'Deregulering mag inhoud milieubeleid niet aantasten' Watersporters willen geld voor marifoon op rp-boot inzamelen CURSUS JAKOBSEN Tweeduizend handtekeningen 'Vlissingen kernwapenvrij Philips akkoord met concentratie activiteiten Vitrite Middelburg Ouderen leren langer zichzelf te redden New Sity zitmeubelen. Maatwerk voor mensen een eigen stijl. MEUBELEN MIDDELBURG - Van de Zeeuwse raad voor het milieu mogen bij de dereguleringsplannen [an het rijk best regels en procedures worden versoepeld en bekort; maar bij de uitwerking daarvan „mag de inhoud van het milieubeleid zelf niet worden aangetast". De raad zal aan het dagelijks bestuur van de provincie een reactie in die geest schrijven, naar aanleiding van He dereguleringsvoornemens van het rijk. Voorzitter mr. J. P. Boersma kreeg woensdagmid dag de raad op één lijn voor een brief van die strekking. L jieek tijdens de vergadering enig Mr Boersma was het met hem eens, overheerst en vond dat de benadering lering zal het beleid orocedureel ver schil in taxatie te bestaan over de dat de raad zeer wel uiting zou kim- van het rijk met de grootst mogelijke soepclen, niet inhoudelijk, zo werd nag wat de effecten van het voorge- nen geven aan bezorgdheid over de voorzichtigheid tegemoet moet wor- gezegd. Waarop voorzitter Boersma lOtnen njksbeleid op het milieu zelf toekomst van het milieubeleid. Hij den getreden Milieu-inspecteur drs. zijn compromisformulering unaniem dat de opzet van de deregulering bedoeld is „om hetzelfde doel eenvou diger tot stand te helpen brengen, zonder dat het milieu de dupe hoeft te worden De wettelijke voorbereiding daarvan vergt echter nog enige tijd. stelde hij Vertegenwoordigers van het bedrijfsleven in de raad sloten zich bij die opvatting aan: de deregu- ullen zijn. VMZ-voorzitter J. M. Ban- wees er daarbij op. dat in interprovm- iink zag in de rijksplannen de teneur ciaal verband ook enige somberheid de preventieve zorg voor het niDeu te vervangen door optreden ichteraf' Hij proefde uit de voorne- Dens, dat mogelijk een benadering jaarbij de best toepasbare middelen Kirden gebruikt, losgelaten wordt en 2,9 miljard gulden twenlSïooïgli'èSS BOTTERDAM (ANP) - De nationale U® inoinio coöDeratievc aan- en verkoouvereni- Cebeco-Handelsraad boekte omzet van Hulst waardering voor studie naar rampenplannen coöperatieve aan- en verkoopvereni ging voor land en tuinbouw 'Cebeco- Handelsraad' heelt in het op 30 juni afgesloten boekjaar een omzet be haald van 2,9 miljard gulden, vier procent meer dan in het voorgaande boekjaar. In volume steeg de omzet, voor zover meetbaar, met anderhalf procent tot 5.3 miljoen ton. Cebeco-Handelsraad heeft dit woensdag bekendgemaakt. Inclusief de omzet van de bedrijven waarin Cebeco-Handelsraad een meerderheidsdeelneming heeft, be droeg de omzet 3,9 miljard gulden, een stijging van zeventien procent. Voor de gehele Cebeco-Handelsraad-groep, waarbij naast de deelnemingen ook nog de ledencoópera ties moeten wor den gerekend, bedroeg de omzet 5,6 miljard gulden tegen vijf miljard vorig boekjaar. Na aftrek van vennoot schapsbelasting is het boekjaar afge sloten met een positief resultaat van 14,4 miljoen gulden tegen 11,8 vorig jaar Volgens de statuten wordt daar van vier miljoen toegevoegd aan het fonds voor prijsverschillen en 4,2 mil joen aan de reserve voor deelnemin gen. Van hel resterende netto-over schot van 6.2 miljoen blijft de statuai- re reservering van twintig procent 4,9 miljoen gulden belastingvrij beschik baar voor uitbetaling aan de lelden. Het personeelsbestand van Cebeco- Handelsraad liep terug van 1.173 vo rig jaar naar 1.152 op 30 juni dit jaar G. J. Beijen hield de vergadering voor, zag aanvaard. (ADVERTENTIE i Buitenruststraat 20. Middelburg Telefoon: 01180 37840 Vrijdag koopavond, 's maandags gesloten. IfiNDERDAG 10 NOVEMBER 1983 COMPROMIS- UITSPRAA KMILIEURAAD: iULST Burgemeester P. J. G. lolthoff van Hulst is het met de ferkgroep Kernenergie Zeeuwsch- laanderen eens dat het nucleaire impenplan van zijn gemeente 'in eval van nood optimaal moet kun- en functioneren'. Hij heeft dan ook grote waardering voor een studie van Ide groep, waarin de regeling wordt vergeleken met die van Borssele. Hulst komt er in dat geval ongunstig lolthoff. die over het rampenplan een inef kreeg van voorzitter Toine Huijs- nans van de Werkgroep Kernenergie, egt op dit moment nog niet in staat 0 e zijn om te reageren. „Het is een ,v(uitvoerig verhaal en ik moet het eerst Midig doorwerken". 1 hij op 12 de een informatie-avond houdt' over rampenplannen, zijn visie geven. De Hulster burgemeester benaderde de PZC met dit commentaar omdat hij vond, dat in het stuk over de vergelijking van de beide rampenre- le'mgen in de krant van woensdag, en onrechte de indruk werd geves- jligd dat hij niet bereid was tot een eï|*eerwoord. Iverigens moet ook een uitspraak tan secretaris Luk Brusselaers van de terkgroep worden rechtgezet. Hij zei, im precies te zijn: „Het is stil aan 't ront. Cru gezegd: we zitten te wach- en op een nieuw ongeluk met een ^kerncentrale. Laat het dan Doel maar niet zijn". VLISSINGEN Voorzitter van Eenennaam van de kern IKV er bij het gemeentebestur op aan Vlissingen tot Vlissingen van het Interkerkelijk Vredesberaad heeft het kernwapenvrije gemeente te verklaren, college van burgemeester en wethouders van die stad De handtekeningen werden in ontvangst genomen door woensdagmiddag een pakket met ruim 2000 handteke- burgemeester Th. J. Westerhout. Hij deed het IKV de ningen overhandigd. toezegging dat het pakket handtekeningen aan de raad Daaraan voorafgaand vormden zo'n dertig mensen op het zal worden voorgelegd. „En het is aan de raad om daar al Stadhuisplein een 'stiltekring'. Via deze actie dringt het dan niet op te reageren". provincie VOOR BETERE VEILIGHEID GRVELINGENMEER SCHAKENDIJKE De watersport verenigingen rond het Grevelingen- ■neer overwegen een actie te voeren °m de rijkspolitie te water een ma- nfooninstallatie in bruikleen te ge ven, De Grevelingen beslaat 11.000 hectare water. En de watersporters vinden het uit oogpunt van veilig heid onverantwoord dat uitgerekend de snelle patrouilleboot RVB 109 leen marifoon aan boord heeft. Met kennisgeving van een en ander aan de groep Willemstad van de njks- Wlltie te water, district Dordrecht. de besturen van zes watersport verenigingen en een windsurfvereni- j Si 8 °P£eroepen om hun leden een financiële bijdrage te vragen teneinde een marifooninstallatie aan te schaf fen en deze in bruikleen ter beschik king te stellen van de RVB 109 Initia tiefnemer ing A. C. van Boven uit Scharendijke had afgelopen zomer zelf de ervaring geen contact te kun nen maken met de RVB 109 terwijl dat juist dringend nodig was in ver band met een aanvaring. „De RVB 109 was op nog geen twee kilometer afstand van de plaats van het onge val. rhaar ik kon geen contact ma ken", aldus Van Boven. Goede zaak Plaatsvervangend commandant L. J. Bout van de groep Willemstad is het met hem eens dat het duidelijk een goede zaak zou zijn de RVB 109 uit te rusten met een marifoon om een betere bereikbaarheid van de rijks politie te water op de Grevelingen te verkrijgen. „De veiligheid van de watersport zou hiermee gediend zijn. Het inbouwen van die apparatuur in het rijkspoliticvaartuig is zonder meer noodzakelijk", zo bericht hij de georganiseerde watersport op de Grevelingen, via Van Boven. In zijn antwoord geeft hij overigens te verstaan niet in te kunnen gaan op een eventueel 'volgend' aanbod' van de watersportverenigingen. „Uw aan bod komt me sympathiek over. maar ik ben van mening dat een rijksvaar tuig verantwoord moet worden uitge rust door de betreffende dienst", al dus Bout Initiatiefnemer Van Boven tekent aan dat de meeste Grevelingen-water- sportverenigingen de suggestie om een inzameling op touw te gaan zetten ondersteunen. „Wij gaan door, ook al omdat de rijkspolitie te water de watersporters op de Grevelingen een warm hart toedraagt Het is al te gek dat de RVB 109 m dit uitgestrekte gebied en blijkbaar alleen uit zuinig heidsoverwegingen zonder marifoon dienst moet blijven doen Die mari foon moet er komen". aldus Van Bo ven. MIDDELBURG - De plannen van de Vitrite-fabriek om alle activiteiten te concentreren op hel industriegebied Arnestein in Middelburg gaan door. De directie van Philips-Nederland en de raad van bestuur zijn akkoord gegaan zo werd «oensdag meege deeld door Jack Reemers van de persdienst van Philips in Eindhoven. Dat betekent dat bij de fabriek Vitri te 2 op Arnestein een nieuwe zal verrijzen. Verwacht wordt dat deze nieuwbouw in het midden van 1985 gereed zal zijn. Na ingebruikname zal het complex Vitrite 1 aan de Mais- baai afgebroken worden, behalve het historische deel waar vroeger een kantoor van de Vereenigdc Oostindi- sche Compagnie (VOC) was geves tigd. De plannen om alle activiteiten voor taan op Arnestein te verrichtten zijn al twee jaar oud en werden eind december 1981 in de openbaarheid gebracht. Op dat moment werd ge sproken van een investering van zes tig miljoen gulden voor de nieuw te bouwen fabriek. Hoeveel deze werkelijk gaat kosten kon woensdag nog niet worden meegedeeld. Wel is inmiddels bekend dat het om een lager bedrag gaat. Door het invoeren van een vijfploegendienst voor een deel van het personeel zullen er min der machines nodig zijr. met als lo gisch gevolg dat ook de nieuwefabriek kleiner kan worden dan oorspronke lijk gedacht, waardoor een forse be zuiniging kon worden bereikt nieuwbouw te Details Woordvoerder Reemers deelde woensdag desgevraagd mee dat na dere details over de nieuwbouw- en afbraakplannen volgende week dins dag bekend worden. Vitrite tproduk- tie lampvoeten maar tegenwoordig ook actief met het maken van batte rijen en condensors voor zonnecollec toren) is sinds 1893 aan de Maisbaai gevestigd terwijl sinds 1969 de fa briek Vitrite 2 op Arnestein draait. Deze staat tussen de Electraweg en de Herculesweg waar Vitrite de be schikking heeft over 11 hectare grond. Ruimschoots voldoende om lADVERTENTIE naast de Vitrite plegen. Intussen heeft de gemeenteraad van Middelburg in september al besloten het terrein van de Vitrite 1 aan te kopen en sinds dien wordt dat door Vitrite gehuurd van Middelburg. B en w hebben eerder laten weten er voor stander van te zijn dat na afbraak van de oude fabriek ter plaatse woning bouw wordt gepleegd De invulling ligt echter nog geheel open Een deel van de gemeenteraad wil namelijk graag de mogelijkheid open laten om een verkeersbrug over de Maisbaai aan te leggen waardoor de drukbere- den Kaaienroute ontlast kan worden B en w zien daar echter weinig in en houden liever vast aan voltooiing van het rondwegenstelsel om de stad. De gemeenteraad gaat over deze zaken weer praten na het bekend worden van de resultaten van verkeersonder- zoeken die sinds 1981 in en rond de stad regelmatig zijn uitgevoerd #ube Ü>mtb£ie Geslaagd Koudekerke OOSTKAPELLE - Margreet van Dijk' uit Oostkapelle slaagde aan het insti tuut Schoevers te Utrecht voor het examen directiesecretaresse Geldbedrag gestolen aan boord veerboot Dat de verzorgingsstaat aan het wankelen is blijkt niet alleen uit de soms vergaande kortingen op sociale uitkeringen (waarmee bijvoor beeld WAO'ers te kampen hebben) maar ook uit ingrijpende veranderin gen in het overheidsbeleid ten opzichte van ouderen. Het nog maar kort achter ons liggende tijdperk waarin probleemgevallen als het maar even kon doorgeschoven w erden naar verzorgingsoorden (zoals bejaarden- en verpleeghuizeni lijkt voorlopig voor lange tijd voorbij. Niet alleen vanwege de financiële situatie bij de rijksoverheid maar ook door een positieve ontwikkeling. „Ouderen zijn mondiger geworden" zo vat Bert Geleijnse.. medewerker Stichting Welzijnswerk voor Oude ren Middelburg, deze ontwikkeling samen. Volgens hem houdt dat in dat zij het niet langer nemen dat opname in een verzorgingsoord de meest voor de hand liggende oplos sing voor hun problemen is Bert signaleert in de maatschappij ver der een toenemende tendens van verzet tegen dit soort oplossingen. Dat blfjkt uit het opduiken van termen als zelfredzaamheid, zelf hulp en mantelzorg. Die hebben allemaal betrekking op de wens ervoor te zorgen dat de ouderen in de samenleving zo lang mogelijk in de eigen vertrouwde omgeving kun nen blijven wonen. Allemaal mooie woorden maar wat heb je eraan als de helft van een ouder echtpaar ernstig gaat sukke len met de gezondheid9 Op beschei den wijze hebben de stichting wel zijn voor ouderen en de kruisvereni ging Walcheren-Oost geprobeerd daarop een antwoord te geven. In de vorm van een uit vijf bijeenkom sten bestaande cursus ziekenver zorging thuis'. Tien ménsen hebben daar de afgelopen vyf weken in Middelburg aan meegedaan Met genoegen, zo bleek woensdag, toen deelnemers en docenten onder lei ding van Bert Geleijnse terugblik ten op het gebeuren De waardering werd stoffelijk gemaakt door uitrei king van een boeket bloemen aan Marrie de Boer. Rite Dekker en Mattie Vader die namens de wijk- vereniging de lessen hebben gege- De cursus was praktijkgericht. Aan bod kwamen de thema's inrichting ziekenkamer, oefenen in- en uit bed helpen, verzorgi ng op bed. medicij- nengebruik, begeleiding (emstig- izieken, medicijnengebruik en voe ding. Tijdens de evaltuatie hadden de deelnemers er geen enkele moeite mee om openhartig blijk te geven van hun visie. Positief werd het gevonden dat de cursus een 'com pleet beeld' gaf. Maar kritische op merkingen waren er ook. Bijvoor beeld over les vier. Die bevatte naast nuttige wenken over medicij nengebruik ook het steun geven aan ernstig zieke patiënten inclusief begeleiding van stervenden. De deelnemers stelden voor om voor taan deze zaken op z'n minst te splitsen in twee lessen. Tijd voor discussie en verwerking was er na melijk nauwelijks geweest Dat bleek gisteren ook. Tijdens de ver werking van de gehele cursus gin gen diverse deelnemers er nog eens op in Stervensbegeleiding is vooral moeilijk wanneer de verzorgde pa tiënt zijn of haar lot weigert te aanvaarden en (soms tegen beter weten in) blijft geloven ln de moge lijkheid van algeheel herstel. Bij de cursus was ook ingegaan op de benadering van artsen en specia listen. Eén van de mannelijke cur sisten was van mening dat veel mensen weliswaar mondiger gewor den zijn maar dat velen toch nog opzien tegen medici. Dat werd be vestigd door een vrouwelijke deel nemer Zij had in hgar familie ie mand die aan rheuma lijdt. Deze patient krijgt wel forse hoeveelhe den medicijnen voorgeschreven maar is volstrekt onkundig over de mate waarin hij aan deze kwaal lijdt Er worden medicijnen voorge schreven en daarmee basta. Infor matie nihil. In zulke gevallen gaat het. zo werd duidelijk, veelal om mensen die een arts (nog) met figuurlijk aan diens jas willen trekken met het verzoek om bevredigende inlichtingen. „Maar zo gaat het niet altijd Er zijn ook mensen die zich juist behaag lijk voelen wanneer hen precies wordt voorgeschreven wat ze in moeten nemen en hoe ze moeten handelen zonder dat er verder uit leg wordt gegeven" zo benadrukte Leny van Weerlee (stagebegeleid ster bij de betrokken kruisvereni ging). De ouderen waren er verder content over dat er geen moeilijke woorden waren gebruikt Gebeurde dat wel dan volgde er direct uitleg Om de veelheid van informatie vast te kun nen houden verlangden de meesten wel dat deze nog eens op papier zou worden gezet. Volgens Bert Geleijnse is 'zie kenverzorging thuis' tot op he den nergens anders in de provincie in deze vorm gegeven. Wel bestaan er al langer, met medewerking van de Zeeuwse Vrouwenraad, derge lijke cursusssen maar de overgrote meerderheid van de deelnemers bestond uit vrouwen. „Bij ons heb ben ook de mannen meegedaan en dat is een goede zaak omdat zo doende het gevoel dat verplegen typisv typisch een vrouwenaange- legenheid is weer verder wordt teruggedrongen" aldus de mede werker van de stichting welzijn voor ouderen in Middelburg. Het idee om 'ziekenzorg thuis' te gaan houden ontstond overigens toen Middelburgse deelnemers aan het project 'pensioen in zicht' (in vormingscentrum Hedenesse in Aardenburg) achteraf nog eens bij elkaar kwamen Vervolgens staken de stichting en de kruisvereniging de koppen bij elkaar en was de cursus snel in kannen en kruiken. De kruisvereniging stelde het wijk- verplegingsgebouw aan de Mortie restraat ter beschikking (nu en dan werd ook in de Nieuwstraat les gegeven) met als gevolg dat de deelnemers alleen voor de koffie moesten betalen Die kostte twee kwartjes per kopje zodat het verga ren van alle kennis voor niemand een rib uit het lijf is geweest Of er in het vervolg meer cursussen worden gegeven hangt af van de animo. Geïnteresseerden kunnen zich in ieder geval vervoegen bij de kruis vereniging. De ouderen die aan de gisteren afgesloten cursus meededen zagen er alle, op het oog althans, vitaal en gezond uit Toch hebben ze. zo bleek uit de opmerkingen, bewust gekozen voor meedoen De een van wege ervaringen met ziekte thuis, de ander om later moeilijkheden beter de baas te kunnen. Een derde zag mogelijkheden om in de buurt in voorkomende gevallen de helpen de hand te bieden. Een nadere uitwerking van wat in Den Haag nu met de termen mantelzorg en zelf hulp wordt aangeduid. Tegelijker tijd, zo werd erkend, in feite terug keer naar vroeger toen de verzor gingsstaat een 'baby' was en je zoiets 'burenhulp' of 'burenplicht' noemde. Volgens sommigen op zich een goede zaak maar tegelijkertijd' gevolg van het feit dat Vadertje Staat vanuit Den Haag zegt niet meer voor alles te kunnen zorgen. Het mes snijdt zodoende aan twee kanten. Willem Staat VLISSINGEN - Een nog onbekende man heeft in de nacht van dinsdag op Woensdag ongeveer negentig gulden gestolen uit de verblijven aan boord van de veerboot Prinses Beatrix van "de PSD. Eenwachtsman die aan boord van het afgemeerde schip verbleef trof om streeks kwart voor één een man aan die verklaarde op zoek te zijn naar een ilaapplaats Nadat de man was ver dwenen bleek dat hij een bezoek had (gebracht aan de verblijven. Ook het buffet vereerde hij met een bezoek. Hier wordt mets vérinist. maar er is wel voor ongeveer 250 gulden schade aangencht BurgemeesterWesterhout - omringd door de leden van het college van benw- ontvangt op het Vlissmgse stadhuisplein uit handen van A van Eenennaam het pakket met handtekeningen in het kader van de actie Vlissingen kernwapenvrij'. De deelnemers aan 'ziekenzorg thuis' voor het gebouw van de kruisvereniging Walcheren Oost Verder Riet Dekker (één van de lesgevendem en Bert Geleijnse stichting welzijn voor ouderen Middelburg)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 27