en w Oostburg: stimuleer rlas- en aardappelindustrie Jeugd moet meepraten over viering Terneuzen' ÏEA CTIE OP BELEIDSPLAN PRO VINCIE Benw Terneuzen zoeken oplossing huisvesting schipperskleuterklas Kermis voor kerken N Rederijkerskamer in Schoondijke speelt komisch toneelstuk Hulster sportraad ziet bezuinigingen benw als een 'heilloze weg' ...DAG 11 NOVEMBER 1983 PZC/streek STBURG De provincie moet onderzoeken of het mogelijk is om via de vestiging van en aardappelverwerkende industrieën de werkloosheid in West-Zeeuwsch-Vlaanderen o te dringen. Dit schrijft het Oostburgse college van b en w in een reactie op het concept iciaal-economisch beleidsplan van de provincie. :ns b. en w. kan met name de ^„érking tot vlas tot halffabricaat fdeeigen streek worden uitgevoerd, voorbeeld wordt gewezen op de «polder en Oost-Zeeuwsch- nderen, waar al met nieuwe pro 's zal worden gewerkt. Burge- jterC. T, Spijkerboer deelde don- lag tijdens de maandelijkse pers- ferentie mee, dat de landbouwor- jaties positief op het plan hadden jageerd. Een concrete oplossing jfthet college nog niet bij de hand. jacht wordt dat het bedrijfsleven jp de suggestie zal inspelen. Vlas West-Zeeuwsch-Vlaanderen lan- tijdbron van werkgelegenheid ge test. Door de opkomst van de mo- jme synthetische stoffen viel de af- markt voor een groot deel weg. Nu weer mogelijkheden bestaan om ilinnen in combinatie met katoen i zelfstrijkende stof te maken, me iben w dat er op deze nieuwe wikkeling moet worden inge- eeld. tprovinciaal bestuur zou in samen- ertóng met de gemeente omstandig heden moeten creeeren. die Oostburg voor de vlasverwerkende bedrijven tot een gunstige vestigingsplaats zou maken. Hetzelfde geldt voor de aard appelindustrie. Momenteel worden al le aardappelen naar elders in Neder land of België getransporteerd. De in verband met de oversteek van de Schelde hoge vervoerskosten hebben over het algemeen een nadelig effect op de prijs, die de boeren kunnen bedingen. De meerderheid van het college ziet de vestiging van een aard appelverwerkende industrie in de streek zelf als de meest voor de hand liggende oplossing. Vraagtekens Alleen wethouder A. de Feyter zette vraagtekens bij het plan, omdat hij van mening was dat de markt van Igemeiie vergadering De Wielertoerist' i Draaibrug BAAIBRUG - De Sluisse internatio- ule wielervereniging 'De Wielertoe- st'houdt dinsdag 15 november haar riijkse algemene vergadering in blokaal 'Tramzicht' in Draaibrug', ast de diverse jaarverslagen en de tnoting '84 staat een bestuursver- Inezing op de agenda. Voorzitter Ben- Sb Dezutter stelt zich herkiesbaar, ports worden nieuwe activiteiten [oorhet komende seizoen besproken. k jaarlijkse feestavond van de ver dragstaat voor 26 november op'het ma Tijdens deze feestelijke nkomst worden de kampioenen (tend gemaakt en de prijzen uitge pit De herinneringsprijzen voor het stenkampioenschap '83, waar- fa door alle leden van de vereniging ld deelgenomen, worden eveneens L >reikt. jchaakcompetitie Sluisse Toren' De schaakvereniging 'De se Toren' speelde in het kader de onderlinge competitie de 9e inde in het clublokaal café-restau- jt'Central' in Sluis. De uitslagen H. Marteyn - J. Spiessens 1-0; A. .unerman - M. Wauters 0-1; M. ieza- J. Groosman 0.5-0.5; F. Gijsel - Damme 0.5-0.5; A. van Oor- lOt-F. van den Neste 1-0; O van Slot - J. Grahame 1-0. Ranglijst ndeae ronde: 1 A. de Waegenaere; 2 Gijsel; 3 A. van Oorschot; 4 F. van unme; 5 M. Baeza; 6 J, Grahame; 7 Lannoo; 8 H. Marteyn; 9 F. v. d. 10 A. Temmerman. TERNEUZEN Volgende week zoe ken b en w van Terneuzen samen met de onderwijsinspectie en vertegen woordigers van de Algemene Maat schappij voor Varenden (AMVV) naar een oplossing voor de huisvestings problemen van schipperskleuterklas 'De Groene Zwaan' in Terneuzen. Die kleuterklas maakt sinds begin okto ber gebruik van een noodvoorzie ning: de bovenverdieping van jeugd- gebouw 'Pro Rege' aan de Markt. Hoewel de ouders, tijdens een verga dering. onlangs kozen voor verhuizing van 'De Groene Zwaan' naar kleuter school 'De Welpjes' in de Temeuzense Leeuwenlaan. blijft de kans erg groot dat de uiteindelijke keuze (noodge dwongen) valt op een leegstaand lo kaal in schippersschool 'De Loop plank'. De ouders vonden dat de AMW bij de gemeente de lokatie 'De Welpjes' aan moest melden en tegelij kertijd moest pleiten voor een school busvergoeding. ..Maar daar zien wij als gemeente geen kans toe", reageer de wethouder Wim van Walraven (on derwijs) van Terneuzen donderdag middag. „De AMVV heeft onlangs, voor zover wij weten, aan twee loka- ties de voorkeur gegeven: aan 'De Welpjes' en aan 'De Loopplank'. Maar als gekozen wordt voor "De Welpjes' dan moeten wij als gemeente dat vervoer bekostigen - en dat gaat jaar lijks toch vele duizenden guldens kos ten". Zou worden gekozen voor 'De Loop plank' dan zou de aanpassing van dat gebouw voor honderd procent worden gefinancierd door de rijksoverheid, voor Terneuzen een heel wat aantrek kelijker oplossing. Donderdag gaat wethouder Van Wal raven met AMVV-voorman Adrie Ba- rèl en onderwijsinspectnce M. de Kroon in 'De Loopplank' poolshoogte nemen. De wethouder: „Afgezien van het feit dat wij geen geld hebben voor dat vervoer naar 'De Welpjes' speelt wat dat betreft ook nog mee dat wij die vrijkomende ruimten in de school aan de Leeuwenlaan willen reserveren voor een nieuwe afdeling van de LOM- school" Gaat de AMW uiteindelijk toch ak koord met de verhuizing naar 'De Loopplank' dan moet aan het lokaal in dat schoolgebouw het nodige wor den vertimmerd. Wethouder Van Wal- ravan „Dat houdt in dat 'De Groene Zwaan' na de kerstvakantie kan ver huizen" Overigens houdt Van Walraven vol dat de AMVV de gemeente ten on rechte de Zwarte Piet heeft toege speeld „Er had gewoon eerder overleg moeten plaatsvinden", aldus de wet houder. aardappelprodukten al ruimschoots voorzien is van verwerkingsbedrij ven. De overige collegeleden zagen de vestiging van bijvoorbeeld een friet- fabriek wel zitten. West-Zeeuwsch- Vlaanderen produceert een niet on aanzienlijke hoeveelheid aardappe len. en vooral ten opzichte van de Belgische afzetmarkt ligt het gebied strategisch. Wethouder J. Thomaes voegde daaraan toe: „Bovendien ziet de toekomst er voor onze streek wat betreft werkgelegenheid zo weinig rooskleurig uit, dat je alles moet proberen". Behalve stimuleringsmaatregelen zou de provincie volgens het college een positieve bijdrage kunnen leveren aan de West-Zeeuws-Vlaamse economie door te onderkennen dat een verster king van het recreatieve potentieel aan de kust beschouwd kan worden als een diepte-investering wat betreft de werkgelegenheid. B en w doelen hiermee vooral op de aanleg van de bmnendijkse duinen. Voorts wordt van gedeputeerde staten een soepeler beleid gevraagd ten aanzien van de vestiging van de bedrijven. Visbedrijven Het college stelt dat een te strak gehanteerd reglement voor de ruimte lijke ordening belemmerend kan werken. Vooral naar de visfileerbedrij- ven zou de provincie een gebaar kun nen maken, door toe te staan dat het visafvalwater rechtstreeks in zee wordt geloosd De afvalwaterheffing van Het Vrije van Sluis, die voor veel visverwerkende industrieën aan de hoge kant is. zou door een dergelijke tegemoetkoming omzeild kunnen worden Burgemeester Spijkerboer sprak ver der zajn waardering uit, voor het so ciaal-economisch beleidsplan van de provincie 't Duumpje op excursie naar schor Nummer Een OOSTBURG De natuurbescher- mmgsveremging voor West Zeeuwsch-Vlaanderen t Duumpje maakt zondag een excursie naar het schor bij Nummer Een Er wordt om 9 00 uur gestart bij het gemaal en Petrus van 't Westeinde wijst de deel nemers op steltlopers en ander vogel leven langs de oevers van de Wester schelde. ini-Nicolaas wandeltocht Biervliet tVLIET Het wandelcomité 'de in' houdt zaterdag 19 november jaarlijkse Smt-Nicolaas wandel- Men kan vijf, tien en vijftien iter lopen. Bij de terugkomst ïgt iedere deelnemer een Sint- ilaasmedaille en elke vereniging groepsherinnering. Ook zal sin- öaas en zwarte piet aanwezig zijn. wandeltocht begint vanaf café Bern Beukelszoon om 13 30 uur. ïzamelingsactie leding in Axel XEL De Charithaschstichting af- 1 jing Axel houdt maandag 14 en isdag 15 november inzamehngsac- ivan kleding voor Mensen in Nood. ®sen die deze actie willen steunen innen hun kleding inleveren te "pddorpe in de katholieke kerk van Mag 8.30 uur tot 18.00 uur en van lag 8.30 uur tot 13.30 uur. tel kan dat gebeuren in de garage de katholieke kerk aan de Wal- it. Maandag van 8.30 tot 18.00 uur [dinsdag van 8.30 uur tot 14.30 uur. [azaar ouderen Oost burg 2 ÖSTBURG In het bejaardente- s Is 'De Burght' te Oostburg wordt a jfnsdag 16 november een bazaar t ™uden De bazaar is geopend van P 0,1 tot 16-00 uur. Er zullen handwer- g 11 worden verkocht, die de bewoon- Ets van 'de Burght' de afgelopen -örhebben gemaakt. Verder is er een «oting met het Rad van Avontuur 3 voor de liefhebbers is er koffie met o wafel of erwtensoep. °Pbrengst van de bazaar is be- 'ce™ voor de aanschaf van nieuwe j£ werkmaterialen en voor het or- Uteren van allerlei activiteiten. ^ogelbeurs in van Gent GENT 'De Sasse Vogel- Men' houdt zondag een vogel- jters in zaal Engelenroos. Belangstel en kunnen die dag tussen 10.00 en JMiur vogels kopen of verkopen. X verzorgen een dierenspe- r en een plaatselijke böek- pelaar speciale stands met infor- fcnrf °Ver vogels- Om mee te doen Rjjeze tweede vogelbeurs behoeven TERNEUZEN De kerkvoogdij van de hervormde gemeente Ter neuzen houdt voor de vijfde maal een bazaar in de Goede Herder kerk. De opbrengst komt ten goede aan het onderhoud van de kerkge bouwen. De bazaar startte donderdagmid dag In de Goede Herderkerk is een Vlaamse kermis ingericht. Verder is er een grote verloting met als hoofd prijs een fiets en het rad van avon tuur. De bazaar omvat voorts een mimrommelmarkt en een tweede- hands-kledingbeurs. Gretig aftrek vonden de vers gebak ken oliebollen en wafels De resultaten van de eerste dag stemmen de organisatoren tot te vredenheid en zij hopen dat de opbrengst van vorig jaar. ruim veer tienduizend gulden, wordt geëve naard. Vandaag (vrijdag) is de ba zaar geopend van 14 tot 21 uur; zaterdag van 10 tot 12.30 uur (jeugd- bazaari en van 14 tot 21 uur. Een demonstratie kaas-snijden tij dens de Vlaamse kermis. De rederijkerskamer 'Nut en Genoegen' repeteert het toneelstuk 'De Hoekse en Kabeljoutose twisten'. SCHOONDIJKE "De Hoekse en Kabeljouwse twisten'. Dat is de titel van een twee uur durend komisch toneelstuk, geschreven door D. J. Eggengoor. Het stuk wordt vrijdag 18 en zaterdag 19 november opgevoerd door de rede rijkerskamer 'Nut cn Genoegen' in zaal Wijffels te Sehoondijke. De rederijkerskamer 'Nut en Ge noegen" studeert tweemaal per jaar. in het voorjaar en in het najaar, een toneelstuk in. wat dan tweemaal wordt opgevoerd in Schoondijke en repeteert tweemaal in de week De rederijkerskamer, die oefent in de soos te Schoondij ke. bestaat al ruim 80 jaar De belangstelling voor het toneelge- beuren is groeiende Half septem ber startten de repetities van het stuk 'Hoekse en Kabeljouwse twis ten' Het stuk. dat niet m dialect wordt gesproken, gaat over de fa milie Hoek en Kabeljouw. Een ou de varkensschuur, die van ellende zowat in elkaar zakte en uur in de wind stonk, is eens heel lang gele den de bron geworden van een jarenlange voortslepende vete tus sen deze families. En de nazaten... zij twisten voort- De Hoeken van nu beheren momenteel een modern landelijk hotelletje en de Kabeljou wen zijn boeren gebleven maar de haat is er niet minder om Tenmin ste niet van de kant van de Kabel jouwen, die nog leven en boeren zoals honderd jaar geleden, koken pp een turffomuis en kleren dragen uit het jaar nul. De spelers in het stuk zijn: Irene Overdulve-Faas. Jan Steurrijs, Ri ta Koster-Neele. Rini Dieleman. Ingrid Boone-ae Smit. Jenny Esse- ling-de Reu, Hans van der Weel. Lihan de Wever-<ie Smit en Freddie Tresonie. De regie is In handen van Elly van de Luyser-Hamehnk. souf- fieuse is Ad Ringoot-Jansen, grime Irene Berckmoes. medewerkster Marijke Quist-Bakker en de decors worden verzorgd door Chris Over- dulve en Kees Jacobse. Beide voor stellingen beginnen om 20.00 uur Om de onkosten te bestrijden wrodt een verloting gehouden waarvoor de prijzen beschikbaar worden gesteld door de Schoon- dijkse middenstand. VIJF PROCFNT OP SUBSIDIES HULST De Hulster Sportraad vindt dat b. en w. van Hulst met het plan volgend jaar vijf procent te gaan bezuinigen op subsidies een heilloze weg inslaan. „Ook zonder die kortingen staan dc begroting van vele verenigingen onder grote druk. In een tijd van onvrijwillig toegeno men vrije tijd cn gespannen persoon lijke en maatschappelijke relaties kan een goed functionerend aanbod van sportieve en recreatieve voorzie ningen van grote betekenis zijn", aldus de Sportraad in een brief aan de gemeenteraad". Het voornemen van het Hulster colle ge in 1984 de subsidies over de gehele linie met vijf procent terug te draaien heeft eerder al de woede opgewekt van het Gecoördineerd Bejaarden- werk De slichting wijst de korting fel van de hand en hanteert daarbij als argument dat verreweg de grootste uitgavepost vaste lasten betreft (per soneels-, huisvestings- en organisatie kosten). De Hulster Sportraad volgt het be- jaardenwerk m de bestrijding van de plannen op de voet De raad noemt de korting "ongenuanceerd" en vindt dat er geen enkele rekening is gehouden met de consequenties. ..Er zijn sport verenigingen die geheel afhankelijk zijn van contributies en subsidies Zij hebben geen eigen inkomsten zoals andere verenigingen die geld ontvan gen via toto- en lottogelden. sponso ring en reclameborden. De eerste groep kan de bezuinigingen zeker niet opvangen". Bevreesd is de Sportraad vooral dat de financiële positie van binnensport- verenigingen nog meer onder druk zal komen te staan als de huren voor de accommodaties worden verhoogd. „Voegt men dat bij de algemene Inko mensverlaging. de stijgende kosten en de daardoor verminderde deelname aan sportactiviteiten, dan mag wor den gevreesd voor noodlottige ont wikkelingen binnen een groot deel van het sportverenigingsleven. Voor de meeste verenigingen geldt dat het aantal jeugdleden daalt en daarmee dus ook de gemeentelijke subsidies" De Sportraad wil betrokken worden bij het x'oornemen van b. en w voor de periode na 1 januari 1985 een 'diepgaande heroverwegingsproce dure" in gang te zetten. De raad geeft ook daarmee aan zeer bezorgd te zijn over de toekomstige ontwikkelingen binnen het gemeentelijk subsidiebe leid. Bij de raad zijn 53 sportvereni gingen aangesloten. Op dit moment ontvangen de clubs dertig gulden subsidie per lid. Katholiek dameskoor Sas van Gent viert 20-jarig bestaan SAS VAN GENT Het dameskoor van de katholieke kerk in Sas van Gent viert zaterdag zijn 20-jarig be staan. Het feest wordt begonnen met een eucharistieviering, waarna er in besloten kring verder wordt gefeest in De Speije. Op initiatief van de voorzitter van het herenkoor. Peter Maas. werd 11 no vember 1963 het koor opgericht om te zingen bij uitvaarten en huwelijks feesten. Op 15 november van dat jaar werd de eerste uitvaartdienst ver zorgd, waarna er nog 753 uitvaarten volgden, evenals ruim 550 huwelijks- en jubileumdiensten. Sinds een aantal jaren, verzorgt het dameskoor ook de kerkdienst van zaterdagavond. Pastor E. Erpelinck van de Sasse parochie toont zich bijzonder verheugd met dit jubileum van het dameskoor. „De dames moe ten op alle onverwachte momenten klaar staan. Het gebeurt maar al te vaak dat drie. vier uitvaartdiensten per week verzorgd moeten worden en dat valt niet van tevoren te voorzien". Erpelinck wijst er dan ook op dat het lidmaatschap van het koor naast een grote Inzet ook de bereidheid vereist om - wanneer het uitkomt of niet - toch aanwezig te zijn. Het dameskoor, dat onder leiding staat van dirigent A. Janssens, bestaat uit 25 leden. Voor zitster sinds de oprichting is mevrouw A. Nelen. Sportvereniging Zuidzande vergadert ZUIDZANDE De sportvereniging Zuidzande houdt vandaag, vrijdag, een algemene ledenvergadering in Hotel de Rode Leeuw. De aanvang is 20.00 uur Op de agenda staat onder meer een bestuursverkiezing Er tre den' 3 bestuursleden af. waarvan er 2 niet herkiesbaar zijn. Eventuele kan didaten voor het vervullen van een bestuursfunctie kunnen zich opgeven bij het bestuur. Na afloop van de vergadering zal de videofilm van de gekostumeerde voetbalwedstrijd van afgelopen 5 mei vertoond worden Zaterdag organiseert de Sportvereni ging een sport- en spelmiddag voor de leden op het veldje aan de St -Joris- straat. De winnaars van deze middag mogen zich sportvrouw en sportman van de vereniging noemen. Prestatieloop wielervereniging SLUISKIL Voordat de wielrenners definitief aan hun 'winterslaap' gaan beginnen kunnen zij morgen (zater dag) nog één maal wat aan hun condi tie schaven. De wielervereniging Zeeuws-Vlaanderen houdt dan de in middels traditionele jaarlijkse presta tieloop in Sluiskil. De mogelijkheid bestaat om deel te nemen aan een loop over dne, zes of negen kilometer De start voor deze prestatieloop be gint om 14.30 uur, terwijl er ingeschre ven kan worden in café Atlanta in Sluiskil. Na afloop ontvangt iedere deelnemer een herinnering. Carnavalsfeest voor jongeren Aardenburg AARDENBURG In het dorpshuis van Aardenburg wordt morgen, zater dag, een carnavalsfeest voor de jeug dige Nachtuuin gehouden. Het pro gramma vermeldt onder andere de verkiezing van de jeugdprins en -prin ses. Ook zullen de door de lagere schooljeugd gemaakte ontwerpen voor de prinsenwagen worden beoor deeld.Het zogenaamde snorrebal be gint om 14.00 uur. Disco-avond Sluis SLUIS - De Stichting Jeugd Carnaval Sluis houdt zaterdag een disco-avond voor de jeugd in gemeenschapscen trum 't Zoute Vestje' in Sluis. Mede werking verleent de Sluisse disco 'Yanks' Tijdens deze disco-avond wordt de eerste Siuise jeugdprins of prinses gekozen. Voorts wordt het carnavalsprogramma voor het ko mende jaar bekend gemaakt Prinsenbal in Hoofdplaat HOOFDPLAAT Morgen, zaterdag, begint in Hoofdplaat weer het carna valsseizoen. Dan wordt in hotel 'Het Wapen van Zeeland' het prinsenbal van de Krabbebieters gehouden. Om 11.11 uur zal de meuwe prins bekend gemaakt worden. Het bal zal worden bezocht door diverse andere verenigingen uit de streek en uit Belgie De prinsenavond begint om 20.30 uur. VOORZITTER BINNENSTADSVERENIGING: TKI{\ - /EN - „We zijn er niet op uit om winst te maken, maar puur voor de gezelligheid; om de mensen uit de binnenstad met elkaar in con tact te laten komen". Dat zegt Nico van Leeuwen, oprichter en voorzitter van de Binnenstadsvereniging (voor heen binnenstadscomité) van Ter neuzen, die 5 jaar bestaat. „Ik ben er van het begin af aan bij geweest. Toen we begonnen was er niets te doen. Nu is er van alles, van bingo-avonden tot Sint-Nicolaasfees- ten We hebben zo'n 80 leden. De opkomst bij de activiteiten is altijd erg leuk. Soms zijn er wel 120 kinde ren, Als je die glunderende gezichten ziet...! Dat is heel mooi" Er liggen plannen om van de viering van het 400-jarig bestaan van Terneu zen een groots festijn te maken. Nico: „Ik heb ver in de tijd terug gezocht. Vierhonderd jaar geleden was Terneu zen et" _,i\ vissersdorp Nu lijkt het me leuk om daarop in te spelen dooi de sfeer van zo'n dorp weer op te roepen, in die feesten" Dit kost na tuurlijk een heleboel tijd en inzet, De Binnenstadsvereniging heeft hiervoor een oplossing: de jeugd moet zeggen schap krijgen en mee kunnen helpen bij het organiseren en uitvoeren van de plannen. Nico van Leeuwen verklaart „Tot nu toe werden ze te veel buitengesloten bij dit soort activiteiten. Ik zou graag een vergadering willen houden waarin de jeugd kan mee bedisselen, een soort comité vormen We moeten kij ken wat de jeugd wil! Als we ze erbij betrekken, zullen ze zich veel meer met de zaak verbonden voelen Bo vendien, wat de jongeren zelf opbou wen. zullen ze ook niet zo snel slopen De gemeente Terneuzen heeft al toe gezegd een bijdrage in de kosten van het feest te leveren. „Over medewer king van dc gemeente hebben we niets te klagen. Wethouder van wel zijnszaken Van Rooijen doet erg z'n best om een nieuw onderdak voor ons te zoeken, sinds het Schippcrsschool- tje werd afgebroken, Voorlopig kun nen we terecht in het gebouw van de Centrale Stichting aan de Nieuw- straat". Eén wens moet hij nog even kwijt: oi de jongeren, die zijn club nodig heeft om van 400 jaar stad echt een feest te maken, zich maar meteen bij hem willen melden .Wat een voetbalver eniging kan. zou bij de Binnenstads vereniging toch ook moeten lukken?" Nico van Leeuwen van de Binnen stadsvereniging Terneuzen: Ruimte voor jongeren Zeeuws-Vlaamse politiebonden vragen herziening van salarissen TERNEUZEN - De Algemene Christelijke Politiebond (ACP) en de Nederlandse Politie Bond (NPB) in Zeeuwsch-Vlaanderen hielden donderdagavond een bestuursvergadering in hotel 'De Post' in Terneuzen. Tijdens deze vergadering, die werd be zocht door de voltallige afde lingsbesturen van de bonden, werd een motie van het CPO (Centraal Politie Overleg) aan genomen. De strekking van deze motie is een opdracht aan het hoofdbe stuur van de politiebonden tot een grondige herziening te ko men van de salarissen van ieder een die werkzaam is bij de poli tie De motie, opgedragen aan de hoofdbesturen van de bonden, werd samengesteld naar aanlei ding van de gerechtelijke uit spraak waarmee de politie in een uitzonderingspositie is gesteld en geen actie meer mogen voe ren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 37