Mosselhandel doet beroep op buitenlandse aanvoer Beperking van loonkosten noodzaak voor een gezonde bedrijfsvoering Neckermann halveert werktijd voor 100 van de 400 medewerkers PZC/ provincie Onderzoeknaar'zwarte'honden in Valkenisse ÏÏSGEWICHT ZEEUWSE MOSSELEN DAALT m \- Tentoonstelling over trekpaarden in streekmuseum te IJzendijke POSTORDERBOND GA A T IN HOGER BEROEP hedendaagse sieraden i I Politie Inbrekers DIRECTEUR PECHINEY IN GOES: lovooy mode VRIJDAG 18 NOVEMBER 1983 15 gOUDEKERKE - Het college van b en w van Valkenisse heeft besloten een «iderzoek in te stellen naar de hondebezitters in de gemeente, die geen jondenbelasting betalen, in navolging van een soortgelijke actie in Kapelle. Burgemeester S, Francke van Valkenisse zei dit donderdagavond tijdens de nadsvergadering in het gemeentehuis te Koudekcrke, in zijn antwoord op vtjgen van VVD-raadslid P. Lamperl over het aantal 'zwarte' honden in de pmeente. Beheer Lampert kwam op zyn vraag naar aanleiding van het voorstel van b en torn de hondenbelasting in 1984 voor elke eerste hond te verhogen van 63 tot Beulden en voor elke volgende hond van 108 tot 118 gulden per jaar. Hij sprak ip uit, dat een dergelijk onderzoek wat extra geld zou opleveren jirgemeester Francke antwoordde, dat dit in ieder geval wel zo is geweest in Sapeile. waar door het onderzoek veel 'zwarte' honden 'tevoorschijn' zijn ïfcomen. Raadslid mevrouw L Jakobsen-Huibregtse (PvdA-PPRi stelde voor de meeropbrengst, als gevolg van de belastingverhoging, te gebruiken om iets te doen tegen de vervuiling door honden. Zy dacht daarbij aan het gratis of goedkoper ter beschikking stellen van materiaal aan hondeneigenaren, zodat die zelf de 'rommel' kunnen opruimen. Raadslid J. W de Regt iVVD) zei evenals mevrouw Jakobsen-Huibregtse de verhoging van de hondenbelasting nogal drastisch te vinden, maar de meeropbrengst niet te willen gebruiken om daarmee schepjes of ander materiaal ter beschikking te stellen. Hij zei liever wat meer toezicht te willen zien. Burgemeester Francke erkende, dat de vervuiling inderdaad een van de motieven is geweest voor het college om de hondenbelasting te verhogen. „Als de hondenbezitters laten zien dat er geen sprake meer is van vervuiling, dan is dat argument voor een verhoging van deze belasting ons ontnomen", stelde hij. YERSEKE Een aantal Yersekse mosselhandelaren is overgestapt op de aankoop van Deense en Duitse mosselen. Dat heeft vooral te maken met het feit dat het zogenaamde visgewicht in de Zeeuwse mosselen de laatste tijd sterk terugloopt. Normaal bevat een mosselschelp ongeveer 30 procent vis, maar het gemiddelde ligt momenteel rond de 20 procent. Dit visgewicht wordt bepaald in de mosselmijn te Yerseke waar steekproefgewijs partijen mosselen worden gewogen en bekeken hoeveel kilogram vis (mosselen zonder schelp) er in zit. Volgens L. Lucas van het mosselkan- Bergen op Zoom loopt het régewicht ieder jaar in november wel n terug, maar de laatste tijd gaat W nogal hard. Vandaar dat volgens an buitenlandse mosselen zijn aan kocht. Volgens Lucas ligt het visge- raht gewoonlijk in november onge- «r op 25 procent, maar nu is het fcger. Toch loopt het volgens hem nog net zo'n vaart. Hij voegt er ook aan we dat het eerder in het seizoen al is voorgekomen dat er buitenlandse mosselen zijn aangekocht, omdat de van de handel zo groot was dat sn tekort in de aanvoer dreigde. Ook sosselhandelaar J. Barbé vertelde desgevraagd van de zomer Deense uosselen te hebben ingevoerd, maar dit was juist weer uit cijfers over het buitenlandse aandeel in de markt bekend zijn, maar enkele weken gele- was er 100.000 mosselton geïm porteerd tegen een aanvoer van SO.OOO mosselton uit Nederland (Een josselton is 100 kilogram). niet goed genoeg van kwaliteit zijn. pen van het visgew icht wordt nog in Het stukstal moet aan een minimum het duister getast, voldoen (een bepaald aantal mosse- Ook R, Dijkema. medewerker van het len bij een bepaald gewicht) en er rijksinstituut voor visserij-onderzoek moet minstens 16 procent vis inzit- weet het niet. Dijkema wijst er op dat ten. Over de oorzaak van het teruglo- het een volkomen natuurlijk proces is 1,1 en er hestaan vermoedens dat het te maken heeft met het voedsel in het water. „Maar zelfs als we er achter komen wat het is, zal er toch niet veel aan te doen zijn, omdat het een gevolg is van natuurlijke omstandigheden". Overigens verloopt de afzet van de mosselen goed. Vooral in de binnen landse markt zit een duidelijk stijgen de lijn. Vorig jaar werd er in Neder land 60.000 mosselton verkocht en dat was al een stijging ten opzichter van het jaar daarvoor Op dit moment (en het seizoen is nog met ten eind) is de afzet 68 000 mosselton. Bij de vijf mosselmleggerijen is vorig jaar 78.000 mosselton verwerkt en dat is dit jaar aanzienlijk meer. namelijk 136.000 mosselton tot nu toe Wat de buitenlandse markt betreft kon Lucas geen actuele cijfers geven, omdat de gegevens daarvan als ge volg van de ambtenarenacties ont breken. Hij had echter de verwach ting dat dat op hetzelfde niveau als vorig jaar lag. ADVERTENTIE Afgekeurd Dt buitenlandse mosselen komen Kt vrachtwagens in Yerseke aan. Dur worden ze gecontroleerd op waliteit en gewicht. Mosselhande- M. Scheele licht toe dat er nogal i partijen buitenlandse mosselen lijn die worden afgekeurd, omdat ze Concert in kapel van Hoogelande EOOGELANDE - In de kapel van fat-Maarten in Hoogelande wordt rcdag 20 november een concert ge- rnsr. door het Maarten Altcna Kwar Sr. Dit viertal zal composities en rprovisaties ten gehore brengen van faopese en Afro-Amerikaanse mu st De aanvang van het concert is 14 KT 30. Trekpaardenveiling in IJzendijke. IJZENDIJKE Half december wordt een begin gemaakt met het inrichten van de tentoonstelling 'Over en rond het trekpaard', die vanaf zaterdag 14 januari te zien is in het streekmuseum 'W'est-Zeeuwsch- Vlaanderen Presenteert' te IJzendijke. Zover bekend is het de eerste tentoonstelling over de trekpaardfokkerij ooit in Nederland gehouden. Van de opening op 14 januari wil het museumbestuur een grote 'happening' maken. Het openingsgebeuren begint 's middags om 14.00 uur met een kranslegging bij het museum, waar na de genodigden onder aanvoering van de showdrumband 'Jeugdbe- lang' en de muziekvereniging 'Ge duld Overwint' een rondgang ma ken door IJzendijke. In de stoet rijdt ook de menwagen van het museum mee. die getrokken wordt door twee trekpaarden. Op de men wagen zit een schoolklas anno 1925. Om 14.30 uur wordt de tentoonstel ling officieel geopend door de heer W. J. Lokhorst, voorzitter van de koninklijke vereniging 'Het Neder- landsche Trekpaard' Na diverse toespraken en een optre den van de schoolklas anno 1925 begint om 15 30 uur op de Markt een trekpaarden-demonstratie Jos Brooymans uit Tholen en Kees den Hamer uit Schoondyke houden een show met een vierspan, gevolgd door een demonstratie toiletteren. Na een muzikaal intermezzo, ver zorgd door de muziekvereniging 'Geduld Overwint' en de showband 'Jeugdbelang' is er een touwtrek wedstrijd tussen een trekpaard en de 'knokploeg' van het streekmu seum Vanaf half vijf kan de ten toonstelling worden bezichtigd. De dag wordt afgesloten met een reü nie van Nederlandse en Belgische fokkers in hotel 'Hof van Koophan del'. Aan de tentoonstelling is ruim twee jaar voorbereidingen voorafgegaan Voor de organisatie heeft het streekmuseum een beroep gedaan op deskundigen van buitenaf. Björn Sustronk uit het Gelders Zelhem, Joop Aemoudts uit Aardenburg en Bernard Lenaerts uit Brussel De samenstellers hebben dankbaar ge bruik gemaakt van door notaris Huisman uit het Friese Grotegat verzamelde gegevens. De overleden Friese notaris heeft veel onderzoek gedaan naar stamboeken. De expositie beoogt een getrouw beeld te geven van de trekpaarden- fokkerij en alles wat daar mee te maken heeft, zoals keuringen, maar ook bijvoorbeeld de functie van het trekpaard op de boerderij en de positie van de paardenknecht. Pol van de Vijver, voorzitter van het streekmuseum: „De tentoonstelling wordt beslist geen droge opsom ming van feiten. Getracht wordt een sfeerbeeld te geven van de trekpaardenfokkerij dat velen zal aansprekenDe samenstellers heb ben reeds heel wat archiefmateriaal op de kop weten te tikken. Mensen die denken iets bijzonders te heb ben dat verband houdt met de trekpaardenfokkerij kunnen zich overigens nog steeds melden. De tentoonstelling loopt tot eind sep tember '84. Keuring Het streekmuseum pakt volgend jaar extra uit: zaterdag 10 maart wordt een grote trekpaardenkeu ring gehouden. Vijf jaar geleden, op 3 maart '79. hield het museum voor de eerste maal een dergelijke keuring. Er wer den toen in totaal 113 paarden uit Nederland en Belgie gekeurd. De verwachting is dat dit aantal vol gend jaar maart wordt overtroffen. Pol van de Vijver „De .belangstel ling is zeer groot". De organisatie van de keuring gebeurd in nauwe samenwerking met de IJzendijkse 'trekpaardenkenner' George Calon en de vereniging 'Het Nederlandsch Trekpaard' en de vereniging 'Het Belgische Trekpaard'. ADVERTENTIEI J tak&ingridsfag^vanderkooij Het visgewicht van de Zeeuwse mosselen is de laatste tijd sterk teruggelopen. SINT-JANSTEEN Het postorder- beidstijdverkorting ingevoerd voor Sommige mosselhandelaren zijn daarom overgestapt op de aankoop van bedrijf Neckermann Postorders b.v. 100 van de 400 personeelsleden. Ove- Deense en Duitse mosselen. in Sint-Jansteen heeft donderdag ar- rigens gaat de Nederlandse postor- betrapt vussingen - De Vlissingse Politie heeft twee dieven be- tapt bij een inbraak in een «fttaria aan de Vredehoflaan ia Vlissingen. De agenten kon den binnen A. B. (27) uit Den Haag en W. J. (24) uit Vlissingen aanhouden. De twee hadden al «n zak met honderd pakjes sigaretten en een zak met onge veer honderd gulden aan wissel geld klaargezet om mee te ne men. Bovendien zijn later nog verschillende buitenlandse bankbiljetten op hen terugge vonden. De politie ontving om ongeveer 155 uur een telefonische mel- tog van één van de buurtbewo- aers, die verdachte geluiden had gehoord. Toen de politie ter ï'aatse was bleek een raam aan te achterkant van het cafetaria ie ajn vernield De agenten gin- pn op hun beurt naar binnen en tonden daar tot aanhouding vergaan. De twee daders zijn na verhoor en bekentenis donder dagmiddag tegen 15.40 uur heen gezonden. Je Vlissingse politie betrapte donderdagmiddag tegen 12.40 Jjor twee Vlissingers op heter daad by het stelen van oud ijzer van het terrein van Nimeta aan de Prins Hendrikweg in Vlissin- g® Aangehouden zijn A v. C. |*1| en J k. 116). die eveneens na beketenis zijn heengezon- OOSTBURG Oostburg treedt niet toe tot de districtsgezondheidsdienst Zeeland. Een ruime meerderheid van de gemeenteraad was donderdagavond van mening dat de voordelen van deelname aan de gemeenschappelijke regeling onvoldoende duidelijk waren. Alleen de fractie van de PvdA en de VVD'er A. Rosendaal stemden voor de toetreding vanwege het eventuele mislopen van de startsubsidie van ",- per inwoner. De overige raadsleden deelden minder zwaar aan het mogelijke financiële verlies voor de gemeente. Burgemeester C. T. Spijkerboer verwoordde het gevoelen van de meerderheid door te stellen dat ook het college, uitgezonderd wethouder J. Vergouwe, weinig vertrouwen had in de toezeggingen van rykswege. „Wij als gemeentebe sturen zijn het zat om op sleeptouw genomen te worden door lokpremies van het rijk. Niet helemaal zonder emotionele inslag zeggen we nu nee. We maken een gebaar door het spelletje van het rijk niet mee te spelen", aldus de burgemeester. Hij wees er verder op dat het niet vaststaat of de DGD inderdaad per 1 juli 1984 wordt vastgesteld „Bovendien, als vele gemeenten in Zeeland niet meedoen, dan zal het met het financiële standje vanuit Den Haag wel meevallen". CDA en D en T konden zich unaniem in het collegevoorstel vinden. D. Bruinisse (D en T) cn G. van Schaick (CDA) steldeu dal de huiige geneeskundige zorg voldoende gewaarborgd was. PvdA'er J. de Vries verklaarde zich puur uit financiële overwegingen tegen het voorstel van b en w, Hij was het niet met Spijkerboer eens dat de regering een financiële straf achterwege zou laten, als Oostburg genoeg medestanders had. Hij zei: „Je moet maar eens kijken wat deze regering allemaal kan maken. Wij wantrouwen Den Haag ook. Een kat in het nauw maakt rare sprongen. Als w e nu niet meedoen, en er volgen nog enkele financiële tegenvallers dan dreigen we een armlastige gemeente te worden". Hij voegde hier wel aan toe dat ook hij inhoudelijk twijfels over het nut van de gemeenschappelijke regeling had Hoewel de liberaal Rosendaal wel vertrou wen in de regering uitsprak, verweet hij het college toch nonchalant met het risico van een strop van ruim een ton om te springen. Tevens verwacht hij dat de DGD het hele gezondheidspakket beter zou kunnen structureren. Wethou der Vergouwe constateerde tenslotte: „Je wordt er zo zachtjes aan ziek van In feite ontdek ik bij mijn collega's een stukje burgerlijke ongehoorzaamheid. Ik wil later met aangekeken worden op het verspelen van de startsubsidie" Ondanks zijn uitdrukkelijke beroep op de raad om de eventuele vraagtekens rond de gemeenschappelijke regeling voorlopig voor lief te nemen, sloten alleen de PvdA-fraetie en VVD-raadslid Rosendaal zich bij hem aan. zodat het collegevoorstel om niet toe te treden werd aangenomen. derbond, waar Neckermann bij is aangesloten, in hoger beroep tegen de uitspraak van de president van de Haagse rechtbank. President mr. Wijnholt verklaarde de bond dinsdag niet ontvankelijk in een kort geding tegen de AbvaKabo. De postorderbond wilde met het kort geding bereiken dat het postverkeer weer zou worden hersteld. De Neder landse postorderbond zegt dat door het voortduren van de poststaking de schriftelijke bestellingen uitblijven Daarom is hoger beroep aangetekend. De 100 personeelsleden bij Necker mann in Sint-Jansteen, waarvoor ar beidstijdverkorting is aangevraagd, worden tot nader order alleen 's mid dags van 12.00 tot 16.30 uur op het werk verwacht. De maatregel geldt voorlopig voor zes weken. Algemeen directeur Th. Schellekens rekent erop, dat de arbeidstijdverkor ting op korte termijn („misschien maandag al "i tot het verleden zal behoren Het personeel, dat door de maatregel is getroffen, krijgt het volle loon doorbetaald. Neckermann sloeg vorige week. bij het begin van de acties bij de PTT. al alarm. Een aantal parttime-krachten werd naar huis gestuurd. Schellekens schat de schade voor zijn bedrijf op circa een miljoen gulden. Hij sloot begin deze week niet uit, dat Neckermann tijdelijk dichtgaat als de stakingen bij de PTT aanhouden. In dat geval beloopt de schadepost een miljoen gulden per week. Het postorderbedrijf heeft een jaarlijkse omzet van 110 miljoen. GOES Voor een goede kostenbe heersing van een bedrijf is doorgaans beperking van de lopnkosten noodza kelijk, Dit kan leiden tot minder arbeidsplaatsen, maar kan tevens voeren naar het gezond maken van het bedrijf, hetgeen weer het behoud van de overige arbeidsplaatsen be werkstelligt. Bovendien maken ge zonde bedrijven de collectieve sector mogelijk. Een gezond bedrijfsleven is de kurk, waarop onze economie drijft. Dit stelde directeur drs. R. A. H. van Schalkwijk van Pechiney Ne derland bv tijdens een bijeenkomst van de afdeling Zeeland van de Ne derlandse vereniging voor manage ment in Goes. Districtsbestuurder H. Lentmg van de Bouw- en Houtbond FNV Zeeland sprak Van Schalkwijk tegen. Hij be toogde dat een beperking van de loonkosten de collectieve lasten ver hoogt. Daardoor zou de rekening toch weer via de achterdeur bij het be drijfsleven terechtkomen, volgens Lenting. „Het bedrijfsleven kan er niet omheen, iedereen van een inko men te voorzien vertelde de vak bondsbestuurder. Een aantal aanwezige ondernemers sprak zich uit voor méér souplesse in het loonbeleid. Voorzitter P. Gruyters van de vereniging vond dat de collec tieve arbeidsovereenkomsten ter dis cussie moeten staan. „We moeten ruimte scheppen om te sturen met het loon", onderstreepte Gruyters. „Ook voorkomt dit de uitstoot van arbeids plaatsen" Lenting meende dat, wan neer de lonen zouden dalen, er een aanzienlijke vermindering van de koopkracht optreedt Daardoor kun nen naar zijn mening bedrijven hun - in de meeste gevallen luxe - artikelen minder goed kwijtraken Toch constateerde voorzitter Gruy ters dat de aanwezigen over het alge meen dezelfde mening waren toege daan. Die mening behelsde - zoals directeur A. Stroosnijder van het bureau arbeidsvoorziening in Mid delburg het uitdrukte - dat in Neder land sprake is van een star loonbe leid. Hij pleitte wel voor aanpassin gen. Zo zouden volgens hem werkne mers meer bereid moeten zijn in te leveren, zodat in ieder geval de be staande arbeidsplaatsen behouden kunnen worden. Lenting bracht een en ander evenwel anders naar voren Hij sprak zich uit voor een soort mantel-CAO, die voor het overige in de bedrijven zelf moet worden ingevuld, in goed overleg tus sen werknemers en werkgever. Hij vertelde dat een dergelijke gedachte, die meer vrijheid zou scheppen, op het ogenblik binnen het FNV leeft. Districtsbestuurder H Lenting van de Pechmey-directeur R. A. H. ran Bouw- en Houtbond FNV Zeeland. Schalkwijk. Gs achter bouw kraakinstallatie Total Borssele MIDDELBURG GS hebben b en w van Borsele een verklaring van geen bezwaar afgegeven voor de bouw van een kraakinstallatie met bijbehoren de eenheden aan de Luxemburgweg in het Sloegebied. Total Raffinaderij Nederland had hiervoor vergunning gevraagd Er waren geen bezwaar schriften ontvangen. Culturele vereniging bezoekt een Spaanse toneelvoorstelling MIDDELBURG - De Culturele Ver eniging voor Spaarfesprekenden brengt een bezoek per bus aan Ant werpen op vrijdagavond 9 december Daar wordt een voorstelling gegeven van de comedie La Sopera door een Spaanse theatergroep. Belangstellen den kunnen zich nog opgeven om mee te reizen. 1 ADVERTENTIE i KOUDER WEER... Andere jas van Lavooy! Enorme keus in: loden jassen (coats) jagersjassen in 5 kleuren lammycoats winterjassen kort en lang regenjassen uitritsbare voering Gortstraat 32-34 - Middelburg Telefoon 01180-12508 Donderdag koopavond

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15