EXCLUSIEF! geld speelt geen rol Peruaanse president Belaunde ligt niet wakker van stembusnederlaag Russische landbouw Chequeboekjournalistiek is in het buitenland heel gewoon PZC/°P'nie en achtergrond WOENSDAG 16 NOVEMBER 1983 Hoe ver ligt Rusland bij ons vandaan? Letterlijk genomen niet zo ver. Enkele uren vliegen en je zit in hartje Moskou. Je moet er wel bij bedenken dat Rusland daar pas goed begint en duizenden kilo meters verder naar het oosten (en zuiden en noorden) pas eindigt. In denkwijze echter ligt de USSR erg ver bij ons vandaan. Dat heb ik vorige week ervaren toen ik te gast was in dit immense land. Een terugblik na een bezoek van een goede week is moeilijk. Niet zozeer vanwege de korte periode maar om dat het mij moeilijk valt een visie te geven over dit land en dus ook over de landbouw in dat land Je kunt Rusland nauwelijks benaderen met je westerse filosofieën en econo misch georiënteerde invalshoek. In Rusland is bijna alles anders. Uit gaande van het communistische we reldbeeld hebben ze daar een maat schappij opgebouwd die in vele op zichten haaks staat op die van ons. Waar bijvoorbeeld geen werkloos heid of inflatie is althans naar de opvattingen van de Partij daar. Waar kleinschaligheid en pnvé-on- dernemmgen niet bestaan. Waar de particuliere eigendom heeft plaats gemaakt voor die van de staat, waar landbouworganisaties en vakbon den met meer nodig zijn omdat de echte macht al berust bij boeren en arbeiders. Dit en nog een menigte aan andere opvattingen die voor ons op z'n zachtst gezegd ongebruikelijk zijn. maakt een beschouwing naar wes terse maatstaven over Rusland erg moeilijk. Maar zeker niet minder boeiend. Om me nu maar te beper ken tot de landbouwaspecten van de grote Sovjet-Unie: het agrarisch are aal en de potentie op landbouwge bied zijn zonder meer enorm. De oppervlakte van de Sovjet-Unie is 2227 miljoen hectare (Nederland 3,7 miljoen hectare). Gezien de bossen, toendra's, steppen, woestijnen en poolgebieden valt daar voor de land bouw nogal wat vanaf als niet te bebouwen of te bewerken land. Toch blijft er altijd nog 550 miljoen goed te bewerken of te beweiden land bouwgrond over. De 21 miljoen boe ren in dit land werken op 47.000 bedrijven. Geweldig grote eenheden bestaande uit staatsbedrijven (sov- choses) of een soort coöperatieve bedrijven (kolchoses) Per bedrijf werken vaak duizenden mensen. Particuliere land- of tuinbouw be staat niet Resoluties Naar Nederlandse maatstaven gere kend werkt het Russische land bouwsysteem in z'n totaliteit niet optimaal. Naar hun eigen mening evenmin. In mei 1982 heeft Brezj- new dat in een grote redevoering nog eens uitvoerig aan de kaak gesteld. In het 'voedselprogramma voor 1990' zijn opnieuw de doelstel lingen geformuleerd waaraan de landbouw zou moeten voldoen. Via een zestal resoluties wordt richting gegeven aan de eisen voor de land bouw in de toekomst. Betere prij zen, grotere zelfstandigheid, beter kader, betere leefomstandigheden op het platteland, hogere lonen, nieuwe overkoepelende organen moeten ervoor zorgen dat de Russi sche landbouwproduktie niet lan ger achterblijft bij hel industriële niveau. Of dit schone doel ook bereikt zal worden m 1990 zal nog maar afge wacht moeten worden. Het is met het eerste landbouwplan dat de Sov jet-regering lanceert. Bemoedi gend is in ieder geval dat er meer plaats lijkt te gaan komen voor persoonlijke verantwoordelijkheid in het landbouw-produktiesysteem. En de kern van het hele landbouw probleem in Rusland zit 'm naar mijn bescheiden mening in het vrij wel ontbreken van die indbg verantwoordelijkheid. Misschien is dat laatste toch* te boud gezegd Bij de bedrijven die ik bezoca:) wordt vooral de laatste jaig gehamerd op die persoonlijkei Een bedrijfsleider van een en' sovchose bij Moskou (54 harj. ha glas in voorbereiding, hg veeteelt) vertelde zonder b' blozen dat het werken i eenheden (7 a 8 mannen ofvron uitstekend beviel. Lonen uitfe aan de hand van de prestatia die eenheid beviel hem nog beter. Het had nogal gemor va werknemers opgeleverd. Oj echter sinds dat prestatlelocc produktiecljfers en dergelijke hoog gevlogen waren, haddt- autoriteiten hem toegestaan loon op grond van prestatiën uit te bouwen en te verfijnen. Denkend aan de cao's in Neder: met vastgestelde prijzen, r kelijk van prestaties, met d vakantiedagen en arbeidst» korting, sta je dan toch wel eve;* de ogen te knipperen. Zeker aip betreffende man er fijntjes ehL voegt dat het communistische! teem niet zo dogmatisch is da: niet wil leren van bewezen voort van andere systemen. Geschiedenis Het Russische landbouwsystm onderdeel van een samenleving in vele opzichten haaks staaUj onze. Een samenleving die ooki heel andere geschiedenis heelt Eeuwenlang achtergebleven en derdrukt, vooral de boerente king. Dan een revolutie die het: totaal op z'n kop zet gedurende) jaren. Een ontwricht plattel waar dorpen en leefpatronen^ vaagd worden. Traditioneel h en versnipperd werkende boe» t drijven worden bijeengeveeji nieuwe enorm grote bedrijven: reorganisaties en zuiveringen rende een twintigtal jaren. Du oorlog die nergens ter werai desastreus is geweest als Russische platteland (23 ai slachtoffers I. Nieuwe collectivisaties en ra ideeen na de oorlog brengen nieuwe onzekerheid op het land. Steeds meer en steeds af wordt er gepland en geregeidt de boer die zich niet meer en antwoordelijk voelt voor z'n 5 en z'n produktie. Langzaam,i langzaam schijnt er een kenteq komen. Steeds meer in deze ja::: nadruk naar individuele woordelijkheid. Op grond vas lage produktiecijfers lijkt de ring stukje bij beetje een reuzen te gaan maken. In het licht van het voorgaande! het licht van het hele Ri systeem moetje de landbouw!! oosten bekijken. Niet met je W se bril op. Dat zou de Russisch: c geen recht doen Daarvoor is ie ontwikkelingsgang te zeer ve lend van de onze In een artikel over de Russische lanv kun je niet besluiten zondera stateren dat hun landbouwrad onze agrarische stand van verrassend goed kennen. Er. bruik van maken Nederland» I: sen. machines, zaaizaden, etc. worden dankbaar geb.m' toegepast. De belangstelling in Rusland ons land is toch erg groot. Wan belangstelling van ons voord* ft sen en ook voor hun landbon in vele opzichten erg nuttig rt r Gerard W. Smallest lp< 'Door Henk Dam en Hans Amesz Terwijl in Nederland nog veel weerstand onder journalisten bestaat tegen het betalen voor 'nieuws', wordt daarmee in het buitenland minder scrupuleus omgesprongen. Een advertentie zoals afgelopen vrijdag door Panorama-redacteuren in een landelijk ochtend blad werd geplaatst, met het aanbod van 50.000 gulden voor 'het verhaal' over de ontvoering van Alfred Heineken, is misschien wat extreem, maar in Engeland bijvoorbeeld is het zeer gebruikelijk, dat kranten en andere media betalen voor exclusieve verhalen, voor tips en dergelijke. Deze vorm van journalistiek, wat ge- prostituées, is in dit verband wel heel Het liep zo uit de hand, dat de Pers- noemd wordt „chequeboek-joumalis- sprekend. Toen hij werd gepakt, open- raad. een onafhankelijke commissie tiek", beslaat vele vormen van het den de Britse kranten een ware jacht die zich bezighoudt met de ethische Britse maatschappelijk bestel. Sport- op familieleden, bijna-slachtoffers en normen waaraan de media geacht helden laten zich betalen, sterren uit andere betrokkenen,waarbij ijverig worden te voldoen, eraan,te pas moest populaire tv-series als .Coronation met chequeboekjes werd gezwaaid. komen en een onderzoek instelde. Dat Street" verdienen dik aan hun onthul lingen. zelfs politici worden betaald de BBC en de commerciële omroep ITV hebben vaste bedragen over voor interviews. Soms halen dergelijke uitbetalingen de krant Zo was er in februari van dit jaar veel ophef over de onthullingen die Kieran Kenny, een voormalige bediende in het koninklijk paleis Buc kingham Palace. in de pulpkrant ,,The Sun" liet afdrukken. Kenny was 4000 pond (18 000 gulden, een schijntje naar de normen die daarvoor bij de Britse populaire pers gelden 1 beloofd voor zijn verhalen over prinses Diana, prins Charles, koningin Elizabeth en al die overige bewoners van Buckingham Palace. maar daar kwam het niet van. omdat de koninklijke familie na de eerste aflevering van Kenny's memoires ver dere afleveringen door de rechter liet verbieden. Primeurs Het zijn met name de populaire kran ten met hun doorgaans hoge oplage cijfers, die geen enkel middel onbe proefd laten om aan hun primeurs te komen. Geld speelt dan geen rol. Hardnekkige geruchten in het Lon- dense krantencentrum Fleet Street willen dat vorig jaar Koo Stark, de porno-ster die het tot vriendin van prins Andrew bracht, door kranten bedragen tot 200.000 pond (900.00 gul den) voor haar exclusieve verhaal werd geboden. Ze heeft overigens tot dusver de goede smaak gehad daar niet op in te gaan. Men kan hier tot op zekere hoogte begrip voor opbrengen de concur rentie is moordend en kent in Neder land zijn gelijke niet. De ethiek wordt echter wel op zeer schrijnende wijze in het geding gebracht waar het gaat om de jacht op primeurs bij misdaadver halen. De gang van zaken rond Peter Sutclif- fe, alias de Yorkshire Ripper, die in 1981 werd veroordeeld wegens de moord op 13 vrouwen, merendeels Prinses Diana en prins Charles onderzoek werd in februari dit jaar gepubliceerd en was vermengend voor de populaire ..tabloids" Het onderzoek toonde aan, dat deze kranten vrijwel allemaal sommen gelds un een geval, aan de vrouw van Peter Sutcliffe. zelfs één miljoen pond, 4,5 miljoen gulden) hadden aangebo den „Dat is bloedgeld", oordeelde de raad, die dit soort chequeboek-jour nalistiek „even smakeloos als weer zinwekkend" noemde. Dit oordeel heeft aan deze praktijken geen einde gemaakt. Dat bleek deze zomer toen de populaire zondags krant „The Mail on Sunday" een serie verhalen over de jacht op „Yorkshire Koo Stark: 900.000 gulden voor haar exclusieve verhaal. Ripper" had. De in de overige media fel bekritiseerde schrijver van deze verhalen: de commissaris van politie die destijds de opsporing van de 13-voudige moordenaar geleid had. Hij kreeg voor zijn memoires 40 000 pond (180.000 gulden)... Losgeld financieren Bij ontvoeringen in Duitsland of van Duitsers in het buitenland is het tot nu toe niet voorgekomen dat de pers, zoals Panorama, via advertenties heeft getracht voor geld inlichtingen te krijgen. Toch is het geen geheim veel gebeurt achter de schermen dat veel publiciteitsorganen bij dit soort spectaculaire gebeurtenissen met het chequeboek werken. Toen de dochters van de Weslduitse televisiejournalist Dieter Kronzucker. Susanne en Sabine, en hun neef Mar tin Wachtler tijdens hun vakantie in Italië in de zomer van 1980 werden gekidnapt en later tegen een losgeld van ruim 1,5 miljoen mark vrij kwa men. verscheen met lang daarna een serie in het geillustreerde weekblad Quick Daar heeft dit tijdschrift fors voor betaald: geld dat diende om de geeiste 1.5 miljoen- bijeen te krijgen Als bemiddelaar heeft hierbij de jour nalist Franz Tartarolli gefungeerd. De ouders van de ontvoerde 8-jarige Mina von Gallwitz, die met minder dan 149 dagen gevangen is gehouden, hadden ten einde raad dezelfde Tarta- rotti ingeschakeld. Bij de vrijlating van het kind heeft die foto's gemaakt en ze vervolgens exclusief aan een geïllustreerd weekblad verkocht. Het geld van die transactie is volgens 'l'artarotti naar de ouders van Mina von Gallwitz gegaan en, net. als in de ontvoeringszaak Kronzucker, ge bruikt om het losgeld te financieren. In bijna alle ontvoeringszaken verlan gen de mensenrovers onmiddellijk dat politie en pers niet ingeschakeld worden. Meestal wordt het geven van nieuws dan stopgezet („Nachrichten- sperre 1 teneinde het leven van de ontvoerde(n) niet in gevaar te bren gen Zo n besluit is altijd omstreden, omdat in de praktijk blijkt dat som mige media toch over de ontvoering willen berichten, dat ook doen. met als gevolg dat de concurrentie dan eigenlijk niet achter kan blijven Dit leidt ertoe dat natuurlijk talrijke jour nalisten. vooral de vertegenwoordi gers van de zogenaamde boulevard pers. op pad worden gestuurd om via „eigen nieuwsgaring" de ontwikkelin gen bloot te leggen. Daarbij wordt zonder twijfel geprobeerd om bepaal de mensen ..om te kopen". 1Door Rob Sprenkels1 Ik ben verheugd dat het land de mogelijkheid heeft gehad om zich te uiten", aldus het lakonieke com mentaar van de Peruaanse president Fernando Belaunde Terry na de over weldigende nederlaag van zijn rege ringscoalitie bij de verkiezingen van afgelopen zondag. Belaunde kan er blijkbaar niet wakker van liggen, zijn regering is door de stembusuit slag immers niet in gevaar gekomen, want het ging slechts om het kiezen van gemeentebesturen en burge meesters. De linkse oppositie, verenigd in de Izquierda Unida, een blok van acht centrum-linkse tot trotzkistische par tijen. had de stembusslag van afgelo pen zondag uitgeroepen tot een volks- referendum tegen de economische „hongerpolitiek" van het bewind van Belaunde En met succes, vooral in de hoofdstad Lima. die meer dan 45 procent van de in totaal zeven miljoen Peruaanse kiezers herbergt. De 54- jarige advocaat Alfonso Barrantes Lingan, de man die de acht linkse partijen ondanks verregaande ideolo gische tegenstellingen sinds 1980 bij elkaar heeft weten te houden, verwierf bijna 35 procent van de stemmen. Binnenkort zal hij de eerste marxis tisch gezinde magistraat van de Pe ruaanse hoofdstad worden sinds de tot de door de Izquierda Unida gepro clameerde volksstemming tegen de „hongerpolitiek". Belaunde heeft Peru in de afgelopen drie en een half jaar in feite steeds sneller in het economische moeras laten zakken dat reeds onder de 12 jaar van militaire dictatuur was betre den In plaats van het beschermen van het nationale produktieapparaat gooide Belaunde de grenzen steeds verder open voor buitenlandse pro- dukten. Met de internationale geld schieters werden voor Peru zeer nade lige betalingsvoorwaarden gesloten voor het afbetalen van de buitenland se schuld,tdie inmiddels de 16 miljard dollar is gepasseerd De Peruaanse munteenheid is onder Belaunde al met 700 procent gedevalueerd en de jaarlijkse inflatie bedraagt inmiddels bijna 150 procent. Duizenden stakingen, parlementaire protesten en het toenemende politie ke geweld hebben Belaunde tot nu toe echter nog niet van zijn liberale v'rije- marktideeen kunnen afbrengen Het lijkt daarom onwaarschijnlijk, dat hij het economische beleid als gevolg van de overweldigende stembusnederlaag zal aanpassen Het commentaar van zijn eerste minister, Fernando Schwalb. zegt in feite genoeg: „De regering respecteert de wil van het volk. maar we geloven niet dat dit een referendum is geweest Het ging om gemeentelijke verkiezingen, niets meer En het werk van een lokale regering is het reinigen van de stad, de straten repareren en het verkeer ordenen", aldus Belaundes rechter hand Onaantastbaar De positie van de Peruaanse presi dent blijft voorlopig nog onaantast baar. In het parlement beschikt zijn regeringscoalitie over een riante meerderheid en wellicht zal er pas roet in het eten van Belaunde worden gegooid als de presidentsverkiezin gen van 1985 naderen. De coalitie partner, de Christelijke Volkspartij, zal dan waarschijnlijk afstand willen nemen van het anti-populaire be wind en ook binnen Belaundes Ac- cion Popular kan hel dan behoorlijk gaan rommelen. Voorlopig is het nog onduidelijk hoe het Peruaanse leger tegenor? linkse stembusopmars staat. K tes Lingan. de gekozen burgeffl van Lima, en zijn Izquierda 8 hebben zich duidelijk gedistanJ van de activiteiten van de d# sche guerrillaorganisatie SenaP minoso (het Lichtend Pad), (te danks tientallen dreigementen# aantal bomaanslagen niet kon' komen dat een grote meerderhai de Peruaanse kiezers afgelopen' dag naar de stembus trok Mal linkse partijen protesteren wél" de steeds Argentijnser won aanpak van de strijd tegen Sö Luminoso. Het is daarom vraag, of de militairen het ooit'd ,j presidentsverkiezingen van IS® len laten komen als daarbij 4 quierda Unida of zelfs een propt |J gezinde APRA als overwinnaar* Vl bus dreigt te komen. WellicK 2 reeds op korte terijn worden 14 r pen, want de overweldigend^ busnederlaag van Belaunde onwil om de economische W wijzigen zijn natuurlijk pracht* cuses voor een „nationalist staatsgreep, hoewel zo'n coup' schijnlijk heel wat minder nat» tisch gezind zal zijn dan de a greep waarmee progressieve» ren in 1967 een einde maakten# eerste bewind van Belaunde Spaanse veroveraar Pizarro er ruim 400 jaar geleden de eerste gebouwen liet optrekken. Ook de APRA. de belangrijkste oppo sitiepartij in Peru. kwam sterk uit het verkiezingsforum, hoewel er binnen de partij een nieuwe machtsstrijd mag worden verwacht, omdat men in Lima geen overwinning kon boeken. De APRA is de nogal dogmatische, nationalistische beweging die werd opgebouwd door de legendarische Haya de la Torre. De partij vertoont de nodige gelijkenissen met het pero- msme ln Argentinië Toen Haya de la Torre in 1979 overleed, brak er een hevig conflict tussen de progressieve en de conservatieve stromingen bin nen de APRA uit De sociaal-democratisch gezinde knokploegleider Armando Villanueva veroverde uiteindelijk de kandida tuur voor de presidentsverkiezingen van 1980. Maar Villanueva werd met bootlengten verslagen door Belaunde en dat gaf de conservatieven binnen de APRA de kans om de partijleiding naar zich toe te trekken. Nu links afgelopen zondag in Lima echter ster ker is gebleken dan de conservatieve APRA, heeft Villanueva weer argu menten om zijn positie te verbeteren met het oog op de presidentsverkie zingen van 1985 Volksstemming De nederlaag van de regeringscoali tie is hard aangekomen. De Accion Popular van president Belaunde bleef op de 20 procent steken en de conservatieve Christelijke Volkspar tij, de coalitiepartner, behaalde maar amper 10 procent van de stemmen. Hoewel voorspeld, was de nederlaag groter dan verwacht. En daarmee is de stembusslag in feite uitgegroeid

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 4