Oosterschelde dreigt te verdrinken in recreatie bcrco Water van het Veerse Meer wordt ververst Weinig belangstelling bij planten vredesboom wmwh Archeologische verrassing bij sloop aan Bellamypark PZC/ provincie STUURGROEP REAGEERT OP GRONTMIJ-STUDIE Noodzaak tot onderhoud roept bezuinigingen Veerse Meer halt toe SBotul in deze dure sinterklaas' tijd is 10% korting toch mooi meegenomen DINSDAG 22 NOVEMBER 1983 MIDDELBURG - De bouwstenen voor een nieuw recreatiebeleid van de provincie Zeeland - opgesteld door de Grontmij - hebben de neiging een grotere recreatiedruk op het Oosterscheldegebied te leggen dan het beleidsplan voor de Oosterschelde toestaat. Vooral de ontwikkelingen voor de sportvisserij worden - zowel door de Grontmij als in de nota van de Sportvissersfederatie - sterk aangezet. Ze worden echter niet onderbouwd. Een dergelijke ontwikkeling past niet in het beleidsplan voor de Oosterschelde. Dat heeft het dagelijks bestuur van de porten goede aanknopingspunten ge- doordat de bezoekersaantallen nog stuurgroep Oosterschelde geschreven ven voor gefundeerde beleidsbeslis- verder dalen, aldus de kamer, in een vergelijking tussen de verschil- singen ten aanzien van de verdere In zijn reactie pleit de kamer verder me lenden plannen aan de stuurgroep, ontwikkeling van de recreatie, die op 30 november vergadert Bij concrete projecten moet worden be- Voor een aantal punten wordt spe- keken of ze in te passen zijn. Wel ciaal aandacht gevraagd. Het plan om meent het dagelijks bestuur van de vier speerpunten langs de kust te stuurgroep, dat het bestuurlijke pro- kiezen voor verdere groei van het blemen zal geven als alle nog mogelijk aantal overnachtingen en concentra- geachte vaste ligplaatsen voor de wa- tie daarvan in een beperkt aantal tersport aan Zierikzee worden toege- gebieden, spreekt de kamer uit een sen voor verblijfsrecreatie wezen, zoals de Grontmij bepleit. Ook oogpunt van efficiency en effectiviteit verblijtsrecreatiet speerpunt met r wijzigen, dat de provinciale plannen gerealiseerd kunnen worden. Het bestuur van de Kamer mist in de beschouwingen van de Grontmij het Schelphoek-gebied op Schouwen- Duiveland. dat over enkele jaren een belangrijke recreatieve functie kan gaan vervullen Voorts had men graag meer aandacht gezien voor een ver dere uitbouw van het congres-toeris- „j.. Zeeland Deze vorm van toeris- voor uiterste voorzichtigheid bij het me zou vo'f?ens de Kamer het toeris- realiseren van nieuwe ligplaatsen tenseizoen kunnen verlengen en de voor de watersport tn grootschalige bezettingsgraad m hotels kunnen ver- projecten. Men wijst daarbij op pro- gen' blemen in bestaande jachthavens met grote aantallen onbezette ligplaatsen. Bij de in het Grontmij-rapport becij ferde groei van het aantal standplaat- wil i i Wemeldinge niet uitsluiten sterk aan. Wel mist men een dag- of druk op actieve vormen van vakantie besteding in het achterland. Men schuwt de kamer van koophandel Gedeputeerde J. B. Ventevogel voor CDA in Domburg DOMBURG - Gedeputeerde voor passantenplaatsen. denkt hierbij aan bijvoorbeeld duik- Waar het gaat om de sportvisserij zegt sport en fietsen en spreekt de voor- vwit*vnwï hnurit woencria* 5? nn het dagelijks bestuur van de stuur- keur uit voor het oostelijk gebied, tegen een ongewenste daling van de ventevogei houdt woensdag 23 no- groep. dat ligplaatsen niet bovenop gelet op de werkgelegenheidssituatie, gemiddelde bezettingsgraad van be- pfijl helmri HlTrilS*°dat tifiwf de 1000 nieuwe plaatsen komen, maar De kamer ziet het voorts als een staande bedrijven, die daarvan het «'J aoei °at tyaens een er onderdeel van uitmaken. Men gemis. dat geen concrete suggesties gevolg kan zijn Men adviseert de jSjjJ?"'^ombSSïe^CDA De provmeie. deze groei voortdurend af xiomourg van net tua. ue ie stemmen op de feitelijke ontwikte verfjadering begint s avonds om haif meent onder meer. dat trailerhellin gen in Burghsluis en langs de Oester- worden gedaan voor nieuwe elk-weer- voorziemngen en vindt dat het Gront- dam afgewezen moeten worden Men mij-rapport "onvoldoende aandacht üng en vraagt aandacht voor het wil ruimte'laten voor dergelijke hellin- besteedt aan de financiële problemen behoud van de attractiewaarde van SU" gen in Schelphoek en bij Ouwerkerk. waarin tal van bestaande voorziemn- Zeeland voor de verblijfsrecreant. Bij een bespreking van geplande cam- gen verkeren. (Miniatuur Walcheren, pings zegt het dagelijks bestuur dat stoomtram Goes-Borssele en Klank een camping Kats bij het intertijdege- en Lichtspel Abdij worden als voor bied strijdig is met het beleidsplan en beeld genoemd.) Men vindt dat het meenten in de speerpuntgebieden. dat een camping bij Colijnsplaat wel provinciaal beleid primair gericht zal nog vóór de opstelling van het pro denkbaar is. maar liever niet in de dienen te zijn op behoud van de inleiding is er gelegenheid tot discussie. Het bestuur van de Kamer wijst erop, rDD dat door tijdig overleg met de ge- TT CU i deze vinciaal beleidsplan recreatie en toe inlaag, waar die nu wordt gedacht. voorzieningen. Het aanleggen van risme, een inzicht kan worden ver- Het bestuur van de De Kamer van nieuwe voorzieningen mag de proble- kregen in de bereidheid om bestaan- Koophandel voor Midden-en Noord- men van de bestaande niet vergroten de bestemmingsplannen zodanig te MIDDELBURG - De afdeling Walche- Zeeland betuigt instemming met ren van de Christelijke Plattelands- creatief bezig in Middelburg tweede deel van de Grontmij-studie. Men spreekt waardering uit voor de gedegen wijze waarop de betekenis van de verschillende deelterreinen en de veranderingen daarin zijn aan gegeven. Men vindt dat de studierap- CDA en VVD: zoete Grevelingen basis voor keuze vrouwenbond (CPB) komt donderdag 24 november bijeen in de Getuigenis- kerk aan de A. Lauweryszstraat in Middelburg. De bijeenkomst staat in het teken van samen 'creatief bezig zijn'. De dames maken presentjes, kaarsenstandaarden, poppenkast- poppen en dergelijke. De bijeenkomst begint 's avonds om half acht. Zoutelandese hond succesvol op expositie MIDDELBURG - Het recreatieschap Wij vinden, dat het in goede staat AMSTERDAM Jonnny Lankhaar Het Veerse Meer had voor het dienst- houden van de voorzieningen het uit- ult Zoutelande heeft op de internatio- MIDDELBURG - De fracties van het jaar 1984 een stijging van de netto- gangspunt van ons beleid moet blij- nale hondententoonstelling 'Winner' CDA en de VVD in de staten van lasten van 30.000 gulden verwacht, ven. De begrotingsposten die daarop in Amsterdam met zijn silky-lerrier Zeeland menen, dat een zoete Greve- Het dagelijks bestuur heeft echter betrekking hebben, kunnen dus met Flint of the Xenla's home in de open lingen als basis moet worden geno- naar verschuivingen gezocht, waar- verder omlaag worden gebracht. Het klasse reuen dc kwaliriCatie uitmun- men voor de beantwoording van de door uiteindelijk een lastenstijging dagelijks bestuur wijst op het de tend 1 behaald Tevens werd hij reser- vraag of die Grevelingen zoet moet met twintig mille uit de bus is geko- laatste jaren sterk toegenomen aantal vc kampioen in kiasse beste reuen worden, zout moet blijven dan wel men. Vérder denkt het dagelijks be- voorzieningen waarvan het onder- zout met een zoetwaterpijp van cl- stuur van het Veerse-Meerschap niet houd dientengevolge steeds meer ders. Pas als over de kosten en de te kunnen gaan. „Want als de uitga- werk met zich meebrengt. De sluiten- walerkwaliteit van een zoete pijplei- ven nog verder moeten worden terug- de begroting van het recreatieschap OOST-SOUBURG De stichting So- ding bij een zout blijvende Grevelin- gedrongen, gaat dat ten koste van het Het Veerse Meer wordt behandeld ciaal-Kulturele Activiteiten in Vlis- gen meer duidelijkheid bestaat, kan onderhoud van de in ons gebied voor- tijdens een vergadering, die donder- singen houdt donderdag 24 november dat alternatief volwaardig worden komende algemene voorzieningen", dag 8 december wordt gehouden in een vergadering in buurthuis 'De stelden fractievoor- Het dagelijks bestuur van het schap, het gemeentehuis van Arnemuiden. Zwaan' in Oost-Souburg. Op de agen- onder leiding van gedeputeerde mr J. da staan onder andere de bespreking P. Boersma, schrijft dit in een toe- De vergadering begint 's middags om van de gemeentelijke 'klussendienst' lichting op de begroting voor 1984. twee uur en de ontwikkelingen rond de federa- ue met SKW. De aanvang is 20.00 uur. SKA Vlissingen PROEF RIJKS WA TERSTAA T dan hel bovenste zoete water door de zon en gebrek aan wind wordt ver warmd, waardoor het zoete water nog lichter wordt. Met vprhoging van het zoutgehalte door verversen van het water in de winter zou. als de proef slaagt, het probleem van gelaagdheid i- als bij het Grevelingenmeer. met het verversen van het water in deren", schrijft Rijkswaterstaat, uok daar wordt 's winters beurtelings het Veerse Meer nastreeft, is het te- water in- en uitgelaten door de Brou- rugdringen van de gelaagdheid' Dit werssluis in Scharendijke. Door de is het verschijnsel dat de diepere en invloeden van de seizoenen kan het de hogere wateriagen zich niet meer zoutgehalte nogal wisselen. Als deze met elkaar vermengen. Dit wordt wisselingen door het verversen van het water kunnen worden terugge- „Bij hel opzetten van het experiment is er van meet af aan van uitgegaan, dat andere belangen niet in het ge- mtutiimo. .UUK...5M1 .v.» d'nS mogen komen. De scheepvaart oorzaakt door het verschil in gewicht fa' geen hinder ondervinden omdat tussen de zoute lagen -die zwaarder ',el |nlalen en spuien in de stille "™n wil zeggen s meegenomen, zitters J. H. Roose (cda) en L.A.M. Elenbaas (vvd) bij de algemene be schouwingen. Roose sprak zich op dit stuk van zaken het duidelijkst uit: een eventu- eel aangepaste zoetwatervoorziening voor Schouwen-Duiveland moet voor rekening van het rijk komen. „Daar over, alsmede over de waterkwaliteit, dient zekerheid te bestaan alvorens zoetwatervoorziening anders dan via een zoet Grevelingenbekken zelfs maar in beschouwing genomen kan worden" Elenbaas bepleitte bij gs de staten - „gezien de verstrekkende be tekenis van de uiteindelijke keuze" - in een zo vroeg stadium bij de behan- deling te betrekken, dat nog geen feitelijke beslissingen genomen zijn. SGP-fractievoorzitter W P Rentier ..uDELBURG - Rijkswaterstaat is begonnen met het verversen van liet betoogde ten aanzien van de Greve- vvater in het Veerse Meer. Dat gebeurt met zilt Oosterscheldewater, dat via lingen over de band „Als andere de Zandkreeksluis bij Kats het Veerse Meer kan binnenstromen. Met deze belangen pleiten voor een zoute Gre- proef wü Rijkswaterstaat nagaan, hoeveel het zoutgehalte in het Veerse velingen, dan dient er een andere \ieer kan worden verhoogd. De afwateringen, de scheepvaart en de oplossing te komen voor de land- watersport zullen van het experiment geen enkele hinder ondervinden, bouw, zonder de meerkosten op de belooft Rijkswaterstaat in een persbericht. irouw °heéitimmers* jarenlang '^er- Het verversen gebeurt op dezelfde Een ander doel dat Rijkswaterstaat Inde da»op_volger>de zomervermto wacht dat het Deltaplan de zoutgrens zou terugdringen". Informatie-avond initiatiefgroep kinderdagverblijf in Vlissingen V GISSINGEN - de initiatiefgroep kinderdagverblijf Vlissingen houdt woensdag 23 november een informa tie-bijeenkomst in het wijkgebouw 'Het Anker' aan de Bonedijkestraat in Vlissingen. Vanaf 20.00 uur. Vooor deze bijeenkomst zijn drie spreek sters uitgenodigd, de dames J. L. A. Boogerd-Quaak (statenlid D'66>, J. Janse. hoofdleidster kinderdagver blijf Middelburg en R. Geluk, consu lente van het adviesbureau voor kin dercentra in Zeeland. Mevrouw Boogerd-Quaak. spreekt over de wegen die je het best kunt bewandelen om een kinderdagverblijf van de grond te krijgen Mevrouw Boogerd-Quaak stond 'aan de wieg' van het kinderdagverblijf in Terneu- zen. De Middelburgse hoofdleidster mevrouw Janse vertelt hoe het er in zo n kinderdagverblijf aan toe gaat. De derde spreekster, mevrouw Geluk, gaat in op de financiële kant van de zaak. Zij vertelt hoe men te werk moet gaan bij de overheid om financiële stun te krijgen. De initiatiefgroep draait voorts de film 'Niet alleen moederen' Een film over de situatie van diegene die de zorg in huis heeft. Die situatie is niet altijd zo rooskleurig en dat komt de kinderen niet ten goede De initiatief groep is van mening dat een kinder dagverblijf niet te groots moet worden aangepakt. Langdurige opvang is vol gens de groep het meest gewenst voor de kinderen vanaf zes weken tot vier jaar. Van deze groep kinderen moet het eerst werk gemaakt worden, meent de Vlissingse initiatiefgroep. Als het kinderdagverblijf aanslaat kan het later altijd nog uitgebouwd worden. drongen kan misschien een grotere zijn- en de lagen binnenkomend -zoet- njkdom aan planten- en diersoorten polderwater, dat licht is. Als de lichte- in het Veerse Meer worden verkregen, re lagen zoet water boven op de Omdat bij het verversen het waterpeil hoopt Rijkswaterstaat. Met het ver- zwaardere zoute lagen zout water blij- hooguit enkele centimeters varieert, versen kan het zoutgehalte deze win- ven drijven, onstaat zuurstofgebrek in hebben de watersport en de afwate- ter immers 1 tot 2 gram chloride (zout) de onderste lagen Dit gebeurt overt- ringen evenmin last van het experi- per liter stijgen. gens voornamelijk in de zomer, omdat ment fWs;,.-''1 Een enkele enthousiaste 'schatgraver' waagde zich ondanks een uitdrukkelijk verbod op het sloopterrem bij hel Bellamypark VLISSINGEN - De eerste voorbe reidende werkzaamheden voor het archeologisch onderzoek in het ge bied van de kopbebouwing van het Bellamypark in Vlissingen hebben verrassende resultaten opgeleverd. I11 tcqenstelling tot de verwachtin gen is namelijk (nog) niets terugge vonden van Middeleeuwse bebou wing en stuitte men op voormalige havengrond. Het is volqens direc teur-conservator W. Weber van het stedelijk museum in Vlissingen echter nu nog te vroeg, om daar al aan te verbinden, die een herzie ning van de geschiedschrijving van Vlissingen tot gevolg zouden heb ben. Het afgelopen weekeinde is het vooronderzoek begonnen, waarbij de afgravingen beperkt zijn geble ven tot een klein gebied aan de kant van de Molenstraat Ze waren met name gericht op een bestudering van de situatie, zodat men kon bezien welke werkwijze het beste gevolgd zou kunnen worden. Verder zijn er enkele scherven opgegraven uit verschillende periodes en een kinderschoentje, waarvan het vol gens de heer Weber echter twijfel achtig is of het nog kan worden behouden. In een eerder stadium is tijdens de sloopwerkzaamheden een zandste nen poortje ontdekt uit de zestiende eeuw De laat-gotische stijl is her kenbaar aan de zogenaamde 'seg mentboog', gevormd door stenen met een uitgekapt, hol profiel, zoals die ook is terug te vinden in de omgeving van het huis Rouaan in de Beursstraat, bij de toegang naar het Hofje De Pauw. Aangezien er geen bebouwing achter het poortje in de grond terug is gevonden ver moedt directeur Weber, dat het poortje vroeger toegang heeft ver strekt tot een tuin of hofje. In opdracht van de afdeling bouwkun de van de gemeente is het poortje voorlopig opqeslagen op het ge meentelijk opslagterrein aan de Ko ningsweg. „Wellicht kan het later worden verwerkt in de nieuwbouw, die daar ter plaatse moet verschij nen". is de suggestie van de heer Weber. Beursstraat Bovendien ontstaan er gemeente „Eventueel kan die wot- te gevaarlijke situaties, als er zon- den gebruikt voor de verbouwing der toezicht wordt gegraven", ver- van het arsenaal aan de Vissersha- klaart de heer Weber. ven. wanneer dat wordt aange- Op het opslagterrein aan de Ko- kocht. Die suggestie heb ik althans ningsweg bevindt zich overigens gedaan in de museumcommissie", sinds enkele weken ook de houten aldus de heer Weber. poort, afkomstig van het voormali ge arsenaal op het terrein van de Het onderzoek bij het Bellamypark Koninklijke Maatschappij De wordt uitgevoerd door het stede- Schelde, dat in 1968 is gesloopt. De lijk museum eu gemeentelijk ar- poort is daarna opgeslagen in de chief van Vlissingen, in samenwer- voormalige Scheldecentrale aan de king met dc vrijwilliqers van dc Aagje Dekenstraat, die echter in- Archeologische Werkgemeenschap middels ook is gesloopt. Tevoren Nederland (AWN) en de Rijksdienst had De Schelde het Vlissingse mu- voor Oudheidkundig Bodemonder- seum gewezen op het bestaan van zoek (ROB). De werkzaamheden de poort, die eiqendom is van de worden volgende week voortgezel. Publiek Het vooronderzoek van zaterdag heeft nogal wat belangstelling ge trokken van het publiek, dat echter zor-gvuldig buiten de hekken rond het terrein werd gehouden. Enkele enthousiaste liefhebbers die zich ondanks hel uitdrukkelijk verbod toch op het terrein waagden wer den met inschakeling van de poli tie weer weggestuurd. „De politie bewaakt de omgevinq nauwlettend, om te voorkomen dat schatgravers hier aan het werk gaan Die hebben zich op voldoende Het zandstenen poortje met de segment boog. dat tevoorschijn is gekomen tijdens de sloopwerkzaamheden aan de kopbebouicmg van het Bellamy plaatsen kunnen uitleven, zoals ook park. die icorden uitgevoerd in verband met de gedeeltelijke restauratie is gebeurd in de omgeving van de en nieuwbouw ter plaatse. ACTIE VROUWEN VOOR VREDE GOES GOES De belangstelling planten van een vredesboom. dagmiddag in de Oost wal in was voor hel organiserende t Vrouwen voor Vrede, ronduit tcleur- iict hield vooraf een korte toespraak we in een betere wereld leven", aldus maan- waarin zij het hoe en waarom van de Blanken. Goes, actie duidelijk maakte. Zij beklem- n„.„„j omite, toonde het. streven van Vrouwen voor p de Pla(Iuelte stond een tekst van Vrede om de kinderen van de wereld de Franse filosoof Louis Mercier „Een boom planten is een blijk van vertrou wen 111 de Aarde. Een daad van hoop op de toekomst. Een handeling van 7bn naam naastenliefde jegens toekomstige ge in aanwezig- dankt aan de geweldige hoogte die hij Wanneer^^er^et'meer mr w. Ri^n- kan bereiken Burgemeester Blanken 5y onderstreepte het belang van de actie. Rellend. Van dc ongeveer 70 Goese een vredige toekomst te geven. Dit scholen die een uitnodiging hadden werd gesymboliseerd door het plan- gekregen, was er zegge en schrijve ten van de Hemelboom. die oorspron- een (I)e Kring) aanwezig. Het planten kelljk uit China komt ging evenwel door heid van burgemeester mr W. Blan ken, namen enkele kinderen dit voor hun rekening. De Hemelboom ging de grond in. evenals een aantal roze- struiken van het ras Peace. Aan de voet van de pas geplante boom plaat sten de kinderen een plaquette met een symbolische tekst. A de Kort. van Vrouwen voor Vrede. willen allemaal een samenleving an vrede en rechtvaardigheid, en ,W zijn" Aanvankelijk was het de bedoe ling dat elke school een rozestruik mee zou krijgen, maar omdat er maar één school was ging dat niet door Er wordt nog bekeken wat er met de overgebleven rozen gaat gebeuren [flit WÉm fij [li ata n hadden overigens ook een Deze r echter een diepe symbolische beteke- nis hebben, van groot belang. Als elke symbolische naam. De kweker had de boom een teken van vrede is. zouden bloemen oorspronkelijk naar zijn vrouw genoemd. Madame Meilland, maar aan het eind van de laatste Slechts êen school gaf acte de presence bij het planten van een vredesboom wereldoorlog doopte hij de roos om aan de Oostwal in Goes. tot Peace. 1 Huisvrouwen Middelburg houden bijeenkomst MIDDELBURG - De huisarts H. 3 M Zwartelé houdt vandaag. dinsd4 een lezing over acupunctuur Hij da5 dat op uitnodiging van de afdek* Middelburg van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen, die 5 avonds om acht uur bijeen komtf restaurant De Blauwe Haan op 4 Markt in Middelburg m 'ADVERTENTIE!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 10