Redding De Schelde vroeg enorme offers Taiwan belangrijker voor onze industrie dan China zeeland: Lockefeer dient klacht in wegens Plan voor bouw motel in Sluis smaad en laster BIJLTJESWERK SMITH kaas NU 728 ARBEIDSPLAATSEN MINDER SCHELDE-DIRECTEUR BIJ DOOP FREGAT: Protestbussen FNV naar Den Haag Politie houdt nbreker aan VERSE e BOEREN 3 KWARK lr' -d. op de Zeeuwse markten ZEEUWSE mende jaren. Daarvoor zijn de orders voor de M-fregatten naar zijn mening nu nodig. .Wij van De Schelde zijn er klaar voor", aldus de heer Pröpper. Hij zei in dal verband gelukkig te zijn met de civiele orders van ongeveer 390 miljoen gulden, die zijn verkregen dit jaar, zoals een scheepsdieselmotor voor Van der Giessen-De Noord, de tandwielkasten voor zes Canadese fre gatten, de montage voor de NSM in Sluiskil, de gevels voor de NMB en de orders in de energiesector en met name de ombouw voor het Gemeente lijk Energiebedrijf te Rotterdam van de Maasvlaktecentrale. Directeur Pröpper constateerde, dat het bedrijf in januari van dit jaar helemaal geen toekomst meer leek te hebben en zou worden meegesleurd in het RSV-debacle. „De nieuwe sta tuten zijn gepasseerd en het predi kaat Koninklijke is in goedgunstige beschikking behouden. Verder zijn lopende orders op tijd en volgens de bekende Schelde-kwaliteit afgele verd. Binnenkort, nog voor het einde van het jaar, wanneer ook de hele herfinanciering is afgerond en aan alle voorwaarden is voldaan, kunnen we zeggen dat aan de eerste doelstel lingen is beantwoord. De KMS leeft en de klant wordt beleverd", aldus de KMS-direeteur. De doop werd verricht door de echtge note van de secretaris-generaal van het ministerie van defensie, mevrouw A J G Peijnenburg-Broekhuizen. Di recteur Pröpper overhandigde haar na afloop het bijltje waarmee ze het lint had doorgehakt, waaraan de fles champagne hing. De heer P. S. Ike, produktieleider scheepsnieuwbouw, bood haar de traditionele rijksdaalder als beloning voor haar werk aan Mevrouw Peijnenburg schetste in haar toespraak de levens-geschiede nis van Jacob van Heemskerck en van de verschillende schepen die naar de admiraal zijn vernoemd. Schout bij nacht W Kool noemde de doop een belangrijke mijlpaal voor de bouw meester, maar ook voor de Koninklij ke Marine. Hij sprak de hoop en het vertrouwen uit, dat de goede samen werking tussen de marine en De Schelde ook in de toekomst blijft gehandhaafd „De Koninklijke Marine zal haar taak naar behoren kunnen blijven vervullen, als de KMS goede schepen blijft bouwen", zo besloot hij. VLISSINGEN De doop van de Jacob van Heemskerck. het eerste luchtverdedigingsfregat voor de Koninklijke Warine, werd zaterdag verricht door mevrouw A. J. G. Peijnenburg-Broekhuizen. de echtgenote van de secretaris-generaal van het ministerie van defensie. Foto: Mevrouw Peijnenburg hakt met een bijltje het lint door dat is verbonden met de champagnefles. VLISSINGEN - De redding van de KMS heeft volgens directeur ir B. C. G. Própper enorme inspanningen en grote offers gevraagd, In totaal zijn dit jaar 728 arbeidsplaatsen verloren gegaan bij de KMS groep. Bovendien zal het personeel de bonus van vijf procent van het salaris zien vervallen. „Dat is heel wat anders van 3,5 pro- me fondsen die rijk en provincie heb- cent inleveren", aldus directeur Prop- ben moeten vrijmaken om die ter per zaterdag in zijn toespraak in het beschikking te kunnen stellen. „Dat Vlissingse Scheldekwartier, ter gele- gaat natuurlijk ten koste van andere genheid van de doop van het eerste plannen", zei hij. luchtverdedigingsfregat voor de Ko- Een woord van waardering was vol- ninklijke Marine, de Jacob van gens directeur Própper ook op zijn Heemskerck. Voor de werknemers die ontslag kre- gen aangezegd was geen bijzondere afvloeiingsregeling beschikbaar. Vele toeleveringsbedrijven zijn volgens di recteur Própper ook in grote proble men gekomen. Enkele van die bedrij ven gingen zelfs failliet- Directeur Própper wees bovendien op de enor- plaats vóór de ondernemingsraad en de beheerste wijze waarop actie is gevoerd, zonder schade aan de voort gang van de produklie te berokkenen. Ook was hij vol lof over het comité Behoud Werkgelegenheid KMS- groep. „Zij hebben letterlijk de Zeeuwse bevolking voor de KMS ge mobiliseerd en zo vormden zij het draagvlak voor de steunverlening op provinciaal niveau. Dat was een ge weldige steun in de rug voor al dege nen die zich daarvoor sterk maakten, ook in politiek Den Haag", aldus directeur Pröpper A MAANDAG 7 NOVEMBER 1983 JJSSINGENDonderdag 17 november zullen vanuit Zeeland FNV-bussen ir Den Haag rijden, de stad waar week van 14 tot en met 19 november zal forden geprotesteerd op het Binnenhof. In die week zal naar alle waar- Üiijnlijkheid de begroting van het ministerie van sociale zaken in de jneede Kamer worden behandeld. Dan wordt beslist over de kortingen op uitkeringen (3,5 proeent op 1 januari en 10 procent op 1 juli) en de «jnimum-lonen. De FNV wil tijdens die begrotingsbehandeling dagflijks •Ie duizenden mensen vanuit heel Nederland naar Den Haag vervoeren, m de mensen op te wekken mee te doen aan de demonstraties in Den Haag p „om de zaak van uitkeringsgerechtigden en minimum-lonen nog meer onder de aandacht te brengen" aldus de FNV trekt er op woensdag 16 november een FNV-karavaan door Zeeland De FNV roept alle werkenden en niet-werkenden op om bij aankomst van de karavaan in hun woonplaats aanwezig te zijn ..De niet-werkenden. omdat het hun zaak betreft, de werkenden om een blijk van solidariteit te geven aan diegenen die gisteren nog uw collega's waren". De route van de karavaan ziet er globaal zó uit. vertrek om 10.00 uur uit Terneuzen (plaats nog niet bekend). 11.00 Axel (plaats nog niet bekendi. 12.00 uur Hulst (Markti; 14.00 uur: GoesiStationsplein). 15.00 uur Zierikzee (plaats nog niet bekend), 16.00 uur: Vlissingen (Glacisstraat, poort van De Schelde). 17.00 uur: Middelburg (Dam. tevens afsluiting). PAGINA 5 Lintje G De bejaarde man stond enigs- eI) zins afzijdig te kijken naar de plechtige kranslegging verle- den week bij het landingsmo- B nument in Vlissingen. waar 39 l!! jaar geleden de eerste geal lieerde commando's voet op bezet Walcheren zetten. Hoe wel hij niet actief bij de plech tigheid betrokken was. kon wen duidelijk zien. dat het - gebeurde bij hem emoties op- wekte Gezien zijn leejlijd kon at. da( ook bijna niet anders. Ook -k had hij een wat verschoten lintje in de rever van zijn jas. Toen wij hem vroegen of de kranslegging bij hem bepaal de herinneringen opriep, ver scheen er een flauwe glimlach opzijn gezicht. Gek dat U dat vraagtbegon hij. „Ik sta net oan een voorval te denken, dal mij vroeg in de oorlog overkwam". En wijzend op zijn lintje vertelde hij. dat hij indertijd door een Duitse offi- cier was aangehouden, die hem vroeg of hij dat lintje met -Jvechlen had verdiend Waar op hij de officier had toege snauwd: „Nee, met vrèten..." ISSINGEN Taiwan zal ook op de lange termijn méér betekenen voor de industriële rerkgelegenheid in Nederland dan China. Dat zei directeur ir B. C. G. Pröpper van de ioninklijke Maatschappij De Schelde zaterdag in Vlissingen, bij de doop van de Jacob van leemskerck, het eerste luchtverdedigingsfregat voor de Koninklijke Marine. Hij zei dat de van China zo groot is, dat die waarschijnlijk alleen zal open staan voor de verkoop van tennis en voor investeringen in produktie en fabricage ter plaatse. ecteur Pröpper stelde de 'vage borspiegelingen op lange termijn' an China tegenover de opdracht van liljarden guldens vanuit Taiwan. Hij g zich echter af of de KMS de is zal krijgen om te exporteren. De dlge gang van zaken met betrek- iS VAN GENT - In samenwerking ;t de politie van Terneuzen en de kspolitie in Sas van Gent is de ■jarige H. V. uit Hulst, die verdacht irdt enkele inbraken te hebben jleegd, aangehouden. "heeft bekend ingebroken te hebben onder meer een benzinepompsta- jn en in een Scouting-clubgebouw. Jen groot gedeelte van de buit, be- feande uit sigaretten en drank, kon (orden achterhaald. V. werd na ver- |)0ord te zijn weer op vrije voeten esield king tot mogelijke orders uit Taiwan is in dit verband volgens hem niet alleen actueel, maar ook symptoma tisch. Hij noemde overigens het Ne derlandse marineschip een van de weinige grote eigen produkten, naast de vliegtuigen van Fokker en het grote baggermaterieel, waar vraag naar is. Directeur Pröpper maakte zich niet alleen zorgen over de export, maar ook over het industrieel energiebe leid. De KMS is volgens Hem het enige bedrijf in Nederland, dat nog serieus bezig is met de klassieke*ketelbouw. maar ook met de fabricage van onder delen voor het opwekken van kern energie en met hoge temperatuur- technologie Hij meende dat in de toekomst niemand meer behoefte heeft aan klassieke centraleketel- bouw, omdat kerncentrales stroom kunnen leveren voor een derde van die kosten. Daarom zou nu, met- ge bruik van hel Schelde-potentieel, moeten worden begonnen met pro gramma's, die misschien nog iets van de nucleaire markt voor Nederland kunnen redden. Om voldoende aandacht te kunnen besteden aan de ontwikkelingen voor de toekomst moet er volgens direc teur Pröpper wel een duidelijke hoe veelheid werk zijn voor de eerstko- OVER JAAR 'FIX UND FERTIG' SLUIS Een motel met 32 kamers, een fitness-centre, zes bowlingba nen volgens internationale reglementen, een vergader- en ontbijtruim te, en een zaal voor feestjes en partijen: dat zijn de ingrediënten van het plan van Günter Schulz uit Sluis. In augustus kocht hij uit de failliete boedel van Du Fossé in Sluis het bedrijfsgebouw en de bijbehorende brandnieuwe bungalow op. Van de oude bedrijfsgebouwen is de helft al gesloopt door het Bres- kense bedrijf Vermeulen De rest zal spoedig volgen. Schulz, een gepensioneerde bou- wingenieur uit het Duitse "Düssel- dorf, die zich nog te jong en te fit voelt om op zijn - financiële - lauwe ren te gaan rusten, heeft zich met hart en ziel op zijn nieuwe project gestort. Optimistisch zegt hij: „Als alles normaal verloopt kunnen we begin volgend jaar al beginnen met de bouw. In september moet het klaar zijn". Motel 'Anna' aan de Sint Anna- straat is geen luchtspiegeling, al moeten de planologische procedu res nog worden afgewikkeld. De bestemming van het terrein - 'be drijven' - moet worden veranderd in 'horeca' en dat zal via een artikel 19-procedure moeten gebeuren. Re den genoeg voor de Sluisse burge meester J. Asselbergs om de plan nen met enige terughoudendheid te benaderen. „Begrijp me goed, er is in Sluis zeker behoefte aan nieu we verblijfsaccommodatie, dat blijkt wel uit het rapport van het NEI. Maar de planologische voor bereiding kan veel tijd vergen, méér dan de heer Schulz misschien denkt". Volgens de Duitser, die net als zijn vroegere staatshoofd Schmidt een schipperspetje draagt, zullen er zich geen problemen voordoen. „De gemeente wil graag meewerken en de provincie ook", stelt hij tevre den vast. Bouwtekening Het terrein heeft een oppervlakte van 11.000 vierkante meter. Het Terneuzense architectenbureau Gruisen, Klap en Sanderse maakte een bouwtekening. Het komt er mooi uit te zien, met een verzon ken danszaaltje, in diagonale lijn geplaatste motelkamers, de lange bowlingbanen er haaks tegenaan gebouwd, en twee vergaderruim ten op de bovenste verdieping. Schulz streek ruim een half jaar geleden neer in Sluis. „Het heeft de ideale ligging voor een motel", zegt hij overtuigd. „Precies tussen Cad- zand en Knokke in, met veel toeris tische aanvoer van mensen die nu uitwijken naar ofwel Knokke of Cadzand voor hun overnachting. Er is hier zeker behoefte aan zoiets Er is hier nu niks". 'Fix und fertig' Het motel 'Anna' zal 'gerund' wor den door zijn dochter en vrouw, die uit het hotelwezen komt. Schulz: „Over een jaar is alles'fix und fertig'...". Foto: Günter Schulz bij het be drijfsgebouw van de failliete firma Du Fossé in Sluis waar het hyper moderne motel moet verrijzen. ..Ideale ligging..." AARDENBURG Burgemeester W. L. A. Lockefeer en wethouder R. van de Wijnckel van Aardenburg hebben gisteren (zondag) een aanklacht wegens smaadschrift en laster ingediend tegen ex-wethouder J. de Ridder, diens vrouw en de Aardenburgse D'66-voorzitter W. Westphaal. De Jacob van Heemskerck' verlaat het overdekte Schelde-dok in Vlissingen Aanleiding tot het inschakelen van de officier van justitie te Middelburg is een door laatstgenoemd drietal on dertekende brief aan de commissaris van de koningin, dr C Boertien, en minister Rietkerk van binnenlandse zaken, waarin Lockefeer onder meer wordt beticht van het 'knoeien' met een restaurantrekening De Aardenburgse burgemeester zou volgens de briefschrijvers in gezel schap van drie kennissen voor een drankrekening van ruim 280 gulden hebben gezorgd, terwijl daags na het 'feest' aan de uitbater van het etablis sement gevraagd zou zijn om de lijst van alcoholische dranken om te zet ten in een aantal menu's. De rekening moest aan de gemeente Aardenburg worden gestuurd, ter attentie van wethouder R. van de Wijnckel Dit alles volgens de brief. In de PZC van zaterdag heeft burge meester Lockefeer de beschuldigin gen met klem van de hand gewezen. Zondagmiddag besloten de burge meester en wethouder Van de Wijnc kel in gezamenlijk overleg tot juridi sche stappen Het WD-raadslid De Ridder was niet in het minst onder de indruk van de actie van de beide door hem gewraakte bestuurders Hij zei: „Ik zie dit als een gunstige ontwikke ling voor de hele zaak. Van de aan klacht zal ik verder geen nacht wak ker liggen. Laat ze vooral maar om een onderzoek vragen" Wel herhaal de De Ridder te betreuren, dat de namen van de briefschrijvers vroegtij dig in de openbaarheid waren geko men Courant hebben burgemeester LocKe- feer en wethouder Van de Wijnokel van Aardenburg op 6 november 1983 een aanklacht wegens smaadschrift en laster ingediend bij de officier van justitie te Middelburg. Zij hebben het openbaar ministerie verzocht tot een diepgaand justitieel onderzoek en on middellijke vervolging van de brief schrijvers. Dit gezien de ernst van de beschuldigingen, welke zij met klem van de hand wijzen. Ze zijn van mening, dat zij door de inhoud van de brief en de publicaties op ontoelaat bare wijze in eer en goede naam zijn aangetast". Van een verdere toelichting onthiel den zij zich. Vanuit Middelburg werd gisteren nog meegedeeld, dat het vo rige week door de commissaris der koningin begonnen onderzoek naar 'de persoonlijke handel en wandel' van burgemeester Lockefeer over en kele dagen zal worden afgerond. Boertien verwacht nog deze week mededelingen te kunnen doen. Verklaring Lockefeer en Van de Wijnckel schrij ven in een zondagavond uitgegeven verklaring: ..Naar aanleiding van een /aigggx brief aan de commissaris der konin- H gin in Zeeland geschreven door de heer en mevrouw De Ridder en de ■.v.L®; heer Westphaal, allen te Aardenburg, ■rA; waarover twee publicaties zijn ver- W mwi schenen in dagblad De Stem en één mrA publicatie in de Provinciale Zeeuwse Wethouder Van de Wijnckel. rechWr<>eks m ^'Ult Normandië 'olitie achterhaalt .estolen autobanden I IDDELBÜRG Dc Middelburgse •mccntepolitie heeft in de loop van 2 (weekeinde vier bij een benzine- ation gestolen autobanden achtcr- anlil. De dader D. S. uit Middelburg ""(cfl de diefstal bekend. vee Middelburgse politiemensen od egen argwaan toen ze zaterdag- >d< ond - na een klacht over geluid- 00 verlast - bij S. binnenkwamen en in huiskamer de nieuwe banden za- n staan. Hoewel er geen aangifte n diefstal was gedaan werden ver- hillende benzinestations gebeld. Bij t Shell-station aan de Statenlaan eken vier banden te worden ver te st. Dl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5