PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Hoop op akkoord in ambtenarenconflict Stakingen dreigen bij bussen en veerdiensten ,PZC Cyprus opnieuw verscheurd STREVEN NAAR 3-JARIG CONTRACT ACTIE SCHUIM j ■i Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? Paus Pius sprak met tsarendochters ONDERHANDELINGEN BEPALEND Kabinet wil komende jaren beter overleg ambtenaren vandaag ALLEEN TURKEN ERKENNEN NIEUWE REPUBLIEK Bewolkt Wisselend bewolkt en plaatselijk nog ten but Middagtemperaiuur onge eter 7 graden Tot matig afnemende noordenwind, kracht 4 226e jaargang no. 269 Jj Noensdag 16 november 1983 VATICAANSTAD (DPA/UPI) De zondag overleden voormalige huishoud er van Paus Pius XII, de Duitse zuster Pasqualina Lehnert, heeft voor haar jood onthuld dat twee dochters van de laatste tsaar van Rusland Nikolaas II, je groothertoginnen Olga en Maria, aan de bolsjewistische revolutie 1 uitkwamen, de rest van hun leven doorbrachten in Italië en een ontmoeting I met de paus hadden, aldus het Romeinse dagblad 'II Tempo', i 2uster Pasqualina vertelde aan de Peruviaanse minderbroeder Fernando harnas Pereyra de Castro, dat zij de groothertoginnen in het Vaticaan had ontmoet, waar zij aan de paus om financiële bijstand waren komen vragen. De franciscaner pater bevestigde dinsdag telefonisch tegenover Vaticaanse [trslaggevers dat zuster Pasqualina hem het verhaal op 22 maart had gedaan iliaar rusthuis in Rome en dat zij hem toestemming had gegeven het na haar jood bekend te maken. Haarde historicus en pater Jezuiet Robert Graham, een man die uitvoerig heeft geschreven over 20e-eeuwse Vaticaanse zaken, trok het verhaal in twijfel. ,,Hoe kan het geheim gehouden worden dat de dochters van de tsaar nog steeds in leven zijn?" vroeg hij. „Het is een legende die door Russische ballingen gevoed wordt". De laatste jaren is in Engeland en Amerika een aantal boeken verschenen volgens welke de bolsjewieken in 1917 in Jekaterinenburg alleen tsaar Niolaas II en zijn zoon en troonopvolger de tsarewitsj Alexis vermoordden en dat de tsarina en haar vier dochters Olga, Tatiana, Anastasia en Maria naar Perm werden gebracht, waar enkelen van hen ontsnapten Anastasia zou via Roemenie als Anna Anderson' in Duitsland en uiteindelijk in Amerika zijn terechtgekomen. II Tempo schreef dat de groothertoginnen Olga en Maria ruim tien jaar geleden in Italië overleden. i Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG (GPD) De acties tegen de verlaging van de ambtenarensalarissen zullen niet worden uitgebreid, nu het tot een eerste toenadering is gekomen tussen de ambtenarenbon- len en minister van binnenlandse zaken Rietkerk. De partijen streven naar een contract dat foor drie jaar de lonen en andere arbeidsvoorwaarden voor het overheidspersoneel regelt. )t ambtenarenbonden zouden met kanten alles op alles te zetten om tot vond het bemoedigend dat de contou- o'n contract dc eerste winst van hun een oplossing van de problematiek te ren van een overeenkomst zichtbaar cties binnenhalen. ZIJ eisen al jaren ji;de arbeidsvoorwaarden van amb iëren in vrije onderhandelingen rorden vastgesteld en niet eenzijdig oor de minister worden opgelegd, etuitgangspunt van de regering, dat (brutosalarissen van de ambtena ren volgend jaar drie procent omlaag soeten, blijft ondertussen overeind. Ichoon' blijven de lonen gelijk. Werhandelingsdelegaties van de Wen en van dc minister (die na- h' eens de staat als de werkgever van («overheidspersoneel optreedt) zul- n vandaag en morgen nagaan wat Je mogelijkheden voor een driejarig di ontract zijn. Donderdagavond zal er «der over worden onderhandeld in Ie Commissie voor het Georgani- eerd Overleg in Ambtenarenzaken let formele overleg). Iet voorlopige akkoord kwam giste- tn tot stand in een nieuwe overle- ronde, waartoe de president van de bagse rechtbank de minister en de Hjt motste ambtenarenbond, de Abva- iabo, had verplicht. De rechter stuur- t hen naar de onderhandelingstafel ig m zijn uitspraak in een kort a eding dat de Nederlandse Organisa- voor Tijdschriften Uitgevers had - trespannen omdat haar leden ge- óiyeerd worden door de stakingen bij post. De andere ambtenarencen- rJes schoven vrijwillig maar van Bteaan. let resultaat van het afgedwongen fetleg is alom met instemming be- y roet. FN'V-voorzitter Kok sprak van een .moedgevende ontwikkeling, een Mig van een symbool om van alle komen". worden. „Maar het is nog te vroeg CNV-voorzitter Harm van der Meulen voor al te grote tevredenheid. Er moet nog verschrikkelijk veel werk verzet worden om tot een echt resultaat te komen". De Chr Centrale van Over heads- en Onderwijspersoneel ziet in het aanbod van minister Rietkerk voor een driejarig contract een moge lijkheid om uit de impasse te raken Volgens de voorzitter van de Vakcen trale MHP. Laurier, geeft het ..goede hoop voor een vruchtbaar overleg in de Stichting van de Arbeid over de arbeidsvoorwaarden in het alge meen". De uitkomsten van het ambtenaren- overleg zullen een belangrijke plaats innemen in het gesprek dat een kabi netsdelegatie vrijdag heeft met de (Slot zie pag. 3 kol. 4) DEN HAAG lANPi Enkele honderden Amsterdamse brandweerlieden voerden gisteren op hun manier actie tegen de voorgenomen korting op hun salarissen. Zij blokkeerden in de ochtend alle ingangen van het Binnenhof in Den Haag en spoten vervolgens het hele plein vol met een 4 tot 5 meter dikke laag blusschuim Hun Haagse collega's moesten eraan te pas komen om het schuim weg te spuiten. Rond twaalf uur was het Binnenhof weer 'schoon'. Rietkerk llinksi en Van de Scheur bi) het begin van het Haags overleg Raketten Ondanks de aankomst van de terste kruisraketten in Groot- Mtannie, werd er gisteren in Geneve verder gepraat over Beperking van de Euroraket- len. Het werd de kortste zitting tof nu toe: na een half uur nield de Russische onderhan delaar het voor gezien. (PAGINA 3) Winnen moet Bondscoach Kees Rijvers geeft m voetballers maar één aan- Wing voor de wedstrijd van vanavond: "win van Spanje". Oranje zal het nog moeilijk krijgen tegen de kampioenen Ban het resultaatvoetbal. (PAGINA 21) Meer banen Nu de uitvoering van de Delta werken ver is gevorderd zal rijkswaterstaat meer mede werkers nodig hebben. Het gaat om tenminste 140 nieuwe urbeidsplaatsen. (PAGINA 11) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 11. 13, 15, 17 19 Sport: 20 en 21 HEERLE (ANP) Als het kabinet de afgelo pen tijd iets verwelen kan worden dan is het wellicht dat het kabinet bij het vaststellen van het beleid voor volgend jaar meer overleg had moeten voeren met de ambtenarenbonden. Dit zei premier Lubbers dinsdagavond op een CDA-bijeenkomst in het Westbrabantse Heerle Het kabinet is dan ook bereid goed overleg te voeren over het beleid in 1985 en 1986 Lubbers noemde dit aanbod, dat minister Rietkerk (bin nenlandse zaken)aan de ambtenarenbonden heeft gedaan, uniek in de Nederlandse politiek. Voor 1985 en 1986 zal dan ook aan de orde komen welk inkomen soffer draagbaar is voor de ambtenaren, aldus Lubbers Mocht dat minder zijn dan het ka binet nodig acht. dan moet er overwogen wor den het aantal ambtena ren te verminderen of meer mogelijkheden te vinden voor arbeidstijd verkorting. zo zei Lub bers. „Dit is een goede dag", zei Lubbers over het feit dat het ambte- narenoverleg niet is af gebroken Lubbers zei te hopen dat het opnieuw geopende ambtenarenoverleg een aanzet zal zijn voor het voor het overleg vrijdag in de Stichting van de Arbeid VLISSINGEN - Als donder dag (morgen) de onderhande lingen met de regering mis lukken gaat het personeel van de Provinciale Stoomboot diensten (PSD), aangesloten bij de FNV-ambtenarenbond ABVA KABO, vrijdag in sta- king. Hiertoe is dinsdag uiteindelijk beslo ten na enkele vergaderingen van het PSD-personeel In Kruinmgen en in Vlissingen. Wordt er donderdag wel een overeenstemming bereikt tussen de bonden en minister Rietkerk dan zal. aldus bestuurslid A. van der Sluijs van de ABVAKABO, het besluit tot staken opnieuw worden bezien Dinsdag is ook in verschillende plaat sen in Zeeland vergaderd door perso neel van de busonderneming Zuid- West-Nederland (ZWNi. aangesloten bij de Vervoersbond FNV. Zowel in Axel als in Middelharnis, waaronder Schouwen-Duiveland valt, werd be sloten eerst de onderhandelingen van donderdag af te wachten alvorens tot stakingsacties wordt overgegaan. FNV-woordvoerder bij de ZWN in Zee land en Rotterdam Chris Ollebek zei desgevraagd, dat onder de leden in Axel de bereidheid tot staken met groot was ..Wel", zo zei hij, „is de stemming geladen. Wanneer de on derhandelingen stuklopen wordt er vrijdag opnieuw vergaderd over het al dan niet platleggen van de busdien sten in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen", aldus Ollebek. Ook op Walcheren en Schouwen-Dui veland besloot het ZWN-personeel eerst de onderhandelingen van mor gen af te wachten. Zie voor actie en gevolgen in Zee land pagina 11 en 13) DRIEBERGEN (GPD) Plotselinge gladheid heeft het wegverkeer dinsdag ochtend in alle vroegte overvallen. Sneeuw, ijzel en bevriezing van natte weggedeelten zorgden voor tientallen aanrijdingen, waarbij één dode en één zwaar gewonde vielen. De materièle schade was enorm. Door de aanrijdin gen ontstonden files met een totale lengte van 230 kilometer. De gladheid deed zich in het hele land voor. De langste files, meer dan 20 kilometer, vormden zich tussen Utrecht en Amsterdam, Gouda en Voorburg en Gouda en Vlaardingen. Avontuur op Cyprus TTet eenzijdig uitroepen '\4j 1 ilvan de onafhankelijke staat Turks-Cyprus niet i—H veel groter dan de provincie Zeeland en met een bevol king van nauwelijks honderdvijftig duizend mensen schept van de ene dag op de andere een politiek labiele situatie in het oostelijk deel van de Middellandse Zee. De onverwachte beslissing van het Turks-Cyprische parlement verscherpt de tegenstellin gen tussen de twee sinds 1974 geschei den levende gemeenschappen op het eiland. De Grieks-Cyprioten hebben prompt gereageerd met het uitroepen van de noodtoestand. De gevolgen reiken ook heel wat verder dan het eiland Cyprus de toch al weinig opge wekte betrekkingen tussen Grieken land en Turkije worden opnieuw on der zware druk gezet. De Turks-Cy prioten zijn aan een waagstuk begon nen. waarvan de afloop onvoorspel baar is. Turkije heelt de onafhankelij ke staat binnen enkele uren erkend, waarmee de verbondenheid met de Turks-Cyprische bevolking op het ei land wordt benadrukt. De Turken handhaven trouwens een sterke mili taire macht in het noordelijk deel van Cyprus De Turks-Cyprische bevol kingsgroep kan als 'excuus' voor de onverwachte stap aanvoeren dat alle pogingen van de afgelopen jaren om tot een oplossing van de kwestie- Cyprus te komen hebben gefaald De internationale gemeenschap zal daar echter nauwelijks een rechtvaardi ging in zien voor deze ongewone stap. Zonder de militaire steun van Turkije heeft de mini-staat geen enkele kans van overleven. Een toenemende be trokkenheid van Turkije bij de zaken van Cyprus verhoogt de kans op nieu we gewelddaden tussen de beide be volkingsgroepen op het eiland. Het heeft er veel van weg dat de Turks-Cyprioten, van wie bekend was dat zij naar autonomie streefden, het ogenblik van de 'afscheiding' zorg vuldig hebben gekozen. In Turkije zijn zondag verkiezingen gehouden, die een eerste aarzelende stap op weg naar democratisering van de Turkse samenleving kunnen zijn Over ruim een week zal de militaire regering in Turkije worden afgelost door een bur gerregering. Op dit moment is min of sprake van een interimperiode. De militairen weten, dat aflossing van de wacht een kwestie is van dagen. De Turks-Cyprische regering van Rauf Denktash heeft er op gegokt, dat Ankara de situatie zou accepteren als het eenmaal voor een voldongen feit zou zijn geplaatst. Het lijkt er op, dat Denktash in dit opzicht -de politieke situatie juist heeft beoordeeld Niet alleen laten de Turken na enig protest te uiten, zij zijn zelfë de eersten die de nieuwe staat erkennen. Dat laatste zou er op kunnen wijzen, dat de militaire regering van Evren op de valreep toch nog gemene zaak met de Turks-Cyprioten heeft gemaakt. Tur kije is nog altijd niet vergeten dat het meer dan drie eeuwen over het voor malige Griekse eiland heeft geheerst voordat de Britten er in 1878 hun gezag vestigden. Ondanks verzekeringen van Denk tash, dat de nieuwe Turks-Cypri sche staat zich by geen enkel ander land zal aansluiten, valt te vrezen dat de onafhankeüjkheidsverklaring een eerste stap op weg is naar aansluiting by het moederland Turkye Een der gelijke ontwikkeling, waar de Gneks- Cyprioten en Grieken zich nimmer by neer zullen leggen, houdt het gevaar in van een slepend conflict tussen Griekenland en Turkye met vergaan de gevolgen voor de verdediging van de zuidflank van de Navo, van welke organisatie beide landen lid zijn Het is dan ook te verwachten dat* met name Britten en Amerikanen zich de komende tyd politiek en diplomatiek intensief met de kwestie-Cyprus zul len bezighouden Aan een nieuwe brandhaard in dit deel van de wereld heeft het Westen geen enkele behoef- IVan onze redactie buitenland) NEW YORK De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties is dinsdag avond op verzoek van Engeland en Cyprus achter gesloten deuren bijeen gekomen om te spreken over het besluit van de Turks-Cyprioten de onafhankelijke republiek Noord-Cy- prus uit te roepen. Waarschijnlijk vandaag, na de aankomst van de Cyprische minister van buitenlandse zaken George Iacovou in New York, komt de Veiligheidsraad voor een openbare zitting bijeen over deze kwestie, aldus de voorzitter van de Veiligheidsraad. Verwacht wordt dal de Veiligheids raad de uitroeping van de repuliek 'ongeldig' zal verklaren en de interna tionale gemeenschap zal aanbevelen de nieuwe staat niet te erkennen Eerder op de dag nam het Turks- Cyprische parlement eenstemmig een resolutie aan waarin het sinds 1974 door Turkije bezette noordelijke dëel van Cyprus onafhankehjk werd ver klaard. De Turks-Cyprische leider Rauf Denktash deelde de onafhanke lijkheidsverklaring via de radio aan de bevolking mee Denktash heeft dinsdag in Nicosia gezegd dat een ruzie over zetels in de Raad van Europa de druppel was die de emmer deed overlopen en die hem deed besluiten tot het uitroepen van de onafhankeiyke Turkse republiek Noord-Cyprus. In de door het Turks-Cyprische parle ment aangenomen resolutie staat dat de twee volkeren van het eiland, de Turks- en Grieks-Cyprioten, voorbe stemd zyn om naast elkaar te leven „We kunnen en moeten een vreedza me. rechtvaardige en duurzame oplos sing vinden voor al onze geschillen, via onderhandelingen op basis van gelijkwaardigheid". Turkije is tot nu toe het enige land dat de onafhankelijke republiek Noord- Cyprus heeft erkend De Turkse mi nister van buitenlandse zaken. liter Turkmen, verklaarde dinsdagmiddag dat de regering in Ankara compleet verrast was door de unanieme beslis sing van het Turks-Cyprische parle ment Noord-Cyprus onafhankelijk te verklaren In de Cyprische hoofdstad Nicosia hebben studenten en scholieren dins dagochtend een protestdemonstratie gehouden. De Nationale Garde en de politie in de Griekse zone van het eiland werden als reactie op de onaf hankelijkheidsverklaring in staat van paraatheid gebracht. Hetzelfde ge beurde met de troepen van de Britse bases op Cyprus en die van de VN- vredesmacht De Griekse regering liet weten dat er geen stappen waren ondernomen om het Griekse leger te mobiliseren of schepen naar Cyprus te sturen. Dins dagavond verklaarde premier Pa- pandreou na een kabinetsberaad dat Griekenland, als land dat garant staat voor Cyprus, niet werkeloos zal blijven en alle nodige maatregelen zal nemen om de onafhankelijkheid en soevereiniteit van het eiland te waarborgen en de eenheid van het eiland op basis van VN-bcsluiten te herstellen. Engeland de vroegere koloniale macht op Cyprus, betreurde de onaf- hankelykheidsverklaring Londen blijft slechts één Cyprische staat er kennen de republiek Cyprus onder de regering van president Spyros Ky- prianou De Engelse regering riep Griekenland en Turkije op tot een trilaterale conferentie over Cyprus De speciale afgevaardigde van de VN op Cyprus, Hogo Gobbi. sprak zyn afkeuring en ontgoocheling uit over de stap van de Turks-Cyprioten. Hy verklaarde dat de stap als een verras sing was gekomen, maar voegde daar aan toe dat Denktash onder sterke druk had gestaan van de aanhangers van de onafhankeiykheid onder zijn achterban. De verwachting is dat de nieuwe republiek weinig internationale eken- ning zal vinden. Washington zei 'to taal verrast' te zijn en woordvoerder Alan Romberg zei dat het uitroeping zowel als erkenning van de nieuwe republiek door Turkije betreurt en oproept tot terugdraaien van beide besluiten. De VS riepen alle landen ertoe op de republiek niet te erken nen. De Nederlandse regering ver klaarde gisteravond dat de opdeling van een souverein land op geen enkele wijze kan worden gerechtvaardigd en is niet van plan de nieuwe republiek te erkennen. Overleg hervat Een voorzichtig optimisme over een gunstige afloop van de besprekin gen tussen minister Rietkerk en de ambtenaren lykt gerechtvaardigd na het gesprek van dinsdagmiddag. Hoe wel beide partijen vele slagen om de arm houden is het in elk geval een hoopvol teken dat de bespreking niet meteen werd afgebroken Het overleg zal morgen donderdag worden hervat, hetgeen wyst op de vaste wil van de onderhandelingspartners een basis voor overeenstemming te vin den. Dat vergt tyd, die ook nodig is om de in de afgelopen weken scheef gegroeide verhouding tussen regering en bonden weer wat recht te trekken. Van beide partyen mag worden ver wacht, dat zy binnen de beperkte marges van het mogeiyke en het haalbare en met respect voor eikaars uitgangspunten de bereidheid tonen elkaar in een compromis te vinden. Praten over een driejarig contract voor de jaren 1984, 1985 en 1986 geeft in elk geval meer mogelijkheden dan een gesprek over alleen 1984. De ruim te bij de onderhandelingen zit name lijk in de laatste twee jaar. Voor de ambtenaren en trendvolgers kan dat wel eens bepalend zyn by het overleg. Dim Corruptie bestraft De voormali ge Bïrmaanse brigade-generaal Tin Oo. die eens werd beschouwd als de gedoodverfde opvolger van president Ne Win. is maandag tot een levenslan ge gevangenisstraf veroordeeld we gens misbruik van openbare fondsen en eigendommen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1