Volgende maand besluit over personeel pont bij Sluiskil sgSir Nieuwe damwand Sluiskil kost anderhalf miljoen Optoloog De Bruin 'meet het onbewuste in tien minuten Sportvissen met een druppel aan je neus ff RIJKSWATERSTAAT: MOGELIJK INKRIMPING Spoedig besluit over ontslag werknemer Miniatuur Walcheren Twee inbraken Middelburg ame op fiets lewond in Tiddelburg «f -Jp WOENSDAG 16 NOVEMBER 1983 I8i 17 SLUISKIL Rijkswaterstaat bekijkt in december of de bemanning van de rijkspont bij tasten door 's ochtends bijvoorbeeld Sluiskil moet worden ingekrompen. Gebeurt dat inderdaad dan heeft het de nodige "V;*„om vier uu,r maar ,oni yi}[ u.ur te aiu13" gaan varen en's avonds niet tot een consequenties voor de dienstverlening op de 'veerverbinding' tussen Sluiskil-West en maar tot elf uur. of je vaart een 'sluiskil-Oost over het kanaal Gent-Terneuzen. De pont wordt bemand door tien mensen, die aantai diensten niet met twee be- mannmgsleden maar met één. Maar in volcontinudienst werken. Een van die mensen werkt op arbeidscontract. Dat liep 1 dan moet je een ontheffing hebben november af en het was maar de vraag of het zou worden verlengd. van de scheepvaartinspectie." jjg, j. de Roos, hoofd van de dienst ig kanaal Gent-Terneuzen waar- ader de pont valt, dinsdag: ,,Dat intrad is inmiddels met zes maan- len verlengd. In die tussentijd wor- ien de zaken op een rijtje gezet. Bij Ijkswaterstaat in Middelburg heeft een nu nog wat tijd om te bekijken ilke kant men met die pont op wil. in liet gaat er natuurlijk vooral om of «in de begroting voldoende ruimte illjft voor het optimaal functioneren an die dienst." jndecember al, wanneer de begroting 1534 op tafel komt, moet rijks water- slaat de knoop doorhakken. In 1983 - dit jaar dus - diende rijkswaterstaat- Zeeland 2 procent op het budget te bezuinigen. En aanvankelijk dreigde ook de rijkspont bij Sluiskil daarvan de dupe te worden. Of die pont ook in de nieuwe bezuinigingsronde wordt r.«genomen, is nog niet beslist. De loos, „In - pakweg - januari weten we precies waar we aan toe zijn voor de oekomst. Wordt besloten te bezuini- [en op de pont dan zal er eerst overlegd moeten worden met de ge meente Terneuzen en via de gemeente met de Sluiskillenaren, dat lijkt me duidelijk." De Roos liet twee maanden geleden arbeidscontract van die tiende man al doorschemeren dat hij een tien ook: „Zou je inderdaad in de toe mans-bezetting eigenlijk aan de komst met negen mensen moeten krappe kant vond. Hij zei toen in werken, dan heb je twee mogelijkhe- verband met het afgelopen van het den. Je kunt de dienstverlening aan- MIDDELBURG - Bij een inbraak in «O dcurwaarderskantoor in de Wa- iraaarstraat in Middelburg zijn wintig delen van een encyclopedie inlvrccmd. De dader kwam binnen loor het verbreken van een boven- iiampjc aan de achterkant van het pad. De geschatte waarde van de encyclo- idie is, volgens de politie, driehon- gulden. De schade die bij de taak ontstond bedraagt 350,-. kinbraak werd gepleegd in de nacht u maandag op "dinsdag, adezelfde nacht werd ingebroken bij dvocatenkantoor B. aan het Molen- uter In Middelburg. Aan de achter- 3de van het pand werd eveneens een ia geforceerd: schade ƒ500,- Uit kast werd een geldkistje gehaald opengebroken: er verdween een tag van honderd gulden 1DDELBURG - De 43-jarige me- n M. C. uit Middelburg raakte Kdagmiddag om kwart voor één vond bij een botsing met een auto i de kruising DauwendaelselaarV ijlandstraat in Middelburg. De ow gaf geen voorrang aan de auto- obllist R. M. (43) uit de Zeeuwse cfdstad. Hij kon haar niet meer itvljken. De vrouw werd met ver- ondingen aan gezicht en polsen («gebracht naar het Bethesda Sint «phziekenhuis in Vlissingen, ongen (13) ip fiets gewond aanrijding USSINGEN - De 13-jarige D. K. uit feingen is dinsdag ochtend op zijn (Is aangereden, op de kruising van President Rooseveltlaan met de imbrandtlaan in Vlissingen. Hij is tklachten over hoofdpijn naar het 'tliesda-St. Josephziekenhuis in nngcn gebracht. iongen reed over de President oseveltlaan. in de richting van de jdaen Coortelaan. Hij vergat vol os de Vlissingse politie bij de krui dniet de Rembrandtlaan voorrang seven aan de auto van mevrouw M. w R. uit Vlissingen, die over de 'dent Rooseveltlaan reed, in de Mg van de Nieuwe Vlissingseweg. Ikwam in aanrijding met de auto werd vervolgens tegen de auto van jL. uit Oost-Souburg gesmakt, die de tegenovergestelde richting m aanrijden. Een automobilist MIDDELBURG - De Middelburgse kanton rechter mr B. Verhoe ven zal binnen veertien dagen beslissen of Mi niatuur Walcheren in Middelburg een werk nemer wel dan niet mag ontslaan. Het bestuur van Miniatuur had hier toe een verzoek bij de kantonrechter inge diend dat dinsdagmor gen werd behandeld. In eerste instantie had Mi niatuur gevraagd om vijf werknemers te mo gen ontslaan, maar dat was niet meer nodig. De raadsman van Minia tuur, mr C. Brinkman: „Dat was eerst ge vraagd, omdat het zich liet aanzien dat de er over de ontslagaanvra gen bij het arbeidsbu reau pas in december uitsluitsel zou komen. Eind oktober echter gaf het arbeidsbureau toe stemming om vier van de vijf te ontslaan. Voor de vijfde man ging dat niet op, omdat hij in die periode ziek was en een zieke werknemer mag niet ontslagen worden". Vandaar dat het verzoek bij de kantonrechter voor die ene werknemer nog moest worden be handeld. Het gaat hier om de schilder van de Miniatuur-gebouwtjes. Zoals bekend moet Mi niatuur Walcheren men sen ontslaan, omdat het de salarissen niet meer kan betalen. De afgelo pen jaren daalde het be zoekersaantal van het 'Zeeuwse Madurodam' terwijl de kosten bleven stijgen. Afgezien van de timmerman heeft Minia tuur nu nog twee men sen in vaste dienst: het, hoofd van de werkplaats en de tuinman. Of deze twee mensen in dienst kunnen blijven hangt helemaal af van een verzoek om financië le steun van Miniatuur aan zowel de gemeente Middelburg als aan de provincie. Penning meester B. Mol van Mi niatuur: „Verder ver richt de Maatschap van recreatie-adviseurs uit Breda op het ogenblik een onderzoek naar de bestaansmogelijkheden van Miniatuur Walche ren. Uit dat onderzoek zal ook moeten blijken hoeveel geld er precies nodig is om Miniatuur draaiende te houden", aldus de heer Mol. Nu ligt de pont 's nachts tussen een en vier uur stil om doorgesmeerd te worden en van nieuwe olie te voor zien. Er wordt dan alleen gevaren op afroep. Maar er zijn dan wel twee bemanningsleden aan boord. De Roos: „je zou de rustperiode kunnen verlengen, waarbij je dan met één man werkt Maar ook dan heb je een ontheffing nodig van de inspectie." Burgemeester C. Ockeloen van Ter- neuzen heeft al gezwaarschwud dat het gemeentebestuur bij voorbaat kiest voor de gebruikers Hij zei on langs: „Als de dienstregeling écht zou worden aangetast, dan is dat voor ons niet aanvaardbaar. Afspraak is af spraak. Toen indertijd de Lelybrug in Sluiskil verdween zijn er heel duidelij ke regelingen met waterstaat getrof fen. Auto in brand in Terhole TERHOLE Maandagavond om streeks 18.30 uur is de personenauto van S. A. uit Terneuzen gedeeltelijk uitgebrand. De bestuurder reed op dat moment op rijksweg 60 nabij Terhole. Toen hij zijn auto wilde omschakelen van benzine op gas zette een steek vlam het motorgedeelte van zijn voer tuig in lichterlaaie. De brandweer korpsen uit Kloosterzande en Vogel waarde, die snel ter plaatse waren, hadden het vuur na enkele minuten onder controle. Toen kon ook de schade worden opgenomen, waarbij bleek dat de voorkant van de auto geheel was uitgebrand. Bestuurder A. kwam met de schrik vrij. De rijkspont bij Sluiskil. CONDITIE OUDE WAND STEEDS SLECHTER SLUISKIL De damwand van het Kanaal Gent-Terneuzen, tussen de NSM-kadc bij Sluiskil en Sluiskil- brug wordt vernieuwd. De bestaande damwand, die nog stamde uit het begin van deze eeuw, vertoonde steeds meer gebreken. Het hout van die wand bleek, bij onderzoek, zoda nig aangetast dat er maatregelen moest en worden genomen. Dat ge beurt nu. Aannemingsbedrijf De Klerk uit Werkendam vernieuwt de damwand voor een bedrag van 1,5 miljoen gulden. Het karwei kan net voor de zomer geklaard zijn. Op dit moment bereidt rijkswater staat trouwens ook een aanpassing van de bruggen bij Sluiskil en Sas van Gent voor. Het is de bedoeling dat die aanpassing in de loop van volgend jaar wordt uitgevoerd. Het bestek is nog niet gereed, maar wel is duidelijk dat het werk zich zal toespitsen op het creëren van de goede 'onderdoor- vaartmogelijkheid' voor de binnen vaart enkel over de middenopening en in de richting Terneuzen van een oostelijke onderdoorgang. Dat be zorgt de binnenvaart vaak het nodige oponthoud. Om die westelijke onder doorvaart mogelijk te maken moet het kanaal ter plaatse worden ver breed. Bovendien moet een betonnen rug worden gesloopt. Omdat via die brug een groot aantal kabels loopt, zal ook daarvoor een oplossing moeten worden gevonden. Een speciale werkgroep, bestaande uit Belgische en Nederlandse deskun digen is tot de conclusie gekomen dat de doorvaaitbieedte op 27 meter moet worden gebracht. Volgens ing. J. de Roos van de dienstkring Kanaal Gent-Terneuzen is het de bedoeling dat ook de brug bij Zelzate wordt aangepast. Hoeveel de hele operatie kost. is nog onbekend De winterharde sportvissers weten het inmiddels: de gul is weer onder de kust. Hoewel het RIVO (Rijks Instituut voor Visserij Onderzoek) in IJmuiden een slecht kabcljauwseizoen voorspelt, is de gultijd voor enkele sportvissers toch veelbelovend begonnen. Afgelopen week wer den vangsten gemeld van zesponds gullen (een gul zwaarder dan zes pond noemen we kabeljauw) op het strand bij Dishoek en een Belgische hengelaar verschalkte in de nacht van vrijdag op zaterdag twee kabeljauwen van 6 en 6,5 kilo, vier gullen en daarbij nog een leefnet vol wijting. De sportvissers op het strand tussen Domburg en Oostkapelle haalden incidenteel een gul binnen; het hield niet over. Uit die regio echter wel meldingen van goede wijtingvangsten. De kabeljauw, op de zeldzame pijl staartrog na, de grootste vis die in onze kustwateren te vangen is (het Nederlands record staat op 18,5 kilo), is dit jaar wat later onder de kust dan gebruikelijk. Het nog steeds betrekkelijk warme zeewater is hier waarschijnlijk debet aan In dit verband zijn wellicht ook de voor november wonderbaarlijke tongvangsten te verklaren. Tong is een typische zomervis in onze stre ken. En dan is er nog het voorbeeld van die hengelaar uit Domburg, die vorige week een dikke paling aan de haak sloeg. De man vist misschien al zo'n dertig jaar, maar dit was 'm nog nooit gebeurd Niet in novem ber. Het zijn uitzonderlijke gebeur tenissen in de wereld der sportvis sers, de zachte herfst en de bijzon der hete zomer, waar J an Pelleboer het nog altijd over heeft, zijn waar schijnlijk de oorzaak. De sombere voorspellingen van de RIVO-biologen zijn voornamelijk gebaseerd op een haringoverschot dit voorjaar in de Noordzee, waar door het kabeljauwbroed geen lang leven beschoren was. Daartegen over staat dat het garnalenbestand van '83 redelijk te noemen is, zodat de jonge kabeljauw, éénmaal aan de vraatzuchtige haring ontsnapt, ruim voedsel 'voorhanden' had. Het is dus afwachten voor de gulvissers. Dit type sportvissers laat zich trou wens toch niet zo snel uit het lood slaan door allerlei voorspellingen, want hij is een doordouwer die kou, wind, regen en ander ongemak trot seert om maar kabeljauw te kunnen vangen. De benaming 'mooi-weer- visser' is op hem zeker niet van toepassing. De gulvisser heeft zijn eigen, vaak op jarenlange ervaring gestoelde aanpak. Een zaligmaken de methode om gul en kabeljauw te vangen bestaat niet. Succes is af hankelijk van de bedrevenheid van de visser, de plaats, de wind en niet te vergeten een. behoorlijke dosis geluk. Toch zijn de 'deskundigen' het over een aantal zaken eens kabeljauw moet je 's nachts vangen, omdat de vis een specifieke nachtjager is. Sportvisser bij uitstek, Iwan Garay, vermoedt dat dit te maken heeft met de nachtelijk trek van grote scholen garnalen naar de kust. Een andere voorwaarde is. dat de visser ver móet kunnen werpen want de grote vissen houden van diep water Gebruikelijk is dan ook de periode van enige uren voor en na laagwater te benutten, dan zijn de diepere geulen het best bevisbaar Enkele bekende Zeeuwse gulstekken zijn: Breezand bij Oranjezon, het strand bij Dishoek en de hele strandlengte tussen Westkapelle en Oostkapelle, waarbij vooral de pier ter hoogte van de strandtent van Maljaars en het laatste paalhoofd richting Oost kapelle (de Hamster) hoog scoren. Op verscheidene pieren en strek dammen in Schouwen-Duiveland wordt ook veel gevist. Iedereen die zelf eens wil zien hoe dat gulvissen nou gaat, kan een voudigweg en al van verre consta teren of er dergelijke liefhebbers op het strand of dijk aanwezig zijn. De goede gulstekken zijn te vinden door in het donker af te gaan op de vele lichtjes aan de waterkant. Die extra kustverlichting hoort name lijk bij een legertje sportvissers dat met de onafscheidelijke drup pel aan de. neus, bezig is de geliefde sport te bedrijven. Een praatje met de beoefenaars van deze bezigheid kan soms (als het ijs éénmaal gebroken is) uitlopen op een gezellig nachtelijk gesprek. Niet iedere visser is er op gesteld natuur lijk. maar nachtvissen is in de regel een eenzame bezigheid waarbij wat afleiding vaak welkom is. En als-ie éénmaal op z'n praatstoel zit, en de toehoorder vertelt van de meest fantastische vangsten in het verle den, is de ware sportvisser in zijn element. Hij houdt van gulvissen en wil dat uitdragen ook. Vanzelfspre kend gaat het niet voor allen op, maar het gros van de hengelaars spreekt graag over de liefhebberij. Zoals de Belgische sportvisser („noem me maar Jacques, jongske") die elk weekeinde te vinden is bij Breezand. het strand voor de aanzet van de Veerse Dam. Hij heeft een kapperszaak in de buurt van Luik en is eigenaar van een stacaravan op een camping bij Vrouwenpolder, waar Jacques van oktober tot kerst mis elke weekeinde met zijn vrouw en de poedel naar toe gaat. Over dag, maar meestal 's nachts gaat.hij naar zijn vaste stek om gul te vissen, Dat doet hij al zo'n twintig jaar. Soms gaat zijn vrouw mee een nachtje kabeljauwen, maar sinds hij een televisie in de caravan heeft komt dat niet veel meer voor. „Dat is wel een beetje jammer", zegt hij, „want ik hou wel van wat aan spraak. Maar allee, ze kan nou ook niet zeuren over koude voeten, hè?" De nacht van vrijdag op zater dag is Jacques in een opperbes te stemming. Hij is nog maar drie uur bezig en heeft reeds een kabel jauw, drie aardige gullen en een zootje wijting gevangen. Voor hem kan de nacht niet meer kapot. „Ge komt wel op een uitzonderlijk mo ment, jongske. Zoveel heb ik nog nooit gehad. De meeste keren is het niets, of hooguit één gullekc en wat wijting. Je zou het er warm van krijgen", buldert hij. Enthousiast toont hij de vangst en als we de kabeljauw wegen. Iaat de koperen ulster een gewicht van 6,5 kilo zien. Niet zijn persoonlijke record, want in de zeventiger jaren had hij er één van 14 kilo. De foto van dit exemplaar hangt ingelijst in de caravan. Tijdens het praten houdt Jacques steeds een oogje op de hengeltoppen. Om ze in het donker goed te kunnen zien heeft hij de toppen helder wit geverfd. Na een kwartiertje bomen over de teruggelopen visstand, de zuinig heid van de Hollanders en het bete re bier in België begint ineens een hengel top zacht te trillen. Jacques spuugt, de peuk uit zijn mondhoek en rent naar "de hqngel, die inmid dels zo krom staat als een hoepel. ,,'t Is een zwaren, zulle", roept hij, de lijn meter voor meter binnenha lend. Hijgend staat Jacques, tot aan zijn knieèn in het water aan de molen te draaien. Dan loopt hij achteruit het strand op, de lijn steeds strak houdend. Minuten la ter, Jacques is al niet meer te zien, alleen te horen, komt de grote open gesperde muil van een kabeljauw door de brandingsgolven. Het is een knaap. Als de vis klepperend op het strand ligt, komt Jacques teruggerend en doodt het beest met één klap van zijn hamer. „Ik doe dat altijd zo snel mogelijk. We eten hem toch op en ik vind het zonde om vis lang zaam te laten stikken op het zand", hijgt de visser. De kabeljauw blijkt het net niet te haien bij de eerste vangst; hij weegt 6 kilo. Niettemin een mooie vangst en Jacques zingt dan ook uit volle borst als hij de hengel weer uitwerpt. Cees Maas bracht. jongen naar het ziekenhuis Boerinnedag in Middelburg van CPB en CBTB middelburg De afdeling «eland van de CPB en CBTB- kouwen verzorgt 22 november «nboerinnedag. Dat gebeurt in Getuigeniskerk in Middel- burg. Be bijeenkomst begint om 10.15 "urmet het welkomstwoord van raomtter E. C. Hullu-De Nood tra de agrarische commissie CPB/CBTB Zeeland. Verder ver ft M. Wolfs-Van de Berg iets 0ter 'vrouw, kies voor je onder- «raerschap'. Directeur P, S. Ma- Mussen van het accountants- •antoor Zuid-West zet een en "•der uiteen over 'het onderne- ®tachap en de fiscus'. Na de begint om 13.30 uur een Jtm-discussie. G. Verhage- J«rse sluit het gebeuren om '5.15 uur af. GOES „Psychologen, psychiaters, therapeuten hebben - zolang ze al bestaan - niets anders gedaan dan liet aanbieden en zoeken van veront schuldigingen voor problemen, die te maken hebben met het menselijk bewustzijn. Flauwekul al die moei te," zegt D. de Bruin, optoloog te Goes. Naar zijn mening hoeven men sen al die invloeden, waar ze gedu rende hun leven mee te maken krij gen, niet op te pikken. De mensen kunnen zelf bepalen hoe en waarmee ze door het leven gaan. De Bruin meent een methode te hebben uitge vonden om iedereen onafhankelijk en zelfstandig te maken: de mathe matische psycho-analyse. De sinds kort in Goes wonende De Bruin heeft het allemaal zelf uitgevon den. Al vanaf zijn vijfentwintigste jaar heeft hij allerlei zaken bestudeerd, zoals economie en fotografie. Zo'n tien jaar geleden stichtte hij zijn eerste instituut voor optologie. Dat was in Rotterdam. Inmiddels verhuisde zijn 'praktijk', naar Ejndhoven en richtte De Bruin twee nieuwe instituten in: in Zwolle en sinds één week in Goes. De laatste vanwege de grote belangstel ling voor zijn manier van werken in de provincie, aldus De Bruin. Hoewel mathematische psycho-ana lyse nogal ingewikkeld klinkt, gaat het om een heel eenvoudig iets, zegt De Bruin zelf. De ogen staan op een bepaalde afstand van elkaar. Deze twee punten (de ogen) verbindt hij tot een driehoek met een bepaald richt punt, dat hij vindt met behulp van een oogmeetapparaal. „De mens pro jecteert met de ogen terug," stelt Dc Bruin, „en die hoek meetje." Aan de hand van deze gegevens, maakt De Bruin zogenaamde psychogrammen. Die geven - nog steeds volgens De Brum - een totaalbeeld van het be wustzijn aan, dat uitduidt hoe de bewuste persoon zich gedraagt. Dan kan er gesleuteld worden aan verbete ringen, aldus de optoloog. Onbewust „VV'e meten liet onbewuste," preten deert De Bruin. „De mensen weten doorgaans voor negentig procent niet wie ze zijn." Is al het denkwerk over het menselijk bewustzijn dan ver geefs geweest in de afgelopen eeu wen? Of gaat het om weer een nieuwe stroming? Zeker niet. oppert De Bruin na dc laatste vraag. „We zijn geen alternatief en we hebben geen alternatief. Voordat ik het ontdekte, is het menselijk bewustzijn nooit meetbaar geweest." De Bruin verge lijkt zijn 'ontdekking' met bijv beeldde relativiteitstheorie van Ein stein. „Voordat Mozart 'Eine kleine Nachtmusik' schreef, was ook nog niemai\d erop gekomen." De Bruin heeft zijn eerste vestiging in Zeeland zaterdag geopend met een receptie. Ingetogen wacht hij nu op klanten, om hun 'code van het onbe wuste' binnen tien minuten te ontcij feren. „Zonder dat we iets vragen." voegt hij eraan toe. „We vertellen alleen maar," Optoloog De zijn onlangs geopende praktijk in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 35