Nederland is één grote ■stroom drank geworden Knuffelspreekuur in Goes Ledental groeit bij muziekverenigingen Tweeduizend jongeren bij 'Lost-Vast' in Biggekerke almanak Jubileumviering van hervormde gemeente Oost-Souburg besloten Woning itgebrand fnr% Ontslagen Focus Veilig in Middelburg op komst PROF. HOEFNAGELS OP STUDIEDAG GOES: KNF-VOORZITTER C. SCHOUT OP NAJAARSVERGADERING: Vechtpartij in Terneuzen lnr^volop verse HÜTTENKASE SM/W kaas ZEEUWSE jOES Nederland is één grote stroom drank, die voortdurend doorgaat. Bijna ieder gezin is en kroeg geworden. Overal waar je komt, krijg je alcohol aangeboden, als het even kan het efctin enorme hoeveelheden. En wie niet drinkt wordt niet voor vol aangezien. Professor G. Hoefnagels, hoogleraar jeugdrecht en criminologie aan de Erasmus Universiteit in lotterdam zei dat zaterdag in Goes tijdens een studiedag gewijd aan het thema jongeren en Icohol. ;ns die studiedag - georganiseerd jo: de Zeeuwse jeugdraad en het euws Consultatiebureau voor Alco- 1 en Drugs schetsten acht inleiders weinig bemoedigend beeld van ^alcoholgebruik door jongeren. De j. conolconsumptie is de laatste dertig z verviervoudigd. In een gemiddel- [huisartsenpraktijk heeft één op de st;en patiënten ernstige alcoholpro- snen Onderzoeken hebben uitge- _:n dat veertig procent van alle ïüenjarige scholieren alcohol ge- Dat loopt op tot zeventig J'JrKsnt van de vijftienjarigen. Twin- I procent van de jongeren die alco- j! gebruiken, kan worden be- ïouwd als probleemdrinker. (jna alle inleiders legden zaterdag sdirect verband tussen hetstijgen- alcoholgebruik door jongeren en 0 gebrek aan toekomstperspectie- 1 „Overmatig alcoholgebruik door pgeren moet gezien worden als on- Ial scht om zelf betere oplossingen te g uilen voor problemen", zei bijvoor- de psycholoog H. van Bilsen het Zeeuws Consultatiebureau Mr Alcohol en Drugs, lofessor Hoefnagels waarschuwde de alcoholproblematiek de ko lde jaren zal toenemen onder meer gevolg van de sterk groeiende jdwerkloosheld „Het zal voor heel jongeren steeds moeilijker wor- i een zinvol perspectief te vinden, de economie niet meer banen levert, /.al het aantal jeugdige werk- Kntot ongekende hoogten stijgen Iwrkloosheld en het daaruit voort- Mler.de gevoel van machteloosheid. bek aan zelfvertrouwen, de verve- l allemaal factoren die veelal een rol van doorslaggevende betekenis vervullen bij het stijgende alcoholge bruik door jongeren, benadrukte ook H. Leenman, functionaris van het jongerencentrum De Piek in Vlissin- gen. Leenman (en anderen zouden hem dat zaterdag nazeggen) verweet gemeentebestuurders een tweeslach tige houding ten aanzien van de alco holproblematiek. Enerzijds doen ge meentebesturen een alcoholpreventie Prof G.P. Hoefnagels middels het subsidiëren van het ZCAD, terwijl diezelfde gemeentebe sturen de alcoholconsumptie stimule ren doordat de exploitatie van jonge rencentra veel te afhankelijk wordt gemaakt van een hoge baromzet. Alcohol is een geïntegreerdgenots- middel in de samenleving geworden. Directeur J. van den Broek van het ZCAD signaleerde echter dat de alco holverslaving van jongeren hem meer zorgen baart dan het drugsge bruik. Hij betoogde dat vrijwel alle aandacht van de maatschappij uit gaat naar het terugdringen van het gebruik van drugs. Maar de cijfers wijzen uit, dat een terugschroeven van de alcoholconsumptie een hogere prioriteit verdient, aldus Van den Broek. Het probleem wordt niet voldoende onderkend, vrijwel alle inleiders at tendeerden daar zaterdag op. De psy choloog Van Bilsen van het ZCAD illustreerde dat met een voorbeeld: „Ons team wordt wel van tijd tot tijd door jongerenwerkers uitgenodigd om eens te bekijken of het vermoeden van harddruggebruik terecht is, maar we hebben nog nooit de uitnodiging ge kregen om eens te komen kijken of wij nou ook vinden dat het drinken voor een bepaalde groep uit de hand begint te lopen". Kritische geluiden ook uit de horeca- wereld. Café-eigenaar A. J. van de Woestijne uit Vlissingen noemde het gebrek aan vakbekwaamheid bij bar- personeel vooral in discotheken en club- en buurthuizen als een van de oorzaken van de excessen. Voorts zou de opleiding tot het horecadiploma onder de maat zijn: „er ontbreekt onder andere sociaal-psychologische vaardigheid ten aanzien van de bege leiding van de bezoekers". Alcoholgebruik en criminaliteit. De relatie daartussen is in de praktijk moeilijk te bewijzen, zei J. K. Hame link van het bureau voorkoming mis drijven van de Zeeuwse rijkspolitie zaterdag in Goes. „Maar algemeen wordt aangenomen dat alcohol een criminaliteitsbevorderende factor is". Hamelink richtte - op grond van de resultaten van enkele onderzoekingen - een aantal verwijten aan het adres van (onder meen hulpverlenende in stanties. Bij het beheersen van het alcoholgebruik zou tussen de diverse belanghebbenden nauwelijks sprake zijn van samenwerking. Hulpverle ningsdiensten zijn vaak niet te berei ken als de politie ze nodig heeft. De contacten tussen politie en instanties zoals het ZCAD, de AA en Al-Anon, sociale diensten zijn minimaal, zo signaleerde Hamelink. ÜES Een woning aan de M. A. de lyterlaan in Goes is zondagmiddag lial uitgebrand. De oorzaak van de and, die tussen kwart over vier en Jfvijf is ontstaan, is vermoedelijk «sluiting in een elektrische deken weest. De huizen aan weerszijden Q ia het uitgebrande pand hebben ik- en waterschade opgelopen. De fcale schade wordt geraamd op an- 'half k twee ton. brand is ontstaan op een slaapka- r Van het gezin dat het huis be- »nt was alleen een van de kinderen ins Deze waarschuwde bij ontdek- i? van de brand de buren, die nolgens de brandweer belden. Op 1 moment dat de brandweer arri ve, sloegen de vlammen al uit het i.De20 brandweermannen hadden t vuur snel onder controle. De be- zijn tegen brand verzekerd. GOES Enkele tientallen poppen, beren en andere knuffels hebben zaterdag middag in het Gocse Berg- zichtziekcnhuis uitvoerige medische onderzoeken on dergaan. De kinderartsen P. de Haas en H. Verweij en een ploeg verpleegkundi gen beluisterden al deze patiënten met de stetho scoop, gaven wanneer dat nodig was injecties en leg den gipsverbanden aan. Dat gebeurde allemaal op het knulTclspreekuur dat in de polikliniek werd gehou den ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de stichting Kind en Zieken huis op de Bevelanden. Voor de viering van het eer ste lustrum bestond veel belangstelling. Ongeveer honderd kinderen en tach tig volwassenen waren naar het ziekenhuis gekomen. De medisch-directeur van het ziekenhuis, J. Hekking, ver telde zich bewust te zijn van de noodzaak en het belang dat ouders in sommige ge vallen de nacht doorbren gen bij zieke kinderen lil de huidige praktijk in het Goe- se ziekenhuis levert dit nog al wat moeilijkheden op. Hekking verzekerde even wel dat deze voor kinderen en ouders belangrijke zaak de aandacht van de zieken huismedewerkers heeft. Hij stelde een stretcher be schikbaar als eerste aanzet. Tijdens de lustrumviering werd ook het kindercadeau boek gepresenteerd. Alle kinderen die in het zieken huis komen krijgen zon boek. Met plaatjes, die ze kunnen kleuren, en voor lees- of leesteksten worden ze op de hoogte gesteld van de dingen waarmee ze in het ziekenhuis te maken krij gen Dank zij een bijdrage van het comité voor de zo- merpostzegels is de uitgave van dit boek mogelijk ge worden. MAANDAG 14 NOVEMBER 1983 ifl •pACIft PAGINA 5 DELBLRG - Er zullen waar- jnlijk ontslagen vallen bij het J^jf Focus Veilig aan de N'oord- flsterweg op het industrieterrein unsburg in Middelburg. Focus Vei- rproduceert met name veiligheids- "Itn en lashelmen. Volgens direc- J, Reijnierse zijn er inderdaad men om een aantal van de 62 Inemers te ontslaan. Om hoeveel «n het gaat wilde hij het afgelo pen weekeinde nog niet zeggen. De heer Reijnierse: Er is minder vraag naar onze produkten Op het ogenblik draalen we nog met drie ploegen dag e,n nacht. Dat zal waar schijnlijk ook'veranderen, waarbij ik denk aan twee ploegen en alleen overdagFocus Veilig levert het overgrote deel van de produkten aan de metaalindustrie „Daar gaat het op het ogenblik ook niet zo best Een grote afnemer van ons was De Schel de. maar die heeft ook mmder van onze helmen en brillen nodig", aldus de directeur Verder wijt hij de terugloop in afname aan de automatisering. Reijnierse: „Tenslotte hebben robots geen veilig- heidsbrillen en lashelmen nodig" De directeur liet weten, dat hij aanstaan de woensdag met meer mededelingen naar buiten zal komen. Districtsbestuurder W Waumans van de Industriebond FNV. bevestigde eveneens dat er ontslagen gaan val len. „Maar ik wil daar nu nog niets over kwijt. Eerst wil ik de (besloten) vergadering van onze leden afwach ten". Deze vergadering wordt van avond gehouden in wijkgebouw Het Zuiderbaken in Middelburg, aanvang 20 uur WILHELMINADORP De muziek- Koninklijke Nederlandse Federatie er zijn teleurstelling over uit dat voor dergelijke cursussen. Hij vroeg spe- land voor volgend jaar vast. Daarop verenigingen in Zeeland mogen zich van muziekgezelschappen. de een aantal cursussen zo weinig inte- ciale aandacht voor de plannen die komt onder meer het verlenen van de laatste tijd in een toenemende Zeeuwse Bond KNF. maakte zater- resse is gebleken Dat was bijvoor- er zijn om een bestuurskadercursus medewerking aan een uitwisseling belangstelling verheugen. Over het dag in W'ilhelminadorp tijdens de beeld het geval met een instructie- op touw te zetten Ook worden de met Vlaanderen voor. op 12 mei in algemeen is sprake van een groei najaarsvergadering van de bond dag voor slagwerkers en een majoret- mogelijkheden bekeken om in sa- Middelburg Het is de bedoeling dat van het aantal jeugdleden. Dat is melding van deze aanwas die bij tencursus voor het diploma A Beide menwerking met de Zeeuwse mu- alle harmonieën, fanfares en brass- van belang voor het voortbestaan menige muziekvereniging merk- konden wegens te weinig aanmeldm- ziekschool een instructeurs- en diri- bands in beginsel één muzikant af- van de verenigingen en bovendien baar is. gen niet door gaan. De voorzitter van gentencursus te organiseren vaanjigen voor een orkest dat tij kan het muzikale niveau erdoor de Zeeuwse Bond was daar ontevre- dens deze uitwisseling onder leiding omhoog gaan. Voorzitter C. Schout Schout, die bij de bestuursverkiezing den over. omdat juist vanuit de De ledenvergadering stelde het van de dirigent van de Marinierska- van de afdeling Zeeland van de evenals W. Bijl werd herkozen, sprak verenigingen is aangedrongen op werkprogramma van de KNF in Zee- pel zal spelen. De groep VOF De Kunst was zaterdag de grootste trekpleister in het live-radioprogramma Los-Vastvanuit de Kaasboer bi] Biggekerke. BIGGEKERKE - In de tennishal van het ontspanningscentrum 'De Kaasboer' in Biggekerke klonk zaterdagmiddag het gegil van zo'n tweeduizend, vooral, jeugdige bezoekers. Daarbij kwam nog het geluid dat door dertien solisten en groepen ten gehore werd gebracht, zodat ook ver in de omtrek te horen was dat het hier ging om de live uitzending van het NCRV-radioprogramma Los-Vast. Volgens coördinator Benny Vries man viel het bezoekersaantal een beetje tegen. „In deze hal kunnen zo'n vijfduizend mensen, maar op deze manier is het allemaal wel wat overzichtelijker en beter controleer baar" Grootste trekpleister was de groep VOF De Kunst met het num mer Suzanne dat op het ogenblik bovenaan de hitparade staat. Maar ook de driemansformatie Po- werplay had over bijval niet te klagen. Nadat een van de groepsle den had verteld dat de groep uit elkaar gaat vanwege muzikale me ningsverschillen, riep het publiek als één man 'we want more' en Powerplay gaf nog een toegift. Hoewel het aantal bezoekers wat tegenviel, was het enthousiasme er niet minder om. Ondanks het feit dat de zaaldeuren pas om half twaalf opengingen stonden de eer ste muziekliefhebbers al om kwart over acht op de stoep. Het live programma, werd gepresenteerd door Jan Rietman die dat al vier jaar doet en die herhaaldelijk werd bijgestaan door 'Ome Joop' kend te maken, waarna Shyy alsnog kon beginnen Ook violiste Judy Schomper had wat problemen. Bij haar deed de orkestband het wel, maar haar elektrische viool bracht geen ge luid voort. Pas aan het eind van het nummer was ook nog even de viool te horen. „Maar dat hoort erbij, aldus Everaars. Het is tenslotte een programma dat rechtstreeks wordt uitgezonden. Het is overigens erg goed gegaan, alles, ook de organisa tie door de mensen van De Kaas boer liep op rolletjes". Het team van EHBO-mensen had het vrij rustig. Naar schatting vie len vijftien aanwezigen flauw. Dat waren allemaal meisjes. Een EH- BO-er: „En het was niet van de hitte want de hal had een goede airconditioning. Het gebeurde ge woon van opwinding. Maar de meesten stonden na vijf minuten al weer vooraan bij het podium". Er werd tijdens het programma ook nog een eerste exemplaar van een elpee uitgebracht die vanaf maandag in de winkels ligt. Het was het eerste produkt van de eveneens optredende groep The Se cond Hand Rock 'n Roll Band, zij kregen de eerste zwarte langspeel- schijf uit handen van de presenta tor. De dertigjarige Rietman trad zelf ook op en wel als pianist in de Los-Vast Band, de begeleidings groep van Boudewijn de Groot. Deze artiesten gaven ook aan het slot van het programma nog een optreden weg. Dat gebeurde ter wijl de radio-luisteraars de Dik- voormekaarshow op hun toestel konden horen. Het programma was, ook in de tennisbal, om pre cies twee uur afgelopen. De zaal stroomde snel leeg. maar op het parkeerterrein was het nog lange tijd een drukte van belang. De jeugdige fans van de diverse arties ten hielden zich daar op, in de hoop een glimp of, nog liever, een hand tekening van hun favorieten te kunnen bemachtigen. De artiesten die in het Los-Vast- programma optraden waren: Ca nyon, Lenny Kuhr, Albert West, John Spencer, The Second Hand Rock 'n Roll Band, G'Race, Corrie, Powerplay, Vanessa, Judy Schom per, VOF De Kunst Skyy en Boude wijn de Groot met de Los-Vast Band. Ome Joop is voorzien van de stem van André van Duin, maar dat stemgeluid staat op een bandje. In het broeierige pak dat als Ome Joop diverse malen over het podium schuifelt zit een ingehuurde kracht, die volgens persvoorlichter Ad Eve raars heel slank is, omdat het an ders met te harden is in het Ome Joop-pak Alle artiesten die optraden deden dat min of meer live. Ze zongen in ieder geval wel live, de muziek stond op orkestbanden. Zo kon het ook gebeuren dat de buitenlandse attractie, de groep Shyy uit de Verenigde Staten al mèt de mond openstond terwijl de muziek weiger de. Rietman loste dat aardig op, door meteen maar even het pro- Tweeduizend - vooral jeugdige - bezoekers woonden in 'De Kaasboer' bij gramma voor volgende week be- Biggekerke de live-uitzending van NCRV's 'Los-Vast? bij. OOST-SOUBURG - De hervormde ge- af met een herdenkingsdienst in de meente Oost-Souburg sloot zondag kerk aan het Oranjeplein. Het thema de viering van haar 400-jarig bestaan van de dienst was 'De binnenkant TERNEUZEN In de Nieuwstraat in de Ter- neuzense binnenstad heeft de politie in de nacht van zaterdag op zondag een einde ge maakt aan een massale vechtpartij. Daarbij waren zeker zestig jon geren betrokken. Hei begon met een woordenwisseling tus sen twee jongens, één uit Zaamslag en één van Turkse afkomst uit Ter- neuzen. Daarbij vielen klappen Dat gebeurde in een snack-bar. De ru zie werd op straat voort gezet. waar na enige tijd twee grote groepen jon geren tegenover elkaar kwamen te staan. Over en weer werd er geschol den. geslagen en ge trapt. De vechtpartij breidde zich op een be paald moment uit tot over een groot deel van de Nieuwstraat De poli tie zette alle beschikba re agenten in om de vechtenden te scheiden Dat lukte uiteindelijk ook Met behulp van een politiehond werden de jongeren verspreid De politie was na afloop niets bekend van ge wonden. Wel werd één jongen meegenomen naar het bureau, vooral om hem in bescherming te nemen tegen woeden de leeftijdgenoten. Ma teriële schade was er volgens de politie niet. van het feest'. Ds R. E. R. van Buiren, vaste predikant van de gemeente, hield de preek en de liturgie werd verzorgd door ds R. C. A. van Voorst Vader, die enige jaren pastoraal werker in Oost-Souburg was. Hij sprak het herdenkingswoord, waarin hij een aantal aspecten van de ge schiedenis van de hervormde ge meente belichtte. De voordrachtskunstenaar Henk van Ulsen trok zaterdagavond een nage noeg volle kerk met de gedichten van Ida Gerhardt en Huib Oosterhuis en teksten uit het bijbelboek Prediker De voordracht werd afgewisseld met zang van het Vlissings jongerenkoor. De hele dag kwamen er ook weer veel bezoekers naar de tentoonstelling In de kerk Evenals vorige week werd gedurende de dag het orgel bespeeld door de organisten A. Goedegebure, Bram Beekman. Roel Sinke. L van de Burg en Wim Kuzee Het gemeentebestuur van Vlissingen gaf tijdens de kerkdienst acte de présence met burgemeester Th J Westerhout en de wethouders A Hoef- kens en W Wisse Ds T Rinkema was aanwezig namens de provinciale ker- vergadermg. Verder waren er drie oud-predikanten van de hervormde gemeente Oost-Souburg en vertegen woordigers van de rk kerk Andere kerkgenootschappen stuurden geluk wensen en bloemen ADVERTENTIE i bij: Slipt De man die afgelopen vrijdag to postkantoor m een der Zeeuwse dorpen betrad, was santankelijk nog goed ge- lutst. Nog nietsvermoedend otoofsfe hij z'n bestelling: Honderd postzegels van ze ventig cent alstublieft". Va dat de loketbediende een tel postzegels ter hand had Itnomen. moest de man met 'tijgende verbazing toezien hij de zegels één voor één tyon of ie scheuren En hij begreep toen hier van i noen te hebben met een stipt Erkende ambtenaar, die op j toe wijze de regering van haar onzalige plan hoopte af k brengen om zijn salaris met enige procenten te korten. Zo stipt werkte hij, dat na J verloop van tijd honderd losse Postzegels in het loketbakje togen. j #aar met lang >4 De man, die zich al enige tijd 1 staan inhouden, brieste i®PTT-beambte toe„Weetje jto Jij kan?.' Opvliegen!" en vervolgens krachtig in loketbakje Hei u>as een prachtig gezicht. "Idle dwarrelende zegeltjes In volle ernst werden in het ziekenhuis in Goes knuffeldieren onderzocht en zonodig van een gipsverband voorzien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 23