t Taiwan belangrijker voor onze industrie dan China Redding De Schelde vroeg enorme offers Plan voor bouw motel in Sluis Lockefeer dient klacht in wegens smaad en laster Protestbussen FNV naar Den Haag SCHELDE-DIRECTEUR BIJ DOOP FREGAT: Politie houdt inbreker aan NU 728 ARBEIDSPLAATSEN MINDER rsiSS] VERSE BOEREN KWARK SM/W kaas *5' - PAGINA 5 [JSSINGENDonderdag 1* november zullen vanuit Zeeland FNV-bussen TaarDen Haag rijden, de stad waar week van 14 tot en met 19 november zal ïorden geprotesteerd op liet Binnenhof. In die week zal naar alle waar* jihijnlijkheid de begroting van het ministerie van sociale zaken in de reeede Kamer worden behandeld. Dan wordt beslist over de kortingen op |t uitkeringen (3,5 procent op 1 januari en 10 procent op 1 julii en de jinimum-lonen. De FNV wil tijdens die begrotingsbehandeling dagelijks iele duizenden mensen vanuit heel Nederland naar Den Haag vervoeren. Dm de mensen op te wekken mee te doen aan de demonstraties in Den Haag jn „om de zaak van uitkeringsgerechtigden en minimum-lonen nog meer onder de aandacht te brengen" aldus de FNV trekt er op woensdag 16 november een FNV-karavaan door Zeeland. De FNV roept alle werkenden en niet-werkenden op om bij aankomst van de karavaan in hun woonplaats aanwezig te zijn. ,,De niet-werkenden, omdat het hun zaak betreft: de werkenden om een blijk van solidariteit te geven aan diegenen die gisteren nog uw collega's waren" De route van de karavaan ziet er globaal zó uit vertrek om 10 00 uur uit Terneuzen (plaats nog niet bekend i, 11 00 Axel (plaats nog niet bekend); 12.00 uur Hulst (Markt). 14 00 uur Goes (Stationsplein); 15 OOuur Zienkzee (plaats nog met bekend); 16 00 uur: Vlissingen (Glacisstraat. poort van De Schelde). 17 00 uur: Middelburg (Dam. tevens afsluiting). jUSSINGEN Taiwan zal ook op de lange termijn méér betekenen voor de industriële werkgelegenheid in Nederland dan China. Dat zei directeur ir B. G. Pröpper van de [oninklijke Maatschappij De Schelde zaterdag in Vlissingen, bij de doop van de Jacob van leemskerck, het eerste luchtverdedigingsfregat voor de Koninklijke Marine. Hij zei dat de narkt van China zo groot is, dat die waarschijnlijk alleen zal open staan voor de verkoop van ennis en voor investeringen in produktie en fabricage ter plaatse. mende jaren. Daarvoor zijn de orders voor de M-fregatten naar zijn mening nu nodig. ..Wij van De Schelde zijn er klaar voor", aldus de heer Própper. Hij zei in dat verband gelukkig te zijn met de civiele orders van ongeveer 390 miljoen gulden, die zijn verkregen dit jaar. zoals een scheepsdieselmotor voor Van der Giessen-De Noord, de tandwielkasten voor zes Canadese fre- lirecteur Pröpper stelde de 'vage king tot mogelijke orders uit Taiwan energie en met hoge temperatuur- porspiegelingen op lange termijn' is in dit verband volgens hem niet technologie. Hij meende dat in de gat'tèn. dè montage voor "de'NSM in an China tegenover de opdracht van alleen actueel, maar ook symptoma- toekomst niemand meer behoefte Sluiskil, de gevels voor de NMB en de heeft aan klassieke centraleketel- orders in de energiesector en met bouw, omdat kerncentrales stroom name de ombouw voor het Gemeente- üljarden guldens vanuit Taiwan. Hij tisch. Hij noemde overigens het Ne- .jj roeg zich echter af of de KMS de derlandse marineschip een van de ij--T v.,.,. ven ut uuuw, uiuutu Kciiiccuuaicö buuujii name ae omoouw voor net (jemeenre- sT8ns zal krijgen om te exporteren. De weinige grote eigen produkten, naast kunnen leveren voor een derde van lijk Energiebedrijf te Rotterdam van uidige gang van zaken met betrek- de vliegtuigen van Fokker en het die kosten. Daarom zou nu, met ge- de Maasvlaktecentrale. grote baggermaterieel, waar vraag bruik van het Schelde-potentieel, naar is. moeten worden begonnen met pro- Directeur Própper constateerde, dat gramma's, die misschien nog iets van het bedrijf in januari van dit jaar Directeur Pröpper maakte zich niet de nucleaire markt voor Nederland helemaal geen toekomst meer leek te alleen zorgen over de export, maar kunnen redden. hebben en zou worden meegesleurd ook over het industrieel energiebe- in het RSV-debacIe. „De nieuwe sta- leid. De KMS is volgens nem het enige Om voldoende aandacht te kunnen tuten zijn gepasseerd en het predi- besteden aan de ontwikkelingen voor kaat Koninklijke is in goedgunstige AS VAN GENT - In samenwerking bedrijf in Nederland, dat nog t> de ??Ht.ie ^an Terne"ze" <je bezig is met de klassieke ketelbouw, de toekomst moet er volgens direc- •1 jkspolitie in Sas van Gent is de maar 00k met de fabricage van onder- teur Própper wel een duidelijke hoe- VLISSINGEN De doop van de Jacob vanHeemskerck, het eerste luchtverdedigingsfregat voor de Koninklijke Manne, werd zaterdag verricht door mevrouw A. J. G. Peijnenburg-Broekhuizen, de echtgenote van de secretaris-generaal van het ministerie van defensie. Foto: Mevrouw Peijnenburg hakt met een bijltje het lint door dat is verbonden met de champagnefles. ;,J5-jarige H. V. uit Hulst, die verdacht ordt enkele inbraken te hebben ipleegd, aangehouden. heeft bekend ingebroken te hebben onder meer een benzinepompsta- - |on en in een Scouting-clubgebouw. en groot gedeelte van de buit, be- aande uit sigaretten en drank, kon orden achterhaald. V. werd na ver oord te zijn weer op vrije voeten »l isteld. politie achterhaalt estolen autobanden IDDELBÜRG De Middelburgse Bmeentepolitie heeft in de loop van s'et weekeinde vier bij een benzine station gestolen autobanden achter- "1. De dader D. S. uit Middelburg de diefstal bekend. !%ee Middelburgse politiemensen %gen argwaan toen ze zaterdag avond - na een klacht over geluid- - bij S. binnenkwamen en in huiskamer de nieuwe banden za- in staan. Hoewel er geen aangifte diefstal was gedaan werden ver- f hillende benzinestations gebeld. Bij t Shell-station aan de Statenlaan eken vier banden te worden ver delen voor het opwekken van kern- veelheid werk zijn voor de eerstko- ADVERTENTIE) rechtstreeks ^uit Normandië op de Zeeuwse markten OVER JAAR 'FIX UND FERTIG' SLUIS Een motel met 32 kamers, een fitness-centre, zes bowlingba nen volgens internationale reglementen, een vergader- en ontbijtruim te, en een zaal voor feestjes en partijen: dat zijn de ingrediënten van het plan van Günter Scliulz uit Sluis. In augustus kocht hij uit de failliete boedel van Du Fossé in Sluis het bedrijfsgebouw en de bijbehorende brandnieuwe bungalow op. Van de oude bedrijfsgebouwen is de helft al gesloopt door het Bres- kense bedrijf Vermeulen. De rest zal spoedig volgen. Schulz, een gepensioneerde bou- wingenieur uit het Duitse Dussel- dorf. die zich nog te jong en te fit voelt om op zijn - financiële - lauwe ren te gaan rusten, heeft zich met hart en ziel op zijn nieuwe project gestort. Optimistisch zegt hij: „Als alles normaal verloopt kunnen we begin volgend jaar al beginnen met de bouw. In september moet het klaar zijn". gemeente wil graag meewerken en de provincie ook", stelt hij tevre den vast. Bouwtekening Het terrein heelt een oppervlakte van 11.000 vierkante meter. Het Terneuzense architectenbureau Gruisen, Klap en Sanderse maakte een bouwtekening. Het komt er mooi uit te zien, met een verzon ken danszaaltje, in diagonale lijn geplaatste motelkamers, de lange bowlingbanen er haaks tegenaan gebouwd, en twee vergaderruim ten op de bovenste verdieping. Motel 'Anna' aan de Sint Anna- Schulz streek ruim een half jaar straat is geen luchtspiegeling, al geleden neer in Sluis. „Het heeft de moeten de planologische procedu- ideale ligging voor een motel", zegt res nog worden afgewikkeld. De hij overtuigd „Precies tussen Cad- bestemmmg van het. terrein - 'be- zand en Knokke in, met veel toeris- drijven' - moet worden veranderd tische aanvoer van mensen die nu in 'horeca' en dat zal via een artikel uitwijken naar ofwel Knokke of 19-procedure moeten gebeuren. Re- Cadzand voor hun overnachting, den genoeg voor de Sluisse burge- Er is hier zeker behoefte aan zoiets, meester J. Asselbergs om de plan- Er is hier nu niks" nen met enige terughoudendheid te benaderen. „Begrijp me goed, er is in Sluis zeker behoefte aan nieu we verblijfsaccommodatie. dat blijkt wel uit het rapport van het NEI. Maar de planologische voor bereiding kan veel tijd vergen. f méér dan de heer Schulz misschien denkt". 'Fix und fertig' Het motel 'Anna' zal 'gerund' wor den door zijn dochter en vrouw, die uit het hotelwezen komt. Schulz: „Over een jaar is alles 'fix Volgens de Duitser, die net als zijn vroegere staatshoofd Schmidt een schipperspetje draagt, zullen er moderne motel moet zich geen problemen voordoen. „De Ideale ligging Foto: Gunter Schulz bij het be drijfsgebouw van de failliete firma Du Fossé in Sluis waar het hyper- verrijzen VLISSINGEN - De redding van de KMS heeft volgens directeur ir B. C. G. Própper enorme inspanningen en grote offers gevraagd. In totaal zijn dit jaar 728 arbeidsplaatsen verloren gegaan bij de KMS groep. Bovendien zal het personeel de bonus van vijf procent van het salaris zien beschikking behouden. Verder zijn lopende orders op tijd en volgens de bekende Schelde-kwaliteit afgele verd. Binnenkort, nog voor het einde van het jaar, wanneer ook de hele herfinanciering is afgerond en aan alle voorwaarden is voldaan, kunnen we zeggen dat aan de eerste doelstel lingen is beantwoord. De KMS leeft en de klant wordt beleverd", aldus de KMS-direeteur. De doop werd verricht door de echtge note van de secretaris-generaal van het ministerie van defensie, mevrouw recteur Propper^vShSdigde"haar VLISSINGEN - De redding van de KMS heeft volgens Plaats voor de ondernemingsraad en hn^had'doorgehakt. waanTan de fles d*reCteUr CG Própper enorme inspanningen en grote champagne lung De heer P S. Ike, °ffers gevraagd. In totaal zijn dit jaar 728 arbeidsplaatsen gang van de produktie te berokkenen, produktieleider scheepsnieuwbouw, verloren gegaan bij de KMS groep. Bovendien zal het Ook was hij vol lof over het comité bood haar de traditionele rijksdaalder personeel de bonus van vijf procent van het salaris zien ^renh°ud 7f als beloning voor haar werk aan. groep. „Zij hebben letterlijk de Mevrouw Peijnenburg schetste ln vervallen. Zeeuwse bevolking voor de KMS ge- haar toespraak de levens-geschiede- „Dat is heel wat anders van 3.5 pro- me fondsen die rijk en provincie heb- mobiliseerd en zo vormden zij het nisvan Jacob vanHeemskerck en van cent inleveren", aldus directeur Prop- ben moeten vrijmaken om die ter draagvlak voor de steunverlening op de verschillende schepen die naar de per zaterdag in zijn toespraak in het beschikking te kunnen stellen „Dat provinciaal niveau. Dat was een ge- admiraal zijn vernoemd. Schout bij Vlissingse Scheldekwartier, ter gele- gaat natuurlijk ten koste van andere weldige steun in de rug voor al dege- nacht W Kool noemde de doop een genheid van de doop van het eerste plannen", zei hij. nen die zich daarvoor sterk maakten, belangrijke mijlpaal voor de bouw- luchtverdedigingsfregat voor dc- Ko- Een woord van waardering wps vol- ook in politiek Den Haag", aldus meester, maar ook voor de Koninklij- ninklijke Marine, de Jacob van gens directeur Pröpper ook op zijn directeur Própper ke Marine. Hij sprak de hoop en het Heemskerck - vertrouwen uit. dat de goede samen- Voor de werknemers die ontslag kre- werking tussen de marine en De gen aangezegd was geen uij/.ondere Schelde ook in de toekomst blijft afvloeiingsregeling beschikbaar. Vele gehandhaafd. toeleveringsbedrijven zijn volgens di- „De Koninklijke Marine zal haar recteur Própper ook in grote proble- taak naar behoren kunnen blijven men gekomen. Enkele van die bednj- vervullen, als de KMS goede schepen ven gingen zelfs failliet Directeur blijft bouwen", zo besloot hij. Própper wees bovendien op de enor- De Jacob van Heemskerckverlaat het overdekte Schelde-dok m Vlissingen. Lintje De bejaarde man stond enigs zins afzijdig te kijken naar de plechtige kranslegging verle den week bij het landingsmo nument in Vlissingen, waar 39 jaar geleden de eerste geal- lieerde commando's voet op bezet Walcheren zetten. Hoe- icel hij niet actief bij de plech tigheid betrokken was, kon me" duidelijk zien, dal het I gebeurde bij hem emoties op wekte. Gezien zijn leeftijd kon dat ook bijna niet anders Ook had hij een wat verschoten lintje m de rever van zijn jas. Toen wij hem vroegen of de hransleggmg bij hem bepaal- de herinneringen opriep, ver- 0 sc,ieen er een flauwe glimlach op zijn gezicht „Gek dat U dat vraagtbegon hij „Ik sta net aan een voorval te denken, dal mij vroeg in de oorlog overkwam'' En wijzend op lintje vertelde hij, dat hij indertijd door een Duitse offi- rier was aangehouden, die nem vroeg of hij dat lintje met vechten had verdiend. Waar op hij de officier had toege snauwd: „Nee, met vrèten. AARDENBURG Burgemeester W. L. A. Lockefeer en wethouder R. van de Wijnckel van Aardenburg hebben gisteren (zondag) een aanklacht wegens smaadschrift en laster ingediend tegen ex-wethouder J. de Ridder, diens vrouw en de Aardênburgse D'66-voorzitter W. Westphaal. Aanleiding tot het inschakelen van de CoUrant hebben burgemeester Locice- officier van justitie te Middelburg is feer en wethouder Van de Wijnckel een door laatstgenoemd drietal on- van Aardenburg op 6 november 1983 dertekende brief aan de commissaris een aanklacht wegens smaadschrift van de koningin, dr C Boertien. en en laster ingediend bij de officier van minister Rietkerk van binnenlandse justitie te Middelburg. Zij hebben het zaken, waann Lockefeer onder meer openbaar ministerie verzocht tot een wordt beticht van het 'knoeien' met diepgaand justitieel onderzoek en on een restaurantrekening. middellijke vervolging van de brief- De Aardenburgse burgemeester zou schrijvers Dit gezien de ernst van de volgens de briefschrijvers in gezel- beschuldigingen, welke zij met klem schap van drie kennissen voor een van de hand wijzen Ze zijn van drankrekening van ruim 280 gulden mening, dat zij door de inhoud van de hebben gezorgd, terwijl daags na het brief en de publicaties op ontoelaat- 'feest' aan de uitbater van het etablis- bare wijze in eer en goede naam zijn sement gevraagd zou zijn om de lijst aangetast". van alcoholische dranken om te zet- Van een verdere toelichting onthiel- ten m een aantal menu's De rekening den zij zich. Vanuit Middelburg werd moest aan de gemeente Aardenburg gisteren nog meegedeeld, dat het vo- worden gestuurd, ter attentie van rige week door de commissaris der wethouder R. van de Wijnckel. Dit koningin begonnen onderzoek naar alles volgens de brief, 'de persoonlijke handel en wandel' van burgemeester Lockefeer over en- In de PZC van zaterdag heeft burge- kele dagen zal worden afgerond. s?>' —r&" - - meester Lockefeer de beschuldigin gen met klem van de hand gewezen Zondagmiddag besloten de burge meester en wethouder Van de Wijnc kel in gezamenlijk overleg tot juridi sche stappen. Het VVD-raadslid De Ridder was niet in het minst onder de indruk van de actie van de beide door hem gewraakte bestuurders. Hij zei. ..Ik zie dit als een gunstige ontwikke iing voor de hele zaak Van de aan klacht zal ik verder geen nacht wak ker liggen Laat ze vooral maai om een onderzoek vragen". Wel herhaal de De Ridder te betreuren, dat de namen van de briefschrijvers vroegtij dig in de openbaarheid waren geko men. Boertien verwacht nog deze week mededelingen te kunnen doen. '-7^ -> - re»-.- --v -=~ Verklaring Lockefeer en Van de Wijnckel schrij ven in een zondagavond uitgegeven verklaring: „Naar aanleiding van een I brief aan. de commissaris der konin gin in Zeêland geschreven door de heer en mevrouw De Ridder en de heer Westphaal. allen te Aardenburg, waarover tivee publicaties zijn ver schenen in dagblad De Stem en één 1 publicatie in de Provinciale Zeeuwse Wethouder Van de Wijnckel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 19