PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AlCOP loopt weg uit ambtenarenoverleg Verzet in Bondsdag minder fel dan buiten VS: na eerste raketten geen negen maanden pauze DRIE CENTRALES AANVAARDEN 3 PCT Adviesraad bepleit oprichting lyceum ANDIJVIE EN ZUURKOOLSPEK 1.98 Snuffelt li ook al tussen de Kleintjes? Kamer akkoord met hogere aardgasprijs Bonden praten met fracties Perioden met zon Perioden met zoji en vrijwel, overal droog In de ochtend licht vorst en I middag temperatuur ongeveer 5 gra den Zwakke tot matige noordweste lijke wind. 226e jaargang no. 274 Dinsdag 22 november 1983 BELFAST (DPA/UPI) De terreur aanslag door katholieke extremisten op protestantse kerkgangers, waar bij zondag in de Noordierse plaats Darkcy drie doden en zeven gewon den vielen, betekent waarschijnlijk bet einde van het een jaar geleden in leven geroepen provinciale parle ment van Noord-Ierland. Maandag liet de grootste politieke partij van deze Britse provincie, de conservatieve 'Official Unionists', we ten dat zij zich uit het parlement terugtrekt en pas zal terugkeren als de regering haar verplichting, de vei ligheid van de burgers in Noord-Ier land te verzekeren, nakomt. De partij bezet 26 van de 78 zetels. Het door de regering in Londen in het leven geroe pen 'parlement' is een adviserend orgaan zonder wetgevende macht. Het bloedbad heeft tot krachtige protesten geleid, zowel van protes tantse als van katholieke zijde. Ook de republikeinse ondergrondse IRA veroordeelde de aanslag. Het tot dus ver onbekende 'Catholic Reaction Force' eiste de verantwoordelijkheid op. De Britse staatssecretaris voor Noord-Ierland. James Prior, waar schuwde maandag in het lagerhuis de protestanten in Ulster het recht niet in eigen hand te nemen. De Noordier se fanatieke protestantenleider domi nee Ian Paisley heeft maandag ge dreigd met het oprichten en bewape nen van een burgerwacht naar aanlei ding van de aanslag De 21 leden van Paisley's partij blijven echter voorlo pig in het parlement. De katholieke partijen erkennen het parlement niet. Banen Volgens de directie van Wilton Fijenoord zullen de nieuwe Taiwa nese orders het werk voor 5.400 mensen veilig stellen. 7'andverzorging De Stichting Schooltandverzor- ging op Walcheren wordt per 1 augustus van het volgeruje jaar opgeheven (PAGINA Kortsjnoi Ravage DEN HAAG (GPD) Het verzet van de ambtenarenbonden is uiteengevallen. Drie van de vier centrales aanvaarden, dat de ambtenarensalarissen op 1 januari met 3 procent worden verlaagd. Voorwaarde is dat er voor de jaren 1985 en '86 goede afspraken kunnen worden gemaakt over de lonen en de andere arbeidsvoorwaarden voor het overheidspersoneel. De grootste centrale, de ACOP (waarin de AbvaKabo de overhand heeft), heeft gisteravond het overleg met minister van binnenlandse zaken Rietkerk verlaten. Ze voelt er niets voor verder te praten wanneer de salarisverlaging onaantastbaar blijft. De andere drie centrales (CFO, Amb- tekende zich maandag al in de mid- ACOP (die een achterban van 330.000 lenarencentrum en CMHA) probeer- dag af. Uit een vergadering van de den tot. diep in de afgelopen nacht vier centrales werd duidelijk dat de met Rietkerk tot „harde afspraken" te komen voor de onderhandelingen over het meerjarige contract. De drie wilden in elk geval de absolute zeker heid dat er tot en met 1986 geen gedwongen ontslagen zullen vallen, en dat er geen loonsverlagingen meer komen als die van komend jaar. Minister Rietkerk zei gisteravond laat goede hoop te hebben dat het con tract voor de jaren tot en met 1986 tot stand zou komen. Hij zei te hopen dat de ACOP in de resultaten- van de onderhandelingen ook reden zou vin den om zich bij het contract aan te sluiten. Vooralsnog beoordeelt de ACOP de toezeggingen die de minis ter voor de jaren 1985 en '86 bereid zou ajn te doen, als „veel te vaag". Volgens Rietkerk zouden de bezuini gingen op het overheidspersoneel in de Jaren '85 eu '86 gezucht moeten worden in de sfeer van de pensioenen en andere bijzondere voorzieningen voorde ambtenaren, wil men althans voorkomen dat opnieuw in de (bruto salarissen zou moeten worden gesne den. Sneller verkorten van de werk week zou moeten bijdragen tot het 'voorkomen van gedwongen ontsla- Jaap van der Scheur. met Rietkerk met de ACOP had den, hebben zij laten weten dat zij eieren voor hun geld wensten te kie zen, wanneer zij „een opgetuigd pak ket met garanties voor de jaren 1985 en '86' zouden kunnen binnenhalen. De ACOP gaal vandaag met haar kaderleden overleggen op welke wijze de acties van ambtenaren en trend volgers moeten worden voortgezet. Viktor Kortsjnoi heejl in de eerste wedstrijd van de halve finale van het kandidatentoernooi schaken al direct voor een levensgrote ver rassing gezorgd. Tegen de ver wachting van kenners in en on danks een voor hem ongunstige computervoorspelling won Kortsj noi imet zwart spelendi van zijn aartsrivaal Gary Kaparov (PAGINA 15) Hoewel er intussen al enige sen zijn geboekt, is de 'ravage' bij De Schelde nog lang niet opge ruimd. (PAGINA 9) Radio en televisie, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Financièn, economie: 4. Provincie: 7, 9. 10, 11 en 12. Sport: 14 en 15. DEN HAAG (GPD) De coalitiepart ners in de Tweede Kamer, CDA en VVD, gaan akkoord met het optrek ken van de aardgasprijs voor klein verbruikers (gezinnen en midden- en kleinbedrijf) naar het prijsniveau voor huisbrandolie. Voor de minister betekent dat drie cent stijging van de prijs in 1984, evenals in de twee daaropvolgende jaren. De regering lijkt daarmee de stnjd gewonnen te hebben in de discussie over de manier waarop de binnen landse aardgasprijs bepaald moet worden, al speelt vandaag nog een kort geding voor de Haagse recht bank van de verenigde gasdistributie- bedrijven. Vegin. tegen de Staat. Een motie van Van der Linden (CDA) waarin de regering gevraagd wordt de voorgenomen beperkte verruiming van verkoop aan bedrijven en het buitenland ten goede te laten komen van de Nederlandse economie en in het bijzonder de Nederlandse energie structuur werd door Van Aardenne overgenomen. Hoewel de strekking van de motie ruim gehoor kreeg in de Kamer kunnen volgens Van Aarden ne echter de extra opbrengsten van het aardgas ook eventueel gebruikt worden voor het opvullen van het financieringstekort, hetgeen volgens hem ook ten goede komt aan onze economie Zie ook pagina 3. mensen heeft) alleen zou komen te staan. De breuk werd overigens al weken verwacht, sedert de CCOOP (met 220.000 mensen achter zich, van wie de meesten lid zijn van de CFO, de CNV-bond voor ambtenaren), Ambtenarencentrum (110.000) en CMHA (40.000) na een eerder gesprek met Rietkerk al te kennen hadden gegeven dat zij bereid waren over de 3 procent te praten, wanneer een meerjarig contract zou kunnen wor den gesloten. Het afgelopen weekeinde zijn volgens Van de Scheur de drie centrales onder de druk van de politiek gezwicht. Voor Van de Scheur was de omme zwaai van de drie als „een volslagen verrassing" gekomen De CFO. het AC en de CMHA bestrijden dat zij onder het juk van de politiek door zijn gegaan CFO-voorzitt.er Ton de Jong- „Wij menen via dit kanaal te kunnen bereiken dat voor 1985 en 1986 wordt voorkomen wat in 1984 gebeurt". De drie zijn er bij hun opstelling van uit gegaan dat de 3-procentskortïng in 1984 een politiek feit is. waar zij niet meer omheen kunnen. In een vergade ring die zij gisteren voor het overleg Acties Vandaag zal het grootste deel van het landelijk treinverkeer in de ochtend spits zeer waarschijnlijk ontwricht zijn als gevolg van een staking van NS-personeel rond Utrecht en Amers foort. Het streekvervoer rond Rotterdam. Nieuwegein en Apeldoorn wil van daag 24 uur staken. De FNV-ambte- narenbond AbvaKabo wil de acties bij de gelddiensten van de Postgiro en bij de telefoondiensten verscherpen. Vandaag al gaan bij tien dienstgebou wen van het telefoondistrict Amster dam de hekken dicht voor 24 uur. Dienstauto's kunnen er dan niet meer in of uit. AbvaKabo heeft voorts acties aange kondigd bij een groot deel van de 170 voorsorteercentra van de PTT omdat veel bedrijven hun post de afgelopen weken rechtstreeks aan de kleine (Slot zie pagina 5 kol. 7 DEBAT OVER KERNRAKETTEN (Van ónze correspondent) BONN (GPD) Een van de belang rijkste debatten, ooit in de Bondsdag gevoerd, vond gisteren plaats in een atmosfeer die de Westduitse hoofd stad tot nu toe niet heeft beleefd. Terwijl binnen op de gebruikelijke manier over de stationering van mid dellange afstandsraketten in de Bondsrepubliek werd gediscus sieerd. was er buiten sprake van tientallen barricades, vele duizenden politieagenten en een paar duizend vredesdemonstranten. Aan het eind van de dag waren enkele honderden mensen gearresteerd die geen gevolg hadden gegeven, aan de oproep van de politie zich uit de zogenaamde banmijl (een gebied rondom de Bondsdag waarbinnen vol gens de wet niet gedemonstreerd mag worden) te verwijderen. De politie zette af en toe waterkanonnen in. Woordvoerders van de vredesbewe ging noemde dat optreden „overdre ven hard" en „provocerend" Het verkeer in de Westduitse hoofd stad was rondom het regeringskwar tier ontaard in een chaos Het debat werd geopend door Bonds- Breuk De breuk in het ambtenarenfront DEN HAAG (GPD) De vakcentrales FNV en CNV bespreken vandaag en DEN HAAG (ANP) Er moet een sorgen met de grote fracties in de nieuwe schoolvorm, het lyceum, wor- Tweede Kamer de voorstellen die zij den gesticht die voorziet in een drie- Wt kabinet hebben voorgelegd om te jarige voorbereiding tot alle vormen 'oorkomen dat de sociale .uitkerin- van hoger beroepsonderwijs en wc- gn met 3 procent verlaagd zouden tenschappelijk onderwijs. De boven dotten worden. bouw van havo en vwo moeten in Devakbeweging legde het plan vorige elkaar worden geschoven, ïfek voor toen een delegatie van het Dit staat in het advies 'Het Lyceum' kabinet een ontmoeting had met de van de adviesraad voortgezet onder- Stichting van de Arbeid (het overleg- wijs tweede fase. Het is maandag cgaan van de overkoepelende centra- gepubliceerd, nadat het afgelopen van werkgevers en werknemers), vrijdag aan minister Deetman en t plan bestond erin dat de veria- staatssecretaris Ginjaar-Maas van on- E-'.g van de sociale premies die het derwijs en wetenschappen is aangebo- hbinet voor 1984 in uitzicht heeft den SBteld, enigszins beperkt zou wor- De voorgestelde in elkaar geschoven tai. bovenbouw van havo en vwo duurt RH kabinet heelt het plan van de inclusief de onderbouw (de midden- tiand gewezen. Het strookt in de eer- school) voor alle leerlingen minimaal He plaats niet met. de doelstelling dat zès jaar. Alle leerlingen doen in zeven 4e zogenoemde 'collectieve lasten' vakken eindexamens Ten minste twee 'belastingen en sociale premies sa- daarvan moeten -op vwo-niveau wor den! eindelijk eens omlaag moeten den afgesloten, aldus het advies. RH is bovendien strijdig met het In het vierde leerjaar van het lyceum bomemen om de totale uitgaven van moeten de leerlingen naast de ver- 4e overheid iets dichter bij de inkom- plichte vakken Nederlands, Engels en Hen te brengen. wiskunde, zeven vakken kiezen Ten (ADVERTENTIE) minste één vak moeien de leerlingen kiezen uit vier van de vijf zogenoemde 'leerdomeinen': moderne en klassieke talen, natuurwetenschappen, sociale vakken, beeldende vakken en muziek Bovendien volgen de leerlingen dan nog twee lessen in de lichamelijke opvoeding en levensbeschouwelijke vorming. De eindexamenvakken kun nen op een eerste of tweede niveau worden gekozen, aldus stelt de raad zich voor. De adviesraad wil verder dat in het vijfde en zesde leerjaar een pakket van zeven vakken verplicht is. Deze vakken zijn vrij te kiezen, met uitslui ting van Nederlands en Engels. Staatssecretaris Ginjaar-Maas zal in de eerste helft van 1984 met een 'beleidsreactie' komen over de tweede fase van het voortgezet onderwijs, dat mede is gebaseerd op dit advies. kanselier Helmut Kohl die een rege ringsverklaring voorlas. Hij zei dat de veiligheid en de bescherming van de vrijheid het noodzakelijk maken dat er nu met de plaatsing van Ameri kaanse middellange afstandsraketten in West-Duitsiand wordt begonnen De fractie van de Groenen diende na de toespraak van bondskanseli Hel mut Kohl een motie in om het debat over de middellange-afstandsraket- ten in de Bondsdag uit te stellen, teneinde de volksvertegenwoordigers de gelegenheid te geven de straat op te gaan De groenen zijn tegen statio nering. Fractie BONN Voor het gebouw van de Westduitse Bondsdag, die de plaatsing van kruisraketten in de bondsrepubliek behandelde, kwam hel lol ernstige schermutselingen tussen politie en demonstranten Op de foto een beeld van de strijd, waar door de politie waterwerpers ingezet werden. SPD-fractievoorzitter Hans Jochem Vogel verklaarde dat ook het over grote deel van zijn fractie tegen sta tionering is. Volgens Vogel moet er in eerste instantie verder worden on derhandeld omdat een compromis in Genève nabij is. Hij zei het overigens buitengewoon vreemd te vinden dat er binnen de grootste regeringspartij CDU-CSU kennelijk niemand is die een mening van een ongetwijfeld groot deel van de kiezers van deze partij weerspiegelt en nee zegt tegen de plaatsing van de raketten. De vToegere Bondskanselier en huidi ge vice-voorzitter van de SPD. Hel mut Schmidt, legde uit hij voor statio nering. omdat hij vindt dat Bondsre publiek Duitsland haar woord moet houden, ondanks alle teleurstelling over de wijze waarop de ontwape ningsonderhandelingen in Genève zijn verlopen. Ten tweede dat het politieke evenwicht tussen Oost en West ernstig wordt verstoord als de Sowjet-Unie een monopolie op het gebied van de middellange afstands wapens behoudt. Een crisis in het westelijk bondgenootschap is volgens de vroegere sociaal-democratische kanselier dan onvermijdelijk. Schmidt oefende harde kritiek uit op zijn opvolger. Bondskanselier Hel mut Kohl. Hij verweet bom de speel ruimte van West-Duitsland bij de ontwapeningsonderhandelingen bij lange na niet voldoende le hebben gebruikt. Hij maakte duidelijk alleen al daarom niet de motie van de regeringspartijen voor plaatsing te kunnen steunen. Bij de stemming over de motie van zijn eigen partij zal Schmidt zich onthouden. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Andijvie, kilo Zuurkoolspek, zonder zwoerd, vacuüm verpakt. QO ?u70 per lOOf 1:29 v. 5>Lands grootste kruidenier blijft opde kleintjes letten. WASHINGTON. .MOSKOU (DP A RTR) Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft maan dag ontkend dat na plaatsing van de eerste nieuwe Amerikaanse raketten in West-Europa een pauze van negen maanden wordt ingelast alvorens dc overige raketten worden geplaatst. De woordvoerder van het ministerie John Hughes nam met deze ontken ning stelling tegen een artikel in het Amerikaanse dagblad de Washington Post' van maandag dat melding maakte van een dergelijke pauze Hughes bestreed overigens niet dat er tussen de verschillende plaatsingen enige maanden kunnen verstrijken In Engeland zullen op 31 december in Michael Hesseltine totaal 16 Amerikaanse kruisraketten operationeel zijn. Dit aantal en deze datum noemde de Britse minister van defensie Michael Heseltine in een vraaggesprek dat maandag ver scheen in het Franse linksradicale blad 'La Matin de Paris'. De Sowjet-Unie heeft de Verenigde Staten er maandag van beschuldigd eerst een loos ontwapeningsvoorstel in Genève te hebben gedaan om ver volgens de indruk te wekken dat de Sowjet-Ume afzag van haar eis dat de Britse en Franse kernwapens moeten worden meegerekend in de Ameri kaans-Russische onderhandelingen over de middellange-afstandraketten in Europa (inf.). Het Russische minis terie van buitenlandse zaken maakte via het officiële persbureau Tass be kend dat de VS zich zodoende 'niet correct' hebben gedragen tijdens de onderhandelingen Volgens Tass suggereerde de Ameri kaanse onderhandelaar. Paul Nitze enige tijd geleden in Genève dat de VS bereid zijn van de stationering van nieuwe Amerikaanse middellange-af standraketten af te zien. indien de Sowjet-Unie haar arsenaal SS-20-ra- ketten beperkt tot het totaal van de Britse en Franse kernmachten. Tass meldt dat dit aanbod een aanvaard bare grondslag voor een compromis- akkoord leek te zijn. maar dat de Sowjet-Unie er op stond dat de VS het voorstel eerst officieel zouden indie nen De VS hebben echter het aanbod tot op de dag van vandaag niet offi cieel bevestigd, zo schrijft Tass. Benzine en diesel vandaag goedkoper ROTTERDAM (ANP) Een li ter benzine wordt vandaag een cent goedkoper. Dieselolie en gasolie huisbrandolie gaan van daag twee cent per liter in prijs omlaag. De meeste oliemaat schappijen hebben hiertoe be sloten nu de prijzen op de inter nationale produktenmarkt weer wat zijn gedaald. De meest voorkomende literprij- zen bij de zelttankstations wor den; super 182.6. normaal 176.4 en diesel 116,8-117,6 cent. De prijzen van gasolie huisbrando lie zullen variëren van 90,2 tot 91 cent per liter Plaatselijk kun nen, onder meer uit concurren- tieoverwegingen. andere prijzen worden berekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1