Vlissingen sluit doelpuntenfestijn met zege af: 6-4 John Vermeule op'sloffen9 naar zege Chaotische taferelen helpen EMM aan winst PZC/ sportkrant THRILLER ACHTIGE ONTKNOPING Rozenburg loopt verder weg van Oostkapelle SAM POLDERMAN VERRAST MET DERDE PLAATS ACHTER REYNIERSE MAANDAG 21 NOVEMBER 1983 IS MIDDELBURG Een gediskwalificeerde doelman, een weggestuurde coach, veertien minuten tijdstraf, dertien strafworpen, plus zes gele- en twee rode kaarten. Een bizarre optelsom, waarvan de uitkomst slechts „chaos" kan zijn. Dat was gisteren de handbalwedstrijd tussen de herenteams van EMM en Animo. Een door te weinig toeschouwers bezochte tragi-komedie, waarin twee scheidsrechters ijverig probeerden het duel naar hun hand te zetten, terwijl ze eigenlijk uitsluitend waren aangesteld om de ontmoeting te leiden. Het resulteerde in een complete wanorde, waaruit het Middelburgse EMM als winnaar tevoorschijn kwam. In een volstrekt waanzinnige tweede helft, waarin Animo zelfs een tijdlang met slechts drie veldspelers mocht opereren, boog de ploeg van trainer Kees de Ridder een 7-12 achterstand-bij-rust om in een 17-14 eindresultaat. „Een compliment voor de jongens", prees De Ridder zijn ploeg voor het optreden na de pauze. Terwijl de Animo-leiding zich verdrong rond de tafel van de tijdwaarnemer en inkt te kort kwam om de protesten op de wedstrijdformulieren te pen nen, constateerde de EMM-oefen- meester: „Wij hebben vandaag twee overwinningen behaald. Eén op on szelf en één op de tegenpartij. Want het is in dergelijke omstandigheden vooral belangrijk om het koppie er bij te houden. En dat hebben ze uitstekend gedaan". Door het lint Inderdaad was het verbluffend (maar niet verwonderlijk) te zien hoe Animo na de hervatting „door het lint" ging. Terwijl het arbitrale duo Franken-De Visser, gebarend en fluitend als een overspannen verkeersagent, de ene na de andere Hagenaar naar de kant zond kon zelfs coach Han van der Vlist zich niet meer beheersen. Terwijl EMM zich tot 12-14 terugvocht (met zes tegen drie veldspelers), rende hij het veld in omdat de tijdwaarne mer volgens hem zijn voor twee minuten uit het veld gestuurde spelers opzettelijk te lang aan de kant hield. Blind voorde realiteit, werd hij ook doof voor de aanwij zingen van de tijdwaarneming die wél degelijk riep welke spelers binnen de lijnen mochten komen. Van der Vlist echter verloor zijn hoofd en werd terecht naar de tribu ne verwezen. Hij veroorzaakte daar mee zoveel onrust bij zijn eigen ploeg dat het vanaf dat moment een koud kunstje was voor EMM om door te drukken. De diskwalificatie van doelman Ton van der Vlist (wegtrappen van een bal na een doelpunt) was daarop al niet meer van invloed. Na zijn vertrek scoorde EMM nog eenmaal en werd met 17-14 het einde gehaald. De protesten tegen de tijdwaarne ming die Animo na afloop indiende waren dan ook volstrekt zinloos. In de Middelburgse mallemolen had EMM zich staande weten te houden, terwijl de Haagse ploeg er dol was gedraaid. Dat laatste overigens niet door het spel van de Zeeuwen. Want vooral in de eerste helft maakte de ploeg - zonder de geblesseerde Ed Schuitema en mét Bert de Jonge - duidelijk een redelijke tweede divi sionist te zijn en dat waarschijnlijk ook wel altijd te zullen blijven. „Maar ook dat kwam door de scheidsrechter", aldus De Ridder die met Franken-De Visser inder daad een acceptabele verklaring voor het falen van zijn ploeg had. Pepernoten Na een snelle 5-1 voorsprong zakte EMM terug. Dat kwam vooral ook door de strafworpen die de „zwarte pieten" van deze ontmoeting als pepemoten in één richting wierpen. De verhouding na het eerste half uur was 6-1 voor Animo en daarvan kogelde Erik Offerman er vijf achter keeper Jos Aertssen. De chaos van de tweede helft redde EMM, dat wel vertrouwd is met dergelijke bloed stollende taferelen. De doelpuntenmakers waren: EMM Ron van Belzen (6); Rob de Groot (3); Renny Minnaert, Bert de Jonge en Edwin Davidse (allen 2). Hans Schuitema en Fred van der Weel (beiden 1). Topscorer van Ani mo was Erik Offerman met acht treffers. In de strijd om de eerste plaats in de tweede divisie dames speelde het team van EMM met 10-10 gelijk tegen koploper Hermes uit Den Haag. Het was een goede wedstrijd, die zelfs gewonnen had kunnen worden wanneer Margreet Luys- terburg in de laatste minuut de strafworp had benut. Toch hoefde zij zich geen verwijten te maken. EMM had namelijk al twee maal op voorsprong gestaan en moest die steeds uit handen geven, zodat de puntendeling eigenlijk best terecht was. EMM toonde in elk geval aan in de top van deze divisie thuis te horen en dat is meer dan men aanvanke lijk had verwacht. „Maar", legde trainer/coach Leon Luysterburg uit. „er is gebleken dat we een gunstig programma hebben geloot. De eer ste wedstrijden hebben we tegen de zwakkere teams gespeeld en dat is een steun in de rug geweest". Hoewel de Middelburgse equipe ze ker niet flonkerend speelde (een aantal speelsters draait nog stroef) nam men een 3-1 voorsprong, waar na de Haagse dames verrassend terugkwamen en zelfs een 4-5 rust stand op het bord brachten, Na de hervatting nam EMM het heft weer in handen en leek men zelfs een beslissende 9-7 voorsprong te ne men. Een tijdstraf voor Jacqueline Jilleba bracht Hermes op overtal en naast EMM: 9-9. De koploopsters kwamen zelfs nog op voorsprong, waarna Irma de Vos op de cirkel een van de paal terugketsend schot wel in een treffer omzette. Eindstand 10-10. De doelpuntenmaaksters van EMM waren: Margreet Luysterburg (3): Lesley Bostelaar. Jacqueline Jil leba (beiden 2), Marja Kamermans, Paula Kappetijn en Irma de Vos (allen 1). De stand in de 2e divisie C is heren; dames: Wings 5-9 Hermes 5-9 UD 5-9 EMM 5-8 EMM 5-8 DWS 5-7 Internos 5-7 EBHV 5-6 Ancora 5-4 Westl. 5-6 Snelwiek 5-4 HVS 5-4 Satumus 5-4 Verburch 5-4 Rljnstr 5-3 Athene 5-3 Animo 5-2 Actief 5-2 Avanti 5-0 Ancora 5-1 WESTENSCHOUWEN Op een slof en een oude voetbalschoen. Ongeveer op deze wijze schreef John Vermeule zaterdag de zestiende Mosselloop (van Delta Sport) in Westenschouwen op zijn naam. De Dynamo-atleet ver speelde tijdens de wedstrijd al de voorste spikes van een van zijn schoenen, maar dat bracht zijn over winning niet één keer in gevaar, want in zijn huidige vorm kan Ver meule op z'n blote voeten nog een wedstrijd winnen. Nadat hij zijn clubgenoot Kim Reynierse voordat de wedstrijd tot halverwege gevor derd was. als een lastige vlieg van zich af had geschud, liep hij ogen schijnlijk moeiteloos naar de zege. Het wordt een eentonig verhaal: John Vermeule als winnaar en Kim Rey nierse als nummer twee. Vermeule telkens weer als onbetwiste uitblinker en Reynierse. die de strijd altijd weer aanbindt, maar even zo vaak moet capituleren. De blikken richten zich dan ook niet zelden op datgene wat zich achter dit tweetal afspeelt. Dit keer kwam Sam Polderman verras send als derde over de finish. „Ik sta versteld van mezelf', zei de 36-jarige salarisadministrateur na afloop. Pol derman eindigde als zesde in de KMS- cross en als achtste in de Heidecross. Zijn derde plaats in de Mosselloop kwam daarom als een volslagen ver rassing. Immers, achter Vermeule en Reynierse is het dringen geblazen. De strijd met de derde plaats als inzet kent een moordende concurrentie. At leten als Frank Kooman. Johan de Vlieger. Leon van de Velden en Simon BI Blom zwepen elkaar elke wedstrijd op. Het feit dat er in de subtop' steeds sneller gelopen wordt is daar een bewijs van. Sam Polderman mag daarom de no dige waarde hechten aan zijn derde plaats. Ooit eindigde hij al eens als tweede in de VVilhelminadorpcross „maar dat was geflatteerd omdat de top daar ontbrak". Sinds hij een cursus heeft afgerond (voor finan cieel bestuursambtenaar) loopt de Marathon-atleet erg ontspannen en bovendien bereidde hij zich terdege voor op het crossseizoen. „Op de weg heb ik een goede ondergrond gelegd en daarna ben ik overgegaan op tempowerk. Bovendien was ik hier lekker uitgerust voor de wedstrijd". Sam Polderman maakte al vanaf het begin van de wedstrijd deel uit van de groep achter John Vermeule en Kim Reynierse Vermeule vertrok 'als een speer' en Reynierse bleef, tegen beter weten in, in zijn spoor. „Je moet voor het publiek toch iets proberenDie tweestrijd duurde maar enkele kilo meters. „John is echt geweldig goed in vorm Vorige week versloeg hij John van Wansum Dat zegt toch wel wat", aldus Reynierse. die begin volgend jaar in Apeldoorn als 'test' zijn eerste marathon loopt. „Gaat dat goed. dan wil ik in de marathon van Amsterdam een goede tijd neerzetten". 'Gesloopt' „Ik dacht dat ik derde zou worden", klonk het na afloop bijna in koor uit de monden van Simon Blom en Frank Kooman. Maar het zware en ook fantastisch mooie parkoers in Wes- tenscfiouwen bleek het tweetal 'ge sloopt' te hebben in de slotfase. Koo man werd zesde en Blom („ik liep toch anderhalve minuut sneller dan vorig jaar. terwijl het parkoers langer was") eindigde als achtste. Zij verkeken zich op de kracht van onder anderen Sam Polderman en Johan de Vlieger, die zich volkomen leegliep, maar in de laatste meters er net niet in slaagde Polderman te achterhalen. „Ik ben toch wel tevreden", zei De Vlieger, terwijl hij Polderman feliciteerde. „Ik was bang voor die klimmen hier". Leon van de Velden („het gaat steeds sneller") eindigde als zevende. Dik Jan Hoogstraten (V en L) eindigde als eerste niet-Zeeuw op de vijfde plaats. Bij de dames ging de zege, zoals verwacht, naar Trijnie Smeenge van Dynamo. Margreet Verbeek en Joke Kleiweg (beiden Olympia'48) eindig den als tweede en derde. Uitslagen 7.500" meter senioren; 1 John Vermeule Dynamo'70 24.23 7, 2 Kim Rey nierse Dynamo'70 24.58.4. 3 Sam Polder man Marathon 25.23.5; 4 Johan de Vlieger Marathon 25 24.5, 5 Dik Jan Hoogstraten V&L'TC 25.26.4, 6 Frank Kooman Dyna mo'70 25.27.9; 7 Leon v. d. Velden AV'56 25.28 7, 8 Simon Blom Delta Sport 25.32.5. 9 Huib Pragt V&L TC 25 34 2, 10 Peter Korte- kaas Olympus'70 25.38 3, 11 Jan de Bart AV'56 25.42.6; 12 Marcel de Kievith Thor 25.47.8, 13 David Benator Spark 25.51.3; 14 Ad Tiery Dynamo 26 07; 15 Frans Krijnse AV'56 26.07 (eerste veteraan), 16 Albert Karstapje Dynamo 26,18; 17 Kees Verkerke Delta Sport 26.21; 18 Jos Verbeek Olym- pus'70 26.22,19 Cor Peute Dynamo 26.34; 20 Ad Courtin AV'56 26 42, 21 Erik van Zyll de Jong V&L/TC 26.49; 22 Adrle Herrebout Marathon 26.51, 23 Kees Westrate Mara thon 26.52 (tweede veteraan); 24 Jan van Tuyl Energie 27.00, 25 Rien de Wilde AV'56 27.01, 26 Edwin Overbeeke Fortuna 27.02, 27 Aad Kleiweg V&L TC 27.03, 28 Rian v. d Broeke Marathon 27.10; 29 Herman Pad mos Delta Sport 27 11 35. Frits Bolle AV'56 27.21 (A-junior), 38. Helmuth Vercammen (Marathon) 27.35 (derde veteraan). Uitslag i 2.500 meter dames; 1 Trljme Smeenge Dynamo'70 8 28 0. 2 Margreet Verbeek Olympia '48 8 38 3. 3 Joke Kleiweg Olympla '48 3 43 7, 4 Jople Daane Marathon 8.56.1. 5 Ar\jo v Kreuningen Spark 9 01 4. 6 Mieke Schellenberg Spark 9 17 7 (vet.i. 7 Elly Zantman AV'56 9 19.9. 8 Marianne Wage- makers Dynamo'70 9.25.4 (MA): 9 Lenny Natte Dynamo 9 31 6, 10 Kitty Buermans Thor 9 37 5; 11 Monique Decorte AV'56 9 39.2. 12 Inge den Boer Dynamo 9 57 3. 13 Irene Pos AV Edam 10.01 1. 14 Margreet Hissink Spark 10 06 4. 15 Huquette Lust Marathon 10.08.7 ivel.); 16 Suzan Vermeule Niet offensief dat Rozenbui? daarna opeiste, leidde echte tien minuten later tot de derde treffer. Het was een aanval over rechts die door Bart Ut vaart voor het doel werd ge bracht. En daar stond Hew? Hecker klaar om koppend» scoren. Het zag er toen zes even naar uit dat Oostkapelle in elkaar zou storten. Rozen' burg voerde de druk nog ver der op en kreeg met Leen van Es en Francis Janse als uit blinkers de wedstrijd steed! meer in handen. Daarom was het verrassend dat Oostkapelle dc stand no{ terugbracht tot 3-2. Drie mi nuten voor tijd nam Gerard Schipper een hoekschop OP rechts. Stoffel stond ergensop de punt van het strafschopge bied en daar kwam de bi' uiteindelijk ook terecht. Het schot van de middenvelder verdween laag en onhoudbatf in de hoek. Rozenburg bleet daarna, ondanks schoten vu Stoffel Schipper en een inm van Ronald Mesu overeind Maar Oostkapelle moest hel na afloop bekennen: burg verdient het als jee® ander om dit jaar op het U®- pioenschap af te gaan. ROZENBURG Weken van tevoren had trainer Jan Meul- meester het al aangekondigd: het treffen tussen Rozenburg en Oostkapelle zou de wed strijd van de waarheid wor den. Het was de laatste kans voor de Zeeuwen om de span- j ning in de competitie terug te brengen. Het was ook de laat- ste kans om Rozenburg nog enigszins te bedreigen aan de top van de rangschikking, Maar de trotste leider liat er zaterdagmiddag geen enkele twijfel over bestaan. Rozen burg versloeg op eigen veld (voor vijfhonderd toeschou- wers) Oostkapelle met 3-2 en gaat daardoor met de maxi- male score aan de leiding. Het ziet er dan ook naar uit dat de hoofdprijs van het seizoen dit schitterende elftal'niet meer I kan ontgaan. Oostkapelle moest dat zater dag zelf ook ervaren: Rozen- J burg heeft zowel aanvallend s als verdedigend zo veel klasse i in het elftal dat een onver- wachte inzinking bijna onmo- n gelijk is. De Zuid-Hollanders maken hun debuut in de twee de klas met opmerkelijke cij- J fers. In negen wedstrijden n kwam Rozenburg evenzovele K keren tot winst en zijn de p doelcijfers veelzeggend: 19-5. Eigenlijk was het verbazing- wekkend dat Oostkapelle nog zo dicht in de buurt kwam van deze tegenstander. Voor de a rust liepen de Zeeuwen al een a 2-0 achterstand op, omda: Francis Janse en Ab van Ma- rion (28e en 43 minuut) de kansen beter hadden benut - dan bijvoorbeeld Patrick De- witte. De vleugelspits van 3 Oostkapelle had al in de eerste minuut van de wedstrijd een C< uitstekende kans laten liggen :i Maar er viel desondanks op n die voorsprong niet veel af a dingen. Rozenburg speelde veel beter verzorgd in de op bouw. was voortdurend me: a het hele elftal in beweging es U beschikt nu eenmaal over ee Ti paar spelers die een wedstrijd Ai kunnen beslissen. Francis a Janse (die tot nu toe zeven keer scoorde) is de gevaarlijk- 11 ste aanvaller, maar hij komt Hi meestal uit de tweede lijn mee 51 voorin. En dat is ook de kracht «- van Rozenburg: het wisselen van de posities in de aanval en si op het middenveld. JanMeulmeester,; dit is veruit de sterkste ploeg Zelfs in de vorm die Oostka pelle zaterdag toonde, was dt kans dat Rozenburg verrast zou worden zeer klein. „Ik bad 11 er ook geen moeite mee om van deze ploeg te verliezen", lil gaf trainer Jan Meulmeesttr na afloop toe. „We hebbenen van de sterkste wedstrijden d" van dit seizoen gespeeld te to we hadden zelfs in de laats» minuten nog kansen op dt W gelijkmaker. Dat was tocheen verdienste van Oostkapelle: om tegen dit elftal zó goed Si partij te geven". Het Zeeuwse topteam maak» - inderdaad een sterke indruk ;i en droeg bij tot een attractieve wedstrijd. Met Gerard Schip to per, Eugène Fagg en vaak ook 2 weer Stoffel Schipper in ee hoofdrol ging Oostkapelle uit- zonderlij k goed van stal r-: maar daarna nam Rozenbui? 1 het initiatief over. Jaap Pc nenburg werd dan ook in ct eerste helft twee keer kanslcw verslagen. Na twintig minuten in de twe- de helft (er waren al kanse -- geweest voor Stoffel Schlppe Ronald Mesu en voor Gerei A Schipper) kwam de spannlit S terug. Oostkapelle zette ee aanval op lange Stoffel Schip per, die met een feilloze passi: 3 de diepte Gerard Schipper - reikte en tegen diens schot was doelman De Jager nie: opgewassen: (2-1). Verdiend John Vermeule (links) en Kim Reynierse op weg 'iaar topklasseringen in de Mosselloop. Dynamo 10.12.4 (MA); 17 Suus Verstelle AV'56 10.33 7.18 Marja Caspers Delta Sport 10 39.8; 19 Joke v. d. Kasteele DS 11.00.1, 20 Margriet van Vliet Spark 11.21.4, 21 Mar- R greet den Boer DS 13.08.8 (MA); 22 Maijo- j'- lein Kort DS 13.08.9 (MA). Huib Meerman tl) scoort het vierde doelpunt voor Vlissingen. Gerrie Eikenhout tmiddenscoort het tiveede Vlissingse doelpunt. Johnny Schelfhout en Eddie van der Hooft kunnen dat niet meer voorkomen. VLISSINGEN Een uitermate boeiende wedstrijd met een bijna thriller-achtige ontknoping. Vlissingen-Sluiskil had zondagmiddag nauwelijks spannender kunnen verlopen. Vlissingen zat na vijfentwintig minuten in de tweede helft op rozen: 5-1, na een vrij korte periode met erg goed voetbal. Maar de ploeg liet in diezelfde tweede helft twee gezichten zien. Net als Sluiskil trouwens dat gebruik makend van de nalatigheid in de Vlissingse defensie in ruim een kwartier terugkwam tot 5-4. Zo'n achthonderd toeschouwers keken hun ogen uit. Na die riante voorsprong balanceerde Vlissin gen ineens op de rand van de afgrond. Vijf minuten voor tijd stelde Rob Baljeu de Vlissingse zege veilig. Verdiend, want de ploeg van Bert Pentury speelde beter dan Sluiskil dat op basis van veel inzet de schade nog beperkt hield. Vlissingen-Sluiskil werd 'gemaakt' in Bert Pentury, die nog te veel fouten de tweede helft. Acht doelpunten in had gezien om in een juichstemming de tweede 45 minuten, die al het 'leed' te geraken. Toch meende Sluiskil van de periode ervoor deden vergeten, trainer Han van der Hooft „dat Vlis- De 6-4 betekent voor Vlissingen de singen heel goed voetbal speelde op eerste thuiszege dit seizoen. Met de een gegeven moment". Dat moet ook uitstekend spelende Frans Schaap en wel. want in de afgelopen zeven jaar de doeltreffende Gerrie Eikenhout in kreeg Sluiskil nimmer zoveel tegen- de hoofdrollen had Sluiskil in feite doelpunten in een wedstrijd, geen schijn van kans. Dankzij een solo-optreden van Peter Zwart kon de D t'pi\\ipf-h Zeeuws-Vlaamse ploeg echter nog Virvc/ n. aanklampen. Zwart kopte in zeven- Niets wees er in de eerste helft trou- tien minuten drie keer raak. Evenveel wens op dat er een sensationele score doelpunten overigens als Gerrie Ei- in de lucht hing. Via Leo Koch ma een kenhout voor zijn rekening nam. Het uitstekende actie van Paul van der publiek kon de stiptheidsacties van Hooft) kwam Sluiskil op voorsprong de PTT daarom in dank afnemen, en de Zeeuws-Vlaamse ploeg slaagde Want zowel Eikenhout als Zwart er daarna vrij goed in de eigen zwakte staan op de nominatie geschorst te in de defensie te camoufleren, omdat worden, maar de haperende posterij- Vlissingen weer verviel in hopeloos en hielden elk bericht uit Zeist breiwerk waaruit wel kansen kwa- (KNVB) tegen waardoor het tweetal men. maar geen doelpunten. Op slag met zes doelpunten een flink aandeel van rust werd het toch 1-1 omdat in de monsterscore kon hebben. Sluiskil-doelman Patrick Wauters Vlissingen heeft lang moeten wach- volledig mistastte en Gerrie Eiken ten op de eerste thuiszege in deze hout ongehinderd kon raakkoppen: competitie. In zeven duels had de 1-1 ploeg bovendien nog maar tien keer gescoord, maar zondagmiddag werd Maar in de eerste periode na rust viel ineens flink uitgepakt. „Het is een de Sluiskil-defensie volledig door de pluspunt van Sluiskil en de verdedi- mand. Zonder de geschorste Karei gende zwakte van ons dat ze nog zo Wullems en de geblesseerden Ronald dichtbij konden komen", zei trainer Breepoel en Fons de Brouwer moest trainer Han van der Hooft te veel improviseren om de verdediging soli de te maken. Eddie van der Hooft had voor rust al moeite met Frans Schaap, die na rust pas volledig ontketende. De oud-SVV'cr scoorde weliswaar niet, maar had een levens groot aandeel in dc Vlissingse pro- duktie. Twee minuten na rust kreeg Vlissin gen opnieuw hulp van Patrick Wau ters na een schot van Gerrie Eiken hout. Wauters ging niet vrijuit: 2-1. En weer twee minuten later schoot Ei kenhout opnieuw raak na een briljan te actie van Schaap. Huib Meerman scoorde vervolgens met een laag schot: 4-1 en diezelfde.Meerman kopte ook 5-1 op het bord na opnieuw een uitmuntende actie van Schaap. Sluiskil werd in die fase na rust letterlijk met de rug tegen de muur gezet. Alle aanvallende impulsen smoorden op het middenveld, waar Vlissingen gevleugeld door de rui me voorsprong veel werk verzette. Daarom was het een soort wereldwon der dat Sluiskil zich met veel inzet terugvocht tot 5-4. Uit stilstaande situaties (twee vrije trappen en een corner i kopte Peter Zwart drie keer raak: 5-4 De Vlissingse verdediging rammelde ineens aan alle kanten, maar de ploeg kreeg nauwelijks de kans in paniek te raken. „Er was nog maar zo kort te spelen, daarom was ik eigenlijk met bang meer", zei Pentury later. Rob Baljeu maakte aan alle onzekerheid een einde door vijf min ten voor tijd 6-4 te scoren, nadat Patrick Wauters een schot van Ron van Dam slecht had weggewerkt. „Je kan beter zo verliezen, dan met 1-0". meende Han van der Hooft. „Ik kan die jongens ook niets verwijten. Er is keihard gewerkt". Bert Pentu ry; „Dit is leuk voor het publiek. Onze eerste thuisoverwinning en dan gelijk lien doelpunten. Daarvoor moei ik Sluiskil trouwens nog com plimenten geven. De manier waarop ze nog terug in de wedstrijd kwamen was uitstekend".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 16