'Ik hou't bij lekker" PZC/ varia Kruinings prijzenfestival voor de Zeeuwse zaterdagvliegers POSTZEGELS BRIDGE SCHAKEN 3 lilIWIIWIH lillik lilUJÏ III A lil fflAia. j :0 IJ iplll III! DAMMEN DONDERDAG 10 NOVEMBER 1983 De afdeling Zeeland van de zaterdagvliegerij vierde zaterdag in het Dorpshuis in Kruiningen haar jaarlijkse prijzenfeest, dat zijn weerga niet kent. Tweehonderd en vijftig mannen en vrouwen namen er aan deel. Een regen van prijzen daalde neer op de grote en kleine kampioenen. Een afgeladen podium met tuinstoelen, verrekijkers, werphengels, deken- en lakensets. scheerapparaten, een televisie, een duivenklok, radio's enzovoorts. Als een geboren conferencier leidt de voorzitter M. Laban uit Sint-Philips- land dit gebeuren. De intermezzo's werden op een voortreffelijke wijze verzorgd door de Zeeuwse troubadour Reyngoudt. Zijn repertoire pakte en boeide de zaal op een aangename wijze. Een duivenfeest zonder bingo is on denkbaar. Je ziet vrouwen die er op zo n dag tien jaar jonger uitzien - toch uit hun handtas de leesbril te voor schijn halen. Het blijkt de fanatiekste groep, hoewel sommie mannen bij dit spelletje dezenuwen moeilijk in be dwang kunnen houden. Alles loopt als een geoliede machine. Dan komt hel, moment van de huldiging van de lï> aangewezen generale kampioenen Met een blik van - zie je dat ik er bi. ben - klimt men op het podium. zijn derde optreden succesvol afsluit Dan grijpt men naar het bekende middel om de kosten van hel fstijn te dekken. De bonnen verkoop. Als ver koopleider treedt op Kees Hoek. En het resultaat is aan het gezicht van de penningmeester A. v. Alphen uit Westkapelle te zien, goed. Met als 1. C Hoek en Zn. Middelburg. 2. W Daant en Zn Vlissingen. 3 H Baas en Zn. Arne muiden 4 C L. Daane Middelburg. 5 S Maas Westkapelle. 6 H. C Verburg en Zn Kortgene, 7 W de Vries, Middelburg. 8 Joh. v. Belzen en Zn. Arnemuiden, 9 F Borremans Vlissingen, 10. Gebr. Scheelt Terneuzen, 11. P. v. d. Dorpel en Zn., 12. A Stroo Westkapelle, 13 L. P. Schroeven Arnemuiden, 14 A. den Boer Middelburg er 15. P. Alebregtse Vlissingen. Nu de 15 mensen die het Zeeuwse afdelingskam pioenschap onaangewezen wonnen 1 W Daamnne en Zn Vlissingen, 2 C 1L Daanc Middelburg, 3. C Hoek en Zn Middelburg 4 Gebr. Scheele Terneuzen. 5. L. P, Schroe vers Arnemuiden. 6. H. C. Verburg en Zn Kortgene. 7 A. J Abee en vrouw Middel burg, 8 S Maas Westkapelle. 9 A den Boei Middelburg. 10 Combi Fllpse-de Witte Westkapelle, 11. H Baas en Zn Arnemui den. 12 de Bruyne-Zeegers Terneuzen, 13 C J Clement Krabbendijke. 14. S M Branderhorst Kamperzand. 15 J. J Verwei Kortgene Dan komen de Uelhebbers met de beste duiven - het generaal dulfkam pioenschap - maar liefst drie liefhebbers uit Arnemuiden voorop De allerbeste H Baai en Zoon. 2 Joh v Belzen en Zn3 Joh Ventevogel. 4. L de Fouw en Zn. Kortgene 5. C. Hoek en Zir Middelburg Het hoofdbestuurslid van de Neder landse Bond van Zaterdagvliegers (8.500 leden) de heer J. v. Es uit Yerseke reikt namens deze bond 2500 gulden gratis prijzen tut aan de lief hebbers, die op de jubileumvlucht op 28 mei per vereniging - per rayon en per afdeling waren te winnen. ABas Veerhoek Middelburg had de afde- lingsprijs reeds in Alphen aan de Rijn tijdens het 60-jang jubileum in ont vangst genomen. De rayonprjjzen wa ren voor de dames van L, v. Schouwen Nw. en St -Joosland, H. P van Noor den Nieuwerkerk, M. J. Laban Sint- Philipsland, P. de Waal, Kortgene, A v. Hoeve Terneuzen en C. Almekin- ders Rilland De bokaal van de Provinciale Zeeuw se Courant werd uitgereikt door Mar. v. Belzen uit Kamperland. Duivenkwis Quizmaster (voorzitter M. Laban) leidt de duivenkwis. gespeeld door de echtparen Jonkheer Middelburg. Van de Sande Goes en Van de Vreede Rilland. De jury wijst het echtpaar Jonkheer als eerste prijswinnaar aan. Aan het seriespel werd door 255 lief hebbers meegedaan. Eerste prijs L. de Fouw en Zn. een benzing-elite dui venklok Een workmate en een fiets voor P. v d. Dorpel en Zn. Krabben dijke, Joh. v Belzen en Zn. Arnemui den een workmate en C Hoek en Zn. Middelburg een fiets De stervlucht in de afdeling winnen is een kunst apart. Iz. Vermey uit Sint-Philipsland doet dit voor de tweede keer Hoofdprijs een fiets. Nog eenmaal roept 'bingolei- der' F Borremans - geassisteerd door P. Alebregtse en H v.. Noorden - de, nummers af, waarna de troubadour adrie van riel enige achtergrondmuziek liet geroe zemoes van druk pratende mensen wordt de mosselmaaltijd genoten. Stipt op tijd sluit M. Laban dit grandioze feest. Marathon In het clubgebouw het 'Keldertje' aan de Baandijk in Terneuzen wer den de winnaars vand e provinciale marathons gehuldigd. De organisatie die al ruim vijf jaar in handen is van de P.V. de Eendracht te Terneuzen kende ook dit jaar een succesvolle deelname. Voorzitter J. M. Koch - die samen met de commissieleden C. Willemse en L. M. de Blaey - voor een perfecte organisatie hadden gezorgd was verheugd - dat de prijswinnaars in zo'n grote getale hun gewonnen prijzen in ontvangst kwamen nemen. De 13-erepnjzen - ter gelegenheid van het eerste lustrum - voor de eerste marathon duif per vlucht waren voor G Dusarduyn Groede <3x> Orleans. Dax en Bergerac. A. Merrelaer Breskens, Moulins. Char de Poorter Souburg, Tours R.ThomaesIJzen- dyke. Chateauroux G Beghyn Sas van Gent. La ZSouterrainne. Sander de Putter Cadzand. St Vincent. M v Hekken Kloe- tinge. Barcelona Char. Voet Hulst Orleans D Dieleman Axel. Orleans M Klaassen Absdale. Chateauroux en Joh Buyze en Zn Terneuzen. Bourges Hierna kwamen de winnaars van de halve dagfond (MARA THON li hun prijzen afhalen 1 J J van Peenen en Zn Vlissingen. 2. R Herman Axel, 3. Char de Poorter Souburg. 4. A de Putter Cadzand, 5 R. v Essen St.-Jansteen De ovemachtvluchten St.-Vincent-Barcelo- na-Dax en Bergerac (MARATHON II) even eens een overwinning voor vader en zoon Van Peenen uit Vlissingen. 2. M. v. Hekken Kloetinge. 3. G. Snelders Sas van Gent, 4 G Dusarduyn Groede, 5. G. Begyn Sas van Gent Op de jonge duivenlcuhten (MARA THON III) ging de hoofdprijs naar F Glerum Kruiningen, 2. A. Arens Spui, 3. H. v d. Veeke Westdorpe. 4. Char, de Poorter Souburg, 5. W v. Unen Oostburg. Naast de forse geldprijzen ontvingen allen een waar devolle ereprijs. Uiteraard ging de meeste hulde uit naar de algemene kampioen 1983 over de drie marathons. Het maximum aantal van dertien prijzen werd be haald door J. J. v. Peenen en Zn. Vlissingen emt een totale coëfficiënt van 98.91 Een grandioze prestatie. Andere liefhebbers die tweemaal een koppnjs in de marathon wonnen zijn Char, de Poorter Souburg, G. Beghyn Sas van Gent en de revelatie van het seizoen A. Arens Spui-lid vna de orga niserende vereniging. Ter dekking vna de ksoten werden 15 duiven bij opbod verkocht. De avond werd opge- lusiterd door het trio 'Johnny Contra die gepaste dansmuziek speelde Tij dens de avond gaven zich reeds diver se liefhebbers op voor de drie mara thons 1984 De Postduif Deze vereniging organiseert haar jaar lijkse kampioenendag op zondag 13 november a.s. Vijftig grote en kleine Zeeuwse en Brabantse kampioenen hebben ingeschreven. De bekendste zijn P. Oele Oudelande, W. Muller Wilhelminadorp, F. Glerum Kruinin gen. C. Hoek en Zn. en J. Damman Middelburg. M. Eversdijk Kapelle. va der en zoon Dusarduyn Groede, C. Hermes Lewedorp. C. Filius Wissen- kerke. H Wijnacker Hengstdijk en M. Pieterse Wemeldinge. Allen zijn met een stand van vier duiven vertegen woordigd. Na de mosselmaaltijd zal de zaal om ongeveer 13.30 uur voor het publiek wroden geopend. Men kan dan getuige ztjn van de prijsuitreiking van de Concoursbond Zuid Beveland. Waarna de bonnen - die beschikbaar zijn gesteld door de kampioenen - bij opbod verkocht zullen worden, Agenda Tentoonstelling P. V. Zterick Zierikzee in hel Huis van Nassau 11 en 12 nov. Tentoonstelling P V. de Ziva- luw Kwadendamme in 's Lands Welvaren'. 12 en 13 novembertentoonstelling Jong maar Moedig te Driewegen.! 19 november, hokkenshow P.V de Schelde- vliegers Vlissingen in clubgebouw ispeel- tuint. IS en 19 november, tentoonstelling P.V. de Vrijheidsduif Kruinmgen, Dorpshuis. Uitslagen tentoonstellingen; P V de Zwa- luw-Oud-Vossemeer. Oude doffers 1 M MNoerland Oude duivinnen, 1. P Potappel Jarige doffers, 1. J Egberts Jange duivin nen. 1. D Istha Jonge doffers, l.P Potappel Jonge duivinnen. 1 Jan Potappel Late jonge doffers en duivinnen in beide klassen Gerwin Hoek. Keurmeester a v Daalen PV. de Ovevliegers Ovezande, 25 deelne mers. 150 duiven. Mooiste doffer De Weier s-Heer Arendskerke, mooiste duivin P Oele Ovezande. mooiste standen 1 P Oele. 2. J de Bel Middelburg. 3 J Oele s- Gravenpolder. 4. W Wigmans Ovezande en 5 J. Kievit Ovezande Keurmeester W M Wakraven Middelburg 1ADVERTENTIEt Wat echt lekker is, dat laat je niet lopen. Daarom is Echte Boter voor veel mensen het laatste waar ze op bezuinigen. Logisch. Want Echte Boter is lekkerder. En lichter verteerbaar. En er zitten natüürlijke vitaminen in. Nou dan. Als 't éven kan. Het definitieve uitgifte- programma 1984 is nu bekend. In vergelijking met het voorlopige programma is er in het aantal uit te bren gen zegels - achttien stuks - geen verandering gekomen, maar we weten nu de exacte uitgiftedata en praktisch al le waarden van de zegels. Alleen de waarden van de kinderzegels zijn nog niet be kend. De agenda's kunnen dus wor den getrokken en de eerste emissie is voor 13 maart ge pland. een 70 cent-zegel ter gelegenheid van de verkiezin gen voor een nieuw Europees Parlement. Als uitgiftedatum voor de zomerzegels kan 3 april worden genoteerd Het thema zal 'weidevogels' zijn en de waarden van de zegels: 50 - 20: 60 25; 65 - 25 en 70 - 30 cent. Waarschijnlijk tot veler verbazing is er nu ook plotseling een postzegelboek je op het programma gezet met daarin twee zegels van 50 20 en twee van 70 30 cent De prijs van het boekje gaat 3.40 bedragen De sene en het boekje zullen tot en met 18 mei 1984 worden verkocht. Ter herdenking van de 1600ste sterfdag van Sint- Servaas zal op 8 mei een zegel van 60 cent verschijnen. De jaarlijkse twee Europa- CEPT-zegels in waarden van 50 en 70 cent zullen 22 mei uitkomen. Het volgend jaar zal, zoals eerder gemeld, weer een gemeenschappelijk mo tief worden gehanteerd, dit in verband met het 25-jarig be staan van de CEPT (Confé rence Européenne des Admi nistrations des Postes et des Telecommunications). Voor het gemeenschappelijke mo tief is gekozen voor een ont werp van M. J. Larrivière uit Monaco, waarin de 'brugfunc tie' van de PTT naar voren komt, In september volgend jaar zal in ons land de Internationale Jubileum Postzegeltentoon stelling Filacento worden ge houden. Ter gelegenheid daarvan zullen op 13 juni drie bijslagzegels en een blokje in omloop worden gebracht De zegels zullen waarden knjgen van 50 - 20. 60 25 en 70 - 30 cent. Dezelfde drie zegels zul len ook in het blokje zitten, zodat seneprijs en de pnjs voor het blokje identiek zul len zijn 2,55. Zegels en blokjes zullen te koop zijn tot en met 28 september 1983 Midden in de zomer - op 10 juli - zal een 70 cent-zegel worden uitgegeven naar aan leiding van de 400e sterfdag van Willem van Oranje Het lijkt ons zinvol deze datum in de agenda extra te accentue ren. Na vijf maanden vol activitei ten wordt augustus postze gelloos. De volgende emissie kan op 18 september worden tegemoetgezien: een zegel van 70 cent gewijd aan het Wereld Natuur Fonds. Op 23 oktober zal een zegel van 60 cent de aandacht vestigen op het midden- en kleinbedrijf in verband met het Internatio nal Small Business Congress in Amsterdam. Gewoontege trouw zal het jaar worden afgerond met vier kinderze gels met een totale bijslag van 95 cent en een velletje ter waarde van vijf gulden. De juiste waarden, bijslagen, als mede het thema zullen te zijner tijd worden bekendge maakt. De verkoop van ze gels en velletje start op 14 november s en duurt tot en met 4 januari 1985. 70+30c aanslag gepleegd op de porte monnee van de filatelist We zijn dan ook benieuwd hoe lang de verzamel aars wereld hier nog genoegen mee neemt. Vooral omdat volgend jaar de situatie nauwelijks gaat veranderen, want als we dan het boekje, het blokje en het velletje meetellen komen we op 31 zegels, waarvan 24 met bijslag. V A s <S0': Als dc kinderzegcis de vol gende week 16 november zul len zijn verschenen zullen we dit jaar 18 zegels, een postze gelboekje (Rode Kruis) met zes zegels en een (kinder)vel letje met zes zegels aan onze verzameling blijken te heb ben toegevoegd, ofwel in to taal 30 zegels Van deze 30 zegels hebben er niet minder dan 24 een bijslag. Eigenlijk een ongehoord aantal. Er is dus dit jaar wel een forse BONDSREPUBLIEK DUITSLAND De Duitse Bondsrepubliek heeft de laat ste emissie van dit jaar (drie zegels) voor 10 november ge pland Met een zegel van 80 pfennig wordt de in 1981 be gonnen serie 'grondbeginse len van de democratie' uitge breid. Met deze zegel wordt de aandacht gevestigd op 'Bund, Lander en Gemein- den'. Om de samenwerking tussen deze gebieden tot uit drukking te brengen toont de zegel een vlechtmatje, zoals Hero Wit we die op de kleuterschool maakten, in de kleuren van het land. In 1981 waren op de zegel de 'rechtsstaat' en de 'volkssoevereiniteit' aan de orde en vorig jaar verscheen een blokje met portretten van de vijf presidenten die de Bondsrepubliek heeft ge kend. Een zegel van 60 pfennig her innert aan het 150-jarig be staan van de Duitse Douane unie. Tot 1 januari 1834 werd het binnenlandse handelsver keer gehinderd, soms bijna lamgelegd, doordat het land uit met minder dan 38 doua negebieden bestond. De Douane-unie. waarbij zich steeds meer Duitse staten aansloten, bracht daar in de loop van de vorige eeuw steeds meer lijn in. Op de zegel enkele stempels die op de vele grenzen wijzen, die in het Duitsland voor 1834 moesten worden overschre den wilde men handel drij ven. Het uitgiftejaar 1983 wordt afgerond - en dat geldt ook voor West-Berlijn - met een kerstzegel. Dit jaar staan zo wel in de Bondsrepubliek als in West-Berlijn de zegels in het teken van de kerkelijke kerststerrezangertjes, Op de Duitse 80 40 pf-zegel zan gertjes in hun bonte gewaden en op de Westberlijnse zegel (50 20 pf) zangertjes rond een Afrikaanse (Nigeria) krib be. De uitkomst kan soms een verschil van een paar slagen uitmaken, zoals ook de lezer wel eens aan den lijve zal hebben ondervonden. Ook in een ander opzicht kan de uitkomst belangrijk zijn, als de leider daardoor een keus krijgt, b.v., of juist van zijn keus wordt beroofd. Bij het WK werd de Amerikaan Bob Hamman met een dergelijk dilemma geconfronteerd: Ton Schipperh 7 4 2 A H 5 V 10 9 7 2 B 2 kleur direct werd vrijgespeeld (zuid nam de 3e Ook hier vervolgde zuid met Ru A en ruiten na, was oost de 'gevaarlijke hand' die per sé niet aan mocht komen Zuid verminderde de kans daarop van tafel Ru V te spelen in plaats van de 10 daaronder Ru B viel waren 9 slagen gèen problfti. Een ander leuk spel lag als volgt: 9 8 3 H 10 •f. V 10 9 7 3 2 B 3 8 4 3 H 6 4 H 8 7 6 5 A V 9 8 5 B 10 9 7 4 10 8 5 4 10 6 4 2 B 8 6 5 3 A H V 3 A H 7 H 10 6 V 6 2 A 5 3 4" A 10 4 3 Zuid, allen. Zuid opende 1 Ru (een Kl-openmg geeft in het Amerikaanse systeem een ander soort opening aan), noord bood 3 Ru en zuid 3 SA West startte met klaveren voor de vrouw en aas. gevolgd door Ru A en ruiten na. West speelde klem en dummy1 Zuid (Bob Hamman) koos verkeerd en legde de 10, hetgeen fataal bleek. Oost nam de boer, vervolgde klaveren en west kon die kleur vrijspelen met Ru H nog als entree twee down. Aan de andere tafel werd eveneens 3 SA bereikt maar Peter Weichsel tUSA) startte met Sch B. waarmee oost s lange B 7 6 V B 5 A V 4 2 4» H B 6 Zuid, NZ. Na 1 Ru (zuid) - pas - 1 Ha(!) doubleert voor informatie, waarna via 1 Sch (west) 4 Sch: bereikt. Noord startte met Ru H en ruiten na voet aas. Zuid vervolgde Ru 2 die noord troefde met Set befaamde uppercut die oost dwong een hogere te gebruiken, waarmee Sch B tot slag werd gepromon De leider verloor twee ruitenslagen, een slag in hart één in schoppen. Hebt u de winnende speelwijze gezien? Oost moei j niet overtroeven, maar de verliezende harten a" waarna niets hem meer van 10 slagen afhoudt. In de eerste drie ronden van de competitie is het H.W.P. uit Sas van Gent niet erg voor de wind gegaan. Na de teleurstellende neder laag tegen DD II uit Den Haag en de fikse overwinning op Middelburg, moest in Haarlem tegen VHS met een gelijkspel genoegen worden ge nomen. In deze rubriek twee partij en en een fragment. Uit de wedstrijd H.W.P.-Middelburg. Gunther Deleyn-Kees de Wolf 1 c4 Pf6, 2 g3 g6; 3 Lg2 Lg7; 4 Pc3 0-0; 5 e3 Pc6; 6 Pge2 b6; 7 0-0 Lb7; 8 d4 Pa5; 9 Dd3 Lx2. 10 Kxg2 d5; 11 cxd5 Pxd5; 12 e4 Pxc3; 13 bxc3 c5. Op enigszins ongewone wijze is een soort Gruenfeld-Indisch ontstaan, waarbij de kansen van wit op de koningvleugel en in het centrum en die van zwart op de damevleugel liggen. De stelling is bijna gelijk. 14 Lg5 cxd4:15 cxd4 Dd7; 16 Tfdl h6. Een kleine, maar onvermijdelijke verzwakking van de koningsvleugel. 17 Lf4 Tac8; 18 h4 Tfd8. Beide partijen hebben hun strijd krachten in slagorde opgesteld. 19 e5 Een zet met een licht- en schaduwzij de. Veld d5 wordt verzwakt, maar de zwarte loper wordt enigszins buiten spel gezet. 19 e6. Niet direct nodig. Beter was onge twijfeld meteen 19 Pc4. Onmoge lijk is dan 20 Tdcl wegens 20 Pxe5! Het beste voor wit lijkt 20 De4. B.v.: 20 Dd5; 21 Pxd5 Txd5; 22 Pc3 Tdd8, 23 Tabl met ongeveer gelijk spel. 20 Pc3 Pc4; 21 De2 Kh7. 22 Kh2 De7; 23 Pe4 Td5. Niet zo goed, maar het was al lastig voor zwart om een bevredigende voortzetting te vinden. De velden d6 en ('6 zijn ernstig verzwakt. 24 Tacl b5. Gedwongen. Zie diagram. 25 Pd6! Diep berekend en leidend tot beslis send voordeel. 25 Pxd6; 26 exd6 De8; 27 Txc8 Dxc8. De vrijpion is een geweldige kracht, omdat wit hem via de c-lijn kan ondersteunen. 28 Tel De8. Om 17 te dekken. De zwarte verdedi ging stort nu als een kaartenhuis in elkaar. 29 Tc7! Lxd4. Ook 29 Txd4 bood geen perspectief op overleving: 30 Te7 Df8; 31 Dxb5 en de formidabele witte vrijpion be slist. 30 Te7 Df8; 31 Dxe6 Tf5:32 d7 Lc5; 33 Txf7+Ü Zwart gaf het op. Na 34 Txf7 volgt 35 d8DH Kees Nieuwelink. de Zeeuwse kam pioen heeft nog alle drie zijn partijen gewonnen. In zijn beproefde over rompelingsstijl overtroefde hij afge lopen zaterdag opnieuw zijn tegen stander. K Nieuwelink-M. Hoogeterp 1 e4 e6; 2 d4 d5; 3 Pd2 Pf6; 4 e5 Pfd7; 5 Ld3 c5; 6 c3 Pc6. 7 Pe2 b6; 8 a3 a5; 9 0-0 La6; 10 Lxa6 Txa6; 11 f4 g6. 12 Da4 Dc8; 13 Pf3 Le7; 14 Le3 0-0; 15 Tacl c4; 16 Dc2 b5. Een strijd op twee fronten. Wit pro beert het op de koningsvleugel, zwart op de damevleugel. 17 Pg5 Dd8; 18 Tf3 b4; 19 Th3 Lxg5; 20 fxg5 bxa3; 21 bxa3 Pe7; 22 Tfl Pf5: 23 Lel! Db6. Zwart denkt via de open b-lijn zaken te kunnen doen. 24 g4 Pe7; 25 Khl a4. De loper van wit is nu erg slecht, maar als verdediger van de dame vleugel doet hij toch nuttig werk. 26 Dd2 Dbl; 27 Kgl Db8; 28 Del Kg7; 29 Dh4 Th8. Zwart, weet nog net de ergste geva ren het hoofd te bieden. 30 Thf3 De8; 31 D12 Slaan op f7 levert te weinig op. 31 TtB; 32 h4 Pc6; 33 h5 De stormloop wordt voortgezet. 33 Ta8; 34 Dh2 Th8; 35 Pf4! Tb8; 36 h6-' Kf8; 37 Dc2! Tb3. Zwart wilde de pion op a niet missen. Zie diagram. 38 Pxg6'! Een vernietigingscombinatie. De zwarte koning wordt nu zwaar be laagd. Leo Anders hxg6; 39 Dxg6 Pd8; 40 Dgi 41 g6 Een prachtige stelling! 41 Pb8, 42 Txf7t De executie. 42 Pxf7; 43 TxfH Zwart gaf het op. Op 43 Kd8 44 Lg5T Kc8; 445 Tc7 mat. Ee: aantrekkelijke partij. Een fragment uit de wedstrijd! VHS. Na de 26e zet van wit was in de; Jansen-C. Hoogeterp de voj stelling ontstaan: Wit: Kg2 c Td2, Tfl. Lb2, Pe5, pionnen: a3.i g3 en h2. Zwart: Kg8, Da8, Tal Lg7, Pf6, pionnen op c5, e7. f7. h7. Wit had een gewonnen ai verprutst en was bovendien e nood geraakt. Hij had nog vijf: ten, zwart een kwartier, zeer spectaculair: 26 Pxe4;£ Txb2; 28 Dxb2 Dxe4+; 29 TfiLi 36 Db3 Lc5; 37 Txf7 Lxf2. Het doorrekenen van 32 y.. Lxc; zwart bijna al zijn bedenktijd ga Hij had nog slechts luttele sect over. Wit had nog ongeveer ea nuut. 38 Tf6+ e6. I Na 38 Kg7; 39 Txd6 exdfiil potremise. E 39 Txe6! Dd7?? In opperste tijdnood. Reddinell 39 Dd4! 40 Te7ri Zwarts vlag viel. Hij had g meer om op te geven. Probleem van de week. Waar had zwart in bovenstaan: ment kunnen winnen? Oplossing van de vorige week:! rujko. tweezet. Wit: Kal, Del Te8, Lel. Lf3, Pd8. Pe5, pis n Zwart: Kd4, Dh7. Tb7, Lbl, Pc' Is pionnen b5, f4. g7. 1 Pd3'. Cor Jans t De oplossing van de derde dam- puzzel (witte schijven op 16-33- 36-37; zwarte schijven op 21-23-27- 31) waarbij het principe van de combinatie aan de orde kwam, luidt als volgt: 41-37 31x42; 33-28 23x32; 36-31 27x36; 16x47. Terecht wordt wel beweerd, dat de combinatie het damspel regeert. Met name de regel, dat het 'slaan' ver plicht is, maakt dat de combinatie als een zwaard van Damocles boven de -stelling blijft hangen. Deze drei ging is reeds vanaf het begin van een partij aanwezig. Uw tegenstander opent met 33-28 en u antwoordt met 18-22. Hierop speelt wit foutief 39-33 en u kunt dan als volgt twee schijven winnen: 22-27. 32x21 <of direct 31x22) 16x27; 31x22 19-23; 28x19 17x30; 35x24 20x29 enz. Dat is dan het Haarlemmer-zetje, dat ook na 32-28 18-23; 37-32? 23-29 enz. mogelijk is Zo kan het in de openingsfase ritse len van de elementaire zetjes. 32-28 18-23; 33-29 23x32; 37x28 12-18? 28-23 19x28; 29-24 20x29. 34x21 16x27; 31x33 en wit heeft twee schijven gewonnen. Maar ook; 32-28 18-23; 33-29 23x32: 37x28 16-21; 39-33? 21-27; 31x22 19-23 enz, en het principe van het Haarlemmertje ziet u weer terug. Kortom het is voor de beginnende dammer van groot belang een studie te maken van de vele combinatiemo gelijkheden in de opening. Later zult u dan ontdekken, dat de combinatie weliswaar ook doel op zich kan zijn, DIAGRAM I maar veeleer een essentieel element betekent in het positiespel Het drei gen over en weer met een combinatie kan de ontwikkeling van een stelling op een zeer indringende wijze beïn vloeden. Later hierover wat meer. Ditmaal voor de meer gevorderden enkele voorbeelden van combinaties in de partij. ZIE DIAGRAM I In deze stelling van Miegé combi neert wit zich via een zevenklapper naar veld 7. 38-33 29x49; 27-22 49x18; 37-31 23x32; 44-39 35x33; 31-27 18x31; 36x7!! DIAGRAM II DIAGRAM III o o m o m Q| O O O O O O O O O O O O O -o Q Q Een van onze eertijds sterkste spe lers van Nederland - J. Bom - haalt in deze stand het volgende huzaren stukje uit: 28-22 17x37: 42x31 26x37; 27-21 16x27; 48-42 37x48; 47-41 36x47; 38-33 47x29; 39-34 48x30; 25x3 en de materiele zwarte overmacht kan mets meer uitrichten tegen deze ene witte dam! ZIE DIAGRAM II ZIE DIAGRAM III Ook hier twee zwarte dammen in de slag, die wit op miraculeuze wijze uit een wel zeer precaire situatie redden. Deze vondst - op een overigens be kend thema - staat op naam van de Heusdenaar A. de Graag. 50-45 28x37; 48-42 37x48; 47-41 36x47; 25-20 De laatste zet van zwart Is maar wit laat nu zien. dat hs terlopen' op een schijf risico I houden. Wit maakt handig van de meerslagregel en wint: zetten. Oplossingen kunnen uiterlijk! vember gezonden worden aan academie, postbus 700 - Hil« 1 U dingt dan mee naar een vanó J1 prijzen, waaronder elke wee hoofdprijs een damcomputer. :a' Correctie rubriek 2/ll/'83: InN ry II moet de witte dam nietig 36 staan, maar op 37.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 10