zeeland: Nederland is één grote stroom drank geworden Knuffelspreekuur in Goes Ledental groeit bij muziekverenigingen Tweeduizend jongeren bij 'Lost-Vast' in Biggekerke Jubileumviering van hervormde gemeente Oost-Souburg besloten almanak •Ontslagen Focus Veilig in Middelburg op komst -PROF. HOEFNAGELS OP STUDIEDAG GOES: Vechtpartij in Terneuzen KNF-VOORZITTER C. SCHOUT OP NAJAARSVERGADERING: [n^w/op verse HÜTTENKASE SM/W kaas Woning uitgebrand ZEEUWSE De man die afgelopen vrijdag het postkantoor in één der Zeeuwse dorpen betrad, was aanvankelijk nog goed ge butst Nog nietsvermoedend plaatste hij z'n bestelling ■Honderd postzegels van ze ventig cent alstublieft Hadat de loketbediende een vel postzegels ter hand had genomen. moest de man met Hijgende verbazing toezien we hij de zegels êen voor één hegon of te scheuren. 6" hij begreep toen hier van Hoen te hebben met een stipt werkende ambtenaar, die op Heze wijze de regering van haar onzalige plan hoopte af le brengen om zijn salaris met wige procenten te korten. Zo slipt werkte hij. dat na terloop van tijd honderd losse postzegels in het loketbakje lagen. eS Haar met lang. De man, die zich al enige tijd hod staan inhouden, brieste oe PTT-beambte toe: ..Weetje top Hl kan?! Opvliegen!" en ones vervolgens krachtig in to loketbakje pet was een prachtig gezicht. dle dwarrelende zegeltjes MIDDELBURG - Er zullen waar- schijnlijk ontslagen vallen bij het jfljrijf Focus Veilig aan de Noord- Bonsterweg op het industrieterrein Ramsburg in Middelburg. Focus Vei- lij produceert met name veiligheids- brillen en lashelmen. Volgens direc- ttur J. Reijnierse zijn er inderdaad plannen om een aantal van de 62 werknemers te ontslaan. Om hoeveel mensen het gaat wilde hij het afgelo pen weekeinde nog niet zeggen. De heer Reijnierse: Er is minder vraag naar onze produkten. Op het ogenblik draaien we nog met drie ploegen dag en nacht. Dat zal waar schijnlijk ook veranderen, waarbij ik denk aan twee ploegen en alleen overdag Focus Veilig levert het overgrote deel van de produkten aan de metaalindustrie. ..Daar gaat het op het ogenblik ook niet zo best. Een grote afnemer van ons was De Schel de, maar die heeft ook minder van onze helmen en brillen nodig", aldus de directeur Verder wijt hij de terugloop in afname aan de automatisering. Reijnierse: ..Tenslotte hebben robots geen veilig- heidsbrillen en lashelmen nodig". De directeur liet weten, dat hij aanstaan de woensdag met meer mededelingen naar buiten zal komen. Districtsbestuurder W Waumans van de Industriebond FNV. bevestigde eveneens dat er ontslagen gaan val len. ..Maar ik wil daar nu nog niets over kwijt. Eerst wil ik de (besloten' vergadering van onze leden afwach ten". Deze vergadering wordt van avond gehouden in wijkgebouw Het Zuiderbaken in Middelburg, aanvang 20 uur. MAANDAG 14 NOVEMBER 1983 PAGINA 5 In volle ernst werden in het ziekenhuis in Goes knuffeldieren onderzocht en zonodig van een gipsverband voorzien OOST-SOUBURG - De hervormde ge- af met een herdenkingsdienst in de meente Oost-Souburg sloot zondag kerk aan het Oranjeplein. Het thema de viering van haar 400-jarig bestaan van de dienst was 'De binnenkant TERNEUZEN In de neuzen Daarbij vielen re agenten in om de Nieuwstraat in de Ter- klappen Dat gebeurde vechtenden te scheiden neuzense binnenstad in een snack-bar. De ru- Dat lukte uiteindelijk heeft de politie in de zie werd op straat voort- ook Met behulp van een nacht van zaterdag op gezet, waar na enige tijd politiehond werden de - zondag een einde ge- twee grote groepen jon- jongeren verspreid. De maakt aan een massale geren tegenover elkaar politie was na afloop vechtpartij. Daarbij kwamen te staan Over niets bekend van ge- waren zeker zestig jon- en weer werd er geschol- wonden Wel werd één geren betrokken. den. geslagen en ge- jongen meegenomen trapt De vechtpartij naar het bureau, vooral Het begon met een breidde zich op een be- om hem in bescherming woordenwisseling tu£- paald moment uit tot te nemen tegen woeden- sen twee jongens, eén over een groot deel van de leeftijdgenoten. Ma- uit Zaamslag en een van de Nieuwstraat De poli- teriele schade was er Turkse afkomst uit Ter- tie zette alle beschikba- volgens de politie, niet. WILHELMINADORP De muziek verenigingen in Zeeland mogen zich de laatste lijd in een toenemende belangstelling verheugen. Over het algemeen is sprake van een groei van het aantal jeugdleden. I)at is van belang voor het voortbestaan van de verenigingen en bovendien kan het muzikale niveau erdoor omhoog gaan. Voorzitter C. Schout van de afdeling Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Federatie van muziekgezelschappen. de Zeeuwse Bond KNF, maakte zater dag in Wilhelminadorp tijdens de najaarsvergadering van de bond melding van deze aanwas die bij menige muziekvereniging merk baar is. Schout, die bij de bestuursverkiezing evenals W. Bijl werd herkozen, sprak er zijn teleurstelling over uit dat voor een aantal cursussen zo weinig inte resse is gebleken. Dat was bijvoor beeld het geval met een instructie dag voor slagwerkers en een majoret- tencursus voor het diploma A Beide konden wegens te weinig aanmeldin gen niet door gaan De voorzitter van de Zeeuwse Bond was daar ontevre den over. omdat juist vanuit de verenigingen is aangedrongen op dergelijke cursussen. Hij vroeg spe ciale aandacht voor de plannen die er zijn om een bestuurskadercursus op touw te zetten Ook worden de mogeltikheden bekeken om In sa menwerking met de Zeeuwse mu ziekschool ëfen instructeurs- en diri gentencursus te organiseren. De ledenvergadering stelde het werkprogramma van de KNF in Zee land voor volgend jaar vast. Daarop komt onder meer het verlenen van medewerking aan een uitwisseling met Vlaanderen voor, op 12 mei in Middelburg Het is de bedoeling dat alle harmonieën, fanfares en brass bands in beginsel één muzikant af vaardigen voor een orkest dat tij dens deze uitwisseling onder leiding van de dirigent van de Marinierska pel zal spelen. van het feest'. Ds R. E. R. van Buiren, vaste predikant van de gemeente, hield de preek en de liturgie werd verzorgd door ds K. C'. A. van Voorst Vader, die enige jaren pastoraal werker in Oost-Souburg was. Hij sprak het herdenkingswoord. w aarin hij een aantal aspecten van de ge schiedenis van de hervormde ge meente belichtte. De voordrachtskunstenaar Henk van Ulsen trok zaterdagavond een nage noeg volle kerk mei de gedichten van Ida Gerhardt en Huib Oosterhuis en teksten uit het bijbelboek Prediker De voordracht werd afgewisseld met zang van het Vlissings jongerenkoor. De hele dag kwamen er ook weer veel bezoekers naar de tentoonstelling in de kerk Evenals vorige week werd gedurende de dag het orgel bespeeld door de organisten A Goedegebure. Bram Beekman. Roel Sinke. L van de Burg en Wim Kuzee Het gemeentebestuur van Vlissingen gaf tijdens de kerkdienst acte de presence met burgemeester Th. J. Westerhout en de wethouders A. Hoef- kens en W. Wisse. Ds T Rinkema was aanwezig namens de provinciale ker- vergadering. Verder waren er drie oud-predikanten van de hervormde gemeente Oost-Souburg en vertegen woordigers van de rk kerk Andere kerkgenootschappen stuurden geluk wensen en bloemen. ADVERTENTIE bij: De groep VOF De Kunst was zaterdag de grootste trekpleister in het live-radioprogramma 'Los-Vast' vanuit de Kaasboer bij Biggekerke. rol van doorslaggevende betekenis vervullen bij het stijgende alcoholge bruik door jongeren, benadrukte ook H Leenman, functionaris van het jongerencentrum De Piek in Vlissin gen. Leenman (en anderen zouden hem dat zaterdag nazeggen) verweet gemeentebestuurders een tweeslach tige houding ten aanzien van de alco- holproblematiek. Enerzijds doen ge meentebesturen een alcoholpreventie Prof G.P. Hoefnagels middels het subsidiëren van het ZCAD, terwijl diezelfde gemeentebe sturen de alcoholconsumptie stimule ren doordat de exploitatie van jonge rencentra veel te afhankelijk wordt gemaakt van een hoge baromzet. Alcohol is een geïntegreerdgenots- middel in de samenleving geworden. Directeur J. van den Broek van het ZCAD signaleerde echter dat de alco holverslaving van jongeren hem meer zorgen baart dan het drugsge bruik. Hij betoogde dat vrijwel alle aandacht van de maatschappij uit gaat naar het terugdringen van het gebruik van drugs. Maar de cijfers wijzen uit, dat een terugschroeven van de alcoholconsumptie een hogere prioriteit verdient, aldus Van den Broek. Het probleem wordt niet voldoende onderkend, vrijwel alle inleiders at tendeerden daar zaterdag op. De psy choloog Van Bilsen van het ZCAD illustreerde dat met een voorbeeld: „Ons team wordt wel van tijd tot tijd door jongerenwerkers uitgenodigd om eens te bekij ken of het vermoeden van harddruggebruik terecht is, maar we hebben nog nooit de uitnodiging ge- iOES Een woning aan de M. A. de lujterlaan in Goes is zondagmiddag totaal uitgebrand. De oorzaak van de brand, die tussen kwart over vier en half vijf is ontstaan, is vermoedelijk ortsluiting in een elektrische deken eweest. De huizen aan weerszijden an het uitgebrande pand hebben ook- en waterschade opgelopen. De Wale schade wordt geraamd op an- trhalf a twee ton. brand is ontstaan op een slaapka- Eer Van het gezin dat het huis be- x oont was alleen een van de kinderen buis Deze waarschuwde bij ontdek- c: In? van de brand de buren, die e; trvolgens de brandweer belden. Op 8! moment dat de brandweer arri- Rrde, sloegen de vlammen al uit het lak De 20 brandweermannen hadden et vuur snel onder controle. De be- i®ers zijn tegen brand verzekerd. kregen om eens te komen kijken of wij nou ook vinden dat het drinken voor een bepaalde groep uit de hand begint te lopen". Kritische geluiden ook uit de horeca- wereld. Café-eigenaar A. J. van de Woestijne uit Vlissingen noemde het gebrek aan vakbekwaamheid bij bar- personeel vooral in discotheken en club- en buurthuizen als een van de oorzaken van de excessen. Voorts zou de opleiding tot het horecadiploma onder de maat zijn: „er ontbreekt onder andere sociaal-psychologische vaardigheid ten aanzien van de bege leiding van de bezoekers". Alcoholgebruik en criminaliteit. De relatie daartussen is in de praktijk moeilijk te bewijzen, zei J. K. Hame link van het bureau voorkoming mis drijven van de Zeeuwse rijkspolitie zaterdag in Goes. „Maar algemeen wordt aangenomen dat alcohol een criminaliteitsbevorderende factor is". Hamelink richtte - op grond van de resultaten van enkele onderzoekingen - een aantal verwijten aan het adres van (onder meer) hulpverlenende in stanties. Bij het beheersen van het alcoholgebruik zou tussen de diverse belanghebbenden nauwelijks sprake zijn van samenwerking. Hulpverle ningsdiensten zijn vaak niet te berei ken als de politie ze nodig heeft. De contacten tussen politie en instanties zoals het ZCAD, de AA en Al-Anon, sociale diensten zijn minimaal, zo signaleerde Hamelink. GOES Enkele tientallen poppen, beren en andere knuffels hebben zaterdag middag in het Goese Berg- zichtziekenhuis uitvoerige medische onderzoeken on dergaan. De kinderartsen P. de Haas en H. Verweij en een ploeg verpleegkundi gen beluisterden al deze patiënten met de stetho scoop, gaven wanneer dat nodig was injecties en leg den gipsverbanden aan. Dat gebeurde allemaal op het knuffelspreekuur dat in de polikliniek werd gehou den ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de stichting Kind en Zieken huis op de Bevelanden. Voor de viering van het eer ste lustrum bestond veel belangstelling. Ongeveer honderd kinderen en tach tig volwassenen waren naar het ziekenhuis gekomen. De medisch-directeur van het ziekenhuis, J. Hekking, ver telde zich bewust te zijn van de noodzaak en het belang dat ouders in sommige ge vallen de nacht doorbren gen bij zieke kinderen. In de huidige praktijk in het Goe se ziekenhuis levert dit nog al wat moeilijkheden op. Hekking verzekerde even wel dat deze voor kinderen en ouders belangrijke zaak de aandacht van de zieken huismedewerkers heeft. Hij stelde een stretcher be schikbaar als eerste aanzet Tijdens de lustrumviering werd ook het kindercadeau boek gepresenteerd. Alle kinderen die in het zieken huis komen krijgen zo'n boek. Met plaatjes, die ze kunnen kleuren, en voor lees- of leesteksten worden ze op de hoogte gesteld van de dingen waarmee ze in het ziekenhuis te maken krij gen. Dank zij een bijdrage van het comité voor de zo- merpostzegels is de uitgave van dit boek mogelijk ge worden. BIGGEKERKE - In de tennishal van het ontspanningscentrum 'De Kaasboer' in Biggekerke klonk zaterdagmiddag het gegil van zo'n tweeduizend, vooral, jeugdige bezoekers. Daarbij kwam nog het geluid dat door dertien solisten en groepen ten gehore werd gebracht, zodat ook ver in de omtrek te horen was dat het hier ging om de live uitzending van het NCRV-radioprogramma Los-Vast. Volgens coördinator Benny Vries- kend te maken, waarna Shyy alsnog man viel het bezoekersaantal een kon beginnen, beetje tegen. „In deze hal kunnen Ook violiste Judy Schomper had zon vijfduizend mensen, maar op wat problemen. Bij haar deed de deze manier is het allemaal wel wat orkestband het wel. maar haar overzichtelijker en beter controleer- elektrische viool bracht geen ge baar" Grootste trekpleister was de luid voort. Pas aan het eind van het groep VOF De Kunst met het num- nummer was ook nog even de viool mer Suzanne dat op het ogenblik te horen. „Maar dat hoort erbij, bovenaan de hitparade staat. Maar ook de driemansformatie Po- programma dat rechtstreeks wordt werplay had over bijval niet te uitgezonden. Het is overigens erg klagen. Nadat een van de groepsle- den had verteld dat de groep uit elkaar gaat vanwege muzikale me- gocd gegaan, alles, ook de organisa tie door de mensen van De Kaas boer liep op rolletjes" ningsverschillen, riep het publiek Het leam van EHBO-mensen had als één man 'we want more' en het vrii rustig. Naar schatting vie- Powerplay gaf nog een toegift. len vijftien aanwezigen flauw. Dat Hoewel het aantal bezoekers wat waren allemaal meisjes. Een EH- tegenviel, was het enthousiasme er BO-er: „En het was niet van de niet minder om. Ondanks het feit hi»e want de hal had een goede dat de zaaldeuren pas om half airconditioning. Het gebeurde ge- twaalf opengingen stonden de eer- woon van opwinding. Maar de ste muziekliefhebbers al om kwart meesten stonden na vijf minuten al over acht op de stoep Het live- weer vooraan bij het podium", programma, werd gepresenteerd ^r werd tijdens het programma door Jan Rietman die dat al vier ook n°K een eerste exemplaar van jaar doet en die herhaaldelijk werd een elpee uitgebracht die vanaf bijgestaan door 'Ome Joop'. maandag in de winkels ligt. Het was het eerste produkt van de eveneens optredende groep The Se cond Hand Rock 'n Roll Band, zij kregen de eerste zwarte langspeel- schijf uit handen van de presenta tor. De dertigjarige Rietman trad zelf ook op en wel als pianist in de Los-Vast Band, de begeleidings groep van Boudewijn de Groot. Deze artiesten gaven ook aan het slot van het programma nog een optreden weg. Dat gebeurde ter wijl de radio-luisteraars de Dik- voormekaarshow op hun toestel konden horen. Het programma was, ook in de tennishal, om pre cies twee uur afgelopen. De zaal stroomde snel leeg, maar op het parkeerterrein was het nog lange tijd een drukte van belang. De jeugdige fans van de diverse arties ten hielden zich daar op, in de hoop een glimp of, nog liever, een hand tekening van hun favorieten te kunnen bemachtigen. De artiesten die in het Los-Vast- programma optraden waren: Ca nyon, Lenny Kuhr. Albert West, John Spencer, The Second Hand Rock 'n Roll Band, G'Race, Corrie, Powerplay, Vanessa, Judy Schom per, VOF De Kunst Skyy en Boude wijn de Groot met de Los-Vast Band. Ome Joop is voorzien van de stem van André van Duin, maar dat stemgeluid staat op een bandje, In het broeierige pak dat als Ome Joop diverse malen over het podium schuifelt zit een ingehuurde kracht, die volgens persvoorlichter Ad Eve raars heel slank ls, omdat het an ders niet te harden is in het Ome Joop-pak. AUe artiesten die optraden deden dat min of meer live. Ze zongen in ieder geval wel live. de muziek stond op orkestbanden Zo kon het ook gebeuren dat de buitenlandse attractie, de groep Shyy uit de Verenigde Staten al met de mond openstond terwijl de muziek weiger de. Rietman loste dat aardig op. door meteen maar even het pro- Tweeduizend - vooral jeugdige - bezoekers woonden in 'De Kaasboer' bij gramma voor volgende week be- Biggekerke de live-uitzending van NCRV's 'Los-Vast' bij. (GOES Nederland is één grote stroom drank, die voortdurend doorgaat. Bijna ieder gezin is een kroeg geworden. Overal waar je komt, krijg je alcohol aangeboden, als het even kan het liefstin enorme hoeveelheden. En wie niet drinkt wordt niet voor vol aangezien. Professor G. p, Hoefnagels, hoogleraar jeugdrecht en criminologie aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam zei dat zaterdag in Goes tijdens een studiedag gewijd aan het thema jongeren en alcohol. ITijdens die studiedag - georganiseerd idoor de Zeeuwse jeugdraad en het Zeeuws Consultatiebureau voor Alco- J holen Drugs schetsten acht Inleiders ■teen weinig bemoedigend beeld van bet alcoholgebruik door jongeren. De l? ilcoholconsumptie is de laatste dertig ijaa verviervoudigd. In een gemiddel dehuisartsenpraktijk heeft één op de Bstien patiënten ernstige alcoholpro blemen. Onderzoeken hebben uitge wezen dat veertig procent van alle dertienjarige scholieren alcohol ge bruikt. Dat loopt op tot zeventig procent van de vijftienjarigen. Twin tig procent van de jongeren die alco hol gebruiken, kan worden be- chouwd als probleemdrinker. Bijna alle Inleiders legden zaterdag een direct verband tussen het stijgen de alcoholgebruik door jongeren en hun gebrek aan toekomstperspectie- wen. „Overmatig alcoholgebruik door Migeren moet gezien worden als on- d nacht om zelf betere oplossingen te linden voor problemen", zei bijvoor- leeld de psycholoog H. van Bilsen tan het Zeeuws Consultatiebureau oor Alcohol en Drugs. Professor Hoefnagels waarschuwde Jat de alcoholproblematiek de ko- ïs lende jaren zal toenemen onder meer an 5 gevolg van de sterk groeiende na (igdwerkloosheid. „Het zal voor heel 'ir. eel jongeren steeds moeilijker wor- den een zinvol perspectief te vinden. le lis de economie niet meer banen plevert, zal het aantal jeugdige werk- ozen tot ongekende hoogten stijgen". Ie werkloosheid en het daaruit voort- loeiende gevoel van machteloosheid, ïbrek aan zelfvertrouwen, de verve rij Ing; allemaal factoren die veelal een

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5