ZEELAND" Schooltandverzorging op Walcheren verdwijnt Automobilisten met crimineel verleden eerder geverbaliseerd Vredesactie in raadszaal van Middelburgs stadhuis Inzameling bestrijdingsmiddelen begonnen Privé-woonwagenkamp doorn in oog gemeente Terneuzen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WHEFFING 1 AUGUSTUS VOLGEND JAAR Bondsleden accepteren met tegenzin nieuwe winstregeling 'De Schelde' ONDERZOEK OUD-COMMISSARIS VAN OOIJEN: PAGINA 7 DINSDAG 22 NOVEMBER 1983 jBDELBI'RG De inzamelingsac- Evan land bouw best rijd ingsmidde- labeeft maandag, de eerste dag. een jstlend beeld te zien gegeven. Op iele van de achttien gemeentelijke twee particuliere inzamelingspun- is vrij veel gebracht; op andere n daarentegen niets. Dit laatste is vooral het geval op Schouwen- Duiveland; dat is niet zo verwonder lijk omdat de reinigingsdienst Schouwen-Duiveiand in februari van dit jaar al een dergelijke actie heeft gehouden. De inzamelingsactie loopt nog tot en met woensdag. Niet alleen landbou wers, maar ook particulieren met bij voorbeeld een (volks-)tuin kunnen restanten van bestrijdingsmiddelen inleveren. Eind deze week haalt provinciale wa terstaat de ingezamelde bestrijdings middelen op Ze worden opgeslagen in een centraal depot. Waarschijnlijk volgende week - dit is mede aihanke- fijk van eventuele stiptheidsacties - worden de ingezamelde restanten ver brand in de Afval Verbrandingsinstal latie Rijnmond Een deel zal worden afgevoerd naar Duitsland. flJSSINGEN Zeven personeelsleden - drie fulltimers en vier parttimers - van de stichting kan men zich wenden tot de afdeling Zeeland van de Maatschappij ter bevordering van de tandheelkunde. bevordering van de schooltandverzorging op Walcheren komen zonder werk. Dat is een jvolg van de opheffing van deze stichting per 1 augustus volgend jaar. Het stichtingsbestuur teft hiertoe met algemene stemmen besloten. Verschillende omstandigheden hebben geleid Kleuterscholen it het nemen van deze beslissing. Het aantal te behandelen kinderen daalde de laatste tien Toen eerder dit jaar de eerste bench iraanzienlijk: van bijna 6100 naar 2000. Daardoor liep het kostenbedrag per kind al te zeer ten,over mogelijke opheffing van de Walcherse stichting naar buiten kwa- p.De opheffing komt op een moment dat er zich ook op het Walcherse platteland tandartsen men deden de aan de dienst verbon iben gevestigd. •waarborgd. jjgens voorzitter burgemeester A. belangen van de kinderen op het oog nemertjes onder de scholieren, die tMaldegem van Westkapelle heeft hebben gehad. „Maar wij hebben als onder het ziekenfonds vallen krijgen Walcherse stichting goed werk medewerkers helaas geen enkele mo- na hun laatste schooltandverzorging richt waar het gaat om het vragen gelijkheid gehad om onze stem te voor de opheffing een feit is. een 1 aandacht voor de verzorging van laten horen", zo zei de heer Castelein saneringskaart mee waarmee ze zich [gebit. ..Ik denk dat de mensen nu maandagavond. bij de gezinstandarts kunnen vervoe- _fwel gemakkelijker dan voorheen gen. Voor kinderen van ouders die »r hun kind de weg naar de tand- In deze weken worden de bij het met onder het ziekenfonds vallen kan Is kunnen vinden". Het algemeen functioneren van deze stichting be- een eigen keus worden gemaakt, testuur van de Walcherse stichting, trokken instanties ingelicht. De deel- Heeft men daarbij advies nodig dan een vertegenwoordiging van de tótschappij ter bevordering van de Bdheelkunde. van de scholen en van gemeenten op Walcheren, beseft 1 dat nu een aantal kinderen 'tus- nde wal en het schip valt' als gevolg nde opheffing. „Maar het was ge- een kwestie van afwegen van telangen", aldus de heer Van Malde- Daarmee acht de stichting de verzorging van het gebit voldoende den schooltandartsen en hun assis tentes nog het voorstel om ook kinde ren van kleuterscholen in de behande ling op te nemen In de huidige opzet konden alleen leerlingen van de basis school van de tandverzorging gebruik maken. Het algemeen bestuur liet daarop echter weten dat deze uitbrei ding van het dienstverleningspakket maar tijdelijk tot een toename van het aantal deelnemers zou leiden en dat daarna de daling zich toch weer zou gaan voortzetten. Udenkingen landarts J. T. Castelein uit Goes, een iande vier part-time tandartsen van itstichting, heeft ernstige bedcnkin- (tn tegen het door de voorzitter Van Zeeuwsch-Vlaanderen vindt de affai re Bcauprez een goed voorbeeld van kwijt". Willy Beauprez loopt - dikke bewoners geen aansluiting op het hoe het in deze regio spaak loopt met TERNEUZEN „Ik kan hier niet Omdat de procedure al die maanden weggaan want dan ben ik alles trui, handen in de zakken - voor de Jlaldcgem uitgedragen standpunt zoveelste keer door zijn privé-u dat de mensen veel gemakkelijker wagenkamp: drie licht- en waterleidingnet vind het geen stijl", zegt Anna. „Wij de zonder zijn toch óók mensen". Met de buurt standplaatsen t vroeger bij een tandarts binnen gas, licht of electriciteit op een is het drietal inmiddels goede apen. Hij vreest dat veel kinderen achterafterrcinlje langs de Otheense maatjes „Wij gaan met iedereen hier r in de spreekkamer zul- Kreek in Terneuzen. In maart streek hebben helemaal p knmen omdat hun ouders zelf hij er neer met vrouw en dochter geen last van ons. Wc konden zelfs gen een bezoek aan de tandarts op omdat het officiële centrum van Ter- stroom krijgen van een ouwe man. een mitnofeen kunstgebit hebben waar- neuzen even buiten Sluiskil overvol eindje verderop. Maar daar moest hij lezeer onregelmatig op controle is - evenals trouwens de andere cen tra van Zeeuwsch-Vlaanderen. mee stoppen van de politie". Volgens Anna Beauprez heeft het gezin wel B en w gingen vrijwel direct in de degelijk nauwe banden met Terneu- kheer Castelein zegt verder teleur- aanval. Ze weigerden Beauprez een feteld te zijn dat de deelnemers in de ontheffing van artikel 10 van de woon- i en voldoet het dan ook i tvocring van het provinciaal oonwagenplan. „Officieel zijn er 76 al staan er op de centra en in de omgeving 103 woonwagens. Wie geen officiële plaats heeft, zet zijn wagen in de buurt en is voor stroom en sanitair aangewezen op mensen in het cen trum. Maar de boventallighcid wordt zó nijpend, dat woonwagenbewoners het verderop moeten zoeken. Dan krijg je situaties zoals in Aardenburg of nu in Terneuzen' eisen voor een ontheffing. Zij heeft een Beauprez gaat ervan uit, dat als ged- alleen verleend als het gezin bijzonde- teruggekeerd na tochten door ons re banden heeft met een plaats, bij- land en België voorbeeld doordat de kinderen er schoolgaan of er handel wordt gedre- Standplaatsen Gedicht Oofc altijd zo'n moeite met het maken van Sinterklaasge dichten? Nou. om u de waarheid te vertellen: ivij ook. Doorgaans komen we met veel verder dan weinig originele openingszinnen als: 'De Sint heeft uren lopen den ken Wat hij jou nu eens zou schen- ken'. Van dat werk. snapt u wel? Vandaar dat we vorige week '-en klein sprongetje van blijd- ichap maakten toen De Rijm- krant bij ons in de bus viel. i Weg waren onze zorgen, voor- Voed Want wat wil je nog Imeer: duizenden rijmwoorden, keung gerangschikt, overzich telijk gerubriceerd. En enthou siast pakten we pen en papier om nu eens een echt gedicht te maken. Haar al spoedig tuimelden we van de ene verbazing in de andere ven. „In het geval Beauprez geldt dat Projectleider B. van der Heijden van niet", oordeelt wethouder van open- de Stichting Woonwagenwerk bare zaken drs A Doorduyn. „Hij heeft in het verleden herhaaldelijk elders gestaan en ook enkele keren in een woning gewoond" Willy Beauprez - Belg van nationali teit - en zijn Nederlandse vrouw Anna - lieten zich niet wegsturen. Met het voorbeeld van een woonwagenbewo ner voor ogen, die b en w van Aarden burg een standplaats afdwong, ging hij in beroep bij gedeputeerde staten De zaak diende begin deze maand en het ziet ernaar uit, dat het dagelijks bestuur van de provincie Terneuzen misschien al deze week de rekening presenteert voor de weigering om 15 nieuwe standplaatsen voor woonwa gens te creëren, want van gs krijgt Beauprez zijn ontheffing wél. „Op dit moment weten we het nog niet offi cieel. maar van meneer Van der Heij den van de stichting woonwagenwerk hebben we gehoord dat we hebben gewónnenvertelt zijn vrouw maan dagmiddag boven een spiegelei. Woonwagenfamilie Beauprez voor het pnvé-kampje Middelburgse gemeentebodes snelden toe toen actievoerders van de plaatselijke vredesbeweging in de raadszaal van het Middelburgse stadhuis achter de b en w-tafel een spandoek wilden ontrollen ONTHULLEN SPANDOEK 'VERIJDELD' MIDDELBURG Met vereende plaats te nemen in de zetels die voor krachten slaagden twee Middel- burgemeester en wethouders be- burgse gemeentebodes er maan- stemd zijn Na verzet van de heer Verder werd gevraagd het vredeson- dagmiddag in de raadszaal van het Kerkhove en bodes stonden ze op. stadhuis in een spandoek uil han- Wel werd vervolgens op luide toon den van leden van de plaatselijke een verklaring voorgelezen Daarin vredesbeweging te trekken. Dat ge- werden de aanwezige raadsleden ders een plicht, omdat de bestuur- beurde met hulp van de toegesnel de burgemeester drs P. A. Wolters. Op het doek stond een oproep aan plaatsing van de eerste kruisraket vendien is gebleken, zo verklaarden desactivisten in deze Britse zuster- derwijs te bevorderen en de ge meente Middelburg kernwapenvrij te verklaren. Volgens de actievoer ders een plicht, omdat de besti (de VVD-fractie verliet onder pro- ders met de mond belijden testdezaaDeraanherinnerddat.de vredelievend beleid te voeren. Bo- het gemeentebestuur iets te onder nemen, om de eis 'van de meerder heid van haar bevolking' dat er geen nieuwe kernwapens in Euro pa mogen komen, kracht bij te zetten. Doordat het doek wegge trokken werd zagen de actievoer ders hun poging verijdeld om het verder werd gezegd dat in Nagasa- op Europees grondgebied een feit is en dat dit heel dicht bij Folkestone gebeurt, één van de drie zusterste den van Middelburg. Informatie boven de tafel van het college van b en w te onthullen. De actie was enkele minuten voor het begin van de raadsvergadering begonnen Een groepje activisten drong via de publieke tribune naar voren. Voordat de verbaasd reage rende gemeentesecretaris mr A Kerkhove in de gaten had wat er aan de hand was. begonnen enkelen ki, de Japanse zusterstad, al eerder een kernbom viel en dat Middel burg van die kant genoeg informa tie gekregen heeft. De Middelburg se bestuurders kunnen die kennis op hun beurt, zo luidde de verkla ring, doorspelen aan Folkestone. Opgeroepen werd daarbij een sym pathiebetuiging te sturen naar vre ze, dat de meerderheid van de Mid delburgse bevolking tegen het plaatsen van nieuwe kernwapens in Europa is. Tenslotte werd er aan herinnerd dat onla.ngs aan de zus terstad Nagasaki een beeldhouw werk is aangeboden voor het daar in aanleg zijnde vredeSpark. Burgemeester Wolters verklaarde nadat de rust weergekeerd was en de actievoerders zonder problemen vertrokken waren, namens het col lege dat hij de manier van optreden niet kon waarderen „Er is geen toestemming gevraagd en evenmin verkregen. Dat is in strijd met de regels van dit huls en de orde die hier geldt", aldus de heer Wolters fehting te veel hebben gekeken naar wagenwet en daarmee toestemming indertijd met haar moeder op het puteerde staten hem in het gelijk Iffinanciêle aspecten en te weinig de voor een standplaats buiten een offi- woonwagencentrum gestaan en na stellen, hij ook aanspraak kan maken cieel centrum. Zo'n ontheffing wordt haar trouwen zijn ze er regelmatig op gas, water en licht. In een aantal gemeenten werden die echter pas aan gelegd nadat woonwagenbewoners ze via een kort geding hadden afgedwon gen. B en w van Terneuzen hebben al aangekondigd tegen de uitspraak van gs in beroep te zullen gaan. VLISS1NGEN - De leden van de In- procent moet vervangen. Met grote Ook de leden van de Unie BLHP dustriebond FNV en van de Indus- tegenzin legden zij zich neer bij deze waren unaniem in hun beslissing „Wij triebond CNV hebben maandag- voorwaarde van de regering aan ver- stonden in een dwangpositie en heb- avond ingestemd met het principe- dere steunverlening. De Unie BLHP ben gekozen voor zekerheid". aldus akkoord tussen vakbonden en direc- ging vorig week al akkoord met de districtsbestuurder R J Jacobs tie van de Koninklijke Maatschappij nieuwe regeling. Enkele leden van de Industriebond De Schelde over de nieuwe winstde- van de 44 leden van de Industriebond FNV za?er- het vervallen van de bo- lingsregeling die de bonus van vijf FNV in het Scheldekwartier spraken nus 315 een dictaat van de regering, 33 zich uit vóór het principe-akkoord. even&ls het verbod op bovenwettelij- dat vorige week vrijdag is bereikt, ke uitkeringen aan de werknemers die Zeven leden waren tegen de nieuwe ontslag hebben gekregen Beide regeling en vier onthielden zich van maatregelen zouden volgens hen moe stemming. ten worden verworpen. Districtsbe- De ongeveer 25 leden van de Indus- stuurder W Waumans van de Indus- KAPELLE Mevrouw C de R. uit triebond CNV aanvaardden het ak- triebond FNV maakte duidelijk dat Kapelle heeft bij de rijkspolitie in koord unaniem als het meest haalba- Seen enkele politieke steun is te ver- Kapelle aangifte gedaan van diefstal re gezien de huidige situatie waarin wachten voor een eventuele strijd in van zeven van haar kippen De kippen hel bedrijf verkeert. „Er was geen de vorm van staking of bezetting om ziin overdag uit de ren gehaald, ken- keuze, want het was deze winstde- bonus te behouden, maar ook dat nelijk door een kenner, want alle lmgsrêgeling of niets. Op deze manier niet van het publiek gestolen kippen waren aan de leg. Een zlen wij tenminste op termijn mis- De nieuwe winstdelmgsregelmg geldt oude kip en een oude haan bleven schien nog iets terug van de bonus die voor de KMS en AKF un Goesi geza- eenzaam in de ren achter. De schade Wy nu inleveren' aldus districtsbe- menlijk De gieterij in Middelburg en bedraagt circa 100 gulden Mevrouw stuurder Tj. Hoekstra van de Indus- Sicon in Vlissingen (het voormalige De R is niet verzekerd. triebond CNV RSVM) worden buiten de regeling gehouden, maar krijgen ieder voor zich een gelijkwaardige regeling Nooit geweten dat woorden als 'effect', 'verslind' en 'wordt' njmen op 'contract'. En had u ook maar enigszins bevroed dat 'bezweer'ko- En welk een surprise: 'naait', draait', 'waait', het rijmt olie hal op 'beducht' 'Kanongebulder' rijmt op 'vee houder'. 'gedonder' op 'ander'. Veisorder' op 'eerder' En zo zouden we nog wel üuu- Wi door kunnen gaan. Vftj houden het dit jaar dus maar weer gewoon op 'De Sint heeft uren lopen den ken Wü hij jou nu eens zou schen ken Kee. het wordt beslist geen Eijmkrant ^nnt die ligt allang vndlenmand'. Voldoende in de I MIDDELBURG - Automobilisten die politieambtenaren in Warnsveld. pu- bij het opmaken van het proces-ver- al eens eerder een misdrijf hebben bliceerde de resultaten van zijn onder- baal. Wat Middelburg betrof betrok gepleegd, hetzij in het verkeer of op zoek in het ANWB-blad 'Verkeers- de oudcommissaris 1500 aanrijdingen een ander terrein, krijgen in Middel- recht'. Van Ooijen noemt het 'onthut- in zijn onderzoek m genoemde perio- burg bij een (volgendel aanrijding send'dat bij aanrijdingen, tegen 71,5 de. In totaal werd m 41,3 procent een eerder een proces-verbaal dan auto- procent van de automobilisten met porces-verbaal opgemaakt, in 1982 bestuurders die zoiets nog niet bij de een crimineel verleden proces-verbaal was dat 28.9 procent band hebben gehad. Dit concludeeert werd opgemaakt, terwijl mensen zon- Van Ooijen komt in zijn publicatie tot dr D. van Ooijen, oud-commissaris der een dergelijk verleden in 37,2 de slotsom dat er een ruime marge van de Middelburgse politie, in een procent van de gevallen een verbaal bestaat in het aantal processen-ver door hem gepubliceerd onderzoek, kregen baal dat her en der in den lande wordt Hij gebruikte daarvoor gegevens uit Hij voegt daar echter aan toe dat hem opgemaakt Wat 1982 betreft bleek de periode 1975 tot 1978 over het niet is gebleken dat de Middelburgse dat percentage bijvoorbeeld in Rot- aantal aanrijdingen en het aantal politie gebruik heeft gemaakt van een terdam tien te bedragen en in Stads- processen-verbaal dat daarvoor in 'kaartenbak' of registratiegegevens kanaal zestig Van Ooijen onderzocht Middelburg werd opgemaakt. van eerdere aanrijdingen. Volgens die aanrijdingen waarbij sprake was Van Ooijen mag worden aangenomen van een duidelijke schuldvraag, van Uil zijn onderzoek bleek verder, m soon in kwestie of naar sijn verleden. Middelburg, dat bij de genoemde 1500 Bij ons staat hel soort aanrijding aanrijdingen, de vrouwelijke bestuur- voorop. Naar aanleiding daarvan be- ders in 34.7 procent van de gevallen kijken we of er wel dan niet proces een proces-verbaal kregen terwijl het percentage bij de mannelijke bestuur ders 43.6 bedroeg Volgens de nieuwe regeling wordt pas uitgekeerd wanneer voldoende winst wordt gemaakt. De brutowinst wordt eerst verminderd met een ren dement op het eigen vermogen voor de aandeelhouders, waarvoor de ge middelde rente van staatsleningen (nu 8,46 procent! plus 3 procent wordt berekend. Het overgebleven bedrag w ordt nog eens verminderd met een deel van het verlies dat in de vier voorafgaande jaren is geleden. Het verlies van het eerste voorgaande jaar wordt voor 100 procent in min dering gebracht, van het tweede jaar voor 75 procent, van het derde jaar voor 50 procent en voor het vierde jaar voor 25 procent, ertja'al'wo'rcü opgVmaakt"wel7™rdt Wat "verblijft Is het bedrag dat In Onderbouwd van iedere aanrijding melding ge maakt". Het onderzoek van Van Ooijen be helst een inventarisatie over de toe passing van de zogenoemde blikscha- Het hoold van de algemene dienst deregeling die op 15 mei 1972 van van hel Middelburgse politiekorps kracht werd. In deze regeling staan de adjudant J. de Groene, zei maandag- richtlijnen van het ministerie van avond in een eerste reactie: „Ik weet justitie ten aanzien van het verbalise- p«c|QQnJ niet w aar het aan ligt. Van Ooijen nngsbeleid bij aanrijdingen. Voor een vJcSIddgU kennende zullen de cijfers ongetwij- nadere toelichting op de onderzoeks- VLISSINGEN Maud Elias. voor- feld goed onderbouwd zijn. Ik weet in resultaten was de heer Van Ooijen heen woonachtig in Vlissingen. is aan aanmerking komt voor winstuitke ring. Van de eerste acht miljoen gaat 50 procent naar de werknemers, van de volgende zeven miljoen gulden 40 procent en van de rest dertig procent. De ondernemingsraad van de KMS spreekt zich vandaag (dinsdag) uit over de regeling De heer Van Ooijen. thans directeur dat de verbalisanten zelfs niet op de een verdachte en van een bestuurder ieder geval zeker dat wij bij een maandag niet bereikbaar, wegens ver- de gemeentelijke universiteit van Am- van het studiecentrum voor hogere hoogte waren van dergelijke gegevens van een personenauto. aanrijding nooit kijken naar de per- blijf in het buitenland. sterdam geslaagd voor haar doctoraal examer medicijnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7