ZEELAND Rijksrecherche gaat burgemeester na Startsein voor verbetering kanaal door Zuid-Beveland Neckermann in problemen als poststaking aanhoudt 'Orders van Taiwan van groot belang voor De Schelde' - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRESTAURANT WATERLANDKERKJE Opheffingsnormen voor kleine scholen nog niet vastgesteld NIEUWE SLUIZEN EN BREDER KANAAL PZC PAGINA 9 WOENSDAG 9 NOVEMBER 1983 IVan onze Haagse redacteur) EN' HAAG Er gaan dit jaar niet meer zoveel bedrijven in Zeeland failliet s in 1982. dat wat dat betreft een dieptepunt is geweest in de naoorlogse eriode. Wanneer de eerste tien maanden van dit jaar vergeleken worden et diezelfde periode van het vorig jaar. valt een daling met 15 proeent te ons tateren. absolutie getallen: van januari lot november van dit jaar werden 155 illisementen uitgesproken. Dat zijn er 25 minder dan in de vergelijkbare triode van het vorig jaar. Deze lijn heeft ook op landelijk gebied z'n vertaling. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat m de eerste tien maanden van dit jaar in heel Nederland zeven procent minder faillissementen genoteerd konden worden i G.612 tegen 7,097). West-Nederland vormt overigens een uitzondering, daar is van een stabilisatie sprake Over de hele periode gezien mag de daling dan 7 procent zijn Zeeland springt er dus gunstig uit de maanden september en oktober laten goede resultaten zien In deze twee maanden daalde het aantal faillissementen met respectievelijk 19 en 29 procent. ..ARDENBURG De rijksrecherche begint vandaag (woensdag) met een onderzoek naar de edragingen van de Aardenburgse burgemeester W. L. A. Lockefeer, ruim een maand geleden een restaurant in Waterlandkerkje. Dat is dinsdag besloten door de procureur-generaal in en Haag, mr. A. Heijder, in nauw overleg met officier van justitie mr. R. Daverschot in liddelburg en de commissaris van de koningin in Zeeland, dr. C. Boertien. rijksrecherche gaat de inhoud van brief uitpluizen, die over het ge- •ag van de burgemeester is opge- eld door het Aardenburgse VVD- ladslid J. de Ridder, diens echtgeno- ende Aardenburgse D'66-voorzitter Westphaal, en die werd verzonden ui de commissaris van de koningin, t politionele onderzoek heeft niet een betrekking op de gebeurtenis- in het restaurant op 6 oktober, aar ook op de onduidelijkheid rond rekening van het drankgelag. Vol- officier van justitie mr. Daver- hot wordt „de brief en alles wat samenhangt" in de zaak be- ikken Het inschakelen van de rijks- :herche voor een dergelijk geval is n tamelijk unieke gebeurtenis. „Dit ort gevallen komen niet vaak voor", xtelde de officier van justitie dins- „Dit lijkt de beste aanpak." rijkspolitie in West-Zeeuwsch- aanderen wordt opzettelijk buiten zaak gehouden. „Er bestaan inten- ve contacten tussen de burgerlijke stuurders en de politiefunctionaris- verduidelijkte Daverschot. „Om objectiviteit van het onderzoek te randeren is hiertoe besloten. Dat is zich gebruikelijk" officier verwacht dat het onder- »k hoogstens enkele weken zal du- 1. De recherche zal in ieder geval rsoonlijk met een aantal direct be- ikkenen praten. f isdragen irief van De Ridder wordt uitgebreid uit de doeken gedaan wat er gebeurde tijdens een bezoekje van burgemeester W. Lockefeer, wethou der R. van de Wijnckel en het hoofd gemeentewerken Eversdijk aan het restaurant in Waterlandkerkje. Vol gens de briefschrijvers heeft burge meester Lockefeer zich daarbij ern stig misdragen. Bovendien is ondui delijkheid ontstaan over 'geknoei' met de afrekening. Die is - volgens één lezing - met de vermelding 'drie diners' verzonden naar de gémeente Aardenburg. Maar een Terneuzense particulier, die zich later bij het gezelschap voegde, verklaart oer- soonlijk de rekening te hebben vol daan. Het Aardenburgse college van b en w heeft begin deze week een aanklacht wegens laster en smaadschrift inge diend tegen de briefschrijvers bij jus titie in Middelburg. Maandag kwam daar nog de aangifte bij van vermis sing van de rekening, die in het Aar denburgse stadhuis heeft gecirculeerd maar daar intussen weer is verdwe nen. Burgemeester W. Lockefeer reageer de dinsdag positief op de komst naar Aardenburg van de rijksrecherche. „Ik zie de afloop van het onderzoek met vertrouwen tegemoet", zei hij. „Hoe eerder deze zaak duidelijk is, hoe beter". MIDDELBURG Staatsecretaris drs N. J. Ginjaar-Maas (onder wijs en wetenschappen) heeft, tijdens een over leg met vertegenwoor digers van de provin ciale staten, nog eens onderstreept dat over de normen van het plan aanpak fusies kleine scholen in het voortge zet onderwijs nog geen beslissingen zijn geno- Bij de provincies had de gedachte post gevat dat die beslissingen reeds genomen zouden zim over de toekomstige op heffingsnormen. Een' zeer belangrijk knelpunt voor de provincies was het feit dat die normen dan van toepassing zou den zijn voor zowel de stedelijke als platte landsgebieden. Op verzoek van me vrouw Ginjaar zullen de provinciale besturen voorstellen doen met be trekking tot een gediffe rentieerd normenstelsel waarin de belangen van het platteland beter tot uitdrukking zo komen. Deze voorstellen zullen door de staatssecretaris bij naar beleidsvoorne mens in overweging worden genomen. Ver wacht mag worden dat bij de aanpak van fusies op korte termijn de pro- - vincies een adviserende rol zullen vervullen met betrekking tot de keuze van de regio's en de uit eindelijke plannen De provinciale besturen hebben aangedrongen op een snelle invoering van een Planningswet voortgezet onderwijs waarin zijn dan grotere bevoegdheden zouden moeten krijgen. Burgemeester Lockefeer Neckermann Postorders in Sint-Jansteen geen werk door PTT-stakmg STILLEGGEN BEDRIJF 'NIET ONDENKBAAR' SINT-JANSTEEN Bij het postor derbedrijf Neckermann Postorders in Sint Jansteen raken midden vol gende week 150 van de bijna 400 personeelsleden zonder werk wan neer de poststaking aanhoudt. Du ren de acties van de PTT enkele weken, dan voorziet algemeen di recteur Th. Schcllckens een finan ciële strop van "miljoenen gul dens", Hij noemt het niet ondenk baar dat in dat geval hel complete bedrijf moet worden stilgelegd. „We zijn voor 100 procent van de post afhankelijk, zowel voor het binnenkomen als verzenden van orders", zegt de algemeen directeur van Neckermann. Uit Informatie van de centrale di rectie van de PTT is hem gebleken dat in de loop van de week 8 van de 12 verdeelcentra sluiten. Uiteinde lijk ligt het in de bedoeling om alie EKP's (zoals de vakterm luidt) te treffen met acties. Schellekens verwacht binnen enke le dagen de eerste gevolgen van de staking Voor de 150 personeelsle den in de direct-productieve sector zal Neckermann dan moeten omkij ken naar ander werk. Die oplossing biedt echter slechts soelaas tot woensdag og of donderdag. Na die periode sluit de algemeen directeur 'extreme maatregelen' (zoals het naar huis sturen van medewerkers) niet uit „Anderzijds doen we ook pogingen om de bestellingen zoveel mogelijk om te leiden via de tele foon Maar het Amsterdamse tele- foondistnct ligt lam en ik sluit niet uit. dat er meerdere zullen volgen. Wat dc bezorging betreft, denken we aan het inschakelen van particu liere besteldiensten. Zover zijn we op dit moment echter niet" Laconiek Hans Schuurman, bondsbestuurder voor de PTT van de bond van ambtenaren en trendvolgers ABVA, KABO. die de acties bij de post dienst organiseert, reageert laco niek op de zorgen van het Zeeuws- vlaamse postorderbedrijf „Ik heb maar één antwoord laat Necker mann minister Rietkerk van binne- landse zaken maar bellen. Hij is verantwoordelijk voor wat er nu gebeurt. Dit is een werkgeverskabi net. Men krijgt wat men hebben wil. Onze bond heeft al drie maanden met acties gedreigd maar de men sen worden kennelijk pas wakker als ze losbarsten lereformeerde indingsdag DDELBURG - De zendingscom- ssies van de gereformeerde ge- ente houden zaterdag voor de een- wintigste keer een Zeeuwse Zen- gsdag. Deze wordt gehouden in kerkgebouw van de gereformeer- gemeente aan de Segeerstraat in ddelburg en is verdeeld over twee eenkomsten die respectievelijk 15 uur beginnen. üdens de middagsamenkomst zal ds [j van Eckeveld uit Zeist een ope- igswoord spreken. Direct daarna dt symbolisch de aanbieding ats van het bedrag dat de sinds Hopende oud-papier-actie voor de ding het afgelopen seizoen heeft geleverd. In 1982 zat de totaalop- ïngst sinds het begin al tegen de Ijoen gulden en verwacht wordt dat bedrag zaterdag gepasseerd zal Het middagprogramma vermeldt der een zendingsverhaal dat ver wordt door de heer C. van den 'enkamp uit Waarde. De predikant [J. Tanis sluit het middaggedeelte. Avonds spreken ds J. Baaijens tgtekerke), drs G. Nieuwenhuis ïdingsbureau gereformeerde ge- ente) en ds E. Venema. De laatste, dikant in Middelburg (centrum) it de zendingsdag. Voor mensen die sen beide bijeenkomsten willen (blijven is koffie beschikbaar. MEERDERHEID COLLEGE GS v V. A-N.-:- l V '4 Video ..Zo'n video-apparaat biedt weer mogelijkheden dan u denkt", hield de verkoper in een wervend praatje voor toen een Middelburgs gezin - vier wan sterk - in de ivinkel infor matie kwam inwinnen over de eventuele aanschaf van zo'n toestel En de verkoper attendeerde 5p de mogelijkheid om zelf lemaakte super 8 familie- wnpjes te laten overschrijven 'P een videoband, net jongste zoontje van 10. dat e hele uitleg op de voet had \m°lgd. glunderde toen hij er jtQn hoorde. Ltfoi", riep hij uit toen ze weer op straat stonden, „komen we iwaks met z'n allen op tv". Met het luiden van een scheepsbel werd dinsdag het startsein gegeven voor de verbetering van het kanaal door Zuid-Beveland Vlnr. L van Hese. P. van der Leijé en B de Hoop HANSWEERT De verbetering van het kanaal door Zuid-Bcveland is daadwerkelijk begonnen. Dinsdag gaf ir B. de Hoop, hoofd nieuwe werken van rijkswaterstaat Zeeland, het startsein voor dit omvangrijke waterstaatkundige project, dat grof weg bestaat uit twee onderdelen: dc vervanging van het oude sluizeneom- plex te Hansweert en de verbreding van het kanaal door Zuid-Beveland (met vele bijbehorende werken). Met assistentie van projectleider L. van Hese en direetievoerder P. van der Leijé. luidde De Hoop een glanzend gepoetste scheepsbel. Hét teken voor drie machinisten van aannemers- en handelsbedrijf Van Oord- Werkendam bv, om hun machines aan het werk te zetten. Het werk begon aan de oostkant van het huidige sluizencomplex, vlakbij de Westerscheldezeedijk. Daar wordt een zogenaamde kwelsloot gegraven, die meteen aangeeft tot hoever de nieuwe,voorhaven komt te lopen (tot enkele honderden meters van de veer haven Kruiningem Terwijl de twee hydraulische kranen en een bulldozer de tot verdwijnen gedoemde akker onderste boven werkten, sprak ir De Hoop de verwachting uit dat het karwei tot omstreeks 1989 het nodige werk zal bieden. Hij voegde eraan toe te rekenen op een voorspoedige uit voering. Het hoofd nieuwe werken was blij dat, na veie jaren van voorbe reiding en afwachten op de aanbeste ding, het project is begonnen - met name ook omdat de oude sluizen als eerste waterkering niet meer voldoen aan de Deltaveiligheidseisen. Van Oord-Werkendam bv. met bijna 18.5 miljoen gulden de laagste in schrijver op de aanbesteding, heeft tol het najaar van 1986 de tijd om het eerste grondwerkbestek uit te voeren. Aan de westkant van het kanaal komen in het kader van het bestek onder meer een nieuwe dijk vanaf de loswal Schore tot aan de Vlaketunnel ün plaats van de bestaande coupure naar de loswal komt er een veiliger dijkovergang): een deel van de nieuw te maken loswal Aan de oostkant van het kanaal wordt de nieuwe dijk tus sen nieuwe sluizencomplex en Vlake tunnel aangelegd Tussen de nieuwe oostelijke en westelijke dijken worden zinkersleuven gebaggeid voor leidin gen. Aan de zuidkant komt de ooste lijke dijk langs de bultenvoorhaven. In die hoek klonk ook het startsein voor het werk. Overlast De werkzaamheden zullen voor het weg- en scheepvaartverkeer met on gemerkt blijven Ir De Hoop beklem toonde dat geprobeerd wordt de over last zo beperkt mogelijk te houden Gezorgd zal worden voor een goede voorlichting aan weg- en watergebrui kers, waarbij de gemeente Reimers- waal medewerking heeft toegezegd Volgens De Hoop staat de deur van de directiekeet van rijkswaterstaat bij de Vlakebrug open voor mensen die in formatie willen hebben VLISSINGEN - Het college van gede puteerde staten van Zeeland heeft de ministerraad in een brief dringend verzocht de gevraagde exportvergun ningen voor de Taiwanese orders (twee onderzeeboten) te verlenen. Volgens gedeputeerde staten is het verstrekken van die exportvergun ningen voor Zeeland van groot be lang met het oog op de daarmee samenhangende kans op de verwer ving van grote civiele orders door de Koninklijke Maatschappij De Schel de in Vlissingen. De brief is een weergave van het meerderheidsstandpunt van hetcolle- ge Drie leden van het college van gs onderschrijven het verzoek niet om dat het om de levering van wapentuig gaat. Die leden zijn: de commissaris van de koningin, dr. C. Boertien. en de beide PvdA-gedeputeerden J P Boersma en W. Don. Gezegd wordt, dat het beroep op de ministerraad wordt gedaan vanwege de zorgen over het behoud van de werkgelegenheid bij de KMS Verwe zenlijking van de eventuele civiele orders uit Taiwan is van levensbelang vanuit een oogpunt van het scheppen van continuïteit voor het bedrijf, al dus gs. Het gaat daarbij om het veilig stellen van honderden arbeidsplaat sen. In de brief wordt nog gewezen op de zeer sombere voorspellingen van het Centraal Planbureau over de ontwik keling van de de werkgelegenheid in Zee(and. De provincie, zo constateert het college, lijkt op weg te zijn een van de zwakste regio's van Nederland te worden. Zo'n ontwikkeling moets worden voorkomen Het inwilligen van het verzoek om de exportvergun ningen voor de Taiwanese onder zeeërs zou daartoe een aanzet kunnen zijn. aldus de brief aan de minister raad. gebeurde tijdens de ledenvergade ring Ook de Unie BLHP. zo verklaar de districtsbestuurder Ron Jacobs gisteravond, meent dat de civiele or ders die gekoppeld worden aan de bestelling van de onderzeeboten van eminent belang kunnen zijn voor de KMS. Unie BLHP De bij de Unie BLHP aangesloten werknemers van de Koninklijke Maatschappij 'De Schelde' hebben zich dinsdagavond eveneens uitge sproken voor de levering van nog eens twee onderzeeërs aan Taiwan. Dat ABVA/KABO roept PSD-personeel op tot onderbreking van werkzaamheden VLISSINGEN De FN V-ambte narenbond ABVAKABO heeft haar leden bij de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) in Zeeland opgeroepen tot een werkonderbreking voor onbe paalde tijd uit protest tegen de voorgenomen kortingen op de ambtenarensalarissen. Of het ook zover komt. hangt in belangrijke mate af van het re sultaat van een ledenvergade ring. die vanavond (woensdag) in Kruiningen wordt gehouden. Volgens district3bestuurdei Th. Jacobs van de ABVAKABO staat het echter wel bijna vast. dat het PSD-personeel in ieder geval de stiptheidsacties op de veerdiensten over de Wester- schelde zal hervatten. Tijdens een ledenvergadering dinsdag in Vlissingen bleek dat lang niet alle ABVA KABO-ie- den bij de PSD erg warm lopen voor een werkonderbreking. Nog niet de helft van de ongeveer zeventig aanwezige leden bleek bereid het voorstel van de AB VA/KABO-districtsbesluurder te volgen. Volgens Jacobs zal de stemming tijdens de ledenverga dering in Kruiningen van door slaggevende betekenis zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11