ZEELAND douanekantoor ontruimd anonieme bommelding 'Meer PZEM-geld aanwenden voor stimulering van werkgelegenheid' Korting voor ambtenaren Roodgloeiende telefoons en verlaten NS-perrons Albino-paling Reeks inbraken Tholen opgelost 'KNAL BIJ DOW PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT iGrensverkeer sas van gent stilgelegd pge uren \zeeuwse PZC a Rust overheerste donderdag ook op het perron van het NS-station Vlissingen. VLISSINGEN - Het treinverkeer van en naar Zeeland is donderdag: als gevolg van de spoorwegstakingen in de rest van ons land geheel ontregeld geweest. De treinen binnen de provincie Zeeland reden weliswaar op tijd, maar ze kwamen niet verder dan Roosendaal en Breda. Treinreizigers met een verder gelegen bestemming strandden daar. Een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen in Middelburg verklaar de donderdagmiddag dat de treinreizigers er ernstig rekening mee moeten houden, dat dergelijke situaties zich ook vandaag - vrijdag - zullen voordoen. Op de perrons van de Zeeuwse stations was het gisteren ongewoon stil. Veel reizigers waren voorbereid op de acties en bespaarden zichzelf een vergeefse gang naar de stations. De telefoons op de Zeeuwse stations stonden donderdag roodgloeiend. Aan de loketten speelden zich soms verhitte discussies af tussen loket bedienden en woedende treinreizigers die ten gevolge van de spoorwegstaking hun afspraken niet konden nakomen Sommige reizigers besloten op goed geluk op de trein te stappen om te proberen of ze op de een af andere manier de staking konden omzeilen. Maar ze kwamen niet verder dan Roosendaal of Breda. Er zat voor hen weinige anders op onverrichter zake weer richting Vlissingen te sporen. duidelijk te plaatsen ambtelijke voor- samengesteld orgaan met in een pro- bereidingsgroepen met onduidelijke vinciale verordening vastgelegde be- bevoegdheden' verdwijnen. In plaats vocgdheden en taken. Een van die daarvan moet een 'knooppunt' voor taken: toezicht op de verdeling van de het sociaal-economisch gebeuien ln gelden uit de werkgelegenheidsfond- deze provincie komen; een partitair sen. stichting in eerste instantie in het leven geroepen is in het kader van een eenmalige steunoperatie aan de Koninklijke Maatschappij De Schel de, is de discussie over de verdere mogelijkheden van de SEOZ nog maar nauwelijks op gang gekomen. De FNV-Zeeland vindt dat onder zocht moet worden in hoeverre het haalbaar is ook in de toekomst geld uit de PZEM over te hevelen naar werkgelegenheidsbevorderende acti viteiten. Volgens de FNV is het gezien de 'riante vermogenspositie' van het nutsbedrijf alleszins verantwoord de jaarlijkse rente op het eigen vermo gen (voor '84 begroot op 10,3 miljoen gulden) althans gedeeltelijk voor de Stichting Economische Ontwikke ling Zeeland te bestemmen. De FNV-Zeeland schrijft dat in een reactie op het conceptsociaal-econo misch beleidsplan van het Zeeuwse college van gedeputeerde staten. Vol gens de FNV is het met meer dan billijk wanneer PZEM-gelden be schikbaar gesteld zouden worden om de werkgelegenheidssituatie in deze provincie te verbeteren, de PZEM is eigendom - via provincie en gemeen ten - van de Zeeuwse bevolking en bedrijven Gunstige resultaten moe ten dan ook aan de gemeenschap ten goede komen, redeneert de FNV. ..Deels door tariefsverlaging voor klein- en grootverbruiker, maar ook deels door gerichte stimulering van de Zeeuwse werkgelegenheid". OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum in Domburg is donderdag een zeldzame aan winst rijker geworden in de vorm van een albino-paling. Volgens conservator YV. PhalT is deze aal op enkele kleine zwarte vlekken op de rug en rond de oogjes na. geheel wit. Bij vogelsoorten als spreeuw en merel wordt een der gelijk verschijnsel vaker waarge nomen, maar volgens Phaff komt het bij vissoorten veel minder voor. Het dier meet ongeveer 40 centi meter en de conservator schat dat het ongeveer 5 jaar oud is. ..Vol gens mij een zeldzame aangelegen heid. want vergeet niet dat zo n vis in het water opvalt als een olifant in een aardbeienveld. Een witte paling is in principe door zijn bij zondere verschijning een gemak kelijk vindbare prooi voor vijan den" aldus Phaff. Niettemin is de aal aan die bedrei gingen ontkomen en sinds gister middag verblijft het dier veilig in het aquarium van het museum. De vinder is een palingvisser uit Ame- muiden die de aal op het Veerse Meer uit zijn fuiken haalde. De conservator waarschuwde nog dat mensen die naar het museum komen in de hoop de paling te zien niet al te hoge verwachtingen moe ten koesteren. Een groot deel van de dag verblijft deze namelijk on zichtbaar in de bodembedekking van het aquarium. Verbazingwekkend In de reactie bepleit de FNV een integratie van de provinciale werkge- legenheidsfondsen Voorts noemt de FNV het ronduit teleurstellend en eigenlijk ook verbazingwekkend' dat I gedeputeerde staten van de nota geen gebruik hebben gemaakt om duide- lijkheid te scheppen in de nu al jaren slepende discussie over de advies- structuur op sociaal-economisch ge- Conservator W'. Phaff van het Biologisch Museum in Domburg met de bied - aibïno-palina. Volgens de NV moeten de 'vage, niet PAGINA 13 VRIJDAG 11 NOVEMBER 1983 I0LEN - Met de aanhouding van vijf jongens in de leeftijd van 15 tot 18 jaar tfl de rijkspolitic op Tholen een reeks inbraken en baldadigheden, ileegd in de afgelopen maanden opgelost. De politie verhoorde nog vier [ere jongens. De vijf aangehoudenen, afkomstig uit Roosendaal, Sint- inaland, Tholen en Sint-Philipsland, werden na verhoor weer op vrije ten gesteld. Alle verdachten hebben een bekentenis afgelegd. ezaak kwam aan het rollen met de aanhouding van het drietal E. P. van D., .F. de O. en A. T. C. M. in het afgelopen weekeinde. Woensdag werden ook van 0. en A. W. V. aangehouden. De eerste drie konden na een vetblijf van dagen in het politiebureau naar huis. De andere twee konden na hun ir vertrekken. Verder werden nog drie jongens gehoord. J. A, Q., A. E. R. S. en M. D. Hun aandeel in het geheel bleef 'beperkt' tot baldadigheden. De vijf aangehouden jongens pleegden in de afgelopen maanden inbraken in een leegstaande woning in Sint-Annaland, de voetbalkantine van WHS in Sint-Annaland, de voetbalkantine van Thoolse Boys in Tholen en een vakantiewoning in Sint-Annaland. Daar stalen zij ook twee fietsen Verder probeerde zij in JLe breken in een benzinestation in Bergen op Zoom in 1981 maar dat mislukte. De baldadigheden bestonden volgens de politie met name uit beklimming van de kerktoren van Sint-Annaland en het uittrappen van lantaarnpalen eveneens in Sint-Annaland. Van de buit, bestaande uit ondermeer een televisietoestel, een casettedeck, drank, sigaretten, snoep en muziekbandjes is nagenoeg niets teruggevonden De totale schade is ongeveer 3500 gulden. GENT Het grensverkeer tussen Zelzate en Sas van Gent is donderdagmiddag er bij de grensovergang Sas van Gent jruime tijd gestagneerd geweest na een anonieme melding dat in het douanekantoor een hou^eweesrV3n opontr |Q im was geplaatst. De bommelding kwam gistermiddag binnen bij de alarmcentrale in ji,-eraeuzen. De politie ontruimde daarna direct het douanekantoor, sloot de rijksweg 252 af en Vinger ^de het scheepvaart- en treinverkeer stil. Onderzoek van het gebouw leverde evenwel niets Een vrachtwagenchauffeur priemt juist daardoor de beschuldigende vinger richting vakbonden. „Omdat er hier bijna geen vertraging is, pro beren de bonden het maar op deze manier. Overigens ondervond het verkeer volgens Kosten nauwelijks .enige hinder van de melding. ligt in het douanekantoor in Sas keld. Die schakelde de rijkswacht in ongeveer dertig Nederlandse en Belgi- Gent een bom die op korte ter- Gent in (het gebouw ligt op het Belgi- sche douanebeambten gingen daarna zal ontploffen" Zo meldde een sche grondgebied) en liet het kantoor weer aan het werk. item zich gisteren om tien ontruimen. Het hoofd van de douane in voor drie bij de alarmcentra- Met assistentie van de Axelse rykspo- Zeeuwsch-Vlaanderen. G. Kostën, be- Temeuzen. Daar werd direct de litie en de rijkspolitie te water werden twijfelt of de valse bommelding te EDOlitiein Sas van Gent ingescha- alle toegangswegen afgezet. De rijks- maken heeft met de stiptheidsacties denk dat er zo n tien wagens hebben wacht onderzocht het gebouw mini- van het douanepersoneel. „In eerste staan wachten. Anderen zijn omgere- tieus. vond niets en gaf het kantoor instantie ben je geneigd daarmee een den via de Tractaatweg". om pree,es vier uur weer vrij. De verband te lemen, maar anderzijds is H(J onderstreepte dat er blJ het pers0. neel geen paniek is uitgebroken. „Ie dereen heeft rustig gereageerd, maar zo n melding moet je zeker in het begin wel serieus nemen. Je wilt toch op zeker spelen FNV IN REACTIE OP BELEIDSPLAN: VLISSINGEN De Federatie Neder landse Vakbeweging in Zeeland vindt dat de mogelijkheden, die de Stichting Economische Ontwikke ling Zeeland (SEOZ) biedt, onvol doende worden benut. Hoewel die Voor tienduizenden guldens buit aan fietsonderdelen MIDDELBURG - In de nacht van woensdag op donderdag is bij rijwiel handelaar P. van der L. aan de Krom me Weele in Middelburg voor enkele tienduizenden guldens aan fietson derdelen gestolen. De daderis) kwam binnen aan de achterzijde van het pand. via een plat dak en het verbre ken van een ruit. Vermist worden zestien frames voor racefiesten, zestig banden en onderdelen zoals versnel lingen, kettingen en spaken. Van der L. schat de waarde op 35 tot 40 mille I Verhongerd Kom vlug binnen voordat u en "ty verhonger en', stond er uit nodigend op een groot bord *9en de gevel van een eethuis Middelburg daar ome maag al onheil- "oellend knorde maakten wij onstalten om ons toegang te -^schaffen tot het pand. ue deur gaf niet mee. Bleek bij i' Jder imien zelfs op slot te stten. "Voorgoed. lot noodlot had kennelijk al geslagen. De reactie van de FNV op het sociaal- economisch beieidsplan is vrij koel tjes De nota is op een aantal punten te terughoudend en te weinig doortas tend. schrijft de FNV. Volgens de vakorganisatie maakt het college zich niet hard genoeg om de kansen die er op sociaal-economisch gebied liggen ook werkelijk te grijpen Ook zou het college van gedeputeerde staten zich al te gemakkelijk neerleggen bij het feit dat de landelijke overheid Zee land te weinig financiële middelen ter beschikking stelt. De FNV kan zich voor een groot deel vinden in de hoofdkeuzes die gs heb ben gemaakt voor het provinciaal sociaal-economisch beleid De FNV mist echter in het rijtje van activitei ten, die in Zeeland gunstige toe komstmogelijkheden hebben, de energie-opwekking. „Zeeland heeft door zijn ligging een ongekende moge lijkheid voor aanwerving van wind energie, terwijl de bouw van de Oos- terschelde-doorlaatdam allerlei nieu we mogelijkheden in zich bergt Een gericht stimulerend beleid van de kant van de provincie in deze richting dient met kracht bepleit te worden", aldus de FNV. SWEERT Het scheepvaart- op het kanaal door Zuid- land heeft donderdag enige ver- ondervonden als gevolg van raties aan het sterk verouderde zencomplex bij Hansweert. Van drie aanwezige sluizen kon gedu- deenkele uren alleen de westsluis -Tie kleinste - beperkt worden ge- Ikt voor het schutten van schc- Aan de middensluis worden al 5e tijd werkzaamheden verricht, grootste sluis, aan dc oostkant iet complex, moest voor proviso- werkzaamliedcn ook buiten worden gesteld, hoekstenen van de kolk van iluis zijn losgeraakt. Om het ivaartverkeer zo min mogelijk ideren besloot rijkswaterstaat jdelijke reparatie, door het aan- :n van keggen. Daarvoor wer- jeen duiker en een drijvende bok ihakeld. Vandaag, vrijdag, zal jen nagegaan in hoeverre deze 'ng voorlopig soelaas biedt. In id met het dan te verrichten »ek is het niet uitgesloten dat ial enige vertraging optreedt, iverschillende kanten werd veron- dat de minder soepele door- t van schepen te wijten was aan es van het bedienend sluisperso- 'van rijkswaterstaat. Noch bij de ien in Wemeldinge. noch bij de "tbrug halverwege het kanaal door Ó-Bevel and, noch bij de sluizen in isweert was er sprake van acties, is wat dat betreft absoluut niets de hand geweestaldus een edvoerder. die wel kon begrijpen de ambtenaren acties als oorzaak de vertraging werden aange- De stremming duurde van cot 14.30 uur Nederlandse en Belgische politiemensen in actie na de bommelding bij het douanekantoor in Sas van Gent Het douanepersoneel kon na een grondig onderzoek het kantoor weer betreden. TERNEUZEN Bij Dow Chemical in Terneuzen is woensdagavond rond negen uur met een knal, die tot in de verre omtrek was te horen, een brcekplaat in de reactor van de ethyleenoxydefabriek vernield bij een uit de hand gelopen chemische reactie. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor en volgens een woordvoerder van het chemiebednjl kon ook de produktie ongestoord worden vervolgd. De breekplaten doen dienst als veiligheidsvoorziening. Ontstaat er een storing in het produktieproces, dan springen ze en valt in de reactor de druk weg. Dow beschouwt de knal van woensdag als een routinezaak. Het bedrijf gaf dan ook geen alarm tarine rekent af I antitankmijn jstrand Domburg Ö3URG - De Explosieven Oprui S-dienst van de Vlissingse mari- pft donderdagmiddag een anti- ^ijn tot ontploffing gebracht op losterstrand te Domburg. Het lectiel uit de Tweede Wereldoorlog B gevonden door wandelaars. Het PPlaar had een doorsnede van jug centimeter en een gewicht van pveer vier kilogram. MIDDELBURG - „H. H. Ambtenaren, trendvolgers en uitkeringstrekkers drie en een half procent extra kor ting!!" Een bord met deze 'wervende* tekst prijkte donderdag op de kraam van marktkoopman Jan van Breda uit Sluiskil, die met zijn kraam met handdoeken en lalelkledem op de Markt in Middelburg stond. Van Breda over het waarom van zijn actie, „Er wordt zoveel heisa gemaakt over dat inleveren van die ambtena ren Ik lever ai jaren m Maar ik ben tamelijk schikkelijk en ik kom die mensen, in tegenstelling tot Lubbers, vast een beetje tegemoet". Hoe onderscheidt hij ambtenaren, trendvolgers en uitke ringstrekkers van andere klanten? Van Breda- „Ach. als ik vraag ben je het. dan'zegt iedereen 'ja' Ik ga niet om bewijzen vragen hoor. En wat scheelt nu toch drie en een half procent? Op een tientje is dat 35 cent".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13