)ntmoetingsruimten nodig oor werklozenprojecten SPEURWERK HOORT ZIET Brouwershaven als voorhaven van Rotterdam Wissel Zeeuws- Vlaanderen holemar zette inbraak doorzichtig in scène OOSTBURG EN SLUIS FNV Axel waarschuwt tegen te sterke stijging van gemeentelijke belastingen ODI Vogelwaarde met nieuw toneelstuk: De Wonderdokter NSDAG 9 NOVEMBER 1983 PZC^ tfVbvWie 13 ELBURG - Om de schijn te :n dat een ander het geld had dat hij zelf zijn vader afhan- jd gemaakt zette de Terhole- P. van S. een inbraak in zijn g in scène. Hij deed dit echter geraffineerd, daar onmiddel- tidelijk werd dat een ruit van ïuit ingeslagen was, daar de herven buiten terecht gekomen waren en ook een hor zodanig bescha digd was dal dit nooit door iemand van buitenaf gedaan kon zijn. Op 13 december deed hij aangifte van diefstal van 35 000 gulden, terwijl hij zelf m?t een bijl het geldkistje van zijn vader had opengebroken en van diens spaarcentjes was gaan fuiven. Hij zag kans er binnen een etmaal ruim 5000 gulden doorheen te draaien, Het res tant van het geld werd bij hem aange troffen en kon weer aan de vader teruggegeven worden'! Het ging om een bedrag van rond de 20.000 gulden. Daarnaast moest Van S. zich dinsdag voor de politierechter in Middelburg verantwoorden voor rijden onder in vloed op een brommer <2.42). Boven dien stal hij kort geleden een aantal gouden ringen bij een juwelier in Hulst. In relatie tot de gepleegde feiten kwam Van S. goed weg hij werd overeenkomstig de eis veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf voorwaar delijk en zes maanden rijontzegging. De proeftijd is bepaald op twee Jaar gedurende welke Van S contact moet houden met het ZCAD TBURG De stuurgroep van het Werklozenproject in Oostburg en Sluis wil zo snel a ili jk ontmoetingsruimten in het leven roepen voor de werklozen. Dezen kunnen daar dan lijk binnenlopen en eens praten over deelname aan de projecten die op stapel staan. izetten van een heel 'netwerk' ntmoetingsplaatsen staat bo- het lijstje van de stuurgroep. „Jnden van werklozen die willen allerlei projecten is vol- irojectleider H, de Vilder mo il nog het grootste probleem, uilen we meer aandacht moe ien" zei hij dinsdagavond voor sloten de Aardenburgse werklozen die nu aan projecten werken niet weg te sturen. Dat zou niet billijk zijn. Maar bij nieuwe projecten zullen ze natuurlijk niet betrokken worden". Het weglopen van Aardenburg kwam voornamelijk door de hoge salarispost voor de full-time-projectleider H. de Vilder. Dat sprookje wil Smeets graag gin van de vergadering van de uit de wereld helpen. ,,Het gaat c roep in Oostburg. loet een soort instuif worden", voorzitter J. Vergouwe toe. en moeten er zonder verplich- innen kunnen lopen om hun ens op te steken". Een vast de ontmoetingscentra zal vol- velzijnsambtenaar J. Smeets istburg de 'vrijwilligers-vacatu- worden. ilisering van de ontmoetings een brutobedrag van 58 mille, maar dat zijn de totale werkgeverslasten. Het eigenlijke salaris ligt niet ver boven het minimumloon". NKV bijeen over dagelijks leven in het oude Griekenland jn kan volgens de stuurgroep MIDDELBURG De afdeling Wal- korte termijn plaatsvinden. In cheren van het Nederlandse Klassiek jtaat gemeenschapscentrum 't verbond komt dinsdag 15 november Vestje' ter beschikking van de 0m 20 uur bijeen te restaurant De zen, terwijl in Breskens al 'Het Huifkar aan de Markt in Middelburg, de koffiebar van pastoor Giel- or. J. A. de Waele uit Nijmegen zodanig functioneert. spreekt dan over het onderwerp 'Het i prioriteit van de stuurgroep dagelijks leven in het oude Grieken- zenproject Oostburg-Sluis is land'. Met behulp van dia's worden jpzetten van zogenaamde verschillend aspecten belicht 'aringsprojecten'. irg heeft inmiddels besloten toetsingscommissie voor IN WERKPLAN VOOR 1984 zenprojecten. Wat deze ge- betreft mag de stuurgroep die nullen. In Sluis is een dergelijk nog niet genomen maar stuur- oorzltter Vergouwe zag weinig In de uitgebreide stuur- zullen vertegenwoordigers zit- rijgen van de ministeries van zaken, wvc en economische werkgevers, werknemers, vak- en gemeenten.„Het werklo- ject zou heel wat sneller van de üjn gekomen als we niet zoveel ijtgeraakt waren aan die om- ge structuur", zei Smeets. „Er veel vertraging op door allerlei ures en structurele kwesties, le status van de stuurgroep, e overheid ons eens wat meer van handelen geven. We heb- wezen dat aan te kunnen". ionale aanpak haken van de gemeente Aar- g heeft de zaak geen goed vindt J. Vergouwe. „Dat be- we zeer. Er zou een regionale komen. Maar we hebben be- De stuurgroep heeft momenteel vier projecten op stapel staan. Binnen enkele weken wordt gestart met 'land schapsverzorging', in samenwerking met de gelijknamige provinciale dienst. Gs: 13 mille voor biologisch museum MIDDELBURG - Het dagelijks be stuur van de provincie wil de Stich ting Zeeuws Biologisch Museum een eenmalige bijdrage geven van f 13.000,- om de exploitatietekorten, die tussen 1981 en nu zijn ontstaan, weg te werken. Gedeputeerde staten maken in een voorstel daartoe duidelijk, dat de te korten met name zijn ontstaan door de forse huurverhoging voor de huis vesting in de oranjerie van de Stich ting Westhove. Het is de bedoeling, dat het Zeeuws Biologisch Museum begin 1984 inte greert in de Zeeuwse Museumstich ting. Gs willen ervoor zorgen, dat dat kan zonder dat er nog schulden zijn. Uit de enquête naar de behoeften van bejaarden zijn negen aanvragen voor 'tuin-hulp' naar voren gekomen waar mee zeker vier werklozen binnenkort aan de slag gaan Het project 'fiets-graveren' begint in de West-Zeeuws-Vlaamse regio tegen het einde van het jaar. Er kunnen zes tot acht mensen mee aan de slag. De 'muziek-workshop' is nog niet onder gebracht in een geschikte ruimte. Op de constatering dat de meeste projecten nogal eenzijdig zijn gericht op het 'aanpakken in de openlucht' zegt stuurgroeplid G. ten Zijthoff, directeur van de stichting maat schappelijke dienstverlening: „Ze zijn inderdaad vrij traditioneel en daarom misschien niet zo interessant voor bepaalde groepen, zoals vrou wen. We moeten inderdaad proberen daar iets aan te doen. We hebben een open oor voor ideeën. AXEL Het bestuur den aan het stimuleren Zeeuwsch-Vlaanderen van de Axelse FNV-af- van het onderling con- nauwlettend zal worden deling zal stijgingen tact tussen de leden en gevolgd. Aandacht van gemeentelijke be- daarbij het opsporen wordt er voorts besteed proble- aan samenwerking met lastingen nauwlettend in de gaten gaan hou den. Het bestuur waar schuwt nu al dat er ac tie zal worden onderno men als de tarieven de georganiseerd. Het be te verwachten kosten- stuur in het werkplan, stijgingen van het le- „Het signaleren van pro- vensonderhoud te bo ven gaan. Dat staat in leden is van groot be- het werkplan voor het lang voor het doeltref- komende jaar van de fend functioneren van FNV-afdeling. Het plan afdeling en bestuur" wordt besproken in de najaarsvergadering Voorts wordt onder men. Daarvoor zullen er politieke partijen, de ge in de kernen meerdere zondheidszorgvoorzie- malen per jaar ledenbij- ningen en de ruimtelijke eenkomsten worden ordening. Carnavalsbal in Terhole TERHOLE - De carnavalsvereniging 'De Loetzers' in Terhole kiest zater dag 12 november de prins carnaval 1984. Dat gebeurt met het traditionele carnavalsbal 'Elfde van de elfde' in café De Kroon vanaf 20.30 uur De nieuwe prins wordt om precies 11.11 uur die avond bekendgemaakt. Muzikale medewerking aan het bal verlenen het orkest van 'De Loetzers' en de Boerenkapel Nieuwe biljartclub in Sluiskil SLUISKIL - In Sluiskil werd na lange voorbereidingen een nieuwe biljart vereniging opgericht welke de naam B V. Atlanta zal gaan dragen. De leden B. Dey, D. v d Made en A Hamelink vormen het voorlopig werk- bestuur. Als wekelijkse clubavond is de donderdagavond vastgesteld. Nieuwe leden kunnen zich opgeven tijdens de clubavonden bij het be stuur. Tennisclub hield feestavond Op de agenda voor de najaarsvergadering blemen en wensen bij de staat verder bespreking van financieel jaarverslag en de begro ting 1984 Die begroting sluit met een tekort van 755 gulden, reden voor het bestuur om op de ledemonstratie uwen voor Vrede erneuzen iUZEN - De werkgroep Vrou- Vrede in Terneuzen houdt woensdag, tijdens de week ten stiltedemonstratie uit so- lit met twaalf leden van de vredesbeweging, die een tding willen aanspannen om iatsen van kruisraketten in Brittannië te voorkomen, evoersters stellen, dat de sta- ïg van de raketten volgens de :aanse grondwet en het inter- ile recht illegaal is. De rechter voer uit de VS moeten verbie- lang hij de zaak in behandeling [voetbaltoernooi politieteams |AN GENT DEHO'80. een treniging van politieperso- sudt vrijdag 18 november een itionaal zaalvoetbaltoernooi olitieteams in sporthal De eren in Sas van Gent. leester drs. W. R. V Dusar- il het evenement - het vijfde - officieel openen. Hij reikt prijzen uit. Aan het meegedaan door kswacht in Gent. de Mill, de rijkspolitie rijkspolitie van ch-Vlaanderen, de rijkswacht ïtrijk, rijkspolitie Steenbergen smeentepolitie van Terneuzen. Istrijdleiding is in handen van Groene en R. Nijssen, als lechters treden A. Hemelsoet toGent) en L. Bombelijn (Phi- donderdag 17 november zocht of de FNV moet leden beroep te doen voor extra finan ciële steun. „Anders zul- om 19.00 uur in 'De Vla- bijdragen aan het ge schaard' in Koewacht, meentelijk werklozen- In het komende jaar zal project, terwijl ook het ien we de afdelingsacti- het bestuur ook uitge- beleid van de regionale viteiten op een laag pitje breid aandacht beste- woningbouwvereniging moeten zetten". VOGELWAARDE - De tennisclub Vogelvlucht uit Vogelwaarde hield een feestavond voor haar leden in café Het Karrewiel. Tussendoor was er voor de aanwezigen een koud buffet, en videobeelden van het afgelopen seizoen gehouden vierdorpentoemooi te Philippine. Tevens werden als fana tiekste speler en speelster van de laddercompetitie van het voorbije sei zoen Adri Geus en Tilly de Kort gehuldigd. In de week van 14 tot en met 20 november zal door de leden van de tennisvereniging gecollecteerd worden voor de Stichting Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. ODI repeteert 'De Wonderdokter'. ADVERTENTIE i goudmijn is het niet Een bron van ezelligheid wel Bar'DE OUDE SMIDSE' KOUDEKERKE Gtopend v.a. 21.00 uur Dinsdags gesloten VOGELWAARDE Plankenkoorts? Iedereen mag er last van hebben maar niet Theo Janssen, oprichter van de toneelvereniging ODI uit Vogelwaarde en op de kop af vijftig jaar actief bij het amateurtoneel. Hij speelt de hoofdrol in de elfde produktie van de club, het stuk 'De Wonderdokter' van A. Boere. Vrijdag 9 en zaterdag 10 december gaat voor het eerst het doek omhoog in het dorpscentrum. Voor Janssen een peuleschilletje: hij deed zijn glansrol in het in dialect gesproken blijspel al eens eerder. De Wonderdokter worai geregisseerd door Wilfried Vlas- senrood. üpuiuis zijn, naast Janssen: Mariëtte Schoot. Honoré Mannaert, Marie-Louise Kint, René de Wolfelaar, Monique Dobbelaar. René den Doelder, José Jansen, Peter Boeter. Nellie van de Starre en Ronnie van de Broeke Paul Kindt zorgt voor geluic! en belichting, Marlies den Doelder brengt de grime aan en het decor is van de hand van Ko de Jonge, George Vink en Jos de Rijk Op 14 en 21 januari wordt het stuk gespeeld m zaadl Van Leuven in Kloosterzande en voor 1 februari staat er een voorstelling in Den Dullaert in Hulst op het programma De haven van Brouwershaven. Voor geschiedkundigen is Zeeland nog een betrekkelijk onontgonnen gebied. Dat is althans de opvatting van velen, die zich met dit vak bezig houden. Sommige Zeeuwen, beroepshalve betrokken bij de historie van hun provincie, doen er aanzienlijke moeite voor de achterstand in te halen. Zo worden af en toe studenten uitgenodigd in het Zeeuwse om hen de gelegenheid te bieden nader kennis te maken met de studiemogelijkheden die voorhanden zijn. De Rotterdammer Dick van der Koogh (251 maakte zo'n tocht. Ongeveer twee jaar geleden liet hij zich in Middelburg op de hoogte stellen, samen met zijn collega studenten maatschappijleer en geschiedenis van de Erasmusuniversi- teit. De reis maakte op Dick met be- ontbreken van registers", verdui- paald een diepe indruk „Ik heb er delijkt Dick. „Je moet alles doorne- nauwelijks meer aan gedachtzegt men". de vijfdejaars student. Tot voor Inmiddels is Dick al op een paar enkele maanden geleden. In die tijd aardige voorvallen uit Brouwersha- zag hij zich namelijk genoodzaakt ven's verleden gestuit. Mede door een onderwerp voor een scriptie te het lezen van de notities van burge- kiezen, nodig voor zijn afstuderen meester en wethouders door de ja- volgend jaar. Vanuit een vergeten ren heen. Het jaar 1853 blijkt een hoekje in zijn achterhoofd kwam de belangrijk jaar voor het stadje. Dick tocht naar Middelburg weer boven vertelt van een enorme ijver van het borrelen. Op die dag had hij een en dagelijks bestuur om het rijk geld ander gehoord, dat hem nu wellicht afhandig te maken voor het herstel- te pas zou kunnen komen. len en uitbreiden van de haven, Tot Wat is het geval? Dlck heeft als 1821 nam het rijk namelijk deze hoofdvak gekozen de industriële sa- kosten op zich. Daarna is de haven menleving vanaf het einde van de geleidelijk op de schouders van de 18e eeuw. Zijn voorkeur gaat uit gemeente Brouwershaven gescho- naar stedengeschiedenis. Daar naast is hij als getogen Rotter- ven. Het college meldt in een brief aan koning Willem III, de minister dammer begaan met de historie van binnenlandse zaken en de com- van zijn woonplaats. Dick vond in missaris van de koning, dat Brou- het Zeeuwse een onderwerp, dat wershaven zelf het geld niet op kan uitstekend bij deze zaken aansluit: de rol van Brouwershaven als voor haven van Rotterdam En boven brengen. Het gaat tenslotte om een kleine stad (1500 inwoners). Al jaren trekt de gemeente tevergeefs bij het dien wierp hij zich op de invloed van rijk aan de bel, blijkt uit de brief. En de scheepvaart op het leven van de dat terwijl naar mening van het inwoners van het stadje. Van der Koogh legt uit dat college er veel gedaan moet worden, veel De mogelijkheden om schepen bin- schepen niet over de gebruikelijke nen zijn rondweg slecht. De haven vaarwegen Rotterdam konden be reiken. In Brouwershaven werd een deel van de vrachten overgeladen dient in die tijd bovendien op diepte gebracht te worden. Daarnaast heeft het ijverige bestuur plannen op kleinere lichters, die wel in staat om een aparte vluchthaven en een waren de Maasstad te bereiken De scheepvaart betekende in die tijd halverwege de 19e eeuw samen met de meekrabcultuur de voornaamste bron van inkomen voor Brouwershaven. Tot aan 1872 Het jaar dat de Nieuwe Waterweg bevaren kon worden. Het gereedko men van dit kanaal betekende de doodssteek voor het scheepvaartge- beuren in Brouwershaven. De Rot terdamse student beperkt zich tot de periode 1813 (de Franse over heersing) 1872. Van der Koogh is ongeveer een maand geleden met zijn onder zoek begonnen. Hij is momentcel in de zogenaamde oriënterende fase. Per maand is Dick vier dagen in Zeeuwse archieven te vinden, tot dusver in Dreischor en Zicrikzee. Voorlopig houdt zijn werk niet veel meer in dan het doorpluizen van oude boekwerken en geschriften. Dick wil eerst de werken vanaf 1851 doorbladeren en lezen. Deze bevatten namelijk registers, het geen de werkzaamheden aanzien lijk vergemakkelijkt. Vervolgens zal hij zich werpen op de periode daarvóór. Zijn wenkbrauwen fron sen zich al bij de gedachte hieraan. „Het is een enorme chaos door het dok aan te leggen Vooral geduren de de wintermaanden blokkeert Ijs de haven .daar is Dick nog niet achter. „Ik heb het antwoord nog niet gevonden", vertelt hij. Een pro bleem dat zich meer voor zal doen, voorspelt de student. „Je bent aan het lezen en dan opeens ontbreekt er iets. Er is sprake van bepaalde hiaten en dat is altijd moeilijk". Een ander voorval. Het is 1853 Een Nederlands schip, net terug uit In- die. legt in Brouwershaven aan. Aan boord bevindt zich het lijk van een waarschijnlijk door cholera besmet te militair In die tijd is overigens de aanwezigheid van uitheemse ziek ten in Nederland behoorlijk groter Een inwoner uit Brouwershaven is op het schip geweest en wordt spoe dig ziek. Grote paniek in de stad. Niemand mag van of aan boord, De commissaris van de koning en de minister van marine worden door het gemeentebestuur aangeschre ven. B en w willen een verordening om dergelijke schepen te weigeren. De scheepskapitein op zijn beurt, is beledigd. Zijns inziens is de militair niet aan cholera maar aan slecht drinkwater overleden. Hy haalt zjjn gram bij de toenmalige minister van kolonieén. Het hele verhaal loopt met een sisser af Het schip vertrekt. De ziekte breidt zich niet uit en de gestorven militair krijgt een rustplaats buiten de kom van Brouwershaven. De storm is ge luwd. -*-n hetzelfde jaar zo blijkt uit het speurwerk van Dick doet het dagelijks bestuur er alles aan om een spoorlijn van de stad Roosen daal te krijgen. Op deze wijze wil len de bestuurders onafhankelijker van de scheepvaart worden en de toekomst van Brouwershaven ver zekeren. Dit plan ketst op andere ideeën af. De direct betrokkenen besluiten de spoorlijn naar het Brabantse in Vlissingen te laten beginnen. Dick denkt nog een groot aantal aardige zaken uit het verleden weer boven water te halen. Hij heeft daarvoor nog ruim één jaar de tijd Voor eind 1984 moet zijn scriptie over de Zeeuwse stad zijn voltooid. Of hij zijn werk eerder meent de beëindigen0 „Je weet nooit hoeveel tijd erin gaat zitten", brengt hij voorzichtig naar voren En weder om wijst hij op zijn schrikbeeld De geschriften zonder registers van vóór 1851. „Die kosten verschrikke lijk veel tijd" René Groeneveld

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 27