eel bouwers pijlerdam is gehuisvest in hotels Wet openbaarheid bestuur is vaag en onduidellijk Geen onderzoek bodem voormalige gasfabriek CNV weerlegt kritiek Goes pp toetsing werklozenprojecten Middelburgse school hield projectweek communicatie Begroting ZDASG 1984 goedgekeurd PZC/ provincie VERBAND MET PIEK NATTE WERKEN Wij helpen Udirekt. Koks i le prijzen INLEIDER VOOR NVJ IN VLISSINGEN: VIERDAG 5 NOVEMBER 1983 GOES De kritiek van de gemeente Goes op het functioneren van de toetsingscommissie voor werklozen- projecten is onterecht. Volkomen juist heeft de commis sie de aanvraag van Goes afgewezen om ongeveer twintig werklozen met behoud van uitkering bij de gemeente werkervaring te laten opdoen. Dat is de inhoud van de reactie die CNV-districtsbestuur- der L. Fhernambucq aan b en w van Goes heeft gezonden naar aanleiding van de uitspraken van wethouder J Dijkgraaf over de toetsingscommissie in de PZC van vrijdag. Volgens Phemambucq probeert de gemeente Goes werk dat normaal gesproken door ambtenaren zou moeten worden verricht goedkoop door mensen met een uitkering te laten uitvoeren. De mededeling van de wethouder dat besloten is in één geval het negatieve oordeel van de toetsingscommissie te negeren en toch iemand aan te stellen, bestempelt Phernambucq als 'een bom onder de toetsingscommissie'. Hij laat in de brief weten er bij de vertegenwoordigers van het ministerie van sociale zaken op aan te zullen dringen dat de uitkering van de betrokken persoon inderdaad zal worden geschrapt. IADVERTENTIE Tamse bv 's HeerArendskerkè W.ono 6. c:0ES Het vergt de laatste tijd inspanning en organisatietalent om alle medewerkers van rijkswaterstaat en de aannemerscombinatie Dosbouw die betrokken zijn bij de bouw van de °lürmvloedkering en die niet dagelijks naar huis kunnen gaan, aan onderdak te helpen. ajjt woonoord Moermond in Renesse, bruik. Een cn ander betekent niet waterstaat en Dosbouw moeten de èciaal gesticht in verband met de alleen een hele organisatie. Ook de nodige inschikkelijkheid tonen. Zo isterscheldewerken. zit vol. Daarom betrokken medewerkers van rijks- kan iemand die een week naar huis jet een aantal mensen in hotels en jisions in de Schouwse westhoek .irden ondergebracht, ïljt woonoord Moermond telt onge- er 250 bedden (200 in de vier pavil- »ns van het zogenaamde Herenhof 'circa 50 in de Oranjerie van het lil Aanvankelijk was het de bedoe- g dat het woonoord tot zes pavil- Jns van elk 50 bedden zou worden "jgebouwd. in verband met de kos- is besloten het aantal paviljoens vier te beperken Temeer, omdat 'cchts gedurende betrekkelijk korte VT sprake zou zijn van een piekbezet- piekperiode is dit jaar aangebro- de zogeheten natte werken itten leggen, pijlers plaatsen, ïpels storten en dergelijke) is veel ineel betrokken dat niet in de iddellijke omgeving van de Oos- .jhelde woont. Het gaat de "Stallen wisselen wel eens om 500 man. Die zijn niet alle- tegelijk aanwezig. De medewer- van de vier-ploegendienst aiirken bijvoorbeeld zeven dagen en Vfan daarna zeven dagen naar huis. ^de week dat ze weg zijn, kan hun uner door een ander worden ge bikt. Drie- a vierhonderd bedden 'coeten vaak toch wel beschikbaar jn. ,'jidaar dat de beheerder van het lonoord de beschikking heeft over h vijftiental adressen van hotels en Bsions, waar de benodigde extra .v5iesaccommodatie kan worden ge- 'jird. Gemiddeld zijn zeven a acht j'i dergelijke dependances in ge- gaat in tegenstelling tot vroeger zijn spulletjes niet laten staan in zijn kamer in het woonoord. En iemand in een dependance moet soms wel eens verhuizen. Gezien de planning van het werk aan de stormvloedkering zal waarschijn lijk ook volgend jaar nog gebruik moeten worden gemaakt van hotels en pensions. Als het goed is moet vóór de zomervakantie van 1984 het mat- tenleggen zijn voltooid. Dat betekent dan dat het werk in de mattenfabriek. op de Cardium en op de Jan Heijmans beëindigd kan worden en daarmee zal de beddenbehoefte aanzienlijk ver minderen. Uitgerekend is overigens dat het tot nu toe nog steeds goedkoper is ge bruik te maken van hotels en pen sions dan wanneer volgens het oor spronkelijke plan nog twee pavil joens bij Moermond waren gebouwd. t estuurder weigert oedproef na igeluk in Graauw Bij een verkeersongeluk 0J de Willem Hendrikstraat in pjauw is donderdagavond de auto bj W J. uit Kloosterzande bescha- zjd. Tegen bestuurder J., die een i (jedproef weigerde, is proces-ver in opgemaakt. Het ongeluk gebeur- ,Utoen bestuurder J. bij een bocht ntdoor reed. van de weg raakte en rl/en een watergang met zijn auto pkm vast te zitten. ;<NV bepleit bouw .intrumziekenhuis i Terneuzen "bDELBURG De districtsraad i het CNV in Zeeland heeft het lege van gedeputeerde staten ge- lagd een positief advies uit te «gen aan het ministerie over de tdzaak van een nieuw centrumzie- 'JMhuis in Terneuzen. Christelijk Nationaal Vakver- "Hd iCNVi vindt, dat de Zeeuws- H^mse bevolking recht heeft op 'een goed mogelijke kwalitatieve hulp- "en brief aan GS zegt het CNV in land de wens van gemeente- en ^huisbesturen te ondersteunen, hadden al eerder sterk bij het sterie van volksgezondheid aan- •ngen op een nieuw ziekenhuis in leeuws-Vlaamse kanaalzone. Zeeuwse districtsraad van het staat hiermee achter de visie van 'dochterbond CFO, bestemd voor de gezondheidszorg, ltssecretaris Van der Reijden van "gezondheid heeft gezegd dat er 3pig slechts geld is voor één 'bouwziekenhuis in Zeeland. Het geeft nu de voorkeur aan ^'juwsch-Vlaanderen, bóven nieuw- in Goes. Een deel van de leerlingen van 'De Wellinge'. die meewerkten aan het project over communicatie. MIDDELBURG - De leerlingen van een van de afdelin gen van de scholengemeenschap De Wellinge in Middelburg hebben vrijdag een projectweek over communicatie afgesloten. Het project was bedoeld voor de 65 eerstejaars leerlingen van de afdeling 'kinderverzorging/jeugdverzorging-opleiding pedago gisch medewerker' (KVJV'OPM). De projectweek be stond onder meer uit het vervullen van een groot aantal opdrachten, die alle met het thema communi catie in de ruimste zins des woords hadden te maken. Ook hebben de leerlingen een tentoonstelling ingericht over dit onderwerp. De expositie is nog twee weken te zien in de dependance van de scholengemeenschap aan het Molenwater in Middelburg. De projectweek over communicatie is voorbereid door een tiental docenten, vier leerlingen en door Nico Out van het SeCu-project. dat is ondergebracht bij het Zeeuws Steunpunt voor Kunstzinnige Vorming en Volwasseneneducatie in Middelburg. Op de eerste dag van ue projectweek werd de term communicatie geïntroduceerd Belicht werden de communicatie thuis, op school, in werk, vrije tijd en maatschappij. Vervolgens werd het begrip taal onder de loep geno men, door middel van het analyseren van codes, tekens en talen. Woensdag kwamen de lichaamstaal en de non-verbale communicatie aan de orde. De massame dia stonden donderdag centraal, waarna de project week vrijdag werd afgesloten met de presentatie van de tentoonstelling en een boekje. Nadat de leerlingen het 'communicatielied' hadden gezongen, knipten twee van hen het lint door. dat voor de tentoonstel lingsruimte was gespannen Volgens Nico Out en de betrokken docenten heeft de projectweek zeker aan zijn doel beantwoord. „Bijna alle leerlingen zijn veel beter gaan letten op alle mogelijke vormen van communicatie. Ze weten nu. dat communicatie veel meer is dan alleen maar het televisiejournaal", menen de organisatoren in een terugblik. De demonteerploeg van de marine, met links bootsman P Stupers, bezig met het verwijderen van een nog scherpe granaat uit het sluitstuk van een Engels scheepskanon. dat eerder uit de Westerschelde werd opgevist. VLISSINGEN - De duik- en demonteerploeg van de Koninklijke Marine in Vlissingen heeft vrijdagmiddag een scherpe granaat onschadelijk gemaakt, die zich nog in het sluitstuk van een Engels scheepskanon bevond. Het gevaarte was opgevist uit de Noordzee en verkocht aan bewoners van het woonwagencenlrum De Windhoek in Vlissingen, die echter verdenking koesterden en onmiddelijk de marine waarschuw den. Het karwei moest zo zorgvuldig worden uitgevoerd, dat het ruim 2,5 uur in beslag nam. De marine kreeg om 15.30 uur de melding, dat een deel van een kanon was gevonden, waarin zich vermoedelijk nog explosieven bevonden. ..Een woord van lof voor de bewoners van de Windhoek, die het zo snel hebben gemeld. Een dag later zou het karwei veel gevaarlijker zijn geweest", aldus luitenant ter zee H J. B Peeters „Het ding moet net zijn opgevist, want de krabben zaten er nog in". vertelt hij. Onmiddellijk werd ook de Vlissingsc politie gewaarschuwd, die het terrein tot het woonwagencentrum afsloot. Onder leiding van boots man P. Stupers werd het sluitstuk van het scheepskanon, met een lengte van vijf meter, gedemonteerd. Daarin bleek een scherpe granaat van tien centimeter te zitten die werd meegenomen. Brandje leegstaand huis in Zierikzee vermoedelijk aangestoken ZIERIKZEE Bij een kleine brand in een leegstaand huis aan de Engelse kade in Zierikzee is vrijdagmorgen vroeg om 7.00 uur geringe schade aangericht. De brandweer had het vuur, dat ont staan was in de kelder snel gedoofd. De rijkspolitie vermoedt dat de brand is aangestoken door een man, die even voordat de brand uitbrak, gesig naleerd werd bij een pand aan de Oude Haven. De man gooide daar een ruitje in. Het signalement van de man is: leeftijd, 25 jaar; lengte 170/175 cm; kort blond krullend haar, de man droeg een lange jas tot over de knieén. De rijkspolitie verzoekt eventuele ge tuigen contact op te laten nemen met de rijkspolitie in Zierikzee, telefoon 01180-4055. Bijeenkomsten werk en werkloosheid in Middelburg MIDDELBURG - De vereniging voor maatschappelijk werk en samenle vingsopbouw Humanitas Zeeland en het Humanistisch Verbond Zeeland houden op de donderdagen 10, 17 en 24 november in het Jacob Roggeveen huis aan de Noordsingel in Middel burg een reeks themabijeenkomsten over vraagstukken rond werk en werkloosheid. Aan de orde komen vragen als wat het betekent naast elkaar te werken en werkloos te zijn in de samenleving, hoe het voelt om niet te mogen werken en wat aan de problemen te doen valt. Tijdens de laatste bijeenkomst verle nen de heren G. W Eyssens. voorzitter van de provinciale stuurgroep werk loosheid en M. L. Strous van het FNV medewerking. Het doel van de bijeen komsten, die voor iedere belangstel lende toegankelijk zijn, is met elkaar van gedachten te wisselen over een samenleving, waarin arbeid niet lan ger in voldoende mate beschikbaar is. Na afloop van de bijeenkomsten zal een aantal aanbevelingen geformu leerd worden, die onder de aandacht van de overheden worden gebracht. De thema-avonden beginnen alle drie om acht uur 's avonds. OOSTBURGSE COMMISSIE: OOSTBURG De financiële commissie van Oostburg wil niet ingaan op het verzoek van gs om een krediet van ruim 45.000 gulden beschik baar te stellen voor het uit voeren van een nader bodem onderzoek op het terrein van de voormalige gasfabriek te Oostburg. Er zijn volgens commissievoorzitter J. Tho- maes voldoende redenen om in de afwijzende houding te volharden. Het terrein ligt buiten de bebouwde kom en er zullen geen woningen wor- Aanrijding tussen auto en motorfiets in Schoondijke SCHOONDIJKE Bij een aanrijding in de Dorpsstraat te Schoondijke vrij dagmiddag omstreeks kwart over drie zijn een personenauto en een motor fiets zwaar beschadigd De auto. be stuurd door M. N. uit Waterlandkerk je. reed in de Dorpsstraat en wilde linksaf de Julianastraat inrijden Op dat moment werd hij ingehaald door de motor bestuurd door P E uit Groede. waarna een aanrijding plaatsvond. Persoonlijke ongelukken deden zich met voor den gebouwd J de Vries deelde nog mee. dat een op verzoek van de nabij gelegen ecologische tuinderij inge steld onderzoek heeft uitgewezen, dat er slechts in hele kleine mate van vervuiling sprake is. ..Ik vind het een vreemde grappenmakerij, die toch al 175.000 gulden heeft gekost' aldus De Vries D en T'er D Buysse hoopte dat er via overleg met de PZEM een overeenkomst bereikt kan worden over een deling van de kosten. Tho- maes gat hem enige hoop „Juridisch gezien hebben we geen been om op te staan. Maar de PZEM staat deson danks met onverschillig tegenover een gesprek". De gemeenteraad zal op 17 november een beslissing nemen. m epiOES Drie Zeeuwse koks tefebben tijdens landelijk wed- trijden in Utrecht prijzen in de lacht gesleept. S. Jobse, chef- {Mpk van het Jacob Roggeveen- tbs in Middelburg, won in de anls- en vleesklassen twee eerste lijzen. Zijn collega M. Rink-' °udt, van het Goese streekzie kenhuis, behaalde een tweede uiïijs en een eervolle vermelding, vatoor chef-kok D, Schenkel van br Reede in Vlissingen was er J sn derde prijs. VLISSINGEN' -- „De wet openbaar heid van bestuur is uitermate vaag en onduidelijk. Het is een politiek compromis, waarmee bestuurders al le kanten opkunnen". Dat zei de heer G. Gerding, onderzoeker aan de inte runiversitaire interfaculteit bedrijf- kunde in Delft, vrijdag tijdens een bijeenkomst, die de Zeeuwse afde ling van de Nederlandse Vereniging van Journalisten had belegd over de wet openbaarheid van bestuur (wob). Zijn opvatting werd in grote lijnen gedeeld door twee andere inleiders: de heren J. J. Te-el, hoofd van het bureau voorlichting van de provincie en K. Cijsouw, provincieverslaggever van de PZC. Ook zij signaleerden dat de wet een groot aantal manco's heeft De heer Gerding. die een onderzoek heeft verricht naar de werking van de wob. pleitte met voor afschaffing van de wet. „Het kon veel beter, maar het is één middel om informatie van het bestuur te krijgen", stelde hij. Hij duidde aan, dat de uitzonderingsbe palingen - in een aantal gevallen is de overheid niet verplicht informatie te verstrekken - de wet vaag maken. Verder zei hij, dat op dit. punt iets mankeert aan de mentaliteit van de overheid, dat soms gemanipuleerd wordt met informatie en dat er onvol doende politieke en maatschappelijke •j-iuiv ,0 wezenlijking van het openbaarheidsideaal De heer Tevel was het ermee eens. dat de uitzonderingsbepalingen in de wet te elastisch zijn en hij constateerde, dat sinds de inwerkingtreding van de wet geen stormloop op overheidsbure- len heeft plaats gevonden Hij gaf aan. dat op overheidsniveau niemand vrij is van politieke opportuniteit. ..En er is altijd wel een uitzonderingsgrond te vinden voor het weigeren van infor matie". aldus de heer Tevel. „Je kunt met de wob doen wat je wilt". De provincievoorlichter achtte het nood zakelijk, dat de wet fundamenteel gewijzigd wordt, waarbij beperkende bepalingen, die het weigeren van in formatie mogelijk maken, zoveel mo gelijk worden geschrapt. De heer Cijsouw hield de bezoekers van de bijeenkomst - voorlichters van overheidsdiensten cn journalis ten - voor, dat de overheid nopal eens afhoudend reageert en dikwijls vage termen gebruikt ter weigering van inlichtingen. Hij pleitte onder meer voor de bepaling van een kort ter mijn, waarbinnen overheden duide lijk moeten maken of zij bereid zijn al dan niet informatie te geven. Na de inleidingen werd onder leiding van PZC-lioofdredacteur M. P. Diele- man over de kwestie enige discussie gevoerd. VLISSINGEN - Het algemeen bestuur van de Zeeuwse Dag- en Avondscholengemeenschap heeft vrijdag zijn instemming betuigd met de begroting voor 1984. Drie van de vier deelnemende gemeenten hebben zich, ondanks bezwaren, akkoord verklaard met de ontwerp begroting. De gemeenteraad van Middelburg is niet akkoord gegaan. Wethouder G. Schoenmakers van Middelburg liet weten in de toekomst een ambtelijke nota tegemoet te willen zien, waarin de gemeenten aangeven welke vakken ze eventueel wel en welke zij niet gesubsi dieerd willen zien. „Wij kunnen niet op deze manier doorgaan", zei hij. Wethouder mg G. J A.M. Adan van Vlissingen concludeerde, dat de kern van de problemen is te vinden in de huisvestingskosten en dat het dagelijks bestuur die nog eens kritisch zou doornemen Hij voegde daar echter wel aan toe. dat daarvan niet al te veel mocht worden verwacht. „We moeten ons wel realiseren dat er weinig mogelijkheden zijn", aldus de Vlissingse wethouder Een ander probleem is volgens hem dat van de exploitatiekosten, die de njksvergoedingen overtreffen. De Vlissingse wethouder kwam daarbij tot de conclusie, dat die vergoeding van het rok gewoon te laag is. Hij zei dan ook geen zekerheid te kunnen geven, dat de exploitatiekosten beneden de gestelde 66.700 gulden zouden blijven Het streven is daar echter volgens hem wel op gericht. Adjunct-directeur L Wille pleitte naar aanleiding van die lage rijksver goedingen nogmaals voor een gestructureerde bijdrage van de gemeen ten. Het raadslid C. de Kejjzer stelde echter dat het voortgezet onderwijs kostendekkend moet zijn en de gemeenten geen geld mag kosten. Adjunct-directeur Wille verzocht de deelnemende gemeenten in ieder geval voortdurend bij het rijk te blijven wijzen op de veel te lage vergoedingen. Dag- en avondschool kan niet meer zonder automatisering VLISSINGEN - De Zeeuwse Dag- en Avondscholengemeenschap kan niet meer zonder een automatisering van de administratie. De kosten daarvoor worden geschat op 35.000 tot 50.000 gulden. Dit liet adjunct- directeur L. Wille van de ZDASG vrijdag weten in de vergadering van hel algemeen bestuur van de gemeenschappelijke regeling. Voorzitter wethouder ing G. J. A. M. Adan van Vlissingen vroeg de heer Wille daarop een notitie te maken, waarin het verzoek is onderbouwd met voldoende gegevens, waaronder die over de financiële gevolgen. De automatisering v de admini- Uunct-direc- téur een besparing opleveren van de arbeidstijd met dertig tot vijftig procent „Nu kunnen wij bijvoor beeld 15 mutaties van leerlingen per uur doen en met de computer zestig per uur. De mensen van de administratie nemen momenteel 's avonds werk mee naar huis, omdat ze het anders niet voor elkaar krij gen" zo verklaarde hij. Een eerdere veronderstelling dat daarvoor een bedrag van 50 000 gulden beschikbaar zou zijn blijkt niet meer op te gaan, omdat het geld is verrekend. Toch verzocht hij het bestuur die aanschaf mogelijk te maken en daarvoor eventueel het gat in de begroting nog iets groter te maken, Voorde invoering wil men een part-time kracht in schakelen. die kan worden aange steld in het kader van de werkver- ruimende maatregelen voor het aanstellen van werkloze jongeren, voor twintig uur per week Het bestuur besloot nog dezelfde dag tot de benoeming van een dergelijke kracht voor de periode tot augustus 1984.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9