Oosterschelde dreigt te verdrinken in recreatie Water van het Veerse Meer wordt ververst Weinig belangstelling bij planten vredesboom crco Dorpsraad Clinge verzet zich tegen mogelijk verdwijnen van de 'Breda-bus' Wissel Zeeuws-Vlaanderen STUURGROEP REAGEERT OP GRONTMIJ-STUDIE Ontmoetingsochtend werklozen Sluis roept tevredenheid op in deze dure sinterklaas^ tijd is 10% korting toch mooi meegenomen DINSDAG 22 NOVEMBER 1983 schuwt de kamer van koophandel tegen een ongewenste daling van de gemiddelde bezettingsgraad van be staande bedrijven, die daarvan het gevolg kan zijn. Men adviseert de provincie, deze groei voortdurend af te stemmen op de feitelijke ontwikke ling en vraagt aandacht voor het behoud van de attractiewaarde van verblijlsrecreatiei speerpunt met na- zeeland voor de verblijfsrecreant. MIDDELBURG - De bouwstenen voor een nieuw recreatiebeleid van de provincie Zeeland - opgesteld door de Grontmij - hebben de neiging' een grotere recreatiedruk op het Oosterscheldegebied te leggen dan het beleidsplan voor de Oosterschelde toestaat. Vooral de ontwikkelingen voor de sportvisserij worden - zowel door de Grontmij als in de nota van de Sportvissersfederatie - sterk aangezet. Ze worden echter niet onderbouwd. Een dergelijke ontwikkeling past niet in het beleidsplan voor de Oosterschelde. Dat heeft het dagelijks bestuur van ae er onderdeel van uitmaken. Men stuurgroep Oosterschelde geschreven meent onder meer, dat trailerhellin- in een vergelijking tussen de verschil- gen in Burghsluis en langs de Oester- lenden plannen aan de stuurgroep, dam afgewezen moeten worden. Men die op 30 november vergadert. Bij wil ruimte laten voor dergelijke hellin- sport en fietsen en spreekt de voor- concrete projecten moet worden be- gen in Schelphoek en bij Ouwerkerk. keken of ze in te passen zijn. Wel Bij een bespreking van geplande cam- meent het dagelijks bestuur van de pings zegt het dagelijks bestuur dat stuurgroep, dat het bestuurlijke pro- een camping Kats bij het intertijdege- blemen zal geven als alle nog mogelijk bied strijdig is met het beleidsplan en worden gedaan voor nieuwe elk-weer- geachte vaste ligplaatsen voor de wa- dat een camping bij Colijnsplaat wel voorzieningen en vindt dat het Gront- - - tersport aan Zierikzee worden toege- denkbaar is, maar liever niet in de mij-rapport onvoldoende aandacht g_erealiseerd Kun"e« woraen. wezen, zoals de Grontmij bepleit. Ook inlaag, waar die nu wordt gedacht ■- Het w„„r van He Kamer nm druk op actieve vormen van vakantie besteding in het achterland Men denkt hierbij aan bijvoorbeeld duik- keur uit voor het oostelijk gebied, gelet op de werkgelegenheidssituatie. De kamer ziet het voorts als een Het bestuur van de Kamer wijst erop, dat door tijdig overleg met de ge meenten in de speerpuntgebieden, nog vóór de opstelling van het pro vinciaal beleidsplan recreatie en toe risme, een inzicht kan worden ver- WmiTdat geen concrete suggesties do bereidheid om bestaan- - de bestemmingsplannen zodanig te wijzigen, dat de provinciale plannen besteedt aan de financiële problemen Wemeldinge niet uitsluiten Het bestuur van de De Kamer van waarin tal van bestaande voorzienin- wil i voor passantenplaatsen. Koophandel voor Midden- en Noord- Waar het gaat om de sportvisserij zegt Zeeland betuigt instemming met het dagelijks bestuur van de stuur- tweede deel van de Grontmij-studie. groep, dat ligplaatsen niet bovenop Men spreekt waardering uit voor de de 1000 nieuwe plaatsen komen, maar gedegen wijze waarop de betekenis gen verkeren. (Miniatuur Walcheren, -, dc verschillende deelterreinen dieoen te zón op behoud van deze me zou volgens de Kamer het toeris tenseizoen kunnen verlengen en de bezettingsgraad in hotels kunnen vi hogen. Brandje in woning in Sluiskil Het bestuur van de Kamer mist in de beschouwingen van de Grontmij het Schelphoek-gebied op Schouwen- De werklozen bijeen in l Zoute Vestje, links op de foto projectleider Huub de Vilder CDA en VVD: zoete Grevelingen basis voor keuze ontwikkeling van de recreatie. Voor een aantal punten wordt spe ciaal aandacht gevraagd. Het plan om MIDDELBURG - De" fracties van het ™r speerpunten langs de kust te CDA en de VVD in de staten Zeeland en de veranderingen daarin zijn aan gegeven. Men vindt dat de studierap porten goede aanknopingspunten ge ven voor gefundeerde beleidsbeslis singen ten voorzieningen. Het aanleggen van nieuwe voorzieningen mag de proble men van de bestaande niet vergroten doordat de bezoekersaantallen nog erdere verder dalen, aldus de kamer. In zijn reactie pleit de kamer verder voor uiterste voorzichtigheid bij het realiseren van nieuwe ligplaatsen voor de watersport in grootschalige kiezen voor verdere groei van het projecten. Men wijst daarbij op pro- i, dat een zoete Greve- a.an1'a1 overnachtingen en concentra- blemen in bestaande jachthavens met gnjiSKIL Hnera'aU farcte tie daarvan in een beperkt aantal grote aantallen onbezette ligplaatsen. Sk De bJandweer van men voor debLXLrdiiï van de gebieden, spreekt de kamer uit een Bij de in het Grontmij-rapport becij- g^kil heeft maandagavond een vraag of die Grevelingen zoet moet oogpunt van efficiency en effectiviteit ferde groei van het aantal standplaat- c J in *en Tn de kiem worden, zout moet blijven dan wel sterk aan Wel mist men een dag' of sen voor verblijfsrecreatie terstraat m Sluiskil in de kiem ge- zout met een zoetwaterpijp van el ders. Pas als over de kosten en de waterkwaliteit van een zoete pijplei ding bij een zout blijvende Grevelin gen meer duidelijkheid bestaat, kan dat alternatief volwaardig worden meegenomen, zo stelden fractievoor zitters J. H. Roose (cda) en L.A.M. Elenbaas (vvd) bij de algemene be schouwingen. Roose sprak zich op dit stuk van zaken het duidelijkst uit: een eventu- eel aangepaste zoetwatervoorziening - voor Schouwen-Duiveland moet voor rekening van het rijk komen. „Daar over, alsmede over de waterkwaliteit, dient zekerheid te bestaan alvorens zoetwatervoorziening anders dan via i een zoet- Grevelingenbekken zelfs maar in beschouwing genomen kan worden". Elenbaas bepleitte bij gs de staten - „gezien de verstrekkende be tekenis van de uiteindelijke keuze" - in een zo vroeg stadium bij de behan- deling te betrekken, dat nog geen feitelijke beslissingen genomen zijn. SGP-fractievoorzitter W P Rentier betoogde ten aanzien van de Greve lingen over de band: „Als andere belangen pleiten voor een zoute Gre- velingen, dan dient er een andere oplossing te komen voor de land bouw, zonder de meerkosten op de landbouw af te wentelen. De land- Cf' bouw heelt immers jarenlang ver- wacht dat het Deltaplan de zoutgrens zou terugdringen". Proefproject welzijn Bevelanden kan tot 1986 doorgaan DEN HAAG - De bestuurlijke experi menten specifiek welzijn, waarin be paalde lokale besturen taken van het Vlprhtv óón o^hr,r-l n„r üiecnis een school gaf acte de presence bii het vlanten vt rijk op welzijnsgebied overnamen, aan de Oostwal in Goes Vianien vt kunnen in ieder geval tot 1986 door gaan. Dit heeft de regering de Twee de Kamer maandag laten weten. In de proefgebieden, waaronder de Be velanden, was onrust ontstaan nadat het kabinet eerder besloot om de kaderwet specifiek welzijn in te trek ken. Na eerdere mededelingen over het proefproject, vernachtten de gemeen tebesturen al min of meer dat de projecten zouden kunnen worden voortgezet. Inzake de decentralisatie van het welzijnsbeleid zullen de proef gebieden toch nog een adviserende functie bekleden. smoord. De brand ontstond om kwart over acht op onbekende wijze in de gang van de woning van W T. De vlammen vernielden wat kleding en beschadigden een deel van het inte rieur. T is verzekerd. Sas van Gent praat twee avonden over begroting voor 1984 "SAS VAN GENT B. en w. van Sas van Gent willen dc muziekvereni ging The Arno's een subsidie toeken nen van 3900 voor de aanschaf van nieuwe uniformen. De nieuwe kle ding vergt een investering van 6500 gulden. 1-Iet voorstel komt aan de orde in de vergadering van woensdag. Aanvang 19.30 uur in het gemeentehuis. De raad behandelt dan de begroting voor volgbend jaar. Daarin zijn verregaan- de belastingmaatregelen opgenomen. De begrotingsbehandeling duurt voort tot donderdagavond. Ook dan is het aanvangsttijdstip 19.30 uur. De raad krijgt dan ook een voorstel om het krediet voor de verbouwing van de bibliotheek te verhogen ruim 6000 gulden B. en w. hebben met die overschrijding slechts één procent van het krediet geen enkele moeite. Voorts krijgt de raad een aantal subsi dieverzoeken voorgelegd, onder meer van de patiëntenvereniging Samen Beter, de stichting Jeugd en Gezin en het Gehandicapten adviesbureau Zeeland. B. en w. willen die verzoeken overigens afwijzen. Tenslotte moet de raad een oordeel vellen over de standplaats van de jaarlijkse kermis op het keizer KareJ- plcin. B. en w. willen de kermis daar, na een diepgaand onderzoek, handha- SLUIS lluub de Vilder, project leider van stuurgroep Werkloos heid Oustburg'Sluis, is tevreden. De eerste ontmoetingsochtend voor werklozen, die plaats vond in gemeenschapscentrum 't Zoute Vestje in Sluis, werd bezocht door vijf haanlozen. „Vijf mag dan niet veel lijken, ik ben toch een tevre den man. Ik hoop dat degenen die nu geweest zijn, anderen zullen motiveren om de volgende keer ook te komen. Je moet het bij dit soort projecten vooral hebben van mond-opmond reclame, zo is geble ken". De Sluisse baanlozen kunnen vanaf maandag twee ochtenden per week terecht in 't Zoute Vestje, en wel op maandag en woensdagochtend van 9 tot 11.30 uur. Maandagochtend hebben de aanwezige baanlozen sa men met De Vilder de verschillende wensen op een rijtje gezet. Een deel van de aanwezigen voelde wel voor activiteiten in de hobbysfeer. In 't Zoute Vestje zijn daar nauwelijks mogelijkheden voor. meende De Vilder Indien er grote behoefte blijkt te zijn aan hobbyachtige acti viteiten zal men moeten omzien naar een ander gebouw, 't Zoute Vestje leent zich daarentegen wel voor activiteiten als kaarten en der gelijke. Tijdens de bijeenkomsten in 't Zou te Vestje kunnen de baanlozen zich niet alleen enkele uren aangenaam bezig houden, maar kunnen zij te vens van gedachten wisselen over op te zetten projecten. De project leider deed in dit verband een be roep op de aanwezige baanlozen. hun ideeën in deze te spuien. „Wij als stuurgroep zullen dan serieus gaan kijken wat de mogelijkheden zijn". Contact De baanlozen die maandagochtend aanwezig waren in 't Zoute Vestje, behoren nagenoeg allen tot di groep langdurig werklozen. Of meesten weten hun tijd vrij aard:? te vullen. Wat men mist is hei contact met anderen. De heer J. van Deufsen: „Je vereenzaamt als werKVpze. Ik ben hier naar toe gekomen om mensen te ontmoeten. Je praat eens over andere dingen" Binnen afzienbare tijd start d» stuurgroep ook in Oostburg mei dergelijke ontmoetingsochtenden. Tot op heden is men er echter nog niet in geslaagd een geschikte ruim te te vinden. In eerste instantie werd gedacht aan de voormalige openbare lagere school. Daar kan men niet in, zo is inmiddels geble ken. De stuurgroep heeft nu haar oog laten vallen op de muziek school, die binnenkort vrij komt. De Vilder: „Een prima gebouw met tal van mogelijkheden, ook in de hob- byistische sfeer". De stuurgroep) hoopt binnen enkele weken de zat rond te hebben. PROEF RIJKS WA TERSTAA T MIDDELBURG - Rijkswaterstaat is begonnen met het verversen van het water in het Veerse Meer. Dat gebeurt met zilt Oosterscheldewater, dat via de Zandkreeksluis hij Kats het Veerse Meer kan binnenstromen: Met deze proef wil Rijkswaterstaat nagaap, hoeveel het zoutgehalte in het Veerse Meer kan worden verhoogd. De afwateringen, de scheepvaart en de watersport zullen van het experiment geen enkele hinder ondervinden, belooft Rijkswaterstaat in een persbericht. van een vredesboom Het verversen gebeurt op dezelfde manier als bij het Grevehngenmeer. Ook daar wordt, 's winters beurtelings water in- en uitgelaten door de Brou- werssluis in Scharendijke. Door de invloeden van de seizoenen kan het zoutgehalte nogal wisselen. Als deze wisselingen door het verversen van het water kunnen worden terugge- ACTIE VROUWEN VOOR VREDE GOES De regering stelt dat de proefprojec ten gewoon moeten doordraaien tot dat de nieuwe advies richtlijnen van de overheid hun wettelijke beslag hebben gekregen. Als dat niet voor 1 januari 1986 gebeurt, kan desnoods het besluit proefgemeenten worden verlengd. Kaartingen Clinge CLINGE De kaartclub 'De Gouden Kroon' uit Clinge hield een clubkaar- ting. De uitslag is: 1 F Dobbelaar. 2 I de Winckel, 3 E Bol. 4 O Rottier. In café De Gouden Kroon in Clinge werd een prijskaarting gehouden. Er waren 31 deelnemers en de uitslag is: 1 F Piessens, 2 F. de Vos, 3 mevrouw Morcus, 4 H. Sorber, 5 W de Block. (ADVERTENTIE i bunvnxVbuis GOES De belangstelling voor het planten van een vredesboom, maan dagmiddag in de Oostwal in Goes, was voor het organiserende comité, Vrouwen voor Vrede, ronduit teleur stellend. Van de ongeveer 70 Goese scholen die een uitnodiging hadden gekregen, was er zegge en schrijve één (De Kring) aanwezig. Het planten ging evenwel door en in aanwezig heid van burgemeester mr W. Blan ken, namen enkele kinderen dit voor hun rekening. De Hemelboom ging de grond in, evenals een aantal roze- struiken van het ras Peace. Aan de voet van de pas geplante boom plaat sten de kinderen een plaquette met een symbolische tekst. A. de Kort, van Vrouwen voor Vrede, hield vooraf een korte toespraak waarin zij het hoe en waarom van de actie duidelijk maakte Zij beklem toonde het streven van Vrouwen voor Vrede om de kinderen van de wereld een vredige toefcomst, te geven. Dit werd gesymboliseerd door het plan ten van de Hemelboom, die oorspron kelijk uit China komt en zijn naam dankt aan de geweldige hoogte die hij kan bereiken. Burgemeester Blanken onderstreepte het belang van de actie. „We willen allemaal een samenleving van vrede en rechtvaardigheid, en dan zijn dit soort gewone dingen, die echter een diepe symbolische beteke nis hebben, van grootbelang. Als elke boom een teken van vrede is, zouden we in een betere wereld leven", aldus Blanken. Op de plaquette stond een tekst van de Franse filosoof Louis Mercier: „Een boom planten is een blijk van vertrou wen in de Aarde. Een daad van hoop op de toekomst. Een handeling van naastenliefde jegens toekomstige ge slachten, die van zijn vruchten zullen, genieten, wanneer wij er niet meer zijn". Aanvankelijk was het de bedoe ling dat elke school een rozestruik mee zou krijgen, maai' omdat er maar één school was ging dat niet door. Er wordt nog bekeken wat er met de overgebleven rozen gaat gebeuren. Deze rozen hadden overigens ook een symbolische naam. De kweker had de bloemen oorspronkelijk naar zijn vrouw genoemd, Madame Meilland, maar aan het eind van de laatste wereldoorlog doopte hij de roos om tot Peace. Jeugdige majoretten uit Hulst werden Zeeuws kampioen HULST - De uit dertien meisjes be staande jeugdgroep van het majoret- tenpelolon van 'De Vossen' uit Hulst heeft tijdens kampioenswedstrijden van de Druma in liet Brabantse Hoe ve, voor het eerst uitkomend in de derde divisie, met 149 punten het kampioenschap van dc afdeling Zee land in deze divisie behaald. In het totaalklassement betekende dit een tweede plaats. Dc eerste plaats was voor 'De Violetta's' uit Zegge met 150,5 punten, welk korps de wimpel in ontvangst mocht nemen. De show van 'De Vossen' was ingestudeerd onder leiding van Jëanine van Hoije. Miss-majorette Sonja Heijens nam na afloop uit handen van de burgemees ter van Hoeve een tegel in ontvangst. Op de terugreis werd in een Belgische dancing een demonstratie gegeven, waar ook het kampioenschap werd gevierd. Het tamboerkorps van de showband 'Kloortje' uit Kloosterzan- de behaalde in de sectie A van de derde divisie een derde plaats met 284,5 punten en de tamboers van 'Excelsior' uit Terhole werden in Hoe ve tweede met 297 punten drongen, kan misschien een grotere rijkdom aan planten- en diersoorten in het Veerse Meer worden verkregen, hoopt Rijkswaterstaat. Met het ver versen kan het zoutgehalte deze win ter immers 1 tot 2 gram chloride (zout) per liter stijgen. Een ander doel dat Rijkswaterstaat met het verversen van het water in het Veerse Meer nastreeft, is het te rugdringen van de 'gelaagdheid'. Dit is het verschijnsel dat de diepere en de hogere waterlagen zich niet meer met elkaar vermengen. Dit wordt ver oorzaakt door het verschil in gewicht tussen de zoute lagen -die zwaarder zijn- en de lagen binnenkomend -zoet- polderwater. dat licht is. Als de lichte re lagen zoet water boven op de zwaardere zoute lagen zout water blij ven drijven, onstaat zuurstofgebrek in de onderste lagen. Dit gebeurt overi-' gens voornamelijk in de zomer, omdat dan het bovenste zoete water door de zon en gebrek aan wind wordt ver warmd, waardoor het zoete water nog lichter wordt. „Met verhoging van het zoutgehalte door verversen van het water in de winter zou, als de proef slaagt, het probleem van gelaagdheid Bejaardenmiddag met schieting Sint-Jansteen SINT-JANSTEEN De afdeling Sint- Jansteen van de rooms-katholieke bond van ouderen houdt woensdag 23 november voor zijn leden een ont- spannmgsmiddag in het gemeen schapscentrum 'De Warande' in Sint- Jansteen. Naast verschillende spelen staat er die middag ook een bejaar- denschieting op het programma. In schrijvingen daarvoor vanaf 13.00 uur. De schieting begint om 13.30 uur. in de daarop volgende zomer vera deren", schrijft Rijkswaterstaat. Geen hinder „Bij het opzetten van het experimt is er van meet af aan van uitgegaa dat andere belangen niet in heli ding mogen komen. De schecpvu !e zal geen hinder ondervinden omJi P( het inlaten en spuien in de 'si K uren' gebeurt, dat wil zeggen avonds laat of 's nachts." Omdat bij het verversen het wateipi «1 hooguit enkele centimeters varies ïl hebben de watersport en de afwil ringen evenmin last van het exps ment Hoger beroep van inwoner Oostburg ingetrokken DEN HAAG - Het Haags gereclitsl f* heeft maandag bij de behandelt !l van dc strafzaak legen de 70-jarigel 31 C. uit Oostburg bij directe uitsprii J besloten het hoger beroep in te tril P' ken. Daarmee wordt het vonnist de Middelburgse rechtbank gchaü haal'd, waarin de verdachte tol25-M gulden boete en voorwaardelijk maanden gevangenisstraf werd oordceld wegens belastingoiitd® king, gehandhaafd. C. had om iiilrrt king van het hoger beroep verzod omdat hij nog steeds met financiS problemen kampt en zijn bedrijfiw middels failliet is verklaard. CLINGE - De Dorpsraad Clinge is bezorgd over het mogelijk verdwij nen van de 'Breda-bus'. Dit wordt gezien als een belangrijke verminde ring van de dienstverlening van het openbaar vervoer. De directeur van het gemeenschapswerk Hulst, dc heer C. van Leuven, lichtte maandag avond in de matig bezochte algemene vergadering van de dorpsraad toe, dat het de bedoeling is in de toe komst de verbinding met Brabant te laten verlopen via een busdienst op Sint Niklaas, vanwaar men via Ant werpen per trein naar Roosendaal kan reizen. De reisduur zal op die manier met een uur verlengd wor den, terwijl de kosten per enkele reis 12,80 hoger zullen komen te liggen. De aanwezigen tijdens de vergadering van de dorpsraad waren unaniem van mening dat de voorgestelde vorm van reizen bijzonder veel ongemakken met zich mee zal brengen. Het ligt in de bedoeling dat er een proefperiode komt van een jaar waarin de nieuwe reismogelijkheid wordt uitgeprobeerd naast de 'Breda-bus' De dorpsraad Clinge wil bezwaar maken tegen de voorstellen. De dorpsraad sprak ook over de be stemming van het gebouw van de kleuterschool wanneer de wet op het basisonderwijs van kracht wordt en de kleuters bij de lagere school intrek ken. Hoewel er nog bijna twee jaar overheen moet gaan voordat het zover is, heeft de Clingse bejaarden- bond zich al geinteresseerd getoond. De mening dat het gemeenschapscen trum 'Malpertuus', waar de bejaarden nu bijeenkomen, overbelast zou zijn. werd niet gedeeld door de voorzitter van dit centrum, de heer F. Plas- schaert. die stelde dat de gebruiksmo gelijkheden van 'Malpertuus' door de bejaarden met optimaal worden be nut. Verder voorzag hij een stijgend tekort van de exploitatie indien de bejaarden zouden vertrekken. Als an dere mogelijkheden om het schoolge bouw te benutten, werden werklozen- projecten geopperd. De procureur-generaal bij het Hsï gerechtshof mr P. Bos verklaarde!» bereid intrekking van het hoger K roep te accepteren. De Oostbur? had in de jaren 1974 tot en mei Ifl onjuiste opgaven gedaan voorden komstenbelasting. Deze opgaven» ren aanzienlijk lager dan in werkebjt heid zijn inkomsten waren geweest Extra uitvoering toneelstuk in Eede EEDE Van het toneelstuk 'Hifi lieert in de Gazet gestaan' worde j twee extra voorstellingen gcgeWj'ie Het stuk, door amateurs gespeel gaat 10 december in het multituncW neel centrum 'Hof van Eede' in f in première. Vrijdag 16 december zal bij de uitvoe ring de schrijver van het stuk Roiw de Coninck met zijn echtgenote wezig zijn. J Deze toezegging kreeg de regissö Bram Heyboer uit Breskens afgeiope week via een brief van De ConincM n twee andere uitvoeringen vinden! en 18 december plaats, eveneens f het 'Hof van Eede'. De aanvang: telkens om 19.30 uur. Kaarten vB het toneelstuk zijn verkrijgbaar® Bram Heyboer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 18