PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT evolgen van acties orden voelbaar Arafat begint terugtocht uit laatste steunpunt PREI EN GEHAKT Politie Vlissingen sluit berucht oplichter in WDRIJFSLEVEN: GROTE SCHADE ie PZC vandaag Tweespalt binnen CNV vooralsnog bedwongen Reagan mag MX-raket laten bouwen Rustig weer Droog en perioden met zon. In de ochtend eerst plaatselijk mist. Mid- ugtemperalunr ongeveer 13 graden, iverwegend matige zuidwestenwind, racht 3. 6e jaargang no. 262 insdag 8 november 1983 ISS1NGEN- Met de insluiting van de 53-jarige Walter V. heeft de [s neente-politie van Vlissingen maandag een internationaal beruchte K ichter aangehouden. aanhouding vond plaats in de huidige woonplaats van V: Putten-in iderland. Ook V's vrouw werd op verdenking van medeplichtingheid igehouden. Zeker dertig Nederlanders zouden de dupe zijn geworden van de llchtingspraktijken. Het totale bedrag waarvoor zij 'in het schip' zitten Zie ook pagina 13, beloopt öe twee en driekwart miljoen gulden. V. die afkomstig is uit Vlissingen en laatstelijk in Arnemulden woonde schreef ook nog eens voor een miljoen aan ongedekte cheques uit. Het onderzoek vond plaats in samenwerking met Interpol. Vanwege soortgelijke praktijken bestaat er ook bij politie-instanties in het buitenland interesse voor V. !N HAAG (GPD) De acties van ambtenaren en trendvolgers gaan de samenleving steeds eer ontregelen. Stakingen, stiptheidsacties en werkonderbrekingen bij onder meer politie, uane, post, openbaar vervoer en gemeentehuizen breiden zich verder uit. j> steravond werd het werk neergelegd bij de PTT-expeditieknooppunten voor Midden- en st-Brabant en Limburg. Vanmorgen rijden tot tien uur in Amsterdam geen trams, bussen metro. Door stiptheidsacties bij bruggen en sluizen rondom Rotterdam krijgen vandaag leepvaart, openbaar vervoer en ander verkeer te maken met vertragingen. Meer acties in havenbedrijf kunnen volgen. politiebonden hebben voor van- sinds maandag geheel gestremd. Gi- stakende PTT'ers wel worden afge- g verkeerscontroles en werkonder- rocheques waarmee sociale uitkerin- handeld. liet de AbvaKabo gister- kingen van ten hoogste één uur gen worden betaald zullen door de avond weten, igekondigd in totaal dertig ge nten. De grootste controle wordt ïorgen in Rotterdam gehouden. edingen president van de Utrechtse recht- ik zal vanmiddag uitspraak doen iet kort geding dat de staat tegen politiebonden heeft aangespannen. ministeries van binnenlandse za- n en justitie eisen dat de politieac- onmiddellijk worden stopgezet, t de Nederlandse organisatie van Ischriftuitgevers, verenigd in de ITU, schakelen de rechter in. Zij in in een kort geding, dat woens- in Den Haag dient, dat de PTT do schriften normaal zal bezorgen. De TU verwacht dat, als de tijdschrif- als gevolg van de stakingsactie worden bezorgd, haar leden em- schade zullen lijden door verlies advertentie-inkomsten en daar- ook abonnees. laf vandaag zullen de gevolgen van takingen bij de post in grote delen het land pas goed merkbaar wor- Maandagmorgen vond al geen tvervoer meer plaats van een naar lelangrijke expeditieknooppunten sterdam, Rotterdam, Utrecht, rnvond kwamen daar een groot 1 van Noord-Brabant en Limburg De post naar het buitenland is hatcher tegen Japenverkoop VS i n Argentinië De wachttijden bij de de grensover gangen zullen in de loop van de week aanzienlijk toenemen, menen de ambtenarenbonden. Maandag vielen de vertragingen nog mee omdat veel vervoerders met de acties rekening hadden gehouden. Omdat de vervoer ders mede als gevolg van contractue le verplichtingen toch de weg op zullen moeten, worden de komende dagen lange files aan de grens ver wacht. Het publiek ondervond maandag al aanzienlijke hinder van stiptheidsac ties bij politie, douane en spoorwegen. Een verrassingsstaking van de spoor wegen in de kop van Noord-Holland (Slot zie pag. 3 kol. 5) Tekort Minister Ruding wijst een verho ging van het financieringstekort om de korting van de ambtenaren te verzachten, van de hand. (PAGINA 3) Dierproeven De Dierenbescherming verwijt de overheid een gebrekkig beleid ten aanzien van dierproeven te voe ren. (PAGINA 5) Schepen Wie originele gebruiksmogelijkhe den voor de bijzondere Ooster- schelde-schepen weet, kan terecht op de maritieme expositie Euro poort '83 in Amsterdam. (PAGINA 11) Vergissing Het Gronimij-studierapport over recreatie en toerisme is een 'tragi sche vergissing, die om correctie vraagt' (PAGINA 12) Montessori Goes is de beste plaats voor de vestiging van een Montessori-ba- sisschool in Zeeland (PAGINA 12) Sponsor De algemene vergadering betaald voetbal van de KNVB moet zich uitspreken over het sponsorcon tract, menen de werknemersaf- gevaardigden in het bestuur be taald voetbal. (PAGINA 15) Radio en televisie: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Financiën, economie: 7. Provincie: 9, 11, 12 en 13. Sport: 15 en 17. Hoop voor Libanon T^e negen wat politieke ■wj D achtergrond betreft zo MELDING MOBILISA TIE SYRIË DEN (RTR-UPI) De Britse pre- r, Margaret Thatcher, heeft ndag in Londen de Amerikaanse UTRECHT - Een agente voor het gebouw van de Utrechtse rechtbank: 3,5 -minister van buitenlandse za- nee. Kenneth Dam te kennen gegeven hervatting van Amerikaanse penverkopen aan Argentinië voor r niet aanvaardbaar is. Dit heb- boge Amerikaanse functionaris- bekendgemaakt. Amerikaanse functionaris ver arde dat een besluit om de wapen- Hanties te hervatten, die in ver- id met de schending van de men- BChten in Argentinië werden op- chort, nog niet was genomen. Wan- r de mensenrechtensituatie onder lieuw gekozen Argentijnse burger- UTRECHT (GPD) Met de toezeg- uitspraken zullen doen over eikaars ering vooruitgaat, zal de kwestie K»'g van de CCOOP, de ambtenaren- situatie dan nadat er in de verbonds- ter sprake komen, aldus de func- bonden van het CNV, dat de grootst raad over'is gediscussieerd. Volgens naris. mogelijke zorgvuldigheid in acht ge- de verbondsraad is de keuze van de een interview met de Britse krant nomen wordt bij het kiezen van ac- actiemiddelen een kwestie van de ly Mail verklaarde de Britse pre- tiemiddelen, is de tweespalt binnen organisaties zelf. "laandag „Ik ben pro-Amen- het CNV vooralsnog bedwongen. Dat In een langdurige vergadering heeft maar wapenleveranties aan althans blijkt uit de verklaring die de CCOOP duidelijk gemaakt dat zij intlnië zouden het heel moeilijk na afloop van de verbondsraad van gelijke behandeling en een gelijk- mij maken. maandag werd gegeven. waardige onderhandelingspositie na- ui i mi Afgesproken is dat de bonden geen streeft en wil komen tot meerjaren- afspraken over arbeidsvoorwaarden en werkgelegenheid en dat zij bereid is verder te onderhandelen met de minister over 1984 als de minister gelijke behandeling zou garanderen voor '85 en '86 Omdat minister Riet kerk die garantie niet wilde geven was open en reeel ove'rleg niet mogelijk. De CCOOP roept met op tot staking, wel zal zij doorgaan met stiptheidsac ties en modelacties. Voor de maat schappelijke gevolgen van stakingen aanvaardt zq geen verantwoordelijk heid- Volgens CNV-voorzitter Van der Meu- len is er geen sprake van een spreek verbod voor de bonden uit de markt sector (industriebond, voedingsbond en dienstenbond). Die hadden binnen de verbondsraad de bezorgdheid naar voren gebracht van hun leden dat de gevolgen van de acties schade toe zouden brengen aan het bedrijfsleven ..We moetenaldus Van der Meulen, „alleen voorkomen dat we in de kran ten moeten lezen dat een van de bonden moeite heeft met de acties. Zodra dat het geval Is zal er eerst binnen de verbondsraad uitgebreid over gepraat worden". TRIPOLI/BEIROET (AFP/UPI/- REUTER'DPA) - Aanhangers van PLO-leider Yasser Arafat zijn begon nen zich terug te trekken uit hun laatste steunpunt in Libanon, het Palestijnse vluchtelingenkamp Bad- dawi bij de Noordlibanese havenstad Tripoli. Dat heeft de officiéle Libane se radio bekendgemaakt. Voor de vijfde achtereenvolgende dag werden Arafats mannen maandag zwaar onder vuur genomen door op standige Palestijnse strijders, die steun krijgen van Syriè. De Palestijn se strijders, die Arafat zijn trouw gebleven, begaven zich met zware wapens en vrachtwagens in de rich ting van Tripoli. In enkele wijken van Tripoli zouden al stellingen worden ingericht door de Palestijnse strijders. In het kamp Baddawi was de situatie wanhopig. De aanvallers zijn het vluchtelingenkamp in de loop van de dag tot op enkele honderden meters genaderd. In hun laatste bolwerk worden de ongeveer 5.000 Arafat-getrouwen bele gerd door naar schatting 15.000 Syri sche en Palestijnse strijdkrachten. Mobilisatie Het opperbevel van het Syrische le ger heeft maandag reservisten opge roepen zich bij hun eenheden te mel den. Dat is uit betrouwbare bronnen in Damascus vernomen. Het oproepen van de reservisten maakt deel uit van een algemene mobilisatie, zo werd gezegd Het hele Syrische leger zou al in staat van alarm zijn gebracht. De oproep voor de reservisten werd maandag in gecodeerde boodschap pen door radio-Damascus verspreid. De Syrische minister van staat voor buitenlandse zaken. Faroug al-Share, zei onlangs dat Washington de recen te dubbele bomaanslag op de Ameri kaanse en Franse bases in Beiroet gebruikt als voorwendsel om Syriè samen met Israèl aan te vallen. Van officiële zijde zijn de plannen voor mobilisatie niet bevestigd. De Syri sche maatregelen komen kort voor de komst van een grote Amerikaanse vloot naar het oostelijk deel van de Middellandse Zee Witte-huiswoordvoerder Larry Spea- kes walde geen commentaar geven op de vraag of de VS van plan zijn actie tegen Syrië te ondernemen in ant woord op de mobilisatie van reservis ten in dat land. Een woordvoerder van het ministerie van defensie verklaar de dat Washington zich „zorgen maakt" over de Syrische mobilisatie. In Israël is van officiële zijde nog niet op de mobilisatie in Syrië gerea geerd. De televisie meldde dat Israèl niet van plan is Syrië aan te vallen. Dit ondanks de vorige week aange kondigde mobilisatie-oefening voor reservisten. De Israëlische radio meldde dat de Arabische landen zich geen zorgen hoeven te maken over het oproepen van de Israëlische re servisten. IADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Prei, kilo Gehakt, 500g£4sa98 CQQ kilo ?.'2 998 D«^0 albert heijn Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. TRIPOLI lUPIi - Met zijn stervende broertje achter zich op de brancard, wordt een huilend jongetje maandag in het Libanese Tripoli door helpers naar een Rode Kruis-ziekenhuis gedragen. Het tweetal was tijdens de onderlinge stnjd tussen Palestijnse troepen door granaatscherven getroffen. Hun moeder raakte ernstig gewond. WASHINGTON (UP1 ANP) - De Amerikaanse senaat heeft gezamenlijke commissie van huis en senaat Maar aange- maandag zijn goedkeuring gegeven voor de produktie zien de uitslag van de stemmingen in beide huizen positief van de omstreden MX-raket. Aangezien het Huis van voor het regeringsplan was. staat de afloop bij voorbaat Afgevaardigden er vorige week al mee akkoord was vast. De commissie zal dit waarschijnlijk vanavond al gegaan, staat niets de uitvoering van het programma laten weten. meer in de weg. De uitslag van de stemmingen in het congres wordt gezien De laatste stap in de procedure is de behandeling door de als een belangrijke overwinning voor de regering-Reagan verschillende delegaties uit Libanon hebben de eerste onderhandelingsronde over de tóekomst van hun land met een bescheiden succes afgesloten. Welis waar is (nog) geen sprake van een algehele verzoening, maar de eerste hindemissen zijn genomen. Na acht jaar van bloedige burgeroorlog, die Libanon intern heeft verscheurd en die het land voor tweederde onder controle van Syriè en Israël heeft gebracht, waren de Libanese leiders eindeüjk in staat vier dagen lang met elkaar te praten en te onderhandelen. Aan het slot van hun besprekingen gingen de negen delegaties er mee akkoord half november de conferentie voort te zetten in Genève. Op het punt van de 'identiteit' van Libanon konden de negen leiders elkaar vin den Daaruit kan worden afgeleid dat geen van de groeperingen in Libanon er op dit moment op uit is de lange weg naar vrede alleen af te leggen. De eensgezindheid onder de delegatiele den houdt de belofte m van een succesvol vervolg van de conferentie. Er moet echter aan worden toege voegd dat tot nu toe geen belangrijke onderwerpen aan de orde zijn gesteld. Toch kan worden gezegd dat vier dagen Genève het begin van een vernieuwingsproces heeft gestart. Een proces dat een voorzichtige stap op de lange en moeilijke weg naar algehele verzoening is. Libanon is er hard aan •toe. Het is iedereen duidelijk dat het politieke systeem van Libanon moet worden hervormd. Het is niet langer meer vol te houden, dat de (christelijke) minderheid meer politie ke macht en zeggenschap heeft dan de (moslim) meerderheid. In 1943 is voor het laatst een volkstelling gehou den, waaruit de christelijke groeperin gen als de grootste naar voren kwa men. Op grond daarvan is het zogehe ten Nationale Pact tot stand geko men, waarin het toen geldende even wicht tussen de verschillende gods dienstige groeperingen is vastgelegd In het parlement en in de openbare ambten wordt gewerkt met de ver deelsleutel zes (christelijken) en vijf (moslims). Veertig jaar later is deze verhouding meer dan omgeslagen. De christelijken vormen anno 1983 een minderheid, maar de Grondwet en het Nationale Pact zijn nimmer aange past. Als belangrijkste voorwaarde voor een oplossing van de Libanese crisis geldt nu het opzetten van een geheel nieuw politiek systeem, dat tegemoet komt aan de gerechtvaardi ge verlangens van alle bevolkings groepen. Het komt er gewoon op neer, dat de concessies met name van de kant van de christelijke leiders moe ten komen. De fundamentele zaken, die daarbij aan de orde zullen komen, zijn in de huidige situatie niet op te lossen als Israël en Syrië grote delen van Libanon bezet houden In tem verdeeld en van buitenaf bedreigd blijft de leiders van de negen familie clans in Libanon niet veel anders over dan met elkaar samen te werken. Kunnen en willen zij die stap niet zetten dan zal Libanon als zelfstandi ge natie verdwijnen. Met deze bijna- zekerheid weten de negen leiders de toekomst van Libanon in hun hand. Terwijl vorige week in Genève de eerste stappen tot een politiek van verzoening werden gezet, ging het geweld onverminderd voort. In Zuid- Libanon was een zelfmoord-comman do verantwoordelijk voor de dood van meer dan veertig Israëlische soldaten en gevangen genomen Palestijnen; in Noord-Libanon laaide de broeder strijd tussen voor-en tegenstanders van PLO-leider Arafat in alle hevig heid op. Resultaat tot op dit moment: honderden doden, duizenden gewon den en tienduizenden daklozen. De Libanezen hebben de gebeurtenissen in eigen land al lang niet meer in de hand. Vreemde krijgsbenden maken de dienst uit. Wat nu weer in de Noordlibanese stad Tripoli gebeurt, zal niet nalaten zijn weerslag te heb ben op de pogingen van de Libanezen om de eenheid te herstellen. Wat komt er in de plaats voor de PLO van Arafat? Is Syrië, dat door dik en dun de anti-Arafat strijdkrachten van de PLO steunt, bereid zich te matigen en afstand te doen van de Groot-Syri- sche gedachte? Met andere woorden: zal Syrië zich terugtrekken uit Liba non? En wat zal Israël doen? De druk van de internationale gemeenschap op Jeruzalem om al zijn troepen terug te trekken uit Libanon is groot. Israèl vraagt ijzersterke garanties voor zijn veiligheid aan de noordgrens. Tot nu toe zijn de Israëli's de mening toege daan. dat niemand beter dan Israël zelf die bescherming kan geven door een deel van Libanon bezet te houden. Het zijn allemaal problemen, die een zware wissel trekken op de vervolg conferentie in Genève. Toch moet worden vastgesteld, dat de kwestie- Libanon alleen aan de onderhande lingstafel kan worden opgelost. Zo lang de wil ontbreekt om de kanon nen tegen elke redeüjke prijs te laten zwijgen, blijft Libanon een verdeeld en opgedeeld huis. Dim Geldloper beroofd - Een geldloper van de Nederlandse Miaaenstands- bank is maandagochtend in Zaandam van een geldcassette met 100.000 gul den beroofd. De man was met de cassette op weg van de bank naar zjjn transportauto. Dit heeft de politie van die gemeente meegedeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1