Boete 400 gulden voor Schouwse zendpiraten Restaurant Wolphaartsdijk moet onmiddellijk dicht9 SPEURWERK "flqfr.n'no aam Gesteente-kenner Kristelijn uit Renesse in tv-programma Brouwershaven als voorhaven van Rotterdam HOORT. HET M WISSEL BEVELANDEN WISSEL SCHOUWEN PZC/ provincie Tholenaar zette inbraak doorzichtig in scène AP PA RA TUUR EN PLAA TJES VERBEURD WOENSDAG 9 NOVEMBER 1983 13 «MIDDELBURG - Om de schijn te «wekken dat een ander het geld had (gestolen dat hij zelf zijn vader afhan- J dig had gemaakt zette de Terhole- I naar E. P. van S. een inbraak in zijn woning in scène. Hij deed dit echter reinig geraffineerd, daar onmiddel- lijk duidelijk werd dat een ruit van [Ibinnenuit ingeslagen was, daar de fjlasscherven buiten terecht gekomen waren en ook een hor zodanig bescha digd was dat dit nooit door iemand van buitenaf gedaan kon zijn. Op 13 december deed hij aangifte van diefstal van 35.000 gulden, terwijl hy zelf met een bijl het geldkistje van zyn vader had opengebroken en van diens spaarcentjes was gaan fuiven. Hij zag kans er binnen een etmaal ruim 5000 gulden doorheen te draaien. Het res tant van het geld werd bij hem aange troffen en kon weer aan de vader teruggegeven worden. Het ging om een bedrag van rond de 20.000 gulden. Daarnaast moest Van S. zich dinsdag voor de politierechter in Middelburg verantwoorden voor rijden onder in vloed op een brommer (2.42). Boven dien stal hij kort geleden een aantal gouden ringen bij een juwelier in Hulst. In relatie tot de gepleegde feiten kwam Van S. goed weg: hij werd Overeenkomstig de eis veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf voorwaar delijk en zes maanden rijontzegging. De proeftijd is bepaald op twee jaar gedurende welke Van S. contact moet houden met het ZCAD I MIDDELBURG - De vraag of radio Smalstad, een piratenzender die tot februari van dit jaar actief was op Schouwen-Duiveland, al of niet aan het zenden was toen daar op de twintigste van die maand een inval werd gedaan, vergde dinsdag nogal wat tijd op de zitting van de politierechter in Middelburg. De verdediging bracht vier getuigen a décharge in het geweer, allen zelf bij de piraat betrokken, die zonder uitzondering wisten te melden dat na een inval op 11 januari niet meer was gezonden vanuit de locatie aan de Lokkersweg in Kerkwerve. De verbaliserende politieman en de ambtenaar van de Radio Controle Dienst (RCD), die door de officier waren opgeroepen, verwezen met hun verklaringen deze verhalen naar het rijk der fabelen. Op die bewuste zondag werd met een van het pand aan de Lokkersweg, dat sloeg Het groepje dat op het dam- onopvallende surveillancewagen, zij maar al te goed kenden van de metje - volgens de visie van de opspo- waarin peilapparatuur was opgesteld, vorige actie. ringsambtenaren - op de uitkijk en nog een tweede politiewagen jacht Toen de politeauto het terrein op zou stond, was intussen ook in de richting gemaakt op radio Smalstad, die na in rijden bleek dit onmogelijk omdat er januari uit de lucht te zijn gehaald een aantal weer lustig doorging met het uitzen- dammetje versperden, den van muziekprogramma's. Vol- liep met zijn transistorradio op het gens de drie jeugdige verdachten uit pand af. waarmee hij tot het laatst toe Brouwershaven en Zierikzee en de het programma ontving, terwijl de getuigen van de verdediging gebeurde veldsterktemeter steeds verder uit- dit door een groep die vroeger met hen had samengewerkt, maar nu van- hi- uit een schuur luttele honderden me- 'AAV Dljeerl Over Ira verderop hun vrolijke klanken J :n over Schouwen uitstrooiden. De veld- OUgeilJn.S ieven itl sterktemeters van de speurders wezen upt nuAp Griekenland echter onmiskenbaar in de richting nei ouae CrneKemana van de schuur gerend en de RCD-man hoorde iemand roepen 'doe die zender uit de lucht'. De studio was echter stevig afgesloten zodat de aanstor mende agenten het zendbedrljf niet op heterdaad konden betrappen. Ge- beuk op de deuren leidde tot niets. Tenslotte sloeg de RCD-man een ruitje in maar toen was de uitzending al gestaakt. Een grondig onderzoek leverde slechts een loshangende coaxkabel op die naar een FM-antenne leidde, een warm voedingsapparaat en een pick- upnaald die was stilgevallen midden in het liedje dat pas nog door de ether had geschald. Goede resultaten voor Zeeuwen op kleindierenshow januari uit de lucht te zijn gehaald een aantal auto's de doorgang op het (Zc* J 2 ttlillp VftfiV weer lustig doorging met het uitzen- dammetje versperden. De RCD-man x "«*»*- rwi biologisch museum MIDDELBURG - Het dagelijks be stuur van de provincie wil de Stich ting Zeeuws Biologisch Museum een eenmalige bijdrage geven van f 13.000,- om de exploitatietekorten, die tussen 1981 en nu zijn ontstaan, weg te werken. Gedeputeerde staten maken in een MIDDELBURG De afdeling Wal- voorstel daartoe duidelijk, dat de te- cheren van het Nederlandse Klassiek korten met name zijn ontstaan door Verbond komt dinsdag 15 november de forse huurverhoging voor de huis om 20 uur bijeen te restaurant De vesting in de oranjerie van de Stich- Huifkar aan de Markt in Middelburg, ting Westhove. Dr. J. A. de Waele uit Nijmegen Het is de bedoeling, dat het Zeeuws spreekt dan over het onderwerp 'Het Biologisch Museum begin 1984 ïnte- dagelijks leven in het oude Grieken- greert in de Zeeuwse Museumstich- ETTEN-LFUR - De Ferste Bredase land'' Met behulP van dia's worden ting. Gs willen ervoor zorgen, dat dat s"Il,™Ln,cbber, VereniS verschillend aspecten belicht kan zander dat er nog schulden zijn 'EBSV' hield in samenwerking met dt kleindierenvereniging 'Nieuw-Le- |ttn' te Etten-Leur de vijfde landelij ke klcindierententoonstelling (West- Brabant-show) in Etten-Leur van hoenders, sierduiven, konijnen en ca via's. Aan deze kleindierententoon- slelling namen ook leden deel van de pluimvee-, konijnen-, cavia- en sier- duivenfokkers vereniging 'Walche ren' en zijn behaalden de volgende successen: ilnde afdeling grote hoenders: Ron Pelgrom met zijdehoenders ZG. 4x G, V. In de afdeling dwerghoenders. P. Vroegop met Ned baardkuifhoenknelen- ZG, G; met inconakrielen: 2xZG. metjavaknelen: ZG. 2x G, met brahmakrielen: ZG. 2x G; W Wattel met sebrights ZG.G. met oudengel se vechtkrtelen 2x ZG. 2x G: comb. Jozias- Ise-Hamersma met wyandotteknelen V In !de afdeling sierduiven: H J. P. Mussche metHollandse kroppers: 2x F, 2x ZG, G, G. ,P de Smidt met de Saksische kroppers F. i3xG. B. Mulder met Beierse kroppers: 2x F. |G, 3x V, met Engelse dwergkroppers: F. 2x ZG G. met Oudhollandse meeuwen 3x ZG. |G 2x V B. Mulder ir. met Oudhollandse kapucijnen F, ZG. 2x G. G. Adriaanse met Oudhollandse kapucijnen. 2x F. 2x ZG. G; jP Simpelaar met Oudhollandse meeuwen. 2x F, 2x ZG. G. J. D van Doom met Antwerpse smierels: F. 2x ZG, 2x G: Peter Martens met Chinese meeuwen- 3x G. V Onvindbaar De zender zelf bleef onvindbaar, en daar ging het nu juist om. daar men rustig een studio vol electronica mag hebben mits er maar niet uitgezon den kan worden. Alle betrokkenen verklaarden dat zij in de schuur alleen maar wat muziek voor hun eigen plezier draaiden. De officier baseerde zich echter op de in het proces-verbaal neergelegde vi sie van politie en RCD en eiste tegen ieder van de verdachten 400 gulden boete en verbeurverklaring van al het in beslag genomene. Politierechter mr J H. Verstegen vonniste conform de eis. Dat betekent voor de zendpiraten een flinke schadepost. Behalve de draaitafels en andere apparatuur zijn zij ook hun meer dan duizend singletjes kwijt. RENESSE Oud-scheepsmachinist W. L. Kristelijn uit Renesse is één van de twee hoofdpersonen in de eerst volgende uitzending van het NCRV- televisiespelprogramma over natuur en natuurbehoud 'Ja, natuurlijk'. Hij is daarvoor uitgenodigd op grond van zijn uitgebreide parate kennis op het gebied van gesteenten en minera len. Zijn tegenspeler is een Belg die zal worden ondervraagd over het onder werp kikkers en padden. De 72-jarige Kristelijn en zijn veel jongere tegen speler hebben al met elkaar kennis gemaaktbij het maken van proefop- namen. Het programma wordt zater dag 19 november opgenomen en uit gezonden op zondag 27 november. 'Ja. natuurlijk' wordt gepresenteerd door Jan Just Bos, Piet Steltman en Antoon van Hooff Kristelijn maakt duidelijk het komen de spelgebeuren met alle vertrouwen tegemoet te zien. Hij ziet er beslist niet tegenop. ..Waarom zou ik ook", zegt hij. „ik heb zeker enige kennis van gesteenten. Sommige verzame laars noemen mij zelfs een vergevor derde amateur. En als er vragen ko men waar ik geen raad mee weet. dan heb ik gewoon pech gehad". Inde afdeling konijnen. J. Wondc-rgern mei Vlaamse reusen. 2x F, 3x ZG, G: Renate Bouwman met angora. V. P. H Dieleman met tans: 5x ZG. G, Marcel Adriaanse met klem zllvers. 2x ZG. V Betekenis der toegekende predikaten: F=fraal. ZG=zeer goed: G=goed: V=vo!doende. IADVERTENTIE Een goudmijn is het niet Een bron van gezelligheid wel Bar'DE OUDE SMIDSE' KOUDEKERKE Geopend v.a. 21.00 uur Dinsdags gesloten Hij begon zijn hobby al als kind. In het stadje Tholen met name waar hij opgroeide en zijn eerste keien tussen het grind vandaan haalde. Thans heeft Kristelijn vele honderden stuk ken gesteente uit gebergten in de hele wereld in zijn woning verzameld Ver reweg de meeste nam hij mee van zijn reizen als scheepsmachimst. Vroeger kwam hij vooral vaak in Zuid-Afnka waar hij veel leerde van een bevriend geoloog. Verder bekwaamde Kriste lijn zich door zelfstudie, niet alleen op het gebied van gesteentén en minera len overigens, want ook met andere aspecten van de natuur houdt hij zich al jaren bezig. Zo begeleidt hij regel matig natuurwandelingen op Schou wen als natuurgids van het IVN. het instituut voor natuurbeschermings educatie. En ook is hij controleur vogelwet en natuurbeschermingswet. Kennis Kristelijn onderstreept dat er op het gebied van gesteenten en mineralen enorm veel specialistische kennis be staat. „Er komen bijvoorbeeld alleen al meer dan 2000 vormen van calciet voor. Maar ze kunnen me vragen wat ze willen. Al te gek zullen ze het wel niet maken, want zelfs speciaMaar ze kunnen me vragen wat ze willen, al te gek zullen ze het wel niet maken, want zelfs specialisten komen er zonder vergelijking soms niet uit om welk gesteente het gaat. Ook al weet ik niet wat me te wachten staat: ik vind het erg leuk om mee te doen. Dat spelpro- gramma 'Ja. natuurlijk' is voor mij een feest. En ik ga er dan ook welge moed naar toe". RAADSMAN IN VOORTGEZET KORT GEDING: MIDDELBURG De gemeente Goes moet onverwijld, en zo nodig met behulp van politiedwang, een einde ®akcn aan de exploitatie van café- Nstaurant Bellamy in Wolphaarts- geding diende i in Middelburg. het gerechtsgebouw vi^o anders na 4 december te grijpen „Het ligt in de AROB-sfeer weer mets gebeurt", aldus Van Has- en een burgerlijk rechter is daar niet Zoals eerder gemeld was de procedure selt. De raadsman van de gemeente bevoegd voor", aldus de advocaat, aangehouden in verband met een nog Goes, mr J. J. van der Weel. deelde j te nemen beslissing van b en w van mee dat een termijn van één maand Mr S. D. Sprui.it, de advocaat van 'dijk. De onlangs genomen beslissing Goes inzake een ingediend bezwaar- een redelijke els is. Moerdijk heeft Moerdijk, schaarde zich achter die Aan het Goese dagelijks bestuur om schrift van Moerdijk. Die beschikking momenteel nog lopende afspraken, mening. Ook hij vond het een karwei (mede)eigenaar van Bellamy, G. kwam vorige week maandag en hield zoals bruiloften en partijen. Als die voor de AROB-rechter en pleitte inza- In dat het bezwaarschrift annex ver- afspraken doorkruist worden kan de ke dat standpunt voor een niet-ont- zoek om schorsing ongegrond werd gemeente wel eens een schadeclaim vankelijk verklaren van de eisen De verklaard. Het' dagelijks bestuur aan de broek krijgen. Verder is het termijn van een maand, die de ge- J 4 meente gesteld heeft, berokkent Van Wilgenburg geen schade, was zijn me- burg oploopt wel mee zal vallen, zo ning. Bellamy heeft doorgaans een betoogde hij. Van der Weel stelde ander publiek en het seizoen voor de m 7f tijdrekken. Hij tevens dat hij in de hele zaak geen watersporters is voorbij, vertelde hij. We eigenaar van café-restaurant De wenste onmiddellijke stopzetting van aanleiding zag voor de rechtbankpre- De president doet woensdag 16 no- Boei), tegen de gemeente Goes. Het de horecagelegenheid. „Ik heb de sident. mr G. André de la Porte. om in vember om 12 00 uur uitspraak Mc loerdijk, de tijd te geven tot Mcember, is uitstel van executie ei. .c.»,oolu. ««m «agendo ucmucu Berokkent de andere horeca-onderne- meldde vervolgens in een brief aan seizoen voor de watersporters afgelo- ®ers onnodige schade. Dat stelde de Moerdijk, dat uiterlijk 4 december de pen, zodat de schade die Van Wilgen- Mvocaat mr F. X. van Hasselt dins- zaak beëindigd moet zijn. ®aK tijdens de voortzetting van het Kort geding van A. C. van Wilgenburg Van Hasselt sprak v De haven van Brouwershaven. Voor geschiedkundigen is Zeeland nog een betrekkelijk onontgonnen gebied. Dat is althans de opvatting van velen, die zich met dit vak bezig houden. Sommige Zeeuwen, beroepshalve betrokken bij de historie van hun provincie, doen er aanzienlijke moeite voor de achterstand in te halen. Zo worden af en toe studenten uitgenodigd in het Zeeuwse om hen de gelegenheid te bieden nader kennis te maken met de studiemogelijkheden die voorhanden zijn. De Rotterdammer Dick van der Koogh (25) maakte zo'n tocht. Ongeveer twee jaar geleden liet hij zich in Middelburg op de hoogte stellen, samen met zijn collega studenten maatschappijleer en geschiedenis van de Erasmusuniversi- teit. De reis maakte op Dick niet be- ontbreken van registers", verdui- paald een diepe indruk „Ik heb er delijkt Dick. „Je moet alles doorae- nauwelijks meer aan gedacht", zegt men". de vijfdejaars student. Tot voor Inmiddels is Dick al op een paar enkele maanden geleden. In die tijd aardige voorvallen uit Brouwersha- zag hij zich namelijk genoodzaakt ven's verleden gestuit. Mede door een onderwerp voor een scriptie te het lezen van de notities van burge- kiezen. nodig voor zijn afstuderen meester en wethouders door de ja- volgend jaar. Vanuit een vergeten ren heen. Het jaar 1853 blijkt een hoekje in zijn achterhoofd kwam de belangrijk jaar voor het stadje. Dick tocht naar Middelburg weer boven vertelt van een enorme ijver van het borrelen. Op die dag had hij een en dagelijks bestuur om het rijk geld ander gehoord, dat hem nu wellicht afhandig te maken voor het herstel- te pas zou kunnen komen. len en uitbreiden van de haven. Tot Wat is het geval? Dick heeft als 1821 nam het rijk namelijk deze hoofdvak gekozen de industriële sa- kosten op zich. Daarna is de haven menleving vanaf het einde van de geleidelijk op de schouders van de 18e eeuw. Zijn voorkeur gaat uit gemeente Brouwershaven gescho- naar stedengeschiedenis. Daar- ven. Het college meldt in een brief naast Is hij als getogen Rotter- aan koning Willem III, de minister dammer begaan met de historie van binnenlandse zaken en de com- van zijn woonplaats. Dick vond in missaris van de koning, dat Brou- het Zeeuwse een onderwerp, dat wershaven zelf het geld niet op kan uitstekend bij deze zaken aansluit: brengen. Het gaat tenslotte om een de rol van Brouwershaven als voor- kleine stad (1500 inwoners). Al jaren haven van Rotterdam. En boven- trekt de gemeente tevergeefs bij het uien wierp hij zich op de invloed van rijk aan de bel, blijkt uit de brief. En de scheepvaart op het leven van de dat terwijl naar mening van het inwoners van het stadje. Van der Koogh legt uit dat college er veel gedaan moet worden, veel De mogelijkheden om schepen bin- schepen niet over de gebruikelijke nen zijn rondweg slecht. De haven vaarwegen Rotterdam konden be- dient in die tijd bovendien op diepte reiken. In Brouwershaven werd een gebracht te worden Daarnaast deel van de vrachten overgeladen heeft het ijverige bestuur plannen op kleinere lichters, die wel in staat om een aparte vluchthaven en een waren de Maasstad te bereiken. dok aan te leggen. Vooral geduren- De scheepvaart betekende m die de de wintermaanden blokkeert ijs tijd halverwege de 19e eeuw de haven, samen met de meekrabcultuur de voornaamste bron van inkomen voor Brouwershaven. Tot aan 1872 Het jaar dat de Nieuwe Waterweg bevaren kon worden. Het gereedko men van dit kanaal betekende de doodssteek voor het scheepvaartge- beuren in Brouwershaven De Rot- .daar is Dick nog niet achter. „Ik heb het antwoord nog niet men van dit kanaal betekende de gevonden", vertelt hij. Een pro bleem dat zich meer voor zal doen. voorspelt de student. „Je bent aan terdamse student beperkt zich tot het lezen en dan opeens ontbreekt de periode 1813 (de Franse over- er iets. Er is sprake van bepaalde hiaten en dat is altijd moeilijk". Een ander voorval. Het is 1853. Een heersing) 1872. Nederlands schip, net terug uit In- dië. legt in Brouwershaven aan. Aan boord bevindt zich het lijk van een waarschijnlijk door cholera besmet te militair In die tijd is overigens de aanwezigheid van uitheemse ziek ten in Nederland behoorlijk groter. Een inwoner uit Brouwershaven is op het schip geweest en wordt spoe dig ziek Grote paniek in de stad Niemand mag van of aan boord De commissaris van de koning en de minister van marine worden door het gemeentebestuur aangeschre ven. B en w willen een verordening om dergelijke schepen te weigeren. De scheepskapitein op zijn beurt, is beledigd. Zijns inziens is de militair niet aan cholera maar aan slecht drinkwater overleden. Hij haalt zijn gram bij de toenmalige minister van kolonieén Het hele verhaal loopt met een sisser af Het schip vertrekt. De ziekte breidt zich met uit en de gestorven militair krijgt een rustplaats buiten de kom van Brouwershaven. De storm is ge luwd. i ■■■n hetzelfde jaar zo blijkt uit het speurwerk van Dick doet het dagelijks bestuur er alles aan om een spoorlijn van de stad Roosen daal te krijgen. Op deze wijze wil len de bestuurders onafhankelijker van de scheepvaart worden en de toekomst van Brouwershaven ver zekeren. Dit plan ketst op andere ideeën af. De direct betrokkenen besluiten de spoorlijn naar het Brabantse in Vlissingen te laten beginnen. Dick denkt nog een groot aantal aardige zaken uit het verleden weer boven water te halen. Hij heeft daarvoor nog ruim één jaar de tijd. Voor eind 1984 moet zijn scriptie over de Zeeuwse stad zijn voltooid Of hij zijn werk eerder meent de beëindigen'' „Je weet nooit hoeveel tijd erin gaat zitten", brengt hij voorzichtig naar voren En weder om wijst hij op zijn schrikbeeld. De geschriften zonder registers van vóór 1851 „Die kosten verschrikke lijk veel tijd". Renè Groeneveld Van der Koogh is ongeveer een maand geleden met zijn onder zoek begonnen. Hij is momenteel.in de zogenaamde oriënterende fase. Per maand is Dick vier dagen in Zeeuwse archieven te vinden, tot dusver in Dreischor en Zierikzee. Voorlopig houdt zijn werk niet veel meer in dan het doorpluizen van oude boekwerken en geschriften. Dick wil eerst de werken vanaf 1851 doorbladeren en lezen. Deze bevatten namelijk registers, het geen de werkzaamheden aanzien lijk vergemakkelijkt. Vervolgens zal hij zich werpen op de periode daarvoor. Zijn wenkbrauwen fron sen zich al bij de gedachte hieraan. „Het is een enorme chaos dc^r het

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 23