Bonden dreigen veren geheel plat te leggen Rijkswaterstaat Zeeland breidt uit AARDENBURGERS KOMEN IN ACTIE almanak KAT EN HOND. SUPERBOLUS STAKINGEN VOOR ONBEPAALDE TIJD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEMEENTEREINIGING VAN VLISSINGEN WORDT STIPT Bisdom pleit voor de uitkeringsgerechtigden MINSTENS HONDERDVEERTIG FUNCTIES MEER 5Bestuurbaarheid in gevaar' Pastores hekelen krant in de zaak Lockefeer PZC 5 Mysterie Rtl zal nu zo'n zes weken gleden zijn, dat de in Middel- ;r. gevestigde bassethound fopovjiet leven liet. Voor de gezinsleden, die hel huis met ton deelden, moet dat toch n een toereikende tijd zijn, zo Wi men denken, om over het wlies heen te raken. Dat ts ook wel zo, maar de herinnering aan de ene vier- Poe/er wordt levend gehouden Wr de andere: de lapjeskat 1 Dommel. 1 Dal ze sinds het definitief ver- »®k van de hond uithuizig is g Worden, och, dat hoeft in de herfst niet direct met treurnis m 'e maken te hebben, a Maar het geeft te denken, dat iï ®de laatste tijd vaak langdu- s* dj Verwijlt bij de plaats waar 3 ooit zijn etensbak stond en War ze zo graag uit mocht Jatten. Bnzezoekt nog steeds naar de i "tiras, die wel van hém was, il daar waar hij absoluut niet l f durfde als ze er bezit van «ad genomen Ronduit verontrustend acht j den het in dat gezin, dat de j tegenwoordig in haar 5 j®jp dezelfde snorkende ge- ™den maakt, die voorheen s wn de hond waren voorbe- t louden. voor mysterie is te "Welburg sterk toegenomen. ZEEUWSE PAGINA 11 GOES In het kader van de Zeeuwse 'week in het Goese verpleeghuis Ter Valcke kregen de bewoners dinsdag een reuzebolus cadeau van bakker Dick Bunt Het smakelijk geschenk was bij overhandiging bedekt met de Zeeuwse vlag en werd 'onthuld' door directeur A. C Schraven van Ter Valcke De bewoners lieten zich de superbolus in de volle recreatiezaal goed smaken WOENSDAG 16 NOVEMBER 1983 HEIKANT Een ondernemende kat kijkt zo nauw niet en dat mensengezegde 'vechten als kat en hond' zal haar een zorg zijn. Moeder onvindbaar? Niet getreurd - moet deze poes hebben gedacht toen ze warme aandacht vond bij de hond des huizes. Verandering van spijs doet eten Half oktober kwam ze meer dood dan levend aanstrompelen op de varkenshouderij van Walhout-De Visser in Heikant. Poes voelde er zich snel thuis tussen de honderd varkens, twintig kippen, de kanarie, goudvissen, twee honden en de vijf andere katten. 'Vondelingetje' is ze inmiddels gedoopt. VLISSINGEN - De leden van de groep gemeenten van de ABVA KABO in Vlissingen hebben tij dens een vergadering, dinsdagavond, besloten tot actie om de ontevre denheid met de bezuini gingsplannen van de re gering kenbaar te ma ken. De reinigings dienst voert vandaag (woensdag) een stipt heidsactie. Voor de inwoners van Vlissingen betekent dat. dat niet volgens de re gels aangeboden huis vuil zal blijven staan. Zakken die meer wegen dan 20 kilo gaan niet mee. Ook zakken die niet voldoen aan de Ko- mo-eisen blijven op straat achter Huisvuil, dat niet volgens de voor geschreven normen is gebundeld - tuinafval en dergelijke - kan vandaag ook niet in de vuilniswa gen worden meegeno men. De groep gemeenten' van ABVAKABO in Vlissingen roept de le den verder op om deel te nemen aan een demon stratieve bijeenkomst in het stadhuis, die om 15.00 uur begint. De ver gadering zal zich dan aansluiten bij de FNV- protestkaravaan. die rond half vier in Vlissin gen aankomt MIDDELBURG Het aantal ar beidsplaatsen bij de directie Zeeland van rijkswaterstaat zal in enkele, jaren sterk toenemen. Het gaat om een stijging met tenminste MO nieu we functies. Daarmee, komt de sterk te van de directie Zeeland van bijna 570 op ongeveer 700 personeelsleden. Niet uitgesloten is - het overleg daar over is nog volop aan de gang - dat er veel meer nieuwe arbeidsplaatsen bijkomen, door decentralisatie van nu centraal opererende onderdelen van rijkswaterstaat. Overigens gaal de toename van arbeidsplaatsen niet gepaard met uitbreiding van werkge legenheid. In beginsel worden de nieuwe functies bezet door interne verschuivingen; elders bij rijkswa terstaat verdwijnen arbeidsplaatsen. Bij de Zeeuwse directie wordt al enige tijd gestudeerd op de beste wijze van aanpak. C. de Reu (hoofd bestuurs- en bedrijfseconomische zaken en regio nale ontwikkelingi en R. Strackx (hoofd personeelszakeni maken dui delijk dat een ingrijpende reorganisa tie niet noodzakelijk zal zijn. Ze on derstrepen dat de uitbreiding van het aantal medewerkers binnen de be staande organisatie van rijkswater staat Zeeland kan worden opgevan gen. De Reu en Strackx vertellen dat de toename een gevolg is van activi teiten die te maken hebben met een groot aantal nieuwe objecten. Vooral de uitvoering van de Deltawerken speelt een belangrijke rol. Als nieuwe objecten die uitbreiding van het personeelsbestand noodzake lijk maken, noemt De Reu onder meer de stormvloedkering in de mon ding van de Oosterschelde. de Room- potsluis. de Krammersluizen, de Bergsche Diepsluis. de compartimen- teringsdammen in het oosten van de Oosterschelde en het beheer van de zuidelijke Deltawateren Drs. De Reu stelt dat er voor de bediening instand houding van diverse objecten (zoals stormvloedkering en Krammerslui zen i llink wat medewerkers nodig zijn Hoeveel en waar precies, is momen teel onderwerp van nadere studie. Hoewel rijkswaterstaat Zeeland door de stijging van personeelsleden niet ingrijpend overhoop moet worden ge haald, zullen er wijzigingen plaatsgrij pen. Met name de indeling en taakver deling voor de buitendiensten zijn onderwerp van studie. Bedoeling is een nieuwe dienstkring Deltakust te vormen, waaronder het beheer van de nieuwe stormvloedkering valt, De huidige dienstkring Zierikzee wordt dan opgeheven. De 'natte' taken gaan naar de nieuwe dienstkring Delta kunst en de 'droge' taken worden overgeheveld naar de bestaande dienstkring Goes. ..Dat is op de keper beschouwd de enige echte reorganisa tie". aldus De Reu Naast de ontwikkelingen die voort vloeien uit de Deltawerken (en die de 140 arbeidsplaatsen opleveren) zijn er binnen rijkswaterstaat ideeen over andere organisatieschema's. Het gaat onder meer over de manier waarop in de toekomst 'natte beheerstaken' (waaronder waterkwaliteit, waterhoe- veelheid, vraagstukken van hel plan- ten- en dierenleven in hel water) meer samenhangend moeten worden be handeld. Mee een rol spelen daarbij de toekomst van de Deltadienst (die langzamerhand verdwijnt) en de aanpak van het nationale wegenbe- heer. Allerlei diepgravende studies hebben tot dusverre opgeleverd dat er twee nieuwe diensten moeten komen, die meteen een schelding tussen zout en zoet water bewerkstelligen, een dienst getijdewateren en een dienst binnenwateren. De centralisatie Voor de provinciale directies heeft een en ander tot gevolg dat bepaalde taken die tot nog toe centraal werden gedaan, worden gedecentraliseerd. De Reu en Strackx geven aan dat het in de veru achting ligt dat de meetac tiviteiten bij de directie Zeeland ko men. alsmede ook bepaalde milieuta ken (nu nog bij de milieu-afdeling van de Deltadienst). Om hoeveel ar beidsplaatsen het daarbij gaat, kun nen ze nog niet meedelen. Dat is in onderzoek. Vast staat dat de taken van de afdeling waterbouwkundige werken oost (te Bergen op Zoom) van de Deltadienst worden onderge- bracht bij de directie Zeeland. Het tijdstip staat verder niet vast; in elk geval na 1984. Het constructief-tech- nische deel van de waterbouwkundi ge kennis bij de afdeling waterbouw kundige werken west (stormvloedke- -| ring), komt niet bij de directie Zee- j land, maar wordt ondergebracht bij I de directie sluizen en stuwen van rijkswaterstaat. Dit gebeurt in een kleine hoogwaardige kern van ouge- ,j veer 20 medewerkers. Voor de uit- j werking van de toekomstige lijnen zijn allerhande stuur-, werk-, en slrucluurgroepen gevormd. De Reu en Strackx verwachten dat er in de loop van 1984 duidelijkheid kan zijn over de nieuwe organisatiesche- I ma's Dan kan er gekeken worden m I hoeverre bijvoorbeeld medewerkers I van de overbodige Deltadienst andere I plaatsingskansen krijgen. Strackx laat weten dat er met de provinciale I dienstcommissie ieen soort onderne- e mingsraad) geregeld overlegd wordt. RUININGEN - De leden van de FNV-ambtenarenbond Abva/Kabo die werkzaam zijn bij de rovinciale Stoomboot Diensten (PSD) hebben besloten vrijdag in staking te gaan. Dit «tekent dat de veerdiensten over de Westerschelde tussen Vlissingen en Breskens en tussen juiningen en Perkpolder vanaf vrijdagochtend stil komen te liggen voor onbepaalde tijd. Hiertoe is besloten na in totaal vier ledenvergaderingen, maandag in Kruiningen en dinsdag Vlissingen. De staking kan volgens bestuurslid A. van der Sluijs van de Abva/Kabo alleen sorden voorkomen, als de minister donderdag met voorstellen komt waarover de bonden lillen onderhandelen en niet meer met 'dictaten', zoals volgens hem tot nu toe het geval is. DtAbva-Kabo heeft maandagoch- „De bemanning van de boten is steeds vaart genomen te worden wanneer ad en maandagavond ledenverga- aanwezig. Bovendien zijn de boten dat noodzakelijk mocht zijn. Of die tingen gehouden in Kruiningen en altijd gereed, om elk moment in de noodzaak inderdaad aanwezig is, is isdagochtend en dinsdagavond in fissingen, om de mening te peilen or, alle leden bij de PSD in Zeeland, wel in Kruiningen als in Vlissingen volgens Van der Sluijs een ruime srderheid van de aanwezigen voor 'werkonderbreking voor onbepaal- ajd. „Wanneer in een van beide itsen geen meerderheid zou wor- gevonden voor een dergelijke ie, dan zou de staking niet zijn «gegaan. Tijdens elke vergadering is echter een ruime meerderheid werkonderbreking. In totaal igeveer 75 procent van het rwezige PSD-personeel dat is aan sloten bij onze bond voor de staking sternd", aldus de heer Van der staking gaat pas vrijdag in. omdat itakbond eerst nog de aanzeggings- aan gedeputeerde staten van (land en aan de directie wil verstu- vanuit het hoofdkantoor in Zoe- tmeer. „De tegenpartij moet de ge beid krijgen maatregelen te ne- ffidiemen in een dergelijke situatie Ég acht. Wij willen de boel niet ':r meer plat gooien", verklaart Euurslid Van der Sluijs. BREDA „Nu de positie van een Zij schrijven „Wij ervaren de toene- i ongeveer 75 procent van het zeer g;rote grocp in onze samenlevinK mende spanningen bij mensen die «Uge PSD-personeel dat Is aan- dE uitkeringsgerechtigden sltcds niet kunnen er, mogen werken van iten bli onze bond voor de stakine meer m het &edran£ koml- de stem" een minimale uitkering moeten leven. Hen bi] onze bond voor de staking men van ae„ groep nauwe]IJks ef. ZlJ kunnen nauwelijks rondkomen. hoord lijken te worden en het hen Velen van hen hebben niet alleen hun aan verdere geldmiddelen ontbreekt arbeid maar ook hun persoon geinves- om voor hun belangen op te komen, teerd In onze economie en zijn als willen wij hun stemmen versterken." overbodig of ongeschikt aan de kant Dit schrijven bisschop H. Ernst en de gezet Anderen krijgen niet de kans gezamenlijke pastores voor industrie om zich in te zetten en zich te ont- en voor haanlozen in het bisdom plooien. Allen worden zij nu nog extra Breda in een brief, gericht aan minis ter-president drs. r. Lubbers. (Slot zie pagina 13 kol. 4) damiteiten ter beoordeling van het actiecomité", aldus Van der Sluijs. Wanneer donderdag (morgen) de bon den een overeenstemming met de minister zouden bereiken wordt het besluit om tot staking over te gaan volgens Van der Sluijs opnieuw be zien. Het is afhankelijk van dat resul taat. of dat eerst wordt voorgelegd aan de achterban ter goedkeuring, of dat wordt besloten de staking stop te zetten, in afwachting van een leden vergadering. Overwinning Districtsbestuurder Th. Jacobs noemde het besluit van de PSD-ledcn dinsdagavond een overwinning van de vakbondsstrategie in Zeeland. Hij zei dat tijdens een vergadering van de afdeling West-Zeeuwsch Vlaande ren van de Abva/Kabo in Schoondij- ke. Het besluit om tot staking over te gaan bewijst volgens hem dat ook de provincie Zeeland het beu is 'in het bos te worden gestuurd met mooie verhaaltjes van het kabinet, dat al leen oog heeft voor het financierings tekort en niet voor de belangen van ambtenaren, trendvolgers cn uitke ringstrekkers'. Hij wees bovendien op de bijzonder moeilijke situatie voor de mensen in de bootdiensten, die vol gens hem al jaren onder bijzonder zware druk werken. „Verzoeken zij nu om vakantie met pasen volgend jaar. dan wordt dat geweigerd, omdat al bekend is dat er dan geen aflossing is. Toch zijn zij verantwoordelijk voor de veiligheid van vele mensen aan boord", aldus Jacobs. 'Zie ook pagina 13: schade aan het Zeeuwse bedrijfsleven en acties bij het GAKi. AARDENBURG Donderdag begint de groep 'Verontruste Aardenburgers' een handtekeningenactie, die bedoeld is om de gemeentebestuurders duidelijk te maken dat de rust in de gemeente, en daarmee de bestuurbaarheid, moet worden hersteld. De actiegroep zal huis-aan-huis formulieren ver spreiden, waarin de verontrusting over de politieke situatie in Aardenburg kenbaar wordt gemaakt. De inwoners, dié de zorgen van de actievoerders delen, worden uitgeno digd het formulier ondertekend aan de initiatiefnemers terug te zenden. Wanneer de handtekeningen aan de gemeenteraad zullen worden aange boden, is nog met bekend. Zoals m de PZC van maandag werd gemeld, vond afgelopen weekeinde een eerste vergadering plaats van een aantal verontruste Aardenburgers. De bijeenkomst was een initiatief van P Lampaert. Dinsdagavond bena drukte hij dat de groep verontruste staking houdt in, dat de veerboot af.OO uur vanuit Kruiningen en de ran 5.00 uur vanuit Vlissingen zullen vertrekken, tenzij zich (?uldc calamiteiten zouden voor- De vakbond denkt daarbij aan «transport van zieken of het over zien van een arts die dringend de overkant moet. burgers geen politieke bindingen heeft De deelnemers zijn volgens hem uit alle geledingen van de Aarden- burgse gemeenschap afkomstig. Lampaert heeft het initiatief tot de handtekeningenactie genomen, om dat hij van mening is dat de bestuur ders een vingerwijzing nodig hebben. In de brief die donderdag onder de inwoners wordt verspreid, staat te lezen^ ..Onze zorg komt voort uit de manier waarop 'politieke' tegenstellingen zijn misgroeid tot tegenstellingen in de persoonlijke sfeer Wij spreken onze diepe teleurstelling uit over het feit dat mensen elkaar zo kunnen bescha digen. Wij doen een dringend beroep op alle betrokkenen, hun verantwoor delijkheid aan te wenden tot herstel van de rust in onze gemeente, zodat de bestuurbaarheid gegarandeerd kan worden" De inzendingstermijn sluit 26 novem ber. Uit vele mondelinge reacties is het Lampaert intussen duidelijk ge worden dat zijn initiatief met en thousiasme wordt begroet. Op welke wijze hij de uitslag van de actie bekend zal maken, laat hij voor lopig afhangen van het aantal inzen dingen. Het is de bedoeling om behal ve de gemeenteraad en het college van burgemeester en wethouders, ook de commissaris van de koningin dr C. Boertien. op de hoogte te stellen. BIERVLIET De katholieke pastores van West-Zccuwsch- Vlaanderen hebben in een brief hun ongenoegen ken baar gemaakt over de wijze waarop de media verslag doen over de gebeurtenissen rond burgemeester Lockefeer van Aardenburg. Tijdens een vergadering in Biervliet stelden de pastores vast - zich beperkend tot het dagblad De Stem - dat dit dagblad vanaf 4 tot en met zaterdag 12 november elke dag één of meerdere artikelen over deze zaak heeft gepubli ceerd in een opmaak (vermel ding op voorpagina, heel grote koppen, rode of zwarte omlij ning) zoals die gebruikelijk is voor onderwerpen met een grote landelijke betekenis. De Stem wekt daardoor de indruk partij gekozen te heb ben zich in dienst gesteld te hebben van dwijnen Zo'n vorm van berichtgeving wekt onrust en haatvorming in dc- hand. Wij kunnen niet inzien dat dat de taak is van een dagblad of van welk andei publiciteitsmedium ook. laat staan van een dagblad dat door velen nog verondersteld wordt een dagblad te zijn met 'n katholieke signatuur Indien een redactie zich plaats achter de bewering, dat alles wat nieuws is moet worden afgedrukt, maakt deze redac tie zich dan met tot slaaf van het nieuws? De krant is een macht en die macht dient door mensen gehanteerd te worden met wijsheid, liefde, eerlijk heid en met een groot verant woordelijkheidsbesef. aldus de pastores Burgemeester Lockefeer AbvaiKabo-districtsbestuurder Jacobs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 27