PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ouane begint met Syrië vreest militaire ingreep VS en Israël Ozal leidt in Turkije VERTRAGING AAN GRENZEN VERWACHT MEER OF MINDER VOOR MINISTERS Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? Unie BLHP veroordeelt acties ONDERBREKING ONDERBROKEN VERGELDING VOOR BOMAANSLAGEN Meer zon Droog weer en perioden met zon, maar in de ochtend eerst nog plaatse lijk mist. Middagtemperatuur onge veer 12 graden. Tot matig toenemende mind uit zuid tot zuidoost. 226e jaargang no. 261 baandag 7 november 1983 EN HAAG (GPD) De Unie BLHP, vakbond voor leidinggevend en hoger rsoneel met 48.000 leden, heeft de ambtenarenacties fel veroordeeld. De \enaren ivillen. aldus de Unie, zogenaamd een gelijke behandeling met •mers in de marktsector, maar via hun acties proberen zij de bestaande \elijkheid juist overeind te houden. e-voorzitter Jos Werkhoven laat in een persbericht weten. .Als het om Ike behandeling gaat. moet men zich ook willen realiseren dat er [erdduizenden „collega's" in het bedrijfsleven hun baan al zijn kwijtge- i akt". Volgens de Unie BLHP deugen de acties niet: men blokkeert en ontwricht de maatschappij. „Voor de economiche gevolgen, bijvoorbeeld bij de spoorwegen, hoeven de stakers later niet op te draaien. Hun bedrijf en hun arbeidsplaats blijft toch ivel bestaan". De Unie vindt dat de ambtenaren staking als laatste wapen en als uiterst strijdmiddel aan het uithollen zijn. Volgens de bond is het duidelijk waar sommigen, 'en niet de eersten de besten' op uit zijn. het kabinet moet weg. „Dat bepaalt echter het parlement nog steeds en niet de straatAmbtenarenvoonhannen als Van de Scheur zoeken niet meer naar openingen en compromissen. Zij sturen op escalatie aan. rui n»JSSINGEN (GPD) Duizenden douaneambtenaren voeren vandaag massaal stiptheidsac- in enkele plaatsen in ons land zijn r0°Jes tegen de voorgenomen salariskorting van 3,5 procent. Bij het wisselen van de diensten expeditkkno(^punt"n "oor mfanmorgen vroeg is hiermee een begin gemaakt, met als eerste de grensovergang onbepaalde tijd in staking gegaan. lergh-autoweg, waar vannacht om twaalf uur al stipt werd gewerkt. acties worden gevoerd bij alle ten laten drukken in het Nederlands jensposten. zowel in het noorden, en Duits om de grenspassanten over n als zuiden van het land, en een en ander te informeren. Verwacht lange wachttijden opleveren I wordt dat van de in totaal 10.000- douaneambtenaren er zeker 8000 aan de acties meedoen. jr grenspassanten. Ook het perso de luchthavens Schiphol, itienhoven en Beek alsmede van Rotterdamse havengebied doet de acties mee. stiptheidsacties van douane en itroledienst van de belastingen 'uilen ook in Zeeland te merken zijn. lei name het vrachtvervoer zal reke- jng moeten houden met ernstige HILVERSUM (ANP) - nssen, zo zei het VVD- itrtragingen. De VVD-fractie in de kamerlid Linschoten za- De postbezorging zal daardoor in gro te delen van het land worden ont wricht. De werknemers van het cen trale postoverslagbedrijf van de PTT in Utrecht, van waaruit de post over het hele land wordt verspreid, zijn vanmorgen om zes uur bij het begin van de dienst voor onbepaalde tijd in staking gegaan. Ook de aan- en af- voerdienst van de posterijen in Utrecht, een van de dertien districtsk nooppunten. gaat vanmorgen plat. Ongeveer vierhonderd chauffeurs van het postdistrict Amsterdam hebben vanaf gisteravond tien uur het werk neergelegd. Het gevolg is dat het -jen woordvoerder van de Olau Line duizend gulden maar 2.200 bruto min- districtspostkantoor voor alle post- de VARA- der, verzekerde hij. Het vervoer per trein en auto gesloten zal onjuist dat de ministers- radio. De VVD zal deze bruto salaris voor 1984 zijn. Een uitzondering is gemaakt tweede kamer vindt het terdag salarissen volgend jaarkwestie binnenkort in de zal, inclusief vakantie- voor speciale diensten zoals rouwcir- misschien wel enige ver- ;ing kan ontstaan bij het vracht- 'oer, maar dat het passagiersver- 20a;s aangekondigd in tweede kamer ter spra- ir valt onder de marechaussee, die de begroting, met acht- ke brengen, zo kondigde :n actie voert. Ook bij de sluizen in duizend gulden worden hij aan. Volgens een irneuzen en aan de grens met Bel- verhoogd. De ministers woordvoerder van het Ié kunnen zich vertragingen voor- moeten in de pas lopen departement van bin- met de rest van de col- nenlandse zaken zijn de douaneambtenaren ^zullen vooral iectieve sector. Dat bete- cijfers, zoals die in de et goederenvervoer intensiever con- maar ook de personencon- tole zal worden verscherpt. Het na- ionaal actie-comité van de vier cen- rales van overheidspersoneel ACOP, jCOOP, AC en CMHA) verwacht dat e acties vooral merkbaar zijn bij de sposten Breda, Heerlen. Venlo en Het comité heeft pamflet- toeslag, 174.874 gulden bedragen. In 1983 was dit nog 177,156 gulden De cijfers die in de be groting genoemd wor den dateren van mei dit kent na het laatste bod begroting staan, intus- laar, en zijn niet meer van het kabinet aan de sen achterhaald. De mi- van toepassing, aldus ambtenaren een gelijk nisters krijgen het ko- de woordvoerder van blijven van de nettosala- mende jaar met acht- binnenlandse zaken KMS leeft 'De KMS leeft en de klant wordt beleverd', aldus Schel- de-directeur ir. B. C. G. Prop- per zaterdag in Vlissingen bij de doop van het fregat Jacob van Heemskerck. Pröpper kiest voor concrete miljar denorders uit Taiwan in plaats van 'vage voorspiege lingen op lange termijn' van China. (PAGINA 5) g Kritiek Tass Volgens het Russische persbu reau Tass verzwijgt minister Van den Broek van buiten landse zaken de waarheid over kernwapens. (PAGINA 3) /sport „Sponsor KNVB "1 Eindelijk heeft de KNVB de knoop doorgehakt. De voet balbond koos voor het Japan se bedrijf Sony. De beslissing om niet met Philips in zee te gaan viel gisteren na een uren lange vergadering. (PAGINA 11) Zeeuwse derby Het Zeeuwse voetbal beleefde zondagmiddag een toptreffen hi de tweede klasMiddelburg on Vlissingen speelden voor 1800 toeschouwers en specta culaire wedstrijd. De winst ging uiteindelijk naar Vlissin gen, dat ondanks de vele sco- ]Hngskansen na de rust maar ternauwernood overeind bleef (2-3). (PAGINA 16) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenl.: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 11, 12, 13, 14, 15 en 16 ISTANBUL Tijdens de algemene verkiezingen in Turkije bracht Turgut Ozal zondag zijn stem uit. Ozal, leider van de Moederlandpartij AN AP, wordt algemeen getipt als winnaar van de verkiezingen culaires, bloedtransfusiedienst, tele grammen en lokale expresse. De aangekondigde stakingen bij de posterijen in Den Haag gaan voorlo pig nog niet door, omdat op een actievergadering te weinig leden van AbvaKabo aanwezig waren om een beslissing te kunnen nemen. Ook de politie zal met ingang van vandaag actie gaan voeren. De rijkspolitie in het district Den Haag zal vanmorgen van tien tot twaalf uur het werk neerleggen voor vakbondsvergaderingen De vergade ringen vormen het begin van een reeks acties bij de rijkspolitie die enkele weken zal duren. De politie zal deze week veel minder bekeuringen gaan uitdelen, soms het werk onderbreken voor vergaderin gen en overwerk weigeren. Ook het regelen van het verkeer zal er soms bij inschieten. Bij eventuele misdrijven zal men echter wel optreden, zo heb ben de politiebonden beloofd. Het spoorwegpersoneel blijft na deze uitspraak stipt werken, hoewel het afgelopen weekeinde nagenoeg niets van deze acties te merken viel. EINDHOVEN De geplande werkonderbreking van de Eindhovense gemeentepolitie duurde zaterdag avond in het PSV-stadion welgeteld vijf minuten. Nadat de politie onder applaus van de Ajax-suppor- ters enkele minuten voor half acht demonstratief Ajax-supporters gedurende de rest van de wedstrijd onder controle te houden. ,.De mensen van de Philips-ordedienst werden be dreigd. We moesten toen wel ingrijpen", aldus woord voerder Franken van het actiecomité. „Nadat de orde afgemarcheerd, waren zij binnen de vijf minuten toch in het stadion was hersteld, hebben we besloten de op hun post om dezelfde Ajax-supporters hard- ME niet opnieuw uit het stadion terug te trekken. Het handig tot de orde te roepen. had namelijk bijzonder weinig zin heen en weer te Nadat de politie rond vak Z, waar de Amsterdamse blijven lopen. Dat zou alleen maar een lachwekkend supporters waren ondergebracht, was verdwenen, bra- jojo-effect hebben gegeven". ken onmiddellijk ongeregeldheden uit Banken en In totaal heeft de Eindhovense politie 27 aanhoudin- stoelen werden het speelveld opgegooid, en ook pro- gen verricht, waarvan vijftien 's middags in de binnen- beerde men massaal de omheining rond het veld te stad. Het waren allen Ajax-supporters, die naar het vernielen. Toen de Ajax-supporters bovendien ook nog bureau werden overgebracht wegens baldadig gedrag, eens dreigden elders in het stadion met Eindhovense winkeldiefstallen, verboden wapenbezit en het in bezit supporters op de vuist te gaan, werd de nog niet hebben van verdovende middelen, vertrokken ME opnieuw ingezet. De Ajax-supporters De aftocht van de Ajax-supporters verliep daarna werden terug hun vak ingedreven, waarna de meest rustig. De ME begeleidde de supporters van het onwillige Amsterdammers afgevoerd werden. De aan- stadion naar het NS-station, waar de paar honderd wezigheid van de politie bleek daarna voldoende om de Amsterdammers op de trein werden gezet. WASHINTON/JERL'ZALEM /AFP/RTRI De chef van de het verloop daarvan tot nu toe'tevre- Amerikaanse generale staf, generaal John Vessey, heeft n/uitl.tioj van de Libanese presi- afgelopen weekeinde aangemoedigd zondag in een vraaggesprek een militaire interventie van de dent, Amin Gemayel, dat alle buiten- snpprnnnfpn'pMi aTnvuii^fvan Verenigde Staten tegen de organisatoren van de aanslag van landse troepen zijn land zouden moe speerpunten een aanvulling an ma- i 4 ten verlaten, achtte men in overeen- ximaal 47 gulden op hun stakingsuït- 23 oktober in Beiroet met Uitgesloten. Bij die aanslag op het stemming met het Israëlische stand- kering van 73 gulden per dag in het Amerikaanse hoofdkwartier bij Beiroet kwamen 230 Ameri- punt. vooruitzicht te stellen De regeling Het Libanese staatshoofd, dat op vér= geldt alleen voor ambtenaren die zoek van 'Genève' internationale con- AbvaKabo heeft de stakingen het door de lange duur van acties financiële moeilijkheden komen. (zie ook pagina 3>. Koffie woensdag 8 cent duurder Ook het Israëlische kabinet heeft zon- wer. zei een van hen. Een functionaris, tacten gaat leggen om het vertrek van dag over de vergelding van de aanslag zei dat de uitgevoerde luchtaanvallen de Israëlische troepen te bewerkstelli- van vrijdag op het Israëlische hoofd- duidelijk veel te gering waren om te gen. heeft dit weekeinde in Parijs een kwartier m het Zuidlibanese Tyrus dienen als straf voor wat er gebeurd ontmoeting gehad met president beraden Tegelijkertijd werd bekend was. Francois Mitterrand Beiden weiger- dat de Amerikaanse militaire aanwe- Wat de Libanese verzoemngsconfe- den mededelingen te doen over hun zigheid voor de kust van Libanon rentie in Oenève betreft is Israël over onderhoud. wordt uitgebreid tot 30 schepen On- der de schepen zijn drie vliegdeksche pen met in totaal ongeveer 300 vlieg tuigen. De Amerikaanse pers meldde zater- DEN HAAG (ANP) Een pak koffie dag dal de Verenigde Staten binnen van 250 gram wordt met ingang van enkeie dagen in de oostelijke Middel woensdag acht cent duurder. De [andse Zee zullen beschikken over prijsverhoging is het gevolg van ho- hun sterkste vloot sinds de tweede gere inkoopprijzen op de wereld- wereldoorlog markt. Volgens Israëlische kranten vreest De Vereniging van Nederlandse Kof- Syrië een gezamenlijke Israëlisch- fiebranders en Theepakkers heeft dit Amerikaanse reactie. Functionaris- zondag meegedeeld. Het ministerie seri wezen erop dat Washington had van economische zaken is van de gebroken met zijn beleid tot nu toe prijsverhoging op de hoogte gesteld. van het veroordelen van Israëlische Een woordvoerder van dit ministerie luchtaanvallen op Palestjjnen in Li- heeft de prijsverhoging zondag beves- banon De samenwerking en coördi- tigd. natie zijn nauw en worden nog nau- ANKARA (GPD/AP ANP) De kan- rucht dat de militaire seri*«. didaat van de Moederlandpartij, Tur- generaal Evren. zal aftreden. pai lij .cc. «<iuu.ia.L ccuju- naar de stembus om een parlement cratieiMDPi van generaal bd Turgut- van 400 leden te kiezen, die in één gut Ozal, is de grote ovrwinnaar Nog sensationeler is. at de partij die Sunalp stond op 24 procent, terwijl de kamer zitting zullen nemen, geworden van de parlementsverkie- de beginselen van het regime uit- gematigd-linkse Volkspartij (HPi van Hoe lang het tellen van de steramen zingen in Turkije. Vannacht was al draagt, de Partj van Nationalistische Necdet Calp 30,2 procent van de stem- gaat duren is nog niet duidelijk, duidelijk dat Ozal, die vice-premier Democratie, onder generaal b.d. Su- men had veizameld. Onder het Turk- Vooral op het platteland cn in het is geweest tijdns de eerste twee jaren na^P> en nederlaag moest incasseren se electorale systeem dat grote partij- oosten van Turkije, waar door de van het generaalsregime, afstevende veel groter is dan de meesten en bevoordeelt kan een partij met zware aardbeving van vorige week op en ruime meerderheid in het par- hadden gedacht. tussen de 43 en 45 procent van de zondag de verbindingen heel moci- .ui- De staatsradio meldde als onofficieel stemmen een meerderheid in het par- lijk zijn, zal het tellen en doorgeven lemcnt. Volgens de eerste bereken.- resultaat na telling van 28 procent lement krijgen. vJn de rèsïtafen^?ang dien zo is S? gen zou Ozal al kunnen rekenen op van de stemmen 2,5 miljoen stemmen Bij de zondag gehouden verkiezingen verwachting. Voor de definitieve uit- 250 van de in totaal 400 zetel in het voor de partij van Ozal. De Moeder- werden geen incidenten gemeld. Bijna slag bekend is zal het wel vrijdag parlement. In Ankara gaat het ge- landpartij komt daarmee op 44,7 pro- 20 miljoen Turken gingen verplicht zijn. zo werd er aan toegevoegd. TRIPOLI (AFP) PLO-leider Yasser Arafat heeft zondag verklaard Nahr El Bared, een van de twee belegerde Palestijnse vluchtelingen kampen benoorden Tripoli in Noord-Libanon, te hebben ontruimd om, het leven van burgers te sparen'. Dit betekende dat hij was terugge- lestijnse burgers zaten volgens ra drongen in zijn laatste bolwerk, dio Beiroet ingesloten zonder het kamp Beddawi. waar zijn voedsel en stroom, hoofdkwartier is gevestigd en dat het dichtst bij Tripoli ligt Het Palestijnse persbureau Wafa heeft in een in Nicosia op Cyprus opgevangen uitzending gemeld' dat de Arafatgetrouwe strijders zondag de aanvallen op het kamp van Beddawi hebben afgeslagen De door Syrië gesteunde aanval- I Iers zijn verdreven naar de onder Syrische controle staande kazerne van Araman en naar de plaatsjes Haikaliye en Majdalaya die net i kamp van Beddawi omgeven. De beschietingen die tot 17.30 uur (onze tijd) voortduurden, hebben I in het kamp enorme verliezen aan mensenlevens en materieel veroor- zaakt. aldus Wafa. Tot zondag waren als gevolg van I vier dagen strijd om de laatste J steunpunten van Arafat in Liba non bijna 150 mensen omgekomen en 510 gewond geraakt. De mensen Zondagochtend nog maakte Ara- vluchtten massaal uit het strijdge- fat een ronde langs zijn door vier bied dagen strijd uitgeputte aanhan- Honderdduizend Libanese en Pa- gers in het kamp Beddawi.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1