Ook laatste bolwerk van Arafat gevallen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nederland wil Europese raketten in het overleg OPNIEUW ZESLING IN BELGIE TRIPOLI IS EEN SPOOKSTAD Rietkerk en ie vakbonden praten door Lawaai bij vliegbasis Woensdrecht Af en toe zon I Af en toe zon en vrijwel overal droog. I yiddagtemperatuur ongeveer acht graden. Weinig wind, kracht 3 of 26e jaargang no. 270 londerdag 17 november 1983 Vandaag.... op pagina 12 WÊÊÊÊKÊÊL De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. KUGGE (BELGAIn Brugge is woensdag in het Sint-Janshospitaal een De moeder, mevrouw Coecke-Dedeyne uit de Brugse deelgemeente Assebroek, jlW geboren. De drie meisjes en drie jongetjes hebben een gewicht tussen de werd na vier jaar huwelijk na behandeling zwanger en - aanvankelijk - dacht tn 1,350 kilogram en zijn met de keizersnede ter wereld gekomen. Volgens de men dat een tweeling zou worden. 'handelende geneesheer verliep de bevalling vlekkeloos en verkeren moeder In augustus werd eveneens in West-Vlaanderen een zesling geboren. Een i kinderen in goede gezondheid. Volgens de arts zijn de overlevingskansen 24-jarige verpleegster beviel toen in Blankenberge van vijf jongens en een de kinderen gezien hun lichaamsgewicht klein, maar reeel. meisje. Deze kinderen zijn momenteel uit het ziekenhuis en thuis bij de ouders TRIPOLI (UPI) Door Syrië gesteunde rebellerende Palestijnen hebben het laatste bolwerk in Libanon van de Palestijnse leider Jasser Arafat ingenomen. De rebellen drongen woensdagochtend om halftwaalf, na een urenlange artilleriebeschieting, het aan de rand van Tripoli gelegen Palestijnse vluchtelingenkamp Baddawi binnen. De verdedigers hebben zich gisteravond in de dichtbevolkte stad Tripoli teruggetrokken. Bij de gevechten in en rond Baddawi wi er, ruim tweehonderd doden geval- t fel,zo berichtte de Libanese televisie. Ró Damascus verklaard. De opstandelingen willen hervormin- nielingen' De terugtrekkende PLO- gen, vooral een herziening van de strijders zochten dekking in de 'bui- politieke lijn van de PLO-organisatie. tenwjjken. Een aantal granaten ver- De meeste slachtoffers zijn mannen Met de val van Baddawi verliezen de nielde vrijwel het gehele ziekenhuis nu Arafat. De politieke leiders van loyale PLO-ers steeds meer grond van de Rode Halve Maan in Tripoli. Tripoli deden een beroep op de partij- onder de voeten in noord-Libanon. Zij Israëlische gevechtsvliegtuigen heb ei en de gevechten te beéindigen en een zijn nu teruggeworpen op de haven- ben woensdagochtend een bolwerk f£»ïolitieke dialoog' aan te gaan. De stad Tripoli, waar de Arafat-getrou- van sji'itische moslim-activisiten in rebellerende palestijnen zijn niet van wen al stellingen hebben ingericht. de Oostlibanese Bekaa-vallei gehom pelde loyale PLO-ers te achtervol- Arafat zelf zou zich in de wijk El- bardeerd. gen tot in Tripoli. Dat heeft de woord- Sahariha in Tripoli bevinden. Dit Het doel dat werd bestookt was een rarder van de opstandelingen, Mha- stadsdeel lag woensdag voortdurend pro-Iraanse guerrilla-basis in de Be- Labadi, in de Syrische hoofd- onder vuur. Radio-Beiroet noemde kaa-vallei, zo zei de Israëlische leger- Tripoli een 'spookstad die wordt ge- woordvoerder. Het trainingskamp be- kenmerkt door plunderingen en ver- hoort tot de aanhangers van de mili- Arafat is in Tripoli, maar Tripoli is hu Libanese stad en wij zullen er niet binnengaan", aldus Labadi. De woordvoerder stelde dat de tegen- jtinders van Arafat de strijd niet nllen voortzetten als de PLO-leider tob rustig houdt' Et?. tante sji'itische leider Hussein Mous- sawi van de militie 'Islamitische Amal' Moussawi. die nauwe banden heeft met het revolutionair-islamitische bewind in Iran, wordt door Ameri kaanse functionarissen verantwoor delijk geacht voor de autobomaan slagen op de Amerikaanse, Franse enlsraëlische troepen in Libanon. Moussawi heeft dergelijke beschuldi gingen in alle toonaarden tegenge sproken. DEN' HAAG (GPD) Minister Riet- luk van binnenlandse zaken en de itenarenbonden komen vanavond tpoieuw bijeen om een oplossing te radtn voor het conflict over de to lorting op de salarissen. Delegaties nn de bonden en de minister hebben {Bieren tot in de avond overlegd nereen driejarig contract voor amb- lesaren en trendvolgers. Over het ttsnltaat van dat gesprek zijn geen zededelingen gedaan. 'i:- Halster Rietkerk wil vasthouden aan korting voor 1984. maar is wel ■^jereid over een contract met de bon te praten. De bonden daarente- P rillen dat de korting van drie Jnxent van tafel gaat. Het is niet r- toesloten, dat een oplossing wordt J-1 ponden door de salariskorting over -'- te jaar te spreiden. Een andere Ecgelijkheid zou extra werktijdver- Tong zijn zonder dat daarvoor nieu- arbeidsplaatsen worden gecreëerd, «iwachting van het resultaat van overleg zijn de acties van de Bbtenarenbonden gisteren sterk in [•J^ETang gedaald. Een aantal stakin- en stiptheidsacties in het streek- roer werd door de leden afge- nd. Daardoor ondervond het open- tsivervoer nauwelijks hinder van de Wies. Alleen in Krimpen. Schoonho- Sn en Ridderkerk besloot het perso- van West-Nederland het werk 48 w neer te leggen. Het treinverkeer rigeerde weer zo goed als normaal. Vertragingen beperkten zich tot enke- le minuten, ®eoo/c pagina 3). Boek van Onkruit over gestolen documenten AMSTERDAM (ANP) De anti-mili taristische groep Onkruit heeft woensdag in Amsterdam onder de titel 'Bunker in - bunkerbuit' een boek gepresenteerd waarin de docu menten worden weergegeven die zijn buitgemaakt bij een actie van On kruit in april van dit jaar. Toen wisten leden van de groep in de nacht van 26 op 27 april twee bunkers in Katwijk en Noordwijk binnen te dringen door onder meer de stalen buitendeuren open te snijden met lasapparatuur. Het ging om een ver bindingsbunker van het nationaal ter ritoriaal commando NTC van de ko ninklijke landmacht in Katwijk en een bunker van de commissaris van de koningin in Noordwijk. Volgens leden van Onkruit hebben de documenten die in het boek zijn opge nomen alle betrekking op de totale inschakeling van de burgermaat schappij in een te voeren oorlog. Het meest schokkend noemen de Onkruit- leden de duizenden kleine en minu tieuze voorbereidingen Het regelen tot in detail van een oorlogssamenle ving produceert bij elkaar de illusie dat een oorlog te voeren is. zo meent de actiegroep Graanoogst Sowjet-Unie De Sowjet-Unie heeft dit jaar ruim 195 miljoen ton graan geoogst Het is de op twee na grootste oogst van de laatste acht jaar. ROTTERDAM Nederland heeft zich zo goed als zeker we veel doelpunten maken om te voorkomen dat geplaatst voor de eindronde van het Europees kam- Spanje ons nog voorbijstreeft", aldus bondscoach Kees pioenschap voetbal, dat volgend jaar in Frankrijk Rijvers, wordt gehouden. Door een 2-1 overwinning op Spanje is Oranje aan de leiding gekomen van groep zeven van Op de foto van rechts naar links de doelpuntenmakers de voorronden. Nederland dankt die koppositie aan Peter Houtman il-Oi. Ruud Gullit <2-1) en uitblinker een beter doelsaldo dan de Spanjaarden. Beide ploe- Willy van de Kerkhof. gen moeten nog tegen Malta spelen, „En dan moeten Pagina 25 en 27) ITALIË GAAT OVER TOT PLAATSING DEN HAAG (ANP) In veelvuldige contacten op politiek zowel als ambtelijk niveau draagt Nederland krachtig het standpunt uit dat reële perspectieven moeten worden gebo den over de wijze waarop de Britse en Franse kernwapensys temen in wapenbeheersingsonderhandelingen kunnen wor den betrokken. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft dit woensdag meege deeld in een brief aan de tweede kamer over de uitvoering van de door de tweede kamer aanvaarde motie- Engwirda (d'66). In die motie werd er op aangedrongen de beide kernmach ten op een of andere wijze in het onderhandelingsproces te betrekken. In de door de minister bedoelde con tacten blijkt dat het Nederlandse standpunt ook door andere landen wordt gedeeld. Van den Broek noemt het bemoedigend dat de betrokken landen zelf de stelling dat geen enkel wapensysteem in beginsel en voor altijd van wapenbeheersing mag wor den uitgesloten, niet afwijzen. Het Italiaanse parlement heeft woensdagavond na 3 dagen debatte- TRIPOLI (AP) Een aanhanger van Arafat barst in snikken uit nadat hij in een ziekenhuis in Tripoli werd binnengebracht. De man is een van de vele slachtoffers in de strijd tussen rebellen en aanhangers van Arafat in Tripoli. DEN HAAG (GPD) PvdA en CDA hebben woensdag het stemgedrag van Nederland in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties bij een resolutie over de nieuwe Zuidafrikaanse grondwet veroordeeld. Beide partijen willen liefst vandaag al opheldering van minister Van den Broek over de achtergronden van de stemonthou- ding. De resolutie werd in overgrote meerderheid door de Algemene Vergadering aangenomen. De Zuidafrikaanse grondwet, die op 2 november door de blanke minderheid in het land per referendum werd goedgekeurd, sluit de 18 miljoen zwarten in het land van deelname aan het landbestuur uit en geeft de bijna 3 miljoen kleurlingen enige politieke rechten. PvdA-woordvoerder Jacques Wallage meent dat het Ne derlandse stemgedrag ..een ernstige breuk is" met het tot nu gevoerde Zuid-Afrikabeleid. CDA-woordvoerder Aarts verklaarde dat het CDA het stemgedrag van Nederland betreurde „omdat wij van mening zijn dat er een duidelijk signaal aan de Zuidafri kaanse regering gegeven had moeten worden" Minister Van den Broek verklaarde in het NOS-journaal nadrukkelijk dat er in het anti-apartheidsbeleid geen verandering is gekomen. „Ook naar de mening van de regering is deze grondwet volstrekt onvoldoende", aldus de minister, „maar we moeten het zien als een opening, en naar wij hopen een versterking voor de progressieve krachten in Zuid-Afrika, om verdere hervormingen in de toekomst door te voeren". Plan Brandt Volgens een aantal Nederlandse Politici kan het onlwapetiingsplan tan de Westduitser Willy Brandt nogelpk voor een doorbraak in de knerikaans-Russische besprekin- Vüly Brandt gen zorgen. Minister De Ruiter van defensie ontving gisteren een dele gatie van ondertekenaars van de voorstellen van de voormalige Westduitse bondskanselier. (PAGINA 3) Gezondheidszorg De kosten van de gezondheidszorg voor de ziekenfondsen vallen vol gend jaar een miljard gulden ho ger uit dan geraamd. De financiers stellen een groot aantal bezuini gingen voor. (PAGINA 5) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 7 Varia: 9 en 11 Kunst en cultuur: 13 Provincie: 17,19,21,23 Sport: 25 en 27 GOES Terwijl op de grond ver schillende Zeeuwse plaatsen allerlei niet-complimenteuze opmerkingen aan het adres van de heren Rietkerk en Lubbers werden gemaakt, moest FNV-voorman Wim Kok het gisteren in de lucht ontgelden. De gehele dag cirkelde boven de FNV-karavaan die door Zeeland trok een vliegtuigje met daarachter een spandoek met de tekst: 'Kok en FNV: Rot op'. Dat vliegtuig was woensdagmorgen al vertrokken vanuit het vliegveld mid den-Zeeland bij Lpwedorp en ook 's middags was het weer te zien toen de FNV-karavaan door Midden-Zeeland trok. Volgens een woordvoerder van het vliegveld is het vliegtuigje met het spandoek bekostigd door 25 Zeeuwse ondernemers. Die ondernemers had-, den echter de nodige moeite gedaan om zichzelf niet bloot te get^n. want met de verhuurder van het vliegtuig was afgesproken dat hun naam niet bekend zou worden gemaakt. Het commentaar van zowel FNV-districts- bestuurder M. L. Strous als voorzitter van de FNV-voedingsbond C. Schel ling was schamper. Ze merkten op dat de mensen die dergelijke vliegtuigjes kunnen betalen niet bij de demonstra tie aanwezig zullen zijn. De FNV-protestkaravaan van zo'n veertig voertuigen behangen met af fiches, maakte gisteren, soms hor tend, een bijna tweehonderd kilome ter lange tocht door de provincie. In totaal werden acht plaatsen aange daan en bij het halt houden van de karavaan werden toespraken gehou den door enkele vakbondsbestuur ders. Veel publieke belangstelling voor de bonte stoet was er echter niet. (Zie pag. 17). KOK EN FNV:ROT OP ren met ruime meerderheid inge stemd met de plaatsing van 112 Ame rikaanse kruisraketten op Sicilië. Het voorstel daartoe van de uit vijf partijen bestaande coalitieregering van de socialistische premier Bettino Craxi werd aangenomen met 351 te gen 219 stemmen bij één onthouding. De coalitie heeft 366 zetels van de 630 in de Italiaanse tweede kamer. Moskou en Washington moeten nor male betrekkingen onderhouden on danks hun verschillende politieke sys temen Dit staat in een boodschap van het Sowjet-parlement aan presi dent Reagan die ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van diploma tieke relaties met de Verenigde Sta ten woensdag in het partijblad Praw- da werd gepubliceerd President Reagan wenste op zijn beurt het Russische volk vrede en vrijheid toe en zei tot de leiders in het Kremlin dat hij streeft naar be perking van de kernwapens. (Zre ook pagina13) Grenada De Amerikaanse leger macht op Grenada zal het Caribische eiland voor 23 december verlaten, zo heeft het Witte Huis woensdag meege deeld. De 23e december is de uiterste datum die het congres heeft vastge steld voor de aanwezigheid van de Amerikaanse militairen op Grenada. WOENSDRECHT Ongeveer veertig actievoerders, afkom stig uit het vredes-actiekamp en de jongerenvredesgroep uit Woensdrecht, hebben woensdagavond deelgenomen aan een zogenaamde lawaai- tocht. De demonstranten ver trokken om acht uur uit Hoo- gerheide naar de vliegbasis. Daar bleven ze ongeveer tien minuten voor het hek staan. De vredesactivisten hebben de luidruchtige tocht, die weinig belangstelling kreeg van de bevolking, georganiseerd om steun te betuigen aan het Vrouwen Vredeskamp in het 1 Engelse Greenham Common, waar maandag de eerste kruis raketten arriveerden. Het ma- ken van lawaai diende, zo zei één van de demonstranten, 'om mensen wakker te laten schrikken Bij de ingang van de basis, waar het hek dicht was. en de politie een oogje in het zeil hield, hingen de de monstranten een spandoek op met de tekst 'Zijn jullie nu nog niet weg?'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1