Senaat weigert stopwet voorlopig te behandelen Rapport eigen wijst op nadelen medicijnen OUDEREN IS NU EXTRA AANTREKKELIJK Afroepkrachten mogen met slechter af zijn SLAPEND OP DE FIETS druk op kostenberekening politiewet PZC/blnnenbuitenland Smartegeld voor Brigitte Bardot Telegraaf moet artikel over Borge rectificeren Arts.gekrijs baby even erg als drilboor IIJDAG 11 NOVEMBER 1983 PARIJS iRTRi Een fotomontage die de Franse ex oijzonder onterende en hatelijke aanblik" was gegeven, filmster Brigitte Bardot toonde met een bijzonder lelijk terwijl zij juist een symbool van schoonheidis ..Haar af te lichaam heeft het satirieke tijdschrift Hara Kiri in Panjs beelden met een lichaam dat. doorzijn fysieke verval, het 50.000 frank schadeloosstelling en smartegeld gekost tegendeel van dit zinnebeeld is, is een onomstotelijke en ernstige aanval op haar persoon", aldus de rechtbank Zij De rechtbank in Parijs beschikte woensdag dat Bardot in wees eiseres 50.000 franks schadevergoeding en genoeg de fotomontage in het nummer van februari 198 „een doening toe. k yaann het stopzetten met terugwer- antwoord van de regering over de senator best mogelijk dat de minis- Om uit dit dilemma te komen zou kende kracht was geregeld, werd una- politiewet verschenen zou zijn. Dat is ters besluiten helemaal niet door te akkoord gegaan. De bezuiniging, die het wetsontwerp oplevert, had de minister van binnen zaken nodig voor de uitbrei ding van de politie in de grote steden. Elke overgang kost de overheid 6 erJ miljoen gulden. Momenteel staan on- DEN HAAG (GPD) De Eerste Kamer wil het zogeheten stopwetje, waarin het stopzetten van de overgang van rijks- naar gemeentepolitie wordt geregeld, voorlopig niet verder behandelen. Eerst moet duidelijk worden of de ministers Rietkerk (binnenlandse zaken) en Korthals Altes (justitie) met de nieuwe politiewet door willen gaan gezien de te verwachten hoge invoeringskosten. dere behandeling van de stopwet. Daarmee hebben zij bewust de beide bewindslieden onder druk gezet om haast te maken met de lang verwach te memorie van antwoord op de poli tiewet. Het is volgens Feij niet de bedoeling dat de senaat door het niet behande- convent van senioren, de dage- ge veer 20 gemeenten vlak voor de en Korthals Altes aangekondigd de Jen van de stopwet een gat van 100 lijkse leiding van de Eerste Kamer, grens en de verwachting is dat in de behandeling van de politiewet voort miljoen gulden slaat in de begroting heeft hiertoe besloten op verzoek van komende jaren deze steden volgens de te willen zetten. Het antwoord op de van binnenlandse zaken. Zodra het je commissie voor binnenlandse za- huidige wet recht zouden krijgen op opmerkingen uit de Tweede Kamer antwoord van de regering op de poli- zou voor het kerstreces aan de Kamer tiewet binnen is, zal de senaat de gestuurd worden. Een belangrijke overweging voor de meent"Feij. Eerste Kamer is verder de onduide- ken De stopwet moet voorkomen dat een eigen gemeentekorps, gemeenten die boven de inwoners- grens van 25.000 groeien van gemeen- A nfxiinnr/1 tepolitie krijgen in plaats van rljkspo- CXtll rvUl/i U stopwet behandelen en aanvaarden, >n eerdere versie van de stopwet. Volgens drs. F. M. Feij (WD) heeft de lijkheid, die bestaat over de invoe- De exacte berekening van de kosten Eerste Kamer na het verwerpen van nngskosten van de nieuwe politie- en de baten van de politiewet is nog de eerste versie uitgesproken bereid organisatie. De geruchten gaan dat steeds het grote struikelblok voor het bedrag tussen de 1 en 3 miljard Rietkerk en Altes. De twee betrokken gulden zal liggen, aldus Feij. Daar is J öüe. Het wetsontwerp geldt als voor bereiding op de nieuwe politiewet, waarbij de twee aparte politie-organi- saües vervallen en samensmelten tot te zijn een andere stopwet te aan een provinciale politie vaarden. Daarbij gingen de senato- i ervan uit dat de memorie van geen geld voor en het is volgens de departementen komen elk met eigen cijfers, die van elkaar afwijken. DEN HAAG (GPD) Minister J. de ninklijke Marine over veertien het terrein van de Frederikkazeme Ruiter (defensie) heeft donderdag Haagse panden. Voor het eerst is gebouwd, werken 1400 manne- in Den Haag het nieuwe gebouw sinds 200 jaar is er weer sprake van mensen De bouw heeft 96 miljoen van de Admiraliteit geopend. een werkelijke Admiraliteit, zei vi- gulden gekost. ce-admiraal J H B Hulshof, de Met de ingebruikame is een eind bevelhebber van de zeestrijdkrach- Op hetzelfde kazerneterrein zal nog gekomen aan de verspreide huisves- ten een gebouw verrijzen voor de staf ting van staf-afdelingen van de Ko- In het nieuwe onderkomen, dat op van de landmacht niem door de senaat verworpen. De nog steeds niet gebeurd. Tweede Kamer was schoorvoetend Tijdens het debat over de politiebe- gaan met de politiewet. Vanwege deze onzekerheid wil de Eer- groting van dinsdag hebben Rietkerk ste Kamer voorlopig afzien van ver minister Rietkerk een onafhankelijk adviesbureau hebben ingeschakeld om de rekensom te maken. Het minis terie ontkend dit. Booy Clean noemt beleid minister 'schofterig' ROTTERDAM (ANP) De directie van Booy Clean heeft donderdag de door minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) aangekondigde opzeg ging van de lozingsvergunning voor de tankschoonmaakafdeling van het bedrijf met „schofterig" bestempeld. „De politiek heeft ons als zondebok gekozen terwijl elders in de Rotter damse haven de illegale lozingen vol op doorgaan", meent directeur J. Hij zegt dat door het beleid van de minister de werkgelegenheid van 35 man van de in totaal 200 man personeel op de helling is komen te staan. Hij twijfelt er verder niet aan dat een gedeelte van de eigenaars van de 800 schepen die zijn bedrijf jaar lijks nog - met verlies - reinigt zelf il de schoonmaak ter hand gaat nemen. Even „schandalig" vindt de directeur het dat de minister zijn bedrijf heeft uitgesloten van deelneming in een te bauwen ontvangstinstallatie voor af valstoffen uit de Rotterdamse haven. LOS ANGELES Slapen kan overal, zo blijkt uit dit tafereeltje in Los Angeles. Maar het kleine meisje kijkt toch nog De stappen van de minister hangen even om naar de dame die haar fiets in een bed veranderde. samen met beschuldigingen dat Booy Clean door illegale lozingen het ha- venslib van de Rotterdamse Geulha- ven heeft verontreinigd DE KONING POSITIE ONDERZOCHT EINDHOVEN (ANP) Het is niet jjng heeft ook negatieve kanten, wat sproken, die bij omrekening naar juist dat afroepkrachten. werkne- betreft arbeidsvoorwaarden en (socia- bruto onder het minimum bleken te mers die ingeschakeld worden bij tijdelijke afwezigheid van vaste krachten of tijdens piekuren of -da gen, rechten en arbeidsvoorwaarden hebben die in aanzienlijke mate af wijken van die van hun collega's in vaste dienst. Dit hield minister De Koning van sociale zaken en werkge legenheid de ledenvergadering van de Horecaf donderdag in Eindhoven De Koning beschikte niet over cijfers, maar vermoedde dat de groep afroep krachten in belangrijke en steeds toe nemende mate onderdeel uitmaakt van het personeelsbestand, vooral in de detailhandel en de horeca. Zijn ministerie onderzoekt momenteel het verschijnsel afroepkracht, waarbij in het bijzonder dc rechtspositie wordt bekeken liggen. Ie zekerheids-irechten De loontechnische dienst van het ministerie heeft bij onderzoek naar Milieubeleid De Centrale Raad de betalingen in de horeca, in het voor de Milieuhygiëne vindt het plan bijzonder drankverstrekkende be- van minister Winsemius van milieu- drijven, in de zomermaanden over- beheer tot integratie van het milieu- tredingen tot tien procent van de wet beleid, het zogenaamde 'PIM', weinig minimumloon geconstateerd. Vooral ingrijpend. Het is niet in overeenstem- jeugdige vrouwelijke en volwassen ming met de oorspronkelijke gedach- mannelijke part-timers kregen te te van de voormalige minister Ginjaar weinig. Vaak kwam dat, doordag van milieuhygiëne en de opvattingen vooraf netto-bedragen werden afge- van de Tweede Kamer. MINISTER NICARAGUA WINT GEDING Werkgevers kiezen in onzekere econo mische tijden liever voor lossere ar beidsrelaties met werknemers, zodat AMSTERDAM (ANP) De Telegraaf het geding dat een persorgaan de Miljoenenorder voor Machinefabriek Breda bij inkrimpingen niet of in mindere moet een artikel over de Nicara- mate te maken krijgen met beperkin- guaanse minister van binnenlandse gen die het ontslagrecht hen oplegt of zaken Tomas Borge Martinez rectifi- met afvloeiingskosten Lossere ar- ceren. Daarin werd gesteld dat deze beidsrelaties lijken De Koning op zich een moordteam bestaande uit leden zelf niet verkeerd, maar de ontwikke- van de Baskische afscheidingsbewe- ging Eta naar Costa Rica gestuurd had om daar anti-Sandinisten te ver- BREDA (ANP) - Machinefabriek Bre da v-h Backer en Rueb heeft van Shell Industrial Energy Management in Rotterdam opdracht gekregen voorde levering van drie afgassenke- tels voor de nieuwe warmtekracht centrale van de Heineken-brouwerij DEN HAAG (GPD) De eigen bijdra- ervoor moeten betalen. Als mensen worden. De FNV denkt daarbij onder in Zoeterwoude. voor medicijnen vermindert het door het niet slikken van hun medicjj- meer w gebruik van medicijnen niet, maai »cu cent zie* wuruen, is ut Pt opfbnebt, die twee niet bijge- heeft wel nadelige gevolgen voor de schap heel veel geld kwijt W i en fen bijgestookte afgassen- gezondheidszorg. Dat blijkt een rap- tea omvat, is een bedrag van enkele port, dat de iande|ijke initiatiefgroep f\ ndor-nol- W4oenen guldens gemoeid. De drie het ei8en risic0- d„„derdag Ullaei i,Oeil samen met 185.000 handtekeningen Bij een onderzoek in het Amsterdam- aan de vaste Tweede-Kamercommis- se bejaardenoord Nieuw Vredenburg sie volksgezondsheid heeft aangebo- bleek dat twintig procent van de den. bewoners minder naar de dokter ging en vijf procent de voorgeschreven Het rapport is opgesteld door de medicijnen niet meer slikte, apothekers R. v d, Velden en H de Jong, de arts P. Buijs en de huisartsen Een ander probleem waar de opstel- J. de Keijzer, P van Dijk en O. lers van hel rapport op stuitten, was Lackamp. Volgens hen heeft de maat- dat mensen nu sneller de pilletjes die regel in een aantal gevallen zelfs het de buurvrouw nog had staan en die omgekeerde effect van wat beoogd is. haar ook zo goed geholpen hadden. Artsen schrijven vaak grotere hoe- nemen. Ook proberen sommigen zui- veelheden medicijnen voor dan vroe- riiger met de medicijnen te zijn, door ger of grijpen sneller naar duurdere maar de helft van de voorgeschreven combinatiepreparaten zodat de pa- hoeveelheid te gebruiken. Bij sommi- tiént niet voor twee recepten hoeft te Se medicijnen is dat erg kwalijk om- betalen. dat ze maar beperkt houdbaar zijn. Maar vooral voor een goede behande- De onderzoekers pleiten dan ook voor ling is de maatregel ongewenst. Pa- afschaffing van de medicijnenknaak, tiènten met bijvoorbeeld een hoge Er moet aan gewerkt worden dat bloeddruk, die hun hele leven medicij- artsen bewuster gaan voorschrijven nen moeten slikken zonder hun ziekte Dat betekent dat een goede voorlich- echt te voelen, zijn sneller geneigd om ting en stimuleren dat loko-prepara- die medicijnen niet te slikken als ze ten worden voorgeschreven en combi- natiepreparaten worden vermeden- Bovendien moeten ziekenfondsen de Opec Iran is van plan in de mogelijkheid krijgen om op te treden vergadering van de ministerraad van tegen artsen die te veel voorschrijven, de OPEC (Organisatie van Olie Ex porterende Landen) die 6 december in De FNV heeft donderdag een brief aan Genève begint om een groter aandeel de vaste Tweede-Kamercommissie in de maximale olieproduktie van 17,5 gestuurd met alternatieven voor be- miljoen vaten per dag van de dertien zuinigingen op de gezondsheidszorg. landen te vragen, zo is in Teheran Volgens de vakvereniging is bezuini- meegedeeld. Iran mag nu 2.4 miljoen gen inderdaad noodzakelijk, maar vaten per dag produceren maar het moet voorkomen worden dat maatre- moeten er volgens de bekendmaking gelen de gezondheidszorg minder toe- tenminste 3,2 miljoen worden De gankelijk maken en bepaalde groepen werkelijke Iraanse produktie be- extra gepakt worden De gezond draagt op het ogenblik ca. 2.7 miljoen heidszorg zou veel goedkoper kunnen vaten per dag De ministers van olie zijn als de hele structuur veranderd voelen weinig voor een verhoging van wordt het gemeenschappelijke produktie- plafond het in vaste dienst nemen nen echt ziek worden, is de gemeen- van specialisten bij ziekenhuizen. gasturbines, waarvoor de ketels be- zijn, gaan de energiebehoefte van de brouwerij verzorgen. Een vermindering ziekenbedden wil de bond niet uit sluiten. juistheid van een dergelijke uitlating niet altijd hoeft te bewijzen, vooral niet als in het betreffende land geen persvrijheid heerst of het vragen van een weerwoord zinloos is. Mr. Asscher verwierp dit verweer, omdat het vol gens hem gebaseerd is op een feitelijk opjuiste grond Ook de door de Tele- moorden. graaf ter staving van de beschuldiging overgelegde kranten- en telexberich- Dit heeft de vice-president van de ten rechtvaardigen naar de mening rechtbank in Amsterdam, mr. B J. van Asscher geenszins de conclusie Ascher, donderdag bepaald in zijn dat de berichtgeving van het dagblad vonnis in het kort geding dat de juist is geweest ..De passage is dan minister tegen het dagblad had aan- ook in haar geheel onrechtmatig je- gespannen. Het artikel verscheen op 4 gens Borge", zo zei hij oktober onder de kop 'Buitenlandse De Telegraaf had ook nog aange- bezoeker heeft duistere reputatie' en voerd dat de minister geen belang was geschreven ter gelegenheid van had bij rectificatie in Nederland, een bezoek van Borge aan ons land. Asscher verwierp ook dit, omdat vol- Er stond ook in dat de minister de gens hem Borge voldoende aanneme- beschuldiging toegegeven zou hebben ujk heeft gemaakt dat hij'in zijn toen hij in Spanje was. De minister hoedanigheid van minister in het het aantal achtte deze mededelingen opjuist en kader van de ontwikkelingssamen- J -• voelde zich in zijn beroepsuitoefening werking banden met Nederland on- geschaad. De Telegraaf stelde tijdens derhoudt. -ADVERTENTIEi BOSTON (AP) Volgens een Amerikaanse arts staat een moeder met een krijsende baby in haar arm aan hetzelfde ge- iuidsgeweld bloot als iemand op sen meter afstand van een dril boor. Dit is de opmerkelijke uit komst van een onderzoek, dat op gang kwam na klachten van een Jonge moeder over tijdelijke aoofheid tijdens en na de emotio nele uitbarstingen van haar 11 maanden oude spruit. Het bleek aat babygekrijs op 15 centimeter ajstand volgens de bevindingen van de onderzoeker) een maxi male geluidssterkte kan berei ken van 110 tot 117 decibel. Ter vergelijking: een drilboor produ- oeert 120 decibel op een meter Vstand, een claxon op vijf meter m en een normaal gesprek nog "K" 10 decibel. De resultaten van het Amerikaanse onderzoek mjn gepubliceerd in de New En geland Journaal of Medicine, een van de meest gerespecteerde vakbladen ter wereld. Vooral de tweede lijn (specialisten e ziekenhuizen) zou aangepakt mucte Bestellen bij Wehkamp is nu nog aantrekkelijker. Aantrekkelijker, omdat Wehkamp ondanks alles blijft bezorgen. Aantrekkelijker, omdat iedereen die nu bestelt een gratis verrassing krijgt. Aantrekkelijker, omdat meer telefonistes dan ooit (60!) zeven dagen per week van 's ochtends half 9 tot 10 uur 's avonds voor u klaar zitten. En aantrekkelijker, omdat u niet langs de brievenbus hoeft. Dit zijn onze telefoonnummers: 05230-17123 of 038-97 34 44. W*eilKMIII|J

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5