ZOEK DE ZON OP Staat wijn emigreren uit lijfsbehoud WISSEL BEVELANDEN WISSEL SCHOUWEN PZC/Streek nogal wat landgenoten die in de Languedoc een zomerwoning neer hebben laten zetten en voor een aan tal van die huizen regelt Sari de verhuur. Hans zelf houdt zich bezig met het beheren van een wijngaardje dat ei gendom is van een Nederlander, die er echter zelf niets aan kan doen. Verder is Hans regelmatig te vinden in de wijngaarden van andere wijnboeren waar hij al het voorkomende werk doet. Het hele gezin wordt zelfs inge schakeld in de pluktijd want dan kan iedere boer dringend een stel extra handen gebruiken. Daarna worden de wijngaarden gesnoeid en omdat zoiets niet zo snel hoeft te gebeuren is Hans daar een poos mee zoet. En als hij dan nog een verloren moment over heeft bouwt hij zomerwoningen. Eentje heeft hij er al gezet voor zichzelf. Dat huisje wordt verhuurd. Momenteel is hij bezig met de bouw van een bunga low voor zijn zuster Op die manier is er werk genoeg en kan het gezin Moerland wel rondko- rené schrier men Maai" het is ook de aard van Hans Moerland zelf Er is geen werk dat hij weigert Zeker op het gebied van de wijnproduktie heeft hij alles al eens gedaan. Hij werkte in de 'cave cooperative' ide wijnfabriek) waar hü de enorme bassins schoonmaakte waarin na de oogst de druiven gisten. Geen al te schoon werkje, dat zelfs met van gevaar ontbloot is. Het is al meermalen voorgekomen dat arbei ders in de bassins stikten wegens zuurstofgebrek. Ondanks al die karweitjes is Hans met van plan een pas op de plaats te maken Hij loopt al enige tijd rond met het plan een wijngaard te kopen en zelf zijn eigen druiven te gaan WOENSDAG 16 NOVEMBER 1983 keren zitten ze weer in Nederland. Vorig jaar is hier nog een gezin komen wonen uit Nederland, maar we zien nu al dat dat niet gaat Het zijn reuze aardige mensen hoor, maar ze zullen het met rooien". Ze vertellen dat er ook voldoende Nederlanders zijn die het wel lukt. Zoals die chef van de recjuisieten- afdeling van de NOS. G. M van Buuren, die een aantal jaren geleden een camping begon in de buurt van La Salvetat sur Agout. Hij heeft een paar jaar met zijn gezin erg hard moeten werken, maar nu gaat het wel, Zijn dochter is bijvoorbeeld een potten bakkerij begonnen, vlakbij de cam ping. En er is ook een slager uit Groningen die al het werk aanpakte dat hij in de horeca-sfeer kon krijgen. Die heeft nu een eigen eethuisje Zo zijn er nog wel mogelijkheden. Op dit moment is er bijvoorbeeld 's zomers een redelijke boterham te verdienen met een wind- surfschool aan het strand, maar dan moetje wel zien dat je werk hebt voor de winter. Ook in de olijven-industrie zit nog wel een beetje toekomst en datzelfde geldt voor diegene die wijn boer wil worden, al is het in beide gevallen wel noodzakelijk dat een flink startkapitaal voorhanden is Verhuren Zoals gezegd pakte Hans Moerland van alles aan. Dat heeft er in geresul teerd dat hij nu verschillende bron netjes van inkomsten heeft. I)oor het contact met de Nederlanders uil de buurt is hij begonnen aan het verhu ren van bungalows. Er zijn namelijk Het is natuurlijk best aantrekkelijk, dat zuiden van Frankrijk. Altijd lekker weer, een leuk huisje in een mooie omgeving, de gemoedelijke Franse levensaard aangevuld met wat Wijn en dan af en toe nog wat werken voor de kost. Die gedachte moet menig vakantieganger in dat gebied (en in andere zonnige zuidelijke oorden) door het hoofd hebben gespeeld. En in een aantal gevallen heeft dat er daadwerkelijk toe geleid dat van de vakantiebestemming een woonbestemming werd gemaakt. Het is bekend dat er Nederlandse gezinnen naar bijvoorbeeld Zuid- Frankrijk vertrokken om daar een nieuw leven op te bouwen. Ze deden dat heus niet allemaal vanwege het gunstige belastingklimaat. Zoiets is natuurlijk een hele stap; alle banden met de geboortegrond verbreken en opnieuw beginnen in weliswaar aan trekkelijke, maar onbekende oorden. Hans en Sari Moerland uit Sint-Anna- land en hun twee zonen Richard (12) en André (17) hebben, nu bijna zeven jaar geleden, die stap genomen. Niet zozeer omdat het Zuidfranse land hen aantrok, inaar letterlijk uit lijfsbe houd. Hans (39) werd door zijn huis arts voor de keuze gesteld: je kunt als reuma-patiënt hier blijven wonen en binnen een paar jaar in een rolstoel zitten of je kunt verhuizen naar een warm land. Die keus was voor Hans en Sari Moerland niet zo moeilijk. Hans is iemand die eigenlijk niet stil kan zitten en als hij dan wegens zijn ziekte weer eens het bed moest hou den, dan lag hij zich als het ware op te vreten. Want werk was er genoeg. In die tijd hadden Hans en Sari Moer land twee supermarkten in eigendom, één in Sint-Annaland en één in Sint- Maartensdijk. Tevens hadden ze sa men met de zuster van Hans een supermarkt in Klundert. En juist door ,die drukke werkzaamheden lag Hans op den duur meer op bed met reuma klachten, dan dat hij in de super markt te vinden was. Na de waarschuwing van de huisarts is het gezin Moerland uit gaan kijken naar een stekje in Zuid-Frankrijk. Want dat was al vrij snel duidelijk. Als het dan toch een warm land moest worden dan wordt het Zuid-Franknjk. Volgens Sari trok die streek altijd al „Het was een oude droom En nadat die dokter een keer tegen Hans was uitgevallen, konden we in ieder geval die droom proberen waar te maken" Ruggesteun Eén supermarkt werd verkocht en ook voor de andere zaken werd een regeling gevonden in de vorm van bedrijfsleiders. Daarmee verkeerde het gezin Moerland meteen in een situatie die niet met die van de gemiddelde Nederlander te vergelij ken is. Met die twee supermarkten achter de hand werd namelijk een aantrekkelijke financiële ruggesteun gecreëerd. Hans daarover: „Die twee supermarkten vormen momenteel de helft van mijn inkomen. De andere helft verdien ik er hier in Frankrijk bij". Geld is erg belangrijk voor mensen die met plannen rondlopen zich in een dergelijk avontuur te storten. Het is zonder meer een feit datje niet op de bonnefooi naar Frankrijk kan vertrek ken met je gezin. Volgens Sari moetje minstens één jaar in je levensonder houd kunnen voorzien en geld hebben om je huisvesting te betalen. Hans Moerland heeft in dat eerste jaar mets gedaan, of beter gezegd, niets kunnen doen. Die periode is gebruikt om te beteren. En met veel resultaat. Na één jaar was hij van zijn reuma- pijnen af. En na twee jaar hoefde hij zelfs geen medicijnen meer te nemen. Wat dat betreft heeft hij in Zuid- Frankrijk al een enorme winst ge boekt. „Ik zal niet zeggen dat het voor iedere vorm van reuma opgaat, maar ik ben hier volkomen genezen. En ik merk het verschil ook meteen als ik in een wat vochtiger periode een paar weken naar Nederland ga". zo op te stellen dat je zelf de grootste mond hebt Je moet niet zeggen: ik zal jullie als Nederlander eens wat leren want jullie werken hier niet op de luiste manier. Dan lig je er binnen de kortste keren uit". Terwijl Hans aan zijn huis bezig was kwam er wel eens een buurman wa gen of hij eens met het een of ander mee wilde helpen. En van het een kwam het ander. Zijn beroep kan dan ook eigenlijk het best omschreven worden als 'klusjesman' of 'manusje van alles'. „Ik pak werkelijk alles aan. Maar ze komen ook pas naar je toe als ze je een beetje vertrouwen. Dan rol je er eigenlijk vanzelf in" En daar raakt hij ook meteen het cruciale punt voor de Nederlanders die naar het buiten land gaan je moet integreren met de plaatselijke bevolking. Sari: „We hebben genoeg Nederland se gezinnen gezien die het plan had den om hier te blijven wonen. Maar we hebben er ook heel wat terug zien gaan. Je kunt eigenlijk zeggen dat na drie jaar duidelijk is wat het zal worden. Dat is eigenlijk het keer punt. En als je eenmaal vijf jaar hier woont en je hebt geen problemen, dan lukt het wel. Er zijn er ook die zich als het ware isoleren en bijna met niemand optrek ken of alleen met de Nederlanders die er al wonen. Dat is verkeerd dan red je het niet.-We hebben hier mensen gezien die hadden zelfs na vier jaar nog totaal geen contact met de Fran sen uit hun naaste omgeving. En één of twee jaar is dat nog wel vol te houden, maar daarna gaan ze zich aan van alles ergeren en binnen de kortste Nadat het eerste jaar verstreken was is Hans met werk begonnen. Hij kon niet meteen een beroep uit oefenen Zijn eerste werk lag dan ook in het opknappen van het huis dat hij had gekocht Bij toeval waren ze namelijk tegen een huis aangelopen in een klein dorpje genaamd Prades sur Ver- nazobres. Dat dorp met zyn ongeveer tweehonderd inwoners ligt vlakbij een wat grotere plaats die Saint-Chinian heet en dat alles is te vinden in de Languedoc. Die streek was het gezin Moerland niet helemaal onbekend, omdat ze er al eens op vakantie waren geweest en daarom hebben ze ook juist daar wat rondgekeken toen ze een huis zochten. Terwijl Hans in het tweede jaar bezig was met het opknappen van dat huis is hij eigenlijk langzamerhand in het werk gerold. Al snel was hem namelijk duidelijk dat je je bij die Fransen niet op moet dringen. „Je moet vooral hun vertrouwen zien te winnen, dat is erg belangrijk En dat doe je niet door je Als je in de Franse Languedoc wijn boer wilt worden dan moet je het nu doen en in ieder geval vóór 1985. De Franse staat verschaft namelijk momen teel flinke aanmoedigingspremies voor boeren in de Languedoc die iets aan de verbetering van dc kwaliteit van hun wijn willen doen. Er wordt erg veel wijn gemaakt in de Midi (een deel van Zuid- Frankrijk), maar bijna nergens is er spra ke van topkwaliteit. Dat wil ook de staat graag veranderen, vandaar dat boeren gratis wijnstokken van een betere kwali teit krijgen, als ze stokken van een slech te kwaliteit opruimen. Dat geldt niet alleen voor boeren die al wijngaarden hebben, maar ook voor beginnende boe- Maar beginnende boeren zijn ex niet meer zo veel Wat dat betreft is in Frankrijk hetzelfde beeld te zien als in Nederland en ook daar is de bedrijfsopvolging één van de grote problemen Om daar wat aan te doen wil bijvoorbeeld de staat aan jonge boeren geld lenen tegen vrij lage rentes zodat ze grond en materiaal aan kunnen schaffen. Niet alleen bemoeit de staat zich m Frankrijk met de kwaliteit van de landbouwprodukten. ook is via de staat grond te verkrijgen. Daartoe worden bij voorbeeld stukken woeste grond ontgon nen, want daarvan is er m Frankrijk nog genoeg De prijs van die ontgonnen grond van de staat is 40.000 francs per hectare (één franc is ongeveer 38,5 cent). De prijs van ruwe grond ligt op ongeveer 15.000 francs per hectare. Vooral die 40.000 francs per hectare vinden Fransen al vrij veel. In Nederland wordt om zo'n bedrag voor cultuurgrond gelachen. Als daar dan nog eens de gratis wijnstokken van de Franse staat bij worden gevoegd, dan lijkt het vrij aantrekkelijk voor Nederlanders om te beginnen. Hans Moerland, die al zeven jaar tussen de Franse wijnboeren in de Languedoc zit, is het daar mee eens „Als je iets in de wijnbouw wilt beginnen moet je het nu doen. Nu is dat het voordeligst. Want die actie van de staal houdt op 1 januari 1985 op Volgens Hans kan een wijnboer van zo n 40.000 wijnstokken goed rondkomen Daar heeft hij ruw geschat twee tot drie hectare voor nodig. Er zijn ook boeren met 70 000 tot 80.000 stokken maar die worden gezien als de grote wijnboeren Normaal gesproken moet ook voor de wijnstokken betaald worden. Een stok waar wijn van een goede kwaliteit af moet komen, die geschikt is voor het predikaat appellation d'origine controlée (AOC), kost dan zo'n 15 francs. Voor een gewone tafelwijn moet acht tot negen francs per wijnstok betaald worden. En als je dat vermenigvuldigt met 40 000 (het aantal voor een gemiddelde wijnboer) dan is duidelijk dat de staatssubsidie niet 1e versmaden is Heel wat wijnboeren zijn dan ook hun wijngaarden aan het vernieuwen. Daar zit voor hen wel één nadeel aan. Het duurt namelijk twee jaar eer ze de eerste trossen aan hun nieuwe ranken krijgen. Daarom ruimen de meeste boeren niet meteen hun hele voorraad stokken op, want die twee jaar zonder oogst moeten ze ook zien door te komen. Soorten De druivenrassen die volgens de staat gerooid moeten worden zijn de Aromon en de Noir. De rassen die verstrekt worden van staatswege zijn de Syrah, de Mourve- dc cn dc Grenache. Andere soorten die in de Languedoc ook veel gekweekt worden zijii de Carignan en de Gin Sault. Het. is bijna altijd zo dat een wijnboer verschil lende druivensoorten kweekt omdat ook de wijnen uit verschillende druivensoor ten zijn samengesteld. Van de oogst gaat ongeveer 95 procent naar de 'cave cooperative', de gezamenlij ke wijnfabriek, die in ieder zichzelf respec terend wijndorp staat. De overige vijf procent wordt tot wijn verwerkt door boeren die het nog zelf doen. Dat zijn overigens ook meestal de wijnen van een betere kwaliteit. Toch is het beroep van wijnboer geen vetpot. Misschien dat Fransen minder om luxe geven, maar het valt bijvoorbeeld op dat ze zich. in de wijndorpjes, bijna alle maal voortbewegen in autootjes die al lang uit de catalogi van de garages zijn verdwenen. Maar er is één troost: er zijn meer beroe pen waar je kennelijk niet rijk van wordt. Want de postbode van Saint-Chinian haast zich 's morgens langs de brievenbus sen om 's middags op tijd in zijn wijngaard te kunnen staan En ook de burgemeester van Prades sur Vernazobres heeft er een baantje bij, dat van wijnboer natuurlijk. Snoeien De wijnboeren zijn een groot deel van het jaar in hun wijngaarden te vinden. In januari snoeien ze. Dat kunnen ze min of meer op het gemak doen, maar het moet wel vóór april gebeurd zijn. Andere werk zaamheden zijn het enten en de machi» kd nazien voor de komende oogst. r;: In maart wordt de grond omgeploegd s april en mei wordt er nog dood hx - gerooid en er worden eventueel maatis - len genomen tegen nachtvorst. Datk zelfs zover gaan dat er grote kachelsini t wijngaarden geplaatst worden om detc peratuur op te drijven, In juni wordtt gespoten tegen eventuele ziektes en zoals in juli wordt er onkruid gewied In de kelders wordt ondertussen deoop van het jaar daarvoor, die in de vater.' f bassins is opgeslagen, in de gaten geta, den. In september en begin oktober vdj dan de wijnoogst en de laatste maar,de van het jaar worden gebruikt voor wel zaamheden in de kelders. En eind dece ber wordt er alweer gesnoeid. Naast ie 1 werk in de wijngaard steken de boerend veel tijd in het bottelen in de maar.at 1 maart en april Dat ritme wordt eiger-1 alleen doorbroken als na zo'n zeventig: tachtig jaar de stokken vervangen tv.ort worden Want dat is de leeftijd vanr.. gemiddelde wijnstok. Een mensenleeS? zoals de Fransen zelf zeggen. Mensenhandel, In de Languedoc wordt bij de oogst var» druiven nog steeds een beroep gedaar. HV mensenhanden. Dat heeft voornameiit' ERi maken met het feit dat machinaalooe* I. nagenoeg onmogelijk is. Het gebied s ne: daarvoor te ruw en veel wijngaarden;: ton' voor machines nauwelijks bereikbaar Kt «r menteel wordt aarzelend geprobfö tal oogstmachines te gebruiken, maor OEI komt nogal wat bij kijken. Wani d£ HS moeten de druivenstokken weer op «t] bepaalde afstand van elkaar geplant i? uai en de wijngaard mag vooral geen onrfe heden vertonen Daarom ziet het er nJ «n niet naar uit dat de plukmachines? KI grote schaal in de Languedoc zullenn r j den gebruikt. Een veel voorkomend beeld is oo* overal verspreid liggende klemt 7-: "y' gaardjes Komend uit Nederlanden - J- herverkavel-manie nog steeds keri r keer toeslaat is dat een vreemd idee is er geen enkele boer die het - 'herverkaveling' in een wijngebied in - J.-: mond durft te nemen. Zoiets zou leider.* enorme interne oorlogen Het komt namelijk bij de wijn kwaliteit van de druiven aan en datisJ0 ™i erg sterk gebiedsgebonden. De wijn' een bepaalde streek kan veel beter n «t kwaliteit, zijn dan die uit de aangrens t!| streek en die kwaliteitspredikatenzijn« heilig goed in Frankrijk. Maar ookbitf één streek ligt zoiets erg gevoelig Daar- tobben ze liever verder op hun wijngaardjes. Maar ondanks de ligging van de wijngtf - of het kwaliteitspredikaat zijn de bo? jj| eigenlijk maar van een ding afhankelijk j* dat is het weer. En daarmee verschip' eigenlijk in niets van hun Nederig collega's. - 1 kweken Het wachten is nog op een wijngaard van een redelijke kwaliteit met een even redelijke prijs. Daar zal dan ongeveer éénderde van zijn tijd in gaan zitten en de rest van z'n werk wordt daar aan aangepast. Natuurlijk zijn er ook in Frankrijk vergunning nodig, maar het gaat toch allemaal niet zo formeel als in Nederland. Ook hier geldt dat het persoonlijk contact wonderen kan verrichten. Zo heeft Hans een kennis die bij de dienst gemeentewerken werkt. Als Hans plannen heeft om iets te bouwen of te verbouwen, voor zichzelf of voor iemand anders, dan gaat hij eerst die kennis om advies vragen. Vervolgens dient hij een vergunningsaanvraag in, die toch weer door de afdeling van diezelfde kermis goedgekeurd moet worden. Dan is het natuurlijk niet vreemd dat zo'n aanvraag geen pro bleem oplevert. Het gebeurt ook wel dat er een vergunningaanvraag wordt ingediend en dat de ambtenaar dan zegt: begin maar alvast; het ziet er wel goed uit en die vergunning komt wel. Maar ook de Franse ambtenaren kun nen rare bokkesprongen maken. Zo werd enige tijd geleden nog bepaald d^t alle nieuwe zomerwoningen in het gebied dezelfde kleur moesten krij gen. gebroken wit. En dan halen de Fl ansen hun schouders op en ze doen het maar Want over het algemeen zijn ze niet zo moeilijk. Zo heeft Hans binnen drie weken de vergunningen voor de verbouw van zijn huis gere geld. School En zoals hij er met het werk in is gerold, zo zijn de Moerlanden ook in de plaatselijke gemeenschap gerold. De jongste zoon Richard ging naar hel schooltje in het dorp waar toen elf leerlingen op zaten. Hij sprak nog geen woord Frans met zijn vijf jaar, maar hij werd daar prima opgevangen door de onderwijzeres die hem woord voor woord de Franse taal bijbracht. En dan is het toch verbazend hoe snel jonge kinderen zich iets eigen kun nen maken, zoals bijvoorbeeld een vreemde taal. Nu spreekt hij vloeiend Frans, evenals de rest van het gezin, zij het dat ze allemaal het Midi-dialect spreken. Want iets an ders krijgen ze natuurlijk in hun naaste omgeving nauwelijks te ho ren. Richard zit ondertussen op de school in Saint-Chinian en zijn oudere broer André volgt onderwijs in de naburige grote stad Beziers. Ze hebben het uitstekend naar hun zin en mochten pa en moe besluiten ooit nog eens te verhuizen dan zou dat op grote bezwa ren van de kinderen stuiten. Via de kinderen kwamen ook weer contacten met de Fransen. Nu voet ballen vader en zoon André Moerland in hetzelfde elftal van het dorp. En Hans traint het plaatselijke jeugdelf- tal. Er zijn met zoveel verenigingen in het kleine Prades sur Vernazobres, maar de clubs die er zijn bloeien wel Zo zitten bijvoorbeeld alle kinderen uit het dorp op het zangkoor En ook Hans heeft wat dat betreft noten op zijn zang. Want als protestant speelt hij bij feestdagen als Pasen. Pinkste ren. Kerstmis en bruiloften het orgel van de katholieke kerk in het dorp. Er is ook een gepensioneerde politieman die de kinderen uit Prades muziekles geeft. Op die manier helpen ze elkaar en Hans en Sari Moerland zijn daar voor de volle honderd procent by betrokken. Niet alleen moesten Hans en Sari wennen aan de aard en de gebruiken van de Fransen, ook allerlei zaken uit het dagelijks leven waren anders geregeld dan in Nederland. Over het algemeen is er sprake van minder luxe. concludeert Sari: „Veel dingen zijn goedkoper dan in Neder!.u maar het is er ook minder lun Het lidmaatschap van dc vota club kost bijvoorbeeld dertigf>( per jaar (één franc is ongeveer cent), maar daat staat tegcnov« de voetbalvereniging geen ka heeft en geen douches". Moerland heeft ook nog nooit r h rechten betaald of betaald veer re; ophalen van huisvuil. Toen hij fro vestigde moest hij een éénmaii ui drag van duizend francs betaler,: hl het riool en daarmee was alles h geld. dn Sari: „Een aantal jaren gelede;: H: Frankrijk aanzienlijk goedkope:: (k Nederland, ook bijvoorbeeld voet' t levensonderhoud. Daarna werd k snel duurder, duurder zelfs de In, Nederland en nu is dat weet gezakt tot een vergelijkbaar nk« I»! Gelegenheid om Frankrijk en Ne k land met elkaar te vergelijken! to genoeg, want ieder jaar is hei g c.; wel in het geboortedorp Sintü land te vinden. San vindt he: zomer niet erg om op het 1 Tholen te zijn. maar 's winterss! het niet zitten. Vooral het kalegs s landschap stuit hen tegen de i *- Zeker vergeleken met hun i woonomgeving waar het ookt 1 winter mooi groen blijft. Maar niet alleen vanwege het kü of het landschap hebben ze e spijt van dat ze naar Frankn.1 P trokken zijn. Sari: „Hans had; derland ook de WAO in kunnep met zijn reuma. Want het wordlad een tegenwoordig veel te gemaiii gemaakt. Op die manier tor.:' 03 mensen steeds minder eigen Inltii zeker als het gaat om bijvoc::- [El ondernemerschap. Endatgeldli In voor de jeugd. Ook al die klaag:: m over werkloosheid maken liet e positiever op. Als je echt wilt ra -I dan is er nog wel wat te vinden - dan moet je wel initiatief tone. k je

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 38