SOLIDARITEIT? Het opportunisme van Bouterse 'Waar waren ambtenaren toen het ons slecht ging' ANWB KEURINGSSTATION NU OOK OP ZATERDAG OPEN Weg naar 'ja' tegen kruisraket ligt open ZATERDAG 5 NOVEMBER 1983 PZC/°Pinie en achtergrond (Van onze Haagse redactie) Van de uitkeringsgenieters moeten we afblijven. Daar moeten we actie voor voeren. Maar met de ambtenaren heb ik niet zo'n mededelijden. Die hebben het altijd nog beter dan veel mensen in het bedrijfsleven die de afgelopen jaren bij bosjes op straat zijn komen te staan. Als je het zo bekijkt, dan hebben ambtenaren in feite nog nooit echt wat ingeleverd. Maar ja, van het woord inleveren heeft Van de Scheur nog nooit gehoord". Het is een citaat uit Zin, het blad voor De acties die de laatste twee weken de leden van de Industriebond FNV, bij het openbaar vervoer zijn gevoerd, Het komt voor in een gesprek met één blijken de onderlinge solidariteit bin- van de vele leden, die kwaad hebben gereageerd over de acties die de amb- der trein- en buspersoneel) voeren, In .V. menée, de voorzitter van de Hout- en Bouwbond CNV, evenmin twijfel be- van de bouwbond zullen niet open- gaan als de ambtenarenbond om ray zullen het gevecht over de verlaging van de ambtenarensalarissen alléén moeten uitvechten. Dat wordt steeds duidelijker. Op solidariteit bij de bon den die werknemers uit het particulie re bedrijfsleven organiseren, hoeven ze nauwelijks te rekenen. En zelfs in de eigen gelederen zitten duidelijk zichtbare barsten. Onderwijs nen het front van de ambtenaren en de trendvolgers ook niet buitenge woon te hebben bevorderd. Duidelijk ste blijk daarvan komt uit de Ver- voersbond van het CNV. „Met stijgende verbazing heb ik Van de Scheur- (de voorzitter van de groot ste ambtenarenbond AbvaKabo) ho ren roepen, dat de brieven voor de acties de deur uit zouden gaan. Als dat nu nog moet gebeuren, vraag ik me af waar ze al die tijd mee bezig zijn geweest", aldus een bestuurder bij de bond. „Wij hebben het voortouw genomen en we hebben ons afgevraagd wan neer de ambtenaren eens achter hun gordijntje vandaan zouden komen. Een betrekkelijk kleine groep trend volgers (die bijvoorbeeld het perso neel in het streekvervoer en bij de spoorwegen is) moest de kastanjes uit het vuur halen terwijl ambtenaren en andere trendvolgers op hun krent bleven zitten," Adempauze „Omdat de gelijke behandeling met werknemers in het particuliere be drijf ons erg hoog zit, hebben we besloten toch nog één keer een 24- uursstaking uit te roepen. Daarmee gaan we eigenlijk tegen ons eigen principe in dat we alleen model- en stipheidsacties zouden voeren. Maar zo hoog zit het ons nu eenmaal. Maar daarmee is het wat ons betreft af. Na het weekeinde gaat bij ons in elk geval een adempauze in". Dat ge beurt dan precies op het moment dat de ambtenarencentrales de grote klap zouden willen gaan uitdelen. In de bonden die geen ambtenaren of trendvolgers in hun gelederen heb ben, zijn de verwijten van een andere orde, maar ze zijn minstens zo hard. Wat dat aangaat waren de weinig solidaire opmerkingen van Dilo van Commenée nog mals. Een bestuurder binnen de Bouw- en Houtbond FNV zei onlangs dat de ambtenaren nog wel wat van de bouw kunnen leren als het om inleveren gaat. Verschil was alleen dat Van Commenée het in een radio-uitzen ding riep en de FNV'er het in kleine kring zei. Maar de strekking van beider opmer kingen ontliep elkaar niet. „Met tien duizenden zijn mensen in de bouw op straat komen te staan, terwijl ambte naren op hun plek konden blijven zitten. Reken eens uit wat die werk loos geworden bouwvakkers hebben ingeleverd eerst terug naai- de 80 procent van de WW, daarna naar de 75 procent van de WWV. En ten slotte: de bijstand. Over gelijke behandeling ge sproken." „En het is het enige niet. Kijk maar eens om je heen. Tegen welke lonen wordt er tegenwoordig in de bouw gewerkt? Daar zitten die bedragen Zo kijkt men in de wereld van het onderwijs, op zijn zachtst gezegd, enigszins verwijtend naar de ambte narenbonden, waarmee ze toch sa men in (overkoepelende) centrales voor overheidspersoneel zitten. On- Van Commenee derwijspersoneel heeft, strikt geno men, niet de status van ambtenaar maar is trendvolger. Waar het de arbeidsvoorwaarden betreft, wordt het dus wél net zo behandeld als ambtenaren (die rechtstreeks bij een overheidsorgaan in dienst zijn). De onderwijzers en leraren herinneren zich nog maar al te goed hoe de ambtenaren 'niet thuis' gaven, toen de minister van onderwijs vorig jaar ter beteugeling van zijn uitgaven be paalde, dat de salarissen van het onderwijzend personeel met 1,85 pro cent zouden worden verlaagd. De onderwijsbonden pleitten ervoor de verlaging op z'n minst uit te sme ren over alle ambtenaren. De oproep bleek vergeefe. De hele Nederlandse gemeenschap (alle belastingbetalers) zou er maar voor moeten opdraaien, zo was de redenering, maar daar wilde de regering natuurlijk niet aan. De onderwijssector kreeg de pil uiteinde lijk alléén te slikken. Gebrek aan solidariteit bij de ambte naren? Principiële stellingname? Voor de onderwijzer die zijn 1,85 pro- - cent kwijt was, doet het er niet zo erg veel toe. Wel zag hij dat mensen, wier 'loon-trend' hij eigenlijk te volgen had, geen 1,85 procent kwijt waren. Had men uit solidariteit de last samen gedragen, dan was de verlaging per man of vrouw veel kleiner geweest. Dat is niet overal in dank afgenomen. Van der Scheur woensdag tijdens zijn toespraak tot de in Den Haag demonstrerende ambtenaren. van jaren geleden niet meer bij. Je komt ze zelfs steeds meer tegen die genoegen nemen met een loon dat lager ligt dan de cao voorschrijft." „Natuurlijk mag dat niet, maai- het gebeurt. En kun je het die bouwvak ker kwalijk nemen, dat hij voor een baan kiest als hij die al kan krijgen ook al gebeurt dat tegen een eigen lijk te laag loon? Het zal altijd meer opleveren dan een uitkering, maar dat hoeft nog niet eens het belangrijkste te zijn. Het is, zeker in de bouw, heel veel waard om je in de kijkerd te werken". „In de praktijk zijn door deze ontwik kelingen de lonen die in de bouw worden verdiend, fors omlaag gegaan. Maar je vindt dat niet terug in de loonschalen van de cao. Daardoor heeft de feitelijke verlaging die heeft plaats gevonden, geen doorwerking gekregen in de ambtenarensalaris- Die ambtenarensalarissen zijn echter wel steeds mee omhoog gegaan, wan neer de lonen in het bedrijfsleven stegen. Dat gebeurde op grond van het 'trendbeleid' dat indertijd is afge sproken: ambtenarensalarissen wer den verhoogd met een percentage gelijk aan een gemiddelde van de stijging in een groot aantal met name genoemde sectoren in het bedrijfsle- Dat blijkt nu toch ook weer wat oud zeer los te maken Ambtenaren heb ben zich in die 'trend-periode' in feite nooit erg druk hoeven maken over hun lonen. Als bouwvakkers of men sen in de metaal de barricaden op gingen om hoger loon af te dwingen, werkte dat via het trend-mechanisme vanzelf door in de lonen bij de over heid. „Ze konden bij wijze van spreken met hun armen over elkaar gaan zitten wachten wat de stakers in het be drijfsleven eruit sleepten. Maar waar bleven ze, toen wij in de bouw een Minister Rietkerk en ambtenarenlei- der Van der Scheur links) 'aantal toeslagen in de basisionen op genomen wilden zien. Dat zou leiden tot een verhoging van de bedragen die in de cao-tabellen voorkwamen. De mensen in de bouw werden er in hun loonzak geen cent beter van. Maar omdat de cao-bedragen stegen, eisten de ambtenaren wel dat die verhoging in hun trendsalarissen zou doorwer ken. Waardoor zij er wel beter van zouden worden." Nog wat citaten uit Zin, „Vroeger op verjaardagsfeestjes hoorden wij altijd dat wij in de bedrijven het beter hadden dan de ambtenaren. Want wij kregen een deling in de winst. Dat kenden zij niet. Nou, wij inmiddels ook al jaren niet meer". En: „Moeten wij nu solidair zijn met de ambtena ren? Maar waar was de AbvaKabo toen wij actie voerden? En waar wa ren ze in al die jaren dat de afbraak van de industrie al gaande was. Toen hoorde ik meneer Van de Scheur niet". Dick Visser, de opvolger van Arie Groenevelt als voorzitter van de In dustriebond FNV, heeft in hetzelfde nummer van Zin een korte reactie geschreven Hij besluit als volgt: „Over het verschil in inkomsten tus sen ambtenaren en werknemers in het bedrijfsleven bestaan, op z'n zachtst gezegd, nogal onduidelijkheden. Wij vinden dat daar wat aan moet gebeu ren. Maar het is niet eerlijk om nu, nu de ambtenaren een conflict hebben met hun werkgever, ze in de rug aan te vallen." „Wel vind ik dat er snel een onder zoek moet komen naar de werkelijke verschillen tussen het salaris van ambtenaren en dat van mensen in de bedrijven. En mochten die verschil len er zijn, dan moet daar snel wat aan gedaan worden". Het ANWB-keuringsstotion is nu op proef ook 's zaterdags tussen 9.00 en 13.00 uur open Do's handig, bijvoorbeeld wanneer u op zaterdag een gebruikte auto goot kopen maar eerst een ANWB-advies wilt. Of als u zelf aan het sleutelen bent en plotseling op een probleem stuit. Maar ook wanneer u een bepaald gedeelte van de auto aan een deskundige inspectie wilt onderwerpen kunt u terecht. En natuurlijk als u een afspraak wilt maken voor een uitvoerige keuring. De proefopenstelling op zaterdag duurt t/m 17 december en wordt beperkt tot de keuringstations in Haarlem, Zwolle, Middelburg en Eindhoven. Kom langs en ontdek het zelf: een ANWB-keunng... goed bekeken! ANWB-keuringsstation Arnesteinweg 20, Middelburg Tel 01180-11151 ANWB UITENTHUIS MET DE ANWB Door Ruud de Wit) Hoewel het nog altijd erg moeilijk is precies te achterhalen wat er allemaal speelt in Paramaribo, lijkt een ding zeker: legerleider Bouterse heeft zich opnieuw in een moeilijke positie gemanoevreerd en deze keer zodanig.dat afscheid van de Suri naamse politiek, al dan niet vrijwil lig, in de nabije toekomst niet langer tot de onmogelijkheden behoort. Op 1 mei van dit jaar, de dag waarop minister-president drs. Errol Alibux zijn ambitieuze regeringsverklaring uitsprak, leek Bouterse erin geslaagd te zijn de revolutionaire gelederen voor langere tijd gesloten te houden. De voornaamste opposanten van zijn regiem waren of vermoord of naar het buitenland gevlucht; de twee kleine linkse partijen, de PALU en de RVP. waren broederlijk in de nieuwe rege ring opgenomen en Bouterse zelf leek internationaal prestige te hebben ver worven binnen de organisatie van niet-gebonden landen. Ook de finan- cieel-economische problemen, die wa ren ontstaan door het wegvallen van de Nederlandse ontwikkelingshulp, leken een oplossing te krijgen door het verdrag dat de regering-Alibux wist af te sluiten met Brazilië. Vijf maanden later zijn de problemen voor het Suriname van Bouterse gro ter dan ooit.Het verdrag dat Surina me met Brazilië afsloot, blijkt slechts wapens op te leveren en geen geld voor de noodzakelijke economische projecten.Het linkse regerings-front heeft een enorme dreun gekregen door de uitschakeling van de Cuba- invloed na de recente gebeurtenissen op het eiland Grenada; terwijl de pogingen om Nederland diplomatiek te isoleren en aldus te dwingen tot hervatting van de ontwikkelingshulp over te gaan, eveneens zijn mislukt. Hoewel in Paramaribo officieel ieder een zwijgt, moet de chaos binnen deverschillende invloedssferen rond Bouterse compleet zijn. Maar liefst vier groeperingen worden door Bou terse tegen elkaar uitgespeeld en zo als het er nu naar uitziet, alleen om zijn eigen positie veilig te stellen. Onderspit In dit onduidelijke spel lijkt de Cuba- gezinde Revolutionaire Volkspartij definitief het onderspit te hebben gedolven. Berichten spreken van de arrestatie van minstens 17 personen, waaronder de directeur van het Suri- Nieuwsagentschap, Eduard Naarendorp en zijn broer Michael. De tweede man van de Surinaamse am bassade in den Haag, drs. Carlo Spier, is om dezelfde reden naar Paramaribo teruggeroepen, maar hij heeft wijselijk gekozen in Amerika af te wachten wat er verder in Surina me gaat gebeuren. Ook de andere linkse peiler van de huidige regering, de Progressieve Ar beiders en Landbouwers Unie van premier-Alibux, lijkt niet langer veilig voor de opportunistische handelswij ze van Bouterse.Voor Alibux wordt het een kwestie van likken of stikken De onderhuidse strijd tussen de PA- LU en RVP is dan wel in het voordeel van de PALU beslecht, niets wijst er evenwel op dat daarmee de positie van de PALU in de nabije toekomst gegarandeerd is. De grote man op de achtergrond lijkt nu mr, Eddy Bruma le zijn Bruma is een van de oprichters van de PNR. de partij die het onafhankelijksstreven in Suriname gestalte gaf. Als advo caat van de protesterende sergeanten, voordat zij op 25 februari 1980 middels een staatsgreep de macht in Surina me overnamen en als formateur van de eerste regering Chin A Sen, is hij toch al die tijd op de achtergrond gebleven.Bruma weet zich gesteund door de enige minister die alle rege ringswisselingen na de coup wist te overleven, nl. de minister van binnen landse zaken, Leeflang. Hoewel een kleine partij heeft de PNR steeds grote invloed weten uit teoefe- nen op de verschillende regeringen die door Bouterse werden gesanctio neerd. Ook Henk Chin A Sen was een PNR-man, evenals mr. Andre Haak mat. Het is deze Haakmat, die op dit moment in Nederland achter de schennen lobbyt voor Bruma, tenein de een oplossing te zoeken voor de politieke en financiële impasse, waar in Suriname zich bevindt. Aanvanke lijk door Chin A Sen in 1980 vanuit Nederland naar Suriname gehaald, slaagde Haakmat er binnen korte tijd in een invloedrijke positie te verwer ven. Dat bracht hem in conflict met Chin A Sen. Begin 1981 werd hij om die reden door Bouterse gedesa voueerd. Het was toen dat Haakmat als zijn overtuiging uitsprak, dat de miliatiren terug naar de kazerne moesten en dat er gezocht moest worden naar een aansluiting bij de structuren van de oude politieke par tijen, de NPS en de VHP, omdat die alleen de garantie boden voor een brede volkssteun voor de Surinaamse revolutie. Het is daarom niet verwonderlijk dat de laatse weken steeds weer namen opduiken van aan de oude politiek verbonden bemiddelaars, die moeten trachten contact te zoeken met Ne derlandse politici, het bedrijfsleven, eventueel ook met leden van Suri naamse verzetsbewegingen in Neder land. De naam van de Surinaamse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Heidweiler, is een sprekend voorbeeld van deze stroming. Hij is de enige diplomaat die alle turbulente ontwik kelingen in Suriname heeft door staan. en ofschoon hem dat veel dis- crediet heeft opgeleverd bij het Suri naamse vezet. lijkt hij iemand te zijn die een nieuwe dialoog op gang kan brengen. Hetzelfde geldt voor de an dere namen die steeds weer vallen: de gebroeders Hans en Walter Lim A Po. Zij behoren tot het Surinaamse be drijfsleven, dat zich naar buiten toe wijselijk op de achtergrond heeft ge houden. In deze warboel van interne conflic ten en belangen dreigt de Bevrij- dingsraad van ex-premier Chin A Sen buiten spel te geraken. Intern verdeeld, zonder uitgesproken steun van Surinamers daar en hier, weet de raad nu ook niet meer welke koers zij moet varen. Een deel van de raad, m.n. de Amerikaanse tak o.l.v. Fred Marte wenst een miliatire optie na te strven om Bouterse weg te krijgen. Chin A Sen zelf blijft vasthouden aan politieke isolatie van het bewind, welke uiteindelijk moet leiden tot volksverzet.Beide strategieën lijken tot mislukken gedoemd. Amerika blijkt vooral door de inval op '0 Bouterse Grenada het meest directe resultaat te hebben geboekt. Door Bouterse te instrueren een einde te maken aan de Cubaanse invloed in Suriname, 'ver wijzend naar de moord op Maurice Bishop, wordt hem een uitzicht gebo den op herstel van in ieder geval de Amerikaanse ontwikkelingshulp. De Amerikaanse ambassadrice bij de VN Jane Kirkpatrick verklaarde donder dag in een satellietpersconferentie met Europese journalisten dan ook met grote tevredenheid, dat Surina me zich terecht probeert te bevrijden van de heilloze beknelling van Cuba. Nederland heeft zich geduldig in de wachtkamer geplaatst. Dacht ieder een dat de tijd in het voordeel van Bouterse zou werken, nu blijkt het omgekeerde. Nederland is wel dege lijk bereid tot hervatting van de ont wikkelingshulp over te gaan. maar zonder de normen voor het weer op gang brengen van de ontwikkelings samenwerking te verlagen. En dat betekent in feite, dat Nederland aan de hervatting de voorwaarde heeft verbonden dat Bouterse moet ver dwijnen Op 25 november, als Suriname 8 jaar onafhankelijk is, moeten er volgens Bouterse 70.000 mensen in Paramari bo samenstromen om de proclamatie van de 25 februari-beweging Stanvas- te bij te wonen. Gezien de zigzagkoers van Bouterse en de interne spannin gen in het land. is het uitgelsoten dat het hem lukt zo'n grote menigte ach ter zijn opportunistische revolutie te verzamelen. Dat er de komende we ken nog het nodige zal gebeuren in Suriname, staat echter wel vast. Mis schien dat 70.000 Surinamers pas echt samenstromen, als Bouterse en zijn leger voorgoed van het toneel zijn verdwenen. (Door Chiel Evers) I Toop den Uyl, Bert de Vries. Ed Nijpels, de leiders van drie grootste fracties in de Ti de Kamer, zijn terug uit Mosi Hun excursie langs de hoofd den van Amerika (in septem( en Rusland had iets weg van! voetbalwedstrijd: de partijen! wisselden na de rust van sji helft. De aanval ging over inv dediging en omgekeerd. Die rolwisseling speelde zich vj al af tussen Den Uyl en Nijpelsj liberale leider was in Washing duidelijk in de verdediging Moskou hoofdzakelijk in de i val. Bij de voorman van de Pr was dat omgekeerd. Als Rae bewering klopt, dat Rusland rijk van het kwaad is, dan was Uyl deze week de advocaat va< duivel. Bert de Vries bekleedt in de bal-vergelijking min of meer dj van middenstip. Zowel in I hington als in Moskou zat de C fractieleider met zijn standpm tussen de beide anderen in, maakte geen echte keuze vó(i tegen de nieuwe NAVO-rake (waarover de gesprekken in hc zaak gingen), en wil dat ooi lang mogelijk volhouden. Geen nieuws Nieuws heeft de Nederlandse gatie in Moskou niet te hi gekregen. Het meest opzienbai was nog de mededeling van belangrijk lid van de Oppe Sovjet, Zagladin, tegenover J nalisten, dat bij een plaatsing nieuwe NAVO-raketten niet al de onderhandelingen over de ropese kernwapens zijn afgelo] maar ook die over de strategis intercontinentale kernrakette' De fractieleiders hebben de ws hoop gevende internationale si tie in kaart kunnen brengen, v in die Nederlandse beslisslr moeten worden genomen. Aai ene kant staat de Sowjet-Urue ongeveer 360 SS-20's, waarva 250 vitale doelen in heel V Europa kunnen bereiken. Ze bereid dat aantal in Europi verminderen tot 140, bij een vriezing van het arsenaal in 1 Die 140 driekoppige SS-20's Moskou overigens „Pioniers") den genoemd) hebben samen ii Russische berekeningen nel veel kernkoppen als de 162 K wapens van Frankrijk en E land. Resultaat: geen nieuwe A rikaanse wapens in Europa, j de NAVO (lees: Amerika) isj onaanvaardbaar, omdat het Russen een monopollepositif Euro-strategisch gebied zou ge In de jongste Amerikaanse v stellen zit daarom steeds een tal Pershings en kruisraketten westerse zijde, waarbij het ni\|t van het evenwicht hoger uito Maar dat is weer onaanvaarde voor Moskou, omdat de leide^ het Kremlin doodsbenauwd f voor de zeer snelle (vliegtijdf streeks tien minuten) en zeer a( rate Pershing. Met die Persi kan Amerika in één klap veritl gend toeslaan, vrezen zij. i Impasse In deze impasse kiezen PvdA VVD elk duidelijk stelling en bleek ook tijdens de reis. Ed< pels schaarde zich ondubbelzii achter Washington en verli van het CDA hetzelfde. Den daarentegen ziet voldoende knopingspunten in de Sot voorstellen en wil dat de NAV(j plaatsing van nieuwe raketten) minste uitstelt, om in Genèvej akkoord te kunnen bereiken. Zoals meestal, draait het inj Nederlandse politiek ook opl punt om het CDA. En zoals vj weten de christen-democraten nog niet. Maar ze lijken sta moeilijker te kunnen ontkot aan een keuze vr plaatsing vat raketten. Uitspraken van Ben Vries in Mosl ou wijzen in1 richting. Zo vond CDA-fractieleider j Russische argument voor de S (modernisering van oude wapj als reactie op eerdere NAVO?' beteringen) niet deugen. Aan ene kant zag De Vries posit punten in de laatste voorstd; van Andropov, maar anded verwierp hij wat volgens hem centrale punt is in die voorste terugdringing van de Amerikai nucleaire rol in Europa. Het CDA heeft altijd twee crit genoemd voor het nemen van besluit over de plaatsing kruisraketten: het verloop var Geneefse onderhandelingen ei mate waarin nucleaire wap voor de kortere afstand kun worden verminderd. Een mis king van Genève staat voor deur. Het aantal nucleaire s veldwapens zal volgens een ret NAVO-besluit met 140P omll gaan. Dus ligt voor het CDA) weg open om ja" te zeggen la de kruisraket. Kiezers Electorale overwegingen vort geen serieuze belemmering. 5 kens opiniepeilingen is de ei; aanhang zo sterk verdeeld, dal1 besluit vr of tegen een ft minderheid aan tegenstanders» levert. Maar het behoud van coalitie met de VVD is de chrisf democraten (op een enkele uil' dcring na) erg veel waard, war hebben geen enkel belang bijl kabinetsbreuk. De VVD zal1 het kabinet geen dissident N«( lands gedrag binnen de NA accepteren. IKV-secretaris Mient Jan riep op 29 oktober in het Har Zuiderpark: „Die raketten koA er niet" De juistheid van die n spelling is twijfelachtig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 4