Fabrikant Patriot-raket belooft compensatie-orders Genietroepen VS naar Costa Rica PZCfl Palestijnen gedood bij rellen op Westoever V redesdemonstratie Roemeense jongeren fOOR HONDERD PROCENT VAN AANSCHAF-BEDRAG Ex-minister Grenada uren het weer ;!5 Bisschop Bar geïnstalleerd Radio-actief stof voor Britse premier ANDAG 14 NOVEMBER 1983 CHIPHOL (ANP) De Amerikaanse fabrikant van Patriot-luchtverdedigingsraketten, die ederland wil aanschaffen om de nucleaire Nike-raketten te vervangen, heeft tegenover aatssecretaris Bolkestein van economische zaken herbevestigd dat honderd procent jmpensatie voor de Nederlandse order zal worden gegeven. It heeft staatssecretaris Bolkestein gevoerd met de leiding van Raytheon, sen de Nederlandse regering en Ray- lerdagmorgen op Schiphol meege- de fabrikant van de Patriot-raketten, eld na zijn aankomst uit Washing- Binnenkort volgt verder overleg. De tweede kamer heeft indertijd een elltestein heeft vrijdag besprekingen motie aangenomen, die van de rege ring eist dat wanneer de Patriot zal worden aangeschaft, er honderd pro cent compensatie moet worden gege ven. Het door de fabrikant te compen seren deel van deze order bedraagt 235 miljoen dollar, te verdelen over tien jaar. De onderhandelingen over de invulling van de compensatie tus- theon waren in het slop geraakt, waar bij de knelpunten met name waren de verhouding tussen de directe en indi recte compensatie, het technologisch niveau van de opdrachten en de aan de co-produktie verbonden meerkos ten. Volgens Bolkestein zijn de prijskaar tjes die Raytheon aan deze voorstel len heeft gehangen voorzien van prij zen die voor de Nederlandse overheid niet acceptabel zijn. Het verschil tus sen wat de fabrikant wenst en wat Nederland wil betalen bedraagt op dit moment 'aanzienlijke aantallen mil joenen dollars". Bolkestein sprak desondanks van een 'reéle kans' dat beide partijen tot elkaar zullen komen. Verschil apan overweegt rergroting van Jefensieuitgaven I0KIO IRTR) De Japanse minister ran defensie Shintaro Abe heeft zon- verklaard dat Japan zijn defen- jroitgaven. die zijn gebonden aan ten grens van een procent van het bnito nationaal produkt (hrp), moge- fijk zal verhogen. ABE zei voor de televisie dat het H fill H £*n vetmd is te denken dat Japan een <13 tgCHUlltlvlI Pb^pmlngsiritgaven^Rga^^O^ ST.-GEORGE'S (RTR/ANP) -. - ïfïTSRvlstgestelde 1-pro- Grenadaanse ex-minister van justi- Hitslimlet tie- Kendrick Radix, is vrijdag zeven lokusuke Tanaka, voorzitter van de u""» vastgehouden door Amerikaan- nolitieke raad van de regerende libe- se troepen, omdat hij ervan werd «aldemocratische partij zei in dezelf- beschuldigd onvrede van de bevol- letv-uitzending dat er geen garantie k'"B ?ver de Amerikaans-Canbische dat del-procentslimiet kan worden invasie aan te wakkeren, gehandhaafd met het oog op de Vele honderden mensen hebben zater- jceiende Russische militaire sterkte dagmiddag in Amsterdam gedemon- het Verre Oosten streerd tegen de Amerikaanse invasie iop Grenada. De demonstranten ver- lende technologisch niveau, met de h Tsa zamelden zich op het Beursplein en daaraan verbonden prijzen. Deze ilnitmgmilitaire«muizen ue trokken vandaar door de binnenstad voorstellen voorzien in een co-produk- [onmkhjke Nederlandse Militaire naar de Mozes en Aaronkerk op het tie ter waarde van tweede derde deel h'^Hn°Jvfn^ïSit'Waterlooplein. Hier werd de betoging van de order, van de helft van de I sluiting van acht militaire tehuizen ecn manl(estatie afgesloten - Betingang van 1 januari vijfentwintig wsoneelsleden ontslaan. De Nederlandse regèring streeft naar een compensatieregeling, waarbij hoogwaardige technologieën mede in Nederland kunnen worden ontwik keld. Dit kan via co-produktie. waar bij een deel van de raketten door Nederlandse bedrijven wordt gepro duceerd. Co-produktie betekent ech ter altijd een hogere aanschafprijs dan wanneer de raketten rechtstreeks uit Amerika door de fabrikant gele verd zouden worden. Raytheon is bereid honderd procent via indirecte compensatie te garande ren, waarbij de 235 miljoen dollar in ons land wordt besteed aan niet- projectgebonden projecten. Dit is ech ter niet wat het Nederlandse ministe rie van economische zaken wil. Raytheon heeft Bolkestein modellen voorgelegd met drie verschillende ver houdingen tussen co-produktie en in- streerd tegen de Amerikaanse invasie directe compensatie en met verschil- order, en iets daar tussen in. Krsvoorultzlchten voor dinsdag tot, en et vrijdag: olkenvclden. Eerst lichte vorst in de ochtend. Middagtempcratuur on-1 veer 7 graden. (Van onze correspondent) JERUZALEM Minister van defen sie Arens heeft harde maatregelen aangekondigd tegen de Palestijnse bevolking van de Westoever. Deze toezegging van Arens aan de joodse kolonisten op de westelijke Jordaan- oever komt na een weckend van ernstige rellen waarbij twee Pale stijnse jongeren zaterdag in de stad Tulkarm werden doodgeschoten door Israëlische veiligheidstroepen. De rellen zijn een direkt gevolg van de situatie in Tripoli. De stemming op de Westoever is anti-Syrisch en pro-Ara- lat. Maar bij gebrek aan Syriers en Lybiérs zo zegt burgemeester Ha- nun van Tulkarm uit de woede zich tegen de Israëlische bezetter, die trou wens als een handlanger wordt gezien bij de uitroeiing van de PLO onder Arafat. Zowel zaterdag als zondag werden Israëlische civiele en militaire voer tuigen met stenen bekogeld. In Tul karm was de heftigste demonstratie. Maar ook in Ramalla werden barrica des opgeworpen, en gisteren was het centrum van protest het vluchtelin genkamp Deheshe bij Bethlehem. Deltagebied Chauffeurs willen nieuw cao-gesprek UTRECHT (ANP) Een kleine drie honderd verontruste vrachtwagen chauffeurs hebben zaterdagmiddag op een bijeenkomst in Utrecht een oproep aan de vervoersbonden en de werkgevers gedaan om de cao voor beroepsgoederenvervoer op onderde len opnieuw te bespreken. De groep chauffeurs stelt dat zij er door de driejarige cao vijf tot twintig procent aan inkomen op achteruit gaat. Over ruim een week willen zij antwoord. Mocht dit niet positief uit vallen. dan zullen de driehonderd chauffeurs zich over modelacties be raden. De vervoersbond FNV heeft laten weten op het verzoek van de chauffeurs te zullen ingaan, de ver voersbond CNV zal geen gehoor geven aan de oproep. Geweld in Peru rond verkiezingen LIMA (DPA, RTR, UPI, AFP) Bij aanvallen van guerrillastrijders op drie partijbureaus, een gevangenis en een bankgebouw in de Peruaanse hoofdstad, Lima, zijn zaterdagnacht drie politieagenten gedood en ver schillende andere gewond. Dat heeft de politie meegedeeld. De aanslagen kwamen enkele uren voor het begin van de gemeenteraadsverkiezingen. President Belaunde heeft de bewa king gelast van alle ongeveer 40.000 stemlokalen. In Avacucgo was het openbare leven zaterdag geheel ver lamd na een stakingsoproep van de maoistische guerrillabeweging Sende- ro Luminoso (lichtend pad) De sinds de vrije verkiezingen in het buurland Argentinië in het nauw ge dreven militaire regering van Uru guay heeft zondag met de rehabilita tie van 30 sinds 1976 verbannen politi ci een eeste stapje gezet op de weg naar meer politieke vrijheid. Naar de mening van politieke waarnemers beoogt zij hiermee het herstellen van de dialoog met de drie legale politieke partijen. el meer in de regio wordt compleet, ipadd door een hogedrukgordel, if zich uitstrekt van IJsland tot 'fiekenland. Ten westen van Portu- ligt een depressie. Samen zorgen e systemen voor flinke luchtdruk- trschillen boven West-Europa, zodat een stevige, schrale oostenwind ter de regio blaast. Gisteren hebben dat aan den lijve gevoeld, en ook indaag is het hetzelfde weertype. In ttemperatuur komt weinig verande- Afgelopen nacht heeft het licht ui matig gevroren. Ook de komende Jicht zullen we licht vorst hebben. Als laster op de wond, laat de zon zich hele dag zien, maar veel warmer an 4 graden zal het niet worden, indaag dus echt herfsthvinterweer, ïsfen wind, zon, en 's nachts 1 a 2 raden onder nul. xruitzichten voor dinsdag: in het Kale weerbeeld verandert weinig. De tod neemt geleidelijk iets af en de mperatuur loopt ietsje op. Er zullen ra! lokale wolkenvelden zijn, maar xh ook flinke zonnige perioden. Xmtisch bericht md: oost-noordoost 5-7 Bft, van- icht afnemend 6-5 Bft; zicht: matig yoed, temperatuur kustwater: om- teks 9 graden: afwijking water- Men: enkele decimeters verla- maximale golfhoogte monding 'helde's tijdens hoog water om- 'neeks een halve meter. op 07.59 op 15.29 Hoog water vember 9.02 132 9.19 154 10.07 107 9.48 168 10.26 124 10.24 146 10.49 127 onder 16.49 onder 01.39 21.47 157 22.10 181 22.54 135 22.43 196 23.12 155 23.00 181 23.35 162 WASHINGTON (UPI/DPA) Onge veer 20.000 mensen hebben zater dag in Washington in een protest mars naar het Witte Huis de terug trekking geëist van Amerikaanse troepen uit Grenada, Midden-Ame- rika en Libanon. Enkele honderden tegendemon- stranten, die behoren tot een met de Moon-sekte verbonden groepering, probeerden de mars te blokkeren door op de straat te gaan liggen. De politie sleepte hen weg en arresteer de 18 van de tegendemonstranten. Een van de sprekers tijdens de demonstratie ten zuiden van het Witte Huis was de zwarte dominee Jesse Jackson, die streeft naar de democratische presidentskandida tuur. Hij pleitte voor stationering van 'neutrale' vredestroepen in Li banon. Schiphol - Passagiers voor de Arrow-vlucht verdringen zich bij de balie op Schiphol. SCHIPHOL (ANP) Met een vertraging van twee en een halfuur is zaterdagmiddag de eerste vlucht van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Arrow van Schiphol via San Juan (Puerto Rico) naar Paramari bo vertrokken. Aan boord van de de DC-8 bevonden zich 205 passagiers, die allemaal als eindbestemming Paramaribo hadden. Rond het vertrek van deze eerste Schiphol overgekomen functiona- Arrow-vlucht speelden zich op de rissen van de Amerikaanse lucht- luchthaven chaotische taferelen af. vaartmaatschappij bleken nauwe- De passagiers, die al vroeg op lijks te weten wat er voor deze Schiphol waren, hadden zonder uit- passagiers was geregeld. Tot het zondering vervoerbewijzen van de uitvoeren van de vlucht had Arrow Surinaamse luchtvaartmaatschap- pas vrijdagmiddag laat besloten, pij SLM, die voor het aan boord Arrow heeft van de Amerikaanse gaan eerst nog moesten worden autoriteiten toestemming gekregen omgezet in vervoerbewijzen van Ar- om ook vanuit New York en Miami, row. De voor deze vlucht naar de thuisbasis, op Paramaribo te gaan vliegen. De SLM heeft bij deze regeling het recht gekregen zelf diensten tussen San Juan en Para maribo te gaan uitvoeren. De luchtvaartmaatschappij British Caledonian heeft dit weekeinde een verzoek ingediend om een DC-10 te mogen inzetten op vluchten tussen Amsterdam en Londen Gatwick in aansluiting op de SLM-diensten tussen deze Londense luchthaven en Paramaribo. Volgens Britisch Caledonian is er voor de verbinding van de Arrow-vluchten een geheel nieuwe situatie ontstaan. RAKETTEN NAAR ENGELAND BOEKAREST (RTR/UPI/ANP) In de laatste van een reeks officiële betogingen tegen kernwapens zijn zaterdag zeker 100,Ü00 jongeren in Boekarest de straat opgegaan. Naar het officiële persbureau Agerpress meedeelde, riepen de demonstranten in spandoeken op tegen de plaatsing van nieuwe kernwapens in Europa en voor de verwijdering van alle bestaande raketten. In een open brief vragen ze VN-secre- taris Perez de Cuellar zich voor die zaak in te zetten. Ze stellen verder de oprichting voor van een VN-orgaan dat toeziet op de naleving van ontwa peningsafspraken. Ook zou er een speciaal bemiddelend orgaan moeten komen tegen het uitbreken van gewa pende conflicten. Brief Craxi De Italiaanse premier, Bettino Craxi, heeft president Reagan in een brief gevraagd goed notie te nemen van de standpunten van de Europese NAVO- bondgenotcn over de nieuwe Ameri kaanse raketten voor de middellange afstand. Dit heeft minister van begro ting Pietro Longo zaterdag na afloop van een kabinetsvergadering meege deeld. Longo sprak evenwel berich ten in de pers tegen dat Craxi een gefaseerde plaatsing van de nieuwe raketten had voorgesteld. Volgens enkele kranten, die niet met name genoemde regeringsfunctiona rissen citeerden, wil Craxi dat na de plaatsing van het eerste stel raketten een pauze in acht wordt genomen om te voorkomen dat de zogeheten INF- onderhandelingen met Moskou over de Euroraketten stranden. Longo sprak die berichten in onder meer het linkse La Republica en La Stampa tegen. Oproep Den Uyl Oppositieleider Joop den Uyl (PvdA) heeft zaterdagmiddag het CDA opge roepen goed af te wegen wat plaatsing van de kruisraketten in ons land betekent. In de TROS-radiouitzen- ding Kamerbreed verweet hij het CDA zich in deze zaak tot nu toe op de vlakte te hebben gehouden. Volgens Zelfhulp hyperventilatie De Nederlandse Hyperventilatie Stich ting (NHS) heeft zaterdag besloten tot de oprichting van een landelijk net van zelfhulp- en gespreksgroepen voor hyperventilatiepalienten Daar naast wil de stichting in de nabije toekomst een landelijk net van telefo nische hulplijnen in het leven roepen. de PvdA-fractievoorzitter leidt plaat sing een uiterst sombere ontwikkeling in, waartegen hij in de uitzending een waarschuwend geluid liet horen. Volgens de Sunday Times zullen de eerste kruisraketteen die in Engeland moeten worden geplaatst morgen aankomen. De raketten zullen com pleet met de kernkoppen naar de basis in Greenham Common worden gevlogen. ROTTERDAM (ANP) Mgr. R. Ph. Bar is zaterdag in de kathedrale kerk van de HH. Laurentius en Elizabeth in Rotterdam geïnstalleerd als bis schop van Rotterdam. Bar. wiens benoeming op 21 oktolber werd bekendgemaakt, volgt mgr. A. Simonis op. die in juli van dit jaar werd benoemd tot co-adjutor met recht van opvolging in het aartsbis dom Utrecht. Tijdens de eucharistieviering, waarbij 1200 mensen aanwezig waren, had de priesterwijding plaats van drie dia kens uit het bisdom LONDEN (RTR) Britse demon stranten hebben zaterdag een tas met. zo zeggen ze. radio-actief stof afgegeven bij de ambtswoning van premier Thatcher in Downing Street. Vervolgens hebben de betogers radio actieve modder gedumpt buiten de ambstwoning uit protest tegen de lozing van radio-actief afval in de Ierse Zee De politie heeft'twee van de 3700 betogers gearresteerd en de modder en de tas met stof zijn weggebracht voor analyse. Het afval dat in de Ierse Zee wordt geloosd, is afkomstig van een kern centrale in Windscale Volgens een recent uitgezonden televisieprogram ma hebben de lozingen bijgedragen tot een kankerpercentage in de omge ving dat vijf tot tien maal boven het gemiddelde ligt. De Britse regering heeft een onderzoek ingesteld naar de beweringen. EG Portugal en Spanje hebben zaterdag besloten tot 'gezamenlijke actie' met het oog op de verdediging van hun 'rechten en soevereine belan gen' in de onderhandelingen over het EG-lidmaatschap. Beide landen on derstrepen hun 'gezamenlijk verlan gen' zich bij de EG aan te sluiten. Een en ander staat in een verklaring die is ondertekend door de Portugese pre mier, Soares, en zijn Spaanse collega, Gonzalez, die een bezoek heeft ge bracht aan Portugal Oplichting bouwbedrijf Onbe kende oplichters hebben een bouwbe drijf in Rotterdam met behulp van twee bij het bedrijf gestolen bankgiro overdrachten een bedrag van 180.000 gulden ontfutseld. Exportbevordering Het ministe rie van economische zaken heeft een bedrag van ruim 2,5 miljoen gulden uitgetrokken voor het actieprogram ma voor 1984 ter bevordering van de Nederlandse export naar de Verenig de Staten. JM november 252 121 rneuzen Staeel nsïefr 3.13 133 3 43 108 3.33 150 3.58 122 4.16 146 4.05 125 ssveert teidinge «krak uhlsse '15 november ?"Sen 4.03 124 «Witten sntee 4.27 136 4.55 108 4.49 154 513 124 5.31 148 5.19 124 15.40 164 16.00 174 16.23 152 16 19 191 16.32 168 16.51 199 16.39 169 16.49 170 17.13 180 17.30 154 17.32 197 17.42 170 17.59 201 17.53 170 WASHINGTON (UPI'RTR DPA AFP) De Verenigde Staten gaan genie troepen naar Costa Rica sturen om daar een oefening te houden. De Amerikaanse militairen zullen we gen aanleggen en een aantal van hen zal aan de grens met Nicaragua wor den ingezet. Dit heeft de Amerikaan se onderminister van defensie, Fred Ikle, zondag in een interview met het blad de Washington Post bekendge maakt. Het is volgens Ikle de eerste gezamen lijke oefening van Costaricanen en Amerikanen op Costaricaans grond gebied. In het totaal zullen ongeveer 1000 geniesoldaten aan de oefening deelnemen. Het totaal aantal Ameri kaanse militairen in Honduras en Costa Rica. twee buurlanden van Ni caragua. stijgt hiermee tot 5000. Ikle. die net was teruggekeerd van een vijfdaagse rondreis door Midden- Amerika, is van memng dat El Salva dor meer Amerikaanse militaire steun nodig heeft om succesvol te kunnen optreden tegen de linkse guerrilla strijders in dat land. Ook zou de onderminister van defensie graag zien dat de militaire steun aan Costa Rica en Guatemala wordt gevoerd 'om de bedreiging van de linkse Nicara guaanse regering te kunnen bestrij den'. Nicaragua en de vier Contadora-lan- den hebben besloten een betere on derlinge communicatie tot stand te brengen. Dat heeft de Nicaraguaanse junta-leider, Daniel Ortega, zaterdag verklaard na een bezoek aan de vier landen: Mexico, Columbia. Venezue la en Panama. Het besluit is volgens Ortega geno men met het oog op. de „werkelijke dreiging van een Noordamerikaanse interventie" Ortega onderstreepte dat zijn landen politieke en diploma tieke inspanningen om een Ameri kaanse mvasie te voorkomen zal voortzetten, de belangrijkste hinder nis voor vre^e in Midden-Amerika is de Amerikaanse poging en politieke inspanningen om een Amerikaanse invasie te voorkomen zal voortzetten. De belangrijkste hindernis voor vrede in Midden-Amerika is de Amerikaan se poging een politieke oplossing te blokkeren, aldus Ortega De Contado- ra-landen pogen een vreedzame oplos sing tot stand te brengen in Midden- Amerika zonder bemoeienis van de grote mogendheden. Foltering De regering van El Salvador heeft onder dwang bekentenissen verkre gen van een man die ten onrechte werd verdacht van de moord op de Amerikaanse militaire adviseur Schaufelberger in mei van dit jaar Dit bericht van de Amerikaanse omroep NBC is bevestigd door het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken. De verdachte, de 23-jarige Salvado- raan Daniel Alvarado Ribera werd in augustus gearresteerd. De Ameri kaanse regering heeft na een onder zoek met een leugendetector gecon stateerd dat de man onschuldig is. De bekentenis, die de verdachte had afgelegd, was door foltering verkre gen. Directie K. Scherphuis. W. F de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie' M P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlfssingen: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissin- gen, tel (01184) 15144 Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel (01100) 16140 Terneuzen Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. tel (01150i 94457 Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t m vrij dag vanaf 79 00 uur (01184' 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag trr) vrijdag van 08.00-17 00 uur. 's Zaterdags van 09 00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie (01194) 511 Advertentie-afdeling (011861 1584. 's-Zaterdags (011841 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie 101184; -14796 Overlijdens advertenties maandag- t m vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur 101184) 15144 Zondag avond van 20 00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen per kwartaal 61.20: franco per post 72,-, per maand 21,-, losse nummers 0,85 ialle bedragen in clusief 4 pet. btw Postrek nr. 3754316. tn.v. PZC ab rek Middelburg. Advertentietarieven 122 cent per mm. minimumprijs per advertentie 18,30. ingezonden mededelingen V x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro' 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 17