PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Rechter verbiedt staking bij veren Regeringspartijen op verlies Syrië schiet Israëlische bommenwerper uit de lucht Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? VANDAAG WEES OVERLEG PROVINCIE WINT GEDING Bonden willen nieuwe acties Brits strand licht radio-actief besmet ONDERZOEK: CENTRUMPARTIJ VAN EEN NAAR DRIE ZETELS Drama van Mayerling gewone moord... Regenachtig Wisselend bewolkt en enkele buien mogelijk met natte sneeuw Middag- temperatuur ongeveer 5 gradenAf en toe krachtige noordwesten wind. 226e jaargang no. 273 I Maandag 21 november 1983 DEN' HAAG (ANP) „Premier Lubbers heeft gezegd het overleg met optimisme tegemoet te zien, dus ik benieuwd »at minister Rietkerk ons te bieden heeft". Dit zei nee-voorzitter Pont van de AbvaKabo zondagavond. Kimster Rietkerk zal vanavond (het overleg begint om j.00 uur) uitsluitsel geven over de voorstellen die de jmbtenarencentrales ACOP (FNV), CFO (CNV), ambtena- >ntrum en CMHA (centrale voor middelbare en hogere ambtenaren) hem donderdagavond deden. Na het mislukken van het overleg tussen de Stichting van de Arbeid (het overlegorgaan van werkgevers en werkne mers) en de regering had de ACOP weinig vertrouwen meer in het overleg. Vrijdag zeiden zowel premier Lubbers als minister Rietkerk dat vastgehouden zou worden aan de 3 procents korting per 1 januari 1984 op de salarissen van ambtenaren en trendvolgers en op de sociale uitkerin gen. Vice-voorzitter Pont heeft weer wat hoop gekregen toen hij vernam dat premier Lubbers zaterdag op een bijeenkomst van de CDA-jongeren zei het overleg met optimisme tegemoet te zien (Zie ook pagina 3). MIDDELBURG - De veerdiensten op de Westerschelde zijn zondagmorgen vroeg hervat. Dat gebeurde, nadat de presi dent van de Middelburgse rechtbank, mr. G. R. André de la Porte de ambtenarenbonden Abva/Kabo zaterdagavond, in kort geding, had veroordeeld de stakingen te beëindigen. De president vindt, dat ze niet alleen een uitvallen van het openbaar ver roer betekenen, maar dat ze ook (4, reerkomen op „isolatie van een deel a vin Nederland". Nu dat - volgens de jj cproep van de bonden - voor „onbe- pulde tijd" zou kunnen gebeuren, is hel een te zwaar middel van de bon- ra om de minister in het loonoverleg kot een koerswijziging te bewegen". a Andere actievoering op de veren sloot bjj echter niet uit. q Mr André de la Porte veroordeelde de s staking op de Westerscheldeveren in l'j die context als „onrechtmatig". De v rechtbankpresident deed, na de be- .handeling van het geding in de mid- daguren, zaterdag in het begin van de avond uitspraak. Hij gaf de bonden as uur de tijd om aan het personeel I] duidelijk te maken, dat de stakingen S onmiddellijk beëindigd moesten wor den Namens de provincie had mr. J. J.van der Weel gevraagd om de acties binnen drie uur stop te zetten. De president van de Middelburgse Khtbank noemde in zijn uitspraak iestaking niet alleen "onrechtmatig' inwege de economische en sociale gevolgen, die ermee gemoeid zijn. Hij achtte het - zoals mr. Van der Weel als - 'raadsman van de provincie het formu- terde - ook „de verkeerde actie op het verkeerde moment". Daarbij over- toog mr. André de la Porte, dat de Kaking bij de veerboten door Abva Ka'oo is ingezet op een moment, dat ie onderhandelingen over de arbeids- r j «ontaarden tussen minister Riet- kerk en de ambtenarenbonden waren heropend, op grond van het vonnis nnde president van de Haagse recht- bank, op 11 november. „Deze onder- handelingen duren nog voort," aldus 4 Middelburgse president. Zijn uitspraak: „Hieruit volgt, dat het overleg nog niet is afgerond en dat dus niet is voldaan aan een van de voorwaarden om een staking te mogen uitroepen". Mr. R. Metselaar had, in de middagu ren. namens de Abva/Kabo gesteld, dat als criteria voor staking van amb tenaren moeten gelden dat de actie een laatste middel moet zijn en het overleg afgerond moet zijn. dat de acties tijdig en juist moeten zijn aan gezegd en dat er maatregelen geno men moeten zijn door de actievoer ders om de schade niet onevenredig te laten zijn. Zijn opvatting, dat de ac ties bij de Zeeuwse veren deze toet sing kunnen doorstaan, noemde de Middelburgse rechtbankpresident „onjuist". Over de visie van mr. Met selaar, dat er geen sprake is van „reëel overleg" omdat dit slechts door de Haagse president is bevolen en niet is gebaseerd op een nieuw aanbod van zie pagina 5) een der partijen, zei. mr. André de la Porte: „In het midden kan blijven of deze stelling zou kunnen opgaan in dien direct na de hervatting het over leg weer zou zijn beëindigd; maar nu het voortduurt moet worden aangeno men dat alle partijen een mogelijk heid aanwezig achten dat het overleg tot resultaat leidt". Hij signaleerde daarbij ook, dat de AbvaKabo op 16 november zelf heeft gesteld, dat de uitspraak van de Haagse rechtbank president „enig licht in de situatie brengt" Dat in het Haagse vonnis de lopende acties niet verboden werden, levert volgens mr. André de la Porte „geen vrijbrief op om tijdens de onder handelingen nieuwe acties te star ten". Andere acties Zoals gezegd: de Middelburgse presi dent van de rechtbank sloot in zijn vonnis niet alle vormen van actie op de veerdiensten uit. „Het verbod be treft alleen de acties in de omvang zoals zij thans gevoerd worden. Het geldt alleen voor de huidige omstan digheden en mag niet geïnterpre teerd worden in die zin dat bij de veerdiensten in het geheel geen ac ties gevoerd zouden mogen worden". Staking vond hij onder de huidige omstandigheden onrechtmatig: de veerdiensten vormen de „enige intern Nederlandse verkeersverbinding tus sen Zeeuwsch-Vlaanderen en de rest van Nederland" en dus - zei hij - betekent staking ook een isolement van Zeeuwsch-Vlaanderen Dat het gebied via België bereikbaar blijft, achtte hij geen aanvaardbaar alterna tief. Een staking is een te zwaar middel volgens mr. André de la Porte in relatie tot het belang, dat de Abvo Kabo heeft om de minister tot een koerswijziging te bewegen Dat twee maal per dag een boot voetgangers overzette en dat er maatregelen ge troffen waren voor calamiteiten acht te hij „loffelijk". Het maakt „de isola- (Slot zie pagina 7 kol. 4) TRIPOLI UPIi Met het gezicht naar het vluchtelingenkamp Badawi, knielt deze aanhanger van Arafat voor een barricade die is opgeworpen in een buitenwijk van Tripoli Met zijn 60 mm mortier verdedigt hij dit deel van de wijk waar Arafat zich heeft teruggetrokken in de strijd tegen de door Syrië gesteunde rebellen. ZWARE GEVECHTEN ROND ARAFAT het kabinet is bereid om na een akkoord in Genève een derde van het aantal kruisra ketten te plaatsen. Volgens premier Lubbers groeit de in deed van de kleinere NAVO- landen. (PAGINA 3) Bonusregeling De directie van De Schelde in Gissingen en de vakbondsver- kgenivoordigers zijn het eens orer een nieuwe winstdehngs- ngeling. De vakbondsleden hebben vanavond het laatste mrd(PAGINA 5) Feyenoord wint Biet zonder geluk haalde Feyenoord gisteren de volle ftnst binnen tegen DS'79 2-11 De Rotterdammerf hebben nu «n comfortabele voorsprong WW drie punten op Ajax en pSV, dat tegen Go Ahead Bagles een afgang beleefde. (PAGINA 9) Kneet is terug berne Knetemann zit weer op de fiets. Op het paradijselijke eiland Guadeloupe nam hij weer aan wedstrijden deel. De Kneet combineert een vakan tie met training. (PAGINA 9) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenl.: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,15 en 16 BEIROET/TRIPOLI (RTR/AFP/DPA/UPI) - Bij vergeldingsac ties van de Israëlische luchtmacht tegen guerrillaposities in door Syrië gecontroleerd gebied ten oosten van Beiroet is zondag volgens Israël één - Syrië zei twee - Israëlische gevechtsbommenwerper van het type 'Kfir' neergehaald. De piloot, die zich redde per parachu- Zuid-Libanon. waardoor een soldaat te. is korte tijd later ten zuiden van omkwam en zes gewond raakten Beiroet opgepikt door een hefschroef- in en om Tripoli in het noorden van vliegtuig van het Israëlische leger. De Libanon werd gedurende het hele actie was de tweede in haar soort weekeinde fel gevochten tussen voor- binnen een week en de derde sinds de en tegenstanders van PLO-leider Yas- aanslag van 4 november met een ser Arafat binnen de Palestijnse be- vrachtautobom op een Israëlische vrijdingsorganisatie. Na dne dagen hoofdkwartier in Zuid-Libanon. die 61 van felle strijd in en om het vroegere mensen het leven kostte. De actie van Palestijnse vluchtelingen kamp Bad- gisteren volgde op de aanslag op een dawi direct benoorden de stad con- Israèlische patrouille donderdag in centreerden de tegenstanders zondag onder hevige bombardementen een offensief langs twee assen op het hoofdkwartier van Arafat in de wijk Zahrieh in Tripoli. Arafat's mannen zouden om terug te schieten de vrachtauto's met raket batterijen en ander geschut op het dek van schepen op zee of inm de haven hebben ge plaatst. Hun tegen standers zeiden, dat zij zaterdag avond door onbekende oorlogsbo dems voor de kust zouden zijn bescho ten. Branden woedden in de olieraffi naderij en elders in de stad, waarover dichte rookwolken hingen. Op hei diplomatieke front besprak de nieuwe Amerikaanse speciale gezant voor het Midden-Oosten Donald Rumsfeld zondag in Damescus 'alle verschillende aspecten' van de situa tie in Libanon met de Syrische minis ter van buitenlandse zaken Abdel Halim-Khaddam, aldus het Syrische persbureau Sana, maar mededelingen werden met gedaan Khaddam zei in een vraaggesprek in het zondag verschenen Arabische weekblad AI-Mostakbal geen moge lijkheden te zien vooreen verzoening met PLO-leider Yasser Arafat. Zuid-Afrika De Zuidafrikaanse regering heeft geweigerd een bezoe kersvisum te verlenen aan de voorzit ter van de Synode van de Gerefor meerde Kerken in Nederland, dr. H. J. Kouwenhoven uit Vlaardingen. Eerder was de heer Kouwenhoven al gesommeerd om op de ambassade zijn visumaanvraag toe te lichten. Hem was toen onder meer gevraagd of hij de auteur was van een aantal artikelen over Zuid-Afrika Dr. Kou wenhoven heeft in het officiële orgaan van zijn kerk. 'Kerkinformatie', on langs een artikel geschreven over het bezoek van Oliver Tambo, de leider van de bevrijdingsbeweging African National Congres. Griffie der stalen Lander en de gedeputeerden J. B. Ventevogel, J D. de Voogd en PSD-direcleur D. Oostinga dan links naar rechts) in de rechtszaal tij- dens de behandeling van het kort geding. LONDEN >AFP-REUTER< Een stuk strand in het noordivesten van Engeland is besmet met licht radio-actief afval afkomstig van de kerncentrale van Windscale, Volgens een woordvoerder van de kerncentrale bestaat er geen gevaar voor de volksgezondheid en zal het strand zo snel mogelijk worden schoongemaakt. De kerncentrale loost licht radio-actief afval in de Ierse Zee. Volgens de ivoordvoerder vormt het grillige weer de oorzaak van de vervuiling. maar deel van Nederland .e uitspraak van de pre- 'sident van de recht- bank te Middelburg, mr. G I R. André de la Porte, in het 1 kort geding van de provincie Zeeland tegen de ABVAKABO heeft na precies twee dagen een einde ge maakt aan een fel omstreden staking. Een nadere beschouwing van de over wegingen waarop de rechtbankpresi dent zijn uitspraak heeft gebaseerd, laat ruimte voor de veronderstelling, dat de veerdiensten een apart 'sta kingshoofdstuk' vormen. De belan gen, die in het geding zijn, zijn zó complex en zó gevarieerd, dat een vergelijking met tal van andere sta kingen moeilijk kan worden gemaakt. Economische belangen spelen een rol, maar evenzeer gaat het om soms ingewikkelde sociaal-maatschappelij - ke betrekkingen, die onder zware druk kunnen komen te staan bij het uitvallen van de veerdiensten. De president van de rechtbank in Middel burg besliste zaterdagmiddag, dat de stakers bij de veerdiensten het werk binnen zes uur moesten hervatten. Hij baseerde zijn uitspraak op twee hoofdoverwegingen: het overleg tus sen minister Rietkerk en de bonden was nog niet afgerond op het moment, dat de staking begon èn de schade voor Zeeuwsch-Vlaanderen is oneven redig aan het doel dat de actievoer ders beogen Bij deze laatste overwe ging betrok mr. André de la Porte het isolement van een gedeelte van het Nederlands grondgebied Met andere woorden het feit dat de veerdiensten Breskens-Vlissingen en Perkpolder- Kruiningen de enige verbinding zijn met de rest van Nederland speelt wel degelijk een rol. ook al maakte de president van de rechtbank duidelijk, dat het verbod voor de huidige om standigheden telt. De inwoners van Zeeuwsch-Vlaan deren mogen de uitspraak van de Middelburgse rechtbankpresi dent beschouwen als een erkenning van hun historisch recht op een ver binding met overig Nederland. Zeeuwsch-Vlaanderen is een integre rend deel van dit land. De verbinding met Nederland loopt via de beide veren Breskens-Vlissingen en Perk- polder-Kruiningen. Dèt telt. Het is niet relevant dat 'de rest van Neder land' vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen is te bereiken via België. De advocaat van de provincie Zeeland, mr. J J van der Weel, liet zich in die zin uit tfjdens het kort geding. Het zou zelfs niet vreemd zijn geweest als ln de Grond wet zou zijn vastgelegd, dat Zeeuwsch-Vlaanderen recht heeft op een verbinding met de rest van het land. zo betoogde de Middelburgse advocaat. Wie deze gedachte als uit gangspunt neemt, zal weinig moeite hebben met de vaststelling, dat sta kingen van een omvang, zoals vrijdag en zaterdag, zich niet mogen voor doen- Het is aannemelijk dat vele Zeeuws-Vlamingen er zo over denken. Zij immers zijn als totale gemeen schap gedupeerd als de ponten niet varen. De protesten van verschillende organisaties en groeperingen tegen de staking bij de veerdiensten logen er niet om Beëindiging van de staking voor komt in elk geval, dat de honderd tienduizend inwoners van Zeeuwsch- Vlaanderen eenzijdig de lasten moe ten dragen Het zou een slechte zaak zijn geweest als dit deel van Zeeland voor een langere periode de staking was voor onbepaalde tijd uitgeroepen van de rest van de provincie en van Nederland zou zijn afgesneden. De stakers hadden het moet worden toegegeven uitzonderingen ge maakt voor calamiteiten, naóst het tweemaal per dag in de vaart brengen van één veerboot voor voetgangers, in hoofdzaak werknemers van bedrijven 'aan de overkant' en scholieren. Maar voor het overgrote deel van de Zeeuws-Vlamingen voer vrijdag en zaterdag geen boot. Hoezeer ook de stelling juist is. dat bij dit soort stakingen het publiek met altijd kan worden ontzien, is de 'onevenredige benadeling' van Zeeuwsch-Vlaande ren, zo in het oog springend, dat de uitspraak van zaterdag recht doet aan het grootste belang: Zeeuwsch-Vlaan deren maar deel van Nederland Dim Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het resultaat van verkiezingen op dit moment zou voor de huidige regeringscoalitie een forse klap betekenen. CDA en VVD zouden samen slechts 68 zetels halen. Voor het eerst staat nu ook de VVD, die tot nu toe vrijwel stabiel bleef in de opiniepeilingen, op verlies. Dit blijkt uit de Nipo-enquéte, die zaterdag door de TROS bekend is gemaakt, De grote winnaar is volgens het Nipo de PvdA. Deze zou 55 zetels halen tegen 47 kamerzetels bij de verkiezin gen van 1982. In de zomer daalde de aanhang van de socialistische party byna voortdurend. Vanaf september gaat het de PvdA weer beter, aldus de enquête. Het CDA doet het, zoals gebruikelijk in de opiniepeilingen van het afgelo penjaar, slecht. De christen-democra ten kunnen volgens het Nipo rekenen op 37 kamerzetels. Dit betekent een daling van 8 zetels vergeleken met de kamerverkiezingen van 1982. Voor het eerst lijkt nu ook de VVD de gevolgen van het regeren in moeiiyke tijden te voelen. De liberalen haalden by de jongste kamerverkiezingen 36 zetels. In de opiniepeiling komt de WD uit op 31 zetels. Tot en met de zomer was volgens de enquètecijfers de aanhang van de liberalen stabiel, waarna een daling intrad. D'66 wint iets terug van het verlies. Uit de enquête biykt dat de Democra ten op 4 kamerzetels zouden kunnen rekenen. Nog steeds 2 zetels minder dan by de jongste verkiezingen, maar het is wel hoger dan zy het afgelopen jaar in enquêtes scoorden. Volgens het Nipo worden de Demo craten als vierde party in het land gepasseerd door de PSP Deze partij zou 7 kamerzetels halen tegen de 3 zetels van de verkiezingen van 1982. De partij lijkt aanzienlijke kiezers- winst te halen uit de vredesbewe ging. De jongste Nipo-enquéte heeft immers betrekking op onderzoek in dezelfde maand als de grote vredes demonstratie in Den Haag (oktober). De CPN zou één zetel verliezen en komt uit op 2 kamerzetels. De PPR verdubbelt haar aanhang en komt volgens de enquete uit op 4 zetels en de EVP behoudt haar ene zetel. Bij de kleine rechtse partijen veran dert weinig. SGP verliest een zetel en komt op twee uit. Het GPV wint een zetel en komt op twee. De RPF ten slotte blijft stabiel met 2 kamerze tels. De Centrumpartij komt van één op drie zetels. WENEN i DP A- De laatste kei zerin van Oostenrijk. Zita. heeft het 'geheim van Mayerling' ont huld waarover historici zich het hoofd gebroken hebben en me nige sentimentele roman ge schreven is. Volgens Zita hebben kroonprins Rudolf van Habs- burg en zijn minnares, het baro nesje Mary Vetsera. in 1889 in het jachtslot Mayerling geen zelfmoord gepleegdmaar zijn zij slachtoffer geworden van een 'moordkomplot' van de Franse minister-president Georges Cle- menceau 11841-1929Het ge heim wordt ontsluierd in een binnenkort te verschijnen boek van de hand van de Oostenrijkse (Slot zie pagina 4 kol. 5)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1