Oudere werklozen hoeven niet meer te solliciteren PZCfi Grieks EG-melkvoorstel gunstiger voor Nederland BERICHT VAN DE PTT- DIRECTIE DE GRAAF: TERUGVORDEREN 'FOUTE' UITKERINGEN hei weer Franse senaat stemt voor Rij nver drag Arafat meldt bestand in havenstad Tripoli Reagan brengt bezoek aan keizer Hirohito I ONDERDAG 10 NOVEMBER 1983 PZC/binnen-buitenland )EN HAAG (GPD) Werklozen, die ouder zijn dan 57,5 jaar hoeven niet meer te zoeken naar ien nieuwe baan. Verder kunnen werklozen, die een opleiding volgen om de positie op de rbeidsmarkt te verbeteren, en mensen die werken met behoud van een uitkering tijdelijk ntheven worden van een sollicitatieplicht. Dit heeft staatssecretaris De Graaf (sociale zaken n werkgelegenheid) woensdag aan de Tweede Kamer laten weten. K Tweede-Kamercommissie voor so- zen. die uit de werkloosheidsverzeke- worden daardoor zwaar belast, meent ale zaken debatteerde de gehele dag ringen naar de bijstand overgaan. De Graaf. Deze diensten zullen priori- rer de uitvoering van de Algemene gescheiden vrouwen, jonge schoolver- teiten moeten stellen om het werk aan iljstandswet (ABW». De Kamerleden laters en mensen, die in de financiële te kunnen. Zij zullen zich moeten jonden zich eenstemmig ingenomen problemen zijn gekomen iet de brief van de bewindsman over De sociale diensten van de gemeenten e sollicitatieplicht. >e Graaf wil niet het principe van de jcht voor werklozen om een nieuwe jan te zoeken afschaffen. In beginsel letioudt iedereen ook de mensen net een uitkering de eigen verant- oordelijkheid voor het voorzien in iet onderhoud. Ie bewindsman wil in aparte gevallen e regeling soepel toepassen. Daarbij ioet vooral gedacht worden aan ou- eren, langdurig werklozen en werklo- jn, die een opleiding volgen. Oude- en kunnen geheel van de plicht wor- en ontheven, terwijl de overigen een Ijdelljke ontheffing kan worden gege- en. Tenslotte kunnen mensen, die mger dan een jaar werkloos zijn, een »aruitstel krijgen, als zij met behoud |»an hun uitkering werken. Isle; aantal mensen, dat een bijstands- llütkering krijgt, is gestegen tot IfóO.OOO. Volgens De Graaf zit de stij- ing vooral bij de langdurig werklo- tersvooruitzichten van het KNMI voor mderdag fm maandag. eer en af en toe zon. Middagtempe- iluur dalend tot ongeveer 8 graden. Deltagebied 'lel rustige herfstweer houdt nog aan. )at danken we nog steeds aan het al c': lagen aanwezige hogednikgebied. En lei is niet alles, het krijgt vanuit het Korden hulp ook. Een IJslands hoog ,v, mkt toenadering met ons hogedruk- ebled Uit deze verbintenis ontstaat en nieuw Deens/Zweeds hogedrukge- liei. Wat de komende dagen het eerbepalend systeem gaat worden. ~~T>a: houdt in: rustig weer, zonnige rioden, koudere nachten en een mernende kans op mist én een meer Kstelijke wind. Gisteren werd het in regio omstreeks 15 graden, en ook t an daag zullen we de 14 graden wel kalen. De minimum temperatuur voor e komende nacht kon wel eens vrij acg worden, zo rond de 4 graden: het scordmaximum voor 9 november ileal op 15,4 graden in 1898. We eennen aan records. Vooruitzichten Poor vrijdag: dit is de lie van de 11e. v hk wel Sint Maarten genaamd. Een tod njmpje zegt: nevels in Sint Maar- m nacht, brengen winters koud en acht. Vanwege het rustige weerzul- lei de nevels er zeker zijn. misschien tel dikker, in de vorm van mist. Voor -fiat betreft de winter we wachten naar af Nautisch bericht BSild; zuidoost 2-3 Bft; krimpend naar fordoost en geleidelijk toenemend 4 yl; zicht: in de ochtend slecht, later verbeterend tot matig: temperatuur istwater: plus minus 12 graden, fwijking waterstanden: geen afwij- van betekenis: maximale golf- monding Scheldes: minder 30 centimeter, en tegen het mdhoogwater 20 tot 40 centimeter. ZON EN MAAN |1 november op 07.52 onder 16.56 op 14.09 onder 2212 Hoog water 12.42 174 13.04 149 12.57 193 13.10 164 13.27 193 13.24 166 Reageerbuisbaby's in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) In het Rotterdamse Dijkzigtzieken- huis is in alle stilte vorige week de tweede en afgelopen zondag de derde reageerbuisbaby ter wereld gekomen. Ook deze twee zijn meisjes. De eerste Nederlandse 'buisbaby' werd op 15 mei geboren. Een vrouw uit Assen was de moeder van dit dochtertje. Het Dijkzigt- ziekenhuis heeft woensdag ge zegd dat op het ogenblik nog tien vrouwen zwanger zijn vol gens de reageerbuismethode. Het Dijkzigtziekenhuis experi menteert nog met het bevriezen van een bevruchte eicel De si tuatie blijft dan gelijk tot het moment van terugplaatsing Met deze terugplaatsing wordt gewacht tot het 'juiste moment', waarop de vrouw het meest vruchtbaar is. houden aan het ..minimumpakket" aldus de bewindsman Zoveel moge lijk taken moeten worden overgedra gen aan bijvoorbeeld welzijnsinstel- lingen en juridische afdelingen van de gemeenten. Niet terecht toegekende uitkeringen kunnen volgens de wet worden 'ver haald' op betrokkene, de nalaten-i schap en op derden. De mogelijkhe den van de wet worden nu onvol doende benut, meent De Graaf. De regering wil nu het verhaalrecht voor gemeenten verplicht gaan stel len. Regels, die bepalen wanneer te ruggevorderd moet worden, zullen per Algemene Maatregel van Bestuur worden vastgesteld. Bovendien wor den de procedures vereenvoudigd, kondigde de bewindsman aan. De staatssecretaris wil in de ABW strafsancties opnemen voor onterecht ontvangen uitkeringen. Dat kan gaan van een tijdelijke verlaging van de uitkering tot het uitsluiten van het recht op bijstand. Wanneer en welke straf wordt opgelegd is aan de ge meenten om te bepalen, aldus De Graaf. De Kamer maakte zich bezorgd over de mogelijkheden, die uitkeringsge rechtigden hebben om te frauderen met het samenwonen. Buurmeijer (PvdA) en Kraaijeveld-Wouters (CDA) wezen op de 'schijnverlatmgen', waar bij echtparen scheiden om een hogere uitkenng te krijgen Volgens De Graaf is dit probleem niet op te lossen door de uitkering volledig op de individuen te richten Wel is in studie de mogelijkheid de rechten op één uitkering te splitsen over part ners. Alleenstaanden, die een woning delen, kunnen dan op een lagere uit kering rekenen dan mensen die alleen wonen De staatssecretaris denkt daarbij voor eerstgenoemde groep aan 60 procent van de bijstandsuitke ring. Alleenstaanden krijgen nu 70 procent. Mevrouw Kraaijeveld vindt dat bij kortingen van enkele procenten van het minimumloon en de daaraan ge koppelde uitkeringen, de echte mini ma moeten worden uitgesloten. Dat is een zuiverder en betere weg dan eerst het inkomen van deze groep terug te laten gaan en later de koop kracht weer beschermen door de een malige uitkering. Zij wordt in dit pleidooi ondersteund door de PvdA ADVERTENTIE Zoals bekend ondervindt de dienstverlening van de PTT - met name van de Post - ernstige hinder van de stipt- heidsakties en stakingen van het bij de ambtenarenbonden aangesloten PTT-personeel. Wij bieden u daarvoor onze verontschuldigingen aan. Hoewel de PTT-directie begrip heeft voor de gevoelens van haar medewerkers, acht zij de gevolgen die deze akties voor de PTT-klanten hebben, volstrekt onaanvaardbaar. Wij stellen dan ook alles in het werk om de schade voor de gebruikers van de postale diensten zoveel mogelijk te beperken. De aktievoerende personeels leden hebben zich in elk geval bereid verklaard om medische zendingen, rouwkaarten en andere bijzondere berichten normaal te verwerken. Welke overige postverzen dingen naar welke bestemmingen op dit moment wel of niet mogelijk zijn, kan men u vertellen op het plaatse lijke postkantoor. Rest ons slechts de hoop uit te spreken met alle PTT-diensten spoedig weer volledig tot uw dienst te kunnen zijn. de directeur-generaal Drs. Ph. Leenman ptt centrale directie 'Van onze correspondent! STRAATSBURG Het Rijn-zout- verdrag is gisteren in de Franse Se naat bij hand opsteken aangenomen. Dit betekent dat na een martelgang van zeven jaar een begin kan worden gemaakt met de uilvoering van een conventie, die de Rijnstaten in 1976 in Bonn hadden gesloten om een oplossing te vinden voor het afval zout uit de kalimijn in de Elzas. De zoutmijnen vergiftigen de Rijn en brengen grote schade toe aan de Nederlandse landbouw en de Neder landse zoetwatervoorziening. De uitslag van de stemming in de Senaat wordt algemeen als een ver rassing beschouwd. Toch wezen de voortekenen al in deze richting sinds de senaatscommissie van rapporteurs eenstemmig advies uitgebracht heeft ten gunste van het verdrag. In de commissie hebben leden van de rege- rings- zowel als van de oppositiepar tijen zitting. De gang van zaken is nu dat tegen volgend jaar februari of maart kan worden verwacht dat de laatste amb telijke horden genomen zijn die ma ken dat het verdrag voorzover het de Fransen betreft, kan worden uitge voerd President Mitterrand zal er onder andere zijn handtekening onder moeten zetten Vervolgens krijgen de kalimijnen anderhalfjaar de tijd tech nische Installaties op te bouwen en de buizen te leggen waarlangs de afval zouten diep onder de grond van de Elzas kunnen worden geïnjecteerd, zoals de plannen voorzien. Cynische tongen beweren dat tegen die tijd de parlementsverkiezingen van 1986 al: weer voor de deur staan en men op politiek terrein weer nieuwe barrica des zal weten op te bouwen tegen de uitvoering van de zoutipjecties Het debat in de Senaat werd van regeringszijde ingeleid door de staats secretaris voor overzeese provmcies. Lemoine. die optrad bij afwezigheid van minister van buitenlandse be trekkingen Cheysson. die naar Athe ne was gereisd ter voorbereiding van de EG-conferenue De staatssecreta ris legde er in zijn pleidooi voor aanne ming van het verdrag de nadruk op dat Frankrijk nu eenmaal tot de on dertekenaars van de conventie in Bonn had behoord en dat naar alle wisselvalligheden dit land eindelijk zijn woord gestand diende te doen. ..We moeten eerbied hebben voor de door ons eens gegeven belofte", aldus staatssecretaris Lemoine die er later in zijn slotwoord na de interventies van voor- en tegenstanders nog op wees dat opnieuw onderhandelen zoals was voorgesteld tot de onmo gelijkheden behoorde. ,,We moeten ons met de Nederlanders verzoenen", aldus de staatssecretaris, die er in een overtuigend betoog nog aan toevoeg de: ,,En we kunnen niet toelaten dat straks de Nederlandse kinderen in hun schoolboekjes moeten leren dat de Fransen de vuilmakers van de Rijn zijn". TRIPOLI iAPi De man die zich in het centrum van de strijd om de macht binnen de PLO bevindt, liet zich ivoensdag weer nadrukkelijk zien in Tripoli. Arafat bezocht een ziekenhuis waar slachtoffers van de Palestijnse broederstrijd verpleegd worden. TRIPOLI (RTR/AFP/UPI/DPA) PLO-leider Yasser heeft woens dagavond verklaard dat om 18.00 plaatselijke tijd (17.00 uur Neder landse tijd) een staakt-het-vuren is ingegaan in de strijd bij de Noord- libanese havenstad Tripoli. Jour nalisten ter plekke meldden dat de gevechten vrijwel geheel zijn beëindigd. Eerder op de dag werd in de Noordlibanese havenstad nog fel gevochten tussen aanhan gers en door Syrië gesteunde te genstanders van Arafat. Na onderhandelingen in Damascus tussen de Syrische president Hafez Assad en een delegatie van zes golfstaten werd 's middags bekend gemaakt dat een principe-akkoord was gesloten voor een wapenstil stand. Aan de nu zeven dagèn durende strijd, die enkele honder den personen het leven heeft ge kost. kwam echter vooralsnog geen eind. Arafat staat onder druk van politieke en religieuze leiders in Tripoli deze stad te verlaten. Zij vrrTon w «-'hid in de straten van de dichtbevolkte stad. Syrië en Libië willen ook dat Arafat Tripoli uit gaat. De Russische autoriteiten hebben Syrië gevraagd op te treden om een einde te maken aan de strijd bij Tripoli. Dat meldde een Saoedi- sche krant. Volgens dit blad staat in een boodschap die dinsdag in Damascus aankwam dat de Sow- jets ..het voortduren van de huidige situatie onder geen enkele voor waarde accepteren" Het Saoedi- sche blad Ach-Charg al-Awsat ziet in de Russische stap een omme zwaai in de houding van het Krem lin ten opzichte van de opstand binnen de PLO en ten opzichte van Syrië De verhouding tussen Mos kou en Damascus is volgens het blad enigszins verslechterd. Uit goedingelichte Palestijnse bron in Moskou is vernomen dat de leiders in het Kremlin Yasser Arafat nog steeds beschouwen als de enige vertegenwoordiger van het Palestijnse verzet. Nederlandse zwartwerkers bij bouw Duitse kerncentrale LINGEN (GPD) Bij de bouw van de kerncentrale in het Westduitse Lin- gen is een groot schandaal aan he licht gekomen, waarbij naar schat ting honderd Nederlandse bouwvak arbeiders betrokken zijn. De directeur van het gewestelijk ar beidsbureau in Lingen heeft beves tigd dat bij de bouw van de centrale in de afgelopen maanden honderd Ne derlanders illegaal te werk zijn ge steld. De Nederlanders zijn tegen de lamp gelopen bij controleacties van douane, sociale recherche en ambte naren van de belastingdienst. De Nederlandse bouwvakkers zijn door koppelbazen aangeworven. In Lingen en omgeving heeft de onthul ling van het bouwschandaal tot grote verontwaardiging geleid. Ook in dat gebied zitten veel bouwvakkers werk loos thuis Door de opdrachtgever en de hoofdaannemer van het project was toegezegd dat het werk zoveel mogelijk zal worden uitgevoerd door Duits personeel. Brinkman zegt bibliotheken tweede gesprek toe DEN HAAG (ANP) Minister Brink man van welzijn, volksgezondheid en cultuur zal aan de vooravond van het debat over zijn begroting in een tweede gesprek met de openbare bi bliotheken duidelijk moeten maken hoe hij de bezuiniging van 55 miljoen gulden zo min mogelijk wil laten' doorwerken in ontslagen. De minister trok woensdag twee keer zoveel tijd uit als toegezegd voor het gesprek met het bestuur van het NBLC. het overkoepelende orgaan van de bibliotheken. Hij deed toen tevens de toezegging voor een tweede onderhoud. Ruim tweeduizend bibliotheekmede werkers worden aan de kant gezet als de bezuinigingen zonder meer door gaan. De ontslagaanvragen zijn ech ter nog niet de deur uit. Pas nadat de begroting van wvc door het parlement is goedgekeurd gebeurt dat. Ontsla gen zullen dan pas vallen per 1 april, waardoor er een nieuw gat komt in de wvc-begroting van tien tot twaalf mil joen gulden, zo raamt NBLC-voorzit- ter Postma. Wie dat moet opvangen is na het eerste gesprek een open vraag (Van onze correspondent ATHENE Nederland wordt iets minder hard „gepakt" in de moeizame pogingen om de Europese landbouwuitgaven aan banden te leggen, dan aanvankelijk dreigde. Die voorzichtige conclusie valt te trekken uit de laatste voor stellen van de Griekse voor- Van Zeil: winkels mogelijk tot zeven uur open DEN HAAG (ANP) Gemeenten moeten kunnen bepalen' dat winkels pas 's avonds om zeven uur hoeven te sluiten. De wettelijke sluitingstijd moet op weekdagen echter zes uur blijven en op zaterdag vijf uur. Dat zegt staatssecretaris Van Zeil van economische zaken in een notitie over een nieuwe opzet van de winkel sluitingswet. Hij heeft die notitie aan een groot aantal organisaties gestuurd voor commentaar Heeft hij dat begin vol gend jaar ontvangen, dan zal hij een wetsontwerp opstellen Het maximum aantal uren dat een winkel open mag zijn wil Van Zeil op 52 uur handhaven. De bewindsman wil het wettelijke openingstijdstip van vijf naar zes uur verschuiven. Koopavonden kunnen, zoals nu, één keer per week worden gehouden van 18.00 (is 19.00) uur tot 21.00 uur. zitter van de Europese Ge meenschap om met name de zuivelproduktie drastisch te verminderen. De Europese ministers van buiten landse zaken, financiën en landbouw zijn woensdag voor een speciale drie daagse zitting in Athene oijeen geko men om onder Griekse leiding over de landbouwbezuinigingen en de andere grote financiële problemen van Euro pa te praten In de nieuwe voorstellen, wordt na de heftige kritiek, ook van Nederland, afgezien van de eerdere suggestie om een heffing te leggen op intensieve voeding van koeien. Die zou met name de Nederlandse moderne melk veehouderij zwaar hebben getroffen. Griekenland houdt wel vast aan een hoge belasting op melkproduktie ide superheffing). Die uitgaat boven een bepaald niveau; maar als vergelijking wordt niet meer de produktie van 1981 gehanteerd (wat voor Nederland zeer ongunstig was) maar de gemid delde produktie over de periode 1981 tot en met 1983. Het is overigens nog lang niet zover dat Nederland en de andere negen Europese lidstaten het al eens zijn over de landbouwbezuinigingen. De mogelijkheden tot compromis worden momenteel overschaduwd door het tweede grote probleem dat Europa al jaren in zijn greep houdt: een eerlijker verdeling van de Europese lusten en lasten. Er liggen nu al vijf verschillen de voorstellen om daar wat aan te doen. maar overeenstemming is nog ver te zoeken. Alle EG-lidstaten zouden met ingang van 1 januari 1986 1,8 procent van hun btw-opbrengsten in de Europese gemeenschappelijke kas moeten stor ten. Nu dragen ze maximaal 1 pro cent van die btw-opbrengst af. Tot die hogere EG-contributie zou op de Europese topconferentie, begin de cember in Athene, besloten moeten worden, zo staat in een document dat de Griekse staatssecretaris voor Eu ropese zaken, Grigorias Farfis heeft voorbereid. TOKIO - Keizer Hirohito. president Reagan en Nancy, zijn vrouw luisteren naar de volksliederen bij het paleis Akasaka kort na aankomst vi paar in de Japanse hoofdstad TOKIO (RTRDPA/UPI) - President Reagan is zijn besprekingen in Tokio woensdag begonnen met een werkvergadering met premier Yasuhiro Nakaso- ne na een audiëntie bij kei zer Hirohito. De president eri zijn vrouw waren om twee uur 's mid dags plaatselijke tijd in To kio aangekomen. Er waren toen 90.000 politiemannen op de been voor zijn be scherming. Kort voor de aankomst hadden linkse betogers met witte helmen en witte maskers een pro- testdans gehouden in een plaatselijk park Nadat Reagan en zijn vrouw per helikopter van het vliegveld het presidentiele echt- waren overgebracht naar het paleis Akasaka, waar zij logeren arriveerden daar de keizer en kroonprins Akihi- to, om hen welkom te heten De Reagans brachten ver volgens een tegenbezoek aan keizer Hirohito en kei zerin Nagako in het keizer lijk paleis. Daarvan terug gekeerd in zijn residentie ontving Reagan premier Nakasone voor overleg over gevoelig liggende handels- en defensiezaken. Er moet vooruitgang wor den geboekt in de bespre kingen tussen Japan en de Verenigde Staten over de oplossing van de handels problemen. Lukt dat met. dan kunnen de politieke be trekkingen tussen de twee landen in gevaar komen, verklaarde Reagan na het onderhoud bij Nakasone Directie' K Scherphuis, W F de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie: M P. Dieleman en C van der Maas BUREAUS Vlissingen Walslraal 56-60, 4381 EG Vlissin gen, tel (01184) 15144 Middelburg: Markt 51, 4331 IK Middelburg, tel (01180)27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457 Hulst Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag tm vrij dag vanaf 19.00 uur- (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t m vrijdag van 08.00-17.00 uur. s Zaterdags van 09 00 tot 11 30 uur Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie. (01194) 511 Advertentie-afdeling' (01186) t584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09 00-11 30 uur Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- tm vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur (011841 15144 Zondag avond van 20 00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20, franco per post 72.-. per maand 21.-: losse nummers 0.85 (alle bedragen in clusief 4 pet btw Postrek. nr 3754316, t.n.v. PZC ab.rek Middelburg Advertentietarieven 122 cent per mm; minimumprijs per advertentie 18.30; ingezonden mededelingen 2'/j x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeveni Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3