Belgische toestanden NACHVQRi DUBBELBESLUIT Wie zwijgt, schijnt toe te stemmen STAKINGSRECHT STAA T WEER TER DISCUSSIE Ohago 1 f-\ U! Schmidt kan partij niet (meer) overtuigen Als't schoon moet bel dan 045-7194 66. De schoon makers van Nederig, IPZC/ opinie en achtergrond LS i VRIJDAG 18 NOVEMBER 1983 Selgie was tn september al aan de beurt. Uit protest tegen de extra bezuinigingen op hun inkomen, verstoorden de Belgische ambtenaren toen de belangrijkste openbare diensten van hun land Spoorwegen, stads en streekvervoer, posterijen, havens, vliegvelden, gemeentereiniging en andere rijks- en gemeentediensten werkten twee weken met of nauwelijks. ,J3elgtsche toestanden noemden we dat toen geringschattend, want zoiets kon toch alleen maar in Belgenland gebeuren. Inmiddels welen we beter. Nu ook Nederland door stakende ambtenaren in de greep wordt gehouden, is het nuttig na te gaan ivelke gevolgen de acties indertijd in Belgie hebben gehad. Een verslag van onze correspondent in Brussel Ferry Mingelen Door Ferry Mingelen) De vuilnishopen in de straten zijn al lang weer opgeruimd, de achterstallige post is rondgedeeld, de tv zendt weer de typische Belgische, in Groot-Brittannië gekochte tv-series uit, en de ambtenaren hebben, met tegenzin omdat de bezuinigingen slechts ten dele ongedaan zijn gemaakt, hun normale, trage werktempo hervat. Alles gaat voorbij, behalve de economische schade die de stakingen hebben veroorzaakt en de hernieuwde discussie over het stakingsrecht „die als een monster van Loch Ness na iedere staking weer opduikt", aldus een Belgische vakbondsleider. De economische schade is moeilijk te overzien. De spoorwegen hebben na tuurlijk verlies geleden in de tijd dat ze geen kaartjes konden verkopen, dat verlies wordt geschat og zo'n elf miljoen gulden Een woordvoerder van de Spoorwegen betwijfelt echter of er nu ineens meer mensen voortaan maar met de auto gaan in plaats van met de trein, „Kort na de stakingen, op 2 oktober, hadden we op een speciale dag van van het openbaar vervoer 60.000 extra reizigers Dat wijst niet op een ver minderde interesse", aldus de woord voerder. Toch is er ook het voorbeeld van de Brusselse bank die zijn perso neel tijdens de staking per pnvé-bus uit de voorsteden liet ophalen en nu ontdekt heeft dat dit veel goedkoper is dan de trein te vergoeden. En hoeveel bedrijven proberen het voortaan maar zonder de posterijen te doen? Een dochtermaatschappij van de Duitse multinational Schwartz- kopf heeft, volgens een woordvoerder van het voor de posterijen verant woordelijke ministerie in Brussel be sloten. de contacten met de belang rijkste cliënten voortaan maar per computer te laten verlopen. „De post staking was niet de oorzaak voor dit besluit, maar wel de druppel die de emmer deed overlopen", aldus de woordvoerder Duidelijker is het verlies voor de ADVERTENTIE) Antwerpse haven waar een beperkt aantal sluiswachters en loodsen het haven-radarwerk stil legde. Met een honderdtal wachtende schepen op de rede was er geen plaats in België die zo duidelijk getroffen werd door de staking. De havenwerkgevers schat ten het verlies op zo'n 220 miljoen gulden, waarvan 5,5 miljoen aan ha ven- en sleeprechten die de toch al noodlijdende Antwerpse gemeente kas nu ontgaan. De staking komt ook het internatio nale vertrouwen m de Antwerpse ha ven niet ten goede, vindt havenwet houder Huyghebaert. Als gevolg van de staking is Antwerpen het belangrij ke Sealand-contract. voor het vervoer van 70.000 containers per jaar misge lopen. Om dat contract te redden was de regering zelfs bereid de havendien sten per dwangbevel aan het werk te zetten, maar uiteindelijk heeft het niet geholpen. Huyghebaert: „De staking was nog niet catastrofaal, maar wel op het randje". Om dit soort calamiteiten voortaan te vermijden is de wethou der met de havenvakbonden onder handelingen begonnen over een vrij willig protocol om stakingsacties te beperken. „We willen hen doen inzien dat men geen schepen moet tegen houden en ook niet met een minder heid een hele haven moet platleggen. Als de bonden daar niet aan willen dan zal het met dwingende wetgeving moeten", dreigt wethouder Huyghe baert. Stakingsrecht Dat dreigement ligt ook duimen dik op de wetsvoorstellendie de liberale regeringspartijen PW en PRL kort na de stakingen aankondigden om het stakingsrecht binnen de grenzen te houden. Zij ontkennen nadrukkelijk stakings recht te willen beperken: „Het recht op staken is wel een onvervreembaar recht Dit houdt echter niet in dat stakers en hun organisaties zich alles zouden mogen veroorloven", zei PVV- voorzitter Verhofstadt op 4 oktober jl. Volgende week zullen de liberalen in het parlement voorstellen indienen om een staking na enkele dagen via een geheim referendum afhankelijk te maken van de instemming van de meerderheid van de werknemers in het bedrijf. Het stak de liberalen namelijk zeer dat in sommige bedrijven door zeer kleine aantallen werknemers tot sta kingen werd besloten. Voorts willen de liberalen vastleggen dat mensen die niet wensen te staken gewoon aan het werk moeten kunnen gaan en bijvoorbeeld niet door stakingspiket ten tegengehouden mogen worden. Tenslotte wil zij de regering ook meer wettelijke mogelijkheden geven om met name ambtenarenstakingen te breken als het algemeen belang dat vereist, bijvoorbeeld zoals in het geval van de Antwerpse haven. De linkse overkoepelende vakbond ABVV reageerde bij monde van voor zitter Van den Broucke als door een horzel gestoken. Hij verwijt de libe ralen de klok vijftig jaar terug te willen zetten en klein hout te willen maken van het stakingsrecht en de vakbondsacties te willen verlam- Van den Broucke wijst er in een reactie op dat in de huidige wetgeving voor het particuliere bedrijfsleven al is geregeld dat bepaalde vitale dien sten in vredestijd (zoals ziekenhuizen) doorfunctioneren Verdergaande be voegdheden voor de overheid bete kent volgens Van den Broucke: „Dat de overheid over de potentiële moge lijkheid zou beschikken om aan het even welke stakingsactie een einde te maken". Het christelijke vakverbond ACV rea geert wat gematigder. Intern is de bond bezig zich te beraden over de vraag welke grenzen de overheids diensten bij hun stakingsactie in acht moeten nemen. Met het door de libe ralen voorgestelde referendum heeft het verbond, volgens nationaal secre taris Van de Poele „met zoveel moei te. mits -bij meerderheidsstemming voor een staking, de patroon ook gedwongen is de deuren te sluiten. Maar dat zullen de liberalen wel niet bedoelen", aldus Van de Poele. Volgens hem proberen de liberalen „duidelijk het stakingsrecht en de invloed van de vakbonden te beper ken. Ik hoop niet dat het CVP (dp aan het ACV verwante grootste, christen democratische regeringspartij) hier aan steun gaat geven. Dat zou een zwaar conflict geven en zelfs de werkgevers in België willen momen teel geen oorlog met de vakbewe ging". Hago Nederland BV l Vestigingen te Amsterdam Rotterdam - Groningen-Almelo Apeldoorn - Eindhoven - Maastricht Heerlen. V.l.n.r Willy Brandt, Helmut Schmidt en Hans-Jochem Vogel. Door Hans Amesz) Als de vroegere Bondskanselier en huidige vice-voorzitter van de SPD, Helmut Schmidt, aanstaande zaterdag met een tenminste één uur durende rede de discussie over de middellange-afstandsraketten op het speciale partijcongres in Keulen opent, staat het uiteindelijke resultaat bij voorbaat vast. De overgrote meerderheid van de sociaal-democrati sche gedelegeerden zal. onafhankelijk van Schmidts betoog, tegen de stationering van nieuwe atoomraketten op Westduitse bodem stemmen. De meeste SPD-afdelingen hebben al enige tijd geleden besloten dat „in het licht van de huidige stand van zaken bij de ontwapeningsonder handelingen in Genëve" een uitvoe ring van het NAVO-dubbelbesluit achterwege moet blijven, teneinde de bewapeningsspiraal niet nog meer omhoog te draaien. Zoals par tijvoorzitter Willy Brandt en de SPD-ontwapeningsdeskundige Egon Bahr het uitdrukken: „In plaats van verder bewapenen moet v erder onderhandeld worden". Voor Helmut Schmidt betekent de houding van zijn partij over de vre- des-en veiligheidspolitiek ongetwij feld een bittere teleurstelling. Als geen ander heeft de man, die van 1974 tot 1982 de richtlijnen van de Duitse politiek bepaalde en in bin nen- en buitenland als „macher" gold, destijds zijn politieke lot als regeringschef met het NAVO-besluit van december 1979 verbonden. Op het Berlijnse congres in december van hetzelfde jaar zou de Bondskan selier zijn afgetreden als de SPD niet vóór dat besluit gestemd had. Later herhaalde hij dat dreigement en beide keren was het gevolg dat de partij, zij het soms met grote tegen zin, zich achter hem schaarde. Inmiddels is de politieke situatie in de Bondsrepubliek Duitsland veran derd. Op 1 oktober van het vorig jaar werd Schmidt via een motie van wantrouwen door de CDU-CSU en de vroegere liberale partner FDP ten val gebracht. Helmut Kohl werd Bondskanselier en de SPD ver dween in de oppositie. Helmut Schmidt besloot geen lijsttrekker meer te worden van de SPD voor de vervroegde verkiezingen van 6 maart. De ex-kanselier bleef welis waar lid van de Bondsdag en plaats vervanger van partijchef Brandt, maar het echte partijwerk week voor talloze voordrachten en lezingen in vooral het buitenland. Plaatsing Tijdens een van die activiteiten, kortgeleden in Singapore, maakte Schmidt een einde aan alle specula ties over de wezenlijke inhoud van zijn toespraak komende zaterdag op het SPD-congres. In het Verre Oos ten zei de vroegere kanselier, die ruim 12 maanden na zijn aftreden nog altijd wordt beschouwd als de meest sympathieke en vakbekwame Duitse politicus, dat als er op het laatste moment in Genëve geen compromis tot stand komt. het Wes ten moet beginnen met de plaatsing van de Amerikaanse middellange- afstandsraketten in Europa. Daardoor is de pikante situatie ont staan, dat Helmut Schmidt, die, toen hij Bondskanselier was. onop houdelijk geslotenheid van zijn partij verlangde, nu iu Keulen een minderheid van misschien 10 of iets meer procenten zal aanvoeren die nog achter het NAVO-dubbelbesluit staat. En daarmee is de koerscorrectie van de Westduitse sociaal-democratie ten opzichte van de vredes- en veilig heidspolitiek een feit. Helmut Schmidt heeft de slag verloren. Win naar is de bijna 70-jarige voorganger van Schmidt, partijvoorzitter Willy Brandt, die onlangs in de fractie meedeelde dat hij gedurende de jaren waarin de SPD regeringsve rantwoordelijkheid droeg alleen maar achter het NAVO-besluit was blijven staan uit loyaliteit met de sociaal-democratische regeringslei der Helmut Schmidt. Dat betekent, toegespitst, de politie ke en zeker ook persoonlijke con troverse tussen Brandt en Schmidt voor de toekomst van de SPD? Daarover verschillen velen van me ning. Diep dai In een hard gesprek onder vier ogen met Brandt bezwoer Schmidt het gevaar van een naar links afglijden van de partij in een uitzichtloze positie van politieke macht. Hij wees erop dat de SPD het risico loopt de weg van de Britse Labour- party op te gaan. die zich juist ook door de strijd om de bewapening in een diep dal heeft gestort. Achter zijn,, mene tekel" dook het spook van de partijsplitsing op, het ergste en historische trauma van de sociaaldemocratie, dat anders in moeilijke tijden steeds door de „gro te oude man van de SPD", ex- fractievoorzitter Herbert Wehner werd bezworen. De overgrote meerderheid van 4 partij, inclusief het bijna voltallig presidium waaronder fractievoonh ter Hans-Jochen Vogel, det: Schmidts somberheid met Men roept zich er o.a. op dat, zoals a vele opiniepeilingen blijkt, een da delijke meerderheid van de bev,> king de stationering van middelia ge afstandsraketten op Westduit* bodem hoe dan ook afwijst Voois ter Brandt wil het verwijt van opjw tunisme hier niet laten gelden. Vc.- gens hem hebben de relatief gita successen van de SPD bij de ds> staatverkiezingen in Bremen e Hessen aangetoond dat de pa.-; ook inzake de veiligheidspolitiek<j het juiste spoor zit. Voorwaarden De SPD dient nu de bevolking g loofwaardig uit te leggen waarom? haar.ja" tegen het NAVO-besir heeft veranderd in een„nee". InHs hington heeft Willy Brandt een an tal punten opgesomd dat vana SPD-oogpunt een „volledige vent dering in de politieke voorwaard® voor het besluit van het Westell)! bondgenootschap markeren Cs houden o.a. in dat de Amerika» het SALT-II-verdrag over ontwape ning niet hebben geratificeerd, dB Washington zijn strategische n pens heeft gemoderniseerd, de nr; tronenbom en nieuwe chemisch wapens heeft geproduceerd, dat 4 Sowjet-Unie gelijksoortige zake heeft gedaan. De regeringspartijen in de Bonds» publiek hebben luid en veel kriliti uitgeoefend op de SPD. De si democraten zijn bijvoorbeeld d gens de liberale minister van bultfl landse zaken, Genscher, druk beai de eenheid van het westelijk boet genootschap te ondermijnen (Ji vensgevaarlijk"). Daarbij doet bet paradoxale feit zich voor dat Hd mut Schmidt door de CDU-CSU 8 FDP als kroongetuige, als van het dubbelbesluit", wordt opp J voerd. Maar dat plezier wil de vree gere bondskanselier zijn opvolgt niet gunnen. Schmidt zal zaterdag vooral de» gering-Kohl genadeloos door 4 mangel halen: „Die heeft hu plicht niet gedaan". Hij verwij Kohl dat deze zowel in Washing!* als in Moskou veel te weinig httt ondernomen om de supermachlo tot een compromis in Geneven dwingen. Dat in ieder geval n" de SPD-gedelegecrden hun vroege j" re bondskanselier in dank afnenxi De benoeming van enkele nieuwe bisschopen in Nederland en de dood van Mgr. Zwartkruis van Haarlem hebben de gemoederen van veel katholie ken in Nederland erg in beroering gebracht. Vooral het feit dat Mgr. Zwartkruis zo plotseling overleed nadat hij vernomen had dat Rome een opvolger voor hem benoemd had, heeft veel tot deze beroe ring bijgedragen. Of dit laatste terecht is, weet ik niet. Wel is duidelijk dat de berichtgeving hierover soms sensationele vormen aannam. En spelen op het gevoel van de mensen is niet eerlijk en boven dien gevaarlijk. Nu er een zekere rust is weerge keerd, lijkt het mij juist nog eens kritisch op deze zaak terug te komen. Het onbehagen over de manier, waarop deze nieuwe bisschoppen in Neder land 'gedropt' zijn, is bij mij en naar ik aanneem bij veel meelevende katholieken in Nederland, niet weggenomen. Al eeuwen lang bestaat in de kerk het gezegde: qui tacet. sentire, videtur, wie zijgt, schijnt toe te stemmen, De grote zwijgers rond deze benoemingen zijn de Nederlandse bisschoppen. Moeten we er dus vanuit gaan dat zij hiermee hebben ingestemd'5 Ik hoop dat zij alsnog de moed hebben ons duidelijk te maken, welk standpunt zij ingenomen hebben en hoe zij in de toekomst denken te handelen want alles wijst erop dat ons nog meer van dergelijke verrassin gen boven het hoofd hangen voordat de paus in 1985 Nederland komt bezoeken Ontevredenheid Er zou misschien niet eens zoveel reden zijn tot ontevredenheid over de gang van zaken rond de benoeming van de laatste bisschoppen, als niet onze eigen bisschoppen en met name bisschop Emst van Breda, overigens tot grote vreugde van de meeste katholieken, de gelovigen op een geheel nieuw spoor hadden gezet. Het feit immers dat de afzonderlijke bisdommen hun eigen kandidaten aan Rome mogen voordragen, is niet meer dan een privélege. Dat Rome zich daar met meer aan stoort, is wel verve lend. maar dat hoeft op zich nog geen drama te zijn. De zaak komt echter fundamenteel anders te liggen, wanneer de eigen bisschoppen een beleid ontwikke len, waarbij de gelovigen niet alleen als volwassen mensen worden beschouwd maar ook worden ge vraagd aan de opbouw van hun geloofsgemeenschap hun eigen bijdrage te leveren. Met name bisschop Emst van Breda wijst er voortdurend op dat het gaat over gezamenlijk gedragen verantwoordelijkheid. Bisschop en gelovigen vormen samen de plaatselijke kerk, waarbij het duidelijk is dat de verantwoorde lijkheden verschillend zijn omdat ook de ambten verschillend zijn. Vanaf het moment echter dat er op mij een beroep wordt gedaan medeverantwoordelijk heid te dragen voor deze plaatselijke kerk, mag ik ook verwachten dat er een structuur bestaat, waar binnen ik deze medeverantwoordelijkheid vorm kan geven, een overlegorgaan dus, waaraan de leiding van een bisdom niet achteloos voorbij kan gaan, wil ze tenminste waar maken wat ze voortdurend met de mond belijdt. Keuze Men mag aannemen dat ook de Nederlandse bis schippon zich goed gerealiseerd zullen hebben dat deze nieuwe wijze van kerk-zijn met alleen zeer goed aansluit bij onze moderne opvattingen over het inrichten van onze samenleving, maar ook dat deze opvatting min of meer haaks staat op de hiërarchi sche structuur van de kerk, zoals die eeuwenlang bestaan heeft en in feite nog steeds door Rome wordt voorgestaan. Met andere woorden, de Nederlandse bisschoppen hadden kunnen weten en moeten weten dat deze handelwijze vroeg of laat de nodige conflic ten zou oproepen Het uur der waarheid lijkt zo zachtjes aan te zijn aangebroken. Het komt dus ongeveer hierop neer moet ik vanuit een min of meer gedemocratiseerde plaatselijke kerk. aanvaarden dat iemand anders boven mij en buiten mij om de dienst van de leiding gaat uitmaken, want dat is toch de inhoud van het bisschoDsambt? Het ligt voor de hand dat je in iedere vorm van samenleving, dus-ook in de kerkelijke samenleving, aan bepaalde mensen je vertrouwen schenkt, in de hoop dat zij het hun toevertrouwde ambt zullen uitoefenen volgens de verwachtingen die in zo'n samenleving bestaan. Dat vertrouwen en dus ook de bereidheid tot constructie ve medewerking zal des te groter zijn, naarmate het besef aanwezig is dat deze nieuwe ambtsdrager, in ons geval de bisschop, ook uit deze samenleving voortkomt. Tegen deze achtergrond kun je alleen maar vaststellen dat de handelwijze van Rome bij de laatste benoemingen een grote aanfluiting is geweest van de alleszins redelijke verwachtingen die er in de Nederlandse kerkprovincie leefden. Chantage Het zijn natuurlijk vooral de Nederlandse bisschop pen. die door het beleid van Rome knel zijn komen te zitten. Niet alleen door aan de voordrachten van stemmen uil de kerken de kandidaten, die vanuit Nederland aan Rome kenbaar waren gemaakt, voorbij te gaan. maar vooral door bisschoppen 'van elders' te benoemen, DcClPCflOOt die loch echt niet als de representanten van de mentaliteit van de Nederlandse kerkprovincie kun nen worden beschouwd, heelt Rome in feite het beleid van de Nederlandse bisschoppen gedesa voueerd. Maai- geldt dat als excuus voor hun stilzwijgen? Stemmen zij dus toch in? Is er dan een alternatief? Het lijkt er sterk op dat de angst bij de bisschoppen sinds de bijzondere synode van 1980 met de paus en flink in zit Is het begnp 'eenheid' dan zo'n tover woord dat met een beroep daarop maar alles gedaan kan worden en alles geslikt moet worden15 Wanneer zal een Nederlandse bisschop voor het eerst zijn officieel protest laten hóren? Wordt het niet hoog tijd dat de begrippen wereldkerk en eenheid eens ter discussie worden gesteld? Gaat het daarbij werkelijk om een geloofsgegeven dat ten koste van alles behouden moet blijven of is het alleen mar een juridische constructie? Je kunt je bijvoorbeeld de vraag stellen of een levendige geloof in de eenheid van de kerk als een wezenlijk kenmerk van de kerk van Christus niet in staat moet zijn om een dergelijke conflict aan te gaan. Anders gezegd: laat het maar eens gebeuren dat de Nederlandse kerkprovincie of een Nederlandse bisschop als hoofd van een afzon derlijke bisdom aan Rome laat weten dat hier een grens bereikt is die niet overschreden mag worden. Een conflictsituatie kan ook verhelderend werken en hoeft niet per se negatief te zijn! Terecht zijn in zon situatie aller ogen op de bisschop pen gericht Wat zal er gebeuren? Gaat er iets gebeuren? Overal heerst er teleurstelling, is men kwaad, uit zijn ongenoegen tegenover 'gelijken' maar hoe hoger je komt op de kerkelijke ladder, des te stiller wordt het en helemaal bovenaan wordt er gezwegen. Natuurlijk is de positie, waarin onze bisschoppen momenteel verkeren, niet te beneiden. deze waarden met voeten worden getreden? D:: stilzwijgend aanvaarden betekent toch ook je zei.' I daaraan medeplichtig maken. Betrekkelijkheid Ik denk dat de bisschoppen er goed aan doen om hun problemen, die ik niet wil onderschatten, niet in eigen boezem te bewaren. Anders zullen ze zich waarschijnlijk nog verder van hun basis verwijderen dan tot nu toe het geval is. Wat blijft er nog van hun geloofwaardigheid over, wanneer ze enerzijds (en terecht) een voortdurend beroep doen op medewer king aan de opbouw van een rechtvaardiger samen leving. wanneer ze te pas en te onpas erop wijzen dat geloof en sociale rechtvaardigheid niet te scheiden zijn. wanneer ze de gelovigen wijzen op het persoon lijk geweten als laatste beslissende instantie, en tegelijkertijd aanvaarden dat binnen de eigen kerk Het gevaar is altijd aanwezig dat we de dingen 1 verabsoluteren. We moeten goed beseffen dat ook de L kerk. precies zoals de burgerlijke samenleving mid- den in de geschiedenis staat en dus aan verandering Mj onderhevig is. En veranderingen moeten toch ergens F beginnen, ook veranderingen in de structuren. Struc- II turen behoren beslist niet tot het wezen van de II geloofsgemeenschap. Onderlinge verbondenheid I hoeft toch ook niet zover te gaan dat de ene H geloofsgemeenschap voor de andere uitmaakt, wat daar wel of niet kan. Het wordt tijd dat er weer eens I gewezen wordt op de bisschoppelijke collegialiteit I die tijdens hete 2e Vaticaans Concilie begon Ie groeien, maar sindsdien door Romeinse instanties I weer vakkundig de nek is omgedraaid. Er zullen dus J op bepaalde ogenblikken duidelijke keuzes gemaakt moeten worden. Het voortdurend blijven schipperen heeft in de kerk van Nederland al voldoende onheil aangericht, Wat dit betreft heb ik veel waardering voor bisschop Ernst, die als voorzitter van fa* Christi uiteindelijk toch een duidelijk standpunt, heeft ingenomen met batrekking tot de kernbewap» ning. Daaruit blijkt dat het toch mogelijk moet zijn tegen de stroom op te roeien. Maar ook de bisschop moet het besef hebben dat hij het niet alleen hoeft te doen. De bereidheid hm daarin te steunen is bij de basis waarschijnlijk groter dan zo op het eerste gezicht het geval lijkt k zijn. Ook een bisschop hoeft niet bang te zijn zijn gelovigen deelgenoot te maken van zijn elf*1 zorgen. Het zou voor hem, juist bij dergelijk' moeilijke beslissingen, een geweldige steun in de rug kunnen zijn. Dr. G. H. BuijSiff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 4