikaat 'goed' mee. Het eerste punt is te vinden bij de Zeelandbrug Op een parkeerplaats - verhard - in de buurt van Colijns- plaat, laat een aantal automobilis ten dagelijks hun auto achter. Het tweede carpool-punt is de parkeer plaats bij het wegenwachtstation in Kapelle. Volgens ANWB-distncts chef Zeeland L W M de Groot is deze plaats tijdens de oliecrisis van zelf in gebruik genomen door car poolers ..Ze moeten ergens toch hun auto kwijt", legt hij uit „Dan zoeken ze een plaats waar hun auto veilig staatHet ANWB-station ligt voor carpoolers ideaal: langs de rijksweg A58. richting Bergen op Zoom. Er is volop ruimte. De men sen, die van de parkeerplaats ge bruik maken, vragen daar niet al tijd toestemming voor, Bij Kapelle staan elke dag zo'n 25 tot 30 auto's van carpoolers geparkeerd Dat scheelt behoorlijk wat liters benzine. De ANWB onder steunt het carpooling. Uit maat schappelijk oogpunt en wat betreft het voordeel van de automobilisten is carpooling een goede zaak, aldus de bond. Enkele cijfers, die de ANWB uit een onderzoek te weten is gekomen: de carpoolers rijden gemiddeld met drie mensen in één auto. En dat terwijl andere automo bilisten een gemiddelde bezetting van 1.23 hebben. Van de ondervraagde carpoolers, rijdt 37 procent al meer dan twee jaar samen. De afstand van de wo ning naar het carpoolpunt is gemid deld 15 kilometer, van de parkeer plaats naar het werk, omvat die afstand 39 kilometer Als het groot ste voordeel worden doorgaans de reiskosten genoemd: 33 procent noemde dit. Een groep van 33 pro cent wijst bovendien op de energie besparing Tenslotte onderstreept 15 procent van de ondervraagden de gezelligheid. Nadelen, die de car poolers opnoemen, zijn het gebon den zijn aan afspraken i47 procent) en de langere reistijden (13 procent) Een geliefde plek om de auto's achter te laten voor carpoolers is het wegrestaurant. De ANWB bena derde 46 van dergelijke eetgelegen- heden. Vrijwel alle wegrestaurants kenden het verschijnsel uit erva ring. Soms bleek het om slechts enkele auto's te gaan, maar ook grote aantallen carpoolers werden gemeld. De parkeerterreinen bij wegrestaurants bergen sterk uit eenlopende aantallen auto's: van één tot zestig Het gemiddelde aan tal carpool-auto's beliep 18, zodat het in totaal om circa 800 poolers handelt. Over het algemeen ervaren de weg restaurants die niet als hinderlijk. Wanneer de parkeerplaatsen niet volledig worden opgevuld door carpoolauto's - en er voor de klan ten voldoende ruimte overblijft - staan de restaurant-beheerders zelfs vaak positief tegenover het 'oneigenlijke' gebruik van de par keerplaatsen. De auto's worden veelal als klantenlokkers be schouwd. De passerende automobi listen stoppen eerder bij een restau rant, waar al - schijnbaar - een aantal bezoekers zijn dan bij een restaurant met een leeg parkeerter rein Het voordeel voor de carpoo lers: een goede aansluiting op het wegennet en een redelijke sociale controle. De wagen wordt onbewust in het oog gehouden. De ANWB heeft, als handvat voor het inrichten of vinden van carpoolpunten, een wensen lijst samengesteld. Verkeerstechni sche aspecten verdienen, wanneer onvoldoende geld aanwezig is, de voorkeur boven comfort, stelt de ANWB in het carpool-rapport. Vol ledige aansluiting op het hoofdwe gennet noemt de bond als eerste. Het punt is dan vanuit alle richtin gen goed bereikbaar. Daarnaast dient rekening te worden gehouden met een zodanige situatie, dat het uitzicht voor weggebruikers door de geparkeerde auto's niet belem merd wordt. Gevarenpunten moe ten in ieder geval vermeden wor den. Verder meent de ANWB dat het carpoolpunt duidelijk herken baar dient te zijn. Bovendien - stelt de bond - verdient ligging nabij een halte van het openbaar vervoer de voorkeur. Bij de overige aspecten speelt onder meer de aanwezige ruimte een belangrijke rol. Het rapport besluit met de conclu sie dat nog steeds een sterke be hoefte bestaat aan nieuwe carpool punten. En - zo meent de bond - die behoefte zal waarschijnlijk toene men. Aangezien carpoolen boven dien bijdraagt aan het selectief ge bruik van de particuliere auto, past het scheppen van voorzieningen voor carpoolers uitstekend in het beleid van de verscheidene overhe den, voegt de ANWB er aan toe. Daarbij komt nog het milieu-as pect Minder uitlaatgassen worden de lucht in geblazen, hetgeen gun stig uitwerkt voor de bestrijding ran zure regea René Groeneveld FELLE REACTIE OP BIJEENKOMST DOMBURG DOMBURG - Gedeputeerde J. B. Ven tevogel (CDA) heeft woensdagavond gereageerd op de kritiek, die de christelijke vakbond CNV heeft ge spuid in de richting van zijn partij. „Onjuist en onredelijk", noemde Ven tevogel de CNV-kritiek op het CDA. „Onjuist, omdat CNV en CDA gelijk denken over de hoogste prioriteit: de bestrijding van dc werkloosheid. Door hieraan keihard vast te houden kiest het CDA voor de zwakste werk loze partij. Onredelijk, omdat het CNV in de afgelopen jaren volop in staat is geweest om door middel van kleine voorzichtige 'stapjes terug' te proberen het beleid om te buigen. Helaas is dit niet gelukt. Nu het CDA wel moet meewerken aan harde om buigingsmaatregelen, is het niet re delijk het CDA een bijwagen van de VVD te noemen". De heer Ventevogel sDrak woensdag- Antiek gestolen uit woning in Veere VEERE - Bij een inbraak in een landhuis aan de Polredijk net buiten Veere hebben onbekenden vier antie ke stoelen en twee Persische kleden weggenomen Ze kwamen het pand binnen door een niet afgesloten raam te openen. De inbraak moet zyn ge pleegd tussen maandagmiddag en woensdagochtend. De gedupeerde is mevrouw B De waarde van de buit bedraagt naar schatting enkele dui zenden guldens. avond tijdens een bijeenkomst van de afdeling Domburg van het CDA in het Schuttershof in de Walcherse bad plaats In de toespraak kreeg ook de Zeeuwse CNV-bestuurder S Jorritsma een veeg uit de pan. Deze zou, in de visie van Ventevogel, kabinetsmaatregelen bepleiten die echter nu al door het kabinet worden uitgevoerd. De gede puteerde noemde hierbij onder meer: de extra stimulering van bouw- en andere projecten voor werklozen, het voorbereiden van een andere heffings grondslag voor sociale verzekeringen, het hoog houden van de bestedingen ten behoeve van de derde wereld. Dat nu ook uitkeringstrekkers moe ten inleveren is buitengewoon triest, maar een gevolg van het uitblijven van eerdere bezuinigingenconclu deerde de heer Ventevogel. geen goed woord over voor ae SGP- fractie in provinciale staten. Dat liet hij blijken toen hij inging op de voor bereiding voor een nieuw provinciaal beleidsplan recreatie en toerisme „Buitengewoon spijtig, dat de SGP. nadat aan de bezwaren van deze partij tegemoet was gekomen, toch als enige tegen het fonds toeristische promotie heeft gestemd Als deze par tij zó opereert, heeft het geen enkele zin om m het beleid nog met de SGP rekening te houden. De SGP is im mers altijd tegen...! Dissidenten De heer Ventevogel stelde verder onder meer. dat het CDA in al zijn geledingen er zeer mee zou zijn ge diend. als de CDA-fractie in de twee de kamer duidelijk afstand zou ne men van het optreden van de 'CDA- dissidenten' Scholten en Dijkman. De gedeputeerde veroordeelde de wijze van optreden van beide heren, zowel binnen als buiten de fractie. „De oppositiepolitiek tegen het eigen fractiebeleid werkt, bij uitsluiting van normaal collegiaal optreden, voor de buitenstaander zo verwar rend en onduidelijk, dat hieraan zo spoedig mogelijk een eind moet ko men". Tenslotte had de CDA-gedeputeerde Natuurmonumenten bespreekt bosbeheer in Goes tijdens naj aars vergadering GOES - I)e districtscommissie Zee land van Natuurmonumenten houdt w oensdag 7 december de najaarsver gadering in De Prins van Oranje in Goes. Tijdens dc vergadering wordt ingegaan op de mogelijkheden van een meer natuurlijk beheer van de bossen van Natuurmonumenten. Drie deskundigen houden over dit onderwerp een inleiding: ing H. Feen- stra. houtvester bij Staatsbosbeheer in Zeeland, dr H. E van der Veen. van het instituut voor milieuvraagstuk ken van de VU in Amsterdam en G Kop van Natuurmonumenten Na afloop is er gelegenheid voor dis cussie De vergadering begint om 20 00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 19