Systeem verpleeghuizen noet nodig op de helling CVI begint procedure voor de opslag van verbrandingslakken Jaarlijkse 'cadeautocht' Sport steunt Zonneveld PZC/provincie ^LEIDERS OP BIJEENKOMST IN GOES:: 'Vrouwen <r vrede' elden stille g-acties 'Zorgverlening ouderen komt in de knel' POLITIE ACTIES EN ANDERE MAATREGELEN OPGESCHORT nNDERDAG 10 NOVEMBER 1983 15 iOES Het huidige verpleeghuissysteem in Nederland deugt niet. De voorziening in plaats an de bewoner staat centraal. De hulp wordt niet meer geboden in samenhang met ledemenselijkheid, maar gepresenteerd als onmisbare beroepsmatige vaardigheid. De osten zijn erg hoog. Het systeem meot dan ook gauw en grondig op de helling. Met name het ivoeren van onderdelen uit het in Denemarken gekozen systeem (kleinschalig, in of dichtbij t eigen leefsituatie, veel privacy, eigen kamer, geen onderscheid tussen lichamelijk en eestelijk zieken, minder artsen en paramedici, een 30% lagere verpleegprijs) in de [ederlandse gezondheidszorg, biedt oplossingen voor de problemen die de vergrijzende amenleving met zich brengt. eze forse stellingname tegen het huizen geen zorg op maat wordt ver- Ze stelde vast dat ten onrechte te jpleeghuiswezen én de adviezen om strekt De bewoners worden gevangen weinig de hulpvrager en teveel de l wat aan te doen, kwamen woens- onder een paraplu van zorg, die eigen hulpverlener bepaalt welke zorg ver- ig naar voren in drie inleidingen die resterende activiteit vaak in de kiem leend wordt De verpleeghuisarts erden gehouden tijdens een bijeen- smoort. brak met name een lans voor de jmst in Goes, gewijd aan 'verbre- Het is grotendeels opgedrongen zorg dement wordende bejaarde. Ze hield Ing taak en functie van het verzor- en niets holt de eigen capaciteit tot een pleidooi om deze groep mensen in ngshuis' Ongeveer 280 belangstel- zelfzorg en vitaliteit zó uit, als het feit hun woonsituatie ondersteunde zorg nden hadden gehoor gegeven aan de dat er geen beroep meer gedaan wordt te bieden en met te snel over te gaan tnodiging van de humanistische op wat men zelf kan", meende Kolk. tot plaatsing in een tehuis. Ichting huisvesting bejaarden te msterdam en de humanistische ichting huisvesting bejaarden te msterdam en de humanistische Jchtlng Jacob Roggeveen in Middel- irg. Voorzitter J. Gelijns van Jacob Oggeveen was blij over de grote (omst. Hij stelde vast dat het ver gen van de oudere mens terecht elen bezig houdt. jkter Y Kolk-Bas hanteerde het 'help, de patiënt verzuipt'. Ze dat eike professie in een verpleeg- zichzelf opblaast, zichzelf gaat jzen en zich het liefst onmisbaar ;t Volgens haar heeft een patiënt veel mindere mate dan nu gebeurt, eboefte aan de uitgebreide zorg die het verpleeghuis biedt. Me- ouwKolk betoogde dat de wijze van esenteren van het verpleeghis ver ghaar is met die van midden- d en reclame: „De drang om de tóle een behoeftepatroon aan te sten wat door ons bepaald wordt en b streelt in professionele ijdelheid portemonnee" De verpleeghuis- is vond dat de zorg véél meer richt moet worden op wat gevraagd ordt itel het doel niet hoger dan het doel in de patiënt/bewoner, ten opzichte D wie men toch eigenlijk een dienst- re positie inneemt", aldus dokter Alk. Ze merkte op dat in de verpleeg- OELBURG - Ruim twintig leden jjisympathisanten van de afdelingen I-en Zuid-Beveland en Walche- 9vin Vrouwen Voor Vrede hebben sdagmiddag deelgenomen aan en stille kring voor het gebouw van arrondissementsrechtbank aan KlHofplein in Middelburg. N'adat de iwen enige tijd hand in hand 1 gestaan wilden zij aan één n de officieren van justitie een ring afgeven. In het gebouw ze echter tegengehouden nr de parketpolitie, die toezegde de rklaring te zullen doorgeven. s Vrouwen voor Vrede legde de lelburgse Els Verhage uit waar- li zij het openbaar ministerie bij de '5 wilden betrekken. „Wij ageren |tn de plaatsing van Amerikaanse sraketten in een aantal Westeuro- e landen. Als de Verenigde Staten wapens in bijvoorbeeld Woens- echt opstellen, wordt Woensdrecht i Amerikaanse basis waarover de tderlanders niets meer te vertellen ftbben. Kan dat zomaar? Kan Ameri- I zomaar een stukje Nederland af- ftken? Daarover moet de grondwet orden uitgeplozen. Dat is dus een Jdische zaak en dus is het belang- i dat juristen hiervan op de hoogte 'en gebracht". tweede aanleiding om bij de Ondissementsrechtbank te protes- i is het feit, dat juist gisteren de Federale rechtbank van New leen kort geding diende, waarin Vrouwen van Greenham Common Engelse legerplaats waar Ameri- tnse kruisraketten zijn of worden [eslageni de Verenigde Staten aan- fen wegens grove schending van internationale recht. de Verenigde Staten in de ver slende landen Pershing II- en |nketten plaatsen, waarover al de Verenigde Staten het beslis- iprecht hebben, wordt de soeverei- Wt van de betreffende landen aan- pt", staat in een persverklaring 0 Vrouwen Voor Vrede. De vrouwen Pen op de stappen van een eerste- toerlld van D'66. mevrouw M. Tie- ©i-Autsema. die de grondwettelij- kwestie heeft aangekaart bij pre- erLubbers en minister van defensie Ruiter. 'cneuzen stille demonstratie werd woens- t ook gehouden op de Markt in rieuzen, waar een tiental leden van beweging 'Vrouwen voor Vrede' •Kroot spandoek torste, voorzien boe tekst: 'Wij zijn solidair met de ouwen van Greenham Common', demonstratie vond plaats tijdens wekelijkse marktdag. Er werden e honderden pamfletten aan pas- beo uitgedeeld. Over het algemeen ren de reacties uitermate positief, b enkeling siste de vrouwen echter ""ebben jullie de oorlog soms t meegemaakt.Reactie van de bonstrerende vrouwen in Temeu- u .We hebben het nu over de komst...". W. DON OVER REGERINGSBELEID: GOES De gedeputeerde voor de volksgezondheid in Zeeland, W. Don, heeft veel kritiek op het oude renbeleid van de regering. „Met de huidige vrijwel niet onderbouwde beleidsombuigingen trekt de rege ring een té grote wissel op de toekomst. We dienen er rekening mee te houden dat de voortgaande bezuinigingsplannen van de rege ring op het terrein van het bejaar denbeleid in de toekomst een ver mindering van de zorgverlening aan onze ouderen tot gevolg kan hebben en dat moeten we koste wat het kost met z'n allen zien te voorkomen", zei Don woensdag tijdens een bijeenkomst over .ver breding taak en functie van het verzorgingshuis' te Goes. Volgens de gedeputeerde zal het verzorgingshuis zelf zoveel moge lijk verplegingsbehoeftige bewo ners moeten opvangen en zal er een verschuiving plaats moeten vinden van verzorgingshuis naar gezins verzorging en wijkverpleging. Het bejaardenoord zal een wijkfunctie krijgen, wat inhoudt dat er een nacht- en dagopvang voor bejaar den uit de wijk wordt ingevoerd, Ook is voorzien in een verschuiving van gezinsverzorging en wijkver pleging naar vrijwilligers en familie van de bejaarde (de zogeheten mantelzorg), Don: Van betaalde zorg naar onbetaalde zorg". De gedeputeerde tekende aan dat ook de regering streeft naar een zo groot mogelijke zelfstandigheid voor de bejaarde medemens. „Wel licht vanuit een ideologie, maar zeker vanuit vermeende bezuini- gingsmogelykheden". meende hij. Of het regeringsbeleid ook daad werkelijk goedkoper is. betwijfelde Don ten zeerste. Hij betoogde dat niet-gebouwgebonden zorg niet au tomatisch zoveel minder kost dan een plaats in een bejaardenoord De gedeputeerde liet weten dat het onderzoek bejaardenvoorzieningen in Zeeland (dat in opdracht van het provinciaal bestuur is uitgevoerd) aangeeft dat in deze bij de visie van de rijksoverheid best vraagtekens kunnen worden geplaatst: „Het is zeer wel de vraag of de beoogde bezuinigingen op deze wijze zullen worden behaald" Genuanceerd Don wees erop dat in Zeeland, mede door de houding van het personeel, de grens van het bejaar denoord reeds vci in de richting van het verpleeghuis is verscho ven. Hij vroeg zich dan ook af of verdere verschuivingen (zoals de regering wil) nog mogelijk zullen zijn. „Wat er nodig is, is een ge nuanceerde herbezinning op taak en functie van het bejaardenoord en niet een onberedeneerde af braak van het met zorg opgebouw de voorzieningenapparaat, het geen uitsluitend wordt ingegeven door bezuinigingsdrift", aldus de gedeputeerde. Hij vond dat ge werkt moet worden aan de opvang van de gevolgen van de taakver schuiving verpleeghuis/verzor gingshuis. Als voorbeeld noemde Don brede ondersteuning vanuit het verpleeghuis naar het bejaar denoord. Hij herinnerde eraan dat in het pas aangenomen verpleeghuisplan voor Zeeland ruimte geschapen is voor een proef naar de mogelijk heid om binnen het verzorgings huis een goede verpleegkundige verzorging te krijgen. De gedepu teerde constateerde dat de wijk functie van een bejaardenoord al leen gestalte kan krijgen, als het rijk daarvoor geld geeft. Méér inzet ten van vrijwilligers en familie achtte Don niet eenvoudig Hij ver telde dat een voorlopige conclusie uit het onderzoek bejaarden voor zieningen in Zeeland uitwijst, dat er in de provincie al veel mantel zorg plaatsvindt Een grote uitbrei ding hiervan zag de gedeputeerde dan ook niet zitten Don merkte op dat 'Den Haag' geen goed inzicht heeft in de specifieke Zeeuwse situatie. „Vandaar dat de huidige centralistische tendens, met als oogmerk beheersing van de uitgavende kwaliteit van de bejaardenzorg kan aantasten. Dat is dus zeker niet in het belang van onze bejaarde medemens". De ge deputeerde pleitte ervoor de pro vinciale besturen meer bevoegd heden te geven (ook in financiële zin). „Zo kan worden gestreefd naar een bejaardenbeleid, afge stemd op de Zeeuwse situatie, waardoor een sluitend net van kwalitatief hoge voorzieningen is gewaarborgd". In dit verband keerde Don zich fel tegen bezuini gingen zonder onderscheid: „Be zuinigingen dienen genuanceerd per voorziening in overleg te wor den bezien en niet door algemene maatregelen ponds-ponds gewijze met de computer in Den Haag". F Biezènbeek, hoöfcfverpieeghuiswe- zen van de geneeskundige hoofdin spectie van de volksgezondheid, wees op de vele knelpunten die kleven aan het verpleeghuissysteem i observatie- en plaatsingsprocedure, te weinig sa menwerking tussen verpleeg- zieken en verzorgingshuizen, te weinig priva cy. schaalverkleining, opvang jeugdi gen. zorg voor dag- en nachtbehande- lingi Hij vertelde dat er ontwikkelin gen zijn om de knelpunten aan te pakken, waarbij vooral centraal staat: m hoeverre is het mogelijk ver- pleegbehoeftige bejaarden langer in bejaardenoorden te houden - eventu eel onder begeleiding van een ver pleeghuis- teneinde overplaatsing te voorkomen, hoe kan schaalverkleining van ver pleeghuizen worden verwezenlijkt, waardoor verpleging dichter bij het oorspronkelijke woonmilieu komt. Biezenbeek gaf aan dat vanwege het toenemend aantal ouderen uitbrei ding van de zorgverlening in de toe komst noodzakelijk is, terwijl er van wege de economische recessie geen geld vor is. Mede daarom was hij warm voorstander van het Deense verpleeghuissysteem. „We denken in voorzieningen, normen en plannen en we denken helemaal niet meer in termen van wat er nu eigenlijk nodig is Niet de zorgvrager staat centraal, maar de voorziening. Niet de behoefte bepaalt wat er ge beurt, maar de norm", zei dr. H. Rengelink, directeur van de Amster damse GG GD .We zouden daar op zichzelf nog wel vrede mee kunnen hebben als die norm gebaseerd was op fatsoenlijk verantwoord behoeftenon- derzoek. maar zo werkt het niet". Rengelink constateerde dat de pa tiënten zelf te weinig betrokken wor den bij normen, het functioneren van voorzieningen, de organisatie van te huizen. en dergelijke Vraag Als aanbevelingen om het huidige starre systeem te doorbreken gaf hij onder meer: de hulpvrager bepaalt welke hulp hij wil/moet hebben; er moet minder een eenheidspakket worden geboden en voor zelfzorg en mantelzorg moet plaats zijn naast de professionele zorg; de zorgverlening mag geen beperking van de persoon lijke vrijheid van de hulpvrager in houden; de hulpvrager is omdat hij hulp nodig heeft, niet plotseling ie mand geworden over wie beschikt kan worden; hulpverleningsinstitu ten moeten kleinschaliger worden. Een forumdiscussie, onder leiding van oud-gedeputeerde J. Stenvert besloot de bijeenkomst. Leden van de toneel groep Optater uit Ardenburg verzorg den tussendoor enkele schetsen Stichtingsvoorzitter C Westerweel ill overhandigt een platenspeler aan di recteur Bottelier van De Sterre in Clinge VLISSINGEN - In aanwezigheid van enkele tientallen belangstel lenden, onder wie de Vlissingse wethouder van cultuur D. J. P. Bruinooge, is woensdagmiddag een bronzen gedenkplaat aangebracht bij het windorgel op de kop van de Nolledijk in Viissingen. Het gebeu ren werd luister bijgezet door een optreden van het muziekgezel schap Sint Juttemis, dat een spe ciaal voor het windorgel geschre ven stuk ten gehore bracht. Het, inmiddels derde, windorgel is een project van de Belgische kun stenaarsgroep Mass and Individual Moving en werd in juni van dit jaar in gebruik genomen Het was de bedoeling dat de gedenkplaat op de dag van ingebruikname in een ter plaatse gebouwde oven zou worden gegoten De Belgische bronsgieter Bert Ghysels slaagde er door de weersomstandigheden echter niet in om een constante temperatuur in de oven te verwezenlijken, waar door de gietvorm werd beschadigd. De gedenkplaat die woensdag werd geplaatst is vervaardigd in de giete rij van Ghysels in Aalst en is voor zien van de tekst 'Wereldwindorgel Viissingen Orgelpunt Viissingen, Mass and Individual Moving, 24 juni 1983. Culturele Raad Viissin gen'. De Vlissingse Culturele Raad onderzoekt momenteel de mogelijk heden om ook aan de opgang naar de Noll edijk een tekst te plaatsen. Hiermee wil men de wandelaars meer informatie verstrekken het windorgel en in de tekst dient volgens de Culturele Raad tot uit drukking te komen dat het derde orgel mede tot stand is gekomen dankzij de steun van de Vlissingse bevolking. De twee eerder geplaatste exem plaren vielen ten prooi aan de elementen en aan vandalen. De bronzen gedenkplaat, die werd aangebracht bij het windorgel. RUIM 40 MILLE ONDER TEHUIZEN VERDEELD SAS VAN GENT - Het vuilverwer- kingsbedrijf CVI Zegwaard wil via beroepsprocedures bij de Raad van State en gedeputeerde staten van Zeeland bereiken dat hel verbran dingslakken mag opslaan op de Axel- se Vlakte in Sas van Gent. Zolang er geen duidehikheid is over de uitslag van dit juridisch admini- gaan er daarbij vanuit, dat CVPZt0 stratieve gevecht schorten gs politie- waard eveneens een adempauze in acties en andere gerechtelijke maatre- acht neemt en geen nieuwe verbran- gelen tegen belde bedrijven op. Ze dingsslakken aanvoert Controle van provinciale waterstaat wijst uit. dat dit inderdaad gebeurt. Wél werd één van de ambtenaren slachtoffer van een raadselachtige prikactie' Onbe kenden staken tot tweemaal toe zijn banden lek... De Vuilverwerkingsfirma (twee bedrij ven binnen één concern met vesti gingsplaatsen in Terneuzen en Delft) kwamen begin deze maand in het nieuws toen het dagelijks bestuur van de provincie de directie sommeerde om binnen veertien dagen (de termijn loopt begin volgende week af) enkele honderden kubieke meters verbran dingsslakken van de gemeentelijke vuilverbranding voor Dordrecht en omstreken (GEVUDO) weg te halen van terreinen op de Axelse Vlakte Gs beschouwen die activiteit als een uitbreiding van de storplaats van de Een vrachtwagen van Zegwaard de poneert een lading verbrandingsslak ken op de Axelse Vlakte bij Sas van Gent. CVT in de Dekkerspolder op korte afstand van het omstreden gebied. Omdat het bednjf geen vergunning had aangevraagd in het kader van de afvalstoffenwet greep de provincie in Handel Volgens bedrijfsleider ing. F. Koele- veld van Zegwaard houdt het dum pen van slakken geen verband met afvalverwerking. Het materiaal wordt namelijk gebruikt in onder meer de wegenhouw en binnenkort verkocht aan aannemers in binnen- en buitenland. Zegwaard zou op de Axelse Vlakte een nieuwe afdeling willen stichten voor de handel in slakken. Het bedrijf heeft bij het aanvechten van de beschikking van gs twee ijzers in het vuur een AROB-procedure bij het dagelijks bestuur van de provincie én een verzoek aan de voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State om het stuk te schorsen Over de nadere motieven tast Middel burg op dit moment nog in het duis ter De advocaat van de CVI heeft de nieuwe stappen alleen kort aangekon digd in een telexbericht MIDDELBURG Het bestuur van de Stichting 'Sport steunt Zonneveld' maakte woensdag de jaarlijkse cade autocht langs een groot aantal Zeeuwse tehuizen voor gehandicap ten. Er was een bedrag van 40.500 gulden beschikbaar om te verdelen onder de zeven instellingen die door de stichting zijn geadopteerd. Voor het vijfde achtereenvolgende jaar kon een dergelijk bedrag worden uitgekeerd; „Dit wordt voor een deel bijeengebracht door de Zonneveld loterij en deels door activiteiten van sportverenigingen, aldus Stichtings voorzitter C. Westerweel. die samen met de overige bestuursleden, de heren J. P. Ie Due, J. Simonse. F. Melse en A. J. Uitterhoeve, de ca deaus uitdeelde. In de verpleeginrichting Vijvervreugd in Middelburg werd het gezelschap ontvangen door M. L. Almekiryders, namens het algemeen bestuur nam hij de taak waar van mevrouw Boertien die verhinderd was. De heer Almekin- ders benadrukte het goede werk van de Stichting Sport Steunt Zonneveld, dat vooral in een tijd van afnemende welvaart erg op prijs wordt gesteld „Met uw gelden kunnen we net iets meer doen dan het 'gewoon normale Uw bijdrage is in deze tijd extra welkom", aldus de heer Almeklnders In het dagverblijf 'De Windroos' in Middelburg, werd voor vakantiedoel einden en uitstapjes een bedrag van 3500,- achtergelaten, en de verpleeg inrichting Vijvervreugd kreeg een be drag van ƒ7000,- aangeboden, dat besteed zal worden voor kampeeruit rusting en geluidsapparatuur Voor huize De Sterre in Clinge was een bedrag van 6000.- beschikbaar hiervoor worden twee zwembaden en disco-apparatuur aangeschaft Huize Den Berg in Goes koopt van de beschikbare ƒ7000,- spelmaterialen. Ipenoord in Oostkapelle kocht een cassettedeck, campingattributen en een lamp voor een bedrag van 2000,- en de Vereniging 'Kinderzorg' kreeg ƒ7000.- om het vakantiehuis Zonne- vylle in Zoutelande op te knappen. Het grootste bedrag ging naar Zonne veld in Oostkapelle waar onder meer tuinmeubelen, een kleurentelevisie en geluidsapparatuur voor 8000 gul den gekocht worden. Geslaagd VLISSINGEN Aan het Maritiem Instituut De Ruyter in Viissingen slaagden in de maand september de volgende cursisten Stuurlieden S III M J Kwekkeboom. Vrouwenpolder. S Ut. C B de Haas, Viis singen; S lip S. A. Velders. Schuddebeurs. S It: F F Martina, Viissingen. HTM Betlem. Viissingen, M. J H M Oosterwijk. Vee re Scheepswerktuigkundlgen CI: O. J R Wol terbeek. Viissingen, C II C A Heljstek, Kortgene.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 17