IDe Graaf acht voorstellen pensioenbreuk onhaalbaar Stromingloze omroep moet weg EUTHANASIE STRAFBAAR Rijk neemt deel extra bijstandslasten over Zoon van Brezjnev zou op Andropov hebben geschoten Fiscus krijgt weinig binnen PZC/binnenbuitenland Dolman wil niet naar de paus WEUW PAKKET NAAR STICHTING ARBEID Arafat geeft zich niet over Hof legt arts geen straf op Winsemius: loodvrije benzine PTT sluit meer en meer telefoons af WETENSCHAPPELIJK INSTITUUT CDA: iUDAG 18 NOVEMBER 1983 DEN HAAG (GPD) De Kamerfracties van CDA en VVD zijn boos op Kamervoorzitter Dolman, die geweigerd heeft een beleefdheidsbezoek te brengen aan paus Johan nes Paulus II. Dolman bezoekt eind volgende week Rome, waar de voorzitters van de parlementen van landen aangesloten bij de Raad van Europa hun jaarlijkse bijeenkomst houden. Tijdens dit bezoek zijn de ongeveer dertig voorzitters ook uitgenodigd op een particuliere audiëntie bij de paus Kamervoorzitter Dolman heeft echter besloten af te zien van dit beleefdheidsbezoek. In een verklaring zei hij niet katholiek te zijn. Ook wees hij erop dat het Vaticaan geen parlement heeft. De fractievoorzitters van CDA en VVD. De Vries en Nijpels, hebben op hun beurt onthutst op deze uitlating gereageerd. In een gezamenlijke verklaring van beide fracties dringen zij er op aan dat Dolman alsnog deel neemt aan de groepsaudientie. Zij wijzen er verder op dat hij de bijeenkomst in Rome bijwoont in zijn kwaliteit van voorzitter van de gehele Tweede Kamer. Dolman weigerde commentaar op de standpunten van beide fractievoorzitters DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid vindt de interimmaatregel pensioenbreuk (aanpassing pensioenen na vergadering of beëindiging van dienstverband) die oud-staatssecretaris Dales (pvda) heeft voorgesteld en hijzelf aanvankelijk overnam, niet haalbaar. Hij trekt die conclusie na een onderzoek bij pensioenfondsen en levensverzekeraars, waaruit naar voren is gekomen dat de voorgestelde verplichte aanpassingen te duur uitvallen. De Graaf doet de commissie pensioe- interimmaatregel. Deze zal ook moe- Het pakket ter invulling van de inte- oenvan de Stichting van de Arbeid ten passen in het sociaal-economisch rimregeling dat hij, met werkgevers ittrkgevers en werknemers) vandaag beleid van de regering. en werknemers wil bespreken, luidt: per brief nieuwe voorstellen, die hij wlgende week dinsdag met de sociale partners zal bespreken. Het inititatief ca tot oplossingen van de pensioen- ireuk te komen wordt daarin voor een té deel bij het bedrijfsleven zelf gelegd. 'x Dales en De Graaf wilden een indexa- van pensioenen met als plafond de ssenaamde overrente (verschil tus- gn werkelijk gemaakte rente op be iegde premies en de rente die nodig is oade verplichtingen na te komen). Over de financiering hiervan ging het pot- onderzoek bij de fondsen en levens- reraekeraars. Als verdere bouwstenen r (oor een interimmaatregel nam het AMSTERDAM (ANP) - opvattingen ten aanzien dat hij een afweging had labinet aanbevelingen van de Stich- Actieve euthanasie is van euthanasie zijn ge- gemaakt van het belang strafbaar. Dit heeft het wijzigd, maar er is nog van de patlente en de 3 nietTerSr^dvoorl 5^hlsl,or Ams,er* Been 5prake van een nu aan de ene Karde is bij de invulling van de me BEIROET (RTR/UPI/DPA/AFP) - opr Hoewel donderdag rond Tripoli nieu we gevechten uitbraken tussen aan- - lingers van PLO-leider Yasser Ara- K"uüTe tokk™ IK en dissidente Fatah-leden en de C lohktn' =cs door Syrië gesteunde rebellen hun controle over Arafats laatste bol- «rk.het vluchtelingenkamp Badda- versterkten, heeft Arafat in Tri- jjjplide eis van de opstandelingen Bth over te geven, afgewezen, liet zijn ongeveer 5.000 man troepen t het nauw gebracht, spiak PLO- "nder in een school in Tripoli tegen it hij het laatste hopeloze verzet üt. Arafat gaf toe dat zijn troepen et grootste deel van Baddawi heb- enmoeten prijsgeven. „Het doel van Sjiiê Is Tripoli binnen te vallen en het sontwapenen", verklaarde Arafat bij ilgemeen hoofdkwartier in de llibanese havenstad. De PLO- iéder zei dat hij zich aan de Libanese ,l„ Iéders in Tripoli „als zwaard in hun "'fcsiden" ter beschikking heeft gesteld te helpen de stad te verdedigen en de volgens hem aanstaande ische aanval. Tripoli kwam don- dagmiddag onder granaatvuur de rebellen te liggen en ambulan- s raasden door de lege straten. j,lg Tïshen Franse Super Etendard-ge- Schisbommenwerpers hebben don- fedagin het gebied van het Oostliba- Baalbek, diep in door Syrië be- test gebied, doelen van de shi'i- tKMslamitische 'Amal'-beweging ïbardeerd. Dit is in Libanese -4 igheidskringen en van het minis- tevan defensie in Parijs vernomen. Ik gevechtsbommenwerpers, die op legen van het voor de Libanese kust niisendc vliegdekschip 'Clemen- deden een preventieve aanval n nieuwe terroristische aanvallen gn Franse troepen in Libanon te «komen, aldus een verklaring van it ministerie van defensie in Parijs saanval was gericht op het hoofd- rirtier van de pro-Iraanse shi'iti- leider Hussein Mussawi, van •*men vermoedt dat hij achter de blagen zit op de Franse, Ameri- "isten Israëlische troepen in Bei- waarbij meer dan 300 soldaten '«amen. Washington was tevoren Ie hoogte van de aanval gesteld. Israël zou op de hoogte zijn geen sprake van een nu donderdag be- voldoende uitgekristal- en dat van de wet aan de paald in de strafzaak liseerde algemene op- andere kant. Hij had tegen de 36-jarige huis- vatting. op grond waar- geoordeeld dat eerbiedi- arts P. L. S. uit Purme- van euthanasie als alge- ging van het zelfbe- rend. De arts heeft vorig meen maatschappelijk schikkingsrecht en het jaar euthanasie toege- aanvaard kan worden beendigen van ondraag- past op een 95-jarige beschouwd. Dat zegt het lijk lijden zwaarder wo- vrouw, die daar zelf uit- gerechtshof in Amster- gen dan het beschermen drukkelijk om had ge- dam in de overwegingen van het menselijk leven, vraagd. In eerste in- van het vonnis. Het hof Het hof komt tot een stantie had de recht- vindt bovendien dat heel andere conclusie, bank in Alkmaar de niet is aangetoond dat arts van rechtsvervol- de arts in een zodanige ging ontslagen. De offi- situatie was beland, dat eier van justitie was hij geen andere keus hiertegen in beroep ge- kon maken. De arts had gaan om nieuwe juri- een beroep op over- sprudentie op dit ge- macht gedaan, maar het hof verwerpt dat. maatschappelijke De arts had aangevoerd heeft geen straf villen opleggen, omdat Ie arts de oprechte ivertuiging had juist te handelen en alle zorg vuldigheid voor en fij- s de uitvoering van zijn (laad in acht had ïcnomen. het verlenen bij ontslag van een even redige premievrije aanspraak (reeds in het oorspronkelijke voorstel); het gelijk behandelen van alle gewezen deelnemers bij het geven van toesla gen. Dat betekent dat als gepensio neerden een toeslag krijgen, mensen die de pensioenregeling voortijdig verlieten ('slapers') dit ook gedurende de periode tot hun pensioen moeten krijgen. Het versoepelen van procedures om de initiatieven van het bedrijfsleven mogelijk te maken. De beslissingen over toeslagen en de omvang daarvan moeten volgens De Graaf volledig bij de sociale partners komen te liggen. Zij kunnen, gegeven het beginsel van gelijke behandeling, het beste beoordelen hoe dit moet en kan worden ingevuld. Van een auto matische lastenstijging is geen spra ke, aldus De Graaf. De nabestaandenpensioenen (aow en weduwen- en wezenpensioenen) moe ten op vrij korte termijn worden doorgelicht. Bekeken moet worden of aanpassing mogelijk is aan de gewij zigde maatschappelijke omstandig heden. Hierbij valt te denken aan herziening van de voorwaarden voor een weduwenpensioen en een intro ductie van weduwnaarspensioen. Dit heeft staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid donderdag in Amsterdam gezegd op het symposium 'Pensioenrecht in de maatschappij van morgen'. 'Parool' krijgt alsnog gelijk in SANTIAGO (AP) Familieleden van politieke gevangenen in Chili vechten hier in de hoofdstad Santiago met de politie tijdens een demonstratie voor het gebouw van de geheime inlichtingendienst. De betogers eisten dat de dienst wordt opgeheven, maar president Pinochet weigert dit pertinent. VERLICHTING VOOR GEMEENTEN Herrenberg-zaak AMSTERDAM (ANP) Het Parool had in juli van dit jaar het artikel, waarin werd gesuggereerd dat DEN HAAG (GPD) Het rijk neemt volgend jaar tweederde van een eventuele extra stijging van bijstandslasten voor de gemeenten op zich. Die stijging moet dan wel uitgaan boven de nu reeds door de regering geraamde kosten. Dit heeft staatssecretaris Koning (financiën) donderdag in de Tweede Kamer meegedeeld. Hij antwoordde op vragen van de Mochten er nog extra tegenvallers socialisten Rienks en Hummel Deze zijn, dan kunnen de gemeenten reke- Kamerleden wilden van de staatsse- nenop ..aanmerkelijke compensatie", cretanssen Koning en Van Amels- aldus Koning. Ook premier Lubbers voort (binnenlandse zakenweten of heeft tijdens de algemene beschou- de regering de motie van Van der wingen al gezegd dat de compensatie Heijden iCDAi en Hermans (WD) „fors" zou zijn Hij wilde toen echter uitvoert. Deze motie, die nog steeds geen getallen noemen, niet in'stemming is gebracht, vraagt De stijging van de bijstandslasten ln 1983 wordt door de overheid niet verder gecompenseerd, aldus de be windslieden. Bovendien wensten de béide staatssecretarissen geen blij vende oplossing voor het probleem van de gemeentelijke bijstandslasten in te voeren. Dat zou volgens Koning een nieuw automatisme betekenen, dat de sane ring van de overheidsfinanciën zou belemmeren Gemeenten moeten van alle bijstandsuitkeringen aan eigen inwoners tien procent bijdragen. De rest komt voor rekening van de staat. LONDEN/MOSKOU (AP) In de Sowjet-Unie is donderdag in de officiële media gereageerd op het bericht in de Britse krant Daily Express dat de Russische leider Andropov enkele maanden gele den is beschoten door de zoon van zijn voorganger Brezjnev. Andro pov zou daarbij aan de arm zijn gewond. Het kantoor van de 51-jarige zoon van Brezjnev, Joeri, heeft donder dag laten weten dat deze nog steeds actief is in zijn functie op het ministerie van buitenlandse han del, daarmee indirect aangevend dat de publikatie in de Britse krant uit de lucht is gegrepen. De Daily Express bracht het be richt donderdag onder de kop 'Werd Andropov neergeschoten?' en verwees daarbij naar kringen binnen Europese inlichtingendien sten. Deze zouden van het voorval lucht hebben gekregen via geruch ten die al enige tijd de ronde deden binnen de Russische geheime dienst KGB. Volgens het Britse blad raakte Andropov gewond tij dens een heftige ruzie met Joeri Brezjnev, Bekend is dat er indertijd een diepe vete bestond tussen Leo nid Brezjnev en Joeri Andropov, toen leider van de KGB. brengen door hen in verband te brengen met corruptie. Zo werd over minister van buiten landse handel Joeri Brezjnev be weerd dat hij overheidsgelden in eigen zak had gestoken en het wodkaglas nog vaker aan de lippen brengt dan zijn om zijn drankzucht befaamde vader. Andropov is al drie maanden niet meer in het openbaar verschenen en volgens officiële bronnen, lijdt hij aan een 'zware verkoudheid'. De Daily Express wordt overigens in Groot-Brittannië niet tot de meest serieuze pers gerekend Andropov heeft, toen hij nog chef van de geheime dienst was, ver schillende leden van de familie Brezjnev in opspraak proberen te Joeri Brezjnev n dergelijke tweederde compen satie De regering ga!w uit van een stijging meen te i a rf 84 m Uj oe n gulden.6 VoL DEN BOSCH (ANP) Minister Win- Samen met minister Braks van land- gens de berekeningen van de be- scmius van milieubeheer wil zo snel bouw zal Winsemius in december een bassadeur Herrenberg van Suriname windsheden wordt van dit bedrag 70 m°Se''jk loodvrije benzine invoeren, notitie over de verzuring van de neer- contacten had gelegd tussen de cocai- mihoen gulden gecompenseerd. ,nv'oering per 1 januari 1986, waar- slag bij de tweede kamer indienen. ncmaffia in Colombia en de mach- naar West-Duitsland streeft, zal voor Hierin zullen maatregelen worden thebbers in Paramaribo, niet behoe- ons 'and niet mogelijk zijn". aangegeven ter beperking van de uit- ven te rectificeren. Marine Het huidige tropenrooster „Maar we zullen zo snel mogelijk stoot van zwavelgehalte in brandstof- Hel is het Parool ook niet verboden in hel marinepersoneel en de man- proberen te volgen", zei de bewinds- fen en toepassing van emissie beper- de toekomst over Herrenberg in dit niers °P de Nederlandse Antillen man donderdag op een tweedaags kende technieken bij centrales en verband te schrijven Dit heeft het moet verdwijnen en weer plaats ma- symposium over zure regen m het raffinaderijen. gerechtshof in Amsterdam donder- ken voor de Europese werktijden provinciehuis in Den Bosch. Op het symposium werd donderdag dagmiddag bij de behandeling van Daardoor wordt onder meer hel teveel Binnenkort zal een proefproject wor- melding gemaakt van verschillende deze zaak in hoger beroep bepaald. aan vr'Je tijd. dat zeker bij de m'ari- den gestart om op beperkte schaal gevolgen van de zure neerslag op de Het hof vernietigde daarmee het von- niers bestaat, weggenomen. Dit ver- loodarme benzine te produceren, natuur. Uit onderzoeken van het labo nis van de president van de recht- klaarde donderdag generaal-majoor vooruitlopend op de verlaging van het ratorium voor aquatische oecologie bank, mr W. J Borgerhoff Mulder, der mariniers T Rudolphie (50) uit loodgehalte in benzine, die per 1 okto- van de katholieke universiteit in Nij- juli van dit jaar in het kort geding Rotterdam bij aankomst op Schiphol ber 1985 verplicht wordt. dat Herrenberg tegen het Parool had aangespannen. Paroolredacteur Paul Grijpma had namelijk gesuggereerd dat grote Co lombiaanse cocainehandelaren bereid waren, na het contact dat Herrenberg zou hebben gelegd, het bewind van Bouterse een lening van 50 miljoen dollar te verstrekken tegen zeer voor delige rente. In ruil daarvoor zou de cocainemaffia een vrije doorvoerroute door Suriname krijgen voor cocaïne met Europese bestemming. Het hof veroordeelde Herrenberg tot hel betalen van de proceskosten. megen is bij voorbeeld gebleken dat vooral vennen, duinpiassen en wielen erg gevoelig zijn voor zure neerslag. Azi vo-directeur De directeur van het Haagse ziekenfonds Azivo, H. C. ARNHEM GPD i Het In het telefoondistrict abonnees toe dat door aantal telefoonafsluitin- Arnhem werden in het de PTT definitief wordt gen wegens wanbetaling eerste halfjaar van 19S3 afgevoerd, stijgt onrustbarend. De ruim tienduizend tele- Het telefoondistrict Am- PTT is nog met in staat foons afgesneden. Een hem experimenteert mo- om een landelijk over- absolute piek werd dit menteel met halfafslui- van der Hoeven, is buiten vervolging zicht te geven, maar een jaar bereikt in de maan- ten van telefoons. Bij gesteld. In de zaak van de zogenaam- serieuze aanwijzing is den maart en april. Dat halfafsluiten kunnen de illegale omzetbonussen was hij in de situatie in het tele- 's de periode waarin de geen maart j.l. gedagvaard. De. raadkamer foondistrict Arnhem, gesprekskosten over ja- van de Haagse rechtbank had beslist Hier is het aantal gfslui- nuari en februari in dat hij moest worden vervolgd. In tingen in de eerste zes kening worden hoger beroep heeft de raadkamer van maanden van dit jaar bracht. het gerechtshof deze beslissing ver- toegenomen met bijna Naast het groeiend aan- metigd Volgens mededelingen heeft 50 procent m vergelij- tal afsluitingen neemt in methode is alleen moge- de raadkamer van het Haagse gc- king met dezelfde perio- het telefoondisirtci Am- lijk met computerbe- rechlshof „geen spoor van bewijs" de van 1982 hem ook het aantal stuurde centrales. kunnen vinden m de stukken. uitgaande sprekken meer worden gevoerd maar is het ge- ge- durende een dag of tien nog tuel mogelijk de abonnee te bellen i ADVERTENTIE i Kom gezellig kijken, keuren, kiezen, kopen en besparen maar vooral nieuwe ideeen opdoen!! DEN HAAG (GPD) Omroeporgani saties die op 1 februari 1985 niet representatief blijken te zijn voor een bepaalde stroming in het volk, moet de zendtijd worden ontnomen. Persorganen die in aanmerking wil len komen voor (blijvende) steun uit het Bedrijfsfonds voor de Pers, moe ten worden omgevormd tot vereni gingen. waarvan de leden een stro ming vertegenwoordigen en contri butie betalen. Deze aanbevelingen doet het Weten schappelijk Instiiuui voor het CDA in een donderdag verschenen publika tie, waarin onder de titel „Pluriformi teit." beleidsadviezen zijn opgesteld inzake de verscheidenheid en de de mocratisering bij pers en omroep. De publikatie moet worden gezien als een vervolg op het in 1981 door het CDA uitgebrachte mediarapport „Massa- of kassacommunicatie''". Voorzitter van het CDA-instituut is prof. dr. Piet Steenkamp. In de publikatie wordt ervan uitge- bau». «ui ci* ondanks de toenemende ontzuiling en ontkerkelijking van de samenleving plaats moet zijn voor een verscheidenheid aan geestelijke, maatschappelijke en culturele stro mingen Deze moeten zich vooral ook kunnen uiten in de media De over heid moet daarvoor voorwaarden scheppen en een op pluriformiteit gericht mediabeleid bevorderen Ook voor wat betreft het persbeleid staat het CDA-instituut op het stand punt dat er van een veel groter pluri- luiin cu.io'oü dan thans het geval is sprake moet zijn, minderheden aan hun trekken moeten komen en kran ten analoog aan de omroep een stro ming zouden moeten vertegenwoordi gen. De huidige exploitatie van dag en weekbladen geeft geen garantie meer voor een afspiegeling van de uiteenlopende opvattingen die in de samenleving voorkomen Het CDA-rapport stelt voor om belas ting op advertentie-inkomsten van alle kranten te gaan heffen Met dit geld kan het Bedrijfsfonds voor de Pers (thans gefinancieerd uit de alge mene middelen en de STER-inkom- sten) verlieslijdende kranten blijven de steun verlenen, waardoor ook klei ne stromingen eenzelfde uitingsmoge lijkheid krijgen dan grote. Tenslotte vindt het CDA-instituut dat de ver gaande autonomie van de journalis ten en redacties moet worden inge damd, omdat z(j niet meer representa tief zouden zijn voor de levens- of wereldbeschouwelijke stroming van de krant. GEVOLG ACTIES (Van onze Haagse redactie DEN HAAG (GPD) Het minis terie van financiën zou meeval lers van totaal bijna twee mil jard gulden voor de Tweede Kamer verzwijgen. Volgens het PvdA-kamerlid Thijs Woltgens heeft het departement onlangs de andere ministeries gevraagd op korte termijn extra uitgaven te verrichten. In vragen aan minister Ruding (financiën) heeft de socialist donderdag op heldering over deze kwestie ge vraagd. Het ministerie van financiën heeft inmiddels tegengesproken dat er sprake zou zijn van een meevaller. Volgens een woord voerder ls het elk jaar gebruike lijk dat sommige ministeries meer en andere minder uitgeven dan in de begroting vastgelegd was In dergelijke gevallen wordt besloten om andere werkzaam heden versneld uit te voeren, of om alsnog haast te maken met het betrokken project. Ook is het mogelijk werk dat voor vol gendjaar gepland was, dit jaar al te verrichten De woordvoerder zei verder dat nog in het geheel niet te bezien valt of het overheidstekort dit jaar lager zal uitvallen dan tot nu toe verwacht werd. Dat komt omdat er nog geen cijfers zijn over de wijze waarop de begro tingen uitgevoerd worden. Ook dreigen de ambtenarensta- kingen roet in het eten te gooi- rn. Als gevolg van de PTT- stakingen heeft de overheid tot nu toe deze maand nog vrijwel geen belastingbetalingen ont vangen. Dat zou juist kunnen leiden tot een tegenvallend fi nancieringstekort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5