iDubieuze rol bank bij verkoop Rouw-panden Begin met beroepsopleiding volwassenen Midden-Zeeland ANTILLIAANSE BELEGGINGSMAATSCHAPPIJ: Middelburg draagt bij aan automatisering bibliotheek Jorritsma: CDA op de verkeerde weg 'Leupt naar de kerk en steekt IINSPAG 22 NOVEMBER 1983 PZC/provincie 11 TERNEL'ZEN De Antilliaanse beleggingsmaatschappij Salween Corporation verwijt de bank Credit Lyonnais een 'dubieuze rol' bij de onderhandelingen over de verkoop van het Schuttershofgebouw en het Apartotel uit de failliete Rouw Holding. „De bank", aldus Salween-directeur F. Geerts, „treedt op als verkoper, maakt afspraken, laat de curatoren een voorlopig koopcontract ondertekenen en verleent dan geen royement meer. Een merkwaardi ge zaak". Salween corporation bood Credit ffinnais 'voorheen Slavenburg! als ijpotheekhoudende bank half juni i,75 miljoen gulden voor beide gebou- ren. Dat bedrag was exclusief omzet belasting De bank bevestigde dat jod enkele dagen later, waarna voor jeGoese notaris mr E. van Dissel een toorlopige koopovereenkomst werd ssloten uitgezonderd vier apparte menten in het Apartotel die al waren terkocht Het contract was overigens rI inclusief inventaris en vier garage boxen. Ook dat riep naderhand moei- Dkheden op. Problemen ware er direct al over de partijen kwamen overeen in het koop- toevoegmg van achttien procent btw contract wat betreft die omzetbelas- over de koopsom van 9.75 miljoen. De ting de term 'voorzover verschuldigd' Het Schuttershofgebouw in Temeuzen HEERENHOEK Het damhertje dat vrijdag het levenslicht zag in het rileerenhoekse hertenkamp is zater- dijmorgen in datzelfde kamp dood aangetroffen. Vermoedelijk is het dier door de kou om het leven geko- i, Vrijdag nog hebben medewer kers van de gemeente Borsele gepro beerd het dier met stro wat te be schutten, maar zaterdag bleek dat het niet had mogen baten. Volgens de chef van de afdeling be-- plantingen van de gemeente Borsele, Verstraete, moest daarbij de nodige coorzlchtigheid betracht worden om dat men het dier niet aan mocht riken. In zo'n geval bestaat de moge lijkheid dat het door de moeder ver stoten wordt. Daarom zagen ze ook peen kans het hertje in het vrij nieuwe hok te krijgen. Het was, zoals gemeld, bijzonder dat het hertje in deze tijd werd geboren, omdat zoiets bij herten zich door gaans in de zomer voordoet. Vrijdag al het diertje er rillerig bij. Door de tamelijk onverwachte geboorte en de stelle dood is er er een dierenarts aan te pas gekomen. MIDDELBURG - „Toen we de gezamenlijke Zeeuwse en Middel burgse bibliotheek op richtten, had men in de gaten moeten hebben dat beide bibliotheken met een verschillend catalogussysteem werk ten. Dat is niet tijdig onderkend. Maar nu de ze twee bibliotheken sa men in één gebouw ko men, moet er voor één registratiesysteem wor den gekozen". Wethou der A. Bcrgshoeff (CDA) deed deze uitspraak tij dens de vergadering van de gemeenteraad van Middelburg, die maandag in het stad huis in de Zeeuwse hoofdstad werd gehou den. Tijdens die vergadering werd de raad gevraagd in te stemmen met een eenmalige bijdrage van 165.000 gulden en een jaarlijks terugkerende bijdrage van 75-000 gul den, die de gemeente Middelburg aan het nieuw registratiesys teem moet betalen. Het systeem waarvoor is ge kozen wordt het 'on-line systeem' genoemd. Voor de dekking van de totale Investering van ongeveer 1.3 miljoen gulden heeft de provin cie, die ook deelneemt in de geenschappelijke re geling. een soort draai boek opgesteld. De frac ties van PvdA, klein rechts en D'66 zetten nogal wat vraagtekens bij de wijze waarop het draaiboek is opgesteld. Bij het draaiboek wordt, zoals gemeld, uitgegaan van een gunstige rente ontwikkeling. meeval lers die niet worden ge bruikt voor het opvan gen van tegenvallers en van het laten vervallen van 3.5 arbeidsplaats „Wij blijven ernaar stre ven de kosten binnen de perken te houden. We zitten er voortdurend bovenop", stelde wet houder Bergshoeff de raad gerust. HËÏNKENSZAND Districts bestuurder S. Jorritsma van de Industriebond CNV, is van me ning dat het CDA een verkeerde koers vaart. Hij kan zich erg foed indenken dat gezegd wordt dat het CDA achter de VVD aanloopt. Jorritsma vindt dan ook dat het CDA zich duidelij ker moet profileren ten opzichte van de VVD. De CNV-districts- bestuurder bracht dit maandag avond naar voren in een verga dering van de CDA-afdeling Borsele te Heinkenszand. Hij kwam tot die uitspraken aan de hand van een aantal voor beelden. Zo wees hij op het be leid van het kabinet om de mini muminkomens 3,45 procent te laten inleveren en de inkomens van vier maal modaal 2.25 pro cent Een beleid dat door het CDA wordt gesteund, zo stelde hij. Tevens wees hij op de fiscale aftrek van eigen huis en op de verlaging van de jeugdlonen met 10 procent Hij uitte die kritiek evenwel niet zonder zelf een aan tal alternatieven aan te geven- Zo pleitte hij voor stimulering van de bouwnijverheid, wat ook door zou werken in andere be- dnjfstakken. Ook brak hij een lans voor een extra stimulering van renovatie- en onderhouds werk, dat voor een deel gefinan cierd zou kunnen worden met mtkeringsgeld Daarnaast stelde Jorritsma dat het CNV grote «arde hecht aan het midden- en kleinbedrijf en beginnende ondernemingen en in dat kader pleitte hij voor een verbetering van de WIR-premie. Als andere wggestie noemde hij het bevor deren van de werkgelegenheid door voor rekening van de Ne derlandse overheid investerings- Soederen te laten produceren «araan in de Derde Wereld behoefte bestaat. De CNV'er wil de ook verder onderzoek naar een andere heffingsgrondslag voor de premies ten behoeve van de sociale zekerheid en hij pleit te voor herverdeling van arbeid op verschillende manieren. Aan bet eind van zijn lange reeks suggesties riep hij het CDA op Mk te luisteren naar anderen die bp dit gebied iets inbrengen. Jorritsma ging ook even in op de verlaging met drie procent van- de inkomens van uitkeringsge- rcchtigden Hij noemde dat voor die mensen moeilijk op te bren gen „Wel stel ik hierbij de vraag ooe het bij het CDA te rijmen valt. 'Dat de sterken solidair zijn ®et de zwakken', aldus de pV'er met een verwijzing naar bet program van uitgangspun ten van het CDA. op te nemen en een beslissing daar over af te laten hangen van de belas tinginspecteur. Die berichtte eind juli dat geen btw over de aankoop van de beide gebouwen was verschuldigd. Credit Lyonnais besloot daarop voor de overdracht van het Apartotel en het Schuttershofgebouw in Temeu zen geen royement te verlenen Dat houdt in dat de bank als hypotheek houder haar vordering op het onroe- rend goed niet introk Dat was wel voorwaarde om de overdracht van beide gebouwen doorgang te laten vinden. De controverse tussen enerzijds bank en Rouw-curatoren en anderszijds Salween Corporation mondde vorige week uit in een civiele procedure voor de rechtbank in Middelburg. Daar eist de beleggingsmaatschappij een be drag van bijna 2.5 miljoen gulden als schadeclaim. Die vordering is gevolg van het boetebeding van 25 procent in de koopovereenkomst over de koop som van 9.75 miljoen. Bevoordelen Directeur Geerts zei gisteren dat de curatoren mr C. Galama en mr J. Nagtegaal met Credit Lyonnais 'een spel hebben gespeeld' om de BTW ten laste te laten komen van zijn bedrijl om de bank op die manier te bevoor delen. „De omzetbelasting in dit geval bijna 1,8 miljoen zou dan in de failliete boedel vallen". Hij vindt dat ook de curatoren met de weigering de overdracht met hun handtekening te bekrachtigen zich schuldig hebben gemaakt aan een onrechtmatige daad. Geerts: „Op dit moment zijn we druk bezig de curato ren ook persoonlijk aansprakelijk te stellen als mocht blijken dat de finan ciële middelen uit het Rouw-concern onvoldoende zijn. Er zijn echter daar voor nog geen juridische stappen on dernomen". In de uitgebreide briefwisseling over de verkoop van de Rouwgebouwen gaven de curatoren onder meer als reden voor het afketsen van de koop op dat de koopsommen onjuist waren, dat de royementstoezegging van Cre dit Lyonnais afwezig was en dat er geen oplossing was gevonden voor de problemen betreffende de inventaris van het apartotel en de garageboxen. Geerts: „Over die laatste moeilijkhe den valt te praten. Een woordvoerder van Credit Lyon nais wees gistermiddag het verwijt van een 'dubieuze rol' overigens van de hand. „Een dergelijke beschuldi ging werpen wij van ons af. Meneer Geerts heeft zich zelf niet aan de afspraken gehouden". IADVERTENTIEl WIE NU POSTORDER! KRIJGT IN BESTELLING NETZO STIPT ALS NORMAAL Ondanks alles zorgt Wehkamp dat de bezorging gewoon doorgaat. Ook bestellen is geen probleem. Meer telefonistes dan ooit (60!) zitten zeven dagen per week avonds tien voor u klaar. ^Cntzijn onze telefoonnummeï^^ [05230-17123 of 038-973444 Wehkamp Ken je dat verhaal van Fieleke uit de Drie Linden?" Zonder het antwoord af te wachten leest mevrouw Wauters een passage voor. t ussendoor wordt er tekst en uitleg gegeven. „Het was een smokkelaar die in de oorlog ontzettend veel had verdiend. Maar hij heeft alles vertureluurd." Lachend slaat ze het boek weer dicht. „Ja dal zei hij echt: ik heb alles vertureluurd. Had je daar al eens van gehoord"? Vol enthousiasme vervolgt ze haar De smokkelhandel legde 'De Kau- verhaal. aangevuld met citaten uit de boekjes, die binnen handbereik op tafel liggen. In 1979 verscheen haar eerste bundel 'Uit de school geklapt' Twee jaar later rolde 't Kroniekske' van de pers. Vorige maand zag de derde verhalenbun del van mevrouw Anna Wauters uit Hulst het licht. De titel 'Levensecht' ter' in die donkere jaren geen win deieren. Het gevaar betrapt te wor den was natuurlijk wel altijd aanwe zig .We zijn me wij ook rijk eur... We smokkelen me wij gouden tien tjes. Jo'h jong, en de komiezen kwamen ze 'ns zoeken. Mijn moeder was zeu benauwd, ze kwam naar achter en ze zee stillekes tegen ons. jongere generatie ook interessant." Alsof ze haar woorden kracht bij wil zetten volgt er meteen een passage uit de tweede bundel over de Hul ster notaris A van Dalsum 1868- 1944i die vanwege zijn sociale op vattingen in de kerkelijke ban werd dekt de lading. „Ware verhalen uit Leupt al gauw naar de kerk en steek het Zeeuws-Vlaamse land." meldt een kèrs aan bij ons Lievrouw. ene de ondertitel „Alles wat ik geschre- van een gulden En juffraa. ze kon ven heb is gebaseerd op het dag- o ze nie vinden de gouwe tientjes. boek dat ik mijn hele leven heb Weete gij waar ze zaten In de bijbehouden", vertelt de schrijfster, poepluiers van ons Amedeeke." Ze is 75 jaar. De dagboeken beslaan Hoewel de verhalen in het nieuwste inmiddels zes stevige banden. Opte kenen van alles wat ze meemaakt i boek van mevrouw Wauters zich voornamelijk in en rond de lagere nog steeds haar ware passie. Enkele school afspelen - zelfs de van blauwe keren per week vertrouwt ze haar hartjes en een etiket voorziene om- gedachten en belevenissen aan het slag geeft de uitgave het uiterlijk papier toe. „Die dagboekschrijverij van een schoolschrift - krijgt de heeft er van kinds af aan ingezeten Ik kan me niet eens meer precies herinneren wanneer ik er mee be gonnen ben. Volgens mij heb ik het van mijn moeder Mevrouw Wauters noemt zichzelf 'streekschrijfster'. Geboren en geto gen in het Hulsterse heeft ze een zeer nauwe band met Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Vanaf 1926 was ze eerst 24 jaar als onderwijze res m Nieuw-Namen werkzaam, daarna nog eens 20 jaar in Hulst Ze heeft haar geboortestreek beter le ren kennen dan wie ook Haar schoolloopbaan bracht haar nauw in contact met het leven van de grensbewoners De verhalen over de eerste communie in de crisistijd voor 1940 en in de oorlog geven daar duidelijk blijk van. Tijdens een huisbezoek in 1939 krijgt juffrouw Wauters van een moeder te horen „A ja. oe kan da kind nou naar de kerk gaan, 'ted me om of aan." Vijf jaar later is er echter veel ten goede gekeerd „Maar nou maken me het goed eur. Kek", zegt Irma, wij ebben ons een wasmachien gekocht - en Ier moete kijken - wa peisde een velo veur Florimon IJ wa'tem ard van doen eur lezer via de kinderen een helder beeld van het dagelijks leven in de grensstreek. Doordat er dagboe kaantekeningen uit verschillende laren (1938-1939, 1944, 1968-1969) zijn verwerkt, ontrolt zich onge merkt een beknopte sociale ge schiedenis van Oost-Zeeuwsvlaan- deren. „Ik ben blij dat ik het streek- verleden heb vastgelegd", zegt de gewezen onderwijzeres „De mensen waarderen het ook. De ouderen her kennen veel van wat ik vertel. Soms komen ze er zelf in voor, dat vinden ze helemaal prachtig." Ook bij de jongere Oostzeeuwsvlamingen val len de verhalen volgens mevrouw Wauters in de smaak „Veel van wat ik beschrijf is nu verdwenen of veranderd Dat maakt het voor de Ook in 'Levensecht' wordt in de persoon van de gierige Louise Baart een oud volksfiguur ten tone le gevoerd. De in het boek als wel zeer schraperig afgeschilderde vrouw weet zelfs op haar sterfbed de al evenmin van hebzucht ont blote familieleden in de maling te nemen. Haar hele fortuin gaat naar de kerk, met het gevolg dat in de basiliek tot in de verre toekomst kerkdiensten ter nagedachtenis van de familie Baart opgedragen zullen worden. De onderwijzeres in mevrouw Wau ters hoopt natuurlijk dat de lezers via haar boekjes iets over het oude Land van Hulst zullen leren. „Maar", voegt ze daar aan toe, „dat is niet het belangrijkste hoor. Het liefste wil ik dat de mensen eens hartelijk kunnen lachen. Echt ple zier hebben, dat is juist in deze tijd wel nodig." Gevraagd naar haar opvatting over de huidige samenle ving, constateert ze dat het er met vroeger vergeleken niet op vooruit is gegaan. „De discipline is weg, ze doen maar raak." Mevrouw Wauters gaat de komende maand een drukke tijd tegemoet. Als schrijfster en vertelster heeft ze in het Hulsterse land naam ge maakt. Rond Kerst en de jaarwisse ling is ze een graag geziene gast op voorleesavonden. In de dagboeken zit stof genoeg voor nog enkele nieuwe verhalen bundels Toch heeft mevrouw Wau ters geen plannen voor een vierde uitgave. Ze beschouwt 'Levensecht' als haar zwanezang „Ik heb al zo veel geschreven. Je kunt lang met alles publiceren, omdat het te re cent, te 'urgent' is." Ze kijkt vastbe sloten. Maar wanneer ze bladerend in haar nieuwste boek opnieuw op een vrolijk verhaal stuit, breekt er al snel een lach door Tot nu toe verschenen haar boeken om de twee jaar. en het Is nog lang geen 1985... Jan van Damme BIJNA 120 DEELNEMERS VOOR BKE-PROJECT GOES Een kleine honderdtwintig volwassenen op de Bevelanden en Walcheren zijn dit najaar begonnen aan een nieuwe vorm van beroepsop leiding. Het gaat om mensen met een •te geringe vooropleiding om op de gebruikelijke manieren een beroeps opleiding te volgen en die in verband met hun leeftijd niet meer in het leerlingstelsel passen. Het bijzondere is dat de opleidingen aansluiten bij de kennis en ervaring die de deelne mers al hebben. Geen gewoon onder wijs dus waarbij ieder jaar ongeveer hetzelfde lesje wordt afgedraaid. De nieuwe beroepsopleiding voor vol wassenen. heet BKE-project iBKE staat voor beroepskwalifieerende edu catie' De totstandkoming ervan is het resultaat van een samenwerking tussen tien instanties in Midden-Zee land die zich op een of andere manier bezighouden met onderwijs, scholing en arbeidsmarkt Het project is onder gebracht bij het regionaal educatief centrum voor volwassenen op de Be velanden en Tholen In Goes „Het BKE-projcct is meer dan een beroepsopleiding", legt coordinator J Schipper uit „We willen de mensen bij wijze van spreken niet alleen leren hoe ze een hamer moeten vasthouden, maar we besteden ook aandacht aan zaken als vakbeweging, werkgelegen- heidsproblematiek, het voeren van overleg en de taak en het functioneren van de ondernemingsraad Een stukje algemene ontwikkeling dus. op basis waarvan men zich verder kan bekwa men". De opleiding omvat onderwijs, vorming en scholing Voor het onder wijsgedeelte. de vaktheorie zorgen de streekschool Zeeland in Middelburg, de scholengemeenschap voor lager beroepsonderwijs in Goes en de Groe ne School in Kapelle Het vormingsas pect is de verantwoordelijkheid van het REC in Goes. De praktische scho ling van de deelnemers, door middel van stages in bedrijven of instellin gen. wordt geregeld door het centrum voor vakopleiding van volwassenen De deelnemers die kort geleden aan hun beroepsopleiding begonnen zijn, hebben lagere school of enkele jaren voortgezet onderwijs achter de mg De gemiddelde leeftijd is ongeveer 30 jaar Er zijn deelnemers bij die geen baan hebben (de mogelijkheid be staat om de opleiding met behoud van uitkering te volgen). Anderen hebben wel werk maar willen zich met behulp van een gerichte beroepsoplei ding verder bekwamen In beginsel kan iedereen met een beperkte voor opleiding aan het BKE-project mee doen Minderheden Wel is er een aantal categorieën die op enige voorrang kunnen rekenen. Dal zijn de zogenaamde culturele minderheden, voor wie een goede beroepsopleiding van groot belang is om een volwaardige plaats in de Nederlandse samenleving te kunnen innemen, voormalige deelnemers aan de Open School en vrouwen, die vaker dan mannen geen afgeronde beroepsopleiding achter de rug heb ben. Bij de deelnemers afkomstig uit de culturele minderheden wordt nog een onderscheid gemaakt lussen de genen die de Nederlandse taal rede lijk beheersen en hen die dat nog niet doen. Het BKE-project bestaat thans uit zes groepen van vijftien tot twintig deel nemers voor aankomend hovenier, brood- en banketbakker, een voorbe reidende groep ivoor culturele min derheden». voor administratief mede werker. voor bejaardenhulp en een gemengde groep (waarin deelnemers met belangstelling voor bouwtech niek. metaal, motorvoertuigentech niek en horeca zijn ondergebracht. De laatste drie groepen krijgen hun vak theorie op Walchereri. de eerste drie op Zuid-Beveland Het niveau waarop de deelnemers aan het BKE-project hun opleiding zullen afsluiten, is ver gelijkbaar met dat van het pnmaire leerlingstelsel Dat wil zeggen dat ze aankomend vakman of beroepsbeoe fenaar zijn Het kort middelbaar be roepsonderwijs richt zich ongeveer op hetzelfde niveau Ongeveer anderhal ve dag per week krijgen de deelne mers onderwijs en vorming. De prak tijkgerichte stages vergen daarnaast nog twaalf a zestien uur per week. Afhankelijk van de kennis en de erva ring waarover de deelnemers al be schikken, doen ze een tot drie jaar over hun opleiding. Hoewel met het BKE-project wordt beoogd Iedereen in de gelegenheid te stellen een beroepsopleiding te volgen en af te ronden, zijn er in de praktijk toch belemmeringen. Een deel van de opleiding kan voor degenen die over dag werken wel in de avonduren wor den gegeven, maar het is dan vaak niet gemakkelijk ergens in een bedrijf stage te lopen Dan wreekt zich het feit dat nog steeds geen educatief verlof geregeld is En voor vrouwen die kleine kinderen hebben, is het wegens het ontbreken van voldoende kinderopvang niet altijd mogelijk een opleiding te volgen. De mogelijkheid voor volwassenen om een beroepsopleiding te volgen is één ding. Het vinden van een baan is een geheel andere zaak. J. Roovers. directeur van het REC Bevelanden Tholen daarover: „Feit is in ieder geval dat iemand met een afgeronde beroepsopleiding sterker staat bij een solliciatie. Maar afgezien nog van het werkgelegenheidsaspect, ieder een heeft rechtonderwijs en ontplooi ing. Dat alleen al rechtvaardigt het BKE-project".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11