Twee jaar geëist wegens dodelijke messteek café VOOR JEZELF BEGINNEN Aan alle rekeninghouders bij banken en spaarbanken. Twaalf maanden geëist voor schietpartij in woonwagenkamp Voorzitter CDA Hulst vreest sluiting van ziekenhuizen Beter een kleine baas dan een grote knecht OOR RECHTBANK IN MIDDELBURG ritoffiijtsï rechtbank middelburg SLUISKIL, OOSTBURG EN HULST je vangen isstr af voor zeven heroïnehandelaren De gezamenlijke banken en spaarbanken. ATERDAG 12 NOVEMBER 1983 PZC/provincie 11 HDDELBURG - Voor het toebrengen van een dodelijke messteek tijdens een caféruzie in ernstige ziekte in zijn vroege jeugd jissingen eiste de officier van justitie mr T. Stein vrijdag tijdens de zitting van de rechtbank CrrtwuSkSd*1 HitV°r^ortnhnoemde B Middelburg twee jaar gevangenisstraf tegen de 20-jarige Vlissinger J. A. A. B. Het hem tijdens de daad verminderd toe- ichtoffer was een 21-jarige Marokkaanse jongen Rachid B., die kort na aankomst in het rcj«ningsvatbaar. Mr De Wit vond SST zelfs dat de emoties tijdens het hand- iekenhuis overleed aan bloedverlies uit een steekwond in zijn hart. had de hele avond van 5 februari fragmentjes leer en textiel, die over- niet geboterd tussen B. en Rachid eenkwamen met kleding van het •tfé De Stoof aan de Nieuwendijk. slachtoffer. De bloedproef die na zijn dood werd verricht leverde een zeer Marokkaan had flink gedronken hoog alcoholpromillage (2.59) op. was B. voortdurend aan het uit- De officier stelde vast dat er duidelijk elden en uitdagen. Het liep fout sprake was van opzet om letsel toe te n Rachid in het gangetje naar de letten door twee man, waaronder inhetnauw gedreven werd. B. trok VjCSlBHgCl gemeen zo hoog waren opgelopen, dat B. zijn buitensporige reactie niet brengen. Voordat B kon steken had te verwijten viel. Hij vroeg dan ook hij het mes met twee handen moeten ontslag van rechtsvervolging Mocht openen. De laatste confrontatie met het toch tot een veroordeling komen het slachtoffer was volgens mr Stein dan kon dit zijns inziens alleen op door B. zelf gezocht. Bovendien acht- grond van zware mishandeling de te hij geweld in B.'s leven geen inci- dood tot gevolg hebbend, dent. Hij was al vaker bij vechtpartij- Uitspraak 25 november. en betrokken geweest, waarbij hij al eens eerder een mes had gehanteerd. DOMBURG - Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle heeft de ge meente Domburg een éénmalige sub sidie van 2.200 gulden gevraagd. Het bedrag is bedoeld voor de isolatie en afwerking van het dak van de educa tieve werkruimte. De verbouwings- en inrichtingskosten bedroegen in totaal 35.000 gulden, maar hel groot ste deel hiervan heeft het museum ontvangen van het ministerie van wvc. de provincie en enkele Zeeuwse gemeenten. Met het al ontvangen geld heeft het museum de verbou wing grotendeels laten uitvoeren; voor het nog resterende werk wordt een beroep gedaan op de gemeente Twaalf maanden van een schuurtje op het kamp aange- DomburS- troffen. De commissie financiën in Domburg waardelijk luidde de eis tegen G. P. Officier van justitie mr T. Stein con- kan zich niaandag 14 november uitla- N. (23), destijds in Middelburg wo- stateerde dat met een geweer zoals N ten over de subsidie. De vergadering nend. die op 21 oktober van het vorig bezat tot op een afstand van 30 meter in het Domburgse gemeentehuis be- jaar tijdens een conflict op het kamp zeer zuiver geschoten kan worden Hij gint 's middags om twee uur. aan de Nieuwlandseweg zes schoten nam het N. kwalijk dat hij zich welbe- Het college van burgemeester en wet- op een andere woonwagenbewoner wust uit de emotie van de vechtpartij houders van Domburg vraagt tijdens loste. Geen van de schoten trof doel, had teruggetrokken om met het vuur- die vergadering tevens advies aan de wapen in de hand terug te komen, commissie over het doortrekken van Getuigen hadden hem verschillende het in aanleg zijnde voet- en fietspad keren gericht zien schieten. N.'s ver- in bestemmingsplan De Halve Maan dediger mr-H. van Pijkeren bestreed naar de Schoolstraat. Bij het college deze verklaringen, daar ze alle afkom- is een offerte binnengekomen van woners. Bij de zoveelste uitbarsting stig waren van personen die tot N.'s bijna elf mille. Dit geld kan worden van de spanningen haalde N. zijn tegenstanders behoorden. De andere geput uit het fonds reserve dorpsuit- Browning .22 geweer uit de schuur en 'partij' had geen enkel schot gehoord, leg. jiy wuui-r-, van begon op zijn tegenstander te schie- Hij wees erop dat ook N.'s tegenspeler Tenslotte buigt de commissie zich •-Jttiinrpn aan de onenhare lagere 160 met de kreet 'ik schiet de poten bepaald geen lieverdje is. Deze moet over de verhoging met drie procent in Fllewontsdiik hehhen nn onder je vandaan'. Op de zitting van zich volgende week eveneens wegens van een aantal gemeentelijke tarieven nonlanes trehouden vereaderintr de rechtbank in Middelburg ontkende een schietpartij voor de rechtbank en belastingen Zoals gemeld heeft de P? dolen od verschillende manieren h« vrijdag alles, waarvan hij beschul- verantwoorden. De advocaat vroeg staatssecretaris van binnenlandse za H Hitrd wprH President o h Nnmes vriisoraak. daar er naar ziin menine ken de gemeenten toegestaan de ver- leeuwse vereniging olstoelbasketbal (int wedstrijd []E IRKSLAND De Zeeuwse rolstoel- sta Btetbalvereniging De Vrienden- ing heeft woensdagavond een Mmnin m;nr Slschappeliike wedstrijd tegen "">DELBURG. wa!u. maa.me,. van et, ""team van DSO uit rijnaart Sjansen,"Straf waarvan drie voor- trollen. 300 ioord-Brabanti met 36-30 gewonnen. erï t wedstrijd werd gespeeld in sport- gj 1 De Gooye in Dirksland. i Lcties voor ehoud openbare m agere school nEllewoutsdijk gpj 1EW0UTSDIJK Ouders van te gaan voeren, teneinde hun :haifïtrusthe'd over het behoud l3ic [hooi kenbaar te maken. ft ithet gemeentebestuur van Borsele tli -plicht heeft de school in Ellewouts- nké te laten voortbestaan als basis- i( iool. Zij vinden dat verantwoorde oepsvorming beneden het door de latssecretaris gestelde aantal leer- igen evenzeer verantwoord kan zijn. |dens de druk bezochte vergadering naast ouders van schoolgaande ifjjnderen waren ook ouders van peu- V1 ia en kleuters aanwezig bleek j ote ongerustheid over de toekomst jlt, in de school. Mi nmes en stak hem in blinde drift MIDDELBURG Evelien van den |f keer in het lichaam. De Marok- Broeke, voorheen woonachtig in Mid- ZIBKtC aan wankelde naar buiten terwijl hij delburg, slaagde aan de Erasmus Uni- Zijn raadsman mr C. J. de Wit wees jvig bloedde en zakte op de stoep in versiteit in Rotterdam voor het docto- er, verwijzend naar het psychiatrisch (aar raai examen geneeskunde. rapport, op dat B. zich door een stapte de keuken binnen met de «.m-ripn: 'ik heb die Marokkaanse «gen deze keer goed geraakt'. Een lede bekende nam daar het mes van jkon Het gerechtelijk laboratorium ond later op het schoongeveegde sporen menselijk bloed en Biologisch Museum vraagt eenmalige verbouwingssubsidie maar de man op wie ze gericht waren verklaarde tegenover de politie dat de kogels rakelings langs hem heen floten. Het gistte al langer onder de kampbe- digd werd. President G. H. Nomes vrijspraak, daar er naar zijn mening ken de gemeenten toegestaan de ver herinnerde hem eraan dat er wel drie onvoldoende bewijs voor de tenlaste- hoging toe te passen. In Domburg hulzen gevonden waren van het type gelegde feiten is. gaat het om de leges, begrafenisrech dat in zijn geweer paste. Bovendien De rechtbank doet 25 november uit- ten, precariorechten, marktgelden ouders zijn eensgezind van oordeel was ^et geladen geweer op het dak spraak. reinigingsrechten en hondenbelas ting. CPB besprak 'C' tijdens studiedag KLOETINGE In gebouw Ami-, citia in Kloetinge hield de afde ling Zeeland van de Christelijke Plattelandsvrouwenbond een studiedag over het thema 'Hoe verwoorden we de 'C' van CPB in deze tijd?' In haar openings woord haakte mevrouw Ver- straten-Pieterse aan bij Mat- theus 5 13-16 over 'het zout der wereld'. „De CPB kan een mid del zijn die opdracht te vervul len," meende zij. Vervolgens gaf een aantal leden van de werkgroepen tekst en uitleg van hun activiteiten. De afdeling Schouwen-Duiveland verzorgde een rollenspel. Daarin werden twee bneven behandeld, fcn met kritiek op de CPB en Mn zeer lovende. Na de lunch pauze konden de dames erover (discussiëren. Mevrouw Lorier vatte de resultaten samen. De dag werd besloten met dankge- J door mevrouw Op 't Hof. HULST Voorzitter Th. Baert van het CDA-Hulst vreest sluiting van de ziekenhuizen in Sluiskil, Oostburg en Hulst. Dat schrijft hij in een brief aan de leden van zijn afdeling. Baert wijst op de vurige pleidooien voor de bouw van een nieuw ziekenhuis in Terneuzen en voorspelt dat die nieuwbouw - in verband met de ge wijzigde normen zoveel bedden zal opslokken dat de andere ziekenhui zen 'dan gewoon dicht moeten'. Baert: „Ik vraag mij in gemoede af of ieder, die al uitspraken in die richting heeft gedaan, wel alle gevolgen goed op een rijtje heeft gezet. Het belang rijkste motief moet zijn en blijven: een zo goed mogelijke gezondheidszorg Welnu, óók met één centrumzieken huis is er van een noemenswaardige toename van specialismen en service geen sprake in vergelijking met een uitgebreide samenwerking van de be staande voorzieningen". De CDA-voorzitter is voorstander van die samenwerking, mits ze wordt uit gebreid en verbeterd. „Door te stre ven naar het centrumziekenhuis in Terneuzenwordt die samenwerking niet alleen gefrustreerd, maar boven dien wordt, zij het via een omweg, de draak gestoken met de al bereikte overeenkomsten, omdat een en ander immers in flagrante tegenstelling is Baert vraagt zich af of dc gezond- met het gezamenlijk streven naar heidszorg met de recente ontwikke- behoud van de flankziekenhuizen, zo- lingen eigenlijk wel is gediend. „Wat als dat in het beredeneerd plan is bovendien te denken over de enorme opgenomen!". kapitaalsvernietiging bij sluiting van vier ziekenhuizen, waarvan de meeste nog zeer goed zijn. En mag er ook niet worden gesproken over het belang van patiënten en hun bezoe kers hij een korte afstand? Van Paal en Nieuw-Namen tot Sluis en Cad- zand zou men dan toch op Terneuzen aangewezen zijn? En hoe zit het met de gevaren bij een langere vervoer- tijd naar het ziekenhuis bij hartaan vallen en andere tijdkritische onge vallen". vraagt de CDA-voorzitter zich af. In de brief plaatst Baert ook een kritische kanttekening bij de publica ties over problemen binnen het Hul ster ziekenhuis „Ze werpen een ui terst negatief licht op het geheel. Incidenten en persoonlijke fouten dreigen het vele goede werk in en rond het ziekenhuis naar de achtergrond te dringen. Het heeft er alle schijn van dat fouten zoals die zeker niet alleen in Hulst voorkomen, van zodanige invloed gaan zijn op de pubüeke opi nie dat veel belangrijkere hoofdzaken uit het oog worden verloren". Beter een kleine baas dan een grote knecht" zeggen de mensen. En zo dachten de meesten er over. woensdagmorgen in een propvolle èóvenkamer van het kantoor van de Stichting Gemeenschapswerk in Hulst. Ruim 25 aanwezigen, de meesten werkloos, doen hun verhaal en leggen hun ambities op tafel: een 'klein baasje' worden. nog een les in", vult een aanwezige onder gelach aan. „Nou", zegt een al wat oudere aan wezige. die al meer dan tien jaar met vallen en opstaan en klein baasje is geweest, „als je iemand van een bank op de een of andere manier een dienst kunt bewijzen ben je éérder kredietwaardig dan bij iemand die je helemaal niet kent. Daar kun je wel om lachen, maar eigenlijk is het heel treurig Voor de meesten is de keuze al gemaakt, liever bezig zijn met een eigen bedrijfje en (te) weinig verdie nen dan thuis zitten met een uitke ring. Maar dat gaat in Nederland zó maar niet. Iemand moeilijk op te boksen tegen de bestaande structuren", stelt gespreksleider Cyril Smet vast, „Je wordt al bij voorbaat gewantrouwd door ambtenaren", zegt de 'ervaren' klein-ondernemer. Een eigen bedrijfje beginnen zonder geld, dat is achterstevoren de berg oplopen. De meesten zien al trub bels genoeg, en willen dan ook „Ik ben al eens eerder voor mezelf begonnen", zegt er één, een al wat oudere jongeman met randstedelij ke tongval „Maar steeds stuitte ik op hetzelfde: geen eigen kapitaal. En bij het Regionaal Dienstencen trum Kleinbedrijf in Goes begon die man óók al over geld!" Zijn droom: een bloemenstalletje beginnen bij een groot ziekenhuis. „Het lukt niet als je op het punt-nul moet begin nen", stelt hij teleurgesteld vast. „Die afwijzende houding van de bank en van de gemeente, dat be schouw ik als een trap in de lenden. En je buren intussen maar praten: hij is in de dertig en doet nog steeds niets, vooral in de zomer natuur lijk". De deelnemers aan de nieuwe cy clus 'Voor jezelf beginnen', een ini tiatief van Cyril Smet van het Baan- lozenproject Hulst/Hontenisse, heb ben allemaal een soortgelijk ver haal. Alleen de baantjes zijn steeds weer anders: schillenboer, klusjes man, cafébaas, een biologisch boer derijtje. een mini-pension, een speeltuin, een veehouderij, een pot tenbakkerij. Twee jonge vrouwen willen een boerderijtje op basis van zelfvoorziening beginnen. Maar ze hebben slechts 1200 vierkante me ter tot hun beschikking, ook nog nét binnen de bebouwde kom. „We zyn bang voor de hinderwet", zegt een van hen. „En de gemeente die zal zeggen, daar kun je tech niets mee verdienen. Andere werklozen die al eens met dat bijltje hebben gehakt, boren haar ambities de grond in. „Een zeug moet driehonderd gulden per jaar opbrengen om de kosten te dekken", zegt er een. „Je dienst minstens 14 tot 20 biggen per jaar te hebben. Eén big brengt zo'n 120 gulden op Dan heb je met twintig zeugen nog te weinig opbrengst. En dat op ruim één hectare' De bank gaat uit van een netto-salans van vijfhonderd gulden per week. an ders vinden ze je niet kredietwaar dig genoeg". „En als je nou minder wilt verdie nen, ben je dan niet kre dietwaardig meer?" vraagt het meisje. „Klopt", krijgt ze als antwoord. Met een bedrukt gezicht zal ze na ruim een uur het rokerig zaaltje verlaten „Als je kleinschalig wilt werken en je doet het eerlijk met de belastin gen dan zal het niet lukken", zegt een ander. „Dus daar krijgen we ook absoluut niet met naam en toe naam in de krant. De aanwezigheid van de PZC wordt even ter discussie gesteld en dan geaccepteerd. Dat geldt niet voor de fotograaf Zelfs de bescheiden initiatiefnemer van de lezingencyclus. Cynl Smet, is niet te vermurwen. „Onder elkaar" praten over de plannen en de dromen, daar blijkt veel behoefte aan te bestaan. Maar niemand voelt zich geroepen uitgebreid en herkenbaar pnlle plannen en eigen ideetjes in de openbaarheid te brengen Een goed idee groeit het beste in stilte, en er zijn altijd kapers op de kust. Cor van Leuven, de directeur van de Stichting Gemeenschapswerk Hulst, vindt de lezingencyclus over het opzetten van een eigen zaak ontzettend belangrijk „Weet je zegt hij, „ze hebben een idee. een droom. Welke gordijntjes en lampe- kappen zullen we in het café han gen. een bakje nootjes op de toog of een schaaltje olijven, dat is mis- schien nog leuker. Ze zien zich achter de tap staan, in hun eigen cafeetje, daar dromen ze van als ze 's avonds in bed liggen. Al het andere verdringen ze naar de ach tergrond Dat er keihard gewerkt moet worden, dat er boekhouding nodig is, dat de brouwer handje- kontantje wil als hij de volle fusten komt afleveren, omdat hij ze anders weer mee terugneemt. Daar staan ze niet bij stil. daar willen ze niet aan denken. En na een jaar of twee hebben ze zich te barsten gewerkt, dan treedt de crisis in. büjven de mensen weg omdat ze ergens an ders een leuker kroegie hebben ont dekt. en vragen ze zich af: waarom hebben we ons zo uit de naad gewerkt? De brouwerij heeft ge zorgd voor de inrichting, voor alles, die mensen hebben alles van tevo ren uitgerekend, en de kroegbaas heeft gezegd: tjonge-jonge, dót moesten we maar doen. Later, té laat komen ze er achter dat ze met handen en voeten gebonden zijn aan een grootondernemer. Dus nóg geen kleine baas, maar een grote knecht". „De meesten die hier bij de lezing waren zijn vastbesloten zich niet te laten opslokken door het grootkapi taal. Maar zo gaat het altijd. Nie mand wil dat, maar de verleiding is heel groot" Leuven verhaalt van 'Nolleke', een klein Brabants boertje. „Ik was niet rijk. maar kon er goed van leven en had nérgens een cent schuld, vertel de hij. Als ik in een café stapte zeiden de mensen dag Nolleke. En nu kom ik binnen, zeggen ze: dag meneer, en daar sta ik dan. met drie ton schuld op de bank. De cyclus begint volgende week woensdag in Het Houtenkwartiei in Hulst met een lezing van de secretaris van de Kamer van Koop handel H. van Lambalgen. Later komen vertegenwoordigers van het Regionaal Dienstverlenings centrum Kleinbedrijf, en gemeen telijke sociale diensten aan bod. Cyril Smet: „De meeste aanwezi gen hebben al eens eerder met dat bijltje gehakt, en dat is een voor deel. Ze hebben over het algemeen heel realistische plannen. Dat is een goede ontwikkeling, want een jaar of tien geleden was dat wel anders Niemand loopt in dromen land rond: het gaat om heel concre te, bekende zaken, en de vraag, hoe ze in hun levensonderhoud kunnen voorzien". John Verhoeven ADVERTENTIEi «e v JWlM.BURG - De rechtbank in 'ts ddflbutg heeft vrijdag zeven men die zich vanuit Vllssingen met 'n bero,np hebben bczigge- sir Cn afee'°Pen zomer tegen de "dP hepen tot vrij langdurige ge- Jgenisstraffen veroordeeld. Deze en We'nig af van de straffen die weken geleden waren geëist de officier van jutsitie. [actlvltuiten speelden zich vooral af rond de Nieuwendijk in de ra eiaestad. De 32-jarige Vlissinger r.M«' daarbij door de officier als »'Mguur aangemerkt. Tegen hem a™ Stra^ van 12 maanden geëist, li fhrvf1, dne voorwaardelijk. De it vonniste vrijwel conform, a°r^aardelijk deel van de straf meerderde alleen van drie tot vier sanden. .yagers N. M. (23) en A. C. (24) en de Goesenaar R H. <3o, werden conform de eis veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk. Tegen de 22-jan- ge H K. uit Breda was dezelfde straf geeist maar de rechtbank veroordeel de hem tot 7 maanden, waarvan drie voorwaardelijk. In verband met dezelfde affaire werd F. W. uit Vlissingen (25) veroordeeld tot zeven maanden waarvan 4 voor waardelijk. Belangrijk afwijkend van de eis want die bestond uit een jaar gevangenisstraf, waarvan 3 maanden voorwaardelijk. Ook ten opzichte van de 34-jarige H. W. oordeeWe de rechtbank milder dan de officier. Geëist waren negen maanden (waarvan drie voorw aarde- lijk) cn H. \V'. werd veroordeeld tot zes maanden (zelfde voorwaardelijke straf). In verband met acties bij poste- betalingsopdrachten zelf aflevert bij rijen maken wij u erop attent dat alle het bankkantoor waar uw rekening loopt. Op dat kantoor kunt u zich tevens vervoegen voor informatie over uw saldo en over de uitgevoerde boekingen. betalingsopdrachten normaal, dus tijdig kunnen worden uitgevoerd. Daarvoor is wèl nodig dat u uw

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11