Principe-akkoord over zeeland: Vakbonden zinnen op nieuwe acties bij de veerdiensten GRIEZELEN MET ONTBIJT TOE winstdeling Schelde TAARTJE PIET STAAKT almanak TELEFOON STOND ROODGLOEIEND Terneuzense 'Nacht van de film' succes VERVANGING VIJFPROCENTSBONUS^ GESCHA TTE SCHADE: MILJOEN PER DA G Inwoner van Zoutelande dodelijk verongelukt Vijf inbraken in Terneuzen Zeeland, dr C. Boertien. Daarin ei sten zij onmiddellijke hervatting van de veerdiensten of onmiddellijk ont slag wanneer daaraan geen gevolg zou worden gegeven. Bovendien werd verzocht zelf personeel voor de veerdiensten te mogen leveren of een alternatieve veerdienst te onderne men. Ook secretaris A. A. D. Saman van het Nederlands Christelijk Werkgevers verbond, regio Zeeland en tevens se cretaris van de kring voor werkgevers in de Kanaalzone schat de schade als gevolg van de staking voor het be drijfsleven in Zeeuwsch-Vlaanderen op ongeveer een miljoen gulden per dag. De schade valt volgens hem overigens nu nog mee. gezien de be perkte duur. ,,De fabriek van de Sui ker Unie heeft nu nog geen last gehad, omdat men een voorraad had van twee dagen. Dat gevaar is dus gewe ken. Maar ik ken ook een bedrijf, dat een ton per dag zou missen", aldus de heer Saman. Hij zei wel op de hoogte te zijn van de brief van de Breskense Bedrijfsbelangenvereniging aan de commissaris der koningin, maar daar niet achter te kunnen staan. YERSEKE Sint is in het land. Zaterdag zette de goedheiligman voet op Nederlandse bodem. Tijdens zijn bezoek aan Yerseke beklaagde Sint-Nicolaas zich erover dat zijn Pieten ieder jaar ongehoorzamer wer den. ,.Waar moet dat naartoe?" verzuchtte hij. En inderdaad, kort na de intocht van de bejaarde weldoe ner voer een roeibootje met drie Pieten aan boord de Yersekse haven binnen, van wie er één een bord met de tekst 'Ik staak' bij zich droeg. Gelach op de kade was het gevolg. De ongehoorzame werd later tot de orde geroepen en moest zijn bord inleveren. Maatregel Middelburg is een plezierige dad om te vertoeven. Tenmin de. als je eenmaal je auto hebt geparkeerd, want verkeers J '■echnisch heeft de hoofdstad duidelijk problemen Dat is telfs tot op Zuid-Beveland doorgedrongen, zo constateer den w\j onlangs ppren drukke marktdag par 'teerde een auto in een straat war duidelijk is aangegeven. dal daar beslist met mag wor Pj den geparkeerd. Er stapte een sar. uit met een door het menieven gekerfd gelaat. Mei resolute tred liep hij naar 2 de achterkant van zijn auto. opende de kofferbak en haal P io_er een veel gebruikte jute i «fc uit. Daar liep hij mee naar j oet verkeersbord, waar hij. op W tenen staande, de zak j overheen deed Voldaan keek i V) om zich heen en sprak Ziezó. as je in Middelburg je log kioiet wil. dan mó je It eigen maetregelen nemen" ZEEUWSE MAANDAG 21 NOVEMBER 1983 PAGINA 5 illDDELBURG - Er bestond zaterdagmiddag zéér veel belangstelling voor het korl geding, dat gs hadden aangespannen legen de ambtenarenbonden IBVAlKABO en dat de stopzetting van de staking op de Westerscheldeveren |01 inzet had. Niet alleen puilde de Middelburgse rechtzaal uit van de iaoekers, er bleek ook telefonisch veel interesse in het resultaat. }>epresident van de Middelburgse rechtbank mr. G. R. André de la Porie liet tijdens de zitting weten, dat de telefoon in het chtbankgebouw „roodgloeiend" stond omdat mensen wilden weten wanneer de uitspraak te verwachten viel of informeerden naar de uitslag van het geding. Hij wilde weten of het personeel van de rechtbank een telefoonnummer kon krijgen waar men de verzoekers om informatie naar kon verwijzen. Aanvankelijk noemde ABVA KABO- bestuurder Th. Jacobs daarop het nummer van het actiecentrum bij de veerdiensten Daar zag men echter vanaf, nadat hem van de tribune was toegeroepen. ..Maar dan kunnen we straks zelf onze mensen daar niet meer bereiken Bestuurder JKorstanje van de ABOP overhandigt twee taarten, bestemd voor het stakend personeel bij de PSD, aan districtsbestuurder T. Jacobs van de ABVAiKABO. Links van de heer Jacobs bestuurslid J. Dekker van de ABVAiKABO. TEKNKL'ZEN 'Blij dit initiatiel te hebben genomen'. Johnny Standaert. exploitant van het Luxortheater in Terneuzcn, was «lil weekeinde een tevreden man. Zijn 'eerst nacht van de film', vier griezelfilms op rij met ontbijt toe. bleek vrijdagnacht zeer te worden gewaardeerd door de Zeeuw-Vlaamse filmliefhebbers: 120 cinefielen woonden de filmmarathon tussen acht uur 's avonds en vijf uur 's morgens bij. 'Die belangstelling', aldus Standaert gistermiddag, 'heeft ook ons in feite verbijsterd. Dit hadden we niet ver wacht. Maar het was buitengewoon gezellig, een goed publiek en een goede propaganda voor de film. Zo'n filmnacht is zeker voor herhaling vat baar'. Vermoedelijk al in februari komt het Luxortheater opnieuw met een film- marathon met ontbijt toe. De leiding denkt op dit moment daarvoor aan science fief,ionfilms. Standaert: 'Maar of dat in februari al lukt is niet zeker. Er zijn Immers vrij veel voorbereidin gen mee gemoeid' De 'nacht van de film' in de Terneu zense bioscoop trok vrijdagnacht vooral een jong publiek met een leef tijd variërend van 18 tot 28 jaar. De kijkers waren afkomstig uit heel Zeeuwsch-Vlaanderen, Rond twee uur 's nachts werd er een pauze ingelast, waarin het ontbijt werd geserveerd. Tegen vijf uur in de morgen konden de bezoekers naar huis om er onder de wol te kruipen. Zij hadden t,oen geke ken naar 'Alien' (griezelen in de ruim te), 'Het Laatste Omen' (over boven natuurlijke machten) 'The Fog' en 'Frankenstein Junior'. Standaert zei gisteren van het pu bliek alleen maar positieve reacties op zijn initiatief te hebben ontvan gen. 'Velen kwamen met suggesties aandragen voor een volgende film nacht. Wij zijn blij dit initiatief te hebben genomen. Het succes is echter mede te danken an het fantastisch publiek'. De filmnacht was een direct gevolg van een enquête die de Luxor-directie de afgelopen maanden hield onder de vaste bezoekers van de bioscoop. Dat onderzoek wees een grote belangstel ling voor een filmmarathon uit Daar bij kwam ook de voorkeur voor grie zelfilms aan het licht. Tentoonstelling 'Scharpoord' KNOKKE - HEIST - Het cultu reel centrum Scharpoord te Knokke-Heist houdt van 13 tot 30 januari een tentoonstelling van aquarellen. Scharpoord neemt voor deze ex positie inzendingen aan van pro fessionele en amateurkunste naars uit de omgeving van Knokke - Heist en het Zeeuws Vlaamse grensgebied. De werken ten hoogste drie per exposant moeten voor dins dag 20 december in het centrum zijn afgeleverd. Daarna volgt de selectie. voorraad, Zij zouden volgens hem dezelfde schade hebben geleden als ook nog op zondag zou zijn gestaakt. Hij wijst daarbij op de horeca, maar ook op de detailhandel, die op vele plaatsen op zondag is geopend. „Maar er was ook een fabriek, die onderdelen uit Kruiningen moest hebben voor onderhoudswerk Ze hebben toen de zelfde onderdelen maar in Belgiè ge kocht, maar de andere kunnen nu naar de vuilnisbelt", vertelt de heer Van Lambalgen. Ook veel sportliefhebbers waren op gelucht, dat de veerdiensten weer waren hersteld. Afgelopen zaterdag waren de meeste sportwedstrijden in Zeeuwsch-Vlaanderen afgelast, waar bij ploegen van elders uit de provincie waren betrokken. Over de wedstrij den op zondag zou pas zondagoch tend worden beslist. Zaterdag meldde zich vnjwel geen enkele automobilist of vrachtwagen meer op een van de veerpleinen. Een enkele passagier was de dupe. omdat men in de veronderstellinq verkeerde dat evenals op vrijdag nog afvaarten zouden plaatsvinden om 7.00 en 17.00 uur. terwijl die voor zaterdag en in principe ook zondag waren verscho ven naar 11.00 en 15.00 uur. De stakers kregen zaterdagochtend nog solidariteitsbetuigingen van het districtsbestuur van de Algemene Bond voor Onderwijzend Personeel (ABOP). Districtsbestuurder J. Kor stanje had twee taarten meegenomen voor de stakers in Vlissingen. Op dezelfde wijze werden de collega's in Kruiningen. Perkpolder en Breskens van een tractatie voorzien. Leden van de ABVAKABO, werkzaam bij het KNMI in Vlissingen verqezelden de stakers naar de rechtbank, ter onder steuning van hun actie. Zij verwach ten overigens, dat ook zij in de loop van de komende week tot actie zullen overgaan, wanneer de onderhandelin gen zonder resultaat blijven. Telegram De Breskense Bedrijfsbelangenver eniging, waarbij zeventig onderne mers zijn aanqesloten, heeft zater dagmorgen een telegram gestuurd naar de Commissaris der Koningin in VLISSINGEN - Opluchting bij het provinciaal bestuur en de bedrijfsorganisaties, teleurstel ling aanvankelijk bij met name het personeel van de Provinciale Stoombootdiensten (PSD) in Zeeland. Dat waren de reacties na het bekend worden van de uitspraak van de Middelburgse rechtbank, waar president mr G. R. André de la Porte zaterdagavond het stakend personeel opdroeg de veerdiensten met inqang van zondagochtend weer te hervatten. De leden van de ABVA/KABO beraden zich vandaag (maandag) in Kruiningen en morgen (dinsdag) in Vlissingen over eventuele andere acties, nu de staking op beide veerdiensten is verboden. „We hebben verloren", was de reactie ran vele stakers in Vlissingen en Kruiningen, toen ze via het nieuws remamen dat de staking binnen zes uur moest worden beëindigd. De mo- üvatle van de rechter was toen echter tog niet bekend. De rechter had al ken zijn beslissing voorgelezen. De ggumenten werden op schrift uitge- fceld, enige tijd later. Het zou enkele aren duren, voor de stakers op de hoogte waren van de uitspraak en de pvolgen daarvan. Zij zagen zich al- i ten geplaatst voor een volkomen nederlaag. Dat was ook de eerste reactie van de personeelsleden van de PSD in het gerechtsgebouw, na het bekend wor- ïen van de uitspraak. De bestuurders jan de ABVA KABO lieten zich ech- srmetzo snel uit het veld slaan. Een »rgvuldige bestudering van de moti- «tie van de rechter leerde al spoedig, dat de uitspraak verschillende moge- ydieden voor acties openhield. Treede voorzitter A. Pont van de ABVAKABO was optimistisch over ^mogelijkheden, ook gezien de rede nering van de rechter dat het tijdstip ran de actie niet goed was gekozen. Het volledig isolement van Zeeuwsch- Vlaanderen kan volgens hem worden workomen door bijvoorbeeld één van de twee veerdiensten stil te leggen en stiptheidsacties uit te voeren op de - uidere lijn. 1 Districtsbestuurder T. Jacobs van de ABVAAKABO liet weten dat de vak- bond de uitspraak zal respecteren. De «rknemers in Kruiningen en Vlissin- pri werden zaterdagavond op de aogte gebracht. Zondagochtend om 1W uur werd de uitspraak nader tKgelicht voor het personeel. Geslaagd licobs vindt de stakingsactie van nijdag en zaterdag overigens ge- i daagd. „We kunnen het strijdtoneel voorlopig met opgeheven hoofd ver- l liltn en zullen nu wachten tot het nerleg is afgerond. Wat daarna ge- i kart moeten de leden maandag en tosdag beslissen", aldus de dis- i Irittsbcstuurder. Hij zegt geen idee khtbben, hoe de stemming onder de leden wat dat betreft is. Gtdeputeerde J. de Voogd zei zater- r iigavond namens het provinciaal be- i tor erg blij te zijn met de uitspraak la de rechter. Nu moet er volgens s km voor worden gezorgd dat het (frtrouwen, ook onderling, zo snel tegelijk weer is hersteld. Ook direc- ït D Oostinga van de PSD toonde h zaterdagavond erg opgelucht ra de uitspraak. 1 feretaris H. van Lambalgen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken 1 kor Zeeuwsch-Vlaanderen zei dank bar te zijn, dat de rechter al op sierdaq een uitspraak heeft gedaan. Anders zou de schade noq veel groter i)ngeweest", aldus de heer Van Lam- algen. Hij schat dat de bedrijven in suwsch-Vlaanderen als gevolq van R staking in totaal ongeveer een tlljoen gulden verlies per dag hebben Rieden. E zegt zaterdagochtend nog veel Moontjes te hebben gekregen van Wdenstanders, die niet waren be- „Wij zouden ons nooit op een derge lijke wijze uitlaten over de manier waarop hel probleem zou moeten worden opgelost. Wat dat betreft geven wij de voorkeur aan overleg", aldus de heer Saman. Vermiste kinderen uit Vlissingen 'treinden' naar Roosendaal VLISSINGEN - De Vlissingse gemeen tepolitie heeft zondagavond naarstig gezocht naar vier kinderen in de leeftijd van 8 tot 10 jaar, die sinds vijf uur zondagmiddag waren vermist. De kinderen, drie meisjes en een jon gen, waren zondagmiddag buiten gaan spelen. Toen ze om vijf uur nog niet thuis waren, schakelden de verontruste ouders de politie in. Deze begon direct met een zoekactie in geheel Vlissingen. De zoekactie werd gestaakt, toen de Vlissingse politie rond kwart voor twaalf zondagavond een telefoontje kreeg van de politie van Roosendaal, dat de kinderen on gedeerd op het station van Roosen daal waren aangetroffen. Eén van de ouders heeft de avontuurlijke jongelui met de auto opgehaald. Of de kinde ren ook voor hun treinreis naar Roo sendaal hadden betaald kon de poli tie niet zeggen. Vlissingse jongens gingen aan de haal met vrachtauto van marktkoopman VLISSINGEN - De Vlissingse politie heeft vrijdagavond laat twee jongens uit Vlissingen aangehouden, die er vandoor waren gegaan met een vrachtauto met planten, van een marktkoopman uit Tërneuzen. De koopman had de markt in Vlissingen bezocht, maar kon na afloop niet meer terug met de veerboot naar Zeeuwsch-Vlaanderen, in verband met de staking van het PSD-perso- neel. De man had zijn vrachtwagen gepar keerd op de Oude Markt. Hijhoorde om ongeveer 22 40 uur een flinke klap en vervolgens de auto wegrijden. Hij waarschuwde de politie, die de vrachtwagen al aantrof op het Betje WolfTplein en in de Glacisstraat tot stoppen kon dwingen. Achter het stuur bevond zich de 16-jange L. M. P S. uit Vlissingen, die bovendien onder invloed van alcohol bleek te zijn. Hem is een bloedproef afqenomen. Naast hem zat P. van der H. 118) uit Vlissin gen. die eveneens is aangehouden. Na verhoor, waarbij ze bekenden de auto te hebben gestolen voor joy-riding, zijn ze zaterdag weer heengezonden. Ze hadden het portier kunnen openen door een ruitje te vernielen. VLISSINGEN - De directie van de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen heeft een principe-akkoord bereikt met de vakbonden over een nieuwe winstdelingsregeling, die de bonus van vijf procent moet vervangen. De leden moeten zich vanavond (maandag) uitspreken over het resultaat, omdat de ondernemingsraad dinsdag moet instemmen met het afschaffen van de bonusregeling. De regeling betekent, dat de vaste jaarlijkse bonus- komt te vervallen en wordt vervangen door een uitkering, waarvan de hoogte wordt bepaald door de behaalde winst in dat jaar. De vakverenigingen menen dat het bonusregeling is afgedwongen door resultaat aanvaardbaar moet kunnen de regering. „Die bonus was al jaren zijn, omdat in de huidige situatie niet een doorn in liet oog van de overheid, méér te bereiken is. gezien de voor- dat maar geld in RSV moest blijven waarden van minister Van Aardenne steken. Maar we worden door de bij de steunverlening aan de KMS. directie gechanteerd met die voor- Hoeveel het personeel in de toekomst waarden van de minister aan de precies gaat krijgen is volgens dis- steunverlening. We hebben de direc- trictsbestuurder W Waumans van de tie echt niet aangetroffen als suppor- Industriebond FNV echter moeilijk ters van de bonus. In het verleden aan te geven ..Het is in feite een zijn de salarissen steeds niet ver- gewone winstdelingsregeling. Het hoogd bij De Schelde, terwijl dat probleem is dat je nooit weet hoe de elders wel gebeurde, omdat we toch winst er in de boeken uitkomt. We zo'n goede bonus hadden. Dat is voelen ons dan ook toch wel belazerd, steeds als argument gebruikt door want die bonus wordt ons gewoon RSV". afgepakt Het is puur vijf procent Ook districtsbestuurder Tj Hoekstra inleveren, want zeker dit jaar is er van de Industrie- en Voedingsbond geen winst te verwachten. Maar daar- CNV noemt het resultaat alleen aan- naast zitten we nog met de kater van vaardbaar gezien de omstandigheden de bijna 800 verloren arbeidsplaatsen bij de KMS. ..Het is geen geweldige en die is nog groter, want die mensen regeling. We hebben wel betere afge- hebben daarnaast nog eens twintig sloten. Misschien is er niet alleen dit procent van hun loon moeten inleve- jaar geen uitkering, maar ook volgend ren", aldus Waumans. jaar niet, want er is een drempel in de Hij stelt echter, dat het resultaat regeling. Er moet een minimum winst gezien de huidige situatie, toch aan- worden gemaakt, wil de regeling kun- vaardbaar moet kunnen zijn voor het nen gaan werken", aldus Hoekstra, personeel ..Dan heb je wel al heel wat Niet alleen de bonden, maar ook de azijn moeten slikken hoor. Maar we ondernemingsraad is ongelukkig met wisten wat we wilden en wat onze de brief van de directie aan de onder minimum grens was en daar zijn we nemingsraad. vrijdag voorafgaand boven gebleven verklaart Waumans. aan de onderhandelingen. De directie zegt, zoals gemeld in de brief, niet te A fap/lwnnapn kunnen instaan voor betaling van de /1JScu,vl"lSc" salarissen in december en voor de Hij erkent dat het vervallen van de continuïteit van de onderneming, als de or niet uiterlijk dinsdagmorgen schriftelijk instemt met het vervallen van de bonusregeling. „Daarmee wil de de directie druk uitoefenen op de onderhandelingen. We hebben ons daar echter met veel van aangetrok ken. want we wisten wat onze grens was", zegt Waumans. „Het was beter geweest, wanneer de directie eerst het resultaat had afge wacht van de onderhandelingen. Dan had men die brief ook nog kunnen versturen", meent voorzitter D. de Leeuw van de ondernemingsraad. FNV-distnctsbestuurder W. Waumam ZOUTELANDE - Bij een Frontale aan rijding tussen een auto en een fietser in Zoutelande. is zaterdagavond de 24-jarige L. J. Sturm uit die plaats dodelijk verongelukt. Het slachtoffer reed zaterdagavond rond acht uur op zijn fiets over de Baaiweg. toen hij frontaal door een auto, bestuurd door De V. (51) uit Zoutelande, die uit tegenovergestelde richting kwam, werd aangereden. Zwaar gewond werd het slachtoffer per ambulance naar het Bethesda-St. Josephziekenhuis in Vlissingen over gebracht. waar hij later overleed. TERNEUZEN In Terneuzen zijn het afgelopen weekeinde vijf inbra ken gepleegd. In de nacht van zater dag op zondag werd er ingebroken in de kantine van de watersportvereni ging Neusen, in de bibliotheek en in de Zonneschool op het Java. Eerder werden er diefstallen gemeld uit een kelderbox in de Jacob van Lennep- straat en een woning in de Diepen- broekstraat. Bij de laatste inbraak werd voor enke le honderden guldens aan baar geld meegenomen. De woning wordt be woond door mevrouw E H Uit de kelderbox van mevrouw C. G. werd een gereedschapskist en een stereoto ren ontvreemd. De waarde daarvan loopt in de duizenden guldens Wat betreft de inbraak in de biblio theek is nog niet duidelijk of er iets wordt vermist. Anders ligt dat in de kantine van 'Neusen'. waar de daders de fooienpot. sigaretten en een zak lamp meenamen. In de Zonneschool werden enkel wat vernielingen aange richt. De stakende personeelsleden in Kruiningen en Vlissingen werden zaterdag avond laat pas op de hoogte gebracht van de uitspraak. De kaderleden Tom Maatjes llinksi en W. J. Dijkgraaf (rechtsi overhandigden pamfletten, waarin de uitspraak in het kort wordt toegelicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5