PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Rechter gelast bonden weer te onderhandelen Vliegtuigje verongelukt Weekend Kabinet betaalt wensen kamer uit groter tekort ES Sterke druk op Arafat om Tripoli te verlaten POSTSTAKING? O.K. Stephan van de Berg wereldkampioen OOK OVERLEG IN STICHTING ARBEID Bewaking huis Lubbers Dure wasbeurt voor oude sok VOLGEND JAAR GEEN UITBREIDING SCHOOLGELD ~1 Perioden met zon froog en perioden met zon Middag - temperaturen rond 7 graden Oosten eind, matig, kracht 4, langs de kust mop het IJsselmeer nu en dan krach- 226e jaargang no. 266 jaterdag 12 november 1983 algemene zeeuwse ...VOOR VEILIG VERZEKEREN HOUTKAAI 11 MIDDELBURG TEL. (01180) 33000 HAMILTON De 21-jarige uit Hoorn afkomstige Stephan zwaargewicht uit Italië was echter voor de kust van vail den Berg is na een matig begin tijdens de wereldtitel- Hamilton weer de mindere van de Nederlander strijd op de Windglider toch succesvol geëindigd Hij In de zeven races viel Wan den Berg na een redelijk begin revancheerde zich voor de matige prestatie die hij bij het zesde en vierde) via een tiende en achttiende klassering Europees kampioenschap in Helsinki leverde. Daar moest flink terug De tweede plaats in de vijfde en zesde race hij inde Italiaan Klaus Maran zijn meerdere erkennen. De bezorgden hem de wereldtitel. A DEN HAAG (GPD) De ambtenarenbonden en de minister van binnenlandse zaken gaan weer praten. De president van de Haagse rechtbank mr. Wijnholt doorbrak gisteren de kjampasse door de partijen naar de onderhandelingstafel terug te sturen. Hij bood ze daarmee a /de gelegenheid om vooralsnog zonder gezichtsverlies weer met elkaar in gesprek te komen. rRort na het vonnis van de rechtbankpresident nodigde het kabinet de organisaties van irerkgevers en werknemers in het particuliere bedrijfsleven uit om ook weer bij elkaar te I komen. Stakingen, prik- en stiptheidsacties gaan ondertussen door. De onderhandelingen tussen minister Tot dusver kan de minister de ar- drijfsleven: daar hebben wij natuur- ran binnenlandse zaken Rietkerk en beidsvoorwaarden voor het over- lijk wel oren naar aldus een woord- fc ambtenarencentrales liepen vorige heidspersoneel eenzijdig vaststellen voerder van de CCOOP. de centrale :c; leek vast De minister was niet be- en opleggen De bonden verkeren die onder meer de C'FO ide CNV-bond iaj eid de voorgenomen verlaging van de daardoor in een ondergeschikte posi- van ambtenaren) overkoepelt, lij mbtenarensalarissen ongedaan te tie in tegenstelling tot de organisaties Het gesprek tussen de bonden en - aken Hij wenste evenmin te garan- in het bedrijfsleven, waar collectieve minister Rietkerk zal waarschijnlijk sa eren dat ambtenaren in de jaren 1985 arbeidsovereenkomsten (cao's) dinsdag die uiterste datum die de d daarna wel weer gelijk zouden slechts van kracht kunnen worden rechter toeliet worden hervat. r orden behandeld als werknemers in wanneer ze door beide partijen (de st bedrijfsleven. werkgevers èn de werknemers) wor- De bonden weigerden verder met den aanvaard. t; lietkerk te praten als hij niet op zijn De grootste ambtenarenbond, de Ab- unst de garanties voor de jaren na vaKabo, concludeert uit het vonnis ie 584 zou geven. Minister-president dat ook de rechtbankpresident vindt er, ubbers liet gisteren na de wekelijkse dat er „lang genoeg eenzijdige dicta- isc irgadering van de ministerraad we- ten bij de ambtenaren op tafel zijn os n dat het kabinet die garantie nog gelegd". De bond meent dat minister üj reds niet zal geven. Rietkerk wel met iets moet komen in in i zjjn vonnis heeft de Haagse recht- het nieuwe óverleg. ;p mkpresident echter vastgelegd dat n de nieuwe gespreksronde onder heer nieuwe vormen van onderhan- lelingen tussen de ambtenarenbon- len en de minister aan de orde moe- te i tn komen die de bonden een gelijk- Gelijkwaardig Ook de andere ambtenarencentrales vinden dat de nieuwe ontmoeting met de minister geen vrijblijvende aardiger positie als onderhande- affaire mag worden. Zij mikken voor- eSi ngspartner geven. al op de gelijkwaardigheid als onder handelingspartner waarvan in het vonnis sprake is. „Eenzelfde overleg situatie als in het particuliere be- De president van de Haagse recht bank, mr. Wijnholt. Maandag staat in de Tweede Kamer, als onderdeel van de begrotingsbe handeling van het ministerie van bin nenlandse zaken, het kabinetsbeleid ten aanzien van het overheidsperso neel op de agenda. Gesprek stichting Vrijdag wil het kabmet praten met de Stichting van de Arbeid, het overleg orgaan van de overkoepelende centra les van werkgevers- en werknemersor ganisaties in het particuliere bedrijfs leven Een eerder gesprek werd enige weken geleden afgebroken, doordat het kabinet zich met bereid toonde tegemoet te komen aan verlangens van de vakbeweging. In het bijzonder de plannen die de FNV op tafel legde als alternatief voor het beleid van het kabinet, leidden tot de breuk in het overleg. In de brief waarin de Stichting van de Arbeid wordt uitgenodigd om weer verder te praten, worden ook geen nieuwe handvatten voor 1984 geboden Het kabinet zegt ervan uit te gaan dat het met zijn gesprekspartners geen overeenstemming zal bereiken over de belangrijkste punten van het be leid voor volgend jaar. „Dat mag echter geen legitimatie zijn om niet met elkaar te spreken over een meer jarig beleid". Het kabinet wil daarom in het bijzonder praten over het beleid in de jaren 1985 en '86. Men kan ervan uitgaan dat in de (Slot zie pag. 3 kol. 4) Agenten maken de ingang van de woning van Lubbers vrij. ROTTERDAM ANP) Actievoer ders uit de Rotterdamse wijk Ag- nesiebuurt hebben vrijdag een vrachtwagenlading met huisvuil voor de deur van de woning van premier Lubbers in Rotterdam ge deponeerd. De actievoerders wil den daarmee protesteren tegen het regeringsbeleid ten opzichte van de ambtenaren en uitkeringsge rechtigden. Tegen de actievoer ders is door de politie geen proces verbaal opgemaakt. Het huisvuil werd in eerste instan tie door politie-agenten gedeelte lijk verwijderd, zodanig dat de in gang van de woning weer toeganke lijk werd De Rotterdamse reini gingsdienst Roteb is namelijk in staking. Omwonenden zorgden er vervolgens voor dat het huisvuil in een belendend weiland terecht kwam Het huis van de minister-president is na de actie onder permanente politiebewaking geplaatst, zo heeft een woordvoerster van de politie meegedeeld. De straat waaraan de woning van Lubbers is gevestigd is door de politie aan beide kanten met borden en hekken afgezet Verzuim BEIROET (AP) De druk op PLO- is met de aanvechting van het leider voorzitter Yasser Arafat om Tripoli schap van Arafat Berichten in de te verlaten en deze op écn na grootste Arabische pers willen dat Moskou Libanese stad van een half miljoen steunbetuigingen heeft gestuurd aan inwoners een totale aanval te bespa- Arafat. Deze berichten konden in ren. is vrijdag aanzienlijk groter ge- Moskou echter niet officieel bevestigd worden. worden. Scholen werken oogluikend mee aan de stijging van het verzuim onder leerlingen. (PAGINA 3) Kou DeGrontmij laat in het recrea tierapport over Zeeland de be langen van natuur en land schap teveel in de kou staan (PAGINA 9) Dupe De 'kleine' Zeeuws-Vlaamse ziekenhuizen zullen de dupe worden van het nieuwe een trumziekenhuis in Terneuzen (PAGINA 11) Sponsor lVa de gunstige uitspraken in kort geding staat niets de on dertekening van het sponsor contract lussen de KNVB en het Japanse concern Sony in de weg. (PAGINA 15) Binnen- en buitenland: 2 en 3. Financiën, economie: 5. Provincie: 7, 9, 10, 11 en 12 en 13. Sport: 15. Weeken D 21, 23, j De belegerde guerrillaleider leek evenwel weinig geneigd om onder de druk te zwichten „Ik kan niet ver trekken terwijl mijn mensen dagelijks worden gedood Ik ben een vrijheids strijder en wil in tijd van nood bij mijn volk zijn", aldus de PLO-voorzitter volgens de Libanese radio. Het Libische persbureau Jana meldde in een bericht dat werd verspreid door VORK (AP) Een 1.000 jaar oude de missie van Libië bij de Verenigde sok- vermoedelijk vergeten door een 'Stalen, dat er voorbereidingen wer- van de Vikingen die in de 10e eeuw den getroffen om Arafat naar Libië te noord-Engeland binnenvielen, wordt laten vertrekken PLO-functionaris- na een 'zeer zorgvuldige wasbeurt' sen wilden geen commentaar geven tentoongesteld in een museum te op het bericht De burgemeester van York. Dit is vrijdag bekend gemaakt Tripoli, Aslur Dayeh, en religieuze door museumfunctionarissen. „yu^ bij de De khaki gekleurde sok werd eerder meest vooraanstaande politicus van dit jaar ontdekt toen archeologen de stad. ex-premier Rashid Karami. opgravingen verrichten langs de rivier en gingen over tot openbare oproepen de Ouse. waar restanten van een aan Arafat om te vertrekken Viking-nederzetting bleken te liggen. Volgens het Kremlin moet de eenheid De sok. die in de rtviermodder gecon- binnen de gelederen van de Palestijn- serveerd bleef, wordt tentoongesteld se verzetsbeweging worden hersteld in een nieuwe museum gewijd aan het opdat zij een actieve en effectieve Viking-tijdperk, dat volgend jaar bij kracht kan blijven tn de strijd tegen York wordt geopend Voordat dit kan het imperialisme in het Midden-Oos- gebeuren, wordt de sok evenwel 'zeer ten", aldus het Russische persbureau zorgvuldig gewassen in gezuiverd wa- Tass. ter Gedroogd en gemodelleerd al- De Sovjet-pers heeft van de inter- dus Jean Glover, directeur van het Palestijnse strijd slechts summier Northwestern Museum and Art Galle- melding gemaakt. Een Westerse di- ry Service in het nabijgelegen Black- plomaat vatte dit op als een teken dat burg De schoonmaakbeurt kost on- het Kremlin 'helemaal niet gelukkig' geveer 800 pond i3 600 gulden) 1 Weekendkrant: 17, 18, 25 en 27. VALKENSWAARD (ANP) - Een Bel gisch sportvliegtuig is vrijdagochtend even na elf uur in de buurt van Valkenswaard in dichte mist neerge- i stort. Twee inzittenden zijn daarbij I om het leven gekomen Dit heeft een woordvoerder van de rijkspolitie I dienst, luchtvaart op Schiphol vrij dagmorgen meegedeeld. Het vlieg- tuigje was op weg naar Mönchenglad- bach. Het was eigendom van het in Antwerpen gevestigde bedrijf Trans Marcom. Bejaardenoorden Het noodwetje voor de regeling van de financiering van bejaardenoorden is vrijdag naar de raad van state gestuurd Minister Brinkman van welzijn, volksgezond heid en cultuur wil daarmee vanaf 1 januari de mogelijkheid hebben de budgetten van de bejaardenoorden te beheersen. DEN HAAG (GPD) Het overheids tekort zal in 1984 nauwelijks dalen. Dat is een gevolg van het kabinetsbe sluit om een groot deel van de wen- Ruding (Financiën). Deze verklaarde maandag in Apeldoorn, en herhaalde dit donderdag in het partijblad van het CDA. dat het tekort niet verder beperking van de kortingen op de duelehuursubsidietabel. kosten onge- ambtenarensalarissen e gen te financieren. veer f80 miljoen, te financieren door de begroting van volkshuisvesting (50 De minister-president becijferde de procent) en tekortvergroting (50 pro- i ADVERTENTIE sen van de Tweede Kamer te betalen mag stijgen. Hij zei dat eventuele toezeggingen vrijdag na afloop van cent); Dan brengen wij zelt ons gratis parketboek wel bij u thuis. Bel 01650-53888 (dag en nacht bereik baar) en u krijgt toch alle informatie over parket. bruynzeel parket door geld hiervoor te lenen. Volgens tegenvallers gecompenseerd moeten premier Lubbers wordt de „reeds worden in de betrokken begrotingen geringe vermindering van het tekort Het kabinet wilde het tekort volgend nog aanzienlijk minder". De minis- jaar met 0.3 procent verminderen. Het terraad heeft nu onder meer besloten zou moeten uitkomen op 12.1 procent volgend jaar niet over te gaan lot het Maar door het besluit van het kabmet heffen van schoolgeld van 12- tot is een verlaging van het tekort nu 17-jarigen. onwaarschijnlijk geworden. De tege- De beslissing om een groot deel van moetkoming aan de eisen van de de gaten te financieren door het te- Tweede Kamer kosten alles bij elkaar kort op te rekken betekent een afwij- zeker f 300 miljoen Daarnaast moet het kabinetsberaad als volgt het niet doorgaan van het school- vergoeding hogere bijstandskosten voor gemeenten, bedrag (geschat op geld kosten in 1984 f140 miljoen, f70 miljoen) nog niet ingeboekt, waarvan de helft betaald wordt uit de wordt verrekend bij de Voorjaarsnota. begroting van onderwijs en de helft via het overheidstekort: een impuls voor de bouw ter waar de van f 100 miljoen zoals gewenst ting; door CDA en WD. te financieren door afzien middel van het tekort; verlaging van de huurverhoging tot extra subsidie voor isolatie, kosten enkele tientallen miljoenen, te finan cieren via de begrotingVolkshuisves- van nieuwe trendvolgers (omroep, bedrijfsverenigingen, ae- zmg van de opvattingen van minister het kabinet nog geld vinden om de 3 procent en bijstelling van de indivi- Slot zie pag. 3 kol. 7) Spanningsveld rond acties T^é acties van de ambte- •wi 1 Dnaren tegen de plannen van de regering om drie pro- cent op de salarissen te kor- 1 ten. trekken scherpe lijnen in de Nederlandse samenleving Hoe langer de acties en stakingen duren hoe groter de irritatie wordt bij een toenemend aantal Nederlanders. Een zeer menselijke reactie, die niets .zegt over het gelijk of het ongelijk van de ambtenaren De niet-ambtelijke bur ger ondervindt de ongemakken dage lijks op een aantal terreinen. De sym pathie voor de actievoerders wordt daardoor op de proef gesteld, voor zover er al sprake is van meevoelen met de georganiseerde werknemers van de regering. Het is als met alle stakingen en stipheidsacties: ze kun nen met worden gevoerd zonder dat 'onschuldige burgers' worden getrof fen. De discussie daarover dateert niet van vandaag of gisteren. Ze laait bij elke staking op en laat soms diepe sporen na De sentimenten zitten wat dat betreft diep bij het Nederlandse volk Dat emotionele element is ook terug te vinden in de discussie over de thans aan de gang zijnde stakingen en stipheidsacties Het is juist dat de actievoerende ambtenaren niet dege nen treffen die verantwoordelijk zijn voor de situatie, waarin zij na 1 janua ri 1984 komen te verkeren. De acties richten zich tegen de regering, maar de werkelijkheid van aile dag is. dat de gewone man èn bepaalde delen van het toch al zo kwetsbare bedrijfsleven, zich het slachtoffer voelen. Op het moment echter, dat de samenleving als geheel het stakingsrecht van amb tenaren erkent in Nederland is dat toch het geval, ook al ontbreken de wettelijke regels moeten ook de consequenties worden aanvaard. Het één is nu eenmaal het gevolg van het ander. In alle emoties rond de discus sie over dit onderwerp wordt dat nogal eens vergeten. Het betekent geenszins, dat de ambtenaren daarmee een vrij brief hebben om hun stakingsdoelen in het wilde weg te kiezen, zonder rekening te houden met soms vitale belangen van derden. Zorgvuldig heid is een eerste vereiste Nu zal degenen, die zich slachtoffer meent van de ambtenarenacties, al snel ge neigd zijn uit te roepen, dat die zorg vuldigheid juist niet in acht is geno men Het geeft aan hoe groot het spanningsveld is geworden tussen stakers en niet-actievoerende Neder landers Na een aantal weken van ambtelijke acties moet worden vast gesteld, dat de spanningen hoog zijn opgelopen. Het bedrijfsleven voelt zich bedreigd. Orders zullen verloren gaan, zegt men daar, doordat de com municatielijnen zijn doorgesneden als gevolg van de acties van de PTT. Blokkades aan de grenzen hebben minder vriendelijke tegen-blokkades opgeroepen, die de zaak van de amb tenaren weinig goed doen. In Amster dam kwam het donderdagavond zelfs zover dat de burgemeester dreigde de ME te zullen inzetten. Protesterende ambtenaren zetten in de hoofdstad een effectieve blokkade op van het dagblad De Telegraaf. vanwege de eenzijdige en tendentieuze berichtge ving over de acties Gelukkig verdwe nen de actievoerders voordat de ME verscheen, maar een dergelijke pro test kennelijk bedoeld om het vrije woord tot zwijgen te brengen gaat toch te ver Dit soort gebeurtenissen doet afbreuk aan de acties en werpt een smet op de ambtenaar Het beste is een dergelijke "spontane uiting van gevoelens als een geïsoleerd incident te beschouwen. Reden tot werkelijke bezorgdheid ontstaat pas als dit soort optredens symptomatisch wordt voor de acties van de ambtenaren. Het cijfer-gegoochel met de ambte narensalarissen en de lonen in de marktsector werkt versluierend voor het werkelijke probleem: de regering, gesteund door de kamermeerderheid, zal met ingang van 1 januari a s. dne procent korten op de salarissen van haar werknemers 'er. trendvolgers), terwijl het bedrijfsleven niets inlevert. De ambtenaren ervaren dat als een ongelijke behandeling. Van solidari teit tussen de verschillende groepen is overigens weimg te bespeuren. De ambtenaren hebben ongetwijfeld te gen. dat zij het imago hebben sinds jaar en dag wat salaris en secondaire arbeidsvoorwaarden betreft beter af te zijn dan de gemiddelde werknemer in het bedrijfsleven De opstelling van de bonden in het conflict met de regering heeft bij een breed publiek voedsel gegeven aan de veronderstel ling dat de ambtenaren te veel voor eigen parochie preken en te weinig het algemeen belang in het oog hou den De waarheid zal wel ergens in het midden liggen Eén ding is de afgelo pen dagen echter duidelijk geworden: de regering zit met de handen over elkaar glimlachend gade te slaan hoe de ene helft van de bevolking over hoop ligt met de andere. Een houding, die weinig waardering verdient Voor lopig heeft diezelfde regering de beste papieren in de confrontatie met haar georganiseerde werknemers. De vak bonden dienen zich te realiseren, dat de slag om de drie procent niet op straat kan worden uitgevochten. De weg naar de onderhandelingstafel moet worden ingeslagen. De presi dent van de rechtbank in Den Haag heeft in elk geval een opening ge creëerd door tijdens het kort geding van de uitgevers regering en vakbon den te bevelen de onderhandelingen te hervatten Zonder gezichtsverlies voor éen van de partijen kunnen de besprekingen nu worden hervat. Het is een eerste stap om uit de impasse te geraken Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1