Verrassende opening van Viktor Kortsjnoi Optimisme bij Sparta over kansen tegen Spartak Moskou Koopmans houdt Europese titel WINST IN EERSTE PARTIJ TEGEN GAR Y KASPARO V PZC/sport opzuopzijik moetm/v LOTTO formulier, nog inleveren! Bij EMM moet Eendracht weer Macht gaan Maken Damesvoetbal DANNY BLIND: WE MOETEN NIET TE ONTSTUIMIG AANVALLEN Fotografen weg! STOPPER DINSDAG 22 NOVEMBER 1983 LONDEN Tegen ieders verwachting in heeft Viktor Kortsjnoi woord gehouden, toen hij voor het begin van de eerste matchpartij tegen Gary Kasparov beloofde voor opschudding te nillen zorgen. Met zwart nog wel dwong hij op de 53ste zet zijn twintigjarige tegenstander tot capitulatie, waardoor hij in de twaalf partijen omvattende tweekamp een voorsprong van 1-0 heeft genomen. De winnaar ontmoet in de finale de winnaar van de andere halve finale: H'assili Smislov - Zoltan Ribli, die vandaag in dezelfde Londense entourage begint. De tweede partij tussen Kortsjnoi en Kasparov staat voor woensdag op het programma. Kortsjnoi heeft dan wit. bschaken. ook als het op het hoogst winnik over hem: ..In de handen van wereldkampioen Karov, in Kortsjnoi, ienkbare niveau wordt gespeeld, leuk deze jongen ligt de toekomst van het die al z'n eerste grote toernooien had «n naar te kijken'? Een kleine 300 schaken tegen de oude vos Kortsj- gewonnen toen Kasparov nog niet idiaakenthousiasten (die 18 tot 36 noi vroegtijdig in moeilijkheden ko- eens geboren was, zijn meerdere er- ailden betalen om één steeds maxi- men. kennen, naai vijf uur durende confrontatie te Even voor zes uur ide wedstrijd was aogen meemaken) vonden in ieder dus twee uur oud) had Kasparov al J 7npfpttiplk aval van wel. een uur en 50 minuten van zijn speel- J UUp Z>t/c tc##f c f/i Zij zagen gistermiddag de voor won- tijd gebruikt, en had hij nog maar 40 Maar om met Joop Zoetemelk te derkind doorgaande Kasparov (toen minuten over. Kortsjnoi had op dat spreken: „De Tour is nog niet afgelo- üij elf was. schreef grootmeester Bot- moment niet meer dan 4 minuten en pen. en er kan nog van alles van zes seconden opgesoupeerd. gebeurenDe twee schakers moeten De jonge Britse schaakgrootmeester nog ten minste elf wedstrijden spelen, dr. John Nunn, die in een andere zaal en Kasparov heeft ongetwijfeld het van het Great Eastern Hotel de voordeel van z'n jeugd, en dus een match uitlegde en met veel succes de betere conditie. zetten voorspelde die de titanen zou- Kortsjnoi is verder, zoals zijn lange den doen, zei het als volgt: „Ik kan loopbaan bewezen heeft, een uiterma- me voorstellen dat Kasparov het nu te gnllige schaker die spectaculaire flink warm heeft". Alweer een juiste overwinningen heeft afgewisseld met voorspelling, want in de banketzaal een spectaculaire reeksen nederlagen, had de jonge Rus inmiddels het col- En dan is daar bovendien de voorspel- bert er bij uitgetrokken. ling van een van de computers van de Om half negen was Kasparov's positie sponsor, die heeft uitgerekend dat Het partijverloop van de eerste ontmoe ting wit Gan Kasparov (Sowi, zwart Viktor Kortsjnoi (Zwl) Dame-indisch Belangrijke winst voor reserves IV! Z 1 d2-d4 Pg8-fG 27 Lb5-fl Td8-d6 2. c2-c4 e7-e6 28 Tbl-b4 Kg8-f8 3 Pgl-13 b7-b6 29 a3-a4 Ta8-a5 4 Pbl-c3 Lc8-b7 30 g2-g3 KlB-e7 5 a2-a3 d7-d5 31 Kgl-g2 17-15 6. c4xd5 Pf6xd5 32. Lfl-b5 Td6-d2 7 e2-e3 g7-g6 33 Tb4-d4 Td2xd4 8 Lfl-b5-» C7-C6 34 c3xd4 Pcóxa4 9 Lb5-d3 L(8-g7 35 Talxa4 Ta5xb5 10 e3-e4 Pd5xc3 36 Ta4-a7- Ke"-d6 11. b2xc3 c6-c5 37 Ta7xh7 h6-h5 12 Lcl-g5 Dd8-d6 38 Th7-g7 Tb5-d5 13. e4-e5 Dd6-d7 39. Tg7xg6 b6-b5 14. d4xc5 0-0 40 Kg2-f3 b5-b4 15 c5b6 a7xb6 41 Kf3-e3 b4-b3 16. 0-0 Dd7-c7 42 Ke3-d2 Td5xd4- 17 Ld3-b5 Lg7xe5 43. Kd2-c3 b3-b2 18 Lg5-h6 Le5-g7 44 Kc3xb2 Td4-d2- 19 Lh6xg7 Kg8xg7 45 Kb2-c3 Td2xf2 20 De3-d4- Kg7-g8 46 h2-h4 (5-14 21 Pf3-g5 h7-h6 47 Tg6-g5 T12-13- 22 Pg5-e4 Lb7xe4 48 Kc3-d4 Tf3xg3 23 Dd4xe4 Pb8-a6 49 Tg5xh5 Tg3-e3 24 De4-e3 Dc7-c5 50 Th5-h6 Kd6-e7 25 De3xc5 Pa6xc5 51.h4-h5 e6-e5+ 26 Tfl-bl Tf8-d8 52 Kd4-d5 14-13 15 PARIJS - Rudi Koopmans incasseert een stool van zijn Franse uitdager Rufino Angulo De Nederlander behield wel zijn Europese titel. (ADVERTENTIE i VLISSINGEN Het na MZ 1 hoogst spelende Zeeuwse team in de lande lijke tafeltenniscompetitie MZ 2 be staande uit Peter Slagter, Marco Hof- Will lltui U^gUII niwiuwpuiu - d „(JVJUOW. Uil. Ul.g1.LI.(\l.iiU WU. en Peter van Iren heeft de plaats onhoudbaar geworden. Na 52 zetten Kasparov 89 procent kans heeft om de in de 3e divisie zaterdag nagenoeg gaf hjj op en moest, de man dje tweekamp te winnen, tegen een mage- veiliggesteld door in eigen huis een momenteel als nummer twee geldt na re 11 procent voor Kortsjnoi niterst verdiende 8-2 zege te behalen op het reeds kampioen zijnde NOAD S.Slagler en Hofman bleven ongesla- jon. Met de laatste thuiswedstrijd legen het reeds gedegradeerde Wilno 1 voor de boeg mag MZ 2 zich nu veilig wanen. Wilno sneuvelde in Vlisslngen tegen degradatiekandidaat Phoenix 2 met ;n, overigens geflatteerde 1-9 neder- ag. Zand 1 had in de 4e divisie niet al te veel problemen met het bezoeken de Papendrecht dat in de 'Vergulde Baars' tenslotte met 9-1 aan het kort ste eind trok. Eric Meijers en Peter Kersten bleven hierbij ongeslagen. De teruggang vanuit de 5e divisie van Zand 2 naar de afdelingscompetitie werd een feit na de 9-1 afstraffing in Roosendaal tegen Deso. Beter deed koploper MZ 3 het in deze groep in het Brabantse Goirle waar Red Star naar 3-7 nederlaag werd gespeeld. MZ 3 moet echter toch nog op de winst in 'de laatste wedstrijd wachten om defi- .nilief de titel binnen te kunnen halen 'omdat rivaal SAR 1, zoals verwacht 'geen moeite had met Alblasserdam 15-1) en daardoor het verschil op één punt hield. 1 In de landelijke jeugdcompetitie werd bi) de meisjes het kampioenschap voor Zand 1 een feit. Het drietal Mlchèle Martijn, Julia Salamony en Renate Louws versloeg in Nieuwkoop 7TVN ruimschoots met 1-8 en zij stappen nu met de veroverde titel ook de A-klas binnen. Wit geeft het op Jan Timman Na de eerste fase van het internatio nale grootmeestertoernooi in Indone sië gaan Jan Timman (Nederland) en Ljubomir Ljubojevic (Joegoslavië) met 5.5 punt uit zeven partijen aan de leiding. En vergeet ook het Cijferspel niet. Weer aanhoudingen na Uefacup-duel ROTTERDAM (ANP) De Rotter damse politie heeft zondag en maan dag drie mannen gearresteerd in ver band met de supportersveldslag die op 2 november in het Rotterdamse Feyenoordstadion aan de UEFA-cup- wedstrijd Feyenoord - Tottenham Hotspur voorafging. De politic heeft dit maandag meegedeeld. Een van de arrestanten is de 21-jarige S. M M uit Bergschenhoek Hfj zou in vak S, waar de rellen voornamelijk plaatsvonden, op een Engelse suppor ter hebben ingestoken. Hij wordt ver dacht van poging tot doodslag, zware mishandeling en openlijke geweldple ging. Tottenham Hotspur is in beroep ge gaan tegen de door de UEFA opgeleg de straf van 25.000 Zwitserse francs (ongeveer 34 000 gulden) PARIJS (ANPi Rudi Koopmans heeft maandagavond in de Stade de Coubertin in Parijs Rufino Angulo bijgezet in de rij uitdagers, die in bijna vijf jaar tijd tevergeefs hebben getracht hem zijn Europese bokstitel in het halfzwaargewicht te ontne men. Angulo was tien van de twaalf ronden duidelijk de mindere van de 35-jarige Nederlander, die met ruime voorsprong op punten zegevierde. Koopmans won in Parijs letterlijk met een hand: zijn linker De Fnes kon zijn rechtse nauwelijks gebrui ken. omdat hij in de vierde ronde pijn kreeg in die hadn „Ik voelde opeens pijn in m'n hand Ik schrok wel even. maar met m'n linkse kon ik Angulo goed van mij afhouden De 27-jarige Fransman, die na zijn overwinning op de Australiër Tony Muncfine (K o. vijfde ronde) dacht Koopmans de titel gemakkelijk te ontnemen, bleek veel te onevenaren voor de kampioen. Koopmans dicteerde het gevecht van uit het midden van de ring volledig Met zijn linkse trof hij Angulo onop houdelijk op het hoofd De jury was unaniem in zijn beslissing Koopmans tot winnaar van het ge vecht uit te roepen. Het drietal gaf de volgende waarderingen: Coyle (GBRi 118-112. Paravecchio (Itai 118-114: Marty rZwn: 118-116. (Allen in het voordeel van Koop- OUDELANDE Vijf finalisten speel den in het kampioenschap van het biljarldistrict Walcheren, De Beve- landcn een dubbel rooster. Al gauw- maakten Peter de Bree en René van Stee zich los van de rest van het gezelschap en het toernooi monde uit in een rechtstreeks duel tussen ge noemd duo. De eindstand van dit door ABIM Oudelan- de georganiseerde kampioenschap: 1. Peter de Bree VEGABV 12-1. 72-14; 2 René van Stee LBV 10-1, 82-23. 3 Jacco Hiemstra VEG ABV 8-1, 46-13, 4 Marianne van Veen BVW 8-1. 42-9. 5. Ron Huysman VEG ABV 2-1. 24-18. ifdeling Zelden zijn in de Zeeuwse afdclings- competitie in de hoogste klas de degradanten zo snel bekend als dit maal want met nog drie wedstrijden voor de boeg is het lot van respectie velijk Arnemuiden 2 en Zand 3 al een feit geworden. Goes 1 distantieerde ilch van de Arnemuidenreserves met 2-8 definitief van de rode streep ter wijl St.-Laurens 1 met dezelfde cij fers Zand 3 terugwees. HALSTEREN Met veldvoetbalcij- De Brabanders hadden dan ook vaak fers (3-1) heeft het vaak zonder enig het initiatief, maar verder dan een tempo spelend Zeeuws zaalvoetbal- treffer van Conny Verwijs brachten team maandagavond in Halsteren ze het overigens niet, ondanks het het Westbrabantse team verlo- feit, dat de Zeeuwse verdedigers ze- MIDDELBURG In de eerste klas het Zeeuws damesvoetbal had- g. Oostkapelle "assingen SKNW.K helandla ■Vieuwdorp Patrijzen 10 8 ren. Bovendien moesten ze zaalspe lers uit Zeeland evenals hun veldcol- lega's ervaren, dat de Brabanders over meer techniek beschikten en meer inzet toonden. Ongetwijfeld was de nederlaag voor de Zeeuwse formatie van trainer Max Kempees veel groter geweest als de Westbra bantse trainer Adrie Mens had kun nen beschikken over enkele hoofd- klasspelers, die nu andere verplich tingen hadden en enkele spelers van het Roosendaalse RBC, die van hun bestuur niet eerder dan in de tweede Sen de leidsters van GDVV wel opval- helft van de week in de zaal uit end veel moeite om WIK te verslaan: mogen komen. 2-0 Oostkapelle kreeg de tweede ne- vooral over het optreden van zijn derlaag te slikken. In Vlisslngen werd team in de eerste he]ft was trainer -et 2-1. Veere verloor thuis met 3-0 Kempees bijzonder ontevreden. „Dat ran SKNWK. Patrijzen pakte VCK ieek tQch nergens op", voegde hij zijn •i-O)en met dezelfde cijfers zegevierde spelers toe. „Er werden", verduidelijk- Zeelandia in Nieuwdorp: 0-1. te hij. „te veel fouten gemaakt, er iMXV.V 9 9 0 0 18 42- 3 werd te veel balverlies geleden en te ^2- 7 onzuiver gecombineerd". Bovendien -'S?"' - kon trainer Kempees na halfweg de eerste helft niet meer beschikken over 10-22 aanvoerder Peter Picavet. die bij een 7-19 botsing met een Brabantse verdedi- 10-19 ger ongelukkig op zijn slaap viel en 'C.K y i 2 6 4 6-24 wat dizzy de wedstrijd verder vanaf de John Tahapary scoorde het enige 10 0 0 10 0 4-46 bank volgde. Zeeuwse doelpunt in Halsteren. In de tweede klas A werd Kloetinge- *aarde niet gespeeld. Waarde kon aet naar Kloetinge komen. Smer- iek-Wemeldinge 2-1. Kruiningen- Dteischor 4-0, Krabbendijke-SVD 4-0 ïaselce 9 8 0 1 16 50- 6 EottUlge 8 7 0 1 14 42- 9 Krabbendijke 9 7 0 2 14 30-11 'oneldlnge 8 4 0 4 8 21-15 Kmmingen 8 3 1 4 7 12-23 smtrdiek 8 3 1 4 7 9-24 5VD. 8 1 2 5 4 10-41 tWschor 7 1 0 6 2 2-20 *«rde 7 0 0 7 0 1-28 Geen sensaties in de tweede klas B ■Seuwland-Dauwendaele 5-2, Dau- *indaele 2-Serooskerke 0-4. 'Uttuwen 14 43- 8 11 17-18 9 8-23 ker geen sluitend geheel vormden. Doelman Johnny Bish stopte heel wat gaten en hij hield met voortreffe lijke reacties de Brabanders van en kele zeker schijnende doelpunten af. Diep spelen Kampees gaf na rust zijn spelers opdracht diep te spelen De Braban ders onderschepten echter veel diep- tepasses en benutten ze voorin snelle counters En nadat Julius Sohilite een schitterende kans op de gelijkmaker had laten liggen knalde Conny Ver wijs zijn tweede doelpunt in en ver hoogde Fred Swaanen de Brabantse voorsprong tot 3-0 Het team van trainer Mens nam toen duidelijk gas terug, waardoor Zeeland het initiatief kon overnemen. Er kwam een schitte rende kans voor Taco van den Velde, maar hij knalde finaal voor het doel langs. Uit een individuele actie van John Tahapary werd het toch 3-1 en de donkere Middelburgse aanvaller had de achterstand nog verder kun nen verkleinen als hij niet 'net' naast geknald had „Vele spelers zat het veldvoetbal van het afgelopen weekeinde kennelijk nog in de benen", veronderstelde trainer Max Kempees. die de betere dekking van de Brabanders en hun snellere combinaties beslissend acht te voor de nederlaag van zijn team. MIDDELBURG De Middelburgse handbalvereniging EMM doet haar naam (Eendracht Maakt Macht) de zer dagen weer eens geen eer aan. Binnen de club woedt al geruime tijd een strijd tussen de recreatieve en prestatieve spelers en speelsters. Het was (en is) de recreatieve sector vooral een doorn in het oog, dat de investeringen voor de prestatiegroep en met name voor het eerste heren team „de pan zijn uitgerezen", zoals gisteravond gesteld werd tijdens een bijeenkomst in het clubhuis. Inmid dels is het bestuur en bloc afgetre den, omdat er een onwerkbare situa tie was ontstaan. „De fricties waren niet op te lossen en dus hebben we gezegd: nu handelen we alleen nog maar de lopende zaken af en moeten eerst de problemen de wereld uit", zei voorzitter Jelle van Dijk al eer der. De bijeenkomst van gisteravond in het clubhuis droeg min of meer het karakter van „een poging tot verzoe ning". En het ziet er naar uit dat die poging zal slagen. Van beide zijden was er bereidheid „water bij de wijn te doen" (zoals bij herhaling gezegd werd) en een ledenvergadering, die binnen veertien dagen zal worden uitgeschreven, zal EMM wellicht uit de impasse halen. Het was voornamelijk aan de takt van discussieleider' Jaap de Looff jr te danken dat die discussies gisteravond in alle rust werden gevoerd en dat het niet tot een emotionele botsing kwam tussen de partijen Iedereen was er dan ook van overtuigd, dat de twee spalt plaats moet maken voor een dracht Want financieel staat EMM het water ook tot aan de lippen. Dat maakte oud-voorzitter Jacques van der Endt. een van de leden van het seniorenconvent wel duidelijk. Zo is er een financieringstekort van 20.000 gulden op het clubhuis, terwijl er in de verenigingsfinancièn een tekort is van 7.000 gulden „Een totaal dus van 27 mille en dal liegt er niet om", sprak Van der Endt. Jaap de Looff jr benadrukte dat niet alleen dit financiële tekort een be langrijke rol speelt. Even belangrijk in deze strijd is de verstoorde ver houding tussen groepen en personen binnen de club. Van beide kanten werd de verzekering gegeven in de persoonlijke sfeer de strijdbijlen te begraven en bijvoorbeeld ook niet meer in de kantine van de sporthal de strijd te laten oplaaien (in het afgelo pen weekeinde scheelde het niet veel of de verhitte discussies in de sport hal leidden tot een handgemeen). Maar gisteravond werd er toch voor namelijk gesproken in een sfeer van „solidariteit" en „grote bereidwillig heid". zoals Jaap de Looff en Jacques van der Endt konden vaststellen. Van der Endt reikte al een mogelijke op lossing aan om uit de impasse te komen Hij deed met name een beroep op de solidariteit. Zo kan er meer trainingstijd beschikbaar komen voor de recreatieve groep, de lagere teams dus: twee trainingen per week in plaats van één Als het tot een contri butieverhoging komt, zouden de pres- tatiegroepen dan wat meer moeten betalen dan de anderen. Tot uitgekristalliseerde voorstellen kwam het nog niet. Iedereen mag zijn voorstellen en suggesties nu indienen bij het seniorenconvent (Jacques van der Endt. Chiel Gabriêlse, Jaap de Looff sr en Piet van Hese). Ongetwij feld zal er vooral gesleuteld moeten worden aan de verdeling van de beschikbare gelden. Nu gaat circa 60 procent naar de prestatiegroep, 30 procent naar de jeugd en „slechts" 10 procent naar de recreatieve sector. Jacques van der Endt zag de leden vergadering, die binnen 14 dagen zal worden gehouden, met optimisme te gemoet. En de afgetreden voorzitter Jelle van Dijk merkte na afloop op: „Als ik de sfeer zo proef zijn er weinig problemen" Hij verwacht dan ook dat het bestuur weer zal terugkeren. 0 14 37- 1 1 14 39- 3 4 10 26-14 2 9 19- 8 KlWland Ruwend aele 1 «Booskerke Ofctkapelle 2 fa? Ambon 6 2 2 2 6 11-15 Icelanders 8 2 0 6 4 6-23 K*adendamme 5 0 14 1 1-18 ;fouwendaele 2 9 0 0 9 0 1-59 3oek-dames lijkt een klasse apart te ïorden in de Zeeuws-Vlaamse tweede jtos Nummer twee AZW werd met 8-1 teruggewezen Steen volgt nog een 6-0 winst in Breskens. Ter- fcuzen kwam aan de eerste winst, een 80 m Philippine. Biervliet kwam niet "9 voor de thuiswedstrijd tegen Ria 14 39- S*en AZVV. Sccfdpiaat Ifmeuzen ftdlippine «Wiens 9 6 2 8 6 0 1 14 29- 9 2 12 23-10 1 9 22- 8 1 8 24- 7 5 8 11-13 2 7 21- 6 5 2 5-19 0 0 8 0 3-41 ROTTERDAM (ANP.GPD) Het bestuur van Sparta heeft besloten de spelers mee te laten delen in de winst, die het toernooi om de Uefa-beker zal opleveren. Kon na de wedstrij den tegen Coleraine en Carl Zeiss Jena al een batig saldo worden geboekt van 20.000 gulden, de confrontatie met Spartak Moskou belooft veel lucratiever te worden. Floor Bouwer, bestuurslid en onbezoldigd manager, verwacht woensdag tussen de 15.000 en 20.000 toeschouwers op Spangen. In het gunstigste geval levert dat een netto winst op van een ton. De spelers krijgen daarvan twintig procent. De rest zal worden aangewend om het exploitatietekort aan te zuiveren. Ondanks zijn smalle selectie denkt Sparta-oefenmeester Bert Jacobs dat de volgende ronde haalbaar is. Spartak Moskou, met vijf internationals onder wie de bekende doelman Dasajev en aanvaller Gavrilev, heeft dan wel een schat aan ervaring, maar ook al drie weken niet meer een echte wedstrijd gespeeld. Bovendien heeft Jacobs zich zo goed mogelijk op de hoogte gesteld van de speelwijze van de Sovjetrussische opponent. „Met name dankzij Hans van Doomeveld. de trainer van Haarlem dat vorig jaar door Spartak Moskou werd uitgeschakeld, heb ik een goede indruk kunnen krijgen van de tegenstander. Het is een fysiek sterke ploeg, die onmiddelijk terugslaat als bij de ander een foutieve spelopvatting wordt opgemerkt. Ik bedoel daarmee dat we niet alleen zullen moeten aanvallen, maar ook het hoofd moeten gebruiken'legde Jacobs uit Het voorbeeld kwam niet alleen uit eigen land, maar ook van Aston Villa De club uit Birmingham werd hard geconfronteerd met de Sovjetrus sische counterkracht Terwijl de Engelsen zich al in de volgende ronde waanden na het gelijkspel «2-2in Moskou en thuis slechts dachten aan een forse overwinning, bezuurden zij die instelling met een nederlaag il-2i Danny Blind Niet alleen Bert Jacobs, maar ook Danny Blind, de Zeeuwse verdediger van Sparta is optimistisch over de kansen van de Rotterdammers. „Spartak". stelt Blind aan de hand van eerdere prestaties voorzichtig vast. „lijkt mij een sobere ploeg. Vier keer voor dc goal komen, twee keer scoren. Counterspecialisten zijn het. dus moeten wij in dc thuiswedstrijd niet onstuimig gaan aanvallen. Ik denk dat wij in Rotterdam meer op onze tellen zullen moeten passen dan daar in de Sowjet-L'nie. In die uitwedstrijd krijgen wij misschien net zoveel kansen als die Russen". Mooi gesproken allemaal, maar zal het gebrek aan routine Sparta juist tegen zo n door de wol geverfde formatie als Spartak Moskou niet kunnen opbreken? Blind (22i weigert dat te geloven, grijpt in navolging van zijn trainer Jacobs nog maar eens terug naar de twee confrontaties met Carl Zeiss Jena om aan te tonen dat Sparta tegen meer ervaren voetbalgezelschappen met kansloos behoeft te zijn „Maar", erkent hij ook. .soms spelen we te aanvallend. Er staat dan niemand op. die op de rem trapt Bepaalde competitiewed strijden hebben we dik gewonnen door dat doorgaan, door gaan. Tegen Utrecht bijvoorbeeld, met 6-1 Maar we hebben er ook onnodig punten door verloren". We boften nog dat er bij Ajax— Roda JC maar 8000 toeschou wers waren, en dal de F-side achter het rechterdoel maar hal} vol stond, want dat zal ruw geschat toch ook de helft aan afgestoken vuurwerp hebben ge scheeld Het doel van Jos Smits van Roda JC werd m de eerste helft van twee kanten onder vuur genomen van voren door Jesper Olsen. Frank Rijkaard. Johnny Bosman en Johnny van 't Schip, en van achteren door de AANHANGERS van Ajax. die. naar de stellige mening van het Ajax-publiek op de overdekse zittribunes. OPGEHANGEN zou den moeten worden Want het tegenvuur dat zij gaven, ver stoorde en versjteerde het vuur werp van de Ajax-voorhoede. Ik moet zeggen dat Jos Smits er opmerkelijk onbewogen onder bleef Veel keepers, vooral als zij van verre komen en al een paar doelpunten van Ajax om hun oren hebben gekregen, beginnen na de zoveelste gillende keuken meid jeleile te maken, maar Smits wachtte tot de ergste rook tussen zijn voeten was opgetrok ken, en nam daarna de uittrap Even later kwam Ignace van Swieten, van beroep maatschap pelijk werker, naar hem toe om hem bemoedigend toe te spre ken, en ik neem ook aan om hem te verzekeren dat hij, Ignace. direct af zou fluiten zodra zo'n rotje naar zijn doel gegooid werd bij een kansrijke situatie voor Ajax. Dat lijkt me namelijk het moment waar iedere eredivisie- scheidsrechter van droomt Jes per Olsen zigzagt in de richting van het vijandelijke doel. hij passeert één man. een tweede man. een derde man, hij gaat op de keeper af, een F-sidesuppor- ler van Ajax gooit een rotje in nico scheepmaker het strafschopgebied. Olsen pas seert met een glijdende beweging de doelman, dribbelt de bal het doel in, en de scheidsrechter fluit af en geeft een vrije schop tegen de F-side. Wat een triomf op die rotjongens van de rotjes' Alleen daarom al, voor dat ene mo ment, zou ik eredivisiescheids- rechter willen zijn! Ignace van Swieten liet het ge knal aanvankelijk maar wat be tijen, maar het betijde niet, en toen heeft hij het spel enkele minuten stilgelegd. Dat hielp. Wel had hij al eerder de twee sportfotografen George Verber- ne en Jan Stappenbeld naar de frontlinie achter het doel verwe zen. Zij zaten opzij van het veld, tegen de tribunemuur aan, waar zij weliswaar niemand in de weg zaten, maar toch moesten ver dwijnen, omdat de KNVB- scheidsrechterscommissie deze zone, overigens zonder vooraf gaand overleg met de Neder landse Vereniging van Fotojour nalisten, aan het begin van hel seizoen tot verboden terrein heeft verklaard Wat de zin daarvan is weet ik niet. en ik heb het ook niet kunnen vragen aan Leo van der Krofl die dat soort dingen voor de scheidsrechters bedisselt, want hij heeft sinds kort een geheim telefoonnummer. Maar wel die weerloze fotografen naai de vuurlinie sturen, waar zij bloot staan aan vuurwerk tkrijg zo'n knetterend ding maar eens in je nek!), aan bakstenen laatst viel er eentje pal naast een foto graaf neen of gespuug. Als het een beetje tegenzit, zitten de foto grafen na afloop van de wed strijd onder de rochels, die tij dens de wedstrijd op hen worden afgevuurd' Maar ook los daarvan is het een onaanvaardbare beperking van HET SOORT FOTO'S, dat de fotografen van een wedstrijd kunnen maken. Nu lmoet dus alles schuin vanachter het doel Nooit van opzij naar het doel toe' Zelden een actiefoto van een middenvelder, bijvoorbeeld „Bovendien"zei George Verber- ne. „zit ik uit principe met graag naast een collega, zodat we praktisch dezelfde foto's ma ken" Een gezond journalistiek standpunt, dat nu echter gefru streerd wordt door deze nieuwe KNVB-bepahng. Te veel regels, en te veel regelneven, zijn uit den boze. En het doet helemaal wat potsierlijk aan. als er eerst van af de tribune allerlei vuurwerk op het veld wordt gegooid, en het enige wat de scheidsrechter dan doet is twee fotografen van de zijkant naar dat doel te verwij zen Met de dichter Hans Lodei- zen denk ik dan ..Mijn vriend deze wereld is met de echte" Groenendaal wint wielerveldrit BERGEN OP ZOOM Reinier Groenendaal heeft zondag in Bergen op Zoom zijn vierde seizoenzege ge boekt. De veldrijder uit St.-Michiel- gestel, waar hij zaterdag won. duldde niemand op de voorste positie. Bij de junioren liet Peter Kant uit Rilland-Bath zien dat hij tot de beste veldrijders in die categorie behoort Hij werd tweede achter de Limburger Van der Leije. Patrick Tolhoek uit Yerseke legde beslag op een zevende plaats. De uitslag van de amateurs is 1 Reinier Groenendaal <St -Michielsgestel), 24 kilom- ter in 1 07.412 Huub Kools i Baarle-Nassau op 58 seconden. 3 Henk Baars (Dlessem 01.12 4 Wil Brouwers iAmericao 1 28. 5 Herman Snoevink iDenekampi op 1 35. 6 Kees van de Wereld iNieuwkoop' 1 40. 7 Frans Arycker (Bel i 1 45. 8 Fons van Katwijk (Putte) op 1.50; 9 Pierre Fre Uters (Rosmalen) z.t

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15