Salarissen van personeel De Schelde in gevaar Bouw schuiven voor pijlerdam begonnen 'Bombrieven' afgeleverd bij aantal postkantoren DEMO! Franse onderwijsdelegatie bezocht de streekschool PZC/ provincie Zeeland wil niet meer betalen voor veerdiensten DIRECTIE: EERST BONUSREGELING WEG fc Historie in lucifers Unieke geboorte 's-Heerenhoek ZATERDAG 19 NOVEMBER 1983 MIDDELBURG- Zeeland is niet bereid beduidend meer te gaan betalen voor dc veerdiensten over de Westerschelde en wil dat de gebruikers van die veren ook niet opleggen. Dat brachten de meeste fracties in de provinciale .talen vrijdag tot uitdrukking in hun begrotingsbeschouwingen. De heer J. H. Roose van het CDA: „Er mag geen twijfel over bestaan dat Zeeland niet bereid is beduidend hogere lasten voor een stuk openbare weg over te nemen. Wij betwijfelen of het college voldoende hard heeft duidelijk pmaakt hoezeer goede en betaalbare veerdiensten een levensbelang zijn voor Zeeland in het algemeen en voor Zeeuwsch-Vlaanderen in het bijzonder". De zorg over de veren was in de staten algemeen. En het overgrote deel van de staten was het er ook over eens, dat voor het komend jaar dan een post voor de vaste oeververbinding over en onder de Westerschelde is geschrapt, maar dat de aanleg moet doorgaan zo gauw er een kans is Zorg was er in de staten ook over de mogelijkheden voor onderhoud en aanleg van wegen. Waarbij er van verschillende zijden op werd aangedron gen. dat de aandacht in de eerste plaats utgaat naar bestaande wegen. VLISSINGEN- In een brief aan de ondernemingsraad waarschuwt de directie van de koninklijke maatschappij 'De Schelde' dat niet kan worden ingestaan voor betaling van de salarissen in december en voor de continuïteit van de onderneming als de raad niet uiterlijk aanstaande dinsdag schriftelijk instemt met het laten vervallen van een bonusregeling voor het personeel. De Ondernemingsraad ziet zich daar- over wordt gesteld. Een van de voor- Daarvoor in de plaats zou aan een zee voor het blok gezet om tot een waarden, die het ministerie van Eco- winstuitkeringsregehng komen, maar dergelijke beslissing te worden ge- nomische Zaken aan de steunverle- hoe die er uit gaat zien is nog onduide- :«ongen op een moment dat er nog ning aan 'De Schelde' verbond was lijk. enkel zicht is op wat daar tegen- dat die bonusregeling, die neerkomt op vijf procent van het salaris van Schelde-directeur Propper zegt in een KMS-personeel wordt ingeleverd, brief aan de ondernemingsraad het te TT- ,- betreuren te moeten medelen dat zon- J Nieuw telefoonnummer der een schriftelijke verklaring van Stafmedewerker van Districtsbureau voor Kamer Koophandel Arbeidsvoorziening - MIDDELBURG - Het telefoonnum- stel voor een vervangende winstde- MIDDELBURG Met ingang van mer van het Districtsbureau voor de lingsregeling ter visie bij de vakver- Mslober is ir. A. J. Maljaars aange- Arbeidsvoorziening in de provincie enigingen De KMS kan. aldus Prop- 3tld als stafmedewerker bij de Ka- Zeeland, gevestigd aan de Spanjaard- per, echter niet het risico lopen dat ztr van Koophandel en Fabrieken straat 1 in Middelburg, wordt met door stagnatie van welke aard ook in voor Midden- en Noord-Zeeland. De ingang van maandag 21 november het overleg om to overeenkomst te Zangrijkste taken waarmee hij be- gewijzigd in: 01180-33552. komen over een nieuwe winstdelings- lisl wordt zijn belangenbehartiging, regeling het kritieke moment wordt gepasseerd waarbij de fondsen voor de herfinanciering te laat of in het geheel niet meer beschikbaar zullen zijn. Het ministerie van Economische Za ken heeft de directie van 'De Schelde' laten weten tot nu toe niet ervan overtuigd te zijn dat 'De Schelde' de voorwaarden rond de wijziging van het bonusreglement en de bovenwet telijke afvloeiingsregelingen kan na komen. i Maljaars nieuwe idvisering en voorlichting kdrijfsleven op gebieden milieu, mmtelijke ordening en subsidies. Va ajn studie aan de HTS te Vlissin- heeft de heer Maljaars civiele raondheidstechniek gestudeerd aan sTH te Delft. Saast de technische aspecten heeft (Js studie zich vooral gericht op aften als milieurecht, bestuurskun- s, organisatieleer en bedrijfskunde. Sizijn studie is hij werkzaam geweest bj het adviesbureau van de Heide- aaatschappij, waar hij belast was ut de dagelijkse leiding van de inte- 'pale milieu-advisering aan het be kleven. Als zelfstandig adviseur telt hij onder meer gewerkt voor het landelijk Projekt Bedrijfsvoorlich- ag en de Brabantse en Zeeuwse limers. Zeeuws Platenboek ir C. Boertien HDDELBURG - De commissaris van koningin in Zeeland, dr C. Boer st neemt woensdag 23 november (s eerste exemplaar in ontvangst ns het Zeeuws Platenboek Het boek „i terat tekeningen van Rino Visser uit K ïoes en teksten van Frans van den e -Viest uit Serooskerke (W). De pleeh- "eid begint om kwart over elf 's in het provinciehuis in Mid- 'rovinciegeld 'oor aankoop - 'an eendenkooi t MIDDELBURG Het dagelijks be- !l»ur van de provincie wil de Sticli- tofhet Zeeuwse Landschap een bij gegeven van ruim 125.000,- voor "inkoop van de Eendenkooi in Sint- ""llipsland. Naar hel oordeel van «deputeerde staten gaat het om een «'Wetenschappelijk oogpunt bijzon- gebied. M-J gaal in het voorstel van het om de aankoop van 6,6 hecta- eendenkooi, kooibos, kooikerwo- vanginstallaties, bedrijfsruimte Gedeputeerde staten komen i;de provinciale staten ook met een '«stel mee te werken aan de aan- top van ruim 4 hectare Weel in de «trenpoldei nabij Wolphaartsdijk ®»r dezelfde stichting. He Gaay Fortman freekt in Goes "ES Bas de Gaay Fortman, ®wlid van de PPR houdt w< ^"november een inleiding voor politiek congres van de politieke lil Wij radicalen in Zeeland. ,Jjijeenkomst wordt gehouden in -"ins van Oranje in Goes en begint 19.00 uur De Gaay Fortman jwkl over 'PPR en groene politiek'. f«er wordt er een bestuursverkie- B. s gehouden en leggen de staten- Wie en de kerngroep verantwoor- ecaf SINT-MAARTENSDIJK Ongeveer 90.000 lucifers, 47 grote tubes lijm en 1100 arbeidsuren zitten in het laatste bouwwerk 'Het slot van Jacoba van Beieren' van de 71-jarige lucifermodelbouwer F. A. J. van Beveren uit Sint-Maartensdijk. Het slot is zijn veertiende werkstuk; gemaakt voor de duivententoonstelling van de postduivenvereniging De Zwa luw. Deze expositie is vrijdag 25 en zaterdag 26 november in het gemeenschapscentrum Haestinge in Sint-Maartensdijk. Het bouwwerk is nog niet helemaal kompleet. Aan de bijbehorende stallen is Van Beveren vanwege tijd- en ruimtegebrek nog niet toe gekomen. Als de tentoonstelling voorbij is wil hij het karwei defini tief afmaken. Éénmaal klaar ver huist het bouwsel waarschijnlijk naar de plaats waar al de modellen staan: de zolder. Van Beveren vindt dat eigenlijk wel zonde en hij wil zich dan ook meer op het tentoon- stellingswerk gaan richten, zodat meer mensen de bouwwerken kun nen zien. De voormalige woon plaats van Jacoba van Beieren is niet helemaal natuurgetrouw nage bouwd; Van Beveren moest zich behelpen met twee nogal donkere foto's van het kasteel en heeft daarom nogal wat moeten improvi seren. Van Beveren. van origine een fruit kweker, kreeg de smaak van de lucifermodelbouw te pakken toen hij, in 1967, op de televisie een Limburger zag die de voorkant van paleis Soestdijk van lucifers ge maakt had. Van Beveren vond dat wel aardig en om te bewijzen dat hij ook iets dergelijks kon maken, be gon hij aan een model van het Berghotel in Monschau. Ruim 33.000 lucifers later wist hij dat hij het ook kon Later volgden het stadhuis van Gouda, café Smer- diek en cafe De Sport, een winkel, een woning, het oude gemeente huis, de voormalige stomerij en zelfs een draaiorgel Van Beveren ziet een zekere ontwikkeling in zijn werk; het laatste model, het slot, is naar zijn mening het best geslaagd. De luciferfanaat is van plan om een café in Colijnsplaat, een spookhuis en de Smerdiekse markt in oude stijl als zijn volgen de modellen te gaan bouwen. De heer Van Beveren bij zijn zelfgemaakte kasteel H. Eversdijk spreekt te Oostkapelle over gehandicaptenbeleid OOSTKAPELLE - Het tweede-kamer lid drs H. Eversdijk (cda) spreekt maandag 21 november over 'Gehan dicaptenbeleid in de branding'. Hij doet dat tijdens een ledenvergade ring van de Bond van Motorisch Gehandicapten, afdeling Zeeland, die 's avonds om kwart voor acht begint in het Zeehospitium Zonne veld in Oostkapelle. „Het regeringsbeleiddat is gericht op de terugdringing van het financie ringstekort, laai bij de bezuinigings operaties de gezondheidszorg niet on gemoeid. Daarom is het zinvol dat een tweede-kamerlid, wiens partij rege ringsverantwoordelijkheid draagt, uit de eerste hand te horen krijgt wat er onder degenen die er het meest bij betrokken zijn, leeft", schrijven de organisatoren in de uitnodiging. CFO-bijeenkomst voor jongeren Op maandag 21 november houdt de jongerengroep Zeeland van de CF. de CNV-bond voor ambtenaren en trend volgers. samen met Werkende Jonge- ren-CNV een middag voor leden tot 28 jaar. De CFO-jongerengroep Zeeland heeft distnetsbestuurder J. C. M. van de Voorde van de CFO uitgenodigd om het een en ander over zijn werk en de CFO te vertellen. Ook wordt er aandacht besteed aan aktuele zaken de ambtenaren-akties. De bijeen komst wordt, in een zaal van de Fede ratie voor Christelijke Jeugdwerk in Zeeland aan de Korte Kerkstraat 10 in Goes gehouden. De middag duurt van 14.00 uur tot 16.30 uur. 'S-HEERENHOEK In het hertenkamp in 's-Heeren hoek is vrijdag een damhertje geboren. Op zich is dat niets bijzonders, maar het unieke zit hem in het feit dat dit een typisch zomergebeuren is, dat volgens faunakenners nog nooit in deze maand in Nederland voorgekomen is. Damhertegeiten bevallen in de regel in juni. zeven of acht maanden nadat ze gedekt zijn. De bok begint pas interesse in de geslachtsdaad te krijgen als hij in het najaar zijn gewei geveegd heeft. Naar de mening van M, C. K. Bleijenberg. een bioloog van Diergaarde Blljdorp. is er bij de hertebok in 's-Heerenhoek vrijwel zeker sprake van een hormonale storing „Normaal gebeurt zoiets nooit. Damherten verkeren al generaties lang in gevangenschap en hebben daardoor een zekere regel maat ontwikkeld Op de bronstijd kun je bijna de klok gelijk zetten Bij mijn weten is dit nog nooit gebeurd in Nederland", aldus Bleijenberg WERK VAN ANONIEME ACTIEGROEP TERNEUZ.EN Een actie groep zegt 'bombrieven' ver spreid te hebben die zullen ontploffen als de stakende PTT-ambtenaren het werk weer hervatten en beginnen met het wegwerken van de achterstand in de postbestel ling. De 'bombrieven' zijn volgens een pamflet van de onbekende 'Actie groep tegen Ambtenaren Acties i AAA) de afgelopen dagen afgeleverd bij enkele postkantoren in het land waar de pakketbezorging is gestaakt. Het gaat om een wraakactie tegen de ambtenaren, die volgens het pamflet „op deze onrechtmatige manier een hele natie treiteren". De explosieve pakjes zijn volgens het pamflet afgeleverd bij de postkanto ren door mensen die zich als PTT- ambtenaren hebben voorgedaan. Ze bevatten een kleine schokbom en een hoeveelheid benzine. „Zodra de acties beëindigd worden en tADVERTENTIE Uitgebreide video demonstratie met o a Betamovie, Compact disc, Home computers. T V -spellen 15T/M 19 NOVEMBER FOTO-FILM-VIDEO BACK St Jacobsstraat 25-27 Vlissingen, tel 01184-12300 Graag tot ziens! de PTT-ambtenaar in kwestie zijn werk hervat zal het pakket met schok ken bij verwerking vrij snel tot ont ploffing komen", waarschuwt het pamflet. „Deze explosie is weliswaar gering, maar de benzine zal ervoor zorgdragen dat er een behoorlijke brand zal ontstaan die de ambtenaar flink kan verwonden". De pamfletten werden tussen donder dagavond en vrijdagmorgen in een blanco enveloppe in de brievenbussen gegooid van twee regionale dagbla den in Hulst, waaronder de PZC. De 'AAA' zal verdere acties onderne men tegen andere stakende over heidsbedrijven als dit niet 'het gewen ste resultaat' heeft, beëindiging van alle ambtenarenacties. 'Serieus' MIDDELBURG - Een hoge Franse delegatie van het ministerie van onderwijs en wetenschappen in Parijs heeft vrijdag een bezoek gebracht aan Middelburg en Vlissingen. Het gezelschap bezocht Zeeland als onder deel van een driedaags werkbezoek aan ons land. Dit werkbezoek maakt deel uit van een cultureel verdrag tussen Nederland en Frankrijk. Het gezelschap bestond uit de heer Pair. secretaris generaal voortgezet onderwijs van het Franse ministerie van onderwijs en wetenschappen, de heer Soyez. hoofdin specteur van hetzelfde ministerie en mevrouw Patrie, die eveneens aan het ministerie van onderwijs en wetenschap pen in Parijs is verbonden, 's Morgens bezocht dit drietal de Streekschool Zeeland aan het Molenwater in Middel burg. Directeur A. Buys vertelde zijn gasten daarbij iets over de organisatiestructuur van de streekschool. Met name in de relatie tussen het beroepsbegeleidend onder wijs in het kader van het leerlingenstelsel enerzijds en aan de andere kant het volledige dagonderwijs in het kader van het Kort Middelbaar Beroepsonderwijs iKMBOi dat aan de streekschool kan worden gevolgd, waren de Fransen bijzonder geïnteresseerd. Zoals bekend kent de streekschool twee verschillende opleidingsvormen. Het aanvullend theoretisch onderwijs is bedoeld voor degenen die een baan hebben, maar op grond van hun leeftijd nog één of twee dagen in de week naar school moeten. Dit wordt het leerlingenstelsel genoemd De andere onder wijsvorm is het KMBO. dat volledig dagonderwijs kent Hierbij wordt ook stage gelopen; reden waarom de Fransen ook een supermarkt in de Middelburgse binnen stad bezochten. Ze praatten daar met een stageaire en met de bedrijfsleider van de winkel. Leerlingen die op de streekschool een op de horeca gerichte opleiding volgen, bereidden de Fransen een lunch. Na een rondleiding door het schoolgebouw be zochten de Franse topambtenaren tenslotte de bedrijfs- sehool van de KMS De Schelde in Vlissingen. Het pamflet is niet bezorgd bij de PTT in Hulst of Middelburg. „We nemen dit serieus op en zullen de zaak in ieder geval moeten onderzoe ken", zegt secretaris M. A. M. Meewis van het postdistrict in Middelburg. Hij zal aangifte doen bij de rijkspoli tie in Hulst. Het dreigement is niet van toepassing op de PTT-kantoren in Zeeland, om dat daar niet wordt gestaakt. Meewis vraagt zich bovendien af of de zaak wel serieus genomen kan worden. „In het pamflet wordt gesteld dat mensen vermomd als PTT-ambtenaren de be wuste pakketten hebben afgeleverd op postkantoren met een stakende pakketbezorging. Dat is nagenoeg on mogelijk. Zo werkt het namelijk niet, dergelijke postkantoren bestaan niet Het pamflet is in ieder geval opgesteld door iemand die het PTT-bednjf niet kent De post wordt in hele partijen tegelijk aangevoerd met PTT-wagens. Het lijkt me onmogelijk om vermomd als PTT-er op verscheidene plaatsen één pakket af te leveren. Meewis was vrijdag niet erg ingeno men met het dreigement. „Dit is een slechte zaak", zei hij. KOSTEN ONGEVEER HALF MILJARD ZWIJNDRECHT De bouw van de totaal 63 stalen schuiven voor de stormvloedkering in de Oosterschcl- de is begonnen. Volgens de huidige tijdplanning zal in augustus 1984 in het sluitgat Hammen de eerste schuif worden gemonteerd. Dat gebeurt door de bok Taklift-4. De schuiven worden wat groter uitgevoerd (dertig centimeter) dan noodzakelijk is. Pas nadat de precieze afstanden tussen de pijlers vast staan, worden ze op maat gemaakt. Dat karwei begint in maart volgend jaar. Voor de bouw van de schuiven en bijbehorende bewegingswerken zijn ongeveer vijf tig bedrijven ingeschakeld; hoofdza kelijk in Nederland en een aantal in West-Duitsland. Met de fabricage van de schuiven voor de pijlerdam is een bedrag gemoeid van ongeveer een half miljard gulden. Rijkswaterstaat heeft een contract afgesloten met de speciaal gevormde Combinatie Constructiewerken Oos- terschelde (Ostem). Daarin werken, als hoofdaannemers van het project, samen Hollandia-Kloos in Krimpen aan de IJssel en De Groot Constructie in Zwijndrecht- Bij deze bedrijven wordt het leeuwedeel van de opdracht uitgevoerd. De Groot Constructie maakt het circa 33 meter lange mid dendeel van elke schuif (bestaande uit een buisconstructie met aan de ach terkant een waterkerende beplating). Het bedrijf heeft inmiddels zes schui- fonderdelen kant en klaar. Bij Kloos Kinderdijk (onderdeel van Hollandia-Kloos. waarin premier R. Lubbers een groot eigendomsaandeel heeft) worden de zogenaamde eind- FIOM-Zeeland houdt een thema-avond over zwangerschap MIDDELBURG Donderdag 2« no vember houdt FIOM Zeeland een open avond in de serie over 'zwanger schap'. Eerder hield FIOM een avond uit deze serie met het thema 'abortus' en in 1984 staat nog een avond op het programma over 'het kind ter adop tie afstaan'. Op de 24ste november zullen een bewust ongehuwde moeder en twee vrouwen die samen wonen en samen kinderen opvoeden aanwezig zijn om iets over hun ervaringen te vertellen. Verder zal er ruimschoots gelegenheid zijn voor het opstellen van vragen en voor discussie. De aanvang is 20.00 uur. Plaats van samenkomst: Var- kensmarkt 1 te Middelburg. kokers voor de schuifconstructie ge maakt. Elk middendeel komt tussen twee kokers, die een breedte hebben van ongeveer zes meter. In Kinder dijk staan intussen 38 eindkokers gereed voor verdere verwerking. De breedte van een schuif komt op ongeveer 45 meter Het gewicht ligt tussen 280 en 500 ton. De hoogte is afhankelijk van de plaats in de storm vloedkering en ligt tussen 6 en 12 meter. De hoogste schuiven komen in het sluitgat Roompot. Het schuiven- pröject verloopt, zo stellen woord voerders van rijkswaterstaat (directie bruggen) en Ostem. tot nog toe vol gens schema. De 63 'afsluiters' voor de stormvloedkering gaan te zijner tijd over water naar de Oosterschelde- Het circa 33 meter lange middendeel van elke schuif, bestaande uit een monding buisconstructie met aan de achterkant een waterkerende beplating, wordt bij (Zie ook rubriek Deltawerken-Men- De Groot Constructie in Zwijndrecht vervaardigd senwerk in de PZC-weekendkrant i. Foto Wim Riemensi Hoofdprijs in Carrell-show voor Souburgse familie WEST-SOUBURG - De ramilie A. de Rijk uit West-Souburg heeft vrijdag de hoofdprijs ge wonnen in de '1-2-3 Show' van Rudi Carrell. De Zeeuwse fami lie werd als derde kandidaten- paar aan de televisieshow toe gevoegd en won de hoofdprijs, bestaande uit een jeep met cara-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9