W'ethouder Axel verbaasd over kritiek op werklozenprojecten s Werkgroep bepleit uitbreiding van de jeugdhulpverlening Boeiend concert op 125-jarig instrument WISSEL BB/ELANDEN SCHOUWEN PZC/ streek Iel Wethouder j. van Schaik Wethouder Van Schaik bracht de selijke WWV- en de loetsingscommis- geval dat het afdelingsbesti rovinciale -leges met ■ine procent ,pmhoog igenda Reizende expositie Expo St-Jansteen geopend Werk aan kruispunt gevaarlijk TERDAG 5 NOVEMBER 1983 13 HLLES GEBEURT OP BASIS VAN VRIJWILLIGHEID' ciale zaken) van Axel begrijpt zaak zelf ter sprake bij de behandeling s'e- die oordelen over de projecten, op deze manier vervreemd van een ts van de kritiek van de afdeling van de begroting '84 van de werklo- Van Schaik: ..En die man is altijd erg belangrijke groep leden, el van de Bouw-en Houtbond FNV zenprojecten Axel/Sas van Gent. voor dit soort zaken geweest. Trou- Het is toch ongelooflijk dat een werk- de werklozenprojecten. Afdelings- Daarmee is ongeveer 157.000 gulden wens ook binnen de FNV-Axel heb- loze bouwvakker van z'n bond over- jrzitter J. de Pooter trok donder- gemoeid. Waar De Pooler het opknap- hen de vertegenwoordigers van de dag z'n eigen huisje niet mag opknap- javond, tijdens een vergadering pen van de Wagenschuur als voor- Bouw- en Houtbond zich nooit ver- pen. omdat hij dan werk uit de mond {van leer tegen dergelijke activi- beeld van hoe-het-nict-moet noemde. z<?t. Integendeel. Op den duur zou je stoot van z'n met-werkloze collega's zei Van Schaik: ,.Die voorzitter wijst nog denken dat men het intern niet Ja. in de avonduren maghetwel. want de gemeente dan wel aan als schuldi- helemaal eens is. Ik denk in ieder dan kan het geen kwaadIk snap dat niet. Die mensen worden dus gedwon- n.. gen niets te doen" Dl eenkomst Zoals eerder, b en w van Goes en van J Sluis besloten de minimum-inkomens volgend jaar te sparen, wil nu ook het college van Axel een dergelijk steun- r zich len (met behoud van uitkering). wordt een vies spelletje ge- jeld", het De Pooter zich ontval- ge, maar vergeet dat een groep vrijwil ligers die schuur opknapt voor de stichting 'd'Ouwe Waogen'. En zo zijn er meer projecten, die stuk voor stuk jes wat in Axel gebeurt op dat op basis van vrijwilligheid worden iicd, gebeurt vrijwillig. Er is geen uitgevoerd". Van Schaik noemde het 8ke van ronselpraktijken of hoe je onderkomen van de Showband Axel, 'ook noemen wilt. Alles, ik her- het repetitielokaal van de muziekver- j het, gebeurt op basis van vrij- eniging Koewacht, voorzieningen op Van Schaik reageerde vrijdag- ïdag in de raadscommissie voor jale zaken uitermate verbaasd. jigheid", zei hij. MIDDELBURG - Het dagelijks icstuur van de provincie heeft Ie Zeeuwse staten voorgesteld je tarieven voor leges - de tcge- noctkoming voor bepaalde Jjensten - met drie procent te ferhogen. De tarieven voor de ailieu-leges zitten daar niet bij; laarover komt later een apart "vorstel. De opbrengst van de oorgestelde 3 procents-verho- ing ramen gs op 21 mille. Iet deze verhoging volgt het ollege de landelijk gegeven Men acht het ge- renst om de tarieven „trendma- |g op peil" te houden. Over de Èuipassing van de milieu-leges I een studie gemaakt in ver and met de toepassing van het fofijtbeginsel. De behandeling an de rapportage daarover is og niet afgerond. Gs komen, als at wel het geval is. met nadere Óorstellen. de sportvelden van de voetbalve gingen en van de ruitersportvereni- ging. „Ik ben ervoor dat mensen, die dit soort zaken willen aanpakken dat ook inderdaad kunnen doen. Maar moeten is er met bij", aldus de wet houder Hij heeft zich vooral verbaasd over de houding van het afdelingsbestuur, omdat de Bouw- en Houtbond een vertegenwoordiger heeft in de plaat- Wethouder J. M. van Schaik. JNKENSZAND De Stenge. 20.15 optreden muziekgezelschap 'De {laar'. n. H. Kerk. 19.30 uur: div. koren. Geerteskerk, 20 uur: lert door Kamerkoor Pavane delburg Gasthuis. 10-12 en 5.30 uur: uitzending Rawa jerspoort. 20 uur. 'Geiuiden uit de we' door Theatergroep Dodd. juwburg, 20.15 uur: 'Melodieenga- -loor Wilma Driessen (sopraan), f Caron (tenor) en Harry Holtman TBURG St.-Antoniuszieken- r - verpleeghuis De Stelle. 9.30- v I uur: uitzending radio Delta T-SOUBURG - N. H. Kerk, 20 klassiek concert door o.a. de kzeesche Strijkerskapel. RINGEN St.-Jacobskerk, uur: concert door het Madrigaal fesda - St.-Josephziekenhuis, 10- 117-18.30 uur: uitzending Rawa. ST Burgerzaal Stadhuis. 12 [koffieconcert door barokensem- Hortus Musarum'. _JTBURG Stadhuis. 11.30 uur: „ëconcert door div. koren. NEUZEN Zuidlandtheater. 12 pffieconcert door Joop Koek en van Rutten (gitaar) en Gerda kkel (dwarsfluit). -.FILMVOORSTELLINGEN OP ZOOM Roxy I, zat. 21.15 en zon. 14,16.15,18.45 en uur: Monty Pvthon's meaning of 12 jr. II. zat. 19 en 21.30 en zon. 14, .19 en 21.30 uur. Erotische avon- rfj van Anette Haven, 18 jr. 'Actueel I. zat. 19 en 21 30 en ,14.16.30,19 en 21.30 uur Pabertv 3ai- D'Actueel II. zat, 19 en 21.30 en 16 30. 19 en 21.30 uur: Return e Jedi. a.l. èp'Actueel III, zatg. 19 en 21.30 en 14,16.30, 19 en 21.30 uur: Caddy Grand, zat. en zon. 20 uur: ,'Uii, a.l., zon. 14 uur: Tekenfilm ri|elton, a.l. jllgst, zon. 15 uur: The big sleep De Koning van Engeland, "9 en 23.30 en zon. 14.30. 16.15 en ""tour Nummertje op verzoek, 18 •9 en 21.30 en zon. 13.45. 16.15 en uur. Return of the Jedi, a.l. |:9 en 21 30 en zon 13.45, 16 15 en uur. Bad boys. 16 jr. 21.30 en zon. 13.45. 18.45 en High road to China. a.l. 11.30 en zon 16.15, 18.45 en 21.15 "Tlrandende liefde. 16 jr. IELBURG Midgard, zon. 20.30 The big sleep. j«BURG Ledel. zat. 19.15 en 134 en 20 uur: Bud deelt doffe uit. a.l. fl.30 en zon. 16.30 uur. Het grote 18 jr. nlEUZEN Luxor. zat. 19.30 en d^en zon. 16, 19 en 21.15 uur: lende liefde, 16 ir. 4.19.30 en 21.45 en zon. 13.45,16, „<21.15 uur: Flashdance, a.l.. zat. dl.zon. 13.45 uur: Frank en Frey, I,, GEN Alhambra I, zat. en en 21.30 uur: Blue thunder, P uur: Popey's lachparade. a.l. Alhambra II. zat. en zon 19 en 21.30 uur Porky (II). 12 jr zon 14 uur Blue thunder. TENTOONSTELLINGEN AXEL Streekmuseum, zat. 13.30-17 uur: werken van Gustaaf de BER GEN OP ZOOM Markiezenhof,-zat. en zon. 13.30-17 uur: 'Peinture. peintu- Stichting Etcetera, zat. 13.30-17 uur werken van Marijke Raaymakers. Pelsmaecker (tm 5 11). BRESKENS v.m. Wu-Gelekruisge- bouw. zat. 10-12 uur: collectie fossie len. mineralen en curiosa van Jan Goethals. DOMBURG Biologisch Museum, zat. 10-17 uur: 'De natuur in Zeeland' 'Bloemdijken in Zeeland'. GOES Museuum, zat. 10-12 en 13.30-17 uur: aquarellen van Rino Vis ser Lunchcafé, zat. 9-18 uur: werken van Nelly van Nieuwenhuyzen. HEILLE Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 en zon, 13-17 uur: Oude landbouwwerktuigen. HULST Galerie Van Geyt, 9p-12 en 14-17 en zon. 14-17 uur: werken div. kunstenaars. MIDDELBURG Kunstenaarscen trum, zat. 10-16 uur. werken van Ben Peterman en Myrno Joy Holman. Galerie 'De wijnstock', zat. 11-12.30 en 14-17 uur: keramiek van Pieternella Fritz (tm 12/11). St.-Janstraat 41, zat. 14-17 uur: touw- plastieken van Anneke Runnschotel. Demerary, zat. 9-17 uur diverse am bachten en exposities. Galerie Roeland, zat. 13 30-17.30 uur: werken van F. Schimmel Abdijcomplex. 10-17 uur: Vier sculp turen (tm 20 11). Galerie Montparnasse, zat. 14-18 uur: werken van diverse kunstenaars Antiquetês B.-Witte. zal. 10-18 uur: poppen van Greet Hofland. OOSTBURG Atelier Ouriestad 66, zat. 10-12 en 14-18 uur. werken van Jan Verschoore. TERNEUZEN Bibliotheek, zat 10- 12 30 uur 'Fascisme en nazisme'. Galerie 'Arty Party' zat. 10-17 uur: werken van Monique Posthumus. VLISSINGEN - Museum, zat. 13-17 uur; 'Wonen in Vlissingen' (f'm 31/12). Bellamy 19: collages van Lei Molin (t/m 5/11). Reptielenzoo 'Iguana'. 14-17.30 uur. expositie levende reptielen, amfibieën en insecten. Marquis, zat. en zon 14-17 uur: aqua rellen van Cecile Hessels. YERSEKE Atelier Dam Twee. zat, 10-18 uur: schaal- en schelpdieren - werken diverse kunstenaars IJZENDIJKE Museum, zat. en zon. 14-17 uur. 'Radio in oude en nieuwe stijl' ZIERIKZEE Het Gravensteen zat 10-12 en 14-17 uur: werken van Willem Dolphijn (tm 5/11). HULPCENTRA Noord- en Midden-Zeeland Goes, tel. 01100 14444 (ook voor milicuklachtem Zeeuwsch-Vlaanderen Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance) Telefonische hulpdienst Zeeland, tel 01180-15551. dag en nacht bereikbaar Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 01180-36251, van 10.00-24.00 uur - weekends van 20.00-24 00 uur Stichting 'Blijf van m'n lijr Zeeland, tel. 01184-14645, dag en nacht bereikbaar. Nederlandse Hartstichting, tel 070-614614 Te bereiken op kantoordagen van 9-17 uur Orpheus werkgroep huwelijk en homofi lie, tel 01184-72161 kernenergie HULST De werkgroep kernenergie tje in de rug. Wethouder Van Schaik Zeeuwsch-Vlaanderen houdt maan- meldde de commissie vrijdagmiddag dag 7 november een vergadering in dat 'de minima' straks vrijgesteld zaal Ron de Vilder in Hulst. Aan de kunnen worden van reinigingsrechten orde komt de onlangs gehouden vre- en de hondenbelasting „En we gaan desdemonstratie in Den Haag en de wat dat betrelt ook een actief beleid zaak tegen burgemeester P. J. Molt- voeren ten aanzien van de afschru- hofï uit Hulst. Voorts komt een voor- ving van de onroerend goedbelas- stel tot afronding na de reactie van ting" de procureur-generaal ter sprake. Dat gebaar kost Axel, zo is geraamd. Verder bespreekt men de discussie- volgend jaar ongeveer 50.000 gulden avond over rampenplannen in het Maar dal'verlies'is op te vangen. Ben algemeen en het gemeentelijke nu- w vinden dat. de mensen, die eventu- cleaire rampenplan in het bijzonder, eel in aanmerking komen voor de Deze discussie-avind wordt gehouden 'regeling' optimaal moeten worden 12 december in het gemeenschapscen- geinformeerd. Daarom komt er ook trum 'Den Dullaert' in Hulst. Ook een een speciale folder brief aan de scholen met betrekking tot kernenergie komt aan de orde. Het gaat hier om een voorlichting aan de scholen. Tot slot komt het vijfjarig bestaan van de werkgroep kernener gie aan de orde. De vergadering be gint om 20.00 uur en wordt geopend door voorzitter C. van Leuven. Daar na spreekt voorzitter A. Huijsmans van de werkgroep kernenergie over de wet rampenplannen. Hij zal daarbij een vergelijk maken tussen de ram penplannen van Hulst en Borsele, voor wat betreft de bestrijding van nucleaire rampen. Op het programma staat ook een inleiding door dokter C. van der Mee vanuit zijn functie Als huisarts en commandant van de Rode Kruis-colonne. Daarnaast zal het woord worden gevoerd door A Ves- seur in zijn functie als regionaal brandweercommandant. Burgemees ter Molthoff zal tot slot reageren op de voorgaande sprekers ADVERTENTIE1 AXEL Vijfentwintig tekeningen van evenzovelc Nederlandse kun stenaars vormen de 'reizende expo sitie' van de Nederlandse Kunst stichting. die vanaf vandaag (zater dag) tot en met zaterdag 19 novem ber te zien is in boekhandel Belle mans in Axel. De tentoonstelling geeft een over zicht van de hedendaagse teken kunst. Onder de 25 tekeningen be vinden zich werken van mensen als Wim T Se.hipppis, G. van de Ven en Pieter Holstein. De tentoonstelling is dagelijks te bezichtigen tijdens openingsuren. Vandaag wordt ook de maandeüjke boekenruilbeurs gehouden, waar geïnteresseerden hun oude boeken kunnen ruilen of verhande len. NAJAARS- ZENDINGSWEEK1983 Gezonden zijn Ook in Sulawesi Sulawesi Een eiland in Indonesië Bi|na zes keer zo groot als Nederland Waar kerken zgn ontstaan Ook daar werkt de hervormde zending met kerken samen en stelt mensen en geld beschikbaar Het meeste geld en de meeste mensen komen echter uit dat land zelf De hervormde zending geeft extra steun aan medisch werk, kerkelijke kadertraining cursuswerk voor jeugd- en vrouwenorganisaties", theologisch onderwijs. landbouwvoorlichting aan rondzwervende stammen vervoermiddelen. De hervormde zending vraagt u om een EXTRA gift Doet u mee? Zo |a, bedankt GIRO 6074 Zendingsbureau - Postbus 12 2340 AA Oegsigeest Veel belangstelling bij de opening van de vijfde Expo in Sint-Jansteen Een van de keurmeesters bekijkt een fors konijn: zijn helper schrijft de bevindingen op. AXEL Met het doorknippen van een lint opende wethouder J. van Schaik vrijdag in het cultureel centrum 'De Halle' in Axel de 59-ste tentoonstelling van de konijnen- en pluimveevereniging. Door deze handeling maakte Van Schaik de toegang vrij voor de talrijke aanwezigen naar de 625 tentoongestelde die ren. die door liefhebbers uit Nederland en Belgié waren ingezonden. Voorzitter B. Burm verwelkomde de genodigden. Vol gens hem zou het onmogelijk zijn een dergelijk evene ment te organiseren zonder vrijwillige hulp van mede werkers. De heer Burm toonde zich verheugd met de stijging van het aantal inschrijvingen. Van 460 vorig jaar naar 625 nu. Hij noemde het een enorm resultaat het een stuk promotie van Axel betekende Bovendien was het naar zijn mening een taak van het gemeentebe stuur om vrijwilligerswerk te stimuleren Ook het personeel van 'De Halle' werd geprezen. Na de opening reikte de wethouder aan de kampioenen de bekers uit De keurmeesters M. Verhelst en H. van de Ree uit Apeldoorn en J. Domisse uit Middelburg vonden de kleurdwerg van J. Fokke uit Sluiskil de beste bij de konijnen. Naar de mening van P. Remeyer uit Epe, P. Ramondt. uit Axel en J. van Someren was bij de grote hoenders die van A. Heuvelland uit Heikant de mooi ste. De fraaiste kriel was van S. Tentelinck uit Kruiningen H Lichtvoet uit Oosterhout en P Cats- man vonden dat G de Smidt uit Retranchement de vat zeker ook werd bewerkstelligd' omdat voor het mooiste sierduif had. Bij de cavia's was het Pascal de eerst door Belgische liefhebbers dieren werden mge- Caluwé uit Westdorpe. die met de eer ging strijken. zonden. Met 125 exemplaren nemen zij een flink deel De tentoonstelling. voor hun rekening. r 245 konijnen, 23 cavia's, 79 hoenders. 104 dwerghoenders. 11 sienvutervogels en Wethouder Van Schaik had veel lof voor de prestaties 168 duiven te zien zijn is vandaag zaterdaggeopend de vereniging. Hij was dan ook van mening dat van 10.00 tot 22.0> dank moest uitgaan van het gemeentebestuur, omdat uur r en zondag van 10 00 tot 17.0i VEEL GEVALLEN BUITEN ZEELAND BEHANDELD SINT-JANSTEEN Jan Weo.iaev voorzitter van de middenstandsver eniging 'Sint-Paulus' uitSint-Jan- steen. heeft vrijdagavond de vïjde 'Expo "SS' in het gemeenschapscen trum 'De Warande' officieel geopend. Hij deed dat met het stukschieten van een ballon. In zijn openingswoord benadrukte voorzitter Weemaes op nieuw de voortreffelijke king van de Sleense middenstand Verder sprak hij de hoop uit dat deze jubileum-expo ook volgend jaar een vervolg krijgt. 1-Iet aantal exposanten is echter beduidend minder dan voor gaande jaren. „Maar", zegt voorzitter Jan Weemaes, „onze expo mag gezien worden." Vrijdagavond brachten al vele honderden belangstellenden een bezoekje aan de expo. MIDDELBURG - De door de 'Vereeni- ging Kindcrzorg' in Middelburg inge stelde werkgroep 'Uitbreiding Justi- tievoorzieningen Kinderzorg' is van mening, dat uitbreiding van de hulp- verlcningsmogelijkhcden in de Zeeuwse jeugdhulpverlening nodig is. omdat nog steeds relatief veel Zeeuwse jongeren voor intensieve en/of specialistische hulpverlening buiten Zeeland moeten worden ge plaatst. Bovendien valt te verwach ten, dat door sluiting van voorzienin gen ten gevolge van de reductie- maatregelen van de rijksoverheid, de plaatsingsmogelijkheden van Zeeuwse jongeren in genoemde voor zieningen zullen afnemen. „Noodzaak om dergelijke hulpverleningsvormen in Zeeland te creèren is daarom meer dan ooit aanwezig", schrijft de secre taris van de werkgroep, drs J. A. M. Schouten, in de inleiding tot de noti tie waarin tot deze conclusie wordt gekomen en die dinsdag 8 november behandeld zal worden in de vergade ring van de Provinciale Beraads- groep Jeugdhulpverlening Zeeland. De werkgroep dringt in haar advies Boerinnendag CPB en CBTB-vrouwen MIDDELBURG De christelijke plattelandsvrouwenbond (CPB) en de vrouwengroep binnen de Christe lijke Boeren- en Tuindersbond (CBTB) houden dinsdag 22 november in de Getuigeniskerk te Middelburg een boerinnendag. Na de opening om 10.15 uur staan twee inleidingen op het programma De Gelderse mevrouw M Wolfs-van de Berg praat over het onderwerp 'Vrouw, kies voor je ondernemer schap en directeur P Marinussen van het accountantskantoor Zuid-West bespreekt 'Ondernemerschap en fis cus Over een en ander zal vervolgens in groepen worden gepraat Na de lunchpauze kunnen aan een forum vragen worden gesteld. Aansluitend volgt een ontspanningsgede.eUe Collecte SINT-JANSTEEN HEIKANT - In de parochiekerk Johannes de Doper in Sint-Jansteen bracht de collecte voor Wereldmissiedag 734,30 op. Boven dien haalden de kinderen van de lagere school een bedrag van 266.65 op. In Heikant bracht de collecte voor Wereldmissiedag /325.op. Voor de restauratie van de parochiekerk werd huis-aan-huis 1100.- opgehaald. aan op uitbreiding en intensivering van de bestaande behandelunits, die op basis daarvan mede een observa tiefunctie kunnen krijgen, De uitbrei ding zou moeten worden gerealiseerd door de bestaande behandelunit 'Klein Welgelegen' in Middelburg met drie plaatsen uit te breiden tot tien en deze op te splitsen in twee groepen van vijf. Hierdoor zal een observatie- en behandelingsvoorzienmg ontstaan met zestien plaatsen, verdeeld over clrie eenheden (één in Serooskerke. twee in Middelburgi. De doelgroep zou moeten zijn jongens en meisjes van ongeveer 6 tot 18 jaar. die m hun emotionele ontwikkeling zijn vastge lopen en waarvan de problematiek dermate gecompliceerd is. dat ambu lante hulp. dagbehandeling of bijvoor beeld opvang in een bestaande c- categorievoorziening onvoldoende mogelijkheden biedt' De werkgroep wil aan de drie te creèren eenheden een duidelijke gerichtheid geven qua leeftijdscategorieën: Klein Welgele gen in Serooskerke 6-12 jaar: Klein Welgelegen in Middelburg 12 a 13-15 jaar: nieuwe voorziening m Middel burg 16 jaar en ouder. Voorts wijst de werkgroep erop. dat het voor het intensiveren van de hulp wenselijk is dat de a-status wordt verkregen, waardoor een zwaardere bezetting qua groepsleiding en stafkrachten mogelijk wordt. IJZENDIJKE De reconstructie van het kruispunt Parkzicht bij IJzendij- ke levert levensgevaarlijke situaties op. Op verzoek van rijkswaterstaat houdt de politie tijdens de spitsuren een oogje in het zeil. Indien nodig wordt er regelend opgetreden. Daar naast worden regelmatig snelheids controles uitgevoerd. Gebleken is dat een groot aantal automobilisten zich niet aan de voor geschreven maximum snelheid van vijftig kilometer per uur houdt. Afge lopen woensdag werden in twee uur lijd ruim zestig bekeuringen uitge deeld. Er werden snelheden gemeten tot honderd kilometer per uur. J J Bosman, pcstcommandant der rijkspolitie IJzenijke ..Men houdt to taal geen rekening met de wegwer kers. Wie zich niet aan de voorge schreven maximum snelheid houdt krijgt dan ook zonder pardon een bon De situatie rond het kruispunt is zeer verwarrend, mede door de plaatsing van verkeerslichten. Bos man: ..Sommigen gingen ervan uit dat als het licht op groen stond men zo het kruispunt over kon. wat niet het geval was. Op ons verzoek is de Oranjestraat daarom afgesloten voor verkeer komend uit de richting Water landkerkje. Men moet nu omrijden via het kruispunt Tivoli om IJzendljke binnen te komen".. De reconstructie van het kruispunt Parkzicht houdt verband met de ver keersveiligheid. De dubbele rijbaan wordt teruggebracht tot een enkele baan Men hoopt op die manier te voorkomen dat men gaat inhalen op het kruispunt Rijkswaterstaat, op drachtgever van de reconstructie, hoopt dat het karwei half december is geklaard. Met de reconstructie van het kruispunt is ongeveer 600.000 gul den gemoeid. Doordat het fietspad is opgebroken dienen fietsers en bromfietsers nu recht het kruispunt over te steken wat tot levensgevaarlijke situaties leidt. GOEDE HERDERKERK, TERNEUZEN Orgelconcert door Arie Karreman en Rolf Wolfensbergcr Ter herdenking van het feit dat het rogel van de Goede Herder kerk in Terncuzen 125 jaar geleden is gebouwd gaven Arie Karreman en diens leerling Rolf Wolfensber- ger donderdag een concert in de Terneuzense kerk. Het orgel werd door de twee musici tweehandig bespeeld. Karreman had een uitermate boeiend programma samenge steld. Het besloeg de periode van 1621 (Sweelinck) lot 1890 (Laeh- ner). Karreman lichtte hel pro gramma in het kort toe. Daarna exposeerde hij bet orgel. En hoe: Het was schitterend orgelspel. Een praeludium an Kellner. speels en vrolijk vertolkt, waarbij de fraaie fluitregisters fraai tot hun recht kwamen. Een nieuw werk. met zo lang gele den ontdekt, van Ruppe, een inte ressant werk van Lachner 11803- 1890) vierhandig met Rolf Woifens- berger, een Cornet Voluntary van Heron. Bij dit laatste werk bleek eens te meer hoe mooi de Cornet III van het Goede Herderkerk-orgel is gemensureerd en gemtoneerd. Geintoneerd door Siem Doot. Arte Karreman stak zijn nek uit door het concert te beeindigen met de beroemde Toccata en Fuga d-moll van J S. Bach Dit werk te spelen op een orgel met 10 stemmen, wel •iswaar verdeeld over twee manua len en een pedaal van een ietwat ongewone ligging is geen sinecure Was het orgel voor dit werk met ontoereikend Heeft misschien Bach destijds toch aan orgels van kleinere omvang gedacht9 Kortom Arie Karreman toonde zijn virtuo siteit en zijn muzikaliteit op ondub belzinnige wijze. En zo werd deze verjaardag van deze jonge 'oma' een happening, waaraan de talrijke liefhebbers een aangename herinnering zullen bewaren. D V E Voorafgaand aan het concert van Karreman en Wolfensber- ger in Terneuzen gaf de heer I). van Es. die het orgel van de Goede Herderkerk in 1965 ontdekte, uit leg over de motieven voor de aan koop van het uit de periode van het classicisme stammende mu ziekinstrument. Toen hem de opdracht werd ver strekt een orgel te zoeken voor de Goede Herderkerk was de penode van de neo-barok in volle bloei. Van Es kon zich erg goed vinden m de opvattingen van deze periode, waarbij weer ambachtelijke orgels werden gebouwd. De mechanische tractuur werd weer toegepast en er werden weer 3leepladen gebouwd. Toch vond hij dat de na de oorlog gebouwde orgels vaak als twee druppels water op elkaar leken Hij vergeleek de orgelbouw uit deze periode met een goede kwaliteit confectiepak, terwijl hij zocht naar een maatcostuum, waarin de ver vaardiger persoonlijke inbreng toe paste. Hij vond zo'n orgel in Oost- Knollendam Niet alleen qua klank, ook qua vormgeving was het origineel, als het ware een kabinet in een moderne bungalow. Hij wist zich in dit - toen toch wel gewaag de experiment gesteund door de organol'oog mr A Bouman die de orgelbouw van de 19e eeuw een hoog. deftig en degelijk niveau toe dichtte. Bouman schreef „Wij kun nen déze periode typeren als een laat classicisme, een langzame ver starring van barok en rococo, een deftige figuur in geklede jas die de optocht van onze oud-Hollandse orgelbouw besluit" Zelf getuigde Van Es van zijn grote liefde voor het orgel, dat hi.i verge leek met een jonge oma. die door de handen van de firma Flentrop een verrassende face-lift had onder gaan Van zijn jonge orgelvriend Rolf Wolfensberger had hij gehoord, dat bij de inwijding van het orgel in Oost-Knollendam hel orgel vier handig werd bespeeld door vader en zoon Flentrop samen Op de avond van de 125ste verjaardag werd het eveneens vierhandig be speeld door Arie Karreman en zijn leerling Rolf Wolfensberger

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 33