VVD: voorwaarden aan steun belasting tweeverdieners Vrouwen houden acties tegen nieuwe raketten /S Sorry, maar met klachten moet u op het Binnenhof zijn... Heineken ontvoerd STEMGEDRAG PvdA NOG ONDUIDELIJK Bedrijfsleven dreigt Gedetineerden bijna vrij door PTT-staking Spuitbusactie tegen graffity-kunst Problemen geldverkeer DONDERDAG 10 NOVEMBER 1983 De PvdA'er Kombrink, die een groot aantal wijzigingsvoorstellen heeft aangekondigd, verklaarde dat zijn fractie haar steun aan het voorstel van hel verloop van het debat zal laten afhangen. Volgens hem komt het voorstel een emdweegs tegemoet aan al geruime tijd bestaande wensen tot gelijkstel ling van mannen en vrouwen, ook voor de belastingen. Tevens geldt het draagkrachtbeginsel voor de PvdA heel zwaar: de belastingverhoging wordt gelegd op die schouders, die deze het gemakkelijkst kunnen dra gen. Ais punt van kritiek noemde hy dat gehuwden en ongehuwd samenwo nenden slechts in beperkte mate fis caal gelijk worden gesteld. Hy wil dan ook het huwelijk schrappen als zelf standig criterium voor de tanef- groepindeling Ook wijst hij de leeftijdsindeling van de groepen af. In een eerder voorstel kwam het kabinet zelf ook met het plan om de onderste leeftijdsgrens (waarop een toeslag als alleenstaande verstrekt wordt) te verlagen tot 27 jaar, het eerste jaar waarop in geen enkel geval meer recht bestaat op kinderbijslag. Aan jongeren zou dan (Slot van pagina 1) Van der Capelle gekidnapped, de vrouw van één der directeuren van het Van der Valk-concern, Na drie weken werd de vrouw vrij gelaten te gen een losgeld van 12,5 miljoen gul den. De veroordeling van de meeste daders is inmiddels achter de rug. De brouwerij was al mikpunt van afper sers. Emge jaren werden toen kapita len geéist om vergiftiging van bier te voorkomen. Een stel piloten werd er ten slotte voor veroordeeld. Het was meer of minder uit balorigheid ge beurd. zo werd het voorgesteld. Serieuzer was echter de poging die enige maanden geleden werd onder nomen om het concern voor 10 mil joen gulden te chanteren Het bleek een Haagse arts te zyn, die met vergif tiging had gedreigd en als bewys dat het hem ernst was de plaats wees waar een (inderdaad) vergiftigd blikje kon worden gevonden. De man kon worden gepakt. Het recherchewerk rondom Caransa leverde de vondst op van een lystje dat de ontvoerders hadden opgesteld met namen van zo vermogende man nen dat zij de moeite van een ontvoe ring waard zouden zijn. Eén van die namen: Alfred Henry Heineken. Alfred Heineken is een naam in de 'society'. Hy kon wijlen Aristoteles Onassis, de grote Griekse reder, tot zyn kennissen rekenen en hy was goed bevriend met wijlen prinses Gra- cia en prins Reinier van Monaco. Zij logeerden van tijd tot tijd bij Heine ken. Maar ook binnenslands hoort Freddie Heineken in de top. Zo kon de konin gin aan boord worden gezien van het prachtige jacht dat de bierkoning bezit. DEN HAAG (ANP) De VVD-fractie in de tweede kamer gaat akkoord met in het invoeren van de tweeverdieners-belasting op 1 januari onder voorwaarde dat het kabinet toezegt dat er uiterlijk op 1 januari 1986 enige aspecten uit de huidige wet zijn weggenomen die de VVD bijzonder zwaar op de maag liggen. Het gaat daarbij om de inbreuken op de persoonlijke levenssfeer die het huidige wetsontwerp in de visie van de VVD met zich meebrengt en om de schokeffecten die optreden als het inkomen van de minst verdienende partner een van de in de wet vastgelegde inkomensgrenzen overschrijdt. WD-woordvoerder De Grave heeft deze wensen neergelegd in een motie die hij indiende bij de behandeling in de tweede kamer van de tweeverdie ners-belasting. De motie is mede on dertekend door de CDA-er Van Iersel. De beide regeringpartyen CDA en WD hebben zich al bij de Voorjaars nota verbonden om de plannen van het kabinet te steunen om huishou dens waarin meerdere inkomens bin nenkomen. extra te belasten. Inmid dels is echter duidelyk geworden dat de Eerste-kamerfracties grote moeite hebben met het voornemen. De tweeverdieners-regeling moet de staat in 1984 een extra belastingop brengst opleveren van ongeveer 410 miljoen. De tweeverdieners-maatregel wordt door het kabinet ingediend als onder- deel van de nagestreefde individuali sering van^le belastingen. (Slot van pagina 1) volgens de Vervoersbond FNV bij de NS in heel Nederland grote vertragin gen veroorzaken. Nijmegen is als doel wit gekozen met het oog op het inter nationale treinverkeer. NS-personeel in en rond Heerlen heeft gistermorgen vier uur gestaakt. De vertragingen in het treinverkeer waren overigens ge ring. De vereniging van hoger spoorweg personeel (VHS) distantieert zich na drukkelijk van de acties zoals die door de Vervoersbond FNV en FSV worden gevoerd. PTT Spanningen dreigen bij de PTT in Utrecht tussen Werkwilligen en actie voerders. die de ingangen van de landelijke en districtspostverdeelpun- ten geblokkeerd houden. De werkwil lige personeelsleden zijn in de meer derheid. Ook het personeel van het PTT-expe- ditieknooppunt Haarlem heeft het werk neergelegd. Alle knooppunten, uitgezonderd Roosendaal, liggen nu Stil. Arnhem en Den Haag voegden zich gisteravond bij hun al stakende collega's. De Evangelische Omroep (EO) gaat in verband met de staking deze week zelf de bezorging van het programmablad ter hand nemen. De ruim 100.000 stuks laat de EO via correspondenten in het hele land bij de abonnees bezorgen In Den Haag wordt vandaag door een aantal gedetineerden van het huis van bewaring in Amsterdam een kort geding aangespannen tegen de AB VAKABO. de vervoersbond FNV en de PTT De gevangenen zijn boos dat zy geen postg meer ontvangen. Belastingen Ambtenaren bij de belastingen zul len vanaf komende maandag actie voeren tegen de salariskorting. De acties zullen bestaan uit het stipt naleven van alle voorschri&wen. waardoor grote vertragingen kunnen ontstaan bij zowel terugbetaling als invorderingen. De ambtenarenbon den zullen de regering hiervan van daag op de hoogte stellen. Rotterdam begint door de staking van de stadsreiniging langzaam te vervuilen. Omliggende gemeenten zo als Maassluis. Spijkenisse en Capelle aan den IJssel, die hun huisvuil niet meer kwijtkunnen bij AVR. zyn be gonnen illegaal in de omgeving te storten. Vandaag en morgen staakt de stads reiniging in Hellevoetsluis, uit solida riteit met de acties by AVR Een actiegroep van jonge Rotterdam mers heeft gistermorgen een vracht autolading vuilniszakken voor het huis van minister-president Lubbers in Rotterdam-Kralingen neergezet. In Alkmaar is het gebouw van de sociale dienst gisteren een dag bezet gehou den door mensen met een uitkering. In de hoofdstad ligt vanmorgen tot tien uur het openbaar vervoer stil. In Rotterdam zullen morgenochtend en kele uren geen bussen, trams of metro rijden. Volgende week woensdag wil de RET daar 24 uur staken. Naar verwachting van de vervoers bond FNV zullen Midden-Nederland en Noord-Holland en het gebied rond Heerlen vandaag verstoken blijven van streekvervoer. Het personeel van de dienst openbare werken van de gemeente Amsterdam gaat vanmorgen in een demonstratie ve optocht naar het hoofdbureau van politie, waar aangifte zal worden ge daan van „loondiefstal' door minister Rietkerk Het vrachtverkeer mijdt steeds meer de grensoverweg Bergh-autoweg. de grootste Europese doorlaatpost Veel vrachtvervoer wordt kennelijk uitge steld of langs andere wegen geleid. Een stiptheidsactie van het personeel op de Oranjesluizen by Schellingwou- de (bij Amsterdam), heeft woensdag avond vertragingen van ongeveer an derhalf uur veroorzaakt voor het scheepvaartverkeer De Amsterdamse Berlagebrug werd woensdagmorfgen door actievoerende ambtenaren open gezet. Storingen aan telefoons cn andere telecommunicatie-apparatuur in Noord-Holland worden niet meer op geheven. Dat is het gevolg van een staking bij het hoofdmagazijn van PTT-telecommunicatie in Haarlem. geen toeslag meer verstrekt moeten worden. Maai- deze verlaging (nu geldt 35 jaar ais grens) zou f70 miljoen kosten, en volgens staatssecretaris Koning is daar geen geld voor. D'66-woordvoerder mevrouw Groen man, wees het wetsontwerp geheel van de hand. De Democraten vinden dat de procedure 'te overhaast' is geweest, zodat een goede afweging met mogelijk was. Ook aan de emancipatieaspecten wordt in het voorstel te weinig aan dacht besteed, terwijl bijvoorbeeld de invoering van aftrek voor kinderop vang niet kan wachten. Ook de PvdA heeft moeite met het ontbreken van een goede regeling op dit punt. Het CDA zou pas vandaag aan het woord komen. Vanavond stemt de kamer over de moties. PZC/bmnen-buitenland g.tWM LTJT I c A Ni rVclT AAN 1 v/ü m VNO wil druk op jongeren om met uitkering te werken DEN HAAG (GPD) - VNO-voorzilter Van Veen voelt veel voor een onlangs door het Sociaal Cultureel Planbu reau gelanceerde voorstel om lang durig werkloze jongeren met een lage opleiding een betere kans op de ar beidsmarkt te geven. De bedoeling is om ze in deeltijd te laten werken en ook een opleiding te laten volgen. Volgens het VNO zou dit dan met behoud van uitkering moe ten gebeuren. Bovendien zou er een mogelykheid moeten komen om jon geren die weigeren, door middel van hun uitkering onder druk te zetten. Van Veen zei woensdag dat jongeren voor die deeltijdbaan geen loon krij gen: „Het gaat immers om jongelui zonder werkervaring en met slechte kansen. Bovendien hebben ze al een uitkering en we helpen hen door hun kansen op de arbeidsmarkt te verbe teren". AUCKLAND (L'PI) - Een paar duizend mensen hebben woensdag in Auckland gedemonstreerd tegen de aankomst van de Amerikaanse kernonderzeeër 'Phoenix' in Nieuw-Zeeland. Bij de haven van Auckland lagen 50 boten met betogers, die de Phoenix wilden beletten de haven binnen te varen, tegenover 27 schepen van de Nieuwzeelandse marine en politie. Aan de kust betoogden 2.000 mensen tegen de aanwezigheid van de door atoomkracht aangedreven onderzeeer, die enkele dagen in Niemv-Zeeland zal blijven. SOEST-ERBERG - Leden van vrouwenvredesbewegingen hebben woensdag bij de Amerikaanse militaire bas Soesterberg een blokkade uitgevoerd. NIEUWE STAPPEN VS IN GENEVE ONZEKER SOESTERBERG (ANP) Ongeveer honderd vrouwen van verschillende de vastbeslotenheid van het we vredesgroepen zijn woensdagmiddag kort na het middaguur begonnen aan onderstreept voor plaatsing van: een 24-uurs actie bij de vliegbasis Soesterberg. Ook op andere plaatsen - we raketten als er half novembe onder meer in Woensdrecht - wordt actie gevoerd. De vrouwen protesteren het ontwapeningsoverleg in Ge tegen de plaatsing van nieuwe kernraketten. De actie in Soesterberg moet nog geen resultaat is bereikt. Uil uiteindelijk leiden tot een korte blokkade. Ook willen de actievoerders de opinie-onderzoek dat de consert vrouwen steunen die bij de Amerikaanse vliegbasis Greenham Common in ve krant Daily Mail gisteren p Engeland eveneens een vredeskamp hebben opgeslagen. ceerde blijkt dat de Britse pub! Op Greenham Common is men op dit raketten. Hun argument daarvoor is veloni moment bezig met de voorbereiding dat kruisraketten aanvalswapens zijn vraaestukkeïïaafen 94 proceï tot plaatsing van nieuwe kernwapens, en daardoor in strijd zijn met het de bfVolkine vanhet VererS De vrouwen daar hebben een kort internationale recht en de Ameri- geding aangespannen tegen president kaanse grondwet. De acties in Soes- ®tag het eventueïeï Reagan Voor het federale gerechtshof terberg zijn mede bedoeld ter onder- K™jgt m net eventuele ges in New York eisen ze een verbod van steuning van dit geding. De politie Kruisraxeiien. het uit Amerika exporteren van kruis- houdt zich afzijdig. Ook bij de vliegba- in de komende weken komt ot ses Volkel en Woensdrecht voeren Italië het eerste contingent m vrouwen actie tegen nieuwe kemwa- de 112 kruisraketten, die het vol pens. Burgemeester J de Leeuw van het NAVO-besluit van decembe Woensdrecht liet weten dat de toe- Dp zijn grondgebied zal install stemming voor het vredeskamp in die z0 bevestigde woensdag minister plaats in gevaar komt indien actie voerders hun naam niet opgeven de politie van Woensdrecht. defensie Giovanni Spadolini. Het Belgische kabinet is ookq tweede dag van het debat ii parlement over kernwapens nk moeilijkheden gekomen. In de Nieuw initiatief De Amerikaanse regering heeft nog gaarse hoofdstad Sofia is woei geen besluit genomen overeen nieuw een tweedaags parlementair be De hoofdofficier initiatief in de Geneefse onderhande- van de landen van het Pacl lingen met de Sowjet-Unie over kern- Warschau begonnen, wapens voor middellange afstand. ALKMAAR (ANP) - van justitie in Alkmaar heeft woens dag op het nippertje kunnen voorko men dat als gevolg van de acties bij de PTT 39 gedetineerden in de gevan- Maar overleg met andere NAVO-lan- Slachtoffërstyfoon Zevec genis Westlinge in Heerhugowaard in den, onder andere vandaag in Rome, derd personen zyn omgekome vrijheid zouden moeten worden ge- kan, maar behoeft niet tot een mitia- worden vermist na tyfoons en: steld. tief te leiden, aldus heeft de Ameri- stromingen die kort geleden Vie: kaanse onderminister van buiten- geteisterd hebben, aldus het Vu De 39 gevangenen hadden zich maan- landse zaken, Kenneth Dam, woens- mese persbureau VNA. Meer di dag in de gevangenis gemeld. Het is dag op een persconferentie in Den honderd personen zyn gewond dan noodzakelijk dat allerlei docu- Haag verklaard. Hy had gesprekken zeker anderhalf miyoen Vietnam menten in de gevangenis aanwezig met minister Van den Broek van zijn dakloos geraakt. Volgens IC zyn waaruit de rechtsgrond van de buitenlandse zaken en kamerleden, hebben tussen 28 september vrijheidstraf blijkt. De betreffende do- Dam bezoek enkele Europese hoofd- november vier tyfoons en eenilp cumenten waren wel tijdig gepost steden. tropische onweersbuien kustgeb:^ maar tussen Alkmaar en Heerhugo- De Westduitse bondskanselier, Hel- getroffen van de noordelijke prcip waard vast komen te zitten. In op- muth Kohl. en de Britse premier, Thai Binh tot de provincie Thuaifj, dracht van de hoofofficier zijn de Margaret Thatcher, hebben woensdag in het centrum van het land. r documenten door PTT-ambtenaren opgespoord en per speciale koerier naar de gevangenis in Heerhugo waard gebracht. Daar arriveerden ze nog juist op tijd om de gevangen schap van de 39 gedetineerden op grond van de in de wet voorgeschre ven verklaringen te kunnen voortzet ten, aldus de hoofdofficier van justitie. Zeelieden De kantonrechter zal moeten uitmaken of de Rotterdamse rederij Nedlloyd zich aan discrimina tie heeft schuldig gemaakt bij het ontslag van 203 buitenlandse, meest Spaanse en Kaapverdiaanse zeelie den Dit heeft de vice-president van de Rotterdamse rechtbank. Mr. L. ter Kuile. woensdag bepaald in een kort geding dat 111 van de zeelieden tegen Nedlloyd hadden aangespannen, in een poging hun ontslag ongedaan te maken ROTTERDAM iANP De Rotterdamse politie heeft zes inwoners vmi Maasstad aangehouden, die in het museum Boymans van Beumrj. slaags waren geraakt met enkele suppoosten. De zes maakten dcei: E van een groep van twintig, die gewapend met spuitbussen de graf. fc tentoonstelling 'Kijk op kunstbezochten. In de expositieruimten gin a d zij de grafpty-schilderijen met de spuitbussen te lijf. onder het motto: d graftity-kunst niet op schilderijen thuis hoort, maar op muren. Ta n suppoosten probeerden in te grijpen ontstond er een handgemeen me.\ t( actievoerders. Zes van hen werden gearresteerd wegens vernieling1, b mishandeling. Een fotorolletje met opnamen van de spuitbus-aa b gemaakt door een van de twintig, werd later op last van de recto, i commissaris in beslag genomen. (ADVERTENTIE i UTRECHT (ANP) Het geldverkeer via bank en giro ondervindt toene mende hinder van de ambtenarenac- ties, en vooral de slakingen bij de expeditieknooppunten van de PTT. Vooral de 'thuisbankiers' die een postgirorekening hebben kunnen flink in de problemen komen. De banken hebben weinig last van de stakingen bij de posteryen. Ze be schikken over het algemeen over een distributienet met eigen vervoers diensten. die nu extra worden benut om de stukken die normaal met de post gaan zelf te brengen De geza menlijke banken adviseren hun klan ten om betalingsopdrachten persoon lijk even langs te brengen op een van de ongeveer 7000 bankfilialen die ons land telt. Mensen die willen weten of een bedrag is af- of bijgeboekt op hun bankrekening kunnen even bellen met het filiaal waar hun rekening loopt of even langskomen. Overschrij vingen van bank naar giro leveren problemen op, omdat dit betalings verkeer wel de nodige hinder onder vindt van de ambtenarenaclies Vol gens een woordvoerster van de bank girocentrale in Amsterdam komt nog slechts een deel van de overschrijvin gen van bank naar giro aan by de postcheque- en girodienst van tir PTT. Geen zorgen Mensen die een aow- of een weduwe- pensioen per cheque ontvangen (zo'n 60.000 personen) hoeven zich geen zorgen te maken dat zij door de acties in de postbezorging hun geld niet op tijd ontvangen, zo laat de sociale verzekeringsbank, die op de uitvoe ring van deze wettelijke regelingen toeziet, woensdag weten. De SVB en de raden van arbeid zullen in overleg met de plaatselyke PTT- directies trachten te bereiken dat de chequebezorging doorgang vindt. Mocht men desondanks de cheque niet of niet tijdig ontvangen dan kan men telefonisch contact opnemen met de SVB of de Raden van Arbeid. Die zullen dan alsnog voor afhande ling zorgen, eventueel via eigen bezor ging van de cheque. De vereniging van financieringsondernemingen in Nederland (vfh) ziet op langere ter mijn grote problemen ontstaan door de poststaking. Nu al komen aan schrijvingen en herinneringen van de financierders niet of te laat aan. waar door zo langzamerhand het overzicht op de betalingen gaat ontbreken, al dus een woordvoerder. Vrouw doodt zoontje en pleegt zelfmoord DINTELOORD (GPD) - In een ver moedelijk depressieve toestand heeft de 24-jarige mevrouw YV'. woensdag middag in haar woning in Dinteloord haar tien maanden oude zoontje door verhanging om het leven gebracht. Na die daad pleegde de vrouw zelf moord door zich ook op te hangen. Haar echtgenoot ontdekte het drama omstreeks vier uur. Het echtpaar had één kind Sinds de geboorte ervan leed de moeder vermoedelijk aan een post-natale depressie. Ambtenaren en trendvolgers willen immers wel inleveren, maar niet méér dan andere werknemers. Het brutoloon van ambtenaren en trendvolgers moet op 1 januari 1984 omlaag zegt de regering Of het nu met 3V2% is, of met 3%. 't Kabinet zegt dat ambtenaren en trendvolgers tot aan een jaarinkomen van f 70.000,- er netto nauwelijks op achteruit gaan. Dat mag dan wel zo zijn, andere werk nemers krijgen er gemiddeld volgend jaar vijf tientjes schoon in de maand bij. Om hun koopkracht op peil te houden. Ambtenaren en trendvolgers leveren in 1984 door de loonsverlaging per maand zo'n vijftig gulden pure koopkracht in. Dat is een oneerlijke behandeling En voor 1985 en 1986 zijn de regeringsplannen geen haar beter. De afgelopen jaren hebben ambtenaren, trendvolgers en mensen met een uitkering 10 tot 14% méér ingeleverd dan anderen. Als de regering met dit beleid doorgaat leveren zij de komende jaren nog eens 10% extra in. Daarom voeren wij aktie. Om de regering tot een eerlijker beleid te dwingen. Waarbij iedereen evenveel bijdraagt aan de oplossing van de problemen. En waarbij ambtenaren,trendvolgers en mensen met een uitkering netzo behandeld worden als iedereen. Dan zijn vervelende akties niet meer nodig AbvaKabo - N.RB. - Vervoersbond FNV - AB.O.P. - Kunstenbond FNV - VMTB.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 4