Miljoenenvordering op de failliete Rouw-Holding Belgische kernenergie moet Pechiney tevreden stellen LOCKEFEER ZWIJGT... STILLE TOCHT GIROVERKEER BLIJFT MOGELIJK RSI: 'VAN AARDENNE OVERWEEGT AARDGASRUIL' almanak ONDERTEKENING KOOPCONTRACT GEWEIGERD •Ca PROVINCIALE ZEEUWSE CPU RANT fERNEUZEN/MIDDELBURG De Antilliaanse naamloze vennootschap Salween Corpora- ion eist van de curatoren van de failliete Rouw Holding een bedrag van bijna 2,5 miljoen [ulden. De vennootschap heeft bij de rechtbank in Middelburg een civiele procedure Ingesteld omdat de curatoren mr C. Galama en mr J. Nagtegaal de koopovereenkomst voor [het Schuttershofgebouw en het Apartotel in Terneuzen weigerden te ondertekenen. In die vereenkomst was een boetebeding opgenomen van 25 procent over de koopsom van ruim 9,7 jiljoen gulden voor beide gebouwen. [ocht de rechtbank de vordering van reen Corporation toewijzen, dan it het bedrag ten laste van het jw-faillissement. Salween-direc- ïjt J. Geerts zei donderdag evenwel niette zullen schromen ook de curato rn pnvé voor de rechter te dagen als e financiële middelen uit het Rouw- oncern onvoldoende blijken te zijn. De koopovereenkomst tussen Sal tan Corporation en de Rouw-curato- Hidateert al van ruim twee maanden ieden. Toen al stuitte de overdracht ide betaling van de twee gebouwen problemen in verband met de icale aftrekbaarheid van de achttien recent BTW. Die aftrekbaarheid smt bij aankoop van panden uit een ankroet vaak een moeilijkheid, voor als het om grote bedragen gaat. feBTW is er uiteindelijk de oorzaak geworden dat de curatoren het wpcontract weigerden te onderte- ïd. Dat gebeurde nadat de belasting- ispecteur besliste dat de koopover- ïcht van het Schuttershofgebouw iet voormalige hoofdkantoor van de ouw Holding) en het Apartotel niet ITW-plichtig is en dat de koper der- ilve kon volstaan met betaling van overeengekomen som van 9,7 mil- n gulden. Van het Schuttershofgebouw zijn in middels weer enkele verdiepingen verhuurd aan onder meer het Cen traal Bureau voor de Rijvaardigheid (CBR) en aan het Gemeenschappelijk Administratiekantoor (GAK). Directeur Geerts: „Dit is een uiterma te pijnlijke en schandalige zaak". Inmiddels heeft ook mr Galama, zoals dat in juridische termen heet, procu reur gesteld. Dat houdt in dat hij zich tegen de vordering zal verweren. „De belanden die hiermee zijn gemoeid, zijn immers erg groot". Galama zei zich over de afloop overigens weinig zorgen te maken, „Ik zie die met vertrouwen tegemoet". De procedure kan vele maanden in beslag nemen. Salween Corporation xs gevestigd op Curacao en werkt voor Amerikaanse beleggers. Het bedrijf was de afgelo penjaren één van de gegadigden voor het Schuttershofgebouw en het Apar totel aan de boorden van de Wester- schelde. Beide gebouwen staan leeg sinds het faillissement van.Rouw me dio 1981. Het Apartotel, dat onderge bracht is in een aparte besloten ven nootschap (evenals het Schuttershof gebouw), is nooit afgebouwd. Sportvisser ving kabeljauw van 13 kilo in Keeten OUD-VOSSEMEER - De sportvisser Theo van der Logt ving donderdag middag in het Keetenbij Duiveland, een kabeljauw van 13 kilo. Het Neder lands record staat op 18,5 kilo. Van der Logt had een kwartier nodig om de 106 centimeter metende vis in zijn boot te krijgen. Weigering lilama en Nagtegaal accepteerden beslissing van de belastingin- ecteur niet en dienden bij de nota- alsnog een rekening in met bij- irijving van de achttien procent VS, Toen de directie die nota wei- trde en zich beriep op het besluit rade inspecteur, wilden de curato- s de overdracht niet meer met hun udlekening bekrachtigen, islween Corporation stelde de cura- Ktn in gebreke en wenste genoeg- Jening met een geldsom van exact .437.500 gulden. Die schadeclaim omt overeen met het boetebeding m 25 procent over de totale koop- m.De advocaat van Salween, mr W. kietel, stelde gistermiddag vast: Ke overdracht had moeten door- in. Beide partijen hadden de koop- Teenkomst immers getekend", onderhandelingen over de leclaim met de curatoren waren ukt. stelde Salween Corporation nsdag bij de rechtbank in Middel- i? de civiele procedure in via de ïr mevrouw mrJ van de Poel. oces-verbaal voor oorverbinden van ektriciteitsmeter 'ID-YOSSEMEER De rijkspolitie rc<P Tholen heeft proces-verbaal Piernaakt tegen een inwoner van «tó-Vossemeer, A. van O., wiens «triciteit was afgesloten maar die ïttemin licht in zijn woning had, M'dat hij zelf de meter had door wonden. Tevens was zijn gas afge- Men. ïan O. nam in een ander pand de ®Beter weg om deze in zijn eigen aan te sluiten, maar bereikte poee geen resultaat. De politie 55,1 de gasmeter in beslag genomen. Het nooit afgebouwde Apartotel in Terneuzen...inzet van civiele miljoenenprocedure... Zo'n tweehonderd leden van het 'Comité Solidair met de Dwaze Moeders' hielden gisteren een stille tocht is de Middelburgse binnenstad. MIDDELBURG - Gedeputeerde J. de Voogd heeft donderdagmorgen een petitie aangenomen van het Zeeuws Comité 'Solidair met de dwaze moeders'. Dat gebeurde tij dens een stille tocht, die ongeveer tweehonderd leden van dit comité maakten door de binnenstad van Middelburg. De heer De Voogd, die de afwezige commissaris der ko ningin dr C. Boertien verving, zeg de de vrouwen toe de petitie te zullen doorgeven aan de minister van buitenlandse zaken en aan de kamercommissies voor buiten landse zaken van de eerste en twee de kamer. „Hoewel de Argentijnse regering de universele verklaring van de rech ten van de mens heeft ondertekend, handelt ze er niet naar. De 30.000 verdwenen gevangenen zijn er de stille getuigen van. We verzoeken u met klem om er bij uw -na de onlangs gehouden verkiezingen ver nieuwde- regering op aan te dringen een echte democratie op te bouwen. De ontmanteling van het onder drukkingsapparaat, dat de duizen den verdwijningen mogelijk maak te, is hiervoor vereist. Want dan kan ook de reële angst voor verdwijnin gen worden ontmanteld en kan ie dere burger voor zijn of haar mening uitkomen zoals dat in een echte democratie mogelijk moet zijn", al dus de tekst van de petitie, die is gericht aan de Argentijnse ambas sadeur in Nederland, dr J. Barberis. Dc petitie wordt besloten met de oproep tot de Argentijnse bewinds man: „Wij doen een dringend be roep op u om onze zorg en ons protest aan uw regering kenbaar te Oproep In zijn antwoord prees de heer De Voogd de activiteiten en de waak zaamheid van de vrouwen van het comité. De gedeputeerde sprak de hoop uit, dat de democratie zich in Argentinié door de uitslag van de verkiezingen in gunstige zin kan ontwikkelen. Na de toespraak van de heer De Voogd trokken de vrouwen, die spandoeken meevoerden en hoofd doeken droegen waarop de naam van een 'verdwenen' Argentijn stond, naar de Hofpleinkerk, waar een gebedsdienst werd gehouden. De tocht van donderdag was de vijfde, die het comité tot nu toe maakte. Mevrouw Sinke, een van de leden van het Comité overhandigde gedeputeerde De Voogd een petitie, gericht aan hel bewind in Argentinié. ZEEUWSE Merk Vlissmgse autohandelaar 01 zijn vrouw waren net een momentje u-eg. toen zich een «tan* meldde. Die eruge infor- "w'ie wenste over twee in de nhowroom geplaatste automo eien. Hel zoontje van de ondeme- ner wilde de klant gaarne ter zijn. Hij begaf zich in de showroom en kwam terug met déze mededeling ""et z\jn twee verschillende maar ze zijn wel van wzelfde merk. Het zijn allebei Kcasies". MIDDELBURG Minister Van Aar- denne van economische zaken over weegt Nederlands aardgas te ruilen tegen Belgische kernenergie. Dat zal gebeuren om de aluminiumsmelter Pechiney in Vlissingen-Oost zo goed koop mogelijke elektriciteit te kun nen leveren. Op die manier kan de minister zijn belofte aan Pechiney gestand doen om de elektriciteits prijs voor dit Franse concern te ver lagen. Dit schrijft hel in Middelburg gevestigde Rijn-Schelde-Instituut (RSI), dat zich naast wetenschappe lijk onderzoek bezighoudt met onder steuning van acties op milieu- en energiegebied, donderdag in een persverklaring. Het RSI is echter van mening, dat het een veel betere oplossing zou zijn om het Nederlandse aardgas niet te ruilen tegen kernenergie, maar om het in een bestaande Nederlandse centrale om te zetten in elektriciteit. Want. zo zegt het RSI, in dat geval kan de kerncen trale in Borssele worden gesloten, zonder gevaar van sluiting van Pechi ney in Vlissingen-Oost. Pechiney vindt, zoals gemeld, de prijs die het bedrijf voor de elektriciteit moet betalen, te hoog. De alumi niumsmelter neemt tweederde af van de energie die de kerncentrale Borsse le jaarlijks levert. Bij de komst van het bedrijf naar Vlissingen-Oost be dong het door middel van een geheim contract een energieprijs, die volgens een eerder gepubliceerd onderzoek van het RSI 'onder de produktiekos- ten' zou liggen, Volgens het RSI be taalt Pechiney momenteel 6 cent per kilo Watt-uur (kWh). Het RSI-persbericht meldt, dat minis ter Van Aardenne de Franse onder handelaars van Pechiney heeft be loofd om vóór kerstmis de knoop door te hakken en een beslissing te nemen over de verlaging van de elektrici teitsprijs. „Dat er een prijsverlaging uit de bus komt staat inmiddels vast: Reeds in juni van dit jaar wist de Franse directeur van Pechiney dit aan de ondernemingsraad te melden. Er bestond toen al eensgezindheid over de noodzaak van tariefsverla ging. Over de mate van verlaging bestond echter nog een verschil van mening", aldus het RSI. Doel Van Aardenne. Pechiney heeft zich tot doel gesteld dezelfde elektriciteitstarieven in de wacht te slepen als het aluminiumbc- drijf Aldel in Delfzijl. „Aldel krijgt de elektriciteit ongeveer de helft goedkoper dan Pechiney", weet het RSI te melden. „Maar als dat gebeurt, moet de overheid jaarlijks 60 miljoen gulden extra op Pechiney toeleggen. Nu is het tekort ovyigens al 90 miljoen gulden per jaar. Dit is het verschil tussen de steeds stijgende kostprijs van kernenergie en de op brengst die Pechiney betaalt", zo is in het persbericht tc lezen. „De huidige besprekingen in Den Haag beperken zich tot onderhande lingen over de elektriciteitsprijs. De topambtenaren van economische za ken zijn kennelijk bereid aanzienlijke bedragen weg te geven zonder voor waarden te stellen De voordelen zijn daarentegen onzeker. Garanties voor werkgelegenheid op middellange ter mijn zijn niet ingebracht". Compensatie Het RSI wijst cr verder op, dat tijdens de besprekingen ook niet wordt gerept over het omsmelten van geïmporteerd aluminium. Ook over mogelijkheden van een alumi- niumverwerkende industrie wordt niets gezegd. Toch zijn deze twee aspecten belangrijk, zo zegt het RSI, omdat deze produktieprocessen op langere termijn een eventuele slui ting van de aluminiumsmelter ge deeltelijk kunnen compenseren. Evenmin staat de omzetting van de bedragen die de overheid in Pechiney steekt tot staatsaandelen ter discus sie. De meeste andere Westjeuropese aluminiumproducenten zijn al wél in handen van de staat. Om voor Pechiney een goedkope stroomprijs te kunnen bewerkstelli gen wil minister Van Aaardenne. zoals gezegd, Nederlands aardgas ruilen te gen Belgische kernenergie. Het gaat daarbij om elektriciteit uit de kern centrales van Doel. die momenteel met overcapaciteit kampen. Het RSI pleit echter voor het omzetten van dat aardgas in een Nederlandse gasge stookte centrale tot elektriciteit- Want in dat geval kan de kerncentrale Borssele worden gesloten, zonder ge vaar van sluiting van de aluminiums melter m Vlissingen. Reactie In een reactie zei directeur externe betrekkingen van Pechiney, de heer R. A. H. van Schalkwijk, dat het ministerie van economische zaken in de memorie van toelichting bij de begroting voor '84 inderdaad heeft laten doorschemeren dat Nederlands aardgas in het buitenland tegen elek trische energie kan worden geruild. „Maar dat is. voor zover wij weten, niet specifiek bedoeld voor Pechiney. Wij vinden alleen, dat we in Neder land een elektriciteitsprijs moeten be talen. die hoger is dan in het buiten land. Met dat probleem kampen alle grootverbruikers. Maar als het minis terie van economische zaken elektri citeit wil kopen of ruilen in het buiten land, is dat niet onze zaak. Dat is een zaak voor economische zaken en wel licht voor de Samenwerkende Energie Producenten (SEP). Wij zijn daarbij echter niet. betrokken", aldus de heer Van Schalkwijk. Bij het ministerie van economische zaken in Den Haag was donderdag avond niemand bereikbaar die op deze kwestie kon reageren. AARDENBURG Burgemeester W. L. A. Lockefeer van Aardenburg heeft van commissaris van de koningin dr. C. Boertien het dringende advies gekregen de publiciteit voorlopig te mijden. De burgemeester heeft zich daarbij neergelegd. De maatregel komt na een stroom van publicaties in landelijke en regionale media. Daarin staat de handel en wandel van de burgemeester ter discussie, naar aanleiding van een brief over vermeende misdragingen van Aardenburgs eerste burger in een bistro in Waterlandkcrkje. De rijksrecherche heeft de zaak momenteel nog in onderzoek. „Iedere verdere publiciteit over daarover te praten, gezien de enor- deze zaak doet de gemeente en me druk die momenteel door de mijzelf geen goed", zei Lockefeer publicaties wordt veroorzaakt, donderdag „Ik zal mij rustig hou- Lockefeer wist de commissaris er- den in de schaduw van de gebeur- van te overtuigen dat ondanks tenissen. De zaak is nu in behande- alles het bestuur van de gemeente ling bij justitie". niet in het gedrang komt. Boven in overleg met de commissaris dien hebben de raad en de twee heeft Lockefeer besloten niet tijde- wethouders niet om een dergelijke lyk terug te treden als burgemees- maatregel gevraagd. Dat speelde ter van Aardenburg. Dr. Boertien volgens kabinetschef mr. A de Ru had hem voor een tweede gesprek ook een rol bij het 'aanblijven' van uitgenodigd in Middelburg om burgemeester Lockefeer. idDELBURG - De girokantoren van de rijkspostspaarbank blijven voor de duwen normaal in bedrijf. De kantoren handelen alle betalingsopdrachten urinaal af. De opdrachten kunnen, net zoals vóór het begin van verschillende $tes, in Zeeland gewoon via de brievenbus worden verstuurd. Imdat de posterijen in Zeeland en West-Noord-Brabant géén acties voeren, omen de accept-girokaarten, betaalkaarten, overschrijvingskaarten en iniere giro-betaalopdrachten zoals gebruikelijk terecht bij het postexpedi- 'éinooppunl in Roosendaal, dat evenmin in staking is. Vanuit Roosendaal nu worden de giro-opdrachten via een speciaal in het leven geroepen nood- autonet naar de girokantoren in Arnhem, Leeuwarden en Den Haag gebracht. Op de terugweg nemen deze auto's de dagafschriften voor de rekeninghouders mee, die dan weer normaal zullen worden thuisbezorgd via de gebruikelijke postbestelling. Een PTT-woordvoerder wijst er op, dat de post van en voor de plaatsen in Zeeland en West Noord-Brabant (postcode 4300 tot en met 4999) zonder vertraging wordt verzonden en besteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13