ewoon een mens Centrale stichting GEESTELIJK GEHANDICAPT KIND LAA T JE NOOIT LOS... 'AAN CONFRONTATIES EN BOTSINGEN HEB JE NIKS' PZC/streek TERNEUZEN KOOPT EEN ROLLS EN WEET NIKS VAN HET VERBRUIK )e vooroordelen. De één zegt: ach gut, wat zielig. De ander noemt ze ronduit gek, gestoord en loopt met afgrijzen liever een straatje om dan er eentje tegen te komen. „Natuurlijk", {t de vader, „een geestelijk gehandicapt kind laat je nooit los. Het beïnvloedt je hele ninsleven, je moet rekening houden met veel extra's, je loopt constant te denken hoe je dat ind in zijn wereldje kunt bereiken. Maar is dat nu eigenlijk wel zo uniek? In feite is dat kind iet anders dan enig ander kind. Ook dat drukt een stempel op het gezin. Hoe dan ook". I broertje van Kees is idioot, e kind nu toch mee. De leidster die in ouders van geestelijk gehandicapte term voor een zware vorm van gezelschap vertelt dat ze werkt in een kinderen zijn van groot belang Ook Jmnmgheid. Het valt Kees al lang inrichting voor geestelijk gehandicap- bij die groep heerst er nog veel onwe- mp0r rm dm Rn<= alleen masr ten imjgt als een reactie dat dat tendheid. De expositie geeft dan ook eigenlijk toch niet kan. Alsof er be- een antwoord op de vraag wat moet ik M) er eigenlijk toch wel een beetje smettingsgevaar heerst. met mijn kmd en wie helpt me daar- ■cmd uitziet. Die twee zijn aan Toegegeven, het beeld is wat over- bij". nar eewaaed. spelen met elkaar, trokken. „Maar", zeggen Marianne 'Gewoon een mens' is opgezet met Basting en Paul Geilleit van het ROZ, foto's en teksten over de verschillende „de maatschappij is niet meer gewend voorzieningen in Zeeuwsch-Vlaande- aan de aanwezigheid van gehandicap- ren. Het ROZ kreeg bij de voorberei- te kinderen. Ze zijn tenslotte de afge- dingen hulp van de fotograaf Cor de lopen jaren uit het dagelijkse leven Boer, de graficus W Boehlé en de weggehouden. Nu de gang terug naar voorlichter Pol Puype. Aan het pro- de maatschappij is ingezet, blijkt dat ject is voorts gekoppeld enkele voor een grote groep nog nooit met gehan- stellingen van de film 'Kind voor dicapten is geconfronteerd. En dan Altijd' van Jan Vrijman en Ton maakt onbekend onbemind en ont- Vriends. ■took Bas, geestelijk gehandicapt staan er vooroordelen. Maar die zijn Zeeuwsch-Vlaanderen beschikt anno e.?.1S„t?.P„1!a,tf nu Juist nereens °P gebaseerd". 1983 over een uitgebreid voorzienin- gennet voor geestelijk gehandicapten. CjCWOOH mens Slechts enkele inrichtingen zijn ech ter bij een breder publiek bekend: De aar gewaagd, spelen met elkaar, elkaar. urde vriendjes van Kees schrikken het apezuur als ze die eerste keer hem thuis komen spelen en Bas in opwinding enkele kreten bezigt, ir de volgende keer is de schrik al minder en als ze voor de zoveelste Kees over de vloer komen, ook Bas hen eigenlijk niet meer |f of geval, waarvan de maatschap- moet worden gevrijwaard omdat sg zijn. Gewoon een mens. Dat is vi tl- ÜCI UÏJ CC1I U1CUC1 UUU11CI1 UC1VC11U. JJC titel van eer, tentoonstelling Bant de geestelijk gehandicapte is sterre bijvoorbeeld in Clinge waar 255 timkzlnnlgheid en over de ver- geen type of geval, maar gewoon zwakzinnigen wonen en uiteraard het Silende types voorzieningen op het mens. Een mens met net als ieder ::ed van de zwakzinnigenzorg in ander de verdrietjes, de angsten, de nwsch-Vlaanderen De expositie, dromen en de vreugden. Vanuit die project van het Regionaal Over- doelstelling verwacht het ROZ veel ptgaan Zwakzinnigenzorg (ROZ), van de tentoonstelling 'Gewoon een Men met 30 november te zien in de mens'. Basting en Geilleit: „De expo- iian het Temeuzense stadhuis. sitie is een prachtig en nuttig instru- rtemeester C. Ockeloen van Ter- ment om de geestelijk gehandicapte medemens eens in het brandpunt van Dan de belangstelling te plaatsen. De voorbereidingen hebben anderhalf jaar in beslag genomen en als ROZ «brief ls bestemd voor de lessen hebben we deze kans destijds met ischappijleer op de middelbare beide handen aangegrepen. Want de i.en in Zeeuwsch-Vlaanderen. Er maatschappij moet open staan voor Wr dat leerpakket over geestelijk gehandicapten. Weg met die vooroor- -dicapten nu al een overstelpen- delen, maar toewerken naar een men- xiangstelling. Overigens: de expo- taliteitsverandering. En daarbij is doet nat Terneuzen tal van ande- deze expositie en het lespakket een Kuws-Vlaamse plaatsen aan. belangrijk instrument om de publie- die vooroordelen. De geestelijk ke opinie in goede zin te beinvloe- «ndicapte mens wordt meewarig den". Bestaard. De ouders die hun zwak- Maar de tentoonstelling richt zich niet alleen op de groep onwetenden. .Natuurlijk ligt er een belangrijke sociale werkvoorziening^!.....,, ijethon met werkplaatsen in Hulst, Terneu zen en Ooslburg Bij de sociale werk plaats werken 135 verstandelijk ge handicapten. Maar in de regio zijn al mogelijkheden voor de opvang van geestelijk gehan dicapte kinderen vanaf drie jaar. Het kinderdagverblijf 'De Tjasker' in Zaamslag is daarvan een voorbeeld. Verder zijn er gezinsvervangende te huizen. dagverblijven voor ouderen, scholen voor zeer moeilijk lerende kinderen. Zowel tentoonstelling als brochure gaan daar grondig op in Een citaat, uit die brochure. „Laat de Zeeuws-Vlaamse gemeenschap een gemeenschap zijn waar de geestelijk gehandicapte ook een plaats heeft. Elke samenleving is immers herken baar een de wijze waarop zij zorg draagt voor haar zorggroepen". Het is kort samengevat dé doelstelling an het Regionaal Overlegorgaan Zwak zinnigenzorg, waarin sinds 1981 alle instellingen samenwerken met als doel activiteiten op elkaar af te stem- Want uiteindelijk Wanneer u er in slaagt uio eigen, aardige gezicht even eigenaardig te vinden als het eigen, aardige gezicht van de geestelijk ge handicapten ja dan, dan. an opent de tentoonstelling van- e (vrijdag) om 15.00 ft ook de brochure en lesbrief soon een mens' gepresenteerd. -? kind meetronen naar een win- sn restaurant kunnen in negen He tien gevallen rekenen op ver- taak in het informeren van mensen «de blikken wie neemt zo'n die van niets weten. Maar ook de De bejubelde overwinning van het Oranje-elftal op de Spanjaarden ging tot zijn woede volledig aan hem voorbij. Woensdagavond praatte districtsbestuurder Theo Jacobs van de vakbond van ambtenaren en trendvolgers ABVA KABO met medewerkers van de Temeuzense Centrale Stichting voor Sociaal Cultureel Werk en een delegatie van het gemeentebestuur over hel plan om de stichting na 1985 geleidelijk aan te vervangen door een net van zelfstandige buurthuizen en een Bureau voor Sociaal Cultureel Werk Deze operatie raakt niet alleen de zeshonderd vrijwilli gers uit het club- en buurthuiswerk en hel aanzienlijk grotere aantal Temeuzenaren dal er gebruik van maakt maar vooral ook de 26 personeelsleden van de stichting: tien beroepskrachten, elf medewerkers van de huishoudelijke dienst, drie man/vrouw van de administratie, één staffunctionaris en directeur Henk van den Berg, die vorige week, op een hoorzitting in het stadhuis, verbitterd vaststelde na dertig jaar 'als oud vuil' aan de dijk te worden gezet De ontiverp-deelnota club- en buurthuiswerk geeft geen duidelijkheid over de wachtgelden van ontslagen personeelsleden, in totaal een bedrag van 1.7 miljoen Daarover unlsselde Jacobs woensdag m de éérste plaats van gedachten met de opstellers van het stuk. 'Oriënterend' en ingeklemd tussen andere betrokke nen. die de afgelopen weken hun mening mochten geven Op deze pagina en ter afronding van het drieluik over het benarde welzijnswerk in de jaren tachtig verkent hij het terrein. Eerder verschenen er vraaggesprekken met wethou der van welzijnszaken Johan van Rooijen („De mensen zijn zeer wel in staat om hun doen en laten te regelen", PZC van vrijdag 14 oktoberen voorzitter ad interim van de Centrale Stichting Frans Schoot („Ik haak straks als eerste af", PZC van vrijdag 4 november.) De districtsbestuurder die grijs van vermoeidheid van de ene ambtenaren-brandhaard naar de volgende jaagt hééft het alle maal al eens meegemaakt. Dat was in. Goes, waar de raad in sneltrein vaart een vrijwilligerscentrale ontmantelde. „Dat begon óók met een notaatje". herinnert zich Theo Jacobs. „En toen kwam het besluit van de gemeenteraad en pas daarna ging men zich beraden over de financiéle consequenties. Daar wordt nu nog gesoebat over de financiële afwikkeling Als het in Terneuzen niet goed wordt geregeld, voorzien we hier óók moeilijkheden. De ABVA KABO kan de Centrale Stichting namens haar leden aansprakelijk stellen voor het niet nakomen van haar financiéle verplichtingen en er kunnen, met hulp van de rechtskundige dienst van de FNV. eventuele vorderingen worden ingesteld. Maar dan is de situatie van de stichting zódanig, dat men niet aan die verplichtingen kan voldoen. En dan moet je tóch weer naar de gemeente. Je bent in deze zaak gehouden aan het burgerlijk wetboek en de cao voor het welzijnswerk. Blijft Terneuzen weigeren om op te komen voor de financiële consequenties, dan rest je nog één mogelijkheid: een AROB-procedure. Dat zal dan moeten worden bekeken in samenspraak met de werkgeversvereniging. Gelukkig zitten wij samen meestal op één lijn. Je hebt tenslotte dezelfde belangen'' De gemeente Terneuzen heeft zich mensen die hun schouder eronder in het vooroverleg met een aantal zetten En dat wordt natuurlijk vol- belanghebbenden waaronder dus ledig afgebroken ook de bonden tot dusver stipt volgens het boekje gedragen. Ja cobs mag dan grimmig oppe ren dat het horen van de werkne mersvertegenwoordigers uitgere kend moest samenvallen met die belangrijke voetbalwedstrijd („mis schien in de hoop dat we zouden afzeggen: een doordenkertje"), for meel valt niemand iets te verwijten. Over de nota vooraf toegestuurd zegt hij: „Hij is vrij afstandelijk geschreven. Het is in feite 't zelfde als met de regeringspartijen. Je moet vaststellen dat een aantal top-ambtenaren iets uitwerkt zon der dat ze voldoende voeling heb ben met de praktijk. Je kunt ook zeggen b en w willen dat de ge meenteraad de hoofdlijnen vast stelt van het beleid, dat de komen de periode moet worden gevoerd. Maar ik denk, dat de gemeenteraad die belangen met kan afwegen, als ze geen inzicht heeft in de conse quenties. En dat ontbreekt". Hij verduidelijk: ..De operatie kost met alleen beroepskrachten hun baan, maar ook mensen die toeleverende diensten verrichten voor de stich ting in zijn totaliteit. Ik vind dus. dat men de dingen, die eventueel kunnen voortvloeien uit het beleid dat men wenst, vooraf op papier moet zetten. En dat men exact aangeeft wat de consequenties zijn. Je kimt het één met los zien van het andere. Je kunt niet zeggen: we gaan een rolls royce kopen en kij ken daarna wel eens, hoeveel benzi ne hij verbruikt. Als je dat door trekt. zou je kunnen zeggen: men heeft een auto gekocht, die met 1 op 16 maar 50 op 1 loopt. Als ABVA KABO hebben we. landelijk gezien, nog al eens de ervaring dat het particulier initiatief met in staat is om besturen behoorlijk te beman nen. Je bent afhankelijk van de Kabinetsbeleid In een discussienota over het ar beidsvoorwaardenbeleid voor 1984 rekende de ABVA/KABO voor dat de plannen van het kabinet Lub bers de komende jaren minstens 117.000 banen kosten in sectoren als gezondheidszorg en welzijn en bij rijk en gemeenten. Theo Jacobs: „Aanzienlijk méér mensen dan op dit moment zullen afhankelijk zijn van voorzieningen, die plaatselijk moeten worden getroffen. Mensen komen zonder iverk te zitten, zijn thuis uitgehobby'd en geklust maar moeten tóch worden beziggehou den In welke vorm dan ook. Dan kun je niet werken met een vrijwil- Theo Jacobs (ABVA KABO, „Niet soebatten om een paar gulden lïgersplan. Dan kun je niet zeggen: je mag met behoud van uitkering gaan werken. Want dat betekent toch en dat is ook het gevaarlijke van de zaak dat je op een gege ven moment mensen met een uitke ring gaat inzetten voor werkzaam heden, die normaal in loondienst zouden moeten worden verricht. En dat dreigt hier ook Dat kun je niet nemen. Dat kun je ook als vakbeweging niet maken". Inspraak en eventuele beroepspro cedures ten spijt verwacht de dis trictsbestuurder niet dat de kansen in Terneuzen nog kunnen worden gekeerd. Gelaten: „Als je naar de politieke samenstelling van de raad kijkt, de meerderheid van rechts, dan denk ik dat dat plan wel door gedrukt wordt. Wat dat betreft heb ben we natuurlijk genoeg ervaring met rechts. Ziende blind en horende doof. Géén gevoel voor de gevolgen m de maatschappij De gemeente wil alles binnen drie maanden gere geld hebben. Als je een gemeente raad hebt, die het zaakje klakkeloos slikt, dan is het gevaar aanwezig dat het vrij snel beklonken wordt. Maar als je te maken hebt met mensen, die hun verantwoordelijk heid kunnen dragen, bereid zijn om een aantal zaken zorgvuldig tegen elkaar af te wegen en ook bereid zijn om een stukje redelijkheid in hun opstelling te betrachten en niet klakkeloos een ander beleid door te voeren zonder in te gaan op de consequenties, dón mag je verwach ten dat het wat langer gaat duren En dat er nog ruimte is voor eer stukje inspraak met een behoorlijke beïnvloeding van de besluitvor ming". Over de rol van de politiek: „In eer tijd van bezuinigingen moet óók de politiek een aantal stappen terug doen. En dat betekent, dat ze in onze opvattingen moet zorgen voor het handhaven van de bestaande voorzieningen en dan pas moet den ken aan nieuw beleid Dat zal een afweging moeten zijn. Maar de poli tiek is daartoe niet graag bereid. Men probeert in de meeste gevallen tóch nog om voor de burger wat aardige dingen te bereiken En dat gaat ten koste van eigen mensen. Als het aan ons lag. deden we woensdag zaken met de gemeente. Zeggen laten we een hele duidelijke afspraak maken dat u bereid bent de financiéle consequenties voor de betrokkenen volledig te aanvaar den. En dat we dan met hoeven te soebatten over een paar gulden". Bob Lagaaij Foto: Camile Schelstraete Hij weegt zijn woorden zorgvuldig af. „Ik koester geen al te hoge verwachtingen. Eerst een beetje goodwill kweken, wat begrip vragen. Confrontaties en botsingen, daar heb je niks aan". Mente Zwaving werd vorige maand bij de Westzeeuwsvlaamse waterschapsverkiezingen voor de categorie huishoudelijke ver- vuileis tot hoofdingeland gekozen. Dankzij het reststemmen- stelsel. dat wel. Met de jonge leraar uit Groede krijgt het Vrije van Sluis voor het eerst een met uit de boerenstand afkomstige vertegenwoordiger in de algemene vergadering De nieuwko mer is zich terdege bewust van zijn minderheidspositie. Als eenling in de 64 hoofdingelanden tellende vergadering van het Vrije zal hij alle zeilen bij moeten zetten om gehoord te worden Met hard geschreeuw zou dat wel lukken Maar dat is nu net niet zijn bedoeling. Het lijkt een weinig benijdenswaardige startpositie. Voor de verkiezingen profileerde Zwaving zich als iemand die onder meer de verdere democratisering van het waterschap een zwaarder accent wil geven. Hij zegt ..Aan mijn deelname aan de verkiezingen ligt een zekere onvrede ten grondslag. Ik vind bijvoorbeeld dat het schap best wat mededeelzamer mag zijn over een aantal zaken. Het reilen en zeilen van zo'n organisatie Mente Zwaving: „Verandering zonder botsingen.. is belangrijk genoeg om daar de mensen in te kennen Dat is ln het belang van ons allemaal". Dat het waterschap nog niet erg leeft bij de bevolking ls voor Zwaving duidelijk aantoonbaar. De opkomst bij de verkiezin gen schommelt meestal tussen de tien en twintig procent. Door een grotere openheid zou dat kunnen verbeteren, meent Zwaving. Ook de hoofdingelanden zelf zijn volgens hem soms de dupe van een te voortvarend waterschapsbestuur. Hij wijst in dit verband op de verkoop van een stukje grond bij Cadzand aan een exploitatiemaatschappij: „Voordat de vergadering zich had kunnen uitspreken waren er al zoveel toezeggingen gedaan, dat de beslissing in feite al genomen was. Nu-ligt dat stukje grond toevallig vlakbij de grootste kolonie boomkikkers van West-Europa. Eigenlijk zou je dan toch in de bres moeten springen" Natiiurbelang Met dat laatste voorbeeld stipt de nieuwbakken hoofdinge land een tweede punt uit zijn verkiezingsprogram aan: het natuurbelang. Het waterschap heeft een duidelijke taak ten aanzien van natuur en milieu. „Neem nu een duin. Die heeft behalve een zeewerende functie ook nog veel betekenis voor het natuurwetenschappelijk onderzoek en de recreatie. Die laatste aspec ten worden nogal eens vergeten, en daar zou ik juist meer aandacht voor willen vragen", aldus Zwaving. Hij zegt het voorzichtig De verhitte discussies tussen natuur liefhebbers en boeren zijn hem kennelijk niet ontgaan. Diplo matiek voegt hij er dan ook aan toe. dat de boeren uiteraard een enorm belang bij het waterschap hebben. De waterhuishouding heeft rechtstreeks met hun broodwinning te maken. Toch hoopt Zwaving dat de belangentegenstelling tussen agrariërs en andere groepen afgezwakt kan worden. Het waterschap heelt nu eenmaal grote invloed op het land schapsbeheer. Vergeleken met vroeger hebben de werkzaamhe den van het Vrije van Sluis veel meer raakvlakken gekregen met de met-agrarische wereld, De hele samenleving is erbij betrokken. Een frequenter en diepgaander overleg met de gemeente is volgens de Groedenaar dan ook een noodzakelijke ontwikkeling ..Goede samenwerking is een vereiste, want een op zich kleine verandering aan de kust kan de hele gemeentelij ke recreatie-nota beinvloeden. Daar heb je gewoon mee te maken". De nog niet officieel geïnstalleerde hoofdingeland heeft een zittingsperiode van zes jaar voor de boeg. Op de vraag of hij niet bang is om 1989 gefrustreerd af te zwaaien, antwoordt hij ontkennend: „Ik wil graag constructief meepraten en meeden ken. De eerste tijd zal ik benutten om te kijken hoe het waterschap in elkaar zit Ik hoop wel dat ik daarna nuttig werk kan doen". Jan van Damme.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 35