Contact met ontvoerders van Heineken vlot niet GEWOggi ACTIES PTT MOGEN DOORGAAN PZCfi Van der Scheur gaat door POLITIE HANDHAAFT STILZWIJGEN Kinderpostzegels te laat door actievoerders PTT Overleg Genève beïnvloed door raketten in Engeland het weer Overleg TURKIJE KRIJGT OUDE STARFIGHTERS TOCH nva«.. Steeds meer mensen en bedrijven gedupeerd WOENSDAG 16 NOVEMBER 1983 PZC/ bin nen-buiten land AMSTERDAM (GPD) De politie van Amsterdam is niet van plan de pers te informeren over de stand van zaken rond de ontvoering van brouwerij-eigenaar Heineken en zijn chauffeur Doderer. De twee werden precies een week geleden ontvoerd. Direct na de ontvoering eisten de daders dat het Heineken-concern en de politie geen mededelingen meer aan de pers zouden doen. Aan die eis wordt nog steeds strikt gehoor gegeven. het kantoor van Heineken. Een rode Renault-personenwagen die kenne lijk bij hen behoorde, versperde in het Tweede Weteringplantsoen de Ondertussen lijkt het er op dat de voor de huisbank van Heineken en de contacten met de ontvoerders moei- politie. Deze zorgen er ook voor dat aam verlopen. Omdat de kidnappers banken in binnen- en buitenland op al binnen enkele uren met een brief dit gemerkte geld letten zich lieten horen, had het er veel Een woordvoerder van de Centrale doorgang voor de melkwagen. iu..weg dat ze snel tot zaken wilden Recherche Infomatiedienst (CRI) in Toen één van de melkboeren de por- komen. In Amsterdam gaan nu steeds Den Haag laat doorschemeren dat er tier van de auto opende, kwam een meer verhalen dat de daders zelf de andere merktekens zijn dan de num- man met een knuppel naar buiten. L onderhandelingen traineren. mering. Welke dat zijn. wil hij niet In ieder geval is het voor het Heine- zeggen. ..Als ik het vertel, weten onze Hulp Minister drs. E. Schoo voor Iten-concern geen enkel probleem om tegenstanders het ook. Dat is niet de ontwikkelingssamenwerking heeft 1 binnen een dag de beschikking te bedoeling", aldus de woordvoerder ruim 4 3 miljoen g^den noodhulp hebben over het vereiste losgeld, dat Gisteren werd bekend dat twee melk- toegezegd ten behoeve van vluchte den de 20 en 30 miljoen gulden zou handelaren even voor de ontvoering lingen en slachtoffers van droogte en liggen. De huisbank van de brouwerij de drie daders vermoedelijk hebben burgeroorlogen in diverse Afrikaanse Itin het geld moeiteloos ophalen bij gezien in een leegstaand pand naast landen je Nederlandsche Bank. Voor zover bekend is dat nog niet gebeurd. De Nederlandsche Bank hoeft ook niet perse te weten dat het losgeld is lomen. Dagelijks nemen de com- ji cpgenc...... -oj csrciéle banken miljoenenbedragen v jo meestal giraal, maar contanten Tormer. geen uitzondering. De banken jj^n niet verplicht mededelingen te fce.n over de bestemming van het '^piö Het is voor de staatsbank geen AMSTERDAM iANPi Er dreigt ernstige vertraging te ontstaan bij de nare opgave om het gevraagde geld aflevering van de kinderpostzegels. Als gevolg van de stakingsacties staan te leveren in kleine coupures in ver- alle kinderpostzegels nog in grote bakken opgestapeld in Amsterdam. y fchülende valuta. Honderdduizenden schoolkinderen wachten tot nu toe tevergeefs op de zegels 1' DeNederlandsche Bank heeft niets te Een gevoelige daling van de actie-opbrengst zou erg slecht uitkomen omdaUn eiken met het merken van bankbil- deze tijd de kinderpostzegelgelden onmisbaar zijn voor het jeugdwelzijns- en tóen of het notereren van de num- gezondheidsmerk. De opbrengst schommelt de laatste jaren rond de vijftien kr om te achterhalen waar het miljoen gulden. later wordt uitgegeven. Vol- 4^' Deze riep in perfect Nederlands dat de melkboer van de auto moest blijven. Even later verschenen twee andere mannen die zonder iets te zeggen de auto verplaatsten. Het drietal ging daarna weer het huis binnen De politie van Amsterdam geeft geen commentaar op het verhaal van de melkhandelaren die wel verhoord zou den zijn. Omdat de zuivelwagen door reed, is niet bekend wat er naderhand met de personenauto is gebeurd Volgens getuige-verklaringen zijn Heineken en Doderer ontvoerd door drie gemaskerde en gewapende man nen in een oranje-Renaultbestelbus De melkhandelaren hebben deze bus. die later is teruggevonden, ook in het Tweede Weteringplantsoen zien staan. Het publiekstijdschrift Panorama, dat 50.000 gulden heeft uitgeloofd voor het verhaal over de ontvoering, heeft een vijftal serieuze tips ontvan gen. Hoofdredacteur J. Drieskens zegt dat twee hiervan elkaar overlap ten. Die aanwijzingen zijn volgens hem doorgegeven aan de politie. Pa naroma zal hierover niets publiceren zolang de ontvoerden niet zijn terug gekeerd, aldus Drieskens. een woordvoerder is dat een zaak Teersvooruitzichten van het KNMI Jj- oor donderdag tot en met zondag: J 'olkenvelden, ook af en toe zon. [inimumtemperatuur om het vries- pimt.Middagtempcratuur rond 6 gra- Deltagebied lm standvastig hngedmkgebied bo- n de noordelijke Atlantische Oce- m houdt boven west-Europa een Zbnordelijke luchtstroming in stand. De depressies trekken om het maxi- am heen van IJsland naar noord- candtnavie en west-Rusland. De •xhl, die aangevoerd wordt, is af- ÜOTsdp uit het hoge noorden, maar ordl door het zeewater tot boven nul k mgeicarrnd De lucht is in de onder in Kimieaus ook zeer onstabiel en er "Turnen buien ontstaan. Tussen de «ten komen opklaringen voor en de mmum - temperatuur wordt om- Ma 6 graden Celcius De komende :ht zal de temperatuur aan de kust et veel veranderen, maar in het ind kan het kwik tot om het GENÈVE (RTR/UPI/ AFP) Het arriveren van de eerste nieuwe NAVO-raketten maan dag in Engeland wierp dinsdag duidelijk een schaduw over het Ge- neefse INF-overleg tus sen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie over Euroraketten. Het over leg bleef evenwel over eind. Sowjet-onderhandelaar Joeli Kwitsinsky verliet de zitting van dinsdag al na ruim een half uur, maar ondanks het feit dat dit daarmee de kort ste zitting in het nu twee jaar durende overleg werd, stemde de Sowjet- Unie ermee in in elk ge val morgen, donderdag, weer bijeen te komen. De VS herhaalden dins dag via Witte-Huis- woordvoerder Larry Speakes. dat zij alles willen doen om nog dit jaar een akkoord te be reiken en ook als dat niet lukt zolang willen blijven onderhandelen, als nodig om zo spoedig mogelijk een akkoord te bereiken. Na de Sowjet-waarschu- wing dat het na plaat sing door de NAVO zin loos zal zijn het overleg voort te zetten is de Sowjet-delegatie in Ge neve niet ingegaan op een Amerikaans voor stel om de onderhande lingen via een vast ver gaderschema te verlen gen tot in elk geval 15 december en. zo moge lijk, ook over de jaarwis seling heen te tillen. De protesten van de Britse vredesbeweging hebben zich verscherpt nu de eerste kruisraket ten daar zijn aangeko men Minister Heseltine van defensie werd giste ren, kort voordat hij een redevoering zou houden op de universiteit van Manchester, door ver schillende studenten be spoten met rode verf. Op de luchtmachtbasis Greenham Common, de plaats waar de kruisra ketten zijn gearriveerd, zijn gisteren ongeveer 100 vrouwen gearres teerd. In Schotland klommen drie vrouwen over de hekken van de marinebasis Faslane en bezetten zes uur lang een zendmast. Op de ba sis zijn ook kernonder- zeeérs gestationeerd. (Slot van pagina 1) overkoepelde centrales van werkge vers en vakbonden in de Stichting van de Arbeid. Dit overleg zal duide lijk moeten maken in hoeverre het bedrijfsleven de lijn in het arbeids voorwaardenbeleid zoals die door de overheid wordt aangegeven, bereid is te volgen De ambtenarenbonden hebben steeds geëist dat het overheidspersoneel op gelijke wijze wordt behandeld in het particuliere bedrijfsleven. Het kabi net heeft na het afkondigen van de salarisverlaging steeds gezegd dat een gelijke behandeling tot stand zou kunnen komen wanneer het bedrijfs leven zichzelf gelijksoortige beperkin gen zou opleggen Voor een loonmaat regel die tot een dergelijke beperking zou dwingen, voelt de regering hiets Het voorlopige akkoord wordt be schouwd als een doorbraak sinds het overleg over de ambtenarensalaris sen op 2 november vastliep. Stipt heids- en stakingsacties, waarop on der meer in het openbaar vervoer al voorschotjes waren genomen, braken nadien in volle hevigheid los. ROMANESCHE THORINS 1 UPI> Eén van Frankrijks bekendste koks. Paul Bocuse 1 rechts i hield gisteren de nieuwe Beaujolais-wijn ten doop door een fles leeg te gieten boven een pyramide van glazen. Kenners omschreven de Beaujolais-nouveau. die men in Nederland graag Primeurnoemt als 'nerveus en agressief 'ACTIES NOG NIET TERUGGEFLOTEN' <Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG De acties zullen niet dadelijk worden 'teruggefloten'. Ab- vaKabo-voorzitter Van de Scheur zei gisteren na het gesprek met Rietkerk, dat de acties „onverminderd door gaan". Aangenomen wordt echter dat de scherpte er de komende dagen af zal gaan. In elk geval zullen de sta kingen en andere acties niet worden uitgebreid. Minister Rietkerk heeft de bonden in het overleg van gisteren gevraagd die acties na te laten die schade aan derden berokkenen. Geen van de partijen heeft op voor hand eisen laten vallen of standpun- ispunt dalen Er waait een zwakke W mtige noordelijke wind. I pndtzichten voor donderdag- wis- toid bewolkt en mogelijk een bui. 'mig verandering in temperatuur, k zwakke tot matige noordelijke 'nd draait later naar west. ftnd; noordelijk 2 tot 4. zicht: meest Wi. tijdelijk slecht in buien, tempe- «itmr kustwater: ongeveer 9 graden. JMking waterstanden: geen afwij- hr.g van betekenis; maximum golf- monding Scheldes. bij hoog wier rond het middaguur rond de hciit meter noordelijke deining. ZON EN MAAN I' november Jon op 08.02 onder 16.47 toan op 15.57 onder 04.00 Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De levering van 23 door de Nederlandse luchtmacht afgedankte Starfighters aan Turkije gaat door. De Tweede Kamer verwierp gisteren moties van de PvdA'er Van den Bergh en de PSP'er Van der Spek die resp. uitstel en niet-doorgaan van de levering beoogden. De regeringspartijen en klein rechts stemden tegen. De oppositie had aangevoerd dat ondanks de 6 november gehouden verkiezingen van werkelijk democratische verhoudingen onder het generaalsbewind in Turkije geen sprake is. Maar minister Van den Broek ibuitenlandse zaken) en CDA en VVD waren van mening dat de verkiezingen een stap in de goede richting zijn. Bij wijze van „politiek signaal" aan de Turkse machthebbers worden de Starfighters niet. zoals eerder overeengekomen, voor. maar twee weken na de verkiezingen geleverd, zo had Van den Broek al eerder in de Tweede Kamer verklaard ten verlaten voor de besprekingen die nu moeten beginnen. Zowel de minis ter als de bonden voorzien dat het moeilijke onderhandelingen zullen worden. De bonden hebben laten we ten dat ze zich „constructief opstel len" In de uitgangsstelling van de bonden „speelt heel erg mee" dat ook in 1984 (het jaar van de salarisverlaging) spra ke moet zijn van een gelijke behande ling, Waar minister Rietkerk de verla ging met wil laten vallen, zal het driejarige contract zodanige andere bepalingen moeten gaan bevatten dat de salarismaatregel van volgend jaar aanvaardbaar wordt Er is de bonden veel aan gelegen met de minister tot een zodanige overeen komst te komen dat ook werkelijk van een contract tussen twee partijen sprake is. Tot dusver heeft het Geor- Senaat stelt zaak tweeverdieners uit DEN HAAG (GPD) Het ministerie van financiën is verontrust over het late tijdstip waarop de Eerste Kamer het wetsontwerp 'tweeverdieners' wil behandelen. De Senaat heeft dinsdag besloten de behandeling van de wet. volgens welke tweeverdie ners extra belast zullen worden, uit te stellen tot 28 december. Het ministerie vreest nu dat de wet niet meer op tijd in het Staatsblad gepubliceerd kan worden om op I januari van kracht te kunnen worden. ganiseerd Overleg toch altijd iets vrij blijvends gehad. Als het overleg niet tot overeenstemming leidde, was de minister bevoegd om eenzijdig de arbeidsvoorwaarden voor het over heidspersoneel vast te leggen Van dat soort dictaten hebben de bonden steeds afgewild In de afspraak die gisteren is ge maakt. wordt ervan uitgegaan dat voor de komende drie jaren slechts die arbeidsvoorwaarden van kracht worden waarvoor beide partijen hun handtekenmg hebben gezet. „Daar hebben we altijd naar gestreefd Dat we van eenzijdig opgelegde arbeids voorwaarden af zijn", aldus Ton de Jong, de voorzitter van de CFO, de ambtenarenbond van het CNV. Het lijkt onontkoombaar dat daar voor zowel aan de kant van de minis ter als aan de kant van de bonden enig water bij de wijn wordt gedaan. Minister Rietkerk liet gisteren even wel duidelijk blijken dat de taakstel ling van het kabinet voor de komen de jaren gehandhaafd blijft. Die be helst voor de jaren '85 en '86 ook nog aanzienlijke bezuinigingen in de sa- larispost bij de overheid. ADVERTENTIE, GENÈVE Een vredesactiviste 'rechtsrichtte dinsdag in Genève het woord tot de Sowjet-onderhandelaar Kwitsinky toen hij de Amerikaanse missie binnenging voor de besprekingen over vermindering van kernwapens. De WA it de Nederlandse Vereniging i an Makelaars m Assurantiën en Assurantie-adviseurs, waarvan uit sluitend assurantie-kantoren lid zijn, die zi/n toegelaten op hun kwaliteit van advies en begeleiding. De NVA is uw verzekering voor het beste advies. 5.50 142 6.21 153 6.46 115 6.48 172 7.03 133 721 158 717 131 17.46 177 18 13 187 18 28 153 18 34 203 18.40 172 18 57 203 18.53 169 18.31 185 19.00 196 1915 154 19.24 213 DEN HAAG (GPD) Steeds meer mensen en bedrijven komen door de staking van PTT-ambtenaren, die volgens een uitspraak van de Haagse rechtbank met hun acties mogen doorgaan, in moeilijkheden. De toe stand in de grafische industrie is door de stagnatie bij de postbezor ging „desastreus" (er is de afgelopen weken een verlies geleden tussen de 25 en 50 mijoen gulden); grote win kelbedrijven worden meer en meer geconfronteerd met gebrek aan con tant geld en girobetaalkaarten; pro blemen dreigen bij huuropzegging en de kinderpostzegels staan nog steeds in grote pakken opgestapeld in Am sterdam. Bij het Girokantoor in Leeuwarden en de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam werd gisteren de helft van het personeel naar huis gestuurd om dat er door de poststaking geen werk voor hen was De president van de Haagse recht bank M. R. Wijnholt heeft dinsdag de eis van de Nederlandse Postorder bond en vijf postorderbedrijven aan de ambtenarenbond AbvaKabo om de acües bij de PTT onmiddellijk te staken niet ontvankelijk verklaard. De rechter, op wiens bevel dinsdag minister Rietkerk en de ambtenaren bonden weer rond de tafel gingen zitten, argumenteerde dat de beginse len van de goede proces-orde zich verzetten tegen het twee maal inscha kelen van de rechter in vergelijkbare gevallen. Naar dinsdag bleek hebben de postor derbedrijven zich van de lijst van eisers laten schrappen, toen de tijd schriftuitgevers (NOTU) en een aantal gedetineerden zich vorige week don derdag bij dezelfde rechter méldden. Wijnholt stelt nu dat „de postorderbe drijven of geen andere argumenten hebben dan de tijdschriftuitgevers... of eerst eens de kat uit de boom hebben willen kijken" In beide geval len heeft men er geen recht op de rechter voor een tweede keer in te schakelen, aldus Wijnholt Spoorwegen De acties van het spoorwegpersoneel bij NS zullen volgende week worden verscherpt. Naast stiptheidsacties en estafette-stakingen denken de Ver- voersbond FNV en de Federatieve Spoorweg Vakvereniging nu ook aan langzaam-aan-acties. De verscher ping van de acties is mede een reactie op het inzetten van werkwilligen door NS in stakingsgebieden. Met name het njdend personeel, lo- kettisten. rangeerders en verkeerslei ders zullen worden opgeroepen om aan de langzaam-aan-acties mee te doen De bonden menen dat vooral machinisten door langzamer te rijden ervoor kunnen zorgen dat werkwillige collega's met hun trein het actiege bied te laat bereiken om nog als vervanger voor de stakers te kunnen worden ingezet. In Amsterdam reden gisteren geen trams, bussen en metro. De ponten over het IJ bleven wel normaal varen Ook enkele streekvervoerbedrijven rond Amsterdam legden het werk voor 24 uur neer. In het rayon Arnhem van NS werd gistermorgen tot 9 uur een werkonderbreking gehouden. Vol gens NS heeft een beperkt aantal treinen met werkwilligen gereden Het streekvervoer gaat vandaag in verschillende delen van ons land voor 24 uur in staking Onder meer in Zeeland. Oost-Brabant en Limburg leggen chauffeurs van streekvervoer bedrijven het werk neer. Verder is een staking in het NS-rayon Amsterdam en bij het openbaar vervoer in Rotter dam niet uitgesloten Daarover werd vannacht beslist. De twee politiebonden NPB en ACP willen vanaf maandag weer verder gaan met actievoeren, maar dan op een ..zachte" manier om niet in con flict te komen met de rechterlijke uitspraak over de toelaatbaarheid van politie-acties. Daarbij denken de bonden aan werken volgens het boek je, zonder dat de normale gang van zaken van het politiewerk echt in gevaar komt, en het voorzichtig optre den bij ambtenarenacties. Op Nederland 1 was gisteravond van even na zes uur tot de Sterreclanie voor het journaal van 8 uur alleen het testbeeld te zien als gevolg van een actie van PTT-ambtenaren in het Audiovisueel Schakelcentrum te Hil versum. De uitzending van twee Te- lcaceursussen en de VARA-program- ma's Popeye en Zeg 'ns AAA kwam daardoor te vervallen. De Teleac-cursus werd later op de avond alsn v uitgezonden: de VARA- programma's zijn volgende week tge Het is de tweede keer dat tv-pro- gramma's worden onderbroken door acties van PTT-technici. Ook voor vanavond en donderdagavond zijn prikacties aangekondigd. De FN V-actiekaravaan, die gisteren Gelderland aandeed trekt vandaag door Limburg. Noord-Brabant en Zee land om ambtenaren en uitkerings trekkers aan te sporen met hun acties door te gaan Alle ambulances van de Amsterdam se GG en GD waren gisteren op de Dam gestationeerd. Vandaar vertrok ken ze voor het vervoer van gewon den en zieken. Enkele afdelingen van de GG en GD waren de hele dag gesloten. In Smallingerland hebben de ambte naren gisteren massaal een vrije dag genomen. Uitkeringstrekkers in De venter bezetten gisteren het gebouw van de sociale dienst en PTT'ers in het telefoondistrict Almelo hielden een werkonderbreking. Personeel van woonruimtezaken in Rotterdam is een publieksvriendelij ke actie begonnen. Gisteravond en vannacht werd doorgewerkt, omdat het publiek steeds negatiever op de ambtenarenacties reageert Ook een rol speelt dat Woonruimtezaken In Rotterdam veel uitkeringsgerechtig den als cliënt heeft, die toch al het slachtoffer van het regeringsbeleid zijn. Gistermiddag moest het hoofdkan toor van de AbvaKabo in Zoetermeer worden ontruimd na een bommel ding. Een onderzoek van de politie leverde echter niets op. Volgens woordvoerder Noordermeer van de AbvaKabo wordt de bond de laatste weken geplaagd door anonieme bom meldingen. Directie K Scherphuis, W F de Pagter en F van de Velde Hoofdredactie M P Dieleman en C van der Maas BUREAUS Vlissingen Walstraat 56-60. 4381 EG Vlissin gen. tel (01184) 15144 Middelburg Markt 51. 4331 LK Middelburg. tel (01180) 27651 Goes Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. tel (01100) 16140 Terneuzen Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen, tel (01150) 94457 Hulst. Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t m vrij-" dag vanaf 19.00 uur (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t m vrijdag van 08.00-17 00 uur. 's Zaterdags van 09 00 tot 11 30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren; Expeditie (01194) 511 Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t m vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal f 61.20, franco per post 72,-, per maand 21,-, losse nummers 0.85 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw Postrek nr 3754316. t.n.v PZC ab.rek. Middelburg Advertentietarieven 122 cent per mm, minimumprijs per advertentie f 18.30; ingezonden mededelingen 2Vj x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4.25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3