Spanje kampioen van iet resultaatvoetbal Nog vijf plaatsen open voor EK-voetbal MUNOZ TWIJFELT AAN OPSTELLING RIJVERS Afscheid van Palotai EMM speelt morgen tegen sterke Hongaren Remise Wiersma- Van der Wal OOK DE PUPILLEN SPELEN AL MET 'MANDEKKERS' DENEMARKEN MOET WINNEN iar nam revanche ipMZ 3 Eén winnaar in lotto 45 Jong Oranje uitgeschakeld Be (JEHibe UrniibSe (Door Koen Mijnheer) EINDHOVEN Zes clubs uil hel betaald voetbal zijn geïnteresseerd in PSV-middenvelder Jan Poortvliet. De 28-jarige Zeeuw, die de laatste weken niet meer kon rekenen op een basisplaats bij de Eindhovense club, staat in de belangstelling bij Sparta, FC Groningen, Roda JC, PEC Zwolle, Helmond Sport en NAC'. Gisteravond kreeg Poortvliet van het bestuur van PSV te horen dat hij op huurbasis weg kan voor de duur van dit Vooralsnog lijkt Sparta de meest se rieuze gegadigde voor Jan Poortvliet Vorige week al informeerde de Rotter damse club bij monde van trainer Bert Jacobs naar een eventuele trans fer van de PSV-speler. Bestuurslid Floor Bouwer: „We zitten met een paar blessures en we hebben boven dien toch al een krappe selectie. Ik vermoed dat we woensdag (vandaag) contact opnemen met PSV". Jan Poortvliet: „Als ik het eerlijk moet zeggen: zelf ga ik graag naar Sparta De gedachte daaraan bevalt me wel. Maar er zijn nu natuurlijk meer mogelijkheden" Jan Poortvliet, die 19 interlands ach ter zijn naam heeft staan en onder meer deel uitmaakte van het Neder land elftal dat tijdens het WK in Argentinië zilver veroverde werd en kele weken geleden door trainer Jan Reker naar de reservebank verwezen ten gunste van Ton Lokhoff. Sinds dien heeft Poortvliet, die al elf jaar in dienst is van PSV en nog een contract heeft tot 1985, verscheidene keren laten doorschemeren weg te willen. JRECHT (GPD) Zes jaar terug moest het voetbalteam van Spanje zich in Belgrado walificeren voor het wereldkampioenschap een half jaartje later in Argentinië. De door &ubala getrainde Spanjolen mochten met 1-0 verliezen. Het werd een voetbaloorlog waarin ie jonge Joegoslavische ploeg het hoofd verloor en de spelers van Real, Barcelona en Atletico slim en uitgekookt kwalificatie afdwongen. Het werkelijke aantal minuten dat de ronde nikker in het spel was moet minimaal geweest zijn. .het aan de 61-jarige Miguel Mu- eenzijn matadoren, dan vertoeft de Èüok vanavond in de Rotterdamse Sip gedurende vele seconden werk- ;op de grasmat. Het gaat weer om reifficatie. 0-0 is voldoende voor een cans feestje. Tijdrekken, bal in de Kg houden, doorgebroken tegen- Ènders neerhalen, de jonge oppo- uit het spel halen, massaal ver- jSgen. counteren, het beeld dat vacht mag worden van de eerste de laatste minuut als het Neder- tios elftal faalt in de opzet: het eren van een doelpunt. rijk. Ik heb de afgelopen wéken veel gepraat over de jeugdopleiding in Spanje, mij is gebleken dat ook de 'i rfectie «doorbreek je de hard en als het is gemeen spelende defensie u de Zuideuropeanen, een pro tein waarover vele trainers en coa- ach gebogen hebben en nu de wtste zorg van Kees Rijvers. Resul- hvoetbal, de Spanjaarden beheer- het spelletje tot in de perfectie, toom kunnen zij het wel en gaat immer mis als het Nederlands Kbalteam met dezelfde uitgangs- fltie aan de startstreep staat. In ioiari, in Sevilla, had Oranje in ruil een gelijkspel wel terug willen ïmen naar Nederland. De zwem- bken konden in de koffer blijven, int zelfs tegen een matige tegen- inder kon het droomresultaat niet tikt worden, een strafschop velde tósrland. nmentaliteitskwestie", gelooft Ri- Michels, de gelouterde voetbal- «ch, die in beide kampen rondgeke- a heeft. „Spanjaarden zijn altijd ;nd vanuit de defensie te voetbal- De Nederlander legt veel meer o in zijn spel". Berger heeft bij het debuut van Groningen twee keer te maken had met tegenstanders uit landen td de Middellandse Zee. „Het wordt ce jeugd met de paplepel ingego- meent hij. „In het jeugdvoetbal ons staat de spelvreugde voorop, men of verhezen is minder belang- Geen problemen bij kaartcontrole ROTTERDAM (GOD) De directie van het Feyenoord-stadion verwacht vanavond weinig problemen bij het verwerken van de 57.000 mensen, die de interland tussen Nederland en Spanje willen volgen. Ondanks het feit dat volgens directeur Frits de Kimpe 5000 a 10.000 valse kaartjes in omloop zijn gebracht, gaat hij ervan uit dat zich bij de kassa's nog maar weinig supporters melden met ongel dige toegangsbewijzen. Overigens heeft een deel van de geldi ge toegangskaarten zijn doel nooit bereikt. Vele plaatsbewijzen bevinden zich in postzakken die als gevolg van de stakingen nog altijd op de postkan toren staan. Jan Huijbregts, secreta ris betaald voetbal: „Om die reden hebben wij een aantal mensen, onder wie oud-internationals, nieuwe kaar ten bezorgd. allerjongsten resultaatvoetbal spe len". Leo Beenhakker, die aan zijn derde seizoen als oefenmeester bezig is bij Real Zaragoza. beaamt: „Het vastbij ten in een tegenstander wordt al vroeg geleerd. Ook de pupillen spelen met mandekkers. Als je jarenlang niets ander doet dan achter je tegen stander aanhollen, dan word je een specialist". Bescherming Leo Beenhakker, die met zijn Real on-Spaans voetbalt, Rinus Michels, die vanuit zijn tweede huis bij Barce lona het rollen van de leren knikker op het Iberisch schiereiland volgt, en Han Berger die met FC Groningen een klap toebracht aan het Spaanse prestige, nemen het voetballen in dat land alle drie in bescherming, de grootste boeven en verkrachters van het spel wonen niet in het land van Sinterklaas. Leo Beenhakker: „Ik word beroerd van al die verhalen waarin de Spaanse voetballers als misdadigers afgeschil derd worden. De normen worden be paald door de scheidsrechter, het is een feit dat in de Spaanse competitie meer mag, tackles van achter zijn toegestaan. Maar de excessen hebben veel te veel aandacht gekregen, die heb je in België, Nederland. Duitsland en Engeland ook. Ieder land heeft wel een mafkees rondlopen, maar daarom zijn niet alle voetballers gangsters" Sierlijkheid maakte plaats voor hard heid. Het imago veranderde, de Spaanse voetballer werd met meer geprezen om zijn techniek, maar ver oordeeld om zijn hardheid en zijn defensieve instelling. Leo Beenhak ker: „Bij Zaragoza proberen we zelf te voertballen. uitgaande van onze eigen kwaliteiten. Meer clubs zijn daar mee bezig. Een positieve ontwikkeling. Ook Munoz doet mee. Hij geeft zijn spelers meer vrijheid, de dekking is minder consequent". Driftkop ROTTERDAM Dinsdagmiddag tramde hel Nederlandse elftal in De Kuip ter voorbereiding op de belangrijke kwalificatiewedstrijd tegen Spanje, die vanavond zal worden gespeeld. Reserve-doelman Joop Hiele neemt keeper Piet Schrijvers tliggendonder handen ROTTERDAM (GPD) Naast de opdracht om de Spanjaarden te verslaan zal bondscoach Kees Rijvers zijn spelers woensdagavond geen extra instructies geven. Rijvers gaat ervan uit dat in de opstelling al de te volgen taktiek verweven zit. Hij doelt daarmee onder meer op zijn vleugelverdedigers Ben Wijnste kers en Peter Boeve, alsmede op zijn libero Ruud Gullit, die gewend zijn om regelmatig mee naar voren te gaan. „Ik zal ze echt geen speciale dingen meer zeggen. Alles wat over taktiek wordt gezegd is onzin. Spelers voetballen zoals ze dat gewend zijn. Ze kunnen niet plotseling heel andere dingen gaan doen. Ze weten echt zelf wel wat van hen wordt verwacht. Dat geldt dus ook voor Gullit" Aan het begin van het trainingskamp in Rotterdam merkte Rijvers dinsdagmiddag op dat het de spelers kennelijk goed bevallen is dat zij zondag en maandag nog thuis hebben kunnen doorbrengen. Gullit liet daarentegen weten dat hij het liefst maan dag al met de voorbereiding op het duel tegen de Spanjaarden was begonnen. Een overwinning op Spanje levert iedere Nederlandse speler woensdagavond f2000 op, dezelfde premie die na de zege op Ierland werd gegeven. Onzekerheid bestaat nog over de hoogte van de extra premie die zal worden uitgekeerd als het Nederlands elftal zich weet te plaatsen voor de eindronde van het Europees kampioenschap volgend jaar in Frankrijk. Vanavond zal het overigens anders zijn. de belangen zijn te groot. „Voor beide partijen. De hardheid zal dan ook van beide kanten komen. Als Nederland voorstaat denk je dan dat Wijnstekers de deur zal openzetten? Internationaal voetbal is hard voet bal", zegt Leo Beenhakker, die ook wijst op het verschil in tempera ment. „Bij ons zitten in een elftal tien kouwe kikkers en één driftkop, in Spanje zijn het er een paar meer. Als twee Spanjaarden met elkaar staan te praten denk je dal ze ruzie heb ben". DDDELBL'RG De bloemen die bi MZ 3 als aanstaand kampioen de 5e divisie geheel stonden leserveerd moesten worden weg- ?ooid. In het duel tegen SAR 1 uit teoslcrzande zag het Zeeuws- tamse trio onder aanvoering van |ii'tied Dumez in Middelburg kans de return de zes weken geleden ederlaag volledig uit te wissen en il met 2-8 aan het langste eind trekken. Dumez, destijds gecon doleerd met drie nederlagen stelde "nu eenzelfde aantal tegen Dui- t van Iren en Goudzwaard te- ver en datzelfde resultaat be ulde ook zijn jongere teamgenoot Seal Neve. ühad thuis een enorm zwakke dag 'tot kost ons waarschijnlijk de berustte Dumez na afloop, die 1 weinig heil ziet in een nieuw otenverlies van de Middelbugers. «met het oog op het ene punt dat me Zeeuwse teams in deze groep Kidt. De derde Zeeuwse vertegen- tordlger Zand 2 behield de theoreti- kans om uit het degradatie- «tras te geraken door thuis met 6-4 m hekkesluiter Alblasserdam te Men Er zullen echter nog twee "winningen aan vast moeten wor- a gekoppeld om een teruggang te «lopen. 'teruggang werd wel een feit voor wolinde 3e divisie dat het bij FVT Rotterdam niet kon bolwerken en J® tegenstand van Michiel Heeren "eer een 7-3 nederlaag moest fKseren. De degradatie, de derde nl' werd hiermee een feit. Beter «hetverweer in deze 3e divisie van -'dat in Gouda dankzij twee zeges Slagter en Hofman en eenmaal il van Peter van Iren een 5-5 teug aan Vriendenschaar waar de kansen op behoud aanmerke- ajn toegenomen. In deze groep E overigens NOAD 2 definitief nnnaar na de 7-3 tegen Phoenix 1 bracht bij Sjaardema 2 de h® op tafel omdat laatstge- team te sterk was voor de wburgers bij wie alleen Gie} ®«gem kans zag de nul van het ^ord te halen. Met 9-1 werd *™&ia 2 dan ook ongeslagen epioen. VLISSINGEN De tweede divisie-hand- balploeg van EMM (he ren) krijgt donderdag avond hoog bezoek uit Oost-Europa. Die avond spelen de Middelbur gers namelijk een wed strijd tegen het Hon gaarse Bececksebai. De Hongaarse ploeg is op een tiendaagse rond reis door Nederland. Ge durende deze tijd spelen de Oosteuropeanen wat oefenwedstrijden tegen voornamelijk ere- en eerste devisie-handbal- teams. Dankzij bemid deling van de trainer van EMM Kees de Rid der doet Becescksebai donderdagavond ook de Middelburgse sporthal aan voor een wedstrijd tegen EMM. Het duel begint om acht uur. Beker De heren van EMM 2 zijn in de derde ronde van de landelijke beker strijd gestrand. In Doe- tinchem verloor de Mid delburgse handbalploeg met 17-11 van De Gazel len. De ruststand was 7-5 in het voordeel van het Gelderse team. De vermoeidheid van de lange reis naar de Ach terhoek speelde het goed acterende EMM duidelijk parten in de tweede helft. Uitblin kers bij de Middelbur gers waren keeper Her man Jansen, en veldspe- lers Bert de Vries en Bert de Jonge. DEN HAAG In het afgelopen week einde heeft alleen de lotto een win naar van de eerste prijs opgeleverd. Het bedrag dat deze persoon ont vangt voor het goed raden van de twaalf getallen is ruim 400.000 gul den. In de toto moeten twee personen de hoofdprijs delen. De uitslagen zijn: Lotto 45' le prijs 1 winnaar, die bruto ƒ414.058,80 ontvangt: 2e prijs: 2 winnaars, die elk bruto ƒ75.000 ontvangen. 3e prijs. 130 winnaars, die elk bruto 1592,50 ontvangen. 4e prijs: 5534 winnaars, die elk 37.40 ontvangen, 5e prijs 82 581 winnaars, die elk 5,00 ontvan gen Toto 45 le prijs' 2 winnaars, die elk bruto 30 144 ,20 ontvangen. 2e prijs: 182 winnaars, die elk 164.10 ontvangen. 3e prijs. 3283 winnaars, die eik 22,70 ontvangen Toto-gelijk 45 le prijs, geen wlnnaansi, 2e prijs 1 win naar. die bruto 1924.40 ontvangt, 3e prijs 37 winnaars, die elk 120.60 ontvangen. 4e prijs 799 winnaars, die elk ƒ7.90 ontvan gen Cijferspel 45 6 cijfers goed geen winnaar. 5 cijfers goed 1 winnaar. 4 cijfers goed 18 winnaars: 3 cijfers goed 229 winnaars: 2 cijfers goed 2141 DEN HAAG (DPA/ANP) Gastland Frankrijk, België (groep 1) en sinds zondag ook Portugal (groep 2) hebben zich geplaatst voor de eindronden van het toernooi om het Europees voetbalkampioenschap, dat van 12 tot 27 juni 1984 in Frankrijk wordt gehouden. Negen kwalificatiewed strijden staan vandaag (woensdag) op het programma om de vijf overige plaatsen in te vullen. Nederland - Spanje (groep 7) in het Feyenoord- stadion is daar één van. De enige echte beslissing valt van daag in groep 3. Alle ogen zijn gericht op Athene, waar Denemarken moet winnen van Griekenland om de reis naar Frankrijk veilig te stellen On danks de recente nederlaag tegen Hongarije (0-1) is de Deense bonds coach Sepp Piontek optimistisch over de kansen van zijn ploeg tegen de Grieken. De concurrent van Dene marken. EDngeland, heeft slechts één punt achterstand en veel betere doel- cijfers. Bovendien Is het niet aanne- het Europees kampioenschap ziet er melijk dat de Engelsen over 'dwerg' zo uit: Luxemburg zullen struikelen. Het overzicht van de voorronden voor Groep 1: Vandaag: Oost-Duitsland - Schot- MALAGA (EFE) Jong oranje is uitgeschakeld voor de kwartfinales van de strijd om het Europese kam pioenschap voor UEFA-elftallen. Het verloor woensdagavond in Mala ga de laatste kwalificatiewedstrijd in groep 7 met 0-1 van Spanje. Door de overwinning plaatste Jong Oranje zich bij de laatste acht. De eindstand in groep 7 is: 1 Spanje 4 2 1 1 5 2-5 2 Nederland 4 12 14 7-3 3 IJsland 4 0 3 1 3 2-3 land. Stand: België Zwitserland Schotland O.-Duitsland Groep 2: Eindstand: Portugal Sovjet-Unie Polen Finland 4 1 1 9 12- 8 2 2 2 6 7-9 1 2 2 4 7-8 1 1 3 3 5-6 0 1 10 11- 6 1 1 9 11- 2 6 0 15 1 3-14 Groep 3: Vandaag: Griekenland - Denemarken en Luxemburg - Engeland. Stand: Denemarken Engeland Hongarije Griekenland Luxemburg 7 5 1 1 11 15- 5 7 4 2 1 10 19- 3 7 3 0 4 6 16-15 5 2 1 2 5 5-6 0 0 6 0 5-31 Resterende wedstrijden' 3 december Griekenland - Hongarije, 14 december Griekenland - Luxemburg Groep 4: Vandaag: Bulgarije - Wales Stand Wales 4 2 2 0 6 6-4 Joegoslavië 4 2 1 1 5 8-8 HEERENVEEN lANPi De achttiende partij in de damtweekamp om de Noorwegen 6 1 2 3 4 7-8 wereldtitel tussen Harm Wiersma en Jannes van der Wal is dinsdag m Bulgarije 4 1 1 2 3 4-5 Heerenveen na 65 zetten in remise geëindigd. De stand is nu 19-17 in het. Resterende wedstrijden 14 december voordeel van uitdager Wiersma De partij duurde vier uur en twintig minuten Wales - Joegoslavië. 21 december Er staan nog twee partijen op het, programma. HAMBURG (DPA) Op eigen verzoek beéindigt één van de bekendste arbiters op internationaal topniveau. Karo- ly Palotai vandaag (woensdag) met de wedstrijd West- Duitsland-Noord-Ierland zijn scheidsrechterlijke loop baan. De 48-jarige Hongaar, die dit seizoen nog ten einde had mogen brengen, lichtte dinsdag zijn afscheid toe met: „Ik ben langzamer geworden. Ook krijg ik steeds meer last van de knie waaraan ik vroeger geopereerd ben". Palotai leidde vier Europacup-finales. Hij werd vooral bekend door opvallende beslissingen. Zo stuurde hij bijvoorbeeld in de Europacup-wedstrijd 1. FC Kaiserslau- tern-Real Madrid in 1982 dn'e Spanjaarden tegelijk van het veld. De Westduitse bondscoach Jupp Derwall heeft voor het voorrondeduel voor het Europese kampioenschap met N'oord-Ierland een verrassende greep gedaan met Bayern-speler Klaus Augenthaler als libero. Het is het debuut van Augenthaler in het nationale team. Uli Stielike, die in de laatste wedstrijd tegen Albanië door een wedstrijd van zijn Spaanse werkgever Real Madrid met kan meedoen, krijgt zijn oude plaats op het midden veld terug. Derwall verklaarde dat het mogelijk is. afhankelijk van het verloop van de wedstrijd, dat Augen thaler en Stielike van plaats wisselen. De opstelling is: Schumacher (1. FC Koln). Dremmler (Bayern Munchen), Augenthaler (Bayern München), K H Forster (VFB Stuttgart) en Briegel (1. FC Kaiserslautern). Matthaus (Borussia MG), Stielike (Real Madrid), Rolff (Hamburger SV) en Meier (Werder Bremen), Rummenigge (Bayern München) en Waas (Bayern Leverkusen). 'ADVERTENTIE Joegoslavië - Bulgarije Groep 5: Vandaag: Tsjechoslowakije - Italië. Stand: Roemenië Zweden Tsj .Slowakije Wij zijn er al jaren en we blijven er voor gezellig en betaalbaar uitgaan KOUDEKERKE Geopend vanaf 21.00 uur Dinsdags gesloten Italië Cyprus 6 0 1 1 11 8-2 1 2 11 14- 5 3 1 7 12- 6 3 3 3 3-9 3-18 Resterende wedstrijden: 30 november Tsjechoslowakije - Roemenie. 22 de cember Italië - Cyprus. Groep 6: Vandaag: West-Duitsland - Noord-Ier- land en Turkije - Oostenrijk. Stand: ROTTERDAM (GPD) Miguel Mu noz, de Spaanse bondscoach, ver wondert en verbaast zich over het optimisme dat er in Nederland heerst rond het Oranje-team. Zover hij het inmiddels heeft begrepen, wordt zijn ploeg vanavond in de Rotterdamse Kuip een heel erg ge makkelijke prooi voor het Neder lands elftal dat per se moet winnen om zich voor de EK-eindronde in Frankrijk te plaatsen. „Men baseert", aldus Munoz. „dat optimisme kennelijk op een vol sta dion in Rotterdam plus 30 minuten redelijk goed voetbal tegen de Ie- icn om waarschuwt vervolgens: „Ik wil er evenwel op wijzen dat wij in Spanje gewend zijn wekelijks voor volle stadions te spelen en dat een half uur goed voetbal echt niet vol doende zal zijn om deze Spaanse ploeg naar een nederlaag te spelen". Miguel Munoz zegt er geen enkele behoefte aan te hebben het Neder landse optimisme te benutten om zijn eigen ploeg in de rol van under dog te manoeuvreren. Wel houdt hij er ernstig rekening mee dat collega Rijvers nog een verrassing in petto heeft. „Want", zo gelooft de Spaanse bondscoach, „ik heb het idee dat het Nederlands elftal zoals Rijvers dat heeft bekendgemaakt, niet in die formatie tegen ons zal spelen. Dat team zal ongetwijfeld op het aller laatste moment nog wel worden ge wijzigd. Het is immers niet gebruike lijk dat een coach de opstelling van z'n elftal zo lang tevoren prijsgeeft. Nu Rijvers het elftal al in zo'n vroeg, stadium bekend heeft gemaakt, mag ik aannemen dat dat is gebeurd om ons zand in de ogen te strooien" Opstelling Miguel Munoz, de trainer-coach van de Spaanse voetbalploeg, heeft dins dagavond na de laatste training in Rotterdam, zijn elftal voor de EK- kwalificatiewedstrijd van woensdag tegen Nederland bekendgemaakt Het elftal is hetzelfde als het team dat zondag in Madrid tegen Castilla oefende. Luis Arconada iReal Sociedad): Jose Sanchez (Barcelona). Antonio Mace- da iGijon), Antonio Goicoechea (Bil bao) en Jose Camacho (Real Ma drid). Juan Senor (Zaragozai. Jose Guern (Zaragoza). Ricardo Gallego (Real Madrid) en Rafael Gordillo (Betis Sevillai; Carlos Santillana iReal Madrid) en Jose Carrasco (Bar celona) W.-Duitsland Oostenrijk N.-Ierland Turkije Albanië Resterende wedstrijden West-Duitsland - Albanië. Groep 7: 1 1 9 13- 3 1 2 9 14- 7 1 2 9 7-5 1 4 4 5-15 2 5 2 3-12 november Stand: Spanje Nederland Ierland IJsland Malta 5 1 0 11 11- 5 4 119 15- 5 3 13 7 12-10 1 1 6 3 3-13 1 0 4 2 4-12 Resterende wedstrijden 17 december Nederland - Malta, 21 december Spanje - Malta. Dangraad Kubudo Wim van de Leur GOES Wim van de Leur uit Goes is geslaagd voor de eerste dan Kobu- do. Kobudo is een onderdeel van het karate, waarbij wordt gewerkt met een stok. een zwaardje en een blok met handvat De Goese karateleraar is de eerste Zeeuw die op dit onder deel een dangraad behaalde

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 23